Verwacht :*J|heeren- nappa-handschoeken feiiersche Meubsitransport- en Laatste berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitbreiding Weeshuis. B. en W. stellen aan den Raad voor tot uitbreiding over te gaan van het Algemeen Weeshuis, waar door dit beter aan hygiënische eischen zal beantwoorden, terwijl ook een doelmatiger indeeling van sommige vertrekken zal zijn verkregen. De kosten worden geraamd op f24.500. Bij K.B. is wegens verandering van woonplaats eervol ontslag ver leend aan mr. G. A. van Poelje, te 's-Gravenhage, als lid van het hoofd stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der St.-Generaal in de kieskring X, met dankbetuiging voor de bewezen dien sten; en is als zoodanig benoemd J. Kamman, secretaris der gemeente Helder. Te 's-Gravenhage slaagde voor het acte-examen Engelsch L.O., de heer P. Klaassen alhier. Te Soerabaja slaagden voor het machinisten diploma A, de heeren L. H. Menke en C. Leeuw, vroeger alhier. De kapitein-kwartiermeester bij het Korps Mariniers, administrateur bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, E. A. van Wely, heeft met ingang van 1 Sept. ontslag uit den zeedienst verzocht. Gouden Jubileum G. Koppen, Donderdag herdacht de heer G. Koppen, alhier, den dag waarop hij vóór 50 jaar werd benoemd tot lid van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur, 's Morgens werd in de St. Petrus- en Pauluskerk een solemneele H. Mis opgedragen waarin de jubilaris mei z(jn familie, de Kerkbesturen, het. Armbestuur, de zusters van het huis en tal van weeskinderen wezig waren. Na Mis was er receptie ter pastorie. Daar werd de jubilaris allereerst toegesproken door pastoor Huig die de verdiensten van den jubilaris als armbestuurder en weesvader herdacht en hem dankte voor alle3 wat hij gedaan had. Zijn verdiensten waren ook van overheidswege erkend en 't deed Z.Eerw. genoegen te kunnen meedeelen dat het Z. H. den Paus had behaagd den jubilaris als bewijs voor zijne diensten te schenken het gouden kruis „Pro Ecclesia etPonti- flce", dat hy hem bij dezen op de borst spelde. De heer R. N. van Os sprak namens het Parochiaal Armbestuur om den heer Koppen bij dit zeldzaam jubilé te huldigen. Hij herdacht de vele moeite en zorg aan het ambt verbonden en roemde den jeugdigen ijver waarmede de jubilaris nog altijd bezield was. Als blijk van waardeering bood hij hem aan de oorkonde by de Pauselijke onderscheiding gevoegd, in sierlijke lijst gevat met een plaatje in zilver, waarop de opdracht van het Arm bestuur gegraveerd was. De heer Van de Bilt was uit het zuiden overgekomen voor een dag, om tegenwoordig te zijn bij het ia- zweren van den nieuwen mede-ridder. Hij wees erop, dat deze onderscheiding alleen verleend wordt voor maat schappelijk en charitatief werk en hoe in het laatste de jubilaris had uitgemunt. Ook hij bracht hulde voor de lange jaren van niet altyd gemak- keUjken arbeid. De heer M. A. Kolster sprak na mens het R.K. Kerkbestuur, om den jubilaris geluk te wenschen met de hooge onderscheiding en hem te danken voor al hetgeen hij in die 50 jaar gedaan had. Een tweetal kleine weesjes zongen een heel aardig huldelied, terwijl een der grootere een gedicht voordroeg Zichtbaar geroerd dankte de heer Koppen voor al die bewijzen van hulde. Terecht was het gezegd, dat het werk niet altijd gemakkelijk was, maar 't gaf toch ook voldoening, zoo zeide hij, en hij was God dank baar dat Hij hem steeds kracht en sterkte had geschonken om dezen mooien arbeid te verrichten. Gedurende den loop van den dag ontving de jubilaris van verschillende zijden bloemstukken en tal van tele grafische, schriftelijke en mondelinge gelukwenschen. 's Avonds bracht de muziekvere niging „Winnubst" den jubilaris een Telepathia m hypaota. Eenige weken geleden verwekte het optreden van een jong Oostenrijker, Eugène de Rubini, in wetenschappe lijke kringen groote sensatie wegens de verbluffende staaltjes van gedach- tenlezen, die hij' ten beste gaf. Daar alle bladen van de vele op hem ge nomen proeven vol gestaan hebben, zullen onze lezers ongetwijfeld met zijn prestaties bekend zijn. De moest ingewikkelde opdrachten, hem ge geven door mannen als prof. van Rees, Jan Peith, e.a. voerde hij met juist heid uit, en „Het Leven" wijdde een geheel nummer aan zijn hem dooi de redactie van dit blad opgedragen proeven. Deze Rubini maakt thans een tour- née door ons land. Zijn doel hiermede is zich voldoende finantieel onafhanke lijk te makenteneinde zijn studiën van de occulte wetenschappen, van spiritisme, hypnos en suggestie voort te kunnen zetten. Hij komt a.s Woensdag 6 Augustus in „Casino' optreden. Nadat de prestaties van Rubini bekend waren geworden, bleken vrij veel menschen dezelfde eigenschappen te bezitten, n.1. de bizondere gave om iemands gedachten te kunnen raden. De Amsterdamsche arts Zee handelaar zette in eenige feuilletons in het Handelsblad uiteen hoe het volgens zijne meening hierbij gaat om uiterst subtiele spier bewegingen, die men al denkende maakt. De telepaat zou dan door zijn fijn bewerktuigd zenuwgestel re£ ren op deze bewegingen, voor een gewoon mensch niet waarneembaar. Wat hiervan zij, merkwaardig is deze geschiktheid zeker en wij mogen te recht een interessante serie proef nemingen verwachten van den jeug digen Oostenrijker, die de volgende week hier komt. In afwachting van zijn komst hebben we bereids in „Tivoli" een ander telepaat gezien, zich noemende Ingezonden madedeelfng. een groote partij I 3.90 per paar. Coöp. „DE EENDRACHT" SPOORSTRAAT SS. Morini. Ook deze voert in gedachten genomen opdrachten uit, en gaarne gelooven wij de bladen, die beide celepaten met elkander vergelijken konden en spreken van een veel zekerder optreden van Morini dan van Rubini. In ieder geval, Morini trad met verbluffende juistheid op, liep snel naar de hem in gedachten aangeduide plaats, soms zóó snel, dat zijn opdrachtgever moeite had nem te volgen, en het was meestal aan het weinige intellect zijner op- urachtgeveis te danken wanneer hij aarzelde. Hij haalde een stoel achter uit de zaal en bracht die naar een plaats, door den opdrachtgever be paald, voor; bij baalde een onder een hoed verborgen, speciaal aan een spijker in de zaal opgehangen fiets lantaarn tevoorschijn, bracht die op net tooneel, haalde uit den zak van zijn opdrachtgever een doosje lucifers en stak, voor zoover hem dat met één hand mogelijk was, een lucifers en vervolgens de lantaarn aan. Uit een in den zak van een der aanwe zigen verborgen lucifersdoosje haalde dij een speld, en zocht vervolgens een met die speld vooraf geprikt gaatje op, waarna hij do speld weder m dat gaatje stak, kortom, hij gaf inderdaad verrassende staaltjes. Na een pauze kregen wij proeven van suggestie. Hoewel ook deze op zichzelf interessant waren, zijn zij, voor zoover ze hier vertoond werden, wel door andere hypnotiseurs over troffen. Morini zocht door middel van massa suggestie eenige geschikte aujets uit, met wie hy de proeven verrichtte. Hieronder waren een paar oizonder geschikte mediums, waar mede hij vrij gemakkelijk spel had. Een paar anderen vereischten meer krachtsinspanning, maar tenslotte kreeg hij ze ook klein. Deze proeven van suggestie geschiedden in waken den toestand, dus zonder de sujetten in hypnotischen slaap te brengen. Hij bracht ze in een toestand van verstijving, zoodat ze hun ledematen niet konden bewegen, liet ze allerlei bewegingen maken, suggereerde ben dronkenschap, kortom, deed aller lei proeven met hen. Niet steeds gelukten hem die echter. Maar, zooals gezegd, zij zijn veel sterker verricht door anderen. Wij berinneren ons nog het optreden van een Duitscher, die heele veldslagen opbouwde met zijn onder suggestie gebrachte sujets, die een „brand" organiseerde, dien liet blussciien door middel van een wandelstok,, en die „meneer den baron" en „meneer den graaf" hun fier rossinant een omgekeerden stoel liet bestijgen en deze rossinanten deed draven, dat het zoo'n aard had en het publiek schaterde. De op het programma voddig blaadje papier, dat tegen den civielen prijs van twintig cents ver krijgbaar was - vermeldde nummers „magnetisme" en „fakirisme" wer den niet vertoond. De vrij talrijke aanwezigen vonden de prestaties meerendeels wel inte ressant. Naar wij vernemen komt binnenkort de heer Morini weder een seance geven. Gasprlji»». Met ingang van 1 Augustus wordt te Amsterdam de prijs van het gas gebracht op 12 cent per M8. zonder verdere verhoogingen. Te Alkmaar werd de prijs verlaagd van 15 op 12 cent per Ms. Te Helder wordt 10 cent per M3. geheven BINNENLAND. Da Kloat-ramp. De Kloet-commissie deelt mede, dat zij dezer dagen wederom in staat hoopt te zijn, f 100.000 naar Indiö over te maken. Volgens de uit Indië ontvangen belichten mag worden aangenomen, dat de alsdan in Indië en Holland bijeengebrachte gelden voldoende zullen zijn tot het herstel van de schade, welke daarvoor in aanmer king komt. Eb» R. K. Universiteit. Naar „De Maasbode" uit zeer be trouwbare bron verneemt, heeft een dame hier te lande onlangs f 100.000 geschonken voor de op te richten R. K. Universiteit. Nadat Z. H. Paus kennis had gekregen van i gift, heeft Z. H. aan de milde schenk ster een gouden rozenkrans van buitengewone schoonheid geschon ken, teneinde Zijn groote dankbaar heid te uiten met die gift voor het grootsche doel. Z. H. de Paus wilde "hierdoor de Roomsch Katholieken tot navolging aansporen, en heeft den wenach uitgesproken dat de R. K Universiteit spoedig tot stand zal komen. Deze gilt is door bedoelde dame nog belangrijk verhoogd. Os mijnenvelden bij onze kust. In het begin van dit jaar werden ongeveer een twintigtal Britsche mijnenvegers te IJmuidèn gestation- neerd om vanuit deze haven de dichtst bij zijnde mijnenvelden op te ruimen. Successievelijk verminderde dit aantal, doordat vele schepen naar Zeebrugge en andere'havens werden gedirigeerd. De thans nog overblijvende vaar tuigen zullen de volgende week de haven van IJmuidèn verlaten, omdat het opruimingswerk in de nabijheid van genoemde plaats als beëindigd kan worden beschouwd. De neringdoenden aldaar zal deze tijding minder aangenaam klinken, daar de Engelsche Jantjes zeer koop lustig waren tijdens hun verblijf in de haven. MaximumprQzoa kalkeisrsn. De Minister van landbouw heeft de navolgende maximumprijzen voor kalkeieren vastgesteld: in den groot handel, prima kwaliteit 11 ct.; in den kleinhandel, prima kwaliteit 12 ct. Deze maximumprijzen gelden niet voor kalkeieren, die ten behoeve van gemeentebesturen met toestemming van den Minister van Landbouw zijn ingekalkt. De broodkaart De broodkaart van het 105de tijd vak loopt van 5 tot en met 13 Au gustus. Een vreemd verschijnsel. In de provincie Groningen is Don- irdagavond, tusschen half tien en tien uur; twee maal een geweldige knal gehoord, die de menschen ver schrikt uit de huizen joeg. Verschil lende huizen zijn beschadigd. Nie mand weet, wat er eigeniyk gebeurd is 1 Beschadiging van kanonnan op torpsdobootea te Viisslnge». In den morgen van 5 April 1919 werd te Viissingen ontdekt dat van de in conservatie zijnde torpedo- booten, liggende in de torpedoboot- haven by hij Hr. Ms. „Schorpioen", verscheidene onderdeelen van de kanonnen aan boord van die torpedo booten ontbraken, zooals een 'eleva- tiehandwiel, een bakshandwiel, een elevatieschljf en andere meest waarde volle onderdeelen, tot een gezamen lijke waarde van meer dan duizend gulden, waardoor vijf van die kanon nen, van 5 en van 7.5 cM. kaliber, ten eenenmale onbruikbaar gemaakt waren. Aan boord van een der torpedobooten was zelfs van 6en der kanonnen het elevatiehandwiel ver vangen door een kruiwagenwiel. Dien zelfden dag zijn nog twee aan elkaar gebonden handwielen in de nabijheid van die torpedobooten uit het water opgevischtde overige vermiste onderdeelen zijn niet teruggevonden ofschoon nog den geheelen dag dregd is. Hiervoor stond Woensdag voor den Zeekrygsraad te Willemsoord terecht, de matroos der le klasse V., die op 4 April j.1. van acht tot tien uur in den avond en den daaropvolgenden morgen van zes tot zeven uur als schildwacht bij die torpedobooten op post had gestaan, en als zoodanig belast was met de bewaking der torpedobooten en van de ip de nabij heid staande conservatieloods van den torpedodienst. Beklaagde ontkende zich aan het hem ten laste gelegde feit te hebben schuldig gemaakt; hij gaf echter wel toe, bij het overnemen der wacht op den morgen van den 5den April j.1. toen hem werd overgegeven dat er niets bijzonders was, te hebben gezegd„daar zal je in den loop van den dag wel meer van hooien", zonder hiervan echtereen verklaring te kunnen geven. De fiskaal eischte tegen den be klaagde wegens het opzetteiyk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, onbruik baar maken, gepleegd door een ambtenaar, die door het begaan van het strafbaar feit gebruik maakt van gelegenheid hem door zyn ambt ge schonken, een gevangenisstraf voor den tyd van één jaar, met aftrek van het preventief arrest sedert 11 April 1919 en ontzegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen -voor den tijd van vijf jaren. Als verdediger van beklaagde trad op mr. J. L. Veltrup, te Alkmaar, die het ten laste gelegde feit niet bewezen achtte en den krygsraad voordroeg dat beklaagde zou worden vrijgesproken. Nog vele andere sprekers brachten toosten uit en met gezellig samenzijn werd d6 avond besloten. Vliegongeluk op het Elta-tsrroin, Even vóór de officieeie openings plechtigheid zoude geschieden, heeft een vreeseiyk ongeluk onder de, op het E.L.T.A.-terrein en in de hangars aanwezigen, hevige beroering gebracht. Het watervliegtuig V. 42, komende van Yeere en bemand met den luitenant ter zee 2e klasse den heer G. W. Bakker en den sergeant- vliegtuigmaker Kroeger naderde het E L.T.A.-terrein en wilde neerstrijken op het IJ ter hoogte van het fabrieks- etablissement „Do Lelie" toen door tot nog toe onverklaarbare oorzaak een der vieugels van den tweedekker tegen een der schuinstaande daken van een schuurtje aansloeg, ditdak- lelte gedeeltelijk mee sleurde, kantelde en in het IJ viel. Luitenant Bakker kreeg een bloeduitstorting in de dij en liep lichte gelaatskwetsuren op. De sergeant Kroeger werd echter terstond doodelljk getroffen. Hy kreeg een bloeduitstorting in do hersenen en was op slag dood. Dit ongeluk bracht groote verslagen heid teweeg onder de velen, die waren gekomen om ook straks de demonstraties van de koene lucht schippers te bewonderen. Luit. Bakker is niet zwaar gewond. Zijn toestand is de omstandigheden in aanmerking genomen - zeer goed te noemen. Hij is naar huis getrans porteerd. Sergeant Kroeger was pas een jaar gehuwd en woonachtig te Yeere. Ingezonden modadaelmg. WIJ verhuizen binnen en buiten de gemeente. Tot en met Alkmaar over rien weg, speciale prijzen. LUCHTVAART. Donderdagavond omstreeks 9 uur is op het vliegterrein van de E.L.T.A. geland een Italiaansch legervliegtuig, S.V.A.-apparaat. De machine kwam van Turfin en maakte den tocht naar Amsterdam in 6s/4 uur met tusschenlandingen te Parijs en Brussel. Vliegongeluk. Rome, 31 Juli. Uit Spezia wordt gemeld, dat het Engelsche vliegtuig Caproni F. 3, bemand met vier per sonen, van Londen via Marseille op weg naar Egypte, in zee is gevallen, ongeveer op een mijl afstand van Monterosso, nabij kaap Mosco, tenge volge van een ntochinedefect. Een persoon werd gec^od, de overigen wisten zwemmend de kust ie berei ken. Zij waren licht gewond. BUITENLAND. Opening L. T. A." De E (er s te) L(ucbt verkeer) Ten toonstelling) A(msterdam) is Vrijdag- middag 2 uur door den Minister van Waterstaat officieel geopend. De tentoonstelling betref! vliegtuigen van allerlei soort (luchtschepen zfin er niet) en is een gebeurtenis voor Amsterdam, zoowel als voor ons land. De voorzitter van het Algemeen Bestuur, generaal Snijders, hield eene rede, waarin hy uiteenzette, hoe deze tentoonstelling te danken was aan het initiatief van een paar onder nemende mannen, de luitenants-vlie gers Plesman en Hofstee, die er in slaagden, in samenwerking met den heer Fuld, het benoodigde kapitaal byeon te brengen. Niettemin waren er vele moeilijkheden, van zeer uit- eenloopeDden aard. te overwinnen, waarbij zij van het gemeentebestuur van Amsterdam en d9 regeering k rachtigen steun ontviDgenDe laat ste stelde een belangrijke subsidie be schikbaar, alsook militair personeel en materieel en allerlei faciliteiten. De Minister van Waterstaat, de heer König, sprak namens de regee ring een woord van waardeering voor het krachtig initiatief, dat van bet Comité is uitgegaan en wensclito het met de behaalde resultaten geluk. Hij wees er op, hoe het vliegtuig, tot voor kort uitsluitend een oorlogs werktuig, thans als verkeersmiddel staat te worden gebruikt, en als zoo danig ressorteert het onder spr.'s departement, die het een voorrecht acht thans aan het bewind te zijn. Nog veel blijft te onderzoeken omtrent de betrouwbaarheid van het toestel als vervoermiddel en de rijks- studiedienst voor de luchtvaart zal daarby de helpende hand kunnen geven. Vooral het internationale verkeer zal er door worden gebaat. Verschillende ministers en andere autoriteiten woonden de opening bij. Na afloop van de plechtigheid werd in het restaurant op het vliegveld thee gereserveerd, en vliegdemonstra- ties vertoond. De Hollandsche vliegers Versteegh en Fokker vertoonden eenige staaltjes van durf en moed. Vooral de laatste toonde de betrouw baarheid van zijn toestel en bracht het publiek in extase. Aan een daarna gehouden feest maaltijd zaten vele officieeie autori teiten aan, waarbij generaal Snijders wees op de groote beteeken is van dezen dag. En Minister van IJssel- steyn, na hem het woord voerend, zegde den steun der regeering toe voor alles wat de luchtvaart betreft. Da Duitsch» regeering naar Berlijn. Berlijn, 1 Augustus. Derljksregee- ring keert vandaag te Berlijn terug. Esr toeken des tijde. In de Berlijnsche „Volkszeitung" lezen we de volgende advertentie: „Meubelmakers, die buffetten, kas ten, schrijftafels, bedden, enz. wilien maken, vinden voortdurend werk. Nu verdient een beddenmaker bij mij, in stukwerk, by een werktijd van 48 uur, iu de week 220 Mark. Van de arbeidsbeurs meldt zich nie mand. Daarom wend ik mij per advertentie aan meubelmakers, die inderdaad van plan zijn te werken." Niemand heeft er zin te werken tegen een weekloon van 220 Mark. En er worden gevraagd arbeiders, die inderdaad van plan zijn te werken. Og nieuwe Ouitschc grondwet aangenomen. WEIMAR, 31 Juli. De Nationale Vergadering heeft het grondwetsont werp met 262 tegen 75 stemmen en één onthouding aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, de Duitsche volkspartij en de onafhan kelijke sociaal-democratische partij. Onder levendige toejuichingen consta teerde daarop president Fehrenbach, dat de grondwet aangenomen wa Frankrijk. Middelfondsche Ze®-Noordzee. Parijs, 31 Juli. Cels, onder-staats secretaris voor het transportwezen, heeft een ontzaglijk plan ontworpen dat de instemming heeft verworven van alle belanghebbende personen en instellingen. Het betreft de verbin ding van de Middellandsche Zee met de Noordzee door middel van een bevaarbaren weg. Voor dit doel moeten de Rhone en het Rhone-Kanaal naar den Ryn worden verbeterd, zoodat schepen van 1200 ton er door kunnen varen. Cels schat de kosten van werkzaamheden op drie milliard, B» helden en de lafaards. Nu de helden van dezeD oorlog allerwegen gehuldigd zyn, heèft het unionistische parlementslid kolonel L. Ward een schoone daad verricht door in het Lagerhuis een goed woord te doen voor de „lafaards". Spr. zeide dat hij gaarne van den minister van oorlog de verzekering zou ontvangen dat er geen verschil gemaakt zou worden tusschen de graven van de mannen die in Frankrijk en Vlaanderen gesneuveld of aan wonden bezweken zyn, en de graven van de ongelukkigen die door den krygsraad gevonnist en doodge schoten zijn voor lafheid of desertie in het gezicht van den vijand. Die mannen waren geen lafaards geweest. Velen van hen hadden in het begin van den oorlog vrflwillig dienst ge nomen. Zij hadden het beproefd en gefaald. Stellig was het beter, om het beproefd on gefaald te hebben dan bet in het geheel niet beproefd te hebben. In vele gevallen was het noodig geweest aan die mannon een Aoorbeeld te stellen. Een divisie had het er bij een aan val slecht afgebracht; zij was een beetje „plakkerig" en het legerbestuur had ingezien, dat er iets moest gedaan worden. Kort daarop werd de divisie-commandant naar huis gezondentwee of drie van de brigade-commandanten gingen denzelfden weg opde bataljons commandanten werden vervangen door jongere hardere mannen van andere eenheden mannen, voor wie de levens van hun soldaten eenvoudig pionnen op het schaakbord waren. De divisie werd afgericht en op nieuw ten aanval gezonden. Men hield de manschappen in het oog, en als er een hunner teekenen ver- opperschipper Cornelius den 9en prijs. In de afdeeling Degen II werd de 3e prijs behaald door bootsman Levinson (Kweekschool Leiden.) Vertegenwoordig»!-: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. toonde dat hij aarzelde, waB hy er bij. Alle manschappen die aangetrof fen werden achter het hoofdkwartier van het bataljon, werden in een kooi gedreven en moesten zich den vol genden dag verantwoorden, waarom zij niet dicht genoeg by de linie ge weest waren. Spr. verzocht het huis niet te denken dat hij toegeeflijk stond tegenover opwellingen van laffe overgevoeligheid. Niemand wist beter dan hyzelf dat het volstrekt noodzakelijk was. Men moest den oorlog winnen en dit was de eenige manier. Als een divisie niet wilde vechten, moest zij gedwongen wor den, om te vechten. Het was echter goed, om dit nu bekend te maken, opdat de men schen in Engeland zouden b8grypen wat oorlog was, opdat zij zouden begrypen, dat de oorlog, van het standpunt van den Tommy in de loopgraven, niet een kwestie was van eer en onderscheiding, maar een voudig een hel. Hij verzocht ook dat alle bescheiden over deze processen voor den krijgsraad, nu de oorlog voorbij was, vernietigd, en niet blij vend bewaard zouden worden in de archieven van het ministerie van oorlog. Hy achtte dat een daad van gerechtigheid jegens die mannen, die üun best gedaan en niettemin gi faald hadden. Een Amerikagngsh oordeel over Europa. Hershey, een bekend advokaat te Baltimore, is daar van een bezoek aan Londen teruggekeerd met een somber tafreel over den toestand in Europa en de Engelsche hoofdstad in het bijzonder. „Nu er", zeide hij, „aan eiken haard in Europa rouw heerscht en de harten der menschen gebroken en hun zielen beproefd zijn als nooit te voren,-vindt men desondanks i atmosfeer van ingetogen, gekuischte gedachten; de geest van den tegen- woordigen tyd schynfc te zyn: danst maar voort, eet, drinkt en weest vrooiyk, want morgen sterven wij". Daarna sprak lilj over Londen. „Ik zou een natie niet willen beoordeelen naar een paar honderdduizend ontuch tige vrouwen op straat. Ik ben nooit in Sodom of Gomorrah geweest ook niet in het oude Babyion, maar ik ben in Londen geweest. Als Shelley gelijk had toen hy Londen beschreef als een „oord dat erg op de hel leek", geloof ik dat ik nu aan de hel de voorkeur zou geven. „Uit alle hoofdsteden van Eur.opa hoort men hetzelfde. Geld en zeden hebben hun vroegere waarde ver loren; iedereen jazzt; jazz-rokken. jazz-gedachten, jazzdansen, jazz- moraal, jazz politiek. Bij de Fransche wedrennen, die zoo druk bezocht waren als .nooit te voren, was het laatste decreet van de mode voor vrouwen om zonder kousen innatu- ralibus te loopen, en kousen zyn almee ongeveer het eenige kleeding- stuk, dat de sjieke mode aan de liave Parisienne gelaten heeft. De waar heid zou Amerika «versteld doen staan." Tegeiykertijd beschrijft de corres pondent. van de „Times" te Berlijn de speelholen daar, die als padden stoelen uit den grond schieten en waar eiken avond fortuinen verdob beld worden door een bonte menigte van nieuwen en ouden rijkdom, dokters, ambtenaren van het openbaar ministerie enz. enz. De Amerikanen in Siberië. Een kritieks toestand. Het voornaamste buitenlandsch nieuws is een bericht uit Parijs, volgens hetwelk de Tartaren van drie zijden op de Amerikaansche linies aandringen, aldus de verbin dingen afsnijdend. De troepen worden met vernietiging bedreigd, tenzij onmiddeiyk militaire hulp wordt gezonden. 8-urige dienstboden-dag. R. schrijft in het H.bl. „Onder de Streep": „Mijn dienstboden zyn naar een dienstboden-byeenkomst geweest en komen thuis met eenigszins ver warde begrippen omtrent hetgeen ook in haar arbeids-bedryf op het gebied van den 8-urigen werkdag te bereiken valt. Ik luister met belang stelling naar haar verhalen en leid daaruit eindelijk het volgende af: „Ziet u, mevrouw, wy krijgen straks óók den acht-urigen werkdag in de keuken 1" „En hoe wordt de werkdag dan voor jullie ingericht?" (Aarzeling; dan:) „We beginnen 's morgens om acht uur pas, en we werken niet langer dan 's avonds acht uur!" „Noemen jullie zooiets een acht- urigen werkdag?" „Jk, mevrouw I" (Met veel over tuiging na dit betoog.) „Maar als jullie je den acht- urigen werkdag aldus voorstelt, vraag ik jullie liever, om voortaan, evenals vroeger, toch om zeven uur op te staan en tot 's avonds zeven uur te werken." - Verheugd„Dus de zeven-ürige werkdag, mevrouw? Afgesproken 1" En zoo is dan met wederzijdsch goedvinden de zeven-urige werkdag in ons huis ingevoerd." SPORT. Vootbal. Terrein Tuindorp. Zondag a.s. speelt H.V.V, I tegen Trekvogels I, van 10-12 uur op terrein Tuindorp. Zondag 8 Augustus van 1 tot 3 uur wedstrijd tusschen Concordia II en Stormvogels II. Concordia II komt uit met: KUuting B.ier T. Willigen Teihout Veldhuizen Betblehem Kraal Buia Heidei: Leenaaia Schuurman Schot Dienaar Beiers Verkerk Sont jAnsen P. Dienaar Swennen Bertna SUinhouTrer Hseres Stormvogels II. Stormvogels I tegen Victoria I van 3 tot 5 uur. Stormvogels I komt uit als volgt Porto Heerla Komman Klaauw Maas Dienaar Kwart Boendermaker Jongbloed Oreroem v, Wal. Scheidsrechter den heer J. Keppel. Schormwisdstrljden Kon. Ondsroff. Schermbond. By de te 's Gravenhage gehouden schermwedstryden van bo vengenoem den bond werd in de afd. Sabel II de eerste prijs behaald door bootsman K. Schimmel, 5e prys bootsman A. J. v. d. Vet. beiden te Willems oord. In de afdeeling Sabel I behaalde de 3e prijs, de opperschipper B. J. Cornelius alhier. In de afdeeling Degen I behaalde NIEUWE UITGAVEN. Jacob van Campen's Jongens- en Meisjesbibliotheek, onder re dactie van A. Schabeek. Uitg. Drukkerij Jacob van Campen, Amsterdam. Prys per no. f O.f" Wij ontvingen een vijftal nummers van de derde serie dezer bekende uitgave. Zij bevatten verschillende kinderlijke verhaaltjes en schetsjes van bekende schryverB. Be serie heeft als zoodanig goede naam. Hermanna's verhaaltjes zyn zeer zeker kinderlijk en de strek king is opbouwend en veredelend. Illustraties zyn er van verschillende teekenaarsover 't algemeen maken zij een goeden indruk en verhoogen de aantrekkelijkheid. Wij kunnen deze boekjes warm aanbevelen; voor ge ringen prijs geven zy meerendeels uitstekende kinderlectuur, die op bouwt en ontwikkelt. Oontenrljk-Hongarlje. Joedapest. In de Vrydag gehouden zitting van den Boedapester Cen- tralen Arbeidsraad is de revolutionaire regeering van de Radenrepubliek afgetreden. Be regeering werd over genomen door vertegenwoordigers der vakvereenigingen. De leden der nieuwe regeering behooren tot de soc.-democraten president is Beidel. Weenon. De radenregeering is vallen, en een socialistisch ministerie gevormd. Bela Kun gaf in een Sovjet zitting een overzicht van den uiterst benarden politieken en militairen toe stand. De zittting was zóó storm achtig, dat de rede van Bela Kun buiten door de opeengepakte volks menigte gehoord werd. Onder den druk der vakvereenigingen werd besloten tot aftreden der radenregeering en vor ming van een socialistisch ministerie met den sociaistischen leider Jul, Beidel als minister-president. De ministerraad besloot onmiddel lijk tot weder instelling van het privaat eigendomsrecht. In een pro clamatie aan het volk werd de wensch uitgedrukt om in vrede te leven met alle naties. De Staking te Baial. Basel. Tengevolge van de stakingen ontstonden Vrydagmiddag ernstige botsingen tusschen stakersen troepen, die de orde bewaren. Ben militaire auto werd met steenen geworpen en vervolgens aangehouden. De inzitten den maakten, van de wapens gebruik, waarby 3 personen werden gedood, een groot aantal zwaar en een aantal licht gewond. Dos avonds bezweken tengevolge van de verwondingen een achttal personen, waardoor het totaal dooden 11 bedraagt. UIT DEN OMTREK. Wierlngerwaaid. De Raad besloot in zyn gehouden vergadering tot verandering van de U.L.S. in een inrichting voor M.U.L.O. In de hoogere klassen zal ook onder - wys gegeven worden in Duitsch, Engelsch en Handelskennis, tarwyi voor hen, die een Middelbare School wenschen te bezoeken een voorbe reidende cursus wordt ingesteld. tflSSCHERIJ BERICHTEN- Aangebracht te Nl.aw.ilep- Sl Juli. Dooi 87 kordon400 tongen, f ar ■tok f 1.601200 middoUongon, por atu* 10.86 a i 0.96 10il klolno tongon, por stak 10.8)26 tarbotton, por stuk f6.- «t8.-; 20 kisten sofaelvloch, por kiat t 8.- 8 f 12.— 26 roggen, por stuk f 1,76; 80 kiet.n zotechol, por kl.t f 18.- a f 17 - 106 klaton ttielno schol, por klat f 7.- afll.- 70 kisten scharren, psr kist f 6.- a f 8.—24 kisten pietermannen, por kist l 7.— a i10.—. 1 Aug. Door 46 korders453 tongen, por otuk f 1,63U0Q zniddoltongon, per otuk f 0.76 a 10.80; 800 kleine tongen, por otuk l 0.26-, 26 tarbotten, por atnk f6.- a f 9.- 170 kisten sotschol, por kist f 10 a f 16.—160 kloten kleine schol, por kist f 6 60 a f 9, 90 kitten seharien, por kist f 6 - a f 7.-60 kisten pietermannen, por klat f 6.- s f 10.— 70 roggen, per stuk f 1.76; 10 kloten schsivUch, per klat f 6(0 a f 8. Door butvisschors120 KS. bot, por K.G. f 0.88 a 0.-. Door l geepvlaschor8 tal geep, por tal f8.-. INGEZONDEN. Verregaande brutaliteit. De vorige maand, M. de R., ont stond er een geschil tusschen een werkgever en een werknemer, hier ter plaatse. (Gemakshalve zal den eersten A. en den laatsten B. noemen.) Het geschil liep over het uitbe talen van het loon. B. beweerde een vol dagloon toe te komen, wat door A. werd betwist. Hierover vervoegde B. zich bij het Bureau voor Arbeidsrecht (afd. v. d. Helderschen Bestuurders- bond.) Nu zal toch een ieder, onverschil lig college of persoon, welke de kwestie B. zich wil aantrekken en hiervoor optreden, op de allereerste plaats verplicht zijn een onder zoek in te stellen bij A. of het rap- >o,rt vaar B. op ware gronden >erust. Niet alzoo het b.g. Bureau voor Arbeids-Recht Dat behoeft bij de Roode Heeren niet. Het is im mers -een Bureau voor Arbeids- Recht In d.d. 23 Juni 1919 werd aan A. het volgende schrijven ge richt vanwege dat Bureau. den Heer A. „In opdracht van „mijn principaal den Heer B. ver- „zoek ik mij wel -te willen betalen „de somma van 5.50, zijnde het „loon van een dagdienst ten uwen „behoeve, door B. verricht op „11 Juni j.1, „Tevens verzoek ik U, schrifte- „lijk uwe verontschuldiging aan te „bieden aan mijn principaal b.g. „voor de mishandeling hem aange daan op Zaterdag 15 Juni j.1. door „uw persoon. „Bij niet voldoen aan deze .eischen, ben ik verplicht, U door „de middelen by de wet bepaald, tot „het nakomen uwer verplichtingen „te dwingen met alle verdere ge volgen voor uwe rekening bren gende. „Uw -antwoord vóór Maandag 30 „Juni a.s. verwachtende, teeken ik „mij, voor het B. v. Arbeidsrecht, „(w.g.) B. Zondervan, ambtenaar." De lezer lette hier op „ben ik v e r p 1 i ch t", niet zijn w ij, maar ik, de Heer B. Zondervan!! Het staat er!! Wat een durf, wat een lef, een niet officieel lichaam durft iemand te dreigen zonder voorafgaand onderzoek. Dit zijn nu de mannen, die zoo gaarne spreken over klasse- justitie. Patroon A. (stom genoeg) was nog zoo beleefd op dit dreigement ie antwoorden. Hij snapte niet wie de onderteekenaar was. Thans ge- 'ukkig wel. Schrijven van A., d.d. 24 Juni 1919. Aan het Bur. voor Arbeidsrecht, afd. v. d. Held. Bestuurdersbond. „In antwoord op uw schrijven „van 23 Juni 1.1. deel ik U m-ede, „als B. kan bewijzen, dat hij zich V-a behooren op tijd bij mij op het „werk heeft aangemeld, ik ver plicht ben hem een dagloon 5.50 te betalen. Vervolgens v-er- „lang ik van B., dat hy schriftelijk „zijn verontschuldiging aanbiedt „voor de grove bel-eediging en •huis vredebreuk mij aangedaan op „15 Juni 1.1. Bij niet voldoen aan „mijn eischen ben ik verplicht hem „door middelen bij de wet bepaald „tot liet nakomen zijner verplich tingen te dwingen. „Uw 'antwoord op 1 Juli a.s. ver- „wa-ohtende, A." Nu zal men meenen, dat haar aanleiding van dit schrijven het Bureau voor Arbeidsrecht toch zeker een grondig onderzoek naar dit geval zou instellen, om zoo noo dig met getuigen te kunnen beves tigen, dat haar cliënt in het gelijk gesteld kan worden; en in de aller eerste plaats by A. en zijn per soneel. Mis gerekend. Arbeids recht is een bizonder instituut (echt Helderschll) Hoeft niet!! Men leze maar het volgende, wat dit Bureau aan A. te slikken geeft. Helder, 4 Juli 1919. Aan A. „Als gevolg op mijn schrijven „dato 23 Juni, verzoek ik U voor „mijn cliënt B. te betalen (binnen „3 dagen, na heden) de somma van 5.50, zijnde het bedrag door U „verschuldigd volgens Artikel 1639 „Burgerlijk Wetboek. „Mocht onverhoopt door U hiel- „aan geen gevolg worden gegeven „dan ben ik verplicht -tegen U een „gerechtelijke vervolging in te stel- „len met alle kosten hieruit voort- Vloeiende ten uwe lasten bren gende. „Voor het Bur. v. Arbeidsrecht „(w.g.) B. Zondervan, ambtenaar." Ook heeft A. nog het volgende schrijven ontvangen van den Oen- tralen Bond van Transportarbei ders, afd. Helder: Helder, 26 Juni 1919. „Volgens verklaring van B. is „die bij U een dag in dienst ge- „weest. Nu verzoek ik U beleefd, „oan eventueele moeielykkeden „voor beide kanten te voorkomen, „om liet daggeld van 5.50 uit te „betalen, hetzy aan hem zelf of door „tusselienkomst van mij, onderge tekende. „Gaarne zou ik van U over deze „zaak een schriftelijk antwoord „ontvangen. Bij voorbaat mijn „dank. „Voor het Bestuur bovengenoemd „Hoogachtend „(w.g.) B. Boogaard, V.Z. Dit schrijven, alhoewel in fat soenlijke termen gesteld, gaat aan hetzelfde .euvel mank. Het gaat af op verklaring van B. Ik zeg het niet. Boogaard schrijft het. Ook hier niets van de zijde van den werkgever. En waarom is dit schrijven niet of mede onder teekend door den Secretaris? M. de R.! Ik wensch in geen ge val partij in deze kwestie te zijn. Ik wensch alleen publiciteit door middel van uw blad te geven, van d-eze affaire .en zou de arbeiders willen waarschuwen, wanneer zij soms in conflict geraken met hun patroons, een -anderen, weg in te slaan dan B. heeft gedaan. Voor dergelijke zaken bestaat een officieel lichaam en daar kan men verzekerd zijn dat alles, op de kwestie betrekking hebben de, in de fijnste puntjes wordt na gegaan en recht wordt gedaan vol gens de N-ederlandsehe Wet. W. R. ZITS. 24.7. '19.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2