Lotte nummers van ons blad zijn voortaan op ZATERDAG niet vóór half drio aan ons kantoor verkrijgbaar. vermoedelijk zullen bedragen vanonderofficieren aan de Hoofdgracht 25-60 ct. per week. 57-58, alwaar zoo spoedig mogelijk PUUTSFLIJK NIEUWS. Dr. G. G. van dsr Lm. t Met leedwezen zullen velen onge- twijfpld vernomen hebben het vrij plotseling overlijden van dr. C. G. van der Lee, gedurende een reeks van jaren geneesheer hier ter plaatse. De heer van der Lee, geboortig uit den Helder, had als geneesheer het vertrouwen van breede lagen van de bevolking. „Dr. van der Lee" was de populaire, welbekende, en geliefde huisdokter van velen. Zijn drukke practijk veroorloofde hem niet vele openbare functies waartenemenhij was lange jaren voorzitter van de afdeeling Helder van het „Witte Kruis", en hij was de man, die den stoot gaf aan de uitbreiding en ver bouwing van het ziekenhuis. Een ernstig hartlijden noopte hem op nog jeugdigen leeftijd zijn drukke praktijk neer te leggen. Woningnood was oorzaak, dat hij er niet in slaagde een rustig verblijf te vinden om ge nezing te zoeken, en hij was genood zaakt de woDing van zijn opvolger den heer Schuurman te Arasterdam, te betrekken. Hij heeft haar niet verlatenaanvallen van zijn oude kwaal volgden elkander op en op jeugdigen leeftijd, 46 jaar, is hij bezweken. Een werkzaam en nuttig leven is daarmede voor de maatschappij ver loren gegaan; een huisvader voor zijn gezin. Door velen zal zijn heen gaan betreurd worden, niet het minst door zijn talrijke oud-patiënten, die hem nog zeer onlahgs een stoffelijk blijk van hun dankbaarheid gaven. Waarschijnlijk wordt het stoffelijk overschot alhier begraven. De Kap.-kwartiermeester bij het korps mariniers, de heer E. A. van Wely, is benoemd tot directeur van de Scheep vaart-vereen iging te Rot terdam. Door den R. K. Vrouwenbond, alhier, is opgericht een vereeniging „Hulp in de Huishouding". Doel is moeders, die bijv. door ziekte of zwakte hun huishoudelijke plichten niet kunnen vervullen, tijdelijk bij stand te verleenen. Verschillende dames hebben zich reeds voor dit liefdewerk aangemeld. Een comité is gevormd uit de dames mevr. Nypels-Verlegh, Koningstraat, mevr. Van Os, Binnenhaven, mevr. Van Goor, Parallelweg, mevr. Bock, Middenstraat, en mej. L. Kolster, Hoog straat. Voorloopig zal alleen hulp verstrekt worden aan leden van den R. K. Vrouwenbond. Voorziet de vereeDi- ging werkelijk in een behoefte, zoo als we verwachten, dan zal de ver eeniging haar werkzaamheden uit breiden en ook hulp verstrekken aan andere gezinnen. Aanvragen voor hulp in de huis houding moeten gericht worden aan mevr. Nypels-Verlegh, Koningstraat. Maandagmiddagarri veerde alhier de nieuwbenoemde garnizoenscom mandant, kolonel H. J. G. de Virién Furstner, commandant van het 4de regiment vestingartillerie. De waarnemende regimentscom mandant majoor P. Visser en de kapitein plaatselijk adjudant J. Haak waren ter begroeting aan het station Hr. M«. „ZMlsid". Hr. Ma. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van kapitein ter zee B'. Schreuders, wordt 11 dezer van den oefeningstocht met de adelborsten van het Kon. Instituut der marine naar West-Indiö te Nieuwediep terug verwacht. Raad van Arbeid, Door de verschillende besturen van hier fuugeerende arbeidersbonden was de directeur van den Alkmaar schen Raad van Arbeid, de heer Vas Dias, uitgenoodigd eene bespreking te houden over de werking van dezen Raad in verband met de inwerking treding der Invaliditeitswet op December a.s. Verschillende secreta rissen van arbeidersorganisaties wa ren op de bovenzaal van het Alg Militair Tehuis (Spoorstr.) aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer Adriaanse, secretaris van de Arbeidsbeurs, die allereerst het woord gaf aan den heer D. Lefjen, ambtenaar aan den R. v. A. Uitvoerig zette de heer L. de prak tijk van de invullingsformulieren uiteen, en besprak daartoe punt voor punt van de op deze formulieren gestelde vragen. Alle arbeiders zijn tot invulling verplicht, en het begrip „arbeider" wordt bij de wet omschre ven en is zeer ruim genomen (tot een inkomen van f2000.—). Invaliede arbeiders en zij, die in dienst van Rijk, provincie, gemeente, enz. zijn, behooren zich niet aan te melden. De invaliditeitsrente wordt toegekend als de arbeider 150 premiön heeft betaald, dat is dus drie jaar lang. Waarschijnlijk wordt ook nog wel weduwen- en weezenrente ingevoerd. Voorloopig wordt de helft der premie betaald door den arbeider, de andere helft door den werkgever, doch ook dit zal nog wel veranderen, zoodat de werkgever de volle premie be taalt en het dus een premievrlje verzekering wordt. Het is van het grootste belang, dat men zich aan meldt en ook, dat men de premies betaalt. Men vuile de formulieren zoo volledig mogelijk in niet met stree- pen, maar met „ja" of „neen". Ten opzichte van schepelingen van de groote vaart deelt spr. mede, dat deze, die wel buiten de ouderdoms rente vallen, door de invaliditeitswet niet worden uitgesloten. Uit de vergadering werden een aantal vragen gesteld. Van de ant woorden vermelden wij het voor naamste. Betreffende beslissingen van den R. v. A. is beroep mogelijk. Voor losse arbeiders, geldt de werkzaam heid bij hun laatsten patroon, voor viBSchers het gemiddelde loon over de laatste jaren. De heer Vas Dias zelf deelde omtrent de kosten mede, dat die volgens het nieuwe ontwerp De heer Vas Dias behandelt in het kort de theoretische zijde van het vraagstuk. Spr. begint met een over zicht van de geschiedenis der sociale wetgeving gedurende de laatste 25 jaar. Het is op zichzelf eeu merk waardigheid, dat voor een nieuwe sociale wet een cföcieel persoon, belast met de uitvoering ervan, tot de belanghebbenden komt en hen opwekt tot medewerking. Om een moeielijke wet in den kortst mogelijken tijd ingang te doen vinden bij het volk, moet men niet op zijn kantoor stoel blijven zitten, maar medewerken om die te doen slagen. Dat ia spr, standpunt in dezen. De invaliditeitswetgeving kan men twee soorten verdoelen. Tot de eerste behooren die, welke de persoon van den arbeider beschermen tegen schadelijke invloeden van fabriek of werkplaats; het is de groep, die in Duitschland genoemd wordt Arbeiters Al 50 jaar jeleden begon men hieraan met de 'nvoering van de Kinderwet van Houten. Maar zij kan wel de govol- gen van invaliditeit keeren, niet echter ze uitschakelen. Daarvoor was een ander stel wetten noodig, de z.g. repressieve wetten, en de ongevallen wet 1903 ontstond, die een zeker rercentage van het dagicon waar- jorgt in geval van een ongeluk. Thans is het zestien jaar later en al dien tijd is er niets meer gedaan. De huidige Invaliditeitswet doet haar eentonige herhaling van dezelfde dingen denken aan het buffelverhaal van Saidjah en Adinda uit den Max Havelaar. Sinds 1895 heeft hot noodlot de sociale wetge ving achtervolgd. Spr. geeft eenige jaartallen ter illustreering hiervan 29 Maart 1896 werd de motie Heldt aangenomen, waarin een onderzoek gevraagd werd naar regeling van de grondslagen31 Juli werd een Staatscommissie ingesteld, die Sept. geïnstalleerd werd en 2 Juli haar eerste rapport publi ceerde. De eindconclusie was, dat de commissie zich vóór eene wette lijke regeling verklaarde. In 1905 had minister Lely een vóór-ontwerp gereed, maar trad helaas af en het. ontwerp Kuiper van 1904 werd niet aangenomen. Een nieuw mini sterie stond op ander standpunt en schakelde de invaliditeit uit, zoodat alleen ziekte- en ouder doms verzeke ring werd opgenomen. Dit ontwerp kwam zelfs niet in openbare behan deling. Tenslotte kwamen, 5 Juli 1913, de ontwerpen-Talma in het Staats blad, en nu, zeven jaar later, staat de Invaliditeitswet in werking te treden. Werd de oorspronkelijke Ra- denwet, die de uitvoering der Iuva liditeitswet moest regelen, in 1917 afgestemd, thans zijn 39 Raden van Arbeid weikzaam, terwyl de wet voor den arbeider belangrijk voor deeliger is geworden. Spr. zette uiteen hoe de oor spronkelijke ontwerpen Talma sterk gewijzigd zijn. Talma bedoelde een organisatie, niet alleen van sociale verzekering, maar van alle arbei derswetten. Daarbij stond hem onze gemeentewet voor den geest. De autonome rol der gemeenten was voor ons land van groote beteekenis; in de gemeenteraden heeft het Ne derlandsche volk de politiek geleerd en nk den gemeenteraad kwam men in de Tweede Kamer. Iets dergelijks kan ook met de R. v. A. geschiedenzij kunnen oefenscholen worden op sociaal ge bied. Spr. gaat de overeenkomst in samenstelling van de R. v. A. en de gemeenteraden na en concludeert dat het breed opgezette idee van Talma wel wat verloopen is. Het belangrijkste van de Invalidi teitswet is naar spr. meening niet de uitkeering van f3.— per week (hoe zonderling het ook schenen moge) maar de sociale maatregel, waardoor de arbeider behoed wordt voor armoede. Ook op de ontwikke ling van ziekenhuizen en de genees kundige verpleging ten platten lande kan d# wet veel invloed hebben. De R. v, A. kan b.v. aan de Rijksver zekeringsbank voorstellen een of an dere vereeniging, die op het gebied der volksgezondheid werkzaam is, te subsideeren, hij kan voorstellen de premie in natura uit te betalen (bijv. indien de arbeider drinkt) hij kan dwingen tot vakopleiding indien de invaliditeit slechts voor een bepaald vak is en in een ander vak niet hin dert, enz. Art. 72 bepaalt wie inval de isdeze kwestie is nog moeilijk te regelen, daar jurisprudentie (praktijk) hiervan nog niet bestaat. Uitteraard mogen gevoelsoverwegingen bij de uitvoering niet gelden, men kan dus niet spreken van „milde opvatting1' of „formeele" of „ruime". We hebben het artikel te vertolken, zooals het er ligt. Spr. heeft dit alles uitvoeriger in een brochure omschreven, die nog deze maand verschijnt. Tenslotte doet spr. een beroep op aller medewerking om de formulieren in te vullen. Een drietal politie-be- ambten is aangewezen om de leiders der vakorganisaties te helpen. Ook nu werden verschillende vra gen gesteld, die aanleiding waren op een en ander nader in te gaan. Te elf uur werd de geanimeerde ver gadering onder dankzegging gesloten. gelegenheid zal zijn na een kleine verbouwing binnensbuis op den ouden voet als zulks bij den heer Michels het geval was, de boeken te leenen. Onuoodig te zeggen dat de bond van onderofficieren deze enorme col lectie, aangevuld met de reeds in zijn bezit zijnde boeken, eveneens in de belangstelling van het lezend publiek blijft aanbevelen. Rub'nl. Wij herinneren hiermede aan het optreden van den telepaat Rubini, die a.s. Woensdagavond, 6 Aug., eene seance geeft in „Casino". Heden en morgen bestaat gelegen heid tot plaatsbespreking. Wij raden een ieder aan van de zeldzame gelegenheid, om dezen merkwaardi- gen man te leeren kennen, gebruik te maken. Rubini gaat, zooals men weet, naar Indië, om aldaar het occultisme verder te bestudeeren. Jubileum Opw£kkiftgt-Va!dtocht vee hst Leger des Heils. Zaterdagavond werd in de Lege; zaal de Groote Jubileum-Veldtocht geopend door staf kapitein Palstia en Zondag werden bijzonder? samen komsten gehouden in de zaal en op het Stationsplein, welke geleid wer den door kolonel Rauch. Gisteravond- had een openluchtmeeting plaats in Vijzelstraat en morgenavond (Woensdag) halfacht wordt een open luchtmeeting gehouden op het Koningsplein. Donderdag a.s. wordt genoemd in het programma „Een Dag met God" Alsdan zullen twee belangrijke samenkomsten worden geleid door Brigadiei P. H. Schuurman, de Leider der Nationale Kweekscholen te Am sterdam. De Brigadier is een oude bekende veor den Helder en welbe mind bij de Heldersche Legermen- scben. De eerste samenkomst vangt aan 's middags drie uur, de tweede 's avonds acht. De zaal zal telkens eeri half uur vóór den aanvang ge opend zijn. Coöperatie „Da Eendracht". In deze nog zoo jeugdige instelling der Onderofficieren van de Marine, is verleden week de 8-urigen werkdag voor het personeel ingevoerd, Leesbibliotheek. Zooals de lezers weten was de leesbibliotheek van den boekhandel „Vooruit" de Openbare leeszaal aan geboden en feitelijk aanvaard. Dit zou zijn geweest een soort huur-koop, waarbij in 20 jaar met f50.— per jaar de koopsom zou z(jn betaald. De heer Michels had daartegenover echter als voorwaarde gesteld, dat de bibliotheek apart beheerd moest blfjven. Het bestuur meende dat dit te be zwarend was. Door den heer Michels werd toen als tusschenvoorstel 't aanbod gedaan, overdracht zonder voorwaarden, mits per jaar f250.- werd betaald. Het bestuur meende daar niet op in te kunnen gaan, zoo dat alle verdere onderhandelingen zijn afgesprongen. Van andere zijde meldt men ons, dat deze bibliotheek overgaat naar het gebouw van den bond van marine De cesuur gdurerde dsn oorlog. De Londensche berichtgever van het „Hdbld." schrijft: Meer dan eens werd mij uit Ne derland gevraagd wat gebeuren zou met de gedurende den oorlog door de Engulsche militaire censuur aan gehouden brieven, pakketten e. d Zouden zij worden vernietigd of thans doorgezonden worden aan den gea arde, dan wel teruggestuurd aan den oorspr onkel ijken afzender Op die vraag heb ik thans van officieele zijde het volgende antwoord ontvangen Het grootste gedeelte der aange houden pakketten en andere aan de post toevertrouwde stukken werd niet doorgezonden, omdat zij inbreuk maakten op het verbod hande'sbe- trekkirgen te onderhouden met den ijand, of omdat zij indruischten tegen de bepalingen voor de Verde diging van het Rijk. Dergelijke pak ketten en stukken worden niet door gezonden aan de geadresse even-mi'i worden zfi aan de afzenders teruggegeven. Pakketten echter, die bevatten ar tikelen van- waarde e. d., geboorte certificaten, nationaliteitspapieren, enz. zullen, waar zulks mogelijk is, worden vrijgelaten en doorgezonden worden aan de geadresseerden. Inlichtingen van de zijde van per sonen in Nederland omtrent aange houden correspondentie, moeten ge vraagd woi den door bemiddeling van den diplomatieken dienst". Verzanding paar Red. Ooit-lnd De eerstvolgende verzendingen langs den rechtstreekschen hebben plaats: 9 Augustus e.k. per stoomschip Patria" van de „Rotterdamsche Lloyd." 26 Augustus e.k. per stoomschip Tabanan" van de „Rotterdamsche Lloyd." 23 Augustus e.k. per stoomschip Rem brandt" van de „Nederland.1' 30 Augustus e.k. per stoomschip _Kawi" van de „Rotterdamsche Lloyd." Jhr. mr. A. E. Elias In den ouderdom van 76 jaren is te 'sGravenhage overleden het lid van den Raad van State jhr. mr. A. E. Elias, oud-secretaris generaal van het Departement van Koloniën, Uit hst ^oiitie-rapport. Door den korporaal der mariniers, houder van de cantine in de excer- citieloods van Hr. Ms. „Atjeh" aan de Buitenhaven, werd in den nacht van Zaterdag op- Zondag j.1. ten omstreeks 12£ uró, aan het bureau aan de Zuidstraat aangifte gedaan, dat men kort tevoren in de cantine had ingebroken en zijn gouden hor loge met dito ketting had ontvreemd. Een terstond ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat men zich vermoedelijk had laten insluiten in de loods en zich door inklimming door een geopend raam toegang tot de cantine had verschaft. Een gesloten kastje, waarin een geldkistje, inhoudende f 300, was geopend. Uit het kistje werd echter Diets vermist. Den volgenden dag Yiel de ver denking op een matroos van boven genoemd schip, die bij ondervraging bekende het feit bedreven en het horloge met ketting in de nabijheid in het zand verstopt te hebben. Op de aangewezen plaats werd het inderdaad gevonden en in genomen. Proces verbaal is opgemaakt. Een verlofhouder in de Spoorstraat is bekeurd wegens het in voorraad hebben van sterken drank in zijne inrichting. amNENLANS. Nedarlsnd en België. Schriftrijk bl.n'woord. «ra>g. De heer Bongaerts had betreffende het propaganda maken in BelgiG voor het houden van een volksstem ming in Nederlandsch Limburg door een lid der Nederlandsche Tweede Kamer het volgende aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken gevraagd Is de Minister bereid aan de Ka mer mede te deelen of der Regeer in g iets bekend is omtrent de in het navolgend bericht in een dagblad bedoelde propaganda: „Volgens stellige geruchten, welke ons ter oore kwamen, zou een lid der Nederlandsche Tweede Kamer, gedurende de laatste dagen in België, speciaal te Brussel, propaganda ma ken voor het houden van een volks stemming in Nederlandsch Limburg.' Zou de Nederlandsche Regeering geen aanleiding kunnen vinden de waarheid dezer ernstige geruchten te onderzoeken? Do Minister van Buitenlandsche Zaken heeft op de vraag geantwoord dat de inhoud der ter zake van het Gezantschap te Brussel ontvangen vertrouwelijke rapporten hem niet veroorlooft de geruchten omtrent de bedoelde propaganda als uit de lucht gegrepen te beschouweD. Minister-Resident Van Vollaahoven. De Belgische bladen weten reeds te vertellen, dat de heer Van Vollen hoven benoemd is tot gezant der Nederlanden elders. „Het Laatste Nieuws", dat zijn portret geeft, noemt hem „een vriend van ons volk" en voegt er aan toe: „Hij zal ons dus verlaten. Ieder kent de groote diensten, door hom aan Belgis bewezen. Hij is eere burger van Brussel, Antwerpen en Luik. De vereering, die ons volk hem toedraagt, is minister Van Vollen hoven verschuldigd aan de groote diensten, die hij op edelmoedige wijze tijdens de bezetting aan ons geteisterd land betoond heeft. De heer Van Vollenhoven heeft inderdaad bewezen, dat hij meer was dan een diplomaat naar de oude beteekenis van het woord: hij was man van karakter en man van offervaardigheid. "Wij betreuren, dat de heer Van Vollenhoven ons land verlaat en betuigen hem bij herhaling den welgemeenden dank van onze be volking." hoofdzaak werden de besprekingen gevoerd over de jaarwedden en pensioenende jaarwedden zullen met iDgarig van 1 Januari 1920 worden vastgesteld op een bedrag, als thans noodig Ib met inbegrip van duurtebijslagen met handhaving van kindertoeslagover de nieuwe pensioenen kon de Minister geene inlichtingen verstrekken, doch Zijne Excellentie had de commissie tot spoed aangemaand en ten antwoord gekregen, dat het rapport in de tweede helft van Juli gereed zal zijn. Tijdens de audiëntie zeide de mi nister o. a. ik heb uit enkele garnizoenen ds iets vernomen, waarbij ook het woord „staking" werd genoemd. Ik wil er echter de aandacht op ves tigen, dat ik het crimineel wetboek (voor het krijgsvolk te lande) in volle strengheid zal toepassen. Ik laat m]j niet dreigen. Wanneer zij (de onder officieren) meenen iets te kunnen afdwingen, hebben zij het mis". Het hoofdbestuur wees er echter op, dat de geest in het Leger niet oproerig, doch diep neerslachtig is dat het hen zou spijten, als die neerslachtigheid hier en daar tot excessen zou leiden. Het hoofdbestuur had de onderofficieren reeds gezegd niet te dwingen, maar men noopt de onderofficieren om te dringen. BUITENLAND, Op een mlja gtlooptn. Het Duitsche Btoomschip Weichsei hoeft Zondag te Rotterdam aange bracht de geheele bemanning van den stoomtreiler Doggersbank, ge merkt RO 56, kapitein J. v. 'tHart, te IJmuiden woonachtig. Deze stoomtreiler is Zaterdag, on geveer 10 uur in den voormiddag, ter hoogte van Terschellingerbank op een mijn geloopen, tengevolge waarvan ter hoogte van de machine kamer een groot gat in het schip sloeg, dat na 15 minutdn zonk. De bemanning begaf zich in een sloep en werd een kwartier later opgepikt door de Weicbsel. Reed eis van den stoomtreiler Doggersbank zijn de heeren Meerman en Hentse in de Prins Hendriklaan, Rotterdam. Da schlpperstt»ki*g. Een werkwillige schipper, v. d. W. uit Zwolle, een lading steenen ver- vervoerend naar Nieuw Amsterdam, werd bij de sluis verhinderd door te varen. Een vier-en-twintigtal schip pers legden hun schepen dwars in vaart, zoodat het kanaal versperd is. Militairen bewaken het schip van v. d. W. De vrije doorvaart is nog steeds niet hersteld. Da staking aan da Nlauw-Amttardam gtöindigd. Vrijdagmiddag hebben de stakers besloten weder te monsteren. Door de directie werd een onderzoek naar de klachten toegezegd, doch niet dan nadat de opvarenden weder ge monsterd zouden hebben. Met 156 tegen 16 stemmen werd het voorstel om de staking op te heffen aan genomen. Vragen van Kamsrliden. De houding van het marine-personeel. Op de vragen van den heer A. P. Staalman inzage de houding van het marinepersoneel en de toelating van „Het Anker" aan boord, heeft de minister van marine geantwoord Om op grond van uitlatingen van individueele leden of ook van be stuursleden der organisaties van het personeel beneden den rang van officier, gedaan onder zeer bijzondere omstandigheden, te bepalen welk standpunt door die organisaties zeu zijn ingenomen, gedurende de, door den steller der vragen genoemde „revolutiebedreiging in November", zou de ondergeteekende zijnerzijds niet geoorloofd achten. Uit de houding en gedragingen dezer organisaties, sedert zyn op treden als minister van marine, is hera niets gebleken dat recht geeft tot de veronderstelling, dat zy het wettig gezag niet zullen eerbiedigen. Onder deze omstandigheden over te gaan tot het instellen van een onderzoek naar een standpunt, dat desüjds door de organisaties als zoo danig zou zijn ingenomen, en zich daarna over de al of niet toelaat baarheid van dat standpunt uit te spreken, zou de ondergeteekende niet gemotiveerd achten. De laatste vraag luidende Is de minister niet van oordeel, dat het marinebestuur een houding moet aannemen waardoor krachtig wordt tegengegaan dat het gezag ondermijnd en tot een belaching gemaakt wordt en dat het niet mag ■zijn dat een kostbare marine wordt gehandhaafd die niet alleen waarde loos is als instituut van het gezag, doch veeleer is een ernstige bedreiging voor de rust en de veiligheid in het rfik en zijn koloniën? beantwoordt de minister bevestigend. „Oas Belang". Tijdens de laatstelijk gehouden al- gemeene vergadering van de ODder- officiersvereeniging der Landmacht „Ons Belang" werd een telegram verzonden om tusschen 19 en 25 Juli het hoofdbestuur dier vereeniging in de gelegenheid te stellen aan den Minister van Oorlog den noodtoestand der onderofficieren mede te deelen. De audiëntie werd verleend: in Hongarije. De regeering der Hongaarsche volksrepubliek verleent amnestie voor alle politieke delicten, onder de radenregoering. Volgens den nieuwen minister van buitenlandsche zaken heeft de Entente gewild, dat enkele leden uit de Radenregeering overgingen in de thans gevormde Soc. Democr. regeering. De minister neemt maatregelen tot bescherming van buitenlanders, die in Hongarije wonen. De nieuwe Hongaarsche regeering handhaaft tot nader order alle be staande wettelijke regelingen; het plan is echter allereerst de verorde ning betreffende de socialiseering der huizen te laten vervallen. Engeland. D« pelitlistikinB ia Engai.id. Londen, 4 Augustus. Bjj wilde tooneelen van plundering in de ar beiderswijk te Liverpool zijn 200 mensehen gevangen genomen. Zater dagnacht en Zondagochtend zijn er nog 600 man nieuwe troepen in de stad aangekomen. De overheid ver trouwt thans de orde te kunnen handhaven. Een vergadering van de vakvereenigingen te Liverpool heeft gisterenavond besloten tot een a'ge- meene staking van sympathie met de politie. Te Birmingham staken 400 politie agenten. Het gepeupel heeft gisteren winkels te Birkenhead geplunderd, waar 100 politieagenten staken. Duitschland. Hindenburg neemt de vereafweorde lljkhtid op zich. Berlijn, 4 Aug. Hindenburg laat de volgende proclamatie bekend maken„De aanvallen op mijn vroe- geren medewerker nemen steeds in aantal toe. Zonder in nadere bijzon derheden te willen treden over het onbillijke van deze aanvallen, leg ik er alleen den nadruk op, dat voor alle besluiten van het legerbestuur ik alleen de volle verantwoordelijk heid draag. Generaal Ludendorff heeft steeds in overeenstemming met mij gehandeld. Wie generaal Ludendoi ff treft, treft mij." Lerien in haatfaa der Italianen. Berlijn, 2 Aug. M«x Levien, de vroegere leider der Spartacisten te Mönchen, heeft getracht over de Brenner naar Italië te ontkomen. Te Innsbruck is hij evenwel door Italiaan- sche troepen gevangen genomen. Frankrijk. De crisis ia de toe. partij. Parys, 3 Aug. De Fransche soc. partij maakt een crisis door n.1. de keuze voor of tegen het bolsjewisme. Na Jouhaix, publiceert Renaudel gematigd artikel in de „Humanité' waarop Loriot antwoordt, en tevens een reeks artikelen aankondigt om aan te toonen waarom de partij zich moet verklaren voor het bolsjewisme, voor de revolutie, voor de arbeiders dictatuur en voor de derde Interna tionale, inlichtingen, welke nog tijdig genoeg zullen komen om de kiezers tot nadenken te stemmen. Italië. Eén uur arbeid per dag aangabodea. Rome, 4 Aug. De bond van spoor wegpersoneel heeft minister-president Nitti er telegrafisch van in kennis gesteld bereid te zijn den staat een dagelijksch arbeidsuur méér aan te bieden, teneinde mede te werken tot verhooging der nationale productie. Nitti heeit in een telegram zijn levendige voldoening geuit over de patriottische gevoelens en dit juiste begrip der sociale behoeften. Korte berichten De intergeallieerde economische raad te Londen zal bfi de verschil lende regeeringen met klem aan dringen op verhooging der kolen- productie en vermindering van het verbruik. De Egyptische delegatie ijvert te Parijs voor de zelfstandigheid van Egypte. De Fransche pers ziet in de regeeringswisseling in Hongarije slechts een camouflage. Clemenceau wordt genoemd als eventueels opvolger van Poincaré als president der Republiek. Do regeering der V. S. heeft met de Fore River Shipbuilding Cor poration een contract gesloten voor den bouw van een slagschip van 43.000 ton. Het zal Massachussetts heeten. BEMfNQD KIEUW?. ülLR*™ bewaarplaats. Een bewoner van het Noordelijk stadsdeel te Rotterdam, die de stad uitging met verlof, had zijn geld in een kistje gedaan en dit voor de zekerheid geplaatst in devuilnis- Zijn schoonmoeder, die tijdens de vacantie nu en dan naar het huis zou komen kijken, zette *s morgens de vuilnisbak buiten en de gemeente- reiniging nam de inhoud mee. Toen schoonzoon thuiskwam, heeft hfj on middellijk bij de vuilniBverbracding een onderzoek naar zfin „brandkast" ingesteld, met het gevolg, dat hem wel het kistje kon worden overhan digd, doch de 600 mark, die er in hadden gezeten, waren verdwenen. Dubbele moordaaaulag te Deventer. Gisternacht te half 2 surveilleerden i wachtmeester der marechaussee Van Oosten en de marechaussee Ha vers in den omtrek van le Leeuwen brug, toen twee personen in vollen ren op de flets zonder licht kwamen aanraden. Op het geroep der mare- chaussées„Halt, politie, afstappeD 1" verminderden zij hun vaart, om op den hoek van de brug af te stappen. Een van hen wierp zijn hoed en rugzak af en loste, zonder verder een woord te zeggen drie schoten op den marechaussee Ha vers, die in het been getrcffen werd. Intusschen had de ander eveneens een drietal schoten op den wachtmeoster Van Oosten gelost, die getroffen werd keer in de linkerborst, juist onder het hart, éénmaal in de rechter borst en één keer in de hand. Zijn toestand is hopeloos. Blikbaar heeft, de marechaussee Havers den anderen dader ook gewond, aangezit bleken is, dat bij niet in staat was op zijn eigen flets te ontvluchten. Zij gingen althans, met hun tweeën lijdende op één flets, langs den Buitensingel er vandoor. Het onderzoek der politie vinj nog 's nachts aan. In een zevental auto's weiden in alle richtingen casporingen begonnen. Gebleken is, dat de daders gister morgen, waarschijnlijk op weg naai de grens, in de vroegte Holten zijn seerd, terwijl het voorloopig onderzoek waarschijnlijk maakt, dat een der daders een uit het kamp van Oldebroek ontvluchte gtInter neerde Russische sergeant naamd Sotkow. Het spoor der daders wordt gevolgdmen tracht hen aan de grens den weg af te snijden. Nader wordt nog gemeld Van den moordaanslag worden verdacht een paar individuen, die Zondagmiddag te Doornspijk den jachtopziener W. V. onverhoed, van achteren hebben aangerand en dood geschoten. De man was van zijn revolvers beroofd. De misdadigers zijn het laatst te Raalte gezipn. Moord to Roosendaal. Sedert Mei werd te Roosendaal vermist de vrouw van H. v. d. B van wie vermoed werd, dat zij in gezelschap van den leerling machinist de G., er met ongeveer f 4000 van door was gegaan. Bij den Kapelberg ontdekte de arbeider de L. in het bosch een plekje, waar naar zijn meening smokkelwaar verborgen moest zijn. Hij begon te graven en vond er een vrouwenlijk, dat blijkens de papieren, dat van de vermiste vrouw v. d. B. is. Vrijdag stelde het parket van Breda een onderzoek in. Het Hjk lag met over de borst gekruiste armen in een kuil van 70 cM. diepte. De justitie heeft den leerling machinist de G. reeds aangehouden. In zijn bezit werd ruim 1000 gulden gevonden, terwijl hij kort geleden een motorfiets van 2000 gulden had gekocht. Hl) ont kent alle schuld en beweert de vrouw het laatst met een Belg gezien hebben. Ook is gearresteerd de rijwiel handelaar O., die onlangs een zaak opende, waarbij de G. financieel be trokken is. Later is O. weer op vrije voeten gesteld. De moord schijnt ge pleegd te zjjn door worging met touw. SeliMdaiykhedea. Zondagmiddag 6 uur liep uit herberg te Yeenendaal een beschonken man geheel naakt het dorp rond, om een weddenschap ten bedrage van één gulden. Verscheidene vrouwen en kinderen vluchtten de huizen binnen, denkende met een krankzinnige te doen te hebben. De man is heden door de politie in voorloopige bewaring gesteld. INflEZOMDEN. Geachte Redactie I Met genoegen heb ik het verslag van *het kindervacantie feest gelezen. Heerlijk vond ik het, te vernemen, dat de kleinen zoo prettig genoten hebben I En ten zeerste kan ik ook meegaan met M(arinus), wanneer hij geefsters en gevers, leidsters en leiders hartelijk bedankt voer wat zfi gedaan hebben voor de kin deren. Maar hij vergeet één persoon en daarom heb ik even uwe gastvrijheid ingeroepen. Hfi vergeet namelijk zich zelf. De heer H. Marinus heeft als secre taris de zwaarste taak op zich nomen. Hij heeft a. h. w. het geheele feest opgezet en geleid en ik gevoel me dan ook gedrongen hem hiervoor openlijk mijn dank te brengen. Hoogachtend, n. van Engel, Veorz. v. h. Kindervac.feest. Goor, 1 Augustus 1919. Helder, 4 Aug. 1919. Waarde Redactie I Daar in verschillende gemeenten de gasprfizen worden verlaagd deze zelfs in Alkmaar is gebracht op 12 ct. per M8. en 12$ ct. over den muntgasmeter, zoo wordt het thans meer dan tijd dat ook in onze ge meente verlaging plaats vindt. De heeren blaken den laatsten tijd van „democratie", maar zwijgen als moffen daar waar die „democratie" toegepast dient te worden in het belang der burgerij. Ik belief zulks te noemen: verwciarloozing der burgery". En m kan men mli weer op laaghartige wijze hierover aanvallen, maar ik waarschuw dergelijke parasieten, mij dan te bestrijden op een wijze, dia geoorloofd is. Achtend, J. J. SeHOEJPFELENBEBGKR. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het ondei staande, b|j voorbaat mijn dank. Verregaande Br utiliteit. De heer W. R. Zits, de man met het arbeidershart is in zijn werkgevers- wiek geschoten. Hij is als arbeider ten zeers! e ver ontwaardigd omdat een instelling van arbeiders, poogt met alle middelen die de wet toelaateen wer' gever te verplichten het door hem verschul digde arbeidsloon te betalen. Het spreekt vanztlf, dat Zits als arbeider in dezen strijd de zijde van den werkgever kiest. Mijnheer de Redacteur, dat laat m Ij koud en al het geblaas van mijnheer Zits zal mij niet weerhouden, in het belang van de arbeiders die door werkgevers worden benadeeld, dat.- '8 doen, wat onze instelling meent dat gedaan moet woiden. En zelfs het onvolledig weergeven van de door hem gepubliceerde brieven, zal mij niet van mijn plicht afbrengen, want waarom verzuimt mijnheer de arbeider Zits, te ver melden, dat aan den voet van het werkgeversschrljven stond:„de koste dezer is f 1.—"(niet veranderen zetter) Was dat misschien het bedrag wat betaald moet, worden aan het officieele lichaam van Zits, of is dit zyn loon geweest voor het behartigen van het >elar.g des werkgevers? 't Is slechts een vraag, maar als ze in bevestigende zin wordt beant woord, dan is het een pi Ijsje waarvoor werkgevers bij Zits terecht kunnen en wenschen wij hem veel klandizie. Voor de rest M. de R., zal den heer Kantonrechter wel uitmaken of de werkgever, waarvoor Zits het óp- neemt, inderdaad gelijk heeft. Inmiddels wenschen wij Zits veel succes in zijn nieuwe functie of is dit. soms ook „verregaande brutaliteit?" Het bureau voor Arbeidersreeht, Instelling van den Helderschen Be- stuurdersbond, gevestigd in het ge bouw van den Bond voor Minder Marinepersoneel, zal de belangen blijven behartigen van alle arbeiders, welke tekort worden gedaan, ondanks Zits. Hoogachtend, B. Zondes van. M. de R. Ondei geteekende weuschte naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Zits van j.1. Zaterdag iets rechtte zetten^ wi voorbaat mijn dank. De zaak hetft als volgt plaats ge had. Op 10 Juni kwam ik bij den werkgever A om te zeggen dat er een schuit met tuif voor hem was aangekomen. Ik besprak met A de werkzaamheden voor het lossen van die schuit en ook welke menschen wij zouden nemen. Ik kreeg opdracht van A om B en nog 2 andere men schen te waarschuwen, dat zij Dins dag 11 Juni bij A in de tuif kunnen werken. B komt Dinsdag en werkt door verschillende omstandigheden, waar A noch B iets aan doen konden, van des morgens ongeveer 9 uur tot des avonds 6 uur, en komt 's avonds ongeveer half acht bij A zeg gen, dat hij (B) den volgenden dag niet meer terug kan komen, aan gezien hij ander, meer loonend, werk heeft. B. komt Zaterdag 15 Juni bjj werkgever A om zijn verdiende Maar A heeft geen zin om dat te betalen, Met welk recht denkt A, dal. hij dit verdiende daggeld niet heeft te betalen en iemand te mishandelen als hij om zijn verdiende loon komt Er is toch niet één artikel in de wet dat zegt, als wij arbeiders per- dag wei ken wy ook niet per dag kunnen eindigen. Dit recht heeft de werkgever toch ook. M. de R de heer Zits in zijn slotwoord. Ik wensch in geen geval partij in deze kwestie te zijn, maar ik zou toch zeggen er lijkt m!pn inziens toch wel een beetje partijhaat in te zitten. Want de heer Zits begint te schelden van „roode heeren" en dan noemt hij wel de namen Zonder van en Boogaart, maar waarom ook niet de namen van den werkgever en werknemer genoemd, mijnheer Zits, dan was de zaak voor u even eer lijker geweest, maar nu kiest gij een partij. Door Zonder van is by nrlj en de anderen een onderzoek ingesteld. En nu mijnheer Zits, gij spreekt hier van aan hetzelfde euvel mank gaan, maar ziet gij dan niet de balk in uw eigen oog? Gy weet toch wel dat ik, die ai eenige jaren bij A werkzaam ben, secretaris ben van den Centralen Tr ansportar beider sbond, waarom hebt gij dan niet eens bij mij een onderzoek iügesteld of gaat het hier in hoofdzaak Roomscli tegen Rood Als dit zoo is mijnheer Zits, dan wensch ik u er geluk mee, maar haal dau nooit zulke dingen voor den dag, want het was beter geweest voor u en ook voor A als gy dit zaakje nog even had laten loopen, want nu zullen wfi maar goede be kendheid aan deze zaak geven. Ik wil dit nog even zeggen, het schrijven van Boogaart is niet door mfi onder fceekent, omdat dit voor beide partyen onplezierige gevolgen had kunnen hebben. En nu, mijnheer Zits, de namen in dit afgespeelde strljdtooneel, want anders zou de zaak voor da lezers toch nog onvolledig zfin de werkgever A is H. Heeman, brandstoffenhandelaar, van Galen straat 1, 8 en 5; de werknemer B is A. Vlam, Pol derweg. Hopende dat ik niet eenzijdig ben geweest, en de lezer naar mijn beste weten heb ingelicht, teeken ik E. Jansen, Secretaris Centrale Transport arbeidersbond, afd. Helder, sinds eenige jaren werkzaam bU den werkgever A (H. Hoeman).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2