COURANT m a VOGELVRIJ N». «123 ZATtESDuG 2 AUGUSTUS l«13 47a JAARGANG Redacteur-UKgsvri C. PB BOBR Jr.. Melder, - Oplaag 7990 ox. - AbonB©m©»tepr8J»i In rf* atati 1.16, per pest 1 1,40, Baltcnlagid'f 2.40. - Losse ex. 8 ot. i Adverfntlén per regel 17'/, cl. Op- ©n ondergang van Zon en Maan en tijd vani hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Zondag Maandag dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Augustus. 8 a. 4 5 O 7 Maan Zon Hoogwater op: onder op: onder v.m.: n.m.: 1.54, a. 11.13 5.26 8.46 1.20 1.25 2.68 11.44 5.27 8.44 2.0 •215 3.58 m. 0.22 528 8.43 2 50 3.12 4.63 1.- 5.29 8.42 3.55 4.20 5.42 1.6 5.30 8.40 5.5 5.40 6.25 2.0 5.31 8.38 6.20 6.45 7.1 3.1 5.83 8.36 7.15 '7.45 DE WEEK. 29 J u 1 i. Aan beide kanten van het Haagsche Binnenhof heerscht nu rust tot Sept. De Senaat ging op Donderdag 24 Juli j.1. met groot-verlof, - de afdoepiog van het achturen-ontwerp uitstellend tot na de opening vaD de nieuwe zitting. Zeer kort na den vermaarden derden September-Dinsdag zal de Arbeidswet worden goedgekeurd. Twijfel aan het door den Senaat be krachtigen van de lex-Aalberse is er niet. Ook de senator Stork, die aanvankelijk ernstige oppositie scheen te zullen voeren, heeft de vlag ge streken verklaard, beseffend dat 't hier toch een strjjd tegen wind molens geldt, voor de wet te zullen stemmen. Haar mee is de „open bare behandeling", eind van komende Septembermaand, niet veel meer dan oene formaliteit geworden. In t die zitting van 24 Juli j.1. nam de Eerste Kamer verschillende ontwerpen o.a. de belasting op de speelkaarten, aan. En óókde suppletoire Begrooting van Onderwijs, waarbij o.a. een half millioen was uitgetrokken voor ver betering der salarissen van de leeraren bij het vakonderwijs en subsidie voor de orkesten te Maastricht en Den Bosch, Bij deze suppletoire Begrooting deed zich het zeer opmerkelijk feit voor, dat de Senaat een ontwerp goedkeurde, gelden verschafte voor dingen die nog aan de goedkeu ring der Staten-Generaal moeten wor den onderworpenVolkomen terecht voerde de grijze floancier mr. Van Nierop ernstige „formeele bezwaren" aan tegen zulk gedoó, de parlemen taire contröle verslappend en metter daad in strijd met constitutioneelen eiach. Minister De Visser beriep zich op de „buitengewone omstandigheden", die thans zooveel, wat vroeger on toelaatbaar zou zijn geacht, dekken. Er werd geen stemming gevraagd over het voorstel. De Senaat onder wierp zich. Gelijk hij zich by den eisch van actief V.-K. heeft neérge- legdzooals hij straks, alle bezwaren „opslikkend", het achturen ontwerp zal goedkeuren, gelijk ik reeds zei. De „polsslag" van onzen tijd gedoogt niet, dat men te lang toeft bij, ^eel waarde hecht aan formeele bezwaren en aan krenking van oude praaro- gatieven. De Eerste Kamer blijkt dat te beseften, maar g6eft tegejljk sterke wapens in handen aan degenpn, die het overbodige, nuttelooze aan wijzen van een Senaat,zeker wanneer die straks pendant, doublure,sprekepd- gelijkende tweelingzus van het Lager huis zal zijn geworden. Intusschen is 't wel eigenaardig, dat zoo grif bij de straks-genoemde suppletoireOnderwys-begrootingwèrd toegegeven aan de eischen der leeraren bij het vakonderwijs, wier positie, gelijk van zoovele andere catego- rieön in periode van blijvende daling der geldwaarde, zeker verbetering behoeft, maar die deze lotsverbetering hadden geöischt op driesten toon. Dit „volgzaamheids"-betoon der Re geering viel samen met de circulaire, die de premier, alvorens een poosje met welverdiende vacantie te gaan, - heeft gericht tot de hoofden der takken van 's Rijks dienst. In die aanschrijving wyst minister Ruys op de actie voor salarisver- hooging, in de jongste weken doer Rijksambtenaren gevoerd, speciaal door het personeel van Posterijen en Telegrafie, en waarbij niet staking wordt gedreigd als niet aan alle Rijksambtenaren van 1 Aug. a.s. af verhooging van salaris wordt ge geven. „01 en in hoeverre de toestand van 's Rijks financiën toelaat daaren boven" (d. i. behalve het reeds voor verbetering gedane) „nog iets voor de ambtenaren te doen" aldus het slot der ministerieels circulaire, „maakt nog een punt van onderzoek FEUILLETON. uit. Doch ook afgescheiden hiervan vertrouwt do Regeering, dat de ambtenaren zich te wel bowust zullen zijn van de op hen rustendever plichtingen, om zich aan het algemeen belang te willen vergrijpen." 't Is te hopen, dat de premier, d woorden neerschrijvend, niet te op timistisch oordeelde. Men behoeft overigens geen „zwart kijker" te zijn om de toekomst nu juist niet zoo heel rooskleurig te achten. Speciaal wat 's Rijks financiën betreftDe heer Van Nierop noemde dien den 24n in de Sanaats- zitting „allerellendigst". En zeer duidelijk werd gezinspeeld op i een débacle, ineenstorting, is men niet buitengewoon voorzichtig. En 't is zoowfi draaien nu in een vicieusen cirkél rond. De eisch van loonsver- hooging en arbeidsbeperking is Biet van de lucht. Stijging der prijzen houdt natuurlijk gelijken tred met het toegeven aan die eischen. De daling der geldwaarde dwingt weer tot loonsverbeteringUnd kein Ende. Minister De Vries zoekt nog steeds naar nieuwe „bronnen van inkomst". Aangedrongen wordt op het te werk stellen van „zuinigheids inspecteurs"van ambtenaren, die een scherp oog zullen doen gaan op al wat naar verspilling der Rijks- gelden zweemt. Dat is een prachtig denkbeeld, want het oude leelijke gezegde, dat „de Staat geen weduw vrouw" is, geldt nog voor velen. Er blyfc ongetwijfeld heel wat aan de beruchte „strijkstok" hangen. En de Staat moet nu ook op „de kleintjes" gaan letten. De strafbepalingen op ontduiking van wat den fiscus toe komt, worden steeds grimmiger. Tusschen haakjes stip ik even aan, dat van 1 Augustus af het plak- zegel voor kwitanties op tien cents is gebracht. Zegt 't voortWant de boeten op overtreding zijn niet „voor de poes". Straks zal de minister van Finan ciën nog met gansch andere eischen komen dan een met 100 pet. duurder geworden plakzegeltje. Genieten wij, in afwachting daarvan, zooveel doen lijk van de vrije midzomer weken, die nog rosten. Wij gaan Augustus nu in. Hora ruitKoninginnedag valt dit jaar op Zondag cn 1 Stjpt. zal er feest vertoon zijn. Maar een officieele Dankdag komt nog niet.iEa inderdaad, de gezichtseinderis nog verre van onbewolkt. De heeren De Marees van Son deren en Struficken zijn naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de besprekingen over de tractaten van 1839. En het Belgisch anneiio- nisme roert zich weer danig. jDe Gentsche burgemeester Braun hqeft in de rede, welke hij tot president Poincaré richtte, ook over de Gept- sche haveninstellingen gesproken;en bij die gelegenheid o. a. gezegd, (lat de toegang tot het kanaal in bqzit is van „een kittelachtigen nabuur." Niet zonder reden stoot het „Laatste Nieuws" zich aan zulk een uitdruk king. Zy karakteriseert de stemming die nu in vele Belgische ktin^èn heerscht. En er zal zeker heel-buiten- gewone stuurmanskunst noodig 2$jn om een toenemende verkoeling tus schen de beide volken te verhoeden! Intusschen, geven wij ook thans niet toe aan pessimistisqhe stemming De ondergrondsche telefoon-kabel Amsterdam—Den Haag—Rotterdam is te langen leste, vijf jaar nadat die besteld was, aangekomen. En deze kabel zal het eind brengen aan de telefoon-misère, de gioote en zeer-bittere. De klachten over zonden en tekortkomingen van „tante Pos1 zooals men in de Oost den dienst der Posterijen noemt, vermenigvul digen zich met het uur. Maar de doob DAVID HENNESSEY. 31) Dan had niet geweten, of anders had hij het vergeten, dat een zijtak van de Parramattarivier den weg kruiste en tusschen steile oevers naar het N. O. liep en bovendien had hy de bevelen van den officier niet gehoord. Gevolgd door Tot, gaf hij zijn paard de sporen en reed recht op de rivier aan. Toen hij in het volle maanlicht kwam, slaagde hij er nog juist bljtyds in zyn paard in te houden. Het rotsachtige bed lag dertig voet diep, en daarover gaan stond gelyk met een zekeren dood. Dadelijk begreep hij, dat hij in den val zatde soldaten rechts en links van hem en voor hem de afgrond. „Geef je over, of we vuren 1" riep de officier. De woudlooper overzag in één oogenblik den toestander was slechts één kleine kans zelf te ontsnappen hij moest trachten langs den korpo raal en zijn manschappen te ontko men. Dan Morley had niets ridder lijks hfi dacht geen minuut aan Tot Gai diner. Zijn beide pistolen op den korporaal en zijn manschappen af vurend, gaf hfi zijn paard de sporen en reed recht op hen af. Een salvo was het antwoord, maar het was onvast, want zfi waren bang elkaar te rakenen temidden van den rook en de verwarring hoorde men hem weggaloppeeren. Tot slaakte een kreet van pijn en schrik; in het heldere maanlicht zagen de soldaten haar onvast in den zadel zitten, want de merrie, eveneens getroffen, deed wanhepige pogingen, om op den rand van den afgrond te blijven staandan ver dwenen zij samen in de diepte. Het was een treurige tijding, die Amos Gordon den volgenden ochtend hoordewant hy had de soldaten, die hij tegengekomen was, gewaar schuwd. Dan, zwaar gewond, was ontsnapt, maar werd door de politie achtervolgd. Tot Gardiner was dood. Twee kogels hadden haar getroffen, een derde de merrie, die in het bed van de rivier op haar gevallen was, haar op de harde rots verpletterend. Het had er daarvoor toch al niet mooi uitgezien voor Salathiel, maar het was nog tienmaal erger, nu Tot Gardiner dood wasen dan nog op zulk een wijzeWanneer de Maandag ochtendbladen verschenen, zou de geheele kolonie bij deze tragedie huiveren en Salathiel en de zijnen als oorzaak aanwyzen. En Betsy Carey zou een passage in zijn brief lezen, lezen met brandende tranen „In mijn binnenste ben ik onge lukkig, Betsyhet goede, dat ,ik eerste diplomatieke koerier-per vlieg tuig is een paar dagen geleden uit Brussel in Patria gearriveerd. Een snelheid van 180 K.M. per uur is reeds bereikt in het luchtverkeer tusschen België en Nederland. Nog een tikje geduld: welhaast krijgen we onze brieven „k la minute", in den letterlijken zin des woords Het „Opened by Censor" behoort tot het verleden, ©e smaad, die wij moesten verduren, dat onze mail in Engelsche havens van boord werd gehaald, zij is geleden, achter den rug. Ende descepereert niet De anti-pogrom-meeting, den 27en te Amsterdam gehouden, waar 1682 afgevaardigden aanwezig waren, en onze Joodscho medeburgers hun smart en rouw toonden over de af grijselijke vervolgingen, waaraan hun ne stamgenooten in Oost-Europa bloot staan, heeft weerklank gevonden in breede kringen van ons land. De mogelijkheid, dat dergelijke gruwelen, in Nederland zouden voorkomen, is uitgesloten. Denkbeeld, dat ook den geen, die buiten den kring staat van deze rouwenden, tot vreugde moet stemmen. Wanhoopt niet, houdt den moed erin IAldU3 schreef J. Pz. Coen uit de Oost, toen de toekomst er voor onze vlag heel somber uitzag. Fiksch-energieke figuren als Coen bereikten de eindpaal ondanks over stelpend-lijkende moeilijkheden. Spie gelen wij ons aan dezulken in deze tijden, waarin zeer zoker veel wordt gevorderd van onze geestkracht en filjmoedigheid I Mb. Antonio. BUITENLAND, Dtiitschland. Oq kwestie der scbeeptliypotliakee. Volgens een telegram uit Berlijn, meldt de B. B. C., dat de onderhande lingen tusschen de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche Scheep vaarthypotheekbanken, die hypothe ken op Duitsche schepen hebben ver leend, en de Duitsche regeering tot overeenstemming hebb8n geleid, door dat n.1. de Duitsche rogeering zich bereid hoeft verklaard om de Neder landsche scheepshypotheekbanken schadeloos te stellen. De vorm, waarin die schadeloos stelling zal plaats hebben, zal het onderwerp van verdere onderhande lingen zijn. De rijkswerf te Kiel. De rljksweif te Kiel zal gedurende veertien dagen het bedrijf stopzetten. Daarna zullen er van de 20.000 ar beiders slechts 1700 wederom in dienst worden genomen. Het Duitsche papiergeld. Wolff's bureau seint uit Berlijn: De Deutsche Allg. Ztg. schrijft onder het hoofd: .„de aanstaande omwisseling van papiergeld en de Duitsche valuta": In vele kringen, voornamelijk ook in het neutrale buitenland, schyht de opvatting te bestaan, dat de voor genomen omwisseling van Duiisch papiergeld gepaard zal gaan met een vermindering der nominale waarde. Dergelijke voornemens liggen echter niet in de bedoeling van den rijks minister van financiën. Het doel der omwisseling is alleen, te ver hinderen dat groote bedragen aan contant geld aan de belasting wor den onttrokken. Alleen wanneer het gelukt alle belastingbronnen te be nutten, is het mogelijk de financiën van het rijk cp een gezonde basis brengen. Zulk een regeling móet r het met Duitschland in han delsverkeer staande buitenland bij zonder wenschelljk zijn, omdat daar door aan den handel met Duitsche onderdanen een vaste grondslag wordt gegeven. De rechten der bin nen- en buitenlandsche houdsrs van bankbiljetten zullen door dien maat regel niet worden verkort. De voor genomen omwisseling van het papier geld zal een aanmerkelijke beper king van den omloop aan papiergeld teweegbrengen, daar een zooge naamde oppotting van papiergeld als doelloos zal worden opgegoven. Een vermindering van den omloop van papiergeld zal waarschijnlijk een verbetering van den markenkoers in het buitenland tengevolge hebben, Ingezonden mededeling. Hotel-Café-R e slauranl „BELLEVUE", Helder. Aanginaam gtligin mal loaMiijta Tuin. Bezoekt de Arondeoncerten, order leiding van dan Hear PALA, lederen ZONDAG van 8£ lot lO} uur. Boen verhoogde consumptie. Vrij entrée. Fa. M. J. SCHOUTEN. Rusland. De Britscha 'troepen terug. Naar uit Londen wordt gemeld, zal generaal Rawlinson met: een aantal oorlogsschepen naar Noord- Rusland vertrekken om de Britsche troepen aldaar af te halen. Varesnigde Staten. Negers en blanken. De gevechten tusschen negers en blanken werden Woensdag in alle wijken van Chicago voortgezet. Vroeg in den morgen bedroeg het cijfer van de doodenlfist 27, waaronder 15 negers en 12 blanken. Het aantal gewoaden bedraagt bij de duizend, waaronder tal van ernstig gewonden. Thans zijn 8000 man gemobiliseerd. In de stad werkt bijna geen enkele neger meer. Yelen hebben de stad verlaten. Da vloot. De Amerikaansche Pacific vloot zal eerst te San Diego bincenloopen. Van daar wordt een bezoek gebracht aan San Francisco en dan zal ze door den president en minister Daniels wordon geschouwd. De minister zal vervol gens met de vloot naar Honoloeloe gaan voor de opening vanhetPearl- harbourdroogdok. Modaroe huwelijksplechtigheid. In Amerika heeft een huwelijks plechtigheid plaats gehad, die geheel geschoeid was op de leest der moderne techniek. Miss Lily Schaeffer en George Burgess, een Amerikaansch militair vlieger, begaven zich in de lucht, terwijl de geestelijke van een ander vliegtoestel per draadlooze telefoon de beide jongelieden in het huwelijk verbond. Het ja woord even eens per draadlooze telefoon overge bracht, werd door een duizendtal toeschouwers, dat zich 2000 voet beneden de „plechtigheid" bevond, duidelijk vernomen. Korte berichten - Drie Fransche ministers zullen te Londen met de Eogelsche regee- riug gaan eonfere^ren over doeltref fende maatregelen tegen de duurte. - Da regeering van Bela Kun (Hongarije) staat op het punt door een gemengd socialistisch-burgerlijk kabinet te worden vervangen. - De Duitsche Nat. Vergadering heeft het grondwetsontwerp aange nomen. De Berlijnsche politie is den moordenaar van den Franschen lergoant Mannheim op het spoor. Het leger van Denikin behaalt een succes op de bolsjewiki. Jouhaix, de secretaris-generaal van de Fransche Yakvereeniging, Ver klaart, dat men te Parijs goedkooper leeft, dan te Amsterdam. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken dient eèn wets ontwerp in tot aansluiting van Spanje in den Volkenbond. In September wordt te Nancy een groot nationaal congres gehouden ter bespreking van het bevolkings vraagstuk. BINNENLAND. Nederland en België. In het Belgische blad „Le Soir" in hooge mate annexionistisch wordt medegedeeld, dat er bij toeval een document ontdekt is welk? door wien? waar? wordt niet'ge zegd waaruit zou blijken dat onze regeering te Brussel „een dienst heeft ingesteld" om te weten te komen op welke Belgische Eerste en Tweede Kamerleden door handige manoeuvres invloed zou kunnen worden geoefend wilde, doe ik niet, en het kwade, dat ik niet wilde, doe ik." HOOFDSTUK XXII. Het dal der schaduwen. De natuur bekommert zich niet om menschelyke misdaad of mensche- lijk lijden, en des Zondagsochtends scheen de zon schitterender dan ooit op de kabbelende golven in Sydney's mooie haven, en op de boomen en bloemen en grasvelden der openbare tuinen, die niet lang geleden tusschen Macquariestreet en Lady Marcquario's Cbair waren aangelegd. Sydney was in die dagen behou dender ten opzichte van Zondags viering dan thans, en Salathiel werd dan ook getroffen door de rust in strateD, die h{j den vorigen avond in een zwijmel van drukte en pret- maken had gezien. Hij had den eerwaarden McEwan, die een zeer prettigen indruk op hem had gemaakt, beloofd de ochtend- godsdienstoefening te zullen bijwonen, en nadat hij in zijn hotel ontbeten had, trok hij een nieuw pakkleeren aan. Hfi hoopte zijn moeder en zuster te zienwant al zou hij ze niet kunnen aanspreken, hij zou dan tech in ieder geval weten, dat zfi gezond waren. Het was een gewaagd iets, want de kerk was in de Philipstreet, en het bureau van politie en de kazerne waren daar dicht by, in het begin van de Kingstreet, maar in zijn zwart gekleede jas, en met zyn hoogen in de quaestie van het Limburgsche referendum. In het document zouden reeds eenige personen genoemd: wor den, die de Nederlandsche meeniDg aanvaard hebben. Bladen als de „XXme Siècde" en de Action Nationale" borduren reeds voort op dit themahet laatste blad met een artikel vol lasterpraatjes, die het tegenspreken zelfs niet waard zijn. Maar van dat document ea van de Belgische parlementsleden, die men door handige manoeuvres zou kunneD overhalen om onze zienswyze in zake Limburg te deelen, zoudeu wij wel iets meer willen weten'. Wij zyn overtuigd, dat ér niets van eenige beteekenis gevonden is. Al dadeiyk niet omdat hot Belgische parlement met deze heele zaak wel niets te doen zal krijgenverder niet omdat er van een referendum in Lio&urg nooit eenige sprake zal zijn, maar vooral niet omdat een Nederlandsche regeering tot wat dit deel der Bel gische pers met een liefelyken term „handige manoeuvres" noemt nooit haar toevlucht zou nemen. Alsl het documont dus niet geheel en al verzonnen is, dan zal het wel biy- kon niets to beteekenen of geheel iets anders te zijn, dan „Le Soir" voorgeeft. Onder het opschrift: De zwdndel duurt voort, schrijft het Laatste Nieuws (Brussel): Door menschen van goede trouw, die beslist tegen elke annexatie van Nederlandsch grondgebied gekant zyn worden allerlei moties aangenomen in verband met de herziening der traktaten van 1839. Dat er zaken dienen geregeld, ieder een is het daarover eens. Maar dis moties worden meestal door annexio- nisten ontlokt en zijn dan soms der wijze opgesteld, dat zy voor ver schillende lezingen vatbaar zijn en in annexionistischen zin kunnen uitge legd worden. Voornameiyk te Parijs wordt met die moties in annexionistische rich ting een groote zwendel gepleegd. Hier in ods land is de openbare meening tegen elke annexatie gekant. Te Parijs wordt alles anders voor- Een politieke zwendel. Voor derge lijke praktijken bestaat er geen andere uitdrukking. De Times spreekt in oen hoofd artikel Groot-Brittannié en België, over Belgié's „begrljpelyk, schoon niet redelijk gevoel van teleurstel ling sedert den wapenstilstand" en zegt danMen begrijpt thans, dat België bij de algemeene regeling vry schappelijk behandeld is. De groote kardinale kwestie, waarin Engeland vooral verplicht is, de Belgische aanspraken te steunen, is de her ziening van do tractaten van 1839. Het is nog onzeker, wat er te Parijs ijebeurd is. Maar op den 8sten Maart ïeeft de opperste raad eenstemmig besloten tot herziening met het erkende doel om België te bevryden van de beperking van zijn souvereini- teit, die het door de tractaten wordt opgelegd, en om in zijn belang en ln dat van den algemeenen vrede het risico en den overlast, die ermee gepaard gaan, ter zijde te stellen. Op 4 Juni heeft de raad van ministers van buitenlandsche zaken van do voornaamste geallieerden en geasso cieerden een gemengde commidsie ingesteld, die voorstellen moet over leggen, welke „noch een overdracht van de territoriale souvereiniteit nóch de schepping van internationale ser vituten met zich meebrengen." Wat ook die zinsnede moge beduiden en tenzij zij slechts holle woorden bevat, is het moeielljk te begrijpen, hoe zy vereenigbaar is met een Belgische souvereiniteit over de Schelde of het kanaal Gent—Ter- neuzen en den spoorweg er is een pro-Hollandsch bijsmaakje aan, dat in België zeer goed ongerustheid verwekt kan hebben. Men gelooft daar grif, dat Engeland geneigd is de houding van Nederland te steunen, dat totdus ver ronduit afkeerig is geweest van een herziening in den geest dien België verlangde. Wij moeten nog overtuigd worden, dat dit het geval is, maar tegelijk twy felen wij, of de Britsche regeering eigenlijk eenige weloverdachte poli tiek heeft. Niet alle Belgische eischen hoed en handschoenen kwam hij twee inspecteurs en verscheiden agenten tegen, waarvan er een, een vrijgelaten dwangarbeider, hem groette, in de meening, dat hij een notabel was, die gebrek aan eerbied kwaiyk zou kunnen nemen. Jack was met opzet laat, daar hij hoopte op die manier onopgemerkt binnen te kunnen komen en in een afgezonderd hoekje een plaats te krijgen, maar toen hij de trappen opging, zag hy niemand minder dan Amos Gordon in het breede portaal loopen. Jack's booze geest waar schuwde hem terug te gaan, maar er was dien Zondagochtend in Sala- thiel's gedachten weinig sprake van goede of kwade engeleD, God of duivel, hoewel bij een godsdienst oefening ging bijwonen, en de eenige voorzorg, die hij nam, was door een andere deur de kerk binnen te gaan. Hy zag, dat het beter gekit de»l der gemeente plaatsen in het midden innamtoen hij binnentrad, werd juist de voorzang gezongen een druk doende koster bracht den gentlemanliken, welgekleeden man niettegenstaande zijn verzet naar het midden en wees hem een plaats aan in een met kussens en blauwe voor ziene bank. Er zaten reeds andere netgekleede personen in die bank, welke naar Salathiel's zin veel te veel in het oog liep. Des te meer viel het hem tegen, toert hy zag, dat Amos Gordon tegenover hem plaats nam. Hy twijfelde er geen oogenblik aan, of de oude man had hem gezien en herkend. Voorzichtig keek hij over zijn gezangboek heen rond, maar by zag zijn moeder of zuster niet. In den hoek van de bank plaats nemend, begon hy me6r belang in den dienst te stellen. Hy was meer gewend aan den Joodschen vorm van eeredienst, maar vroeger was hij als jongen met zijn moeder toch ook wel in deza kerk geweest. Het was, na zijn ruw leven als dwang arbeider en woudlooper, een nieuw en niet onaangenaam gevoel, om hier als een netgekleed man tusschen netgekleede menschen te zitten. Het koor werd gedirigeerd door ten voor zanger zonder eenige begeleiding, doch het waa goed geoefend; het zingen der gemeente was indruk wekkend. Voornamelijk werd Sala thiel getrofien door de woorden en de muziek van: „Nearer MyGodto Thee I" zyn aandacht werd vervolgens trokken door het voorlezen uit het Oude Testament van het verbaal hoe David, alB balling, door koning Saul in de woestijn van Zit achtervolgd werd, hoe hij in een vesting woonde tn in een berg verblijf hield en hoe Saul „hem alle dagen zocht, doch God gaf hem niet over in zijne hand."3) Het viel Jack niet moeiïyk zich zyn lot voor te stellen als veel gelijkende op dat van den krygsman- J) Dichter, mijn God, bij U!" Het bekende lied van de Titanic-ramp. 2) I Samuel XXIH 14. zijn van gelijk belang, maar alle zyn toch een zeer nauwgezette en wel willende overweging waard. Aangaande het openen van de Schelde kan er geen verschil van meening1 bestaan. Om de positie van Antwerpen krachtens de fantastische tractaten, die België in 1839 zyn opgelegd, te beseffen, behoeft men zich enkel voor te 3tellen, dat Londen een handelsmededinger had, die in het bezit was van Tilbury en Gra- vesend en dat het geen macht bad om de werken uit te voeren, noodig voor het onderhoud van den water van de Theems zonder dat de concurrent dat goedvond. Verder kan het verkeer uit Antwerpen den Ryn alleen bereiken door Hollandsch Limburg heen. Van militair stand punt kan België nooit gerust zyn, als zijn flank bloot biyft liggen, zooals nu het geval is. Het zou echter door geschikte overeenkomsten beschermd kunnen worden zonder eenige over dracht van gebied. Het is in het belang van Enge land zoo besluit de Times dat België sterk en welvarend is. Het is op het oogenblik in een zeer moeie- lijke positie en heeft allen diplo- matieken steun noodig, dien wy kunnen verschaffen. Maar het is van essentieel belang te erkennen; dat nu de tijd is gekomen om de onbil* ïykheden, die tachtig jaar bestaan hebben, te herstellen en door oordeel- kundigo voorzieningen hun bestendi ging to verhinderen. Onderofficieren K. M. Door de afdeeling Vlissingen van den bond van Marine-Onderofficieren werd onderstaand telegram aari het hoofdbestuur verzonden ..Onderofficieren zeer ontevreden over uitwerking duurtebijslagregeling. Niet in overeenstemming belofte minister gedaan ter audiëntieaan hoofdbestuur." Dt staking bij da Holiand-Amankallja. Donderdag heeft het stakende per soneel van de „Nieuw-Amsterdam" een vergadering gehouden ter bespre king van een voorstel van het bestuur der S heepvaartvereeniging, welk voorstel als allereerste voorwaarde stelt, dat de bemanning zal monsteren, maar waarin tevens wordt toegezegd, dat de quaestie van de voeding zal worden opgelost, vóórdat het schip vertrekt. Dit voorstel is met 137 tegen 103 stemmen verworpen, zoodat de sta king voortduurt. Twsntn-Rijnkanaal. De Stoomvaartmaatschappy Neder land en de Rotterdamsche Lloyd hebben gezameniyk een bijdrage van f 50.000 toegezegd in de aanlegkosten van het Twente-Rynkanaal. Esa goud-expeditie nasr Nisuw-fluiaaa (Snrlaama). Onder leiding van Perry Tiffoni is een expeditie van 50 man, aan boord van het Nederlandsche s.s. Prins der- Nederlanden, van New-York naar Ne derlandsch Nieuw-Guiana vertrokken om de goudbedding te ontginnnen die TiffoDy 18 Jaar geleden aan de Marowyne rivier heeft ontdekt. De expeditie heeft voor een waarde van een millioen dollar myngereedschap by zich. Korta barlchtea. - De gemeenteraad van Amster dam heeft een voorstel van den heer Ch. E. H. Boissevain aangenomen, waarby een uniform-gastarief wordt ingevoerd van 14 cent per kub. meter. Engeland erkent niet den ver koop van twee schepen der Hamburg- Amerika Linie aan de Kon. Holl. Lloyd. M&RINE. (Bevorderingen). Met 12 April 1919: Matroos 2e kl. Met 31 Mei 1919: Matroos 2e kl. Met 80 Juni 1919 Matroos '2e kl. (L H.) Met 4 Juli 1919 Matroos 2e kl. Matroosbottelier Met 19 Juli 1919: Bootsman Korporaaltorpedist Kwartiermeester Met 21 Juli 1919: Matroosbottelier Matroos 2e kl. Matrooskok Met 31 Juli 1919 Matroosvliegtuigmaker (M B. H. de Willigen tot matroosschryver. J. Burger tot matroosschryver. W. Hom tot matrooshofmeester. P. Boot tot matroosbottelier. W.C.van Abkoude korporaalbottelier. W. H. Salters A. Kooreman P. Rietdyk tot schipper. bootsman. 3. la .Roolj tot korporaalbottelier. K. den Engelsman matroosbottelier. H. A. Verhoeven korporaalkok. H. Lsmsma Stoker der 2e kl. Leerl.vliegtuigmaker (M Korpl.machinedry ver 2e kl. Stokerolieman Matroosschrljver Matrooshofmeester Matrcoskok Marinier le kl. Tamboer le kl. Marinier le kl. Tamboer lo kl. Marinier le kl. Met 1 Augustus 1919 Bootsman Sergeantechrijver Korporaaltorpedist Korporaaltorpedomaker Korporealechrljvor Korporaal der mariniers tot korporaal vllegtulgmaker. korporaaltorpedomaker. matroosvliegtuigmaker. korpl.machinedry ver le kl. 2e kl. korporaalschry ver. korporaalhofmeester, korporaalkok. korporaal der mariniers. J. Veenstra V. J. Leder C. Blaak P. A. v. d. Broeke W. Jongkamp J. F. v. d. Berg A. J. Burgerhoff G. Evers R. HolleDga G. J. Perron A. Hagenaar F. Schutte J. Brugts J. Bartolomeus D. A. Bozua W. Hoekstra S. Faber J. F. Franke W. de Bruyn C. Wljnands J. v. d. Wakker tot schipper. A. te Boekhorst schrijver majoor. P. Vader bootsman. G. Hieter sergeanttorpedomaker. F. A. W. Keyzer A. v. d. Valk J. M. Tak H. Schinkel K. Venema den Boer sergeantschrijver. J. Allers sergeant der mariniers. Romein J. E. Flietstra H. J. Kroeze T. Rothuis J. T. P. L. H. P. C. J. F. v. Leeuwen Met 14 Augustus 1919 Matroosbottelier A. Ooms Matroos 2e kl. C. Senten tot korporaalbottelier. matroosbottelier. koning van Israël. „Door onrecht en geweld werd hij evenals ik verdre ven," dacht hij, „en hy beroofde de i Ijken, om zyn mannen, die arm waren, te steunen. Hy was een vechtersbaas en een vogelvrij ver klaarde en toch beklom hij later als koning den troon." Natuuriyk waren er veel punten van verschil tusschen hun beiden, maar op dat oogenblik zag Jack ze niet. Toen de tekst voorgelezen werd, nam de belangstelling van Jack nog meer toe. Hij was ontleend aan de Psalmen van David en had betrek king op de gevaarlyke beproevingen vóór hy koning werd. De woorden luiden Verberg my onder de schaduw van Uw vleugelen voor bet aaDge zicht der goddeloozen, die my ver woesten, mijner doodvijanden, die mij omringen." Het was eun toevallige samenloop der omstandigheden, dat deze tekst juist op dat onderwerp gekozen moest wordeD, nu een bekend woudlooper voor het eerst en het laatst zich onder de hoorders bevond. De preek was zelfs voor den ge wonen hoorder treffend en indruk wekkend doch voor Salathiel kwam zij als een boodschap uit een andere wereld. De predikant sprak van God, als van de schuilplaats van Zijn volk. Hij.schilderde een jongen man, den steun van zijn moeder en zusters, in het nauw gebracht door gchuld- eischers en in de verleiding om te stelen. „Hoe verleidelijk zien de bank noten er uit 1" zeide de gerstelyke. „Wat schittert het goud I Ziehy steekt zyn hand uit om het te grijpen nog een oogenblik en hij zal een onteerd man zyn met een bezoedeld geweten en een verwoest leven; maar God heeft medeiyden met hem en roept zyn grijze moeder en het gezellig tehuis uit zyn jeugd in zyn herinnering terug, en de jonge man buigt zyn hoofd in zielestryd en smeekt God medeiyden met hem te hebben, hem te helpen, en de Al machtige spreidt de vleugels van Zyn mededoogen over hem uit en beschermt hem, tot de verleiding voorby i8l" Het was een buitengewoon leven dige schildering, en de gebeele ge meente was blijkbaar onder den indruk, doch Jack bebeerschte zich, want het ernstige gelaat van den geestelijke scheen zich herhaaldelijk tot hem te Psalm 17, va. 8 en 9. De predikant was by het einde van zyn toespraak gekomen: „In tyden van bekommernis," zoo sprak hij, „hebben wy een schuilplaats noodig, maar voornameiyk bij smart, die in stilte en in het geheim ge leden wordt. Broeders, de helft van de smart in de wereld is verborgen, en dat is de vreeselijbste helft en het is die, welke het gevolg is van de grootste zonden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1