opgericht, en blijkens het adres vol doenden steun ondervindt, vraagt spr. of het College vrijheid bezit het voor stel omtrent een openbare school te handhaven Nieniund zal toch wenseken, dat er twee scholen komen. Het maakt oen eigenaardige» indruk, dat thans deze beide voorstellen tegelijkertijd ter tafel L runen en het staat wel vast. dat van de zijde dor opgerichte school- voreenigïng doorgezet, wordt. Het be sluit omtrent, de openbare school werd reeds drie en half jaar geleden geno men en voor de uien we school onder- toekenden tal vun inenschen. die ove rigens geen voorstanders zijn van bi zonder onderwijs, de circulaire. Spr. vraagt of het voorstel van li. en W. gehandhaafd blijft. De heer Van der Veer bevestigt 'le woorden van den lieer Adriaanse. Doordat de sehoolbouw zoo zeer ver traagd is, is liet vertrouwen bij de men- schen geschokt. De beer Biersteker: Het, verwijt biervoor komt op B. en W. Het is in derdaad oen lastige geschiedenis en de Hoegrassers hebben geduld genoeg ge had. Het is waarlijk niet te verwonde ren. dat ze teuslotto de hoofden bijeen gestoken hebben 0111 deze school op Ie richten. Niettegensaande wij de ge schiedenis omtrent liet, uitstel hebben meegemaakt, is toch weer herhaaldelijk gevraagd aan het, Colloge om den bouw door te zotten Steeds echter hie ven de plannon liggen. De Koogras- sers bobben, waarlijk' geen ongelijk, dat zij langs dezon weg trachten «en - obool te krijgen, en B. en W. treft in dezen verwijt. Nu staan wc voor een lastig geval. Koegras is vrijzinnig en slechts noodgodrongoii zullen ze hun kinderen naar ecu school niet. den bijbel zenden. Het grootste deel ver langt, openbaar onderwijs. Spr. .prefe reert. natuurlijk oen openbare boven een christelijke school al zou hij er niet togen opzien zijn kinderen even tueel naar oen christelijke school te sturen indien er geen andere was. Maar is er. vraagt spr.. geen moge lijkheid tot overleg te komen? Spr. stelt voor de zaak bij referendum door de bewoners zelf te doen uitmaken. Maar beide partijen moeten zich dan bij de uitspraak neerleggen Eén school is natuurlijk genoeg ou wij komen «p die manier uit de impasse. Do lieer van dor Veer zegt, dat reeds een beslissing is uitgelokt. De op de lijst vermelde namen zijn alle van voorstanders eoner bizondere school. De lieer de Ven weerspreekt het verwijt aan liet college omtrent de verdaging der plannen. Door het vorig ministerie werd een subsidie toege staan en B. en W. moesten zich ver gewissen of deze regeoring dal subsidie handhaafde. Dit geschiedde niet; de districts-sclioolopzieuer adviseerde en- gunstig. B. en W. trachtten toen den Minister te overtuigen van de nood zaak yau uitstel en zeiden, dat het vorig ministerie subsidie had toege zegd. Andere autoriteiten werden in den arm genomen en een subsidie werd toegezegd. Het College meent, dal thans In dezelfde richting moet worden voortgegaan en dat de school moet worden gebouwd. Adressanten zeggen zelf dat hun motief voor den ontwor pen sehoolbouw is de verre af- -'land. De Rand kan dus alleen dit motief bespreken, cn het geopperde bezwaar zal vervallen indien er aan tegemoet gekomen wordt. Spr. is over tuigd, dat wel bijna alle kinderen naar de openbare school zullen gaan. B. en NV. handhaven alzoo liet voorstel. De hoer Adriaanse; De lieer Biersteker heeft oen middel genoemd om uit, hot dilemma te komen, en dit middel lijkt spr. niet verwerpelijk. Maar er ligt een adres van tal van inenschen, en nu is het gevaarlijk om dadelijk een besluit te nomen. Want de boe reu le Koegras buigen hun kop niet. Het voorstel Biersteker is prak tischer dan dat van den heer de Ven. De gemeente zal elk middel hebben toe te passen alvorens zij een besluit neemt. Wat zouden do gevolgen zijn als wij twee scholen kregen? Want dc gemeente krijgt ook de verantwoor ding voor de andere. De heer de Geus vindt het goed als hot voorstel wordt aangenomen. De heer Adriaanse heeft geen recht van onverantwoordelijke handelwijze te spreken, want het besluit tot bouw eener school dateert al van eenige jaren terug en slechts door allerlei oorzaken is de bouw vertraagd. Waar moet het heen als we nu zouden doen als de heer Biersteker wil, dan zouden wij den bouw eener school tegenhou den, en dat kan uiot. Tal van men- schen zijn verbitterd door onbillijke verwijlen aan hot college en hebben de lijst geteekend Maar de Raad kan toch niet de oprichting van bizondere scholen bevorderen? Het motief voor de oprichting eener school met den bijbel uioet. alleen zijn de innige over tuiging, on niet een afstand. En de Plicht van do overheid is het een open bare school te stichten daar waar be hoefte bestaat. Van een referendum stelt spr. zich niets voor. liet gaat er tlmns 0111 wie hel suolst in de behoefte voorziet. We zouden er telkens tooi te staan komen dat de eene of anden- vereeniging met lijsten gaat. loopen om geld bijeen te brengen. De heer Biersteker meent, dat er rekening dient to worden gehouden met de heevschende ontstemming bij de bewoners, die voel to lang aan hel lijntje zijn gehouden. Er zijn wel rede nen voor te vindon natuurlijk: subsi die en nog eens subsidie, en het frerd vervelend steeds weer te vragen Maar als er in Kocgras een bizondere school komt, is dut de schuld van dc vrijzinnige hoeren. De school aan de Doggersvaart liad er moeten konten vóór dat de school te Julianadorp ver bouwd werd. Zoo luidde ook bel ad vies van den districtsschoolopziener. En niettegenstaande wij dit aantoon den destijds, heoft men volgehouden dat eerst verbouwd moest worden. Eu de Eoegrassers hebben gelijk, dat zij thans eene school gaun zetten. Spre ken zij zich uit voor een openbare school, dan moet dio cr komen. Komt er dan nog een bizondere naast, dan is dat iets, dut zij zelf moeten weten. Er zit bier drijvorij achter van chris telijke zijde. De oudortookenaars bob ben meerendeels zelf niets mot dc school te maken. Ds. vun Griethuyson is predikant te Huisduinen, F. de Vries ts een speciaal voorstander der chris telijke school, (spr. noemt nog andere personen op, die het adres ondertee- kenden). Maar spr. kent Koegras, zoo goed als ,de heer van dor Veer. en hij slaat er borg voor, dat 70, 75 pCt. van do bewoners hun kindoren naar do openbare school zullen sturen als die er komt. Laten we er uiot langer over redeneeren, het gaat hier om een groot belang. B. en W. hobbon, op advios vftri den schoolopziener, do zaak slee- pende gehouden, en nu ze zien. dat er een bizondere school zal komen, ko men ze uit den boek. En niet uil eigen boweging, neen, op aandrang van spr Spr. stelt voor B. en W. te machti gen tot aanbesteding over te gaan. maar vooraf overleg te plegen bij de bewoners en door een enquête te doen uitmaken of men oen openbare of een hristelijke school wil. liet is de dure plielit dor vrijzinnigen te zorgen, dat zij in den concurrentiestrijd niet wor den overvleugeld door bet. bi zonder onderwijs. De heer van der Veer voelt veel voor de redeuoering van den heer Biersteker. Spr. zelf is trouwens de drijfveer voor de chr. school niet ge weest Misschien is door overleg nog wat te bereiken, maar als we de voor dracht zóó aannemen, komt de school er vast. De heer S p ruit vraugt naar het buitenge woon subsidie. Is or wel sub sidie als de gemeente bouwt en niet als particulieren dat doen? De heer de Ven: B. en W. staan oji het standpunt, dat de oude wet nog geldt zoolang de nieuwe er niet is. Dus liet subsidie is als altijd. De heer Biersteker heeft- zich ontpopt als de ondorwijs-specialiteit, maar het- ver wondert spr. van hem de philïppieu in zake den nieuwbouw to hooren, daar deze destijds alles voor een zesde lokaal te .lulianadorp voelde. Hierover wordt nader van gedach ten gewisseld. Tensoltlo wordt liet voorstel-Bïerstcker ont na gepleegd overleg B. en W. te machtigen tot aan besteding over te gaan met algeineoiu stemmen aangenomen. Trekken van afdeelingcn. Trokken van afdeelingcn voor onder zoek en rapport, bctroffonde de gc- iiioeiito-rekening, dienst 1918. Iïi de eerste afdeeliug hebben zit ting de hoeren Biersteker, Poll. van Breda en Spangenberg; in de tweede de hoeren Krijuen. Boon. van der Ploeg, van der Veer. Spruit, Zander en Ver- fuillo: in de derde dc heeren Bok. Baak, Zondervan, Adriaanse, do Zwart eti Bot. Rondvraag. De lieer Zo nel er vun vraagt of de vereenigingen dio in zijn gogaan op de verhuring van het sportterrein daarvan bericht krijgen. Krijgen binnenkort bericht. De heer van Breda vraagt wat de reden is, dat de vereeniging ,.Her- wounon Levenskracht" geen vergun ning kreeg voor den verkoop harer bloempjes. De Voorzitter antwoordt, dat dit is om do tuberculoso-bostrijding niet te doen verwateren. Als er ver schillende veroenigingou met eon bloempje komen, doot dit afbreuk aan de goede zaak, want de aardigheid gaat er bij bet publiek af. De heer van Breda; Het is geen aardigheid. Het betreft hier weer een katholieke vereeniging. Wat is er tegen zooicts aan deze verepniging ook toe te staan? Dg heer de Ven antwoordt, dat een paar jaar geleden aan alle ge meentebesturen verzocht is dooi de Ver. t. bestrijding der T. b. e. om al leen voor den verkoop der z.g. „Eiuma- bloeni" een bloemendag beschikbaar te stellen en voor de andere vereenigin gen niet. De heer v au Breda: Dus een vlag getje mag wel? De beer de Ven: Daar zal wel niets tegen zijn. De heer Bok bepleit betere brood voorziening speciaal op Maandagmor gen. Een groot deel van de vissoheo mist ten ecneumalc verscli brood als zij uitvaren. De vloot is gedwongen des Maandags te blijven liggen tot twee uur omdat do uicuscheu geen versch brood kunnen krijgen. Indien wat vroe ger brood beschikbaar werd gesteld, zou dit eene weldaad zijn voor velen. Do Vooruitte r antwoordt, dut zooveel als mogolijk was, faciliteiten verleend zijn. Nachtarbeid kan echter niet toegelaten worden. Bij het Rijk is de zaak in onderzoek, zoodra deze materie geregeld is, is voor de gemeen te geen uitzonderingsbepaling noodig. Spr. is het overigens volkomen een- met den beer Bok. De vergadering wordt tlians gesloten. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De regeerings ver klaringen In de Duitsche Nationale Vergadering. Over de reeds tot tweemaal toe Uitgestelde vergadering der nieu we Duitsche regeering geeft de correspondent van het Alg. Han delsblad het volgende stemmings beeld: Reeds lang vóór den aanvang was een zekere spanning in de zaa merkbaar. Te tien uur twintig opent de voorzitter Fehrenbach do zitting en geeft minister-president Bauer het woord. Deze leest zijn rede voor, waarbij hij herhaalde lijk verkeerd intoneert en waarbij het nog al eens tot uitroepen eri rumoerige tooneelen komt. De rust keerde terug toen hij het over d-> Russische toestanden had. De minister herinnerde aan den Duitschland* opgedrongen vrede, die een tydperlc van bloei beëin digt en zijn tragischen val afsluit. Ook zij, die de grootste tegenstan ders waren van de politiek van het ^udo rijk, moesten daarmee al- stand doen van veel wat hun lief eu dierbaar was geworden. Zelfs dat smartelijk afscheid moet voor iedereen een aansporing zijn zich niet alle macht te werpen op de laak, die de toekomst ons op het oogenblik opdringt: het nakomen, het vervullen en tenslotte de wijzi ging van het verdrag van Versail- les. Ik Iaat het verleden en de vraag wie de schuld draagt, thans rusten; wij moeten vooruit zien en vooruit gaan de nieuwe toekomst tegemoet. Er zal voor ons volk geen enkele verontschuldiging zijn als het de taak om de geviolgen van den oorlog te herstellen niet tot de zijne maakt. In het' nieuwe Duitschland zal het volk zelf zijn lot bepalen. Acht maanden heeft de omwenteling grootendoels ver bruikt om het opruimingswerk voort te zetten en een begin te ma ken met de oprichting van eer; nieuw staatsgebouw. Met de nieu we grondwet zal dat dezer dagen bekroond worden, waardoor de de mocratische republiek gevestigd en het eerste deel van de taak der na tionale vergadering vervuld is. Bauer viel hierop de rechterzijde aan, die de teekenen des tijds nog evenzeer misverstaat als voor dun en somde vervolgens op wat nog in de komende jaren gedaan moest worden op het gebied dei' democra tie. Hij kondigde de indiening van wetsontwerpen op de arbeiders- en economische raden aan, de sociali satie van verschillende belangi-jjice takken, o.a. van den gelieelen mijn bouw. Voor de economische politiek van Duitschland in de toekomst zullen wij ons door drie geboden laten leiden: le. socialisatie voor zoover als mogelijk is en het voorkomen van bc-letselen, die in de toekomst een verder gaande socialisatie in den tveg zouden staan; 2e. Het verzeke ren van de noodige levensmiddelen en kleedingstukken voor de min derbedeelden; 3e. het afweren van den invoer van artikelen van over dadige weelde, die een ongunsti- gei. invloed zou uitoefenen op ouzo betalingsmiddelen en van iederen invoer in het algemeen, die een on- gunstigen invloed zou hebben op onze arbeidsmarkt. Binnen de grens van deze drie geboden moeten handel en nijver heid echter vrij zijn. Het denkbeeld vun wraak, zoo als dat door een kleine groep ge koesterd wordt, verwierp de minis ter verre: werk zoeken wij en wij verafschuwen liet denkbeeld van wraak. aN hem sprak de minister van buitenlandsche zaken, Müller. Hij wees er op, dat het Duitsche z\v wees er op, dat het Duitsche zwaard als hulpmiddel voor de di plomatie niet meer geldt. De ont wapening kan echter pas ten zegen der nienschheid worden als zij over de heele wereld geschiedt. Onze taak is het daarnaar te 1 streven. Te Versailles werden echter reeds nieuwe coalities gevormd. Wij strijden het beste tegen de on zalige politiek der allianties, in dien wy aan geen enkele deelne men en zoo den bodem voorberei den voor een werkelijken volken- bond. De minister behandelde ver schillende vraagstukken ontstaan tengevolge van den oorlog, en wees er op, dat tengevolge van de Duitsche overwinningen Polen ge heel van Rusland is losgemaakt en thans vrij is. Hij wees op het vele, dat de onzijdige staten tijdens den oorlog voor Duitschland hebben gedaan, en hoopte, dat de tegen standers geen gebruik zouden ma ken van het recht om den strijd op economisch gebied voort te zetten. Het Duitsche volk gaat ge bukt onder den last, dien het is opgelegd, maar het is niet gebro ken, en groote krachtsinspanning is noodig om weder op dc oude plaats van vroeger te komen. Laten wij bij den vredesarbeid het bewijs leveren, dat wij bij al ons ongeluk nog een groote natie zijn; laten wij dc oude methoden eener machtspolitiek, die eens en voor al tot liet verleden behoort, begraven, want Duitschland zal liet herstel van zijn rang onder de groote volken slechts te verwach ten hebben van den vooruitgang der democratische gedachte bij zichzelf en bij do andere volken. De rede werd herhaaldelijk door luide toejuichingen afgebroken. Frankrijk. Da Crisis. Parijs, 22 Juli. De Kamer heeft heden middag in een schier voltallige zitting beraadslaagd over de motie van Pournier betreffende de econo mische politiek der regeering. De zitting was zeer bewogen maar niettegenstaande de heftige kritiek op het regeeringsbeleid geoefend, was er bij de oppositie toch blijkbaar een zekeren schroom om de quaestie op een val van het kabinet te laten neerkomen. Nadat Fournier zijn motie had verdedigd, bestegen de ministers Noulens, Clementel en Loueheurhet spreekgestoelte om de regeerings- politiek te verdedigen, en de moei lijkheden, die overwonnen moesten worden, uiteen te zetten. Daarna nam Clemencoau het woord. Hij wees op de zware taak, die hem als president-minister en als voor zitter des Vredesconferentie op de schouders was gelegd. Hij zinspeelde op de aanstaande verkiezingen, waarin hij de oorzaak zag van de kritiek op hem geoefend. Hij wees ,op al zijn persoonlijken arbeid, ging niet te diep op de algemeene politiek in enlplaatste verscheidene geestigheden, die rechts en links vroolljk stemden. Hij ver klaarde zich volkomen bereid heen te gaan, maar noemde de taak van zijn opvolger weinig benijdenswaard. Daarop beriep hij zich met kracht op zijn arbeid gedurende den oorlog en al hetgeen hij gedaan had om de vrede te verkrijgen. Ten slotte zeide hij dat de verkiezingen zoo spoedig mogelijk gehouden moesten worden opdat Frankrijk zich de mannen zou kunnen kiezen die het noodig had. Een voorstel om de motie die de regeering aanviel den voorrang te verleenen, werd meteen meerderheid van 51 stemmen verworpen. De af gevaardigde Franklin Couillon hield daarop een rede, waarin hij met kracht protesteerde tegen de rede van Olemencqpu, die hy als een niet waardig antwoord kenschetste en welke volgens hem het debat op geheel ander terrein gebracht. Hij zeide dat de regeering aan Frankrijk een minimum vrede en een maximum anarchie had gegeven en verweet Clemenceau, dat hij het land tegon het parlement africhtte en de verkiezingen voorbereidde met den staat van beleg en de censuur. Links, en vooral de socialisten, juichten de rede herhaaldelijk geest driftig toe. De Kamer ging daarna over tot de-- behandeling van de motie van orde, waarbij vertrouwen in de regeer'ng werd uitgesproken. Deze werd aangonomen met 289 tegen 176 stemmen. Ingeland. Dt mQawtrkarsstaking. De parlementaire medewerker van de „Daily News" zegt dat invloedrijke vertegenwoordigers der mijnwerkers in het Lagerhuis den toestand ernstig inzien. In de wandelgangen werd ver zekerd dat de regeering 5000 stokers der marine naar Torkshire had ge zonden, om de .mljnpompen te be dienen. Dit cy'fer .schijnt hoog, maar dat is toch slecbta schijn, want bet aantal arbeiders boven den grond, die gewoonlijk in dienst zijn, bedraagt ongeveer 50.000. Het conflict met de kolenmijn- werkers begint al ernstig zijn invloed tedoen gevoelen op andere industrieën. Te Leeds beginnen machinefabrieken al te Bluiten, wegens kolengebrek, ten gevolge van de staking in Yorks- hire en er moeten al tusschen de 8000 ii 10.000 arbeiders in de machine industrie werkloos zijn. Indien voor het einde der week geen kolen worden aangevoerd of de kolenstaking is ge ëindigd vreest men dat in de machine nijverheid in deze stad wel een 35.000 man zonder werk zullen zijn. Te Scheffield hebben de meeste fabrieken geringe kolenvoorraden en werk dat niet heel dringend is, wordt uitgesteld, met het gevolg dat het aantal werkeloozen toeneemt. Geluk kig hebben de fabrieken van messen en scharen,, gereedschappen, vijlen e.d. in de laatste jaren electriciteit of gaB ingevoerd ter verkrijging van de noodige beweegkracht. En daar voorloopig nog niet waarschijnlijk is, dat de electriciteits- of gasvoorziening gevaar loopt, kunnen deze fabrieken voortwerken. In het Lagerhuis verklaarde Bon ar Law, dat de mijnwerkersstaking zich uitbreidde over Lancashire, Notting- hemshire, Monmoutshire, waar nu nu 38.000 mijnwerkers leegloopeD. De mijnwerkers geven verschillende redenen voor de staking op, zooals de verhooging van den kolenprljs tot 6 shilling, de hooge prijzen der levens middelen, de verplichte krijgsdienst en het verblijf der Britsche troepen in Rusland. Londen, 23 Juli. Bonar Law heeft over den huidigen toestand der kolen industrie in het Lagerhuis ver klaard dat er zes mijnen zijn onder- geloopen en 17 in gevaar verkeeren onder te loopen. De staking Bpreidt zich over Derbyahire uit; twee schachten hebben het pompen ge staakt en zijn in gevaar. De toestand in Lancashire en Nottingham is ongewijzigd. In Zuid-WaleB staken nog een aanzienlijk aantal lieden, doch het besluit is genomen om naar den arbeid terug te keeren, terwijl de beslissing aangaande de grieven nog hangeDde is. Het uitvoerend comité zal morgen een samenkomst met Lloyd George en Bonar Law hebben. Arbfiidfriaischan. LondeD, 23 Juli. De conferentie van het z.g. drievoudig arbeidsverbond heeft heden een bijeenkomst met gesloten deuren gehouden en met 217 tegen 11 stemmen besloten een stemming te houden onder de leden der organisaties, of deze bereid zijn een industrieele actie te ondernemen ten einde de opheffing van den dienst plicht, het staken van de militaire interventie in Rusland en de binnen- landsche vakgeschillen te verzekeren. De spoorwegstaking. In een groote vergadering van spoorwegpersoneel te Newcastle is Zondag de staking op den North Eastern Spoorweg bijgelegd. Het onderzoek van de eezichts- scherpte, waartegen de beambten bezwaar hadden en tengevolge waar van eenige beambten geschorst waren, zal tot 21 AugustuB uitgesteld worden. Middelerwijl zal er een regeling van het onderzoek door het geheele land gemaakt worden. De geschorste be ambten zijn voorloopig weer aange nomen. AustnlIS. Te Melbourne heeft een menigte bij welke vele teruggekeerde soldaten en matrozen waren, Maandag be proefd om de kazerne te bestormen. Een van de soldaten werd doodge schoten en verscheidene personen werden in hechtenis genomen. De politie onderdrukte tèn slotte de menigte. Later vertrokken verontwaardigde soldaten naar het bureau van Law- son, den eerste-minister van Victoria en eischten de vrijlating van de in hechtenis genomen soldaten. Lawson beloofde een onderzoek, maar de afvaardiging was niet voldaan. Er werd uit haar midden een inktpot geworpen, die Lawson aan het hoofd trof en hem een diepe snede toe bracht. Vervolgens werden alle meu belen uit het bureau door de ramen op straat geworpen en vernield. Ook werden belangrijke officieele stukken verscheurd. De politie dreef daarna de onrust stokers uiteen. Lawson heeft, na een vergadering van het kabinet, gezegd dat de regeering weerstand zou bieden aan de vreesaaDjaging door teruggekeerde soldaten en ma trozen. Velen ouder de menigte waren in het geheel geen soldaten geweest, zei hy. Het verbond van teruggekeerde soldaten heeft een motie aange nomen, waarin het van de regeering verlangt, dat zij den politie-ambte- naar zal ontslaan die verantwoorde lijk is voor den ongerechtvaardigden aanval op hen en voor het uiteen jagen van vreedzame burgers met den wapenstok. Paliitini. Het joodschcorrespondentiebureau in Den Haag meldt: Onze Londensche correspondent seint: Van betrouwbare zijde ver neem ik, dat de zionistische voor stellen betreffende Palestina door de vredesconferentie met heel kleine wijzigingen aangenomen zijn. Zwaden. De „Gothenburgsche Morgenpost" meldt, volgens een Exchange-telegram uit Kopen hagen, dat het bolsjewisme in den boezem van de Zweedsche vak vereenigingen veld wint. De oude, ervaren, gematigde arbeidersleiders worden opzij geschoven en vervangen door de uiterste elementen. Ver scheidene duizenden werklui in de houtzagerijen zijn al uitgesloten, om dat de patroons weigeren hun eischen in te willigen, en gedurende den herfat verwacht men ernstige con flicten tusschen kapitaal en arbeid. JipiD. Polltlika plinaM. Radio meldt dat volgens de corres pondent van de „New-York Herald" te Tokio, Japan niet voldaan zou zijn over zijn gedelegeerden ter vre desconferentie, daar deze niet ->g tot stand hebben gebracht, zij nu eemaal alles hebben ge kregen, wat ze hebben gevraagd, hebben zy niet naar méér gevraagd, merkt de correspondent op. Hij haalt een artikel aan uit de „Niroku", waarin wordt gezegd„God heeft de keizerlijke familie van Japan be giftigd met alle eigenschappen, die noodig zijn om haar missie te vervullen tot het beheud van den wereldvrede en het bevorderen van het welzijn der menschheid. De vol kenbond, die ten doel heeft de wereld voor de gruwelen van den oorlog te besparen, kau dit alleen doen door de keizerlijke familie aan het hoofd er van te stellen." De „Herald" voegt hieraan toe: Dit benoeft geen commentaar. Japan hoopt slechts goed te beginnen bij het einde van den oorlog. ïis algemeens toeitand. Natuurlijk zegt Renner, de voor zitter van de Oostenrljksche vredes- delegatie, dat bij dit verdrag, dat Oostenrijk vernietigt, niet zal onder tekenen. Zooals het verdrag op het oogenblik is, zal hy het naar alle waarschyniykheid ook niet hoeven te onderteekenen. Dé opperste raad der geallieerden heeft hem nog tien dagen gelaten voor indienen van schriftelijke op merkingen over het vredesverdrag in zyn geheel en zal die opmerkin gen ongetwyfeld niet geheel en al negeeren, evenmin als hij de Duit sche tegenvoorstellen dat lot heeft laten ondergaan. Maar die wijzigin gen, ook dat kan men wel met zekerheid voorspellen, zullen zoo groot niet zyn, of Renner zal in zijn weigering volharden. Zooals een Tsjechisch blad, dat als zoodanig mag worden verondersteld jegens Oostenrijk niet byster vriendelijk gestemd te zyn, zegt: de wyzigingen zullen niet gering moeten zijn, zal het verdrag op iets lyken, dat half aannemelijk is. Die weigering van Renner zal dan evenwel op zich zelf niet zoo veel meer beduiden, dan indertijd die van Brockdorff Rantzau. Zoo hy het niet doet, dan kan een ander met de onderteekening worden belast. Tot zoover zal de behande ling van Oostenryk een getrouwe kopie zijn van de procedure, die op Duitschland is toegepast. Het is waar- schyniyk, dat Oostenryk op die ge lijke behandeling ook op precies dezelfde wijze als Duitschland zal reageeren. Geheel zeker is dat even wel nog niet. In zoover liggen de omstandigheden voor Oostenryk eenigszins anders dan voor Duitschland, dat Oostenryk nog minder te verliezen heeft, en zich daardoor misschien minder geïm poneerd zal gevoelen door de be dreigingen van het ultimatum van de Entente, dat ten slotte stellig volgen zal. Maar hoe treurig de toe stand van het land ook is, er is toch altyd wel een „nog erger" mogeiyk. Bela Kun, de Hongaarsche volks commissaris van buitenl. zaken, heeft zich weer eens een interview laten afnemen, waarin hij onder meer heeft verklaard, nooit een ultimatum te hebben ontvangen. Naar men zich herinnert, heeft men indertijd de bekende nota vaD Clemenceau, naar het schynt ten onrechte/ aldus ge noemd. Kun verklaarde voorts, dat de positie van zyn regeering zeer sterk was, een opmerking, die wel juist zal wezen. De jongste poging tot contra-revolutie blijkt wel een falikante mislukking te zyn geweest, die het tegenovergestelde heeft te weeggebracht van de bedoeling. De tegenregeering te Szegedin is een niet eens door de Entente erkende misgeboorte. Een gevaar voor de Hongaarsche sovjetregeering blyven de Roemeensche troepen, die zich, tegen de toezegging van Clemenceau in, uit Hongarije niet hebben terug getrokken, en thans meer de handen zullen vry krijgen, nademaal op het Bessarabisch front een vrede met de Russische bolsjewiki aanstaande iB. De Russische bolsjewiki krijgen daar door echter eveneens meer troepen vry, om tegen Koltsjak en Denikin te strijden, wien nu ook de hulp der Engelschen zal worden onttrokken, want, zoooala Churchill heeft gezegd, voor dat de havens dicht vriezen zullen er nagenoeg geen Britsche soldaten meer op Russischen bodem staan. (N. R. Ct.) Luchtvaart. Bestuurbars luchtballon in braad. CHICAGO, 22 Juli. Een groote be stuurbare luchtballon, die op proef vlucht was, vatte vuur en viel van een hoogte van 500 voet op het gebouw van de ülinois-trust Savings bank. De tanks ontploften bij het neerkomen op het dak, ten gevolge waarvan tien employés van de bank gedood en vijf-en-twintig gewond werden. BINNENLAND. Rijst. De Minister van Landbouw heeft dd. 23 dezer tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mij van onderscheidene zyden berichten bereiken, dat het publiek bij winkeliers geen ryst kan beko men, niettegenstaande de Vereeni- giDg van Rystpellers geregeld ryst aan grossiers en winkeliers aflevert. Ik zou het op prys stellen, indien u in uwe gemeente zoudt willen doen nagaan, of winkeliers rijst heb ben bekomen en deze geregeld afle veren tegen den gestelden maximum prijs. Mocht by u geen afdoende zeker heid bestaan, dat de verstrekte hoe veelheden rijst tegen de gestelde maximumpryzen worden afgeleverd, zoo draag ik u op, onverwijld, inge volge het eerste lid van artikel 9 der Distributie wet 1916, by grossiers en winkeliers ten uwent schriftelijk opgave te vorderen van de hoeveel heden ryst, die zy onder hunne berus ting hebben of by anderen voor hunne rekening hebben opgeslagen, en inge volge het tweede lid van bedoeld artikel tot gelyktydige inbezitneming van de aangetroffen voorraden over te gaan. De op deze wyze in bezit genomen ryst kan, na schatting overeenkom stig de wetteiyke bepalingen, door u tegen de gestelden maximumprij zen ter beschikking van de bevolking worden gesteld. Oc ax-kraonprlns. Aan Vaz-Dias wordt uit Londen bericht, dat de „Daily Telegraph" een interview bevat van den Ame- rikaanschen correspondent Karl Wie- gand met den ex-kroonprins. Deze zou tot den journalist hebben gezegd „Het is dwaasheid te denken, dat ik uit Nederland zou vluchten, daar tk vrij ben het land te verlaten wan neer ik dat wensch". De burgemeester van Wieringen, de heer Peereboom, bevestigde deze verklaring, zeggende: „Al wat Fre- derik Wilhelm te doen neeft, is my mede te deelen, dat hij van plan is het land te verlaten, en hy kan gaan". Dit zou ook bevestigd zyn door een officieel persoon in Den Haag, die verklaarde, dat zoowel de ex- keizer als zyn zoon vry zijn Neder land te verlaten, wanneer zy zulks wenschen. Zij zyn geen gevangenen; noch houden we nen vast voor de geallieerden. Maar zoolang zij in Hol land blyven, moeten zij vertoeven in de plaats, welke hun is aangewezen. De ex-kroonprins schynt goed ge zond te zyn en houdt zich bezig met het beoefenen van muziek, teekenen en lezen, terwyi hy ook schryit. Hy scürijft tnans zyn „Memoires" voor publicatie. Wiegand verklaart, dat de kroon prins, ondanks Amerika's aanbod in den oorlog, vertrouwen heeft in den rechtvaardigen geest welke in de Vereenigde Staten heerscht. Ofschoon hy en zijn vader niet konden ver wachten dat zy door een rechtbank, samengesteld uit hun aanklagers, rechtvaardig zouden worden beoor deeld, zyn ze bereid gevonnist te worden door de Ver.. Staten, waar de tegenwoordigheid van een aan- zieniyk aantal personen van Duit- schen bloede de juridische atmos- pheer niet zou vertroebelen. De indruk van Wiegand is, dat de ex-keizer noch zyn zoon vreezen voor een rechtvaardig proces. De ex-kroonprins zeide: „Ik ben teleur gesteld in president Wilson, maar ik geloof dat hy het goed meent. Hij weet niet hoe het hier toegaat". Da „Niauw-Amitardam". Het vertrek van het ss. „Nieuw- Amsterdam",van de Holland Amerika iyn, dat was bepaald op 26 Juli, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Da protastataklag. Te Amsterdam zullen de directeuren der gemeentebedrlj yen de gemeente werklieden, die 21 Juli gestaakt heb ben, by B. en W. voordragen voor het ondergaan van de reglementaire straf, welke op het zonder verlof wegblijven staat. De reglementaire straf bestaat uit schorsing voor eenige dagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Zaandam slaagden voor het eind-examen H.B.S. 5-jarige cursus, de dames G. B. de Boer, W. J. Rahder en A. M. Spruit, leerlingen der R. H. B.S. alhier. Gisteren slaagden te Amsterdam voor het M.U.L.O.-diploma AF. Steenman, E. Vinke, W. van der Zee en H. Bakker, allen leerlingen der M.U.L.O.-klassen van school 8 alhier. Onze plaatsgenoot, de heer G. van Zoonen, is benoemd als onder- wyzer aan het „Instituut Gooiland" te Bussum. Te Haarlem slaagde voor het Hoofdacte-examen, de heer J. Harp, alhier. De op gisteren aangekondigde openbare vergadering van het Ned. Arb. Secretariaat, waar als spreker zou optreden de Heer H. Sneevliet, vond geen doorgang, omdat de hier voor vereischte vergunning niet was aangevraagd. Zang- an Raoitaarvaraaniglng „Harmonie". Bovengenoemde zang vereeniging geeft, onder leiding van haar direc teur den heer P. Pieters, op Zaterdag 26 Juli een Tuinconcért in „Casino". By gunstig weer zal van dit concert een herhaling worden gegeven op Maandag 28 Juli, in de Muziektent in het Plantsoen. 6EMENB0 NIEUWS. Eaa woaliga dag ia da Amstardamicha havaa. Het „Hbl." meldt: Al twee weken nu liggen de sche pen in de haven voor de binnen- schippery aan de De Ruyterkade tegenover de Brandweer-kazerne - stü naast elkaar, 't Leven uit de haven is verdwenen, omdat de schippers weigeren onder de nieuwe Ryksregeling voor de binnenschippery te varen. Zoo verkeeren de schepen daar nu oogenschynlyk sinds vele dagen in denzelfden toestand. Oogenschynlyk I - In werkelijkheid echter is er iets gebeurd met de vaartuigen. Wat precies weet men niet, maar het schynt of duistere machten aan het werk zyn geweest. Geheimzinnige kettingen spannen kris-kras langs en over de schepen, als een prikkel draadversperring in oorlogstijd. En aan de vaartuigen zelf zyn allerlei defecten, van die schynbare kleinig heden, welke echter 't varen ge- vaariyk maken en onmogeiyk soms. Want de ankerkettingen kunnen niet worden opgehaald, omdat de handels zoek zyn en de assen niet behoorlijk meer werken. Wat dit alles te beteekenen heeft? De schippers hebben het ih de gaten gekregen, of misschien slechts het vermoeden gehad, dat de regeering plannen koesterde tot nieuwe requi- sities en nu hadden zy maatregelen genomen om de regeeringsambte- naren te beletten hun opdracht uit te voeren. Gistermiddag dan zou het gebeu- ren. De regeeriug had last gegeven, dat een zestal schepen te harer be schikking moesten worden gesteld en de adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, de heer Jongwaard, was naar hier gekomen om het zaakje op te knappen. Om den heer J. een vriendelijke ontvangst te bereiden had een aantal schippers zich opge steld bij een der uitgangen van het Centraal-Station. Jammer voor de wachtenden hebben zij er te vergeefs gestaan 1 De heer Jongwaard heeft kans ge zien het cordon te ontloopen en ia aan de De Ruyterkade aan boord gegaan van de „Torpedist", een stoombootje van den Rykstorpedo dienst, waarop reeds een aantal mare chaussees en militairen hadden plaats genomen. De „Torpedist", met een bootje van de havenpolitie, atoomden naar de binneDscheepvaarthavenwaar reeds bootjea waren aangekomen, bemand met de bestuurders der schippersbonden. Zoodra de „Torpedist" langszij van een der binnenschepen was gekomen, stormden de schippers, die inmiddels tot een groot aantal waren aan gegroeid aan en poogden de marechaussée te beletten aan boord te komen. Natuuriyk mislukte de poging en dra deinsden de schippers af voor de blanke sabels en de drei gende revolvers. Gevuurd is er echter niet. De voorzitter van den Algemeenst! Scbippers-Bond, de heer De Groot,/ maande zyn mannen tot kalmte aan, maar deze luisterden niet meer naar hun leider en putten zich uit in verwenschingen. „SchependieF' werd een geliefd woord, en de heer Jongwaard heeft er naar hartelust van kunnen ge nieten. De marechaussées ontruimden eenige schepen en Opeens hokte de arbeid. Een aantal infanteristen was meegekomen om! te helpen met het lichten der ankers, toen het er op aankwam weigerden de soldaten de bevelen op te volgen, omdatze niet durfden. Daar lagen de schepen. De ma rechaussées mopperden, omdat men hen tegenover de schippers een gek figuur liet slaan. De soldaten sput terden ook, daar men hen met straf dreigde, de schippers tierden, omdat men hun schepen in beslag wilde nemen de heer Jongwaard was ook ontevreden, omdat het hem niet ge lukte schepen te kry'gen. Een luitenant der pontonniers trachtte de koppige soldaten te over reden, terwyl de schippers schreeuw den, dat de jongens zich met hen solidair moesten verklaren, 't Resul taat was, dat twee soldaten zich be reid verklaarden te helpen en de anderen „op den bon" kwamen. Tusschen de bedrijven door werden twee schepen, welke reeds eerder waren gerequireerd, weggesleept. De schippers bezetten inmiddels weer alle andere vaartuigen, het leek bijna, dat de slag in hun voordeel was beslist en dat de aanvallers moeatea afdruipen, toen hulptroepen Kwamen opdagen in de personen van den ha venmeester Kotting, den politiecom missaris Yan Soest en eenige inspec teurs. De heer Kotting trad dadeiyk krachtig op en bracht de ryksamb- tenaten weldra tot het besef, dat het niet goed mogelijk is, de gemeente deskundigen bij dergelijke requisities te passeeren. Twee schepen waren nu spoedig in beslag genomen en door politie bezet. Op de kade hand haafde bereden politie de orde. „Ik neem je schip", zeide de heer Kotting tot een schipper. „Je krijgt 't, als je me f 40.000 borg stelt. Ik geef mijn schip niet. nooit, anders zou ik geen Nederlan der zyn." Het protest hielp echter niet. - De schippers scholden, de regen stroomde. De heer Kotting gelastte dat de ankers moesten worden ge licht, de ankerkettingen zaten echter onwrikbaar vast. „Maak los dat anker", zeide de heer Kotting tot den schipper, „an ders gaat de ketting er aan en dan moet jy 't betalen." „Ik kan er niets aan doen", be toogde de schipper, „heusch niet, anderen hebben 't gestolen. Er kornet hier allerlei vreemden op je schip." 't Deed er ook niet toe of de schip per weigerde, want in de Torpedist moest materiaal zyn. Ja, 't moest er zyn, maar 't was vergeten De schepen bewogen niet, de schip pers lachten hoonend, de heer Da Groot maande tot kalmte. Se politieboot stevende naar de Amsterdamsche Droogdok Mij., waar de luitenant der ponteniers eindelyk een acetyleen-sny vlamapparaat mach tig werd. Gewapend met dit appa raat ging het terug naar de gere- quireerde schepen. De schippers joelden. „Pas op, vergryp je niet aan onze schepen." „Als je aan myn schuit komt, laat ik haar zinken, ik heb haar onklaar gemaakt", schreeuwde een booze schipper. De luitenant, geholpen door een sergeant, probeerden het snyvlam- toestel in elkaar te zetten. De schippers drongen weer op. De politie voelde er iets voor een slange tje van de „Jason" op de menigte te richten. 'tWaa minder gevaarlyk dan wapenen en had meer succes. 't Mocht echter niet. De luitenant treuzelde, bevreesd voor de bedreigingen van de schippers, en de sergeant zag geen kans het toestel, dat iets nieuws voor hem was, aan het werk te kry'gen. De snyvlam bleef uitl De kettings bleven onwrikbaar, de schippers hoonden, de soldaten grinnikten ondanks de dreigende straf - de marechaussee schudden meewarig het hoofd en de heer Kotting zeide: ,'t wordt niets van daag; we gaan er vandoor." Geleideiyk trokken toen de aan vallers af, om krachten te verzame len voor den stryd, welke hedeu opnieuw zal worden aangeboden en die waarschyniyk niet in een afge broken party zal eindigen, omdat men niet voor de tweede maal binnen vierentwintig uren de uitvoerders

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2