HELDERSCHECOURANT VOGELVRIJ No. 6124 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1919 47e JAARGANG Wedaof*ir'Ulta»VTi C. PB BOER JrM Heldor. Oplaag 7000 ex. - Abonnenrntsprijs: In de stad f 1.15, per post t 1.40. Buitenland 2.40. - Loss» ex. 3 ot. Advert»ntlén per repel 17' ct. BUITENLAND. HongsrIJe, Radanregearing gavalltn. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den centralen arbeids raad te Boedapest heeft de revolutio naire regeerende raad der raden republiek zijn ontslag genomen. Het regeeringsgezag ging over in handen van een uit vertegenwoordi gers der vakvereenigingen gevormde zuiver socialistische regeering onder voorzitterschap van Julius Beidel. Zaterdag vaardigde de nieuwe re geering de volgende proclamatie uit De Entente-mogendheden hebben een ultimatum aan ons gericht. Zy eischen, dat de op den grondslag van het radenstelsel staande regeering door een andere zal word en vervangen Aan deze voorwaarde knoopen zij 't openen der vredesonderhandelingen vast. De regeering der Hongaarsche Radenrepubliek was van oordeel, dat een tegenstand tegenover de Entente- mogendheden onder de huidige om standigheden tot nutteloos bloedver gieten leiden zou. Daarom heeft zij haar volmacht neergelegd. Het voorloopige bestuur des lands is door een nieuwe regeering over genomen, die zich uit de leiders der gedisciplineerde en gewapende Hon gaarsche vakvereenigingen heeft ge vormd. De nieuwe regeering steunt op de kracht van de zelfbewuste, georganiseerde arbeidersklasse. Haar doel is de handhaving der orde en het openen van onderhandelingen met de Entente-mogendheden. Wij hebben geen reden om den moed te verliezen w(j handhaven het Theis- front krachtig. Doch ook tehuis is> tucht en standvastigheid noodig. De regeering wil het volk van Hongarije volstrekt den rampspoed besparen, welken de vernietigende woede van den witten terreur eenerzijds en van het gepeupel anderzijds met zich heeft gebracht. In het bewustzijn dat de arbeidende massa aaneengesloten achter de re geering staat, roept de regeering het volk van Hongarije op met volkomen discipline de,, gebeurtenissen af te wachten en®"«ie beschikkingen der regeering st.&ëbp te volgen. Elkeen blijft op zij. piaats. Degene, die de rust en de orde schendt, zal de re geering met haar volle macht weten te bestraffen. De regeering heeft den minister van oorlog met de handhaving van de orde belast, die zulks met den wil der georganiseerde arbeidersklasse zal doen. Slechts orde en tucht kan het Hongaarsche volk voor ondergang behoeden. Alle ministers hebben den oproep onderteekend. Volgens berichten uit Weenen zijn aldaar Bela Kun en andere voor mannen van de bolsjewistische repu-, bliek aangekomen en geïnterneerd. Ook de volkscommissaris Samuely die verscheidene moorden opzijn geweten heeft trachte de grens over te komen. Dit werd hem echter goweigerd, waarop Samuely zich ge dood zou hebben. Andere berichten melden echter dat hij doodgeschoten werd. Rusland. Aftreden ven Lento? De Stock holmsche correspondent van de „Vossische Zeltung", wiens berichten echter onder zeker voor behoud moeten worden aanvaard, heeft uit St. Petersburg inlichtingen ontvangen betreffende den toestand in Rusland. In Moskou zouden onder handelingen plaats gevonden hebben, waar definitief besluit is genomen, maar waar toch de sovjet regeering haar wil heeft geuit de dictatuur van Moskou in een geregelden regeerings- vorm te veranderen. Deze regeering zou dan trachten de betrekkingen met de buitenwereld maar in de eerste plaats met het overige Rusland te herstellen. ®e voortdurende sta kingen van het Russische spoor- perBoneel, van de metaalarbeiders en de textielarbeiders alsook de be sluiten van tal van beerenraden om de oogst niet naar de steden te vervoeren, schijnt in Moskou den ge- FEUILLETON. wenschten indruk gemaakt te hebben, zoodat men nu wat meer aandacht aan den binnenlandschen politieken toestand besteden wil. Bovendien hebben de verkiezingen voor de ge meentelijke sovjet een sterke toe neming van de anti-bolsjewistische stroomingen getoond. In tal van steden blijven de bolsjewiki in de minderheid. Zelfs in St, Petersburg, waar Sinofjef de verkiezingen als een handige dictator geleid heeft, zijn slechts duizend bolsjewiki tegen 2000 mensjewiki, sociaal revolutio nairen en partijloozen gekozen. iy die 1000 bolsjewiki is bovendien rechtervleugel het lang niet eens met alles wat Moskou besluit. Hoewel het vrij zeker is dat de legers van Koltsjak, Denikin en Tsjikofski er voorloopig niet in slagen zullen sovjet-Rusland er militair onder te krijgen, schijnt men te Moskou toch nog met een iuterventie van Amerika, Frankrijk en zelfs Japan te rekenen, vooral in het Oosten en in het Zuidoosten. Te St. Petersburg loopt verder het gerucht, dat de entente weldra aan de regeering te Moskou een voorstel doen zal. Koltsjak zou zijn troepen achter een bepaalde afbakeningslijn moeten terugtrekken en alle vijande lijkheden tegen sovjet-Rusland zouden voorloopig worden gestaakt. Men zou dan de mogelijkheid overwegen om ergens buiten Rusland een conferentie van vertegenwoordigers der verschil lende regeeringen en partijen met de vertegenwoordigers der entente te doen plaats vinden. Men zou dus hier een nieuwe editie van de mislukte conferentie van het Prinseneiland zien te krijgen. In hoeverre deze berichten waar zijn, moet men afwachten. Zeker echter is het, dat de regeering van Moskou het aanbod der entente voor wil zijn. De vraag van de samen stelling van een coalitie-kabinet speelt dan ook te Moskou nog steeds een groote rol. Men zou zelfs bereid zijn niet alleen met de mensjewiki en de sociaal revolutionairen maar zelfs met de rechtstaande sociaal-democraten een regeering te vormen. Lenin zou dan aftreden mits Tsjitsjerin minister van buitenlandsehe zaken mocht blijven en Trotzky de organisatie van het Russische leger zou mogen blijven tden. Lenin's heengaan zou natuurlijk een groote verandering in den politieken toestand van Rusland ten; gevolge hebben. Hetdictatorisehe bolsjewisme zou voor het min of meer democra tische socialisme plaats moeten maken. Zoover is het thans nog niet maar het schijnt zeker to zijn, dat het Russisch bolsjewisme aan een keerpunt gekomen is. Een vaamgaracht. Te Stockholm is een Russisch bolsjewist, dr. Ardaschew, door zijn landgenooten in bijzonder dra matische omstandigheden vermoord. Op 3 Juli werd hfj in een villa in den omtrek van Stockholm gelokt, daar voor gevangen verklaard en een dag vastgehouden. Den volgenden dag vormden een groep Russische emigranten een veemgerecht en ver oordeelde Ardaschew ter dood. Een kozakken-kolonel, die lid Yan het gerecht was, wurgde Ardaschew met een koord met behulp van een Russisch Amerikaan. Het lijk werd daarop met steenen belast, ergens in het water geworpen. Alle betrokkenen zijn aangehouden. Behalve de twee hoofdschuldigen hebben allen bekend. In de kringen der Russische emi granten te Stockholm werd Arda schew beschuldigd van spionnage ten gunste van de sovjet rege'ering. Hy zou aldus de families der emi granten in Rusland weel nadeel hebben >ezorgd. Kroonstad gebombardeerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben acht Engelsche vliegtuigen Kroonstad gebombardeerd met springstoffen. Engiland. „Dirocto aotio". Te Bristol is deze week in her ziening de zaak behandeld van James Redman, een bootwerker, die in April wegens het stelen van twee appelen, ter waarde van drie stuivers, tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld was. DOOR BAVID HENNEflSEY. 32) We ontmoeten dagelijks menschen, van wie we meenen alles te weten, maar dat is niet zoo. Wij lezen op het gezicht, maar Qod leeBt in de harten en Hy alleen kent de smart, door zonde veroorzaakt.; smart, die ons soms tot den dood zou brengen, als God de Vader er niet was, als er geen schuilplaats om heen te vluchten bestond. David spreekt van het gaan door het Dal des Doods, en algemeen gelooft men, dat hij daarby het oog heeft op sterven, maar dat bedoelt by volstrekt niet. De. dood is zoo erg niet. Maar er is een hope- looze smart, die men. moeiiyker kan dragen dan sterven. Dat is hetDal der Schaduwen. Toen de grijze, oude Koning zyn hoofd boog over het lijk van zijn opstandigen zoon en uit snikte „O, AbsalomOch dat ik voor u gestorven ware! Absalom, mijn zoon, myn zoonx) toen was dat het Dal van de Schaduw des Doods 1 God behoede ons daarvoor 1 „Broeders, wij allen hebben oegen- blikken in ons leven, dat wy een Goddelyken Vader noodig hebben 2 Samuel XVIII 33. De rechter had met dit strenge vonnis een voorbeeld willen stellen, omdat er in den Iaatsten tyd zooveel gestolen was. Redman bleek een man op wiens levenswandel verder niets te zeggen viel. Hfj onderging zyn vonnis sedert twee dagen en zyn kameraden hadden nu het werk gestaakt, om zyn vrijlating te ver krijgen. De rechter voor wien de zaak nu diende, vond het vonnis te streng en ontsloeg Redman uit de gevan genis, onder voorwaardo, dat hij geen diefstal meer zsu plegen. D8 „directe actie" van zijn kame raden heeft dus succes gehad. Kindermoord. De politie heeft te Ley3tone een onderzoek ingesteld in een huis, waar volgens het gerucht zuigelingen door verwaarloozing naar de andere wereld geholpen werden. De speurders vonden in het huis negen kinderen in een toestand van uitteering en een jongetje dood in een kinderwagen in een achterkamer. De politie hield een vrouw en haai man. die kantoorbediende te Londen aan. Verder is men in het tuintje achter het huis aan het graven gegaan, waarbij allerlei beenderen aan den dag zijn gekomen. Men zal een nader onderzoek instellen, om uit te maken of men met menschelyke beenderen te doen heeft. Duitschland. Roef. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur zyn te Dortmund bankbedienden, die 575,000 mark van de Ryksbank hadden afgehaald, door drie jonge kerels aangevallen, die hen peper in oogen strooiden, hun den koffer met het geld ontrukten en vervolgens in een gereedstaande auto ontkwamen Frankrijk. Onluston to Straatsburg? De „Abend" meldt uit Karlsruhe dat uit Straatsburg berichten omtrent nieuwe onlusten komen. Op het stationsplein namen die onlusten zelfs een revolutionair karakter aan. Fransche militairen werden aange vallen, een groot aantal soldaten en verscheidene officieren werden gedood, enkele werden in het water gewor pen. De gouverneur dreigt met de afkondiging van den staat van beleg. Stakisg to da Varaaaigdo Staten. Om en bij de honderdduizend man van de spoorwegwerkplaatsen in het district Chicago hebben Vrydag het werk neergelegd. Berichten uit Atlantia (in Georgie) melden dat dertigduizend werklieden in de spoorwegwerkplaatsen van de Zuidoostelijke Staten evoneens staken. Verder staken zij te Philadelphia, Boston, Denver en andere belangryke kruispunten. Wilaon heeft het Congres verzocht een commissie van onderzoek in te stellen, om de eischen naar hooger loon van alle spoorwegbeambten te behandelen. België Belgen ouder elkaar. Het blad van de VJaamsche sol daten „Ons Vaderland" laat een waar schuwende stem tegen het annexic- nistisch dryven van het „Nationaal Kpmiteit" hoor en. „De onderhandelingen zijn to-Pavijs begonnen over de herziening van de traktaten van 1830 tusschen België en Holland en in plaats van tusschen beide landen een vriendschappeiyke atmosfeer te scheppen gunstig voor wederzljdsche toegevingen, doet het \uimiteit zyn uiterste best om zooveel mogelijk haat te zaaien. Men zou waarlijk gaan denken dat het niets liever had dan zoo een klein plèzierig oorlogsken. „Een deel van de Belgische eischen zyn gewettigdhet is maar redelijk dat de laatste "boeien die onze havens beklemmen, geslaakt worden. Vlis- singen en Rotterdam moeten niet ODrechtelijk bevoordeeld worden ten nadeele van Gent en Antwerpen en het ware wenschelyk dat onze Ant- werpsche verbindingen met de Maas en den Rijn verbeterd werden. „Maar kunnen deze verbeteringen niet tot stand worden gebracht zonder sabelgerinkel en oorlogsgedreig zyn onze Groot-Belgen dan waarlijk zoo oogenblikken, waarin a&rdsch mede gevoel, hoe troostend het ook moge zyn, niet voldoende isoogenblikken, waarin het spreken over wysbe- geerte of over iets anders dan gods dienst, onze smarten slechts zou vergrootenoogenblikken, waarin eem man onwillekeurig bidt: „God, help my 1 God, heb medeiyden met my en daar, gebogen aan de voeten van den Goddelyken Vader, vindt zyn moede hart een schuilplaats en Yrede I" Een kleine pauze volgde, en de predikant stond op het punt de slot woorden uit te spreken, toen een smartely ke kreet door het kerkgebouw klonk. De welsprekendheid van den geesteiyke had gevoelens opgewekt, die blfjkbaar te veel waren vooreen arme ziel. Het is Mtb. Salathiel", fluisterde een ouderling tot zyn vrouw, „haar dochter Ruth is by haar. De arme vrouw denkt zeker aan Jack." Salathiel durfde niet opstaan en rondkyken, doch alleen door een uiter ste krachtsinspanning gelukte hem dit. Hij zat in een hoek van de bank, en terwyl hy zyn gezicht in zy'n han den verborg, scheen zyn geheele ver lorenen droevig leven in een oogwenk aan zijn inneriyk voorbij te gaan, en slechts met veel moeite kon hy zijn tranen bedwingen. In dit vreemde visioen zag hy zichzelf als een opge jaagd man, zonder huis, schuilplaats of God. De dienst werd vlug beëindigd, en toen hy met den hoed in zyn hand begeerig het voorbeeld van Pruisen na te volgen? „Ze hebben zelf vier jaar lang ge protesteerd tegen de Duitsche politiek die tegenover Belgiö „realen garanten" opeischte, ze hebben de wereld door hun propagandisten gezonden om het Duitsch machiavelisme aan de kaak te stellen. Gaan ze nu aan de wereld bewyzon dat ze geen haar beter zijn dan hunne Duitsche beulen? „Wij willen van geen imperialisme, van geenannexionisme. De Duitschers hebben Yier jaar geschermd met militaire veiligheid en ekonomisch© levensnoodzakeiijkheid om Belgie in te palmen. Zouden wy nu dezelfde agumenten gaan gebruiken om Z9euwsch-Vlaanderen en Hollandsch- Limburg aan te hechten? „Vragen de Zeelanders en de Lim burgers hun aanhechting bij Bolgie? „Dat is de eenige vraag die ons interesseert en het is voor elk onpar tijdig boordeelaar klaar genoeg geble ken, dat noch Zeelanders noch Lim burgers, niettegenstaande al het goud en al de mooie beloften van de ge heime agenten van ons ministerie van buitenlandsehe zaken, geen ooren hebben voor zulke voorstellen. „Maar onze Belgische imperialisten voelen zich gesteund door de impe rialisten uit Parys en hollen maar door. „Hun plan is sedert lang opgesteld en al de oorlogsjaren door hebben ze methodisch aan zyn tenuitvoerlegging gearbeid. Dat was de reden waarom op geregelde tijdstippen altijd weer valscbe en hatelijke geruchten over Holland werden rondgestrooid. Hol land dat gedurende den oorlog niet opgehouden heeft broederiyk te zorgen voor onze vluchtelingen." „Het was kwestie stemming te maken tegen Holland: men bereidde aldus de openbare meening voor op een breuk met onze noorderburen en alleszins verzwakte deze werking de Vlaamsch-Nederlandsche gedachte in Belgiö." „Voor deze werking van onzo annexionisteu is er goud te vinden. „Reeds in Maart, toen de nu mis lukte actie aan den gang was in het groot-hertegdom Luxemburg, schre ven de Luxemburgsche bladen Waar halen de Belgische agenten al dat goud vandaan?" En nu weer is er geld ia overvloed om Limburg te „bewerken." „Voor onze piotten is er geen geld, voor onze opgeöischten alevenmin en de VlamiDgen uit de Frontatreek kunnen maar zien hoe ze hun plan trekken, maar voor het steunen van annexionistische dryveryen is de staatskas altijd ruim en wel genoeg voorzien. „En nu moeten hun eischen door gezet worden „kost wat kost." „Kost wat kost." Daar teekenen de VJaamsche sol daten protest tegen aan. Het blad vraagt „Na vier jaar ons schild blank te hebben gehouden van elke smet en den naam van Belg met een aureool van eerlijkheid en heldenmoed te hebben omluisterd, zouden we ge dwongen worden ons wapen te besmetten in een vuigen roofoorlog Zou de oorlog de koppen in Belgiö zoo op hol hebben gebracht, zouden er onder onze volksvertegenwoordi gers die naar Italië en Rusland, naar Zuid-Afrika en Amerika zyn gereisd om het goed recht te pleiton van het onschuldig en laffeUjk aangerand Belgiö: geen eerlijke menschen go- vonden worden om ook nu het R8cht te verdedigen en te protes teeren tegen het misdadig gestook van deze aan grootheidswaanzin leidende annexionisten Wij Vlaamsche piotten teekenen verzet aan tegen deze „kost-wat kost" politiek van dit annexionistisch komiteit, we willen niets meer weten van al dat imperialisme en milita risme dat aan de wereld dat vreeselijk bloedbad' heeft gekost. Wy eischen vrede en geede ver standhouding. Wy vragen van onze onderhande laars dat ze waardig en eerlijk Belgiö's gewettigde aanspraken ver dedigen in hun onderhandelingen met de Hollandsche afgevaardigden maar dat eeuwig gestook moet ophouden want als de heeren kapi talisten denken, dat wy, Vlaamsche piotten, voor hun geld belangen en hun grootheidsdroomen nogmaals in 't vuur zullen springen, zouden ze schuw een blik om zich heen wierp, in de hoop iets van Ruth en zyn zyn moeder te zien, werd van achteren een hand op zijn schouder gelegd. Hy schrok, want het zou een politie beambte kunnen zijn, doch zich plotse ling omkeerend, zag hy, dat het de hand van Amos Gordon was. De oude man scheen niet heele- maal op zyn gemak te zyn. „Ik ben blij u te zien, Mr. Bennett," zeide hy. „Het i3 een mooie dienst weest; een prachtige preek. Kan ik u buiten even spreken?" „Zeker," zeide Jack, maar hy zeide het met een bezwaard hart. Zij gingen samen door het volle voorportaal en liepen de Philipstreet op naar het park. Salathiel keek nieuwsgierig uit naar het ry tuig van zyn moeder, want er stonden er nog verscheidene te wachtenmaar het hare was er niet meer. Nu voor het eerst maakte een angstig voorgevoel van een dreigend onheil zich van hem meester. Amos Gordon scheen iets op zijn hart te hebben en liep heel kalm naast Jack voort. Zonder verder iets te zeggen, gingen zij het park binnen door den ingang by de Macquariestreet. „We zullen een rustig plekje zoeken, waar we op ons gemak kunnen praten," zeide Salathiel. Zij liepen door tot zy een leeg bankje vonden, vanwaar zy een prachtig uitzicht hadden op de haven: „Nu, oude vriend, wat hebt ge me te zeggen?" vroeg Salathiel. „Mr. Bennett," zeide de oude man wel eens van een kale, van een zeer kale reis thuis kunnen komen. Laten ze dat niet vergeten!" Wosltogen ta Luik. De stad Luik is deor een echt oproer in opschudding gebracht ge worden, schrijft de „Nieuwe Gazet". Een koffiehuisbediende, Fransch ge demobiliseerd soldaat, werd door den zoon van den eigenaar van het Hötel Schiller, Place de la République fran$aise, geslagen. Dat gebeurde rond 2 uur 's namiddags. Een uur later kwam een groep burgers, ver gezeld van soldaten, voor het Hótel Schiller, drong er binnen en sloeg er alles kort en klein. De politie was onmachtig de menigte, die voor het hótel samengestroomd was, in bedwang te houden. Het volk begon den voorgevel van het hotel te verwoesten en de gendarmen moesten ontboden worden. Het was toen half vijf. De betoogers gingen met hun ver nielingswerk voort en de eigenaar van het hotel loste verscheidene re volverschoten, waarop de gendarmen terugschoten, in het hotel drongen en do eigenaar aanhielden. Er kon ovenwei niet aan gedacht worden hem op te leiden, want hadde men hem moeten buiten brengen, het volk zou hem gelyncht hebben. Onder het publiek liep de mare, dat de koffiehuisbediende aan de ge volgen zyner wonden overleden was. Er bevonden zich onder de betoogers een menigte soldaten wier woede geen palen meer kende toen zij dit nieuws vernamen. Het hotel werd belegerd, de meubels werden door de vensters op straat geworpen, tot stapels opgehoopt en in brand gestoken. Hooge vlammen sloegen op en de pompiers moesten ontboden worden. Gansch den avond duurde de woe ling voort. Men had de troepen ont boden om te pogen de orde te her stellen. De menigte juichte de soldaten by hun aankomst toe, doch de massa groeide in zulke groote verhoudingen aan, dat men de hulp van de ruiterij moest inroepen. Te middernacht werd de Place de la République fran^aise schoongevaagd en weldra was de plaats ontzet. Gansch het Hótel Schiller is ver woest en de kelder geplunderd. Eanige personen, waaronder een politie agent, werden licht gekwetst. Tydens de woelingen werd een redacteur van „La Meuse", de heer Paul de Blauwe, door het volk aan geduid als zynde de zoon van den hoteleigenaar. Hij werd overvallen en zoodanig afgeslagen, dat hy met wonden overdekt naar do „Grande Pharmacie" moest overgebracht wor den. Korte berichten. De Y. S. zullen-vermoeduiyk geen mandaat voor Kleln-Azië aan vaarden. Dauzig moet door de Duitsch eis ontruimd en mag door de Polen niet bezet worden. Van radicale Fransche zijde wordt weder gepleit voor hervatting der diplomatieke betrekkingen tus schen Frankryk en het Yaticaan. De Fransche commissie tot onderzoek van den Kanaaliunnolbouw heeft een gunstig rapport uitgebracht, dat door de Fransche militaire auto riteiten is goedgekeurd. Thans zullen nadere besprekingen met Engeland worden gehouden. De Zwitsersche vakvoreenigin- gen roepen op tot de algemeene staking als protest tegen de duurte. De Vredescommissie uit de Fransche Kamer keurde de ratificatie van het vredesverdrag goed. - Polen heeft het vredesverdrag met Duitschland geteekend. Ex-kroonprins Rupprecht van Beieren verklaarde, dat by in geval vrywillig voor een niet-Duitsch gerechtshof zal verschijnen. Op bevel der Eatente heeft Roemenie het offensief tegen Honga rije gestaakt. - Het socialistencongres te Luzern ia Zaterdag geopend. Het duurt tot 10 Augustus. Ter herinnering aan de ont vangst van het Duitsche ultimatum, zullen Yoor taan jaariy ks op 2 Augustus de stormklokken door geheel Belgiö worden geluid. Dezer dagen hebben zich 6500 Araerikaansche touristen ingescheept aan boord van verscheidene trans atlantische booten, met bestemming naar Europa, waar zy de slagvelden in Frankrijk en Belgiö zullen bezoeken. De sleepboottrawler Magdelena Cor nelia Y. M. 14 heeft Zaterdagmorgen te IJmuiden aangebracht twee vlie gers van het Nederlandsche water vliegtuig F 23, dat op zee een nood landing had moeten doen en naby Zandvoort op sleeptouw genomen was. Uit vrees voor zinken heeft men de machine tusschen Zandvoort en IJmuiden op het strand gezet. Er wordt officieel een reorganisatie van den Engelschen luchtvaartdienst bekendgemaakt. De koning beeft den titel van chef van dezen dienst aan genomen. Onder de nieuwe titels voor officieren is ook die van lucht- maarschalk. met gebroken stem, „is het werkeiyk waar, dat ge Jack Salathiel, de woud- looper, zyt „Ongelukkig genoeg is het waar," antwoordde Jack. Arme kerel I" zeide Amos, hem met tranen in de oogen aanziend. „Weet je," ging hij met een snik in zyn stem voort, „dat Dan Morley Tot Gardiner met zich medegenomen heefc naar Sydney, dat hij zwaar gewond is en de politie hem achterna zit, en dat de arme Tot Gardiner dood is een kegel door haar hoofd?" Het duurde zeker een minuut, voor Jack iets zeggen kon het wa3 alsof plotseling uit den hemel een groote zwarte vlek op zyn prettige her innering aan de school, aan BetBy en do Broadhavenvallei gevallen was. De zon werd er geheel door ver duisterd, het landschap zelf om hem veranderde plotseling en hy had er zoo zorgvuldig voor gewaakt, dat zijn leven daar vlekkeloos en rein zou biyven. „Dau Morley met Tot Gardiner in Sydneystamelde hij. „En Tot dood I" Hy sprak als iemand, die geheel verbijsterd was. „Ik weet er absoluut niets vanvertel me alles wat u weet." Amos Gordon vertelde hem de ge- heele droevige, troostelooze geschie denis, en terwijl Jack luisterde, her innerde hy zich weer de aandoenlyke preek van zooeven en voelde hy op zijn hart een gewicht als lood. „Als de politie hem niet te pakken krygt, dan zal Dan Morley met mij LUCHTVAART. BINNENLAND. Naderlasd en BalgIS. Professor Leon Van dor Essen zet in La Nation Beige, het annexion- nistische blad, uiteen waarom België de herziening eischt van de tractaten van 1839 en wydt zyn artikel aan den „onduldbaren toestand van het kanaal Gent-Terneuzen". Het eeDige middel, zoo betoogt professor Van der Essen, om in dien toestand verbetering te brengen is dat hetwelk de Belgische afgevaardigden te Parijs vragen: de vrije beschikking over het kanaal Gent-Terneuzen en over zijn oevers tot aan zyn uitmonding toe, met het volstrekte recht om er alle noodige werken uit te voeren, die door den vooruitgang van de moderne scheep vaart geëischt worden. Suppletoir* martoabagroallng. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wyziging van het Vide hoofd stuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1917. Voor de ko3ten van het personeel is f 201.000 meer noodig dan werd geraamd, voorts o.m. voor betonnings- en bebakeningsmaterieel f 75.200. Verschillende andere posten lever den overschotten op waarmede de begrooting wordt verminderd. De Duitichs aehepan in Ntd -todiB. De „Times" verneemt uit Singa pore, dat in Nederlandsch-Indiö ge- interneerde Duitsche schepen van Batavia, den 22en Juli aldaar zijn aangekomen. Andere schepen zullen volgen. Engelsche officieren en matro zen komen uit Engeland om de schepen te bemannen. Rijst. Het dageiyksch bestuur van de federatieve Middenstands-crisis-com missie, gevormd uit de drie te 's- Gravenhago bestaande Middenstands- vereenigingen, heeft den minister van landbouw een adres verzonden, waarin gezegd wordt, dat men met leedwezen heeft kennis genomen van de door den minister tot de hoofden der gemeenten gerichte aanschry ving inzake de distributie van ryat, waarin op den winkelstand In het algemeen een blaam wordt geworpen, zonder dat deze door een vooronderzoek schynt te kunnen worden gerecht vaardigd. Blijkens door adressanten persoon lijk ingewonnen informaties, zyn de voorraden inderdaad zoo gering, dat van achterhouding geen sprake kan zyn. Do voorziening vanwege de pellers laat zelfs zooveel te wenschen over, dat verschillende leveranciers hun afnemers niet kunnen voorzien. De coöperatieve verbruiksvereenigin- gen kunnen echter blijkbaar hun leden geregeld 1 kg. per week toe zeggen, zoodat deze ondernemingen schijnen te worden bevoorrecht. Deze handeling van regeeringswege, ten nadeele van den handeldryvenden middenstand geven adressanten aan leiding, den minister een offlcieele bevestiging te verzoeken van de juiste toedracht van deze aangelegen- 1 heid. te doen krijgen," was alles wat hij zeide. Er volgde een lange stilte. Jack keek voor zich uit op den grond met zijn wandelstok in het kiezelzand lijnen trekkend. jWoofc de politie, dat ik in Sydney ban?" Yroeg hy elndeiyk. „Ik geloof het niet", zeide Amos. .Amos Gordon" zeide Jack, zich oprichtend 6n hem recht in de oogen kijkend, „je weet hoe ik geprobeerd heb in de Broadbavenvallei een fat soenlijk leven te leiden. Ik zorgde er voor, dat er niets gestolen en niemand letsel gedaan werd. Je weet, dat ik van plan was weg te gaan zooals ik gekomen was, als John Bennett, de onderwy'zerzeg me eens eerlijk, oude man, geloof je, dat al wat de predikant over God zeide, waar is „Zeker," zeide Gordon. „Zeg me dan," zeide Salathiel, „waar komt een woudlooper en vogel- vry verklaarde zooals ik, terecht?" „Waar de dief aan het kruis terecht kwam," antwoordde Amos. Opnieuw volgde er een stilzwijgen. „Vaarwel, oude vriend," zeide Jaek. „Je zult me niet verraden, dat weet ik, en ik ben niet van plan me aan die duivels over te leveren, om ver hoord, gekweld en opgehangen te worden. God en de menschen schijnen tegen my te zyn. Ik moet dien predi kant op een goeden dag toch eens bedanken voor zyn preekhet hem verwonderen een brief van een woudlooper te krijgen maar nu moet ik zien zoo gauw mogelijk uit Sydney Daling dar botarprljzea in het vooruitzicht? Vrijdag ontbrak op de Deventer markt de wekelybsche boternoteering der Coöperatieve Stoomzuivelfabrie- ken. Naar het Hbl. verneemt, hangt, dit samen met een zeer spoedig te verwachten daling der boterpriizen tengevolge van het vasthouden van den Minister aan zijn eenmaal geno men besluit geen uitvoer toe te laten, voor de binnenlandsche prijs tot f2.80 per K.G. is gedaald. Da duurte. Uit „De Vrijzinnig-democraat": Van de opheffing van de N.O.T. hebben we gelezen, maar waarom verdwy'nt niet de N. U. M., het dwaze instituut, dat we hebben te danken aan een onbekookt plan van minister Treub: Waarom blijft het kolen- distributiekantoor bestaan, terwijl de directie daarvan toch duidelijk heefc laten zien, dat ze niet voor haar taak was berekend en we haast met zeker heid weten, dat we, als ze de onbe perkte macht houdt, die ze heeft, den komenden winter, vooral in de weer koude zullen moeten lijden, ook al is er genoeg brandstof Waarom houden we de rompslomp van de broodkaart, die een veel te laag rantsoen geeft en daarom moet worden aangevuld met allerlei aan vullingskaarten van diverss kleuren voor diverse personen Waarom duurt het zoolang eer verschillende crisis- instellingen volkomen zyn geliqui deerd We zouden zoo kunnen doorgaan met vragen doch we gelooven, dat het antwoord bijna steeds hetzelfde zal zyn. Een enkele maal, zooals bij voorbeeld by de veevoederfabricage van prof. v. Calcar, zal het zyn, om dat men de openbaarheid zoolang mogeiyk wil uitstellen, doch in de meeste gevallen zal het eanigo ant woord kunnen zijn, dat de oorlogs toestand, maar vooral de oorlogs baantjes voor sommige personen beter zijn dan ze in vredestyd ooit kunnen verwachten. En de minister, de heer Van IJsselsteyn, vroeger directeur- generaal van den Arbeid, die van al t.eze zaken weinig op de hoogte is, laat zich door deze onbaatzuchtige deskundigen overtuigen van hunne onmisbaarheid en ziet geen kans met zijne ambtenaren den boedel to be redderen. totoriatioiaal Vakvartanlgtoga- ooagraa. Op het internationaal Vakvereeni- gingscongres, dat thans te Amsterdam gehouden wordt, wordt eene door de tweede commissie inzake het program van Bern en dat van Leeds geformu leerde resolutie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat het Congres de clausuien betreffende „arbeidswet geving", opgenomen in het vredes verdrag van Versailles niet erkent als de uitdrukking van de eischen der arbeidersklasse van alle landen. Ten opzichte van verschillende punten wordt dit toegelicht. Na langdurige en tameiyk heftige discussies wordt tenslotte aangeno men een resolutie betreffende de houding van de Internationale tegen over de conferentie van Washington. Hierin wordt het leedwezen van de conferentie uitgesproken, dat het Arbeids-charter in byna geen enkel opzicht beantwoordt aan het to Bern vastgestelde program van eischen, doch erkend, dat het kan worden tot een b&sis van een verbond. Onder zekere voorwaarden verklaart 't con gres dan ook te willen medewerken aan de conferentie te Washington. Tegen stemmen Amerika, het N.A.S. en de Duitsche syndicalisten. Vervolgens worden een aantal reso luties aangenomenle wordt uitge sproken de veroordeeling van de blok kade, 2e de noodzakeiykheid eener socialiseering van productiemiddelen, 3e geformuleerd hoedanig de Volken bond moet worden geformuleerd. Een verklaring van het N.A.S. in zake de bijeenroeping van dit congres, dat naar de meening van het N.A.S. ontijdig is geschied, waardoor van bet leggen van een nieuwen grondslag voor de Internationale vakbeweging, blykensde vastgestelde statuten, geen sprake is, wordt in het protocol op genomen, Na de gebruikeiyke plichtplegingen en huldebetoogingen gaat het congres daarna uiteen. weg te komen. Daar kan je van op aan, oude vriend, de kolonie zal spoe dig weer van Jack Salathiel den woudlooper, hooren." Jack stak zyn hand uit; Amos Gordon drukte die in de zyne jen wilde nog wat zeggen, maar Jack trok zyn hand terug, sprong over het lage bankje tegenover hem en verdween. HOOFDSTUK XXIII. Betsy wordt onderwjjzeres. Al de droeve dagen, die op den dood van Tot Gardiner volgden, bleef Betsy haar ouden onderwyzer trouw. Zy begon Salathiel beter te kennen, want zy had hem, zooals hy ge vraagd had, een paar maal geschreven en in de twee brieven, die hij ot> zijn beurt gezenden had, had hij haar het een en ander omtrent zichzelf en zyn aangelegenheden verteld. Doch er stond geen woord van liefde in zijn brieven, hoewel Betsy meende een meer dan broederiyke toegenegen heid te kunnen ontdekkenhy had haar zijn vertrouwen geschonken en haar enkele geheime opdrachten ge geven, wat voor haar bewijs genoeg was van zijn liefde. Hij had haar zelfs verteld, dat er een andere vrouw in zyn leven geweest was, een vrouw van groote schoonheid en fijne be schaving, maar even valsch als mooi. Biykbaar was hjj Betsy als een van zijn weinige vrienden gaan beschou wen. Hoe veilig de geheimen by baar waren, kan men begrijpen, als wy zeggen, dat zij zelfs haar moeder den inhoud van Salathiel's brieven niet mededeelde. Tegenover de dalbewoners ver dedigde zy Salathiel krachtig, zy wist niets van wat met woudloopeu of vogelvry verklaard zyn te maken had. Zij sprak tegenover de menschen met den meesten eerbied en de grootste vriendelykheid over Mr. Bennett en liet doorschemeren, dat hy kort ge leden groote bezittingen had geërfd. Zy zeide, dat hy door slechte men schen schandeiyk behandeld was, en zy verdedigde zyn goeden naam zoo handig, dat er by velen een omkeer van opinie te te zynen gunste ont stond. Welk bewys, zoo vroeg zij, was er by te brengen, dat hy iemand in het dal kwaad gedaan had? Alles wat zy van zyn karak ter kenden, pleitte voor hem. Vooral tegen de kinderen sprak zy in dank bare en vriendeiyke lermen over hem. „Denk eens aan alles wat hy ons geleerd heeft, en hoe vrlende- ïyk en welwillend hy was I" placht zij te zeggen, en zy zinspeelde er tegenover hen zelfs op, dat het nog niet onmogelijk was, dat hy zou terugkomen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1