tam. Onze „Hollandia" GUMMI REGENJAS, f 28.00. Herman Nypels. Laatste berichten. EXTRA CONCERT, te geven door de Muziekvereniging „Winnubst" op Zaterdag 2 Augustus, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, in de Muziektent bij het Station, van half 9 tot 10 uur. PROGRAMMA: Heldersche Festival-marach Ouverture Bona Fortuna Valse Brise du Soir Oranje Nassau Marsch Triomphale Ouverture du Village Grand Fantaisie 1'Opera „Les Dragons de Villars" Marche La Victoire de Concours J. ter Hall, Canivey. Vivenot. M. J. H. Couvé. Maillart. J. ter Hall. By ongunstig weder uitgesteld tot Maandag 4 Augustus. ons land en mijn eigen veeljarige practljk, durf ik de nieuwe school met vol vertrouwen aanbevelen. Gaarne ben ik bereid, desgewenscht zoowel mondeling als schriftelijk verdere inlichtingen te verschaffen. A. ZuidirvLIET, Directeur, leeraar Duitsch en Boekhouden M.O. voorloopig adresBilderdijkpark 6, Amsterdam. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 'sGravenhage slaagde voor de akte Engelsch L O. mej. E. S. Held, alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Dop, slaagde 20 Juli j.1. te Rotterdam voor het examen M. O. teekenen Me. Te Zaandam slaagden voor het eindexamen H.B.S. 5 j.c. de heeren H. Bos en W. J. K. Labout, alhier. KindarvakaatlofaMt. Men schrijft ons: Op Maandag 28 Julie heeft, na weken van voorbereiding, 't feest plaats gehad. Vol vreugde was c dag verbeid door de kinderen, vol angstige verwachting door de gelei ders. Vanwaar die angst? Ach, waren de voorafgaande dagen, weken, niet één misère geweest wat zomers weer betrof en zou het de feestdag beter zijn? De voorafgaande Zondag liep de barometer leelik achteruit en op de feest-Maandag, toen we ons om kwart na zessen naar de boten be gaven, om de zaken te regelen, kon den we onze jassen best velen, want een Noordwesten-regenbui toonde ons voor de zoveelste maal de gril ligheid van zomer 1919. Op de plaats, waar de kinderen ontboden waren heerschte al een gezellige drukte. Reeds waren verscheiden feestgan gers met hun ouders aangekomen en steeds daagden er meer op. Nau weliks kwam de kar met proviand aan en ging die de weg op naar de in de Binnenhaven gemeerde „Bulgia" of heel de stoet .wachtenden er achter aan. Toen de portie etenswaar, voor dit vaartuig bestemd, afgeladen was en de terugweg naar de „Oor", een sleepboot, waarop ook kinderen zouden komen, aanvaard was, trok ook de wachtende menschenmassa terug. In die tussentijd was de „Los" aange komen en achter de Bulgia" gemeerd. De „Cor" haalde ook de loopplank in en lag weldra als derde in de rij achter de „Los". Toen de opstelling der kinderen. Dat was voor de leiders een moeite, om, uit die dooreen war reiende massa, de A's, B's enz. te voorschijn te krijgen. Eindelik, na ettelike schreeuwen en fluitsignalen stonden ze in de rij, met moeite ontwrongen aan ouders en bloedverwanten, die afscheid namen, als was het voor lange tijd, en het zou toch maar tot de avond zijn. De boten werden opgeladen en daar begon de reis, de Los voorop, daarna de Bulgia en vervolgens de Oer, die de achterhoede vormde. Prettig ge zicht, die kinder met ogen vol ver wachting, zakdoeken zwaaiend naar de aan de oever achterbUJvenden, 'tWeer was langzamerhand opge knapt, de sombere regenwolken dreven over. Waar gaan we naar toe, meester Toe juffrouw, zeg u nou es waar we heen gaan? Maar geheimzinnig schouderop halend, luidde het antwoordZal je wel zien. En voort stoomden we, langs de brikettenfabriek, de afgebrande boer derij aan 't kanaal, langs nog vsel meer bekende plekjes. Al spoedig begonnen de jeugdige magen een niet te weerhouden neiging van honger te vertonen en de boterhammen, zelf- meegebrachten, lieten de reisgenoten zich behoorlik smaken. Onder deze bedrijven door, waren de rappe handen van leidster en leiders reeds bezig de chocoladerepen uit te delen en gingen deze dezelfde weg van het brood. Daarna kregen de spekülaasjes een beurt, vervolgens de gesuikerde be schuitjes, de balletjes, enz. Zo was langzaam aan, de boottocht volbracht en naderden we Schoorl dam. Net toen we de tram-spoorbrug door waren, legden de schepen aan. De levende last werd afgezet en onder een juist losbrekende regenbui, begon de wandeltocht naar Bergen. Gelukkig duurde de regen niet lang, het uit volle mond gezongen „Piet Hein" scheen de wólken weg te blazen en het zonnetje kwam zelfs deor. Langs aardige plekjes met mooie paden er tussen, afgewisseld door appel- en perenbongerds kwamen we halverwege Bergen. Het stop signaal werd gegeven en de geheim zinnige krentenbroodpakjes, zoals de kinderen meenden, bleken verse ge vulde koeken te bevatten, die met hoera begroet, met smaak opgepeuzeld werden. Toen maar weer voorwaarts. Nog een kwartiertje gelopen, toen een korte draai links af en daar lag de speeltuin van „Duinvermaak" voor ons. Ze waren niet meer te houden de jongens en met verscheidene hoeraas stormden ze naar binnen en in een ommezien van tjjd waren draaimolen en wip, hobbelpaard en wat dies meer z|j, bezet. Om half één begonnen de eerste honderd te middagmalen. Aardappelen en wor teltjes met een bal gehakt, nog eens aardappelen en nog eens worteltjes. Tot slot een pudding. Toen konden ze ook niet meer en menig kind verliet de eetzaal, handen op de bulk, zó had het gegeten. Ds tweede honderd bewezen het diner dezelfde eer. In middels was het kwart voor drie nu nog een glaasje limonade met een gebakje en om ongeveer drie uu: werd door „Klein Zwitserland" de terugtocht aanvaard naar Schoorl. Heerlik die dennengeur, prachtig do omgeving, maar het aanhoudende stijgen en dalen deed z'n vermoeiende invloed gevoelen en met een zucht van verlichting kwamen ze in „De Roode Leeuw" te Schoorl aan. Nu konden de moede kindertjes rusten, maar nauweliks zagen ze diverse spellen of ze gingen er, ver moeienis vergetend, vlug op af. Daarna nog even het hoge duin beklommen, om vervolgens uit te rusten bij een glas melk met een jod6nkoek. Het klokje van gehoorzaamheid echter noodzaakte tot opbreken en om half zes waren we in Schoorldam terug, Spoedig klonk het sein tot vertrek, Onderweg kregen de alweer honge rige kinderen brood, krentenbrood; beschuitjes, enz. Half negen waren we weer terug in de Binnenhaven en na verscheidene hoera's op kom- mandant en schip en wie al niet meer, stapten we aan wal, waar de de kinderen door hun ouders opge wacht, zich naar huis begaven, om 's nachts nog eens van al de genoten heerlikheden na te dromen. Zo ein digde het eerste na de oorlog gehou den goed geslaagde kindervakantie feest. Rest ons een woord van dank aan de gevers en geefsters voor hun ge schonken gaven, zowel in geld als aan lekkernijen, voorts aan de be manning der oorlogsschepen, die ons een zo harteliko gastvrijheid bewezen, en last not least aan leidsters en leiders voor hun opofferende moeite om de dag goed te doen slagen. Hopen we dat een volgend jaar nog meer kinderen mte kunnen dat de minister van marine, wie een telegram van dank werd verzonden, ons dan weer zo goed gunstig bedenkt, dan is er weer een net zo aangename dag in 't verschiet als de nu afgelopens. M. Jubilaum-Opwekkings-Valdtooht van hat Lagar das Heils. A.s. Zaterdagavond acht uur zal in de Legerzaal, Spoorgracbt 38, de opening plaats hebben van den groo- ten Jubileum Veldtocht, onder lei ding van den Chef Secretaris van het Leger des Heils in Nederland, Kolo nel J. S. P. Rauch. Deze samenkomst, welke voor ieder toegankelijk is, zal een feeste lijk karakter dragen en wordt op geluisterd door muziek en zang; de Kolonel zal worden bijgestaan door verschillende officieren en PI. officie ren en Soldaten van Helder. Zondag a.s. zullen de samenkom sten eveneens worden geleid door Kolonel Rauch en wel 's morgens tien uur een bijzondere Heiligings- dienst, 's middags drie uur een openluchtmeeting op het Stations plein en 's avonds acht uur de groote Lof- en Dank-Demonstratie. Uit hat Politia-rapport. De werkman R. M, die alhier woonde en onlangs met een alhier gehuurd rijwiel uit deze gemeente verdween, is te Kuinre aangehoi Het blijkt nu dat hij zich ook te Apeldoorn, Bergen, Broek op Langen- dljk en Zuid Scharwoude voor straf bare feiten te verantwoorden heeft. Alhier zijn bekeurd: vier winkeliers terzake overtreding der Bo'erwet een winkelier terzake overtreding der verordening op de winkelsluiting twee tappers terzake het hebben van bezoekers in hun inrichtingen in verboden tijd en een van laatsten bovendien nog terzake het zonder daartoe bekomen vergunning hebben van damesbediening in zijn café. BINNENLAND. Nadarland en België. De Kamer van Koophandel te Ant werpen heeft bij de vertegenwoordi gers der geallieerde mogendheden te Parijs een laatste beroep gedaan op hun gevoelens van rechtvaardigheid, inzicht en voorzorg ten opzichte van de herziening van de tractaten van 1889. Zij zegt, dat die vertegenwoor digers te beslissen zullen hebben of de vruchten der gezamenlijke over winning voor België zullen neerko men op een stelsel van nederlaag en of de onrechtvaardige voorwaarden en de beroovingen van grondgebied van 80 jaar geleden voor goed vast gelegd zullen werden in de nieuwe politieke orde van zaken, die in het Europa van de toekomst zal heer- schen in naam van recht, vrijheid en volkerenwil. Wie ziet niet in, dat België, zelfs al bleef het onzijdig, er aan bloot zou staan een blokkade van de Schelde te ondergaan, d.w. z., dat de Ant- werpsche handel te niet zou gaan. Puttemans vat aldus de eischen in België samen instelling van de Belgische souvereiniteit over de Schei- tot aan den mond, behoudens enkele bepalingen ten gunste van het Nederlandsche gebied langs de oeverssouvereiniteit van België over het kanaal en de haven van Terneu- zencontrole van België op de sluizen van de Vlaamsche wateren naar de Scheldehet recht van België om voor zijn verdediging van den ge- heelen linker Schelde oever gebruik te makenopening van een vrijen waterweg om de Oester Schelde te vervangen. Oc Duitaihi schepen bij Petten. De Nederlandsche regeering heeft het geding nopens de Duitsche sche pen, die bij Petten buitgemaakt zijn, gewonnen. Rechter Sterndaley gaf vandaag in zijn uitspraak toe, dat onze onzijdigheid was geschonden. De rechter gaf eerst een overzicht van .het verloop der gebeurtenissen, daar hij zich geplaatst zag tegenover lijnrecht met elkaar in tegenspraak zijnde verklaringen van Engelsche officieren en Nederlandsche kust wachten. Hij wilde de verklaring van de Enge'sche officieren niet ge heel van de hand wijzen en kon evenmin de voorstelling van de andere zijde aanvaarden, dat de Engel- schen de cene boei voor de andere hadden aangezien. Niettemin nam bij meermalen aan, dat de schepen zich dichter bij de kust hadden be vonden, [dan de Eogelsche officieren meenden. Zoodoende kwam hij tot de con clusie, dat de schepen zich buiten de territoriale wateren bevonden toen zij in het zicht der Engelschen kwamen en bevel kregen om te stoppen, maar dat zij allemaal daarin gedreven waren gedurende den tijd, dat de Britsche wachten aan boord gezet werden. Do stelling van de Kroon was, dat de overgave geschied was toen de schepen de vlag neerhaalden en de machines stopzetten. Dit wei gerde de rechter aan te nemenhij beschouwde dat eerder als een poging om te ontsnappen en in de territoriale wateren te komen. In ten minste één geval was bewezen, dat oen schip geweigerd had achteruit te slaan, toen het daartoe het bevel had gekregen. Daarom was het aan boord komen van de prijsbemanning de beslissende stap van hot in bezit nemen en daar dit geschied is binnen de territoriale wateren, achtte tde rechter de Neder landsche onzijdigheid geschonden, zij het ook zonder dat dit in de bedoeling had gelegen. Dit was de reden, dat hij geen der partijen in de kosten of tot schade vergoeding zou veroordeelen (dat wil zeggen, dat elke partij zijn eigen onkosten moet betalen). De schepen moeten echter worden teruggegeven. Op verzoek van den raadsman van de Kroon zal het vrijgeven der schepen echter worden opgeschort, op voor waarde dat de regeering zich bereid verklaart zich aan elke uitspraak ten aanzien van het gebruik der schepen te onderwerpen. (N. R. Ct.) Vrijt Zaterdagmiddag in fabrieken en werkplaatsen. Bij Kon. besluit van 17 dezer is vastgesteld een algemeens maatregel van bestuur betreffende den vrijen Zaterdagmiddag in fabrieken en werk plaatsen. Deze algemeene maatregel strekt ter uitvoering van het bepaalde in het 2de en 3de lid van artikel 6 van de Arbeidswet 1911, terwijl daarbij het K.B. van 2 December 1912, St.bl. 361, tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld in het 2de lid van art. 6 van genoemde wet, is ingetrokken, In één K.B. zijn thans dus samen gevat de uitzonderingen op den regel, dat getrouwde en daarmede gelijk gestelde vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's namiddags in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mogen ver richten en de gevallen, waarin zulks ook door andere vrouwen en door- jeugdige personen niet geschieden mag. Voor laatstbedoelde categoriën van personen wordt deze verbodsbe paling thans voor het eerst sedert het inwerkingtreden van de Arbeidswet 1911 gesteld. Uit de afkondiging van dit K. B. mag geenszins worden afgeleid, dat een spoelige inwerkingtreding van de nieuwe arbeidswet, indien deze ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, niet te verwachten is. Met de voorbereiding van het in werkingtreden van de nieuwe arbeids wet is echter noodzakelijkerwijs een zekere tijd gemoeid. Men bedenke slechts, dat een groot aantal bepa lingen van die wet niet in werking zullen kunnen treden, voordat een al gemeene maatregel van bestuur, welke nadere uitwerking dier be palingen of uitzonderingen erop in houdt, is tot stand gekomen en dat tevoren over den inhoud van die maatregelen de in te stellen Hooge Raad van Arbeid zal worden gehoord. Ten einde, voor zooveel dat krach tens de geldende Arbeidswet 1911 kan, de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen zoo spoedig mogelijk in het genot te stellen van den vrijen Zaterdagmiddag, is bovenbedoeld K. B. uitgevaardigd. Als datum van in werkingtreding is daarbij 1 September Ia de „Echo de Paris" beweert Henri Puttemans, een Belg, dat souvereiniteit over de Schelde aan de Belgen ontsnapt wegens de con currentie, die aanhoudend Nederland er toe aandrift om zooveel mogelijk den uitweg van Antwerpen naar zee ten voordeele van Rotterdam te be lemmeren. De conflicten tusschen België en Nederland spruiten, vooral naarmate de haven van Rotterdam in den loop van de vorige eeuw zich ontwikkeld heeft, voort uit de steeds lemende halsstarrigheid van Ne derland om de door de tractaten aan Antwerpen opgelegde inferieure positie te verergeren. Stel, zegt de schrijver in de „Echo de Paris", dat Nederland in een oorlog geraakte, waar België buiten bleef en dat Ne derland in oorlogstijd een onbegrensd gezag over de Schelde kon uitoefenen. Rijst. (Officieel). Herhaaldelijk bereiken den Minister van Landbouw berichten, dat winkeliers wel rijst beschikbaar hebben, doch alleen „vrije rijst", waarvoor de maximum-prfis niet zou gelden. In verband biermede z|j er de aandacht op gevestigd, dat er in het geheel geen vrije rijst is, die buiten de maximumprijsregeling valt. De maximumprijzen gelden voor alle rijst, die in het verkeer komt. De rljstpellers, de eenige houders van rijst ten onzent, leveren dan ook uitsluitend tegen de gestelde prijzen af. De winkelier die meer dan den maximumprijs rekent, handelt on rechtmatig en stelt zich aan een strafvervolging bloot. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Minister dat onder geen beding maximumprijzen worden over schreden. Gevallen van prijsopdrijving brenge men dan ook ten spoedigste te zyner kennis. (Officieel.) De boogere pi ijzen op de laatste theeveiling besteed hebben hier en daar de vrees gewekt, dat er weder een schaarschte en duurte van thee te onzent zou ontstaan. Reeds spreekt men van een tweede thee- nood en haast men zich, een voorraad voor de toekomst op te doen. Deze vrees is evenwel te eenen- male misplaatst. Er is geen sprake van een tweede theenood, integendeel, de theevoov- raad hier te lande is grooter dan ooit en voldoende voor meer dan een jaar. Daarbij onder vinden de aanvoeren geen enkele belemmering en bestaat er een uitvoerverbod van thee, dat niet op geheven zal worden, zoolang de kans bestaat, dat deze opheffing tot prljs- verhooging hier te lande zou kunnen leiden. Ondoroff cieraveroeaiging „Om Belaag". Door de Onderofficiersvereeniging „Ons Belang" heeft op haar 16e al gemeene vergadering te Utrecht een paar moties aangenomen betreffende de treurige bezoldiging van deze categorie. Telegrafisch zal bij den minister van oorlog eene audiëntie worden aangevraagd, terwijl gewe zen zal worden op den slechten geest, die heerscht onder het corps. In een tweede motie wordt gezegd, dat jaarwedden, pensioenen, opleiding, bevordering, rechtpositie, georgani seerd overleg en vele andere zaken nog steeds reden tot ernstige verbit tering geven, terwijl in een derde motie gewezen wordt op de slechte regeling der pensioenen. De bolsjewistischs rsllstjss te Zaandam. In de raadsvergadering van den gemeenteraad van Zaandam heeft Dinsdagavond de voorzitter, de burge meester Ter Laan, een uiteenzetting gegeven van het gebeurde op Zater dagavond, waarbij de nadruk er op werd gelegd, dat het Brommert en zijn communistische partfigenooten niet te doen was om de propaganda, doch om heibel te verwekken. Een andere quaestie is of het misschien niet gewenscht is de verbodsbepaling betreffende het luidkeels bekend maken van den inhoud van gedrukte stukken uit de politieverordening te laten vervallen. Echter zoo lang deze bestaat, dient de bepaling gehand haafd. De heer Emmer (s.d.a.p.) heeft het relletje bijgewoond en ook den indruk gekregen, dat het opzettelijk werd uitgelokt en dat het ging tegen het soc.-dem. gemeentebestuur. Hjj voor ziet dan ook een herhaling daarvan. De heer Beumer (r.-k.) vraagt of voor het voeren van soc.-dem. pro paganda in de gemeente ook steeds vooraf verlof is gevraagd. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Alleen is dit eenmaal ten aanzien van het houden van een optocht nagelaten doch toen is deze door de politie ook terstond belet. De heer Duijs doet uitkomen, dat de politie t«t taak had de orde te handhaven, dat het ging tegen de communisten, die als echte oorlogs winstmakers profijt trachten te trek ken uit de misère, waarin in den tegenwoordigen tijd de arbeiders klasse verkeert. De heer Wente (v.d.) brengt een woord van hulde aan de politie voor haar tactisch optreden, waardoor erger is voorkomen. De heer Jacobs (s.d.a.p.) zegt, dat de algemeene indruk is, dat de politie niet is opgetreden zooals bet behoorde. Do heer Honigh (lib.) heeft gehoord, dat ook een leeraar van de H. B. S. aan de actie der communisten heeft deelgenomen. Indien dit zoo is, ver dient het aanbeveling b|j de benoe mingen te waken, dat dergelijke personen niet worden benoemd. De heer Duijs verklaart, dat de politieke inzichten van den betrokken leeraar by zijn benoeming reeds be kend waren. Dit mag ook geen be letsel zijn iemand te benoemen. Men dient daarbij alleen op de geschikt heid te letten. Ieder ambtenaar is volkomen vrij in zijn optreden buiten zijn diensttijd, behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet. Nadat de voorzitter nogmaals had getuigd, dat de inspecteur niet roe keloos was opgetreden, werd het debat gesloten. Eau kraaiga raddlng. Maandagmiddag om 5 uur reedde 17-jarige W. Bos op zijn fiets vlak langs het water van den Koudenhorn te Haarlem, toen hfi tegen een der aan den kant bevestigde ringen stootte en met rijwiel en al in het water viel. De heer F. C. Kolderie, die kwam aanloopen, legde jas en vest af, gaf zijn portemonnaie, inhoudende f 170 aan een onbekende in bewaring en sprong in het water. Na eenige malen gedoken te hebben slaagde de heer Kolderie er in den drenkeling, die reeds op den bodem lag, te grijpen en aan den wal te brengen. Per brancard werd W. B. naar het St. Eliaabeths Gasthuis overgebracht. De moedige redder deed, toen htj met den geredde op den wal ver scheen, de verbluffende ontdekking, dat de onbekende aan wien hij zijn geld in bewaring had gegeven, met zijn portemonnaie verdwenen was. („Opr. H. Ct.") Ingezonden msdedeeling. prlmi vio qualitoit, geganndeird waterdicht, dat terugkeerde naar Donggala, waarna de ass.-res.,de controleur,een inlandsch arts en twee brigades infanterie onder bevel van kapitein Jacobs naar Seloem- pangan afreisden, waar de bevolking omringd werd. De bevolking stond vereenigd op het strand en gaf zich na eerste sommatie over, waarop zij een ver zoekschrift aanbood, waarin vermeld werd, dat controleur De Kat Angelino de bevolking onschuldig beticht had en tevens verzocht werd, het onder zoek aan Tjokroaminoto (notabene den voorzitter der Centrale S. I.) op te dragen. Honderd twintig personen werden gearresteerd. Uit het onderzoek is leken, dat de bevolking na den moord de Chineesche toko's afliep, plunderde en veel geld en goederen roofde, welke zich nog in het bezit bevonden. Duidelijk is gebleken, dat de moord verband houdt met en een gevolg is van het bezoek van Abdoel Moeis aan deze streken. De controleur De Kat trad zeer menschlievend op en hielp steeds de bevolking; hij was zeer bemind. Den lBden dezer arriveerden de overste uit Makassar, de resident van Menado, een Europeesch arts met nog brigade troepen, de fijken werden opgegraven. Zij waren vreeselijk ver minkt. Voorloopig blyven daar 3 brigades patrouilleeren. Het onder zoek wordt voortgezet. UIT OOST-INDIË. Da moord op dan controleur Da Kat Aagaiiaa. Uit Makassar werd d.d. 19 Juni het volgende gemeld omtrent den moord op controleur De Kat Angelino: Controleur De Kat Angelino en volgelingen werden in de kampong Seloempangan vermoord. Aanleiding was de arrestatie van onwillige hee rendienstplichtigen. Nadat een wei gerend antwoord was ontvangen op het verzoek om de schuldigen na de poeasa te arresteeren, wierp zich de bevolking, voorzien van blanke wapens op den controleur en diens volgelingen. Een oppasser wist te ontvluchten en na vier dagen roeien in een prauw op de open zee, het stoomschip „Janssens" te bereiken, BUITENLAND. Da Vridesooderhandeliogin, Hat verdrag mat Bulgarije. Parijs, 29 Juli. De opperste raad der geallieerden heeft Dinsdagmiddag vergaderd. Op de agenda stond o. a. het onderzoek naar de bepalingen voor het Bulgaarsche vredesverdrag, welke nog niet definitief zijn vast gestald. De „Temps" schrijft dienaangaande De tot dusver bekend gemaakte aan wijzingen wat betreft de grensrege ling met Bulgarije schijnen geen definitief karakter te hebben. In het bizonder wat de Dobroèdsja aangaat schijnt men het aan Roemeniö en Bulgarije te willen overlaten om door rechtstreeksche onderhandelin gen dit pleit te beslechten. Duitschland. Uit da natloMla vergadering. Uit Berlijn werd Woensdag aan het Hbld. gemeldDe groote politieke debatten in Weimar werden gister middag beëindigd. Nog eenmaal werd van rechts een groote aanval op het kabinet gedaan, in het bizonder op Erzberger, welke aanval opnieuw mislukte. Een zekere moeheid had zich na al die opwindende dagen van het Huis meester gemaakt. Bij de stemming over de motie van vertrouwen in de regeering, door centrum en meerderheidssocialisten ingediend, onthielden de democraten zich van stemming, blijkbaar met de gedachte, dat hun vóórstemmen in dien zin zou worden uitgelegd, dat zij het plan hadden spoedig van de regeering deel uit te maken. In de middagzitting kwam het tot woeste lawaaitooneelen. De onafhan- kelijken hadden een voorstel inge diend om den commandant-generaal van het zevende legercorps in Mün- ster door den rijksminister van ver dediging te doen gelasten de politieke gevangenen aldaar, die sedert zeE dagen een hongerstaking houden, on middellijk te ontslaan. Noske zeide een onderzoek toe en wendde zich daartoe in scherpe bewoordingen tegen de ophitsende agitatie der on af bankelyken in het Rijnsch West- faalsche industriegebied. Hij geraakte met de onafhankelfjken iu woorden wisseling, die ten slotte zoo hoog liep, dat de onafhankeiy ren raasdén en vooral Luise Tistz, die berucht is wegens haar heftig en onbesuisd op treden een zenuwtoevalkreeg,en onder geschreeuw van: „die arme men- schen verhongeren I" zich op den grond wierp, waarbij de leden van haar fractie in ontzaglijke woede om haar heen sprongen. Noske schreeuwde er tusschen door„Het verwondert mjj toch zeer, dat deze zelfde onafhankelfiken, die thans in woede zijn onstoken over deze arme verhongerende menschen, zich volstrekt niet opwonden, toen de stakers onlangs in Berlijn den electrischen stroom in de zieken huizen stop zetten, zoodat geen ope raties konden gedaan worden!" Dit veroorzaakte opnieuw lawaai, De president kon de orde niet meer handhaven en moest ten slotte zelfs tegen Noske in scherpe bewoordingen protesteeren. Het Huis was in onbeschrijfelijke opwinding geraakt. Op de aanmaning van den president haalde Noske de schouders op, nam met een gebaar van ergernis zijn papieren bijeen verliet de ministerbank. Het voorstel! der onaf hankelyken werd ten slotte met alle tegen hunne stemmen verworpen. En hoe staat het nu eigenlijk met de hongerstaking, die Luise Tietz een flauwte bezorgde? Van de 42 deelnemers hebben 38 al weer een middagmaal in dank aangenomen. De toestand der anderen schijnt niet levensgevaarlijk te zijn. De onaf- hankelljken hebben weer eens een storm in een glas water veroorzaakt. Frankrijk. Oa ovarwlnnlngeoptnehtnn. De belasting op de verhuurde ven sters en ballons bij gelegenheid van de overwinnigstocht op 14 dezer te Parijs, heeft 850,000 frank' opge bracht, wat een opbrengst aan huur vertegenwoordigt van 1,062,500 frank. Togen da duurte. De regeering heeft in haar strijd tegen de duurte thans haar toe vlucht genomen tot een vrijwel pla- tonischen maatregel, waar de bladen reeds eenigszins den spot mee drij ven. De overheid zal n.1. van de artikelen, die een dagelüksche levens behoefte zijn, den „normalen" prijs aangeven. Het koopende publiek kan dan zelf uitmaken, welke winkeliers afzetters zijn. Oa Amorlkaaneohn lagervoorradea. Herhaaldelijk hebben verschillende Fransche bladen de vraag gesteld, waarom de Fransche regeering de voorraden van allerlei aard van het terugkeerende Amerikaansche leger toch niet overneemt, welke door de Amerikanen niet worden meegeno men en zelfs worden verbrand, ter wijl er in Frankrijk zoo'n groote behoefte aan is. Thans verneemt het N. T. A. draad loos uit Parijs, dat de Fransche pers een mededeeling van de „Chicago Tribune" bevestigt, volgens welke Fransche regeering onderhande lingen voert over zulk een overne ming. Er zijn Amerikaansche voor raden (kleeren, voedingsmiddelen, auto's enz.) tot een bedrag van vijf milliard aanwezig. Da varwoaata gebieden o* Moislaur Laburaau. Dezer dagen zijn talrijke senatoren, afgevaardigden, leden van de alge meene raden en burgemeesters uit de verwoeste streken, van het Pas- de Calais tot de Somme en de Vogezen, uit de Ardennen, en het Maasgebied, te Parijs bijeengekomen en hebben hun états généraux gevormd, niet als uiting van hun revolutionair streven, maar om in de hoofdstad zelf zich te wenden tot de overheden teneinde eindelijk hulp en steun te erlangen voer hun arm, verwoest land, dat de regeering maar niet te hulp komt. Deze gedelegeerden, die n.b. zich tevreden hebben moeten stellen met een zaal in het redactie gebouw van den „Matin", Bteken, onder leiding van den heer Leon Bourgeois, niet onder banken, dat hun geduld uitgeput raakt. Hun standpunt, kort samengevat, luidt: Iodien aan de apathie van de regee ring geen einde komt, zullen wij ons zelf helpen. Wij zullen niet meer stemmen, wij zullen geen belasting meer betalen. Wij willen werken. De regeering, Monsieur Lsbureau, echter staat nog altijd op het stand punt: De Duitschers moeten betalen. En onder dit motto gebeurt er niets en dreigt de ongelukkige bevolking van het vóór den oorlog rijkste ge deelte van Frankrijk tot wanhoop te komen. Het wordt hoog tijd, dat Frankrijk met Duitschland een definitieve regeling treft over het krljgsgevange- nenvraagstuk, want zonder hulp van Duitsche arbeidskrachten blij kt Frank rijk de zaak niet te kunnen klaren, Engeland. Da gezonken Duitoha vloat. Londen, 80 Juli. In het Lagerhuis heeft Long verklaard dat van de vroegere Duitsche oorlogsschepen, die te Scapa Flow zfin gezonken, het slagschip „Baden", de lichte kruisers Emden", Frankfurt",en Nörnberg", alsmede 15 torpedojagers, zijn gebor gen. De bergingswerkzaamheden van drie andere torpedojagers worden voortgezet. Ten opzichte der overige schepen zijn nog geen stappen gedaan, Bacamoaflanrdn Ouitaoha aahepen. Parijs, 30 Juli. Volgens de Petit Parisien heeft Charles Guernier aan het eind van de vergadering van de commissie uit de Kamer voor vredes- aangelegenheden er de aandacht op gevestigd, dat de Duitschers versche; - dene schepen gecamoefieerd hadden tot Nederlandsche schepen en zich gereed maakten den dienst op Zuid- Amerika te hervatten. Clemenceau antwoordde, dat de DuitBche vloot het onderpand van Frankrljk's schuld vordering was en dat het aan niemand toegestaan zou worden dat pand aan zijn bestemming te onttrekken. Veracnigda Staten. Da oaluataa ander da angora. Chicago, 29 Juli. Het politierapport van half elf hedenochtend bevat 24 dooden sedert Zondag. Het plotseling uitbreken tramstaking is een andere ernstige factor in den toestand. Da raaaanatrljd. New-York, 30 Juli. De rassenstryd in Chicago heeft gisteren met groote hevigheid voortgeduurd. Er zijn ver scheiden dooden gevallen. Teneinde de orde te herstellen zijn er 4000 man troepen gemobiliseerd. De on lusten worden toegeschreven aan bolsjewistische propaganda onder de negers. Chicago, 30 Juli. De gevechten tusschen blanken en negers in alle deelen van Chicago duren voort. De lijst der dooden bedroeg hedennacht 27 personen, van wie 15 negers en 12 blanken. Bijna duizend menschen zijn gewond, onder wie verscheiden doodeltjk. De plaatselijke autoriteiten weige ren hulp in te roepen. Be tramsta king duurt voort. Korto berichten Maarschalk Foch, die thans een bezoek aan Engeland brengt, is be noemd tot veldmaarschalk van het Britsche leger en ontving het eere burgerschap van Londen. Het Servische Kabinet is afge- geerings-Caproni-driedekkeren een vliegtuig met een gewicht van elf ton. SPORT. Sahiataa. Met gunstig gevolg is de proef van het Ned. Olympisch Comité, afd. schieten, afgelegd door de heeren E. A. v. Wely en H. Keizer, beide uit Den Helder, resp, met 435 en 899 punten in 60 schoten—20 staande, 20 liggend en 20 geknield—op de schoolschtjf met rijksgeweer model '95 op 300 Meter. Voetbal. V. S. V. geen 2e klasseri De Commissie van Beroep, het lichaam dat iu laatste instantie uit spraak doet en wier beslissing on herroepelijk ia, heeft eindelijk van zich laten hooren. Haar uitspraak is ten gunste van H.F.C. uitgevallen en Y.S.V. is alzoo in het ongelijk De wedstrijd, le Paasehdag n Alkmaar gespeeld en welke door Velseroord met 3-0 gewonnen werd, waardoor zij kampioen werden, is ongeldig verklaard, waardoor Neer- landia no. 1 geworden is. Op deze uitspraak kan het H.F.C.- bestuur zeer zeker met groote genoeg doening terugziende naam van onze vereeniging blijft daardoor ongerept, en daar ging het in hoofdzaak om. Want V.S.V. toch had onze vereeni ging bij het bondsbestuur in een zeer ongunstig daglicht gesteld, naar aan leiding van den wedstrijd H.F.C. V.S.V., waarin zij de club beschul digde van ruw en oneerlijk spel, overlast van het publiek e.d. De Protest-Commissie stelde V.S.V. in het gelijk, maar terecht hield de Commissie van Beroep er een andere meening op na. Het heeft wel zeer lang geduurd, maar tenslotte is H.F.C. toch recht wedervaren. Voorts is beschikt dat Neerlandia i kampioenswedstrijden moet spelen en dus krijgen zy nu kans op een plaats in de 2e klasse. Athletiek. Wedstrijden „Vlug en Lonig". Op het Quick-tenein in Den Haag hadden Zondag groote nationale athle- tiek-wedstryden plaats, uitgeschreven door de vereeniging „Vlug en Lenig", aldaar. De deelname was bijzonder groot, en hoewel het weer niet meewerkte, werd het uitgebreide programma vlot afgewerkt. De 100 M. hardloopen bracht eeu nieuwe overwinning voor A. C. Hefiue- man (V. euL.) in ll1/» sec. Ook was' deze no. 1 in het no. verspringen i met aanloop, waaraan het kampioen schap van Nederland verbonden was. Hij sprong 6.82 M. (Het Ned. record is 6.90 M., dat ook op zijn naam staat) j P. N. Sint eindigde in dit no. als no. 3, met een sprong van 6.20 M., maar deze W.F.C.-er was eerste in het no. polsstokhoogspringen. Hij sprong 3.20 i M., bleef dus 10 c.M. onder zijn pre statie van verleden Zondag, tijdens de Sportblad-wedstrijden, toen hy 330 M. hoog sprong. Sint wilde aan vankelijk nog een poging wagen om het Ned. record in dit nummer te verbeteren, maar zag daar ten slotte vanaf. (Het Ned. record, staat op naam van Prins met een sprong van 3.40 M Het no. 800 M. met voorgift, was voor den 16-jarigen van Paaien (Haarlem), die den afstand in 2 min. 4 sec. liep. In het no. speer werpen was de Spartaan van Aken de primus, met een worp van 89.78 M. (Het Ned. record staat op naam van v. d. Linde, met 49.44 M„ terwijl het wereldrecord 65,55 M. is. Onze Hol- landsche Spartanen hebben dus nog heel wat in te halen.) Sint was in dit no. no. 8. Het no. Hoogspringen met aanloop was weer voor den Blauw-Witter W. 'C. Best, die 1.65 M. sprong, daardoor ver beneden zijn record bleef, wat hij verleden Zondag te Amsterdam op 1.80 M. bracht. Dit zyn alzoo de voornaamste ver richtingen. Na afloop reikte de voor zitter van de Ned. Athlethiek-unie, vergezeld van een toepasselijk woord, de pryzen uit. N.-H A.B. De Jaariyksche competitie wedstrij den van den Neord-Hollandschen Athletiekbond zullen dit jaar gehou den worden op het terrein van de voetbalvereeniging K.F.C. te Koog a.d. Zaan op Zondag 24 Augustus a.s. Benevens de competitienummers, zijn er nog 2 personeele nummers, n.1, 800 M. hardloopen en hoogspringen zonder aanloop, waaraan het kampi oenschap der N.-H.A.B. is verbonden. Dt Sportparkbeker. Op Zondag 10 Augustus a.s. hebben op de terreinen van de N.Y. „Het Sportpark" te Wormerveer,. athletiek- en kampioenwedstrijden om den sport- parkbeker plaats, welke door genoem de N.V. worden georganiseerd onder leiding van den N.-H.A.B. De nos. 400 M. hardloopen hoogspringen met aanloop en kogelstooten, gaan tevens om het kampioenschap van genoem den bond. Internationale wedstrijden te Amstirdanr. •en 17en Augustus organiseert Blauw Wit in het Stadion te Amster dam internationale athletiekwedstrij den, welke zeer belangrijk beloven te worden. Het uitgebreide program ma bevat niet minder dan 11 num mers. Aan het nummer 400 M. hard loopen is het kampioenschap van Nederland verbonden. Yoor elk num mer zijn door de organiseerende ver eeniging 8 medailles uitgeloofd, voor no. 6 10.000 M. hardloopen, koppel- wedstrijd viermaal 2 medailles. Luchtvaart. Verongelukt. 30 Juli. Een A.F.I.A.T.- machine, waarin twee Itallaanscbe vliegeniers, welke Zaterdagmiddag opsteeg om een tocht te maken naar Amsterdam, viel nabl) Marquisa bij Boulogne naar bensden. De beide in zittenden werden zwaar gewond. Vliegtuigen vernield. New-York, 30 Juli. Gisteren zyn drie groote vliegtuigen door den storm vernieldeen Martin bombardements vliegtuig, dat voor een tocht boven het land was opgestegen; een ra- Onderzeelr gezonken. New-York. Uit New-Londen wordt gemeld, dat in de zeeëngte van Long Mand de Amerikaansche onderzeeër Y 2 gezonken is. Van de equipage, bestaande uit 12 man, zijn 2 ver dronken. De overige geredden werden opgepikt door een douaneboot.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2