HELOERSCHE COURANT VOGELVRIJ No. siie DONDERDAG 17 JULI 1919 47e JAA, uf'UltjBawn C. PB BOER Jr«, Helder. Oplaag 7000 ax, - Atonptm«>nt»pri|«i Ib d» stad f 1.15, per BUITENLAND. FRANKRIJK. Een paar maanden geleden kon digde de heer Vilgrain, ondor- staats-secrefcaris aan het ministerie van ravitailleermg maatregelen) aan, die., zoo verklaart hij vooraf, de levensduurte op afdoende wijze zouden bestrijden door bet leven te Parijs binnen 14 dagen 40 pro cent goedkooper te maken. De zoogenaamde „baraques Vilgrain" weiden opgericht, waar de staat direct aan het publiek een aantal levensmiddelen verkocht. Een oogenblik leek liet wat uitwerking te hebben, daar enkele artikelen in prijs daalden. Maar de voldoening van bet publiek en dé populariteit van Vilgrain waren van korten duur. Na een paai' weken gingen de prijzen al weer naai* boven en thans behooren de* schoone, maar onvoorzichtige beloften van prijs daling al weer tot een ver verleden. Clemeneeau heeft nu aan Vil grain een commissaris-generaal voor de ravitailleering toegevoegd; het Kamerlid Roy is tot deze func tie benoemd. Hij heeft nog niets beloofd en zal beginnen met een reis naar Engeland te maken. Tegelijkertijd met de benoeming van den heer Roy heeft de regee ring een aantal nieuwe maatrege len aangekondigd ter bestrijding van de levensduurte. 1. Het aantal der levensmiddelen-barakken zal te Parijs verdubbeld en ook in andere groote volkscentra, toegepast wor den. 2. Het ministerie van ravitail leering zal goedkoope restaurants tegen vasten prijs oprichten te Parijs en in de provincie. 3. De levensmiddelen-voorraden van den oorlog zullen door middel van ver schillende' organen, met name van de coöperatieve vereenigrngen ter beschikking van het publiek ge steld worden. 4. Een dienst tot be strijding van ongeoorloofde spe culatie in- levensmiddelen en eerste levensbehoeften zal ingesteld wor den. Verder zal een nieuw wetsont werp aanhangig gemaakt wei-den tegen de speculatie, en de straffen zullen verhoogd worden. DUITSCH LAN D. De heffing van het vermogen. Het wetsontwerp „über das Reichsnotopfer", zooals het voor stel tot een heffing van het vermo gen officieel heet, bepaalt dat tot bet belastbaar vermogen niet alleen behoort het roerende en onroeren de goed, doch ook edelgesteenten, paarlen, voorwerpen uit edel me taal, voor zoover de waarde meel is dan 20.000 mark (meubelen en huisraad niet), nog niet opeisehba- re baten uit verzekeringen, rechten op renten en andere terugkeerende baten. Het vermogen van eohtge- nooten wordt te zamen geteld, voor zoover zij niet duurzaam geschei den leven. Schenkingen, na 31 Juli 1914, door ouders aan kinderen of nakomelingen van deze kinderen gedaan, worden geteld bij het ver mogen van den schenker. Het bedrag van de heffing van binnenlandsehe naamlooze veto- nootschappenonder rechtsperso nen, voor vereenigingen en stich tingen zonder rechtspersoon be draagt tien procent van het hef- fingssehuldige vermogen. De beta ling kan, met 1 October 1920 te be ginnen, in. dertig jaar geschieden; in gelijke jaarlijksche gedeelten. Er wordt dan van het bedrag 5 ren te verlangd. De heffing bedraagt van vermo gens tot 50000 mark (vermogens tot' 5000 mark Zijn niet aan deze belas ting onderworpen, terwijl 5000 mark afgetrokken wordt van de hoofdsom) 10 voor de volgende begonnen of volle 50.000 Mk. 12%. Bij 500.000 Mrk. is het percentage gestegen tot 40%, bij 2.000.000' en meer tot 65%. Van een vermogen van 100.000 Mk. zal men dus moeten betalen 11.000 Mk.; van 600.000 Mk. 91.000 Mk. ;van 1.000.000 Mk. 266.000 Mk. Van een vermogen van 7 millioen Mk. zal ongeveer de helft moeten worden afgestaan. FEUILLETON. DOOB BAVID HENNE6SEY. 24.) In ieder geval had hij beloofd ze binnen vier dagen te zullen vinden bij Doughboy Hollow in de nabij heid van Musselbrook en dat zij daar de bank zouden plunderen. Toen Salatbiel den laatste-In het bosch had zien verdwijnen, sloeg hij zelf nog eens af in zuidélijke richting naar de school. Er waren daar geen heggen en Fleetfoot ver snelde op eens zijn gang 'en rukte aan de teugels, om zoo gauw moge lijk bij maïs en de lekkere klaver té zijn, die in den stal op hem lagen te wachten. Maar het lag-niet in-de be doeling van Jack, om direct naar de school te rijden; dat was te-gevaar lijk, daarom sloeg hij een zijweg in naar de Boulder Gave, waar hij'ook Dan verborgen had. Hier scheen alles rustig en onge stoord; van zijn paard springend, leidde lhj Fleetfoot een eindje aan den teugel naar een hol, dat voor stal was ingericht. Hier lagen paar- denvoer en oök 'andere "dingen, die' noodig konden zijn, bfj de hand, want Saiathiel had- alle mogeKJke gebeurlijkheden voorzien. Gdëd vastgebonden en flink geroskamd Ongeregeldheden en stakingen. Volgens berichten uit Berlijn, zijn in verschillende plaatsen in het Roergebied weer levensmiddelen- onlusten uitgebroken. Bij Bielefeld zijn de landarbei ders gaan staken, hetgeen treurige gevolgen heeft voor de voorziening van Bielefeld met mielk. Men hoopt, dat het conflict spoedig zal zijn bijgelegd: Den 18den Juli wordt de staat van beleg te Hannover opgeheven. De werkgevers in het bankbe drijf te Berlijn hebben verklaard, dat zij, evenmin als het personeel, genoegen nemen met de uitspraak van het scheidsgerecht. Te Hamburg hebben de onafhan kelijke socialisten en communisten besloten den 16en Juli 24 uur te staken. Het besluit wordt gemoti veerd door het vermeende buiten gewoon uitdagende optreden van de rijksweertroiepen, de invoering van de kastij diingsstraf in de ge vangenissen en het in hechtenis nemen van burgers. Naar verluidt is te Mannkeim de heele levensmiddelencommissie ge arresteerd, omdat zij zich schuldig heeft gemaakt aan sluikhandel -in brandewijn, tabak en salvarsam. Nederlandseh stoomschip in Hamburg. Uit Hamburg wordt gemeld dat het Nederlandsche s.s. „Mars'' ((Kon. Ned. Stoomboot-Maatschap- jpij), dat vóór den oorlog geregeld Hamburg aandeed, Maandag mot leen lading stukgoederen in de jHamburgsche haven, als eerste Hollander, die na de opheffing der '.blokkade ongecontroleerd Ham 'burg aandoet, binnengeloopen is. 'Het vernietigen der Duitsche vloot. Wolff meldt officieel dat dooi de met het volkenrecht in strijd zijnde onmenschelijke beschieting van Duitsche bemanningen van Duitsche reddingsbooten bij het tot zinken brengen der oorlogsschepen in Scapa Flüw", behalve kapitein Schuman nog drie machinisten het leven hebben verloren. Het aantal en-de-namen der ge- dooden en gewonden Iconden nog niet definitief worden vastgesteld, wegens het uitblijven van het En- jelsche antwoord op de den 29en Juni van Duitsebe zijde gedane officieele aanvrage. De geredde bemanningen zijn vermoedelijk in de gevangenkampen van Oswestry, bij Slirewsbury en van Wakefield, bij Huil geïnterneerd. RUSLAND. Eou succes der Rolsjewlki? Volgens een <Re.o1.er-telegram uit Helshigfórs melden de Russische 1)1 aden, dat de Bolsjewiki Perm en Kungur hebben heroverd. Deze beide steden liggen ten hoorden van Oefa, zoodot hun ver overing -een nieuw échec beteekent voor admiraal Koltsjalc en wel van diens rechtervleugel. VEREEN IGDE STATEN. De handel met DuUsehiand. Washington, 15 Juli. De volledi ge hervatting van. den handel niet Duitschland'kan niet'vóór het mid den van den wintel- verwezenlijkt worden. OOSTENRIJK. Mackensen's ieger. Naar de Weensclie bladen mel den zullen de in -Hoiigai-ijè geïnter neerd geweest, zijnde Duitsche sol daten met veldmaarschalk von Maclcensen in de eerstvolgende dagen, op weg naar Duitschland, door Weenen komen en zich daar eenige dagen ophouden. SPANJE. Een aanval van Raisoeli. Te Madrid werd uit Marokko hét volgende bericht ontvangen: Een strijdmacht der opstandelin gen onder "persoonlijke aanvoering van Raisoeli heeft Zondag een bui tengewoon heftigen aanval gedaan ob de posten en verbindingswegen tosschen Larasj en' Tetoean, welke ahnval tot den morgen werd voort gezet. De Spaansche troepen sloe gen ten slotte de opstandelingen met zware verliezen terug, doch hun eigen verliezen zijn eveneens aanzienlijk. DENEMARKEN. Een incident. Kopenhagen, 15 Juli. „National Ti-dende" maakt melding van een pijnlijk voorval, dat gisteravond heeft plaats gehad. Toen een troep Fransehe matrozen van de viering van het Fransche nationale feest in Tivoli in gesloten gelederen met de Frainsehe vlag voorop terug keerde en een krans op het stede lijk gedenkteeken voor gevallen strijders wilden leggen, ontrukte een Noorsch officier van het in de haven liggende Noorsche eskader den Franschen matroos de vlag en verscheurde deze. De Fransehe matrozen wierpen zich op den Noor en takelden hem niet hun slagen dermate toe, dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. LUCHTVAART. liet Jack het beest met zijn neus diep in de ruif achter, om eens rond te -kijken en het terrein om de school te verkennen. Hij wist zoo góed als-zeker dat hij-geen gevaar zou loopen, wanneer hij 's avonds nog eens naar zijn oude woning ging; binnen vijftig mijlen in het rond zou er geen politie te vinden zijn, en van de kolonisten zou wel n iemand 'het wagen - om' een ont moeting -met een zoo1 groeten troep vogelvrij verklaarden te hebben; maar hij wilde voorzichtig zijn en zifch niét nöödeloos in gevaar be- géven. Voor hij verder ging, wilde hij eöhter even gaan kijken hoe Dan de schuilplaats had achtergelaten, wént hij bedacht zich, dat hij (na zijn bezoek aan de school daar wel een paar uur zou moeten gaan rus ten. Het was nog helder dag, toen hij de takken van den vijgeboom opzij duwde, om naar binnen te gaan. Dan was vroeger zeeman ge wéést en dus aan orde en netheid géwend? Jack vond alles dan ook, zöoals hij het verwachtte, op zijn plaats, maar nog even rondkijkend, raapte -hijeen klein pakje met een haarspeld vastgemaakt, 'op; er zat ceto niéuwe meisjeszakdoek in, w&arop met roode zijde de letters: „T. G-." geborduurd waren. De verbazing van Jack was niet minder 'groot dan die van Robinson -Ctfusoë, töèn hij het bekende voet- ^sptoor in het zand vond. „Lieve Hemel!" riep hij heele- Luchtschlp vergaan. Uit Londen wordt gemeld: Aan de kust voor Norfolk zijn de ver koolde overblijfselen van een luchtsclüp aangespoeld. Verschei den bewoners hadden Maandag avond een lichtflits gezien en een ontploffing gehoord. Daarna zagen zij een vlammende massa in zee val len. Het was waarschijnlijk het kleine kustluchtsehip No. 11, dat Maandagavond het vliegpark van Pulham had verlaten. BINNENLAND. R. H. van Meerlant. t Te Amsterdam is in den ouder dom van 48 jaar overleden de heer R. H. van Meeiiant, kapitein-luite nant ter zee. Nederland en België. Uit Parijs wordt gemeld: De commissie, voor de herziening van het tractaat van 1839 denkt aan liet eind van deze maand met baai- werkzaamheden te beginnen. Kolen uit België. Nu de Belgische regeering, naar blijkt uit de berichten die de vorige week gepubliceerd zijn, nieuwe voorwaarden heeft gesteld voor den uitvoer van kolen zal het van den 20en af voorloopig wel gedaan zijn met den aanvoer uit het Zuiden. De Nederlandsehe regeering denkt er niet aan,.in oredietverleening te be willigen: particuliere onderhande lingen van eenigen omvang hebben tot dusver ook niet tot een resultaat geleid. Bovendien beteekent de po litiek der Belgische re^eering wat betreft, de pariteit van de franc- blijkbaar een prijsverhooging, zoo- dat particuliere transacties in het algemeen minder kans van slagen hebben. Ten slotte is er de alles- beheersehende factor: de Neder landsehe kolenpositie, die op dit oogenblik van dien aard is, dat de Belgische aanvoeren niet langer onontbeerlijk zijn. De import dit jaar overtreft reeds verre de totaal- aanvoer ïn 1918 en er zijn aanzien lijke reserves gevormd. Ofschoon van een verhooging van den Duit schen uitvoer, waaromtrent dezer dagen geruchten liepen, geen spra ke is, kan thans de naaste toekomst met gerustheid worden tegemoet .gezien. Het proces tegen den gewezen Duitschen Keizer. De New Statesman herinnert aan al wat er aan het besluit om den gewezen Duitschen Keizer voor iet gerecht te dagen vooraf is ge gaan en aan de woorden in het vredestractaat dat het vonnis „ge leid zal worden door de hoogste motieven van internationale poli tiek". Het zal meer een politiek dan een crimineel proces moeten wor den en de doodstraf zal -niet uitge sproken of opgelegd worden. Deze laatste beperking draagt ex- toe bij -om het geheele proces tot een klucht te stempelen. Volgens de verkiezingsbeloften van den maal ontdaan uit. „Tot Gardiner moet hier bij Dan Morlëy geweest zijn en dien zakdoek verloren heb ben. De Hemel weet of zij er van avond niet naar komt zoeken 1" Lang niet op zijn gemak, ging hij ■nu weg om verdere verkenningen te doen. Was hij een uur langer ge bleven, dan zou hij Tot zelf naar het hol hébben zien rijden om haar zakdoek te zoeken. Zij was blijk baar goed bekend met de plek, want toen zij den zakdoek niet vond, ging zij regelrecht naar het hol, waar Fleetfoot stond. Den zachten nek van het dier streelend, zeide zij: „Ik denk, dat je baas hem heeft opgeraapt; pas goed op hem, oude jongen, het zal niet zoo heel lang duren, voor we elkaar terugzien. Ik heb meer dan genoeg van dien ver velenden boel in de Broadhaven Valley, ik wil ook wai; van de we reld zien. Ze willen me niet bij zich nemen, omdat ik maar een meisje ben, maar ik ben net zoo sterk als de meesten van hen, en de troep zal gauw genoeg merken, dat een meis je uit Broadhaven weet hoe zij voor zichzelf moet zorgen. Stel je voor, dat zoó'n schaapskop van een Bob Oarey dacht, dat ik hem en zijn soort voor lief zou nemen." Helaas; hoe moedig en flink Tot Gardiner ook mocht zijn, zij wist maar weinig van het ruwe'leven vol ontberingen, dat diezelfde vogelvrij verklaarden te midden van de woeste uitgestrektheden der Liver- pool Ranges moesten leiden. eerste-minister, zooals die door den gewonen man worden uitgelegd, moest de Keizer opgehangen wor den en was er geen sprake van in- terneering of ballingschap. Als de Keizer werkelijk schuldig is, is hij schuldig aan de zwartste misdaad die een menscb ooit be gaan heelt-; en niemand zal vol daan zijn, indien, nadat'het hof het schuldig heeft uitgesproken, een straf wordt opgelegd die niet. even redig is aan liet misdrijf. Aan den anderen kant kan - en dit is zeer waarschijnlijk als het hof de rege len volgt van -de Engélsche rechts pleging die onschuld aanneemt, tot de schuld bewezen is de beklaag de van reebtstreeksehe verantwoor delijkheid vrijgesproken worden, in welk geval hij in Duitschland bijna even volledig zou gerehabi liteerd zijn als wanneer hij tot mar telaar was gemaakt. Nu de be voegdheid van het hof dermate be perkt is, e-n de termen van de be schuldiging bij voorbaat vaststaan, schijnt er geen ontkomen aan dit dilemma. Men moet erkennen, dat indieij het onderzoek volledig kon zijn, én indien elke argwaan van .wraakzucht buitengesloten kon j worden; het proces aanleiding zou jk linnen geven tot een groote be- tooging voor de denkbeelden van internationale gerechtigheid waar voor de geallieerden gestreden heb ben en waarop, naar de Statesman verbouwt, het volkerenverbond zal komen te rusten. Maar de moei lijkheden en bezwaren in de prak tijk zijn zoo groot, dat, het niet te .'verwonderen is, dat daartegenover 1de meening van alle gezaghebben de mannen binnen en buiten het fparlement, van Lord Beresford af naar links toe, zich snel -tegen het heele plan schijnt te keereai. De 'voornaamste kwestie is nu, hoe men, na zoo ver te zijn gegaan, (terug zal keeren. Laten wij ho pen, besluit het blad, dat de Neder- Jandsehe regeering den knoop voor ons doorhakken en ons bewaren zal voor de fout om den laatsten der Hohenzollerns weer -een plaats te geven in het hart van zijn ontgoo chelde landslieden. De eenige houding, die voor de Duitsche regeering mogelijk is, zoo schrijft de Vorwaerts, is, dat zij zich volkomen afzijdig houdt ten opzichte van pogingen, den gewe zen Keizer uit Nederland uitgele verd te krijgen Volgens het vredes verdrag is Duitschland niet ver plicht tot de ui-tleveviing van den Keizer uit andere landen dan Duitschland mee -te werken. Wijziging der Invaliditeitswet. Versehenen is het Voorloopig Verslag- der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging der In validiteitswet, waaraan het volgen de is ontleend. Algemeen bleek bij het afdee- jingsond-erzoek, dat dit ontwerp een bevredigende indruk had ge maakt. Ook zij, die de invoering van liet staatspensioen noodig ble ien achtexi, verklaarden met dit ontwerp mede te kunnen gaan, daar het belangrijke concessies be vatte. Met de in 1913 door den beer Aalberse verdedigde meeningen is de tlxans voorgestelde regeling in zake premiebetaling niet -te rijmen. Men vroeg op wélke gronden de minister van het door hem in 1913 verdedigde gevoelen teruggeko- ïiien is. Van andere zijde werd opge merkt, dat wanneer de voorgestel de wijzigingen zullen zijn aange nomen, 't pensioen zal worden ge noten ter zake van verrichten ar beid en zal worden betaald uit de cfpbrengst van dien arbeid, terwijl in het stelsel van staatspension- neering eene uitkeering wordt ge geven op grond van behoeftigheid uit de staatskas. Eenige leden wenschten de leef tijdsgrens op 60 jaar gesteld te zien en achtten een grootere ver hooging der renten noodig wegens de verminderde koopkracht van het geld. Op denzelfden grond werd aangedrongen op verhooging van alle in de Invaliditeitswet be doelde renten. Tegenover deze wenschen werd aangevoerd, dat verhooging dei- renten zou moeten leiden to-t ver hooging der premies en dat deze verhooging althans vooralsnog geenszins wenschelijk ware. Tegen het brengen van de geheele pre mie voor de invaliditeitsrenten ten laste van de werkgevers werden verschillende bezwaren geopperd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de voorgestelde rege ling te bezwarend is voor de kleine middenstandsbedr ij ven Enkelen wenschten de kléine werkgevers van de betaling der premie vrij te stellen. Anderen wa ren van oordeel, dat de voorgestel de regeling ook voor kleine werk gevers geen overwegend bezwaar zou opleveren, omdat huns inziens de last der premiebetaling op de afnemers zou worden afgewenteld. Ten gunste der voorgestelde re geling werd verder aangevoerd, dat zij eene belangrijke vereen voudiging met zich brengt. Het voorstel van toekenning vaxx We- duwenrenten vond algemeene toe juiching. Verscheidene leden acht ten de voorgestelde regeling intus- schen onvoldoende, omdat de ren ten alleen ten goede zouden komen aan weduwen, die geheel invalide zijn of den leeftijd van 60 jaar heb ben bereikt. Deze leden wenschten de renten aan alle weduwen toege kend te zien met ingang van den dag van het overlijden van den echtgenoot. Anderen konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Sommige leden meenden, dat reeds bij deze gelegenheid ver schillende andere wijzigingen, die hi het wetsontwerp zijn opgeno men in de Invaliditeiswet gebracht behooren te worden, o.a. verhoo ging van den leeftijd, waarop de weezeiirente eindigt. Ook werd aangedrongen op op neming van geneeskundige behan deling in de Invaliditeits-verzeke- ring en van bepalingen ter voor koming van invaliditeit. Verder verlangden eenige leden eene regeling van de risico-over dracht in de wet opgenomen te zien, overeenkomende met die der Ongevallenwet. Vele leden waren van oordeel, dat uitbreiding van de voorgestel de wijzigingen thans geen aanbe veling verdient, omdat daax-door het tot stand komen dj er wijzigin gen zou worden vertraagd. Toen Jack bij de* school kwam, was de zon onder. Hij begreep, dat liet gevaarlijk zou kunnen zijn lang te blijven, want je kon nooit weten, wat de majoor en de kolonel en Sir James van plan waren. Er be stond kans, dat de school vóór het aanbreken van den dag omsingeld zou zijn; maar hij overhaastte zich niet. Hij schreef een brief aan Mrs. Oarey, waarin hij haai- voor al haar vriendelijkheid dankte, en sloot er een bij in voor Betsy. Vervolgens schoor hij zich, en knipte een groot deel van zijn haar af en pakte een paar dingen, die hij noodig had, in een grooten lederen valies, dat hij voor -op zijn zadel kon vastbinden. Ook vernietigde hij in den haard alle sporen vaxi den onderwijzer John Bennett, behalve de schoolboe ken en de fluit, die hij in zijn brief aan de zorgen van Betsy had toe vertrouwd. Hij pakte de twee roe den i-n het groene kalfsvel en adresseerde die met de groeten vah Jack Salathièl aan Silas Stump; toen sloot hij de school en liet den sleutel aan den buitenkant in het slot steken. Zijn gezicht was nu heelemaal gladgeschoren, zijn haar kortge knipt; wie hem tegenkwam, zou hem voor een welgestelden kolonist kunnen houden. In ieder geval had hij niets meer van een schoolmees ter. Hij at en dronk wat en ging toen eeix uur in het hol slapen, tot de maan helder zou schijnen. Dan wierp hij een laatsrten blik op de po»t f 1.40, Baltenlaiid f 2.40. Los»» ex. 8 ot. Adwrfntfn pmr regel 17'/, ot. OOST-INDIE. Onrust ln Noord-Celebes. Een vertraagd N. I. P. A.4ele- granx uit Batavia vaxx 19 Juni j.1. geeft de volgende bijzonderheden betreffende den moord op den con- ti-oleur J. P. de Kat Angelino. Deze kwam met een lamdsgroote, het districtshoofd, den belasting- schrijver exx vijf gewapende politie dienaren in de kampong Leloem- jangang om onwilldgen, die abso- "uut weigerden heerendienst te ver lichten, te arresteeren. Het kam ponghoofd verzocht de onwilligen eerst na Inlandsch Nieuwjaar in hechtenis te nemexx. Dit. vex-zoek werd geweigerd, waarop de heele kampong-bevolking den controleur en zijxx gevolg met de blanke wa- xens aanvielen en afmaakten. Een xediende slaagde er in te ontsnap pen. Hij roeide vier dagen op de open zee tot dat hij een stoomschip van de Kon. Pak. Mij. bereikte. GEMENGD NIEUWS. Een gestolen partij goud? Maaxxdagnaeht bemerkten twee surveilleereiide agenten van politie door een raam van een huis in de 2de Van Swiudenstraat te Amster dam een tweetal mannen, die bij het schijnsel van -een laxxxp in een hoop glinsterende voorwerpen grabbelden. Bij nader onderzoek blekexx deze voorwerpen goudexi sieraden te zijn, die door het twee tal gosorteexd wérden. De tafel was. bedekt met ringen, horloges, me daillons enz. De agenten, die het zaakje niet vertrouwden; belden aan, maar ex- werd xiiet opengedaan. Wel werd de partij goud van tafel wegge haald. Ten slotte ging de deur open, waarna de voorraad in be slag werd genomen. De twee man- xxen, die verklaarden de partij van een koopman op 't Damrak gekocht te hebben, werden meegenomen naar het bux-eau Middenpoort. De partij bestond uit een groot aantal dames- en heerenringen, voor 't grootste gedeelte nog voor zien van etiketten, waarop num mers en letters, Er waren voorts gladde, gekartelde, gespvormige, zegel- en Swastika-ringen; wijdex-s een gx-oote partij gouden heeren- hoi'Joges, kettingen, gouden scha- kelax'mbauden, goiiden medaillons, beursjes, dameshorloges, dames- ax-mbandhortoges en gewone da mes-armbanden, alles van ,goud vervaai'digd', 2 twintig dolLarstuk- ken, 1 vijfguldenstuk en diverse penningen, zoomede 5 gouden boordknoopjes. Aangezien alles gewikkeld was in Haagsche kranten, heeft de po litie zich in verbinding gesteld met de politie te 's-Gravenhage, daar vermoed wordt, dat het goud van een groote inbraak afkomstig is. De beide beklaagden, twee broers, spreken elkaar, wat bun verklarin gen betreft, tegen. Een vermakelijke vergissing. Een officier van de „Deli" (schrijft d.d: 25 Juni uit Port-Said: „Vanmorgen hebben wij hiér een ho ogstv ermakelijke grap gehad. Ons oorlogsschip, de „Tromp", kwaxn binnen, en gaf voor de ha ven eenige saluutschoten. Nu kan lederen dag de vrede geteekend worden, en als afgesproken sèiii zullen dan ook, zoodra het telegram er is, door de Engelsche oorlogs schepen schotexi gelost wórden. Wat er gebéurde, kan men al ra den. De Engelschen zitteix natuur lijk in spanning. Ze hoox-en scho ten knallen, en denken dus: het is vrede; Ineens begonnen al die En gelsche schepen te fluiten, te pavol- seeren (2 er van) en een herrie, en leen lawaai: de vrede was getee- 'kendl Maar het bleek al gauw, dat ■het een vergissing was, en dat ze jonzen „Tromp" zoo feestelijk had- 'den binnengehaald, wat niet de be doeling was natuurlijk. Lange ge dichten. Voor hun fatsoen konden ze nu niet ineens al die mooie vlag gen neerhalen, en zoo kwanx onze ;„Tromp" de haven van Port-Said binnen. Vlak na-ast ons keken ze leerst erg nijdig naar ons, omdat we niet meefloten, maar toen ze 't eenmaal wisten, liadden ze de igrootste schik. Ik vergeet nog te vertollen, dat dit een groot kamp van Armeniërs honderden blijde merischen ïiaar de stad stroomden,, om het goede nieuws te vernemen. Het kamp ligt te zijn aan een op dien dag ge pleegde Inbraak tusschen Zelhem en Hengelo. De politie meent de daders in deze twee gevonden te hebben. Diefstal. 10 Juni is in de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken to Wormex-- veer, uit bare fabriek de Vlijt, een belangrijke hoeveelheid zijden buil- gaaS ontvreemd, tot een waarde van ongeveer 15.000. De daders zijn nu aangehouden en ook alle ontvreemde zijde is in beslag genomen, terwijl bovendien nog zijde werd' gevonden, welke van een vorigen diefstal bij deze firma afkomstig was. Het geheel vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 20.000. Een aanhouding. Te Arnhem is iemand aangehou den wiens opsporing door de mare chaussee te Ruiu'lo was verzocht. Hij wordt verdacht van diefstal en bovendien is hij een van de beide gesignaleerden die verdacht wor den van den te Hengelo gepleeg- den moord. Tot dusver zijn echter geen aanwijzingen voor zijn schuld daaraan gevonden. Hij is tor be schikking van de marechaussee te Ruuiio gesteld. INGEZONDEN. Geachte Redacteur. Waar hét naar mijne meening onvruchtbaar werk is met een leek ovér „groenten-handel" to polemi- seeren, was het eerst mijn plan deze discussie to staken. Vergun mij echter nog een klein plaatsje in uw blad om den heer Zonder van to antwoorden. Waar door dien heer zoo angst vallig. en weeklagend wordt gespro ken over het storten van die hon derd gulden, daar wensch ik alleen xuaar op te merken, dat dit een zaak is die het huishouden der V eilingsvereeniging aangaat en deze vraagt- niet aan den handel hoe zij haar zaakjes moet opknap pen. De heer. Z. gevoelt zich zeker al tijd aangetrokken tot „rommel", andere; zouden door hem juist niet de prijzen worden genoemd die voor rommel worden besteed; Al thans door mij is deze week nog sla- gekocht voor vier en worteleax voor acht; gulden per honderd. Dit is te controle.eren. Dat echter die heer geen verschil ziet in soorten en kwaliteit, dat wordt door mij best begrepen. Wanneer men weet dat door een paar kooplui geregeld goed naar Wleringen wordt ge- pl.m. 2 mijl in de Sahara eri al die 1 bracht, dan kan men wel begrij- Staklcers, die maandenlang opge-1 pen wat hier naar toe komt. Maar sloten zitten, renden dol van vreug- bij een handelaar dicht in de buurt sloten zitten, renden dol van vreug de naar de haven, zoodx-a ze 't op windende gefluit van al die sche pen hoorden. Schoorvoetend en teleux-gestold kwamen ze terug. (Tel.). Valsch buitenlandsch geld. Maandagochtend kwamen eenige Belgen, die op de weekmarkt to Gori.nchem beesten kwamen koo- pen, bij de firma Scheurleér Zn. aldaar 17 bankbiljetten van 1000 frs. en 6 van 500 frs. wisselen. Evëh na hun vertrek bemerkte mén op 't kantoor dat van sommige biljetten het watermerk ontbrak en dus valsch'waren. De politie werd opge beld eii men toog er op uit. De chef er firma, de heer jhr. Hooft raaf! and, had hét genoegen de daders te kunnen aanwijzen die naar het politiebureau werden ge bracht, alwaar men de zaak thans in ondérzoek heeft. Intusch'en beeft de kassiersfirma haar geld terug. Ongeluk. Te Oudepekela vulde de vrouw van R. Vrengel een kruik met ko kend water. De kruik sprong, de stukken vlogen tegen het hoofd dei- vrouw, die tengevolge van hevig bloedverlies overleed. De dubbele moord te Hengelo (G.) Nader wordt uit Hengelo (G.) ge meld, dat aldaar Zondagavond twee 1'andloopers zijn aangehouden, van dezen la'gèn moord verdacht. Een van -hen heëft wél bekend schuldig vlakte en den nauwen bergpas; het was een buitengewoon stille avond en liij kon zwakjes het verwijderde geklots der golfjes vaxi de Bfoad- liavenbeek hooren. Zijn laatste blik ging in de richting van het huis van Betsy Oarey hij vermoedde, dat zij den volgenden ochtend wel het eerst op school zou zijn dan sprong hij, terwijl hij de woorden „Exit Johri Bennett, de schoolmees ter!" prevelde, in den zadel en ver dween in noord-westélijkè richting in het bosch. Het was een eenzame rit voor hij op den weg naar Sydney kwam; maar den volgenden ochtend even over achten zat hij als een lord in liet beste hotel van Caiixden te ont bijten. Hij mocht wel Fleetfoot's__zachtö manen streelen, hem op zijn nek kloppen en hem lieve naampjes ge ven, waarvan het dier de betéeke- nis heel goed scheen te begrijpen. „Ilc zou je voor geen vijfhonderd pond aan den kolonel verkocht heb ben, oude jongen," fluisterde hij; het dier in. Ha, hij was nog jong, en de toe komst was voor hem verborgen, er. warm bloed stroomde door zijn ade ren; hij was weer vrij, ja vrij, ook al was hij vogelvrij verklaard. Toch hadden de laatste 'zes weken een keelen ónïkeer iri hem gebrachtl Eerf soiM eergeVoel dwong hein nog'trouw te blijven aan den titeep, die hem met aigéniééne stéfilihen' tot aanvoerder gekozen had; maai de woorden-, van Amós Gordon kwa- inen zeer dikwijls in zijn gedachten, en Mrs. Oarey en Betsy kon hij nog ïliet vergeten. Hij moest bij zich zelf lachen, als hij zich de verbijs tering van majoor Browne en de commissie voorstelde. Wat zouden ei- een spotliedjes op gemaakt wor den! Het zou in kleuren en geureu in de couranten staan: wat zouden de autoriteiten .aLnie.t moeten jftflo- ren! Zij moesten maar doen, als gouverneur M.acquarie ih 1814, 'toen hij, in wanhoop over het steeds groeiende aantal woudloopers, gra tie schonk aan allen, die, wanneex zij geen moord gepleegd hadden, binnen zes maanden na de afkondi ging der proclamatie naar hun vroegere woonplaats terugkeerden en beloofden een nieuw leven te zullen beginnen. Hij grinnikte bij de gedachte, dat op Broadhaven Station niets gestolen en niemand mishandeld was; en hoe hij. nog. juist op tijd had kunnen wegkomen, niettegenstaande Sir James Ben-, ■nett's pistool op hem gericht was. Het was een kostelijke grap, waar over in de heele kolonie nog lang gelachen zou worden. En toch was er bij al die blijd schap iets, dat Salathièl hinderde; hij voelde maar al te goed, dat hij de achting van zijxi medèmenschén verloren had. Al had hij goede kléeren aan eri al kon hij over veel géld beschikken, liij-' was weef eéïi dakloozevoè'élvrij" verklaarde, die het gevaarlijke leven van van den heer Z. kon men do vorige week toCh wortelen koopen voor vijf cent per bos, ja soms bij straat venters voor nog minder. Door den, feeer Z. wordt nog steeds volgenouden dat die gxoen- tenyerkflopera^zooveel geld verdie nen".' Alö de hèër Z. mij niét wil ge- looven, ik kan er niéts aan doen, misschien zal hij er later wel anders over denken. Het schrüven over hét op alle manieren plukken vaxi deburgorlj is Jxet; bewijs van. onkiiude op het gebiéd van dézën handel, want, en nu n'oè'eeij.8, uitgezonderd eenigen die op, andere wijze iets verdiend hebhón, zijn de meesten in de laat ste jaifen zelf geplukt. Wanneer door een huisvrouw of door fpn gewóón man de ge dachte wordt geuit, dat dé hande laren kuüiïeh geven.voor dé groen ten, wat zij onderling goedvinden, ik kap hét plaatsen, maar dat iemand, doé een plaats heeft in het bestuur eeher stad ook nog zulke dixi'gen neerschrijft, begrijp ik niét. Immerjx,' wanneer er zoo'n gemeen schapszin onder de menschen woonde, dat meh, door ondérling Overleg, alle behoódigdhéden voor bereikbare prijzen kon verkrijgen, dan zou er. in de gansche maat schappij niét zöo'rï félle „bel art gén- strijd bpstaaii; U dahkënd voor' de plaatsruimte en den, liéet- Z, nogmaals 'dé verze kering' gévende dat door ons, en niet door in ij alleen, gaarne zal wordén inédégewerkt om een meer dragélïjkeh toestand to verkrijgen, verblijf ik Hoogachtend C. BAKKER, Seór. der Ver. van Aardappel-, groenten- en fruithaixdelaren „Onis Belang". woudlooper leidde, met een touw om zijn nek, dat iederen dag aan ieen galg kon worden vastgemaakt. HOOFDSTUK XIX. Tot Gardiner verdwijnt. Tot Gardiner's zuster Judy, dooi de jongens „Miss Smicker," en dooi de anderen „het meisje mét den glimlach" bijgenaamd, was een grof, maar vriendelijk meisje van zeventien jaar. ZÜ was groot, gezet en goed geproportioneerd evenals haar zustor, maar in tegenstelling met deze lag er op haar knap, sproetig, gezicht een voortdurende glimlach. Zij glimlachte bij mooi. en. leclijlc weer,j of zij gelijk of ongelijk had, of zü in haai; humeur was of niet. Haar glimlach prikkelde haar moe der en haar zuster en een paar an deren, maar zij kreeg er ook vrien den door, want Judy's glimlach, om nog eéna te .citoeren „dicht't wear ouk nor waSh out, nor rub off, «nd 't was alWAys natural." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1