Fijnproevers vereischte van ieder modern vliegtuig. Zoo'n modern vliegtuig kan immers uit eiken stand dien het, 't zij door een fout in het be sturen, 't zij door opzettelijken wil van den bestuurder, in de lucht in neemt, weer in zijn normale lig ging terugkomen; moet zelfs, ge heel uit zich zelf, terugkomen in de oorspronkelijke ligging. Maar deze en andere eigenschap pen van de 'moderne toestellen zijn niet zelden de aanleidende oor zaak dat een aantal vliegers, die niet zoo buitengewoon groote tech nische kennis bezitten, tot lucht acrobaten worden. Zij laten hunne toestellen alle mogelijke buitelin gen uitvoeren, die inderdaad meer accentueeren den acrobatisehen aanleg van den bestuurder dan zijn technische kennis. Durf is voor dergelijke luchtbuitelingen dan ook volstrekt niet noodig. Voor een leek blijft het evenwel moeilijk te onderscheiden, wie nu wel de tech nisch goed onderlegde vlieger is, die hoog in de lucht drijft, en wie de acrobaat. Het stroomt maar steeds liefheb bers voor vliegtochten. Reeds na dert het cijfer van hen, die op de Elta den luchtdoop ontvingen, de 500. En nog steeds gaat het verder. Waren het eerst alleen de Fok kers en de Avro's, die den passa- giersvluchten-dicnst onderhielden, thans doet ook de Blackburn-Kan- garoo en de Caudron mede. Eerst genoemde vervoert er eenige tege lijk, de Caudron-bestuurder schijnt een zwak te hebben voor het vlie gen met dames. En altijd maar door komen er nieuwe liefhebbers in het „pad- dock", zooals het afgeschoten voor gedeelte van het vliegveld wordt genoemd. Daar krijgen de vlieg- Uefhebbers dan uit de handen van een van top tot teen in vlicgerpak gestoken jonge dame een vliegkap en desnoods een bruin-leeren jas: alles nu reeds al die dagen gratis door „Het Jagershuis" ter beschik king gesteld. En daar vandaan trekken zij op de beurt naar de toe stellen. Dat begint al in den mor gen en het gaat zoo door tot om streeks acht uur 's avonds. Daar omheen concentreert zich de groote belangstelling van het publiek. En dat is dan ook het genoegelijkste deel van de vliegerij daar op de Elta, ten minste zoolang er geen „kopduikelaars" in de lucht zijn. LUCHTVAART. De R. 83 naar Eng.-Indië. Het Engelsche bestuurbare lucht schip R. 38 zal deze week van En geland naar Engelsch-Indië ver trekken. Het zal over Frankrijk en Zwitserland gaan en te Rome lan den, vervolgens de Middellandsche Zee oversteken om te Cairo te dalen. De aviateur Godefroy. Naar aanleiding van het waag stuk van den sergeant-aviateur Godefroy, die Donderdagmorgen om 7 uur onder de „Are de Triom- phe" is doorgevlogen, bevat de „Humanité" een artikel, getiteld: Crime ou folie, waarin met nadruk de gerechtelijke vervolging van den waaghals wordt geëisc-ht. Een dergelijke daad, schrijft het blad, heeft geenerlei middellijk of onmiddellijk nut. Alleen ter wille van eigen roem heeft Godefroy niet geaarzeld behalve zijn eigen leven, dat van een aantal voorbijgangers in gevaar te brengen. Het blad ver zekert, dat vele vliegers scherp de roekelooze daad afkeuren, en deelt als verzwarende omstandigheid nog mede, dat Godefroy sinds zes maanden niet gevlogen had en dat dit zijn eerste tocht weer was. Zelf heeft hij verklaard, dat vlak voor de „Are" een geweldige windstoot hem een oogenblik uit de richting dreigde te slaan. Nader wordt gemeld, dat de jus titie reeds heeft ingegrepen: er is proces-verbaal tegen Godefroy op gemaakt, terwijl de vertooning van een filmopneming van de vlucht is verboden. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. Zeeland. Hr. Ms. Zeeland is Zaterdagmid dag uit West-Indië ter reede alhier aangekomen en naar 's Rijks Werf verhaald. De gasprijs. Door de besturen der Alge meene Heldersche Winkeliersver- eeniging en van de R. K. Midden- standsvereeniging „de Hanze", af- deeling Helder, is aan den Raad dezer gemeente een request ver zonden om de prijs van het gas, i.i navolging met andere steden, te verlagen. Concert in het Plantsoen. Donderdagavond te 8 uur geeft het Stafmuziekkorps der Marine een concert in de muziektent in het Plantsoen. Voor het examen Engelsch L. O. te 'sGravenhage slaagde de heer P. M. v. d. Slikke, onderwijzer aan de Groen van Primstererschool al- hier. Gemeenteraad van Helder. Door B. en W. zijn de volgende voorstellen ingediend: Volkstuintjes Kocgras. B. en W. hebben het volgende schrij ven aan den Raad gericht-. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft zich bij circu laire van 5 September 1918 tot de Gemeentebesturen gewend, ten einde de aandacht te vestigou op de wen- schelijkheid om do productie van voe dingsmiddelen op eigen bodem met alle daartoe dienstige maatregelen van overheidswege te bevorderen en om ie het groote nut in het licht te stellen, dat er ten bate van de volks- oeding gelegen is in het bevorderen an den aanleg van zoogenaamde .volkstuintjes". In dit verband ver klaarde bij zich tevens bereid, om voor den aanleg dezer tuintjes op nog te schouren grasland, al of niet belast met scheurplicht, voor het jaar 1919 aan de Gemeentebesturen een subsidie te verleenen van ƒ250.per H.A., on der beding, dat het Gemeentebestuur voor hetzelfde doel ten minste ƒ100. por H.A. beschikbaar stelt; de Ge meentebesturen zouden dan zorg heb ben te dragen, dat het subsidie in ham- den komt van degenen, die daarop aan spraak zouden kunnen maken. Do bedoeling dezer circulaire is dus uiet twijfelachtig: Waar in eenige ge meente de aanleg van volkstuintjes afstuiten op financieelo moeilijk heden. zouden deze althans gedeelte lijk uit den weg kunnen worden ge ruimd, om den aanleg alsnog te kun nen verwezenlijken. Op grond nu van deze circulaire lieoft de Coöperatieve Veröeniging tot. exploitatie van Volkstuintjes te Koe- grus, „Eendracht maakt Macht", zich bij adres van 23 Maart j.1. tot den Raad gewend om in het genot van be doeld subsidie te worden gesteld. Uit het bovenstaande inogo volgen, dat de Vereeniging haar verzoek al leen dan met kuus op succes had kun nen doen, indien zij, voordat tot den aanleg was overgegaan, met het Ge meentebestuur omtrent deze aangele genheid overleg had gepleegd. De ver onderstelling, dat de Voroeniging, na haar arbeid te bobben aangevat en dus zonder daartoe door het uitzicht op een geldelijke tegemoetkoming in staat te zijn gesteld, mot de wetenschap is ver rijkt, dat daarvoor subsidie is te beko men, o. i. dan ook niet ongegrond. B.-en W. stellen op grond van deze erweging voor afwijzend op bet adres te beschikken. Plaatselijk Steuncomité, liet Plaatselijk Steuncomité heeft zich bij schrijven van 29 Juli j.1. tot den Raad gewend, met het verzoek om toekenning van een voorloopig subsi die van ƒ4000,Hot gevraagde sub sidie moet strekken tot dekking van hot deficit, dat is ontstaan doordat het Koninklijk Nationaal Steuncomité slechts 90 °/n vergoedt van de kosten, die voortvloeien uit de uitvoering van do Ministerieele steunregelingen gcdemobiliseerden van 27 December 1918 cn 21 Maart 1919. (Op 29 Juli was uitgekeerd 33787,32, zoodat voor verdere stijging 10 0/„ gerekend moet worden op 4000. B. cn W. merken naar aanleiding hiervan op, dat zij destijds te dezer zake tot don betrokken Minister een vertoog hebben gericht om aan te too- acn, dat, waar deze steun verleend rfordt krachtens beschikking van Zijne Excellentie en als gevolg van het feit, dat de Staat gedurendo korteren of langoren tijd over de betrokken peiv sonen heeft beschikt, er geen sprake van kan zijn, dat evenbedoelde kosten anders dan krachtens uitdrukkelijk wetsvoorschrift ten laste van meenten kunnen worden gebracht. Het hoeft niet mogen baten. De Minister deelt eenvoudig mede, dat de vermelde steun dient te worden aangemerkt als in hoofdzaak een plaatselijk belang te zijn. Hierin dient dus to worden rust. Op grond van het bovenstaande stel len B. en W. voor aan het Plaatselijk Steuncomité ten behoeve van de steun regeling voor gedemobiliseerden een bijdrage uit de gemeentekas te verlee nen van voorloopig 4000.ouder voorwaarde, dat over bot dienstjaar, gedurende hetwelk de bijdrage uit de gemeentekas wordt genoten, door het Plaatselijk Steuncomité aan den Ge meenteraad rekening en verantwoor ding van zijn ontvangsten en uitgaven zal worden gedaan, onder overlegging van zoodanige bescheiden, als door Burgemeester en Wethouders wen- schclijk wordt geacht. Ambtenaren eu Werklieden-reglement Door B. en W. is aan den Raad het nieuwe ambtenaren- en werkliedenro- glement ter vaststelling aangeboden. Een kranig stukje zwemsport. Zondagmiddag j.1. besloten de officieren v. gezondheid le kl. W. Reilingh en J. de Smit bet Mars diep over te zwemmen. Even voor 't vertrek meldde zich nog een der de liefhebber, n.1. de scheepmaker van 's Rijkswerf H. G. Krijnen, Te 2.10 werd de tocht aanvaard tor begeleiding ging een vlet mee met „officials"; gestart werd bij den dijk tegenover het Westplein. De zwemmers klaagden' eenparig over de lage temperatuur van water. Na 45 minuten moest de heer Krijnen, wegens kramp in nek- en beenspieren, afzien van verdere-deelname; de beide dokto ren zetten met kalmen slag de tocht voort en bereikten na 1 uur 26 minuten in goede conditie „Onrust". Jubileum-Opwekkings-Veldtocht van het Leger des Heils. De Veldtocht van bet Leger des Heils, welke tot nog toe met succes bekroond is geworden, wordt deze week met onverminderde kracht voortgezet. Morgenavond, half acht, wordt door Kapitein Bouwens een Open luchtmeeting geleid op den Paral lelweg bij de Sluisdijkstraat. Don derdag heeft een bijzondere Hcili- gingsdienst plaats, 's avonds acht uur in de Legerzaal, Spoorgracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Openluchtmeeting Vrijdagavond op het Stationsplein geleid worden door Brigadier Schuurman. Zaterdag en Zondag a.s. wordt onze stad bezocht door Komman dant en Mevrouw Howard, de lei ders van het Leger des Heils in Ne derland. Dit is een zeer bijzondere gebeurtenis, welke de laatste jaren niet is voorgekomen. Zaterdag avond, acht uur, houdt de Komman- dant een bijzondere meeting in de Legerzaal, Zondagmorgen tien uur een bijzondere Heiligingsdienst in dezelfde zaal; 's avonds acht uur zal de Groote Jubileum-Demonstra tie plaats hebben in „Tivoli", onder leiding van den Kommandant, bij gestaan door verschillende hoofd officieren, staf- en veldofficieren. men en een maandblad genaamd ,de Nieuwe Stem". Uit den winkel van een rijwiel handelaar aan de Spoorstraat is des voormiddags tusschen 10 en 1 uur een zwartgelakt heerenrijwiel ont vreemd en op Donderdag 31 Juli 1.1. is aldaar door een onbekenden man een dito heerenrijwiel ge huurd, gemerkt „Postillon Excel sior fabrikaat", hetwelk hij tot nu toe niet heeft teruggebracht, waar om verduistering wordt vermoed, te meer, daar hij heeft opgpgeven Nijhof te heeten, wonende Keizer straat 16 alhier en bij onderzoek is gebleken, dat de bedoelde man aan dat adres geheel onbekend is. Een landbouwer i kwam Zaterdagochtend jongstleden ten pl.m. 51/* uur tot de ontdekking dat men door verbreking van een glasruit zijne woning aan den ach terkant was binnengedrongen en die vermoedelijk langs denzelfden weg weder had verlaten, na zich aan brood en kaas te goed cedaan en twee paar schoenen medegeno men te hebben. Een andere landbouwer. Jaar dichtbij wonende, dede aangifte dat men dienzelfden nacht door verbre king van een glasruit in het wagen huis in zijne boerderij had ingebro ken en uit het kelderkamertje een zwartgelakt damesrijwiel had ont vreemd, merk „Simplex" en op den gebogen stang het woord „Ra dium", kettingkast, geel net, voor- bandrem, waarvan een der gummi blokjes geheel versleten is, waarde ƒ80. Een agent van politie maande j.1. Zaterdagavond omstreeks 10 uur een onder den invloed van drank verkeerenden jongen man, die in de Spoorstraat de orde ver stoorde, aan zich kalm te gedragen. Dit scheen een eveneens half be schonken kameraad niet aan te staan; althans hij viel den agent onverhoeds aan en trachtte hem voor den grond te gooien. De agent wist zich nog juist bjjtyds uit den greep los te maken en blies op zijn signaalfluit, waarop onmiddellijk drie collega's ter plaatse versche nen, die den woesteling, den 18-ja- rigen visscher F. B., onder hevig verzet naar het politiebureau aan het Molenplein overbrachten. Het :ds opdringende publiek, dat den arrestant wilde ontzetten, moest eenige malen met de sabel op behoorlijken afstand gehouden worden. Proces-ver baal is opge maakt. Uit het Polltie-rapport. Ten nadeele van een visscher zijn uit diens in de Buitenhaven lig gende kaar een veertigtal schollen ontvreemd en ten nadeele van eene bewoonster van de Keizerstraat uit een boet, staande op het erf achter hare woning, door middel vau braak, drie gummibanden van een kinderwagen, een sjaal, twee rie- BINNENLAND. De broodkaart. Als wittebroodkaart voor het 106de tijdvak, hetwelk loopt van 14 tot en met 23 Augustus, zal die nen de rijksbroodkaart in groene kleur. TIET CENTRAAL BUREATJ VOOR VTSSCHERIJ-l'RODUCTEN. Op de vragen van den heer A. L. Staalman betreffende de gestie vai vengenoemd Bureau heeft de minister van Landbouw, enz. het volgende ge antwoord: Vraag 1. De totale bruto-winst, door het Centraal Bureau voor den Afzet van Visscherij-producten gemaakt;, be droeg tijdens zijn werkzaamheid van vier en eei^.balf jaar en over een om zet van rond 53,500,000 K.G. visch ƒ495,093,78 of bijna 1 ct. per K.G. Vraag 2. De totale netto-winst droeg ƒ158,577,14Va. welk bedrag ech ter eenige vermindering kan onder gaan, aangezien nog enkele posten zijn te vereffenen. Vraag 3. Uit de netto-winst is be taald de koopsom ad ƒ134,999 van bet kantoorgebouw te Amsterdam. Vraag 4. De netto-wiust, in totaal door bet Bureau gemaakt op de leve ringen van gebakkeu visch aan leger en gemeenten, bedraagt ƒ8548,971/! Vraag 5. Deze minister is, daar de bepalingen voor de levering van visch door hot Centraal Bureau onder zijn ambtsvoorganger werden vastgesteld niet gekend in de bepaling van het door het Bureau genomen winstper centage. Vraag 6. Het winstpercentage op de levering van visch door bet Centraal Bureau heeft in bet algemeen geen in vloed gehad op de prijzen van de visch „in een tijd, waarin een zoo groot deel van bet.volk gebrek leed door de hoo- ge prijzen der levensmiddelen." Het Bureau immers distribueerde voorna- molijk regeeringsvisch. Aangezien voor deze visch maximumprijzen wa ren vastgesteld, kon het bedoelde per centage geen verbooging van de visch- prijzen ten gevolge hebben. Hot winstpercentage, of juister het administratieloon, werd betaald door de gemeenten en verhoogde dus de kosten van de distributie, weiko ech ter voor 9/10 deel door het Rijk den vergoed, zoodat de heffing van bedoeld percentage geen wezenlijke, doch slechts administratieve beteeke- nis had. Vraag 7. De beantwoording vun deze vraag kan achterwege blijven, in ver band met de beantwoording var vorige. Yruug 8. Medio Januari 1918 waren bij de udministratio van het bureau 25 personen werkzaam. Vraag 9. Het totaal bedrag der sala rissen tot op bet einde der vischdistri- butio aan administratief personeel uit betaald, beloopt ƒ194,532,711/;!. Vrang 10. De vorliezen door de Ver- oepiging van Belanghebbenden bij de Zuiderzeevisschorij geleden zijn te wijten deels aan tekortkomingen in het beheer door de directie en bet bestuur der vercenging, deels aan ongunstige omstandigheden voor den export gezouten garnalen na don oorlog, waardoor een belangrijke hoeveelheid van dit artikel, in het bezit der ver eeniging, met groot verlies moest wor den opgeruimd. De vordering van de vereeniging op hot Centraal Bureau wegens de leve ring van haring in het voorjaar van- 1918, ten behoevo van do visehindus- trio van regeeringswege, werd, voor zoover zij als rechtmatig kon worden erkend, voldaan, üver de betaling van een betrekkelijk gering saldo, waar mede bet Centraal Bureau niet ak koord kon gaan, zal waarschijnlijk overeenstemming met den curator in hot faillissement der vereeniging den verkregen. Zelfs indien dit restant ten volle zou worden botaald, zou de vereeniging echter nog een tekort heben van onge veer rond ƒ100,000, voornamelijk al3 gevolg van de verliezen in haar handel in gezouten garnalen, welken zij ge heel op eigen risico heeft gedreven. In verband met hot voorgaande is het uiterst moeilijk, in overweging te ne men om uit de fondsen van het Cen traal Bureau, dus uit 's RijkB gelden, de verliezen van de leden te vergoe den. VLAGGEN OP NATIONALE FEES TEN TE ZAANDAM. Door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Oost-Zaandam is on langs een adres bij den Raad inge diend, houdende het verzoek op de na tionale feestdagen de vaderlandsehe driekleur te mogen plaatsen op den to ren der Oostzijder kerk. Op dit adres hebben Burg. en Weth. praoadvios uitgebracht, waarbij zij aan den Raad voorstellen daarop afwijzend te beschikken en zulks op de volgende gronden. Tot een principieele bespreking wan de vraag of het ook voor de gemeente Zaandam gewensclit is op zoogenaam de „nationale feestdagen" do „vader landsehe driekleur" van hare gemeen tegebouwen te laten wapperen, geeft hel adres ons, zeggen B. en W., niet de minste aanleiding en zij n zich daarvan dan ook te moeten ont houden. Het adres vraagt immers niet, vervolgen B. en W., of de gemeente haar vlag op hare gebouwen wil plaat sen, doch beperkt zich tot een ander erzoek, hetwelk feitelijk hierop neer komt: mogen wij (kerkvoogden) als teeken van de particuliere vreugde volle stemming, waarin wij bij zekere gelegenheden verkeeren, de vlag, die ons in particulier eigendom toebe hoort, laten wapperen van uw officieel gemeentegebouw. Hiertegen nu meenon B. en W., af gezien van elke principioclo ove ging, hoe men ook over de waarde „nationale feestdagen" en de derlandsehe driekleur" denkt., bezwaar te moeten maken. Het was tot heden een goede ge woonte om, wanneer men uiting aan zijn vreugde wenschte te geven, zeil te vlaggen op eigen huis of erf, eu niet te komen verzoeken aan oeu of meer zijner buren of die zoo vriendelijk zou den willen zijn toe te laten, dat eens andermans vlag op hun huis of erf werd geplaatst. Wij denken er niet aan, zeggen B. i W., de kerkvoogdij ook muur eenigs- zins te belemmeren wanneer zij meent, bij welke gelegenheid ook, te moeten vlaggen op haar eigen gebouw, doch wij rneenen, dat wanneer op de gebou- moet worden gevlagd dit, ten eer ste: geheel tor beoordeeling moet blij ven vau het gemeentebestuur zelf of den Raad, en ten tweede: dat als daar op wordt gevlagd, dit dan dient te ge schieden door middel van de aan de gemeente toebohoorende vlag. Tot goed begrip van deze quaestie zij medegedeeld, dat de kerk het eigen dom is van de kerkelijke en dc toren, die niet op maar naast de kerk staat, doch daarmede een geheel uitmakende behoort aan de burgerlijke gemeente. Inbraak. Zondag is te 'sGravenhage een belangrijke inbraak gepleegd in het perceel Alexanderstraat 17. Dit perceel was onbewoond. In den nacht van Zaterdag j.1. hebben een of meer inbrekers zich toegang verschaft tot de achterzijde van het huis, de rolluiken weggebroken en het gaas, dat voor het raam was gespannen weggeknipt en zich toe gang tot het huis verschaft. Het werd geheel door hen doorzocht; kasten, w.o. de brandkast, werden opengebroken, zelfs de bedden haalden zij om. Het schijnt dat een belangrijke hoeveelheid geld, gou den en zilveren voorwerpen e.a. door de dieven is meegenomen, Men heeft echter de juiste waarde van het vermiste nog niet kunnen vaststellen, wegens de afwezigheid der eigenares. In het perceel zijn inbrekerswerktuigen achtergelaten, De justitieele politie uit de 7e sec tie heeft onmiddellijk een onder zoek met politiehonden ingesteld en meent reeds een spoor te heb ben gevonden. Ingezonden madedeeling. proef te nemen met de overheerlijke Nieuwe Hollandsche Haring per stuk 7 ct., 3 stuks 20 ct. en de hoogfijne zeer vette Sardines a 8 cont per ons. W(j hebDen deze geproefd en koopen nergens anders bekerde Fijnproever. De ex-Keizer. De Londensclie correspondent van het Handelsbl. seint: De „Sun day Times" zegt-, dat ondanks de verklaring van Bonar Law in het Lagerhuis, dat de geallieerden hun besluit ten aanzien van den ex-keizer niet gewijzigd hebben, er een sterke reden is om aan te ne men, dat de berechting niet zal ver wezenlijkt worden. Hoe meer de zaak overwogen wordt, des te groo- ter schijnt de moeilijkheid te zijn om een rechtbank samen te stellen, welker gezag en onpartijdigheid niet gewraakt zou worden. Het is geen geheim, zegt het blad, dat wij schier alleen staan in ons aan dringen op berechting en dat de Amerikaansche vertegenwoordi gers ter conferentie het voorstel onpolitiek en futiel achtten. Waar schijnlijk zullen de geallieerden den schijn redden door officieel aan Nederland de uitlevering van den keizer te vragen. Nederland zal even officieel weigeren en daarmee zal de zaak uit zijn. Onthulling standbeeld Frans Naerebout. Zaterdag is te Viissingen het stand beeld onthuld van Frans Naerebout. Luitenant ter zee P. J. Jager heette de genoodigden welkom, allereerst vice admiraal Bauduin, als vertegen woordiger van de Koniogin, admiraal Smit als vertegenwoordiger van den minister van marine, de besturen der gemeenten Viissingen, Goes en Veere en de vele andere autoriteiten. Btj de intrede der mobilisatie werd spreker belast met het bevel over Hr. Ms. mijnenvisscher Frans Naere bout, aan boord waalt van een vergroot portret van den held in de kajuit geplaatst is. 29 Augustus is het 100 jaar geleden dat Frans Naerebout stierf en nauwe lijks was het comité tot eering van diens nagedachtenis tot stand geko men, of daar klonk de ontzettende lijding door het gansche land: de Frans Naerebout in de lucht gevlogen, tien aooden. Het comité besloot toen eerst om gelden in te zamelen voor de nage laten betrekkingen der slachtoffers en stichtte het Naereboutfonds. Spreker herinnerde er aan hoe ge tracht wordt met medewerking van Onze Vloot dit fonds uit te breiden ten bate der nagelaten betrekkingen van alle slachtoffers gedurende de mobilisatie by H. M. zeemacht en loodswezen in marinedienst voorge komen. Hun aantal bedraagt reeds ruim vijftig. IntusüChen werd voortgegaan met de plannen inzake de huldiging. Als nu straks, zoo vervolgde heer Jager, het standbeeld zal zijn onthuld en Frans Naerebout daar voor ons staat als e«n voorbeeld van moed en zelfopoffering, moet het voor de loodsen en hun kinderen een voldoening zijn te weten, dat zy uiet achter hebben willen blijven hei hunne daar aan te hebben bijgedragen, det zai voor de Nederlaudscüe lood sen tevens een voldoening zlja te weten, dat de geheele bevolking van ons Vaderland een steentje heeft b|j gedragen voor het tot stand komen van dit monument, dat in de eerste plaats gelde als hulde aan het Ne- derlandsehe Loodswezen, dat toch den schakel vormt tusschen zeevaart, handel en industrie. Mogen wij daar bij den wensch uitspreken, dat aan onze loodsen de volle waardeeiing van hun beroep van de zijde van het Nederl. volk zai ten deel vallen, een mooi beroep, dat zeker aan menigeen nog niet bekend genoeg is. Ten slotte bracht spreker dank aan de leden van het eerecomité, aan de hseren loodsen, Schuitenmaker, Leauwrik, Dijkstra, Leegwater, Mei- laart, Van Oppen, Onderdijken Wierda aan de jongedames van Terneuzen en de loodsendochters vanNieuwediep, aan Viissingen Vooruit en in hei bijzonder aan majoor Britschneider, de ziel van deze feestelijkheden aan de heeren Op den Zieke en Huy- brechtse en aan den heer Kalbfleiscn, die mot zorgzame hand een kleine tentoonstelling op touw zette. Verder werd nog het woord gevoerd door den vice-admiraal W. C. J. Smit, commandant in Zeeland, als vertegen woordiger van den Minister vaD Marine, door den Burgemeester van Veere, den heer Buys Ballot, die namens de bevolking vandengeboorte- plaats van den vredesheid een krans neerlegde bij hat standbeeld, evenals de heer Schuitemaker uit Maassluis, algemeen voorzitter van de Loodaen- vereeniging Nederland. Het feest werd gevierd onder be gunstiging van prachtig zomerweder en bijgewoond door een enthousiaste menigte van duizenden personen. Koltsjak's toestand hopeloos. Berlijn, 11 Aug. Volgens een be richt uit Rusland van Stockholm's Dagblad hebben de bolsjewiki Kolt sjak's leger verslagen en begint dit leger te verloopen. Overal breken in den rug van Koltsjak's troepen boerenopstanden uit. Koltsjak moet den Geallieerden hebben meege deeld, dat zijn toestand hopeloos is. Korte berichten. Pogingen tot herstel van de Duitsch-Russische betrekkingen. Naar het heet versterken de Roe- meniërs zich en zullen zij de En tente antwoorden, dat dezen zich niet te mengen heeft in de Roe- meensche aangelegenheden. Tegen den sergeant-vlieger Go defroy, die onder de „Are de Triomphe" doorvloog, is procesver baal opgemaakt. West-Hongarije verlangt aanslui ting bij Duitsch-Oostenrijk. Adolf von Teek wordt met stellig heid genoemd als candidaat voor de troon van Hongarije. het luchtverkeer voorloopig nog groote moeilijkheden zal moeten overwinnen en dat er nog ernstige gevaren aan verbonden zijn." „Doch gevaren zyn nimmer en nergens geheel uit te schakelen. Op de zee komen rampen voor, die niet minder menschenlevens kosten dan de luchtvaart eischtspoorwegram pen zijn allerminst zeldzaamen zoo zal het ook met het luchtverkeer in de toekomst ook wel wezen. Dat men in de hooftstad een ten toonstelling voor het vliegwezen heeft georganiseerd, is dan ook toe te jui chen. De pretmakerij om de tentoon stelling heen mag ons niet doen voorbijzien de ernstige gedachte, dat ook Nederland in dit nieuwe verkeer zijn aandeel behoort te hebben en «rij niet mogen achterstaan, waar nieuwe wegen voor handel en verkeer met de overige deelen van de wereld worden ontsloten. _Maar met de ernstige quaestie van het luchtverkeer heeft, wat we zouden willen noemen: de kunsten makerij in de lucht niets uit te Btaan. Het is geen bewijs van moed, maar van roekeloosheid, wanneer vliege niers boven de Elta terreinen en zelfs boven de stad kunsten uithalen, die het hart van angst in de keel doen kloppen. „'t Is niet onverklaarbaar, dat er zulke roekeloozen zijn, die hun leven wagen met het verrichten van allerlei halsbrekende toeren, dat komt overal voor. In tal van „pretinrichtingen' wordt zeer dikwijls met menschen levens gespeeld b|j het verrichten van zoogenaamde acrobatische kun sten en ook in de vliegwereld is deze waaghalzerij waar te nemen. „Het is intusschen te bejammeren, dat ten aanschouwe van duizenden, eiken dag deze kunsten worden ver toond de beschavende invloed, dien dit op de menschen heeft, is weina te gaan. Als vandaag of morgen zulk een waaghals met zyn machine naar beneden komt en zijn leven verspeelt, zullen velen er zelfs trotsch op zijD, dit schouwspel te hebben bijgewoond. Smokkelen per vliegtuig. Kopenhagen, 10 Aug. „Berlingsfee Tide de" verneemt uit Malmö Vrijdagmorgen werd een hydroplan gezien, waaruit van ongeveer 200 meter hoogte twee paketten gewor pen werden. Daarna verdween het vliegtuig weer over de Oostzee. U't het binnenland, waar sedert eenigen tijd een Duitsche heer en dame woon den, werden signalen aan het vlieg tuig gegeven. De wachter van den vuurtoren van Trelleborg deed hiervan mede- deeling. Het Duitsche paar werd te Soesza Aby gevangengenomen. De pa ketten werden in beslag genomen en naar Trelleborg gebracht. De in aoud bleek te bestaan uit echte kant, juweelen, sieraden en staatsobliga ties tot een zeer groot bedrag. Na verschillende uitvluchten bekenden beide Duitschers, dat de paketten uit het vliegtuig geworpen waren door den prins Von Wied. De in houd moet het eigendom zyn van den ex-koning van Saksen. Andraw Carnogie. f Andrew Carnegie, de bekende Aine- rikaanBche millionair, stichter van her Haagsche vredespaleis, is in den ouderdom van 82 jaar overleden^HIj werd 25 Nov. 1837 te Dunfermlme, in Schotland, geboren als de zoon van een wever. In 1848 trok hij naar Amerika, was aldaar telegraaf-be- ambte te Pittsburg en won een ver mogen door de Woodruff's slaapwa gen. Hij belegde dit in Ijzer- en staalwalswerken, die van jaar tot jaar toenamen en thans de grootste ter wereld zijn. 25000 man werken in zijn fabrieken en er worden maan delijks 140.000ton ruw ijzer en 100.000 ton gietstaal geproduceerd. Hij stichtte vele bibliothekente Dunfermline, Pittsburg en Edinburgh, en schonk met groote vrijgevigheid van zijn reusachtig vermogen aan allerlei in stellingen van algemeen nut, waarvan die voor het zg. Vredespaleis in den Haag de meest bekende is. fltj heefi ook een viertal boeken geschreven. Acrobatenwerk in da lucht. Het luchtverkeer is een ernstige zaak, van onberekenbaar nut voor handel en industrie, voor een snellere verbinding der velschillende landen en plaatsen. Het luchtverkeerwezen gaat een prachtige toekomst tegemoet. Nieuwe mogelijkheden liggen in het verschiet en de aviatiek heeft recht op toewyding van ernstige, kundige mannen, zoowel als op de sympathie en de belangstelling van het publiek. Daarom deed het ook ons ietwat pijnlijk aan, dat in de laatste dagen de luchtdemonstraties op het Elta- terrein in het teeken stonden van acrobatenwerk. ,De Siandaard" schrijft: „De vliegkunst is in de oorlogsjaren en vooral door den oorlog tot een zóó snelle ontwikkeling gekomen dat er grond bestaat voor grootsche toe komstverwachtingen. „Niet, dat de volmaaktheid bereikt zou wezen de aangrijpende rampen, die nog eiken dag in de kolommen der dagbladen te lezen ztjn, doen dat wel anders zien. „Het is dan ook ontwijfelbaar, dat Met bevreemding namen we kennis van het ingezonden stuk voorko mende in uw blad van Donderdag 1.1. uitgaande van de Afd. Helder, van den Nederlandschen vakbond van Verplegenden. Waar hebben de ons geheel on bekende personen hun inlichtingen ingewonnen? Deze waren niet juist. Ware het niet beter geweest eerst met ons persoonlijk in overleg te treden? Uw tusschenkomst en de publiciteit waren dan hoogstwaar schijnlijk geweigerd. Zusters van het Gemeente Ziekenhuis. De »x-kaizer. Volgens de „Temps" is een spe ciale berichtgever van Havas naar Amerongen geweest en heeft hij tot net verblijf van Wilhelm II kunnen doordringen. Hy heeft de zekerheid gekregen, dat de ex-keizer nog niet is geïnterviewd. „Alle beweerde verklaringen van Wilhelm II sedert het sluiten van den wapenstilstand", schrijft hij, kunnen dan ook als zuiver ver zonnen worden beschouwd, omdat, als de keizer een of andere geau toriseerde verklaring zou hebben af gelegd, hij niet meer in Amerongen zou zijn, noch ergens anders in Nederland. Ik kau namelijk verze keren, dat een vau de belangrijkste voorwaarden, waaronder de gast vrijheid aan Wilhelm II werd toe gestaan, deze was, dat hij zich ge durende zijn verblijf in Nederland zou onthouden van eenige openlijke communicatie met de buitenwereld En ik kan ar, op grond van de stel ligste verzekeringen, aan toevoegen, dat de ex keizer dit consigne nog niet overtreden heeft." Volgen dan eenige bijzonderheden omtrent de dagindeeling van den vroegeren „Kriegsherr" „'s Morgens half 8 staat Wilhelm II op en gaat dadelijk na het ontbijt houthakken. Dit duurt tot den middag. Van twee tot vier wandeliDg door het park. Daarna geeft een kamer heer hem een overzicht van de bladen en' uittreksels uit de correspondentie, die, naar het schijnt, onder censuur staat van den Commissaris der Ko ningin in die provincie. Na het diner wordt er geconverseerd en soms kamermuziek gemaakt. Om elf uur gaat de ex-keizer te bed. „De geruchten, die in het buiten land omtrent zijn gezondheid de ronde doen, zijn absoluut verzonnen. Het is bijv. niet waar, dat de ex-keizer nourasthenicus is. Hij ziet er oud uit, maar dat komt in hoofdzaak door den baard, dien hij lang heeft laten groeien hij heeft zich sedert 7 December niet mear laten scheren en die wit als sneeuw is. Hij geeft den indruk van een stil mensch zonder ongerustheid. Inder daad is hij overtuigd, dat niet alleen geen uitlevering zal plaats hebben, maar dat die ook niet zal aange vraagd worden. „Dat is ten overvloede ook de meening van alle Nederlanders, n.1. dat uitlevering niet zal plaats hebben Zij verklaren eerstens, datdeGealli eerden de aanvraag daartoe niet zullen kunnen doen voordat het vredesverdrag is geratificeerd, maar zij gelooven ook, dat zelfs dan nog de Geallieerden niets zullen wagen. Do publieke meening in Nederland zal zich, voor het overgroote deel, verzetten tegen de uitvoering van dezen maatregel en dat niet zoozeer uit sympathie voor den schuldige dan wel uit nationalen trots en onaf- ban kelijkheidsgevoel." INQEZQNüEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de lledactie). Ondergeteekenden verzoeken b_ leefd opname voor het volgende, Btj voorbaat onzen dank. SPORT. Voetbal. Samensmelting ven „Hennes" en „O.V.S." Bovengenoemde clubs, spelende in de le klasse B, hebben in de laatst gehouden algemeene vergaderingen met overgroote meerderheid van stemmen besloten tot vermenging. De naam der combinatie wordt Hennes—D.V.S., maar er zal worden gespeeld onder den naam Hermes. De kleuren zullen die van D.V.S. zijn. Het veld van Hermes in Schiedam het le speelterrein; hetoefenvelJ van D.V.S. te Rotterdam wordt aan gehouden, terwijl het eigenlijke speel veld van laatstgenoemde, dat in Vlaar- dingen is, tot 1 Jan. nog ter beschik king is. Hermes bestond reeds 35 jaar, heeft, ook als cricket-vereeniging een goeden naamD.V.S. vierde het vorig jaar haar 15-jarig bestaan. Uit deze twee clubs is een sterke combinatie voortgekomen, die de eerste klasse aanmerkelijk versterken zal. Als proef op de som heeft het le elftal der gecombineerden ingeschre ven voor den Scheep vaartbeker-wed strijden en het 2e om het Merwede- schild, die in Dordrecht gehouden worden. Helder—Amsterdamsen Xl-tal. Helder heeft weer gelijkgespeeld. De wedstrijd stond op dooger peil dan voor 14 dagen terug. Ondanks de broeierige temperatuur is er vlug en vurig gespeeld. De Amsterdam- sche combinatie zat beter in elkaar dan die van de vorige maal. Samen spel was voortreffelijk, terwijl zij goed hun plaats hielden. Daaraan kunnen onze Heldersche spelers een voor beeld nemen. Helder verscheen niet op zijn sterkst, eenige goede krachten ontbraken, ter wijl bijna de geheele eerste helft met 10 mensehen gespeeld werd. De oorzaak hiervan is, dat het bestuur niet tijdig genoeg kennis kreeg, dat de Amsterdammers zou den komen en daardoor niet al de spelers konden waarschuwen. In het doel stond de keeper van het „Zee- macht"-elftal en deze heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten. Met de harde, scherpe schoten van de tegenpartij had htj niet de minste moeite. Reeds direct vanaf den aftrap had den de Amsterdammers de leiding met een hard schot van den kleinen rechtsbinnen, die een voorzet van links ineens inzette. Bijna dadelijk daarop was de voorsprong vergroot, doch ditmaal was de paal de red der. De gasten waren steeds in den aanval en „Helder" kon maar niet op dreef komen. Voóral met de voor hoede was het huilen. De A.-keeper neeft dan ook niet te veel te doen gehad; een ver schot van Vrijdag bezorgde hem eenige last. Even voor rust kwam Duinker het elftal completeeren. Toen ging het even beter. De 2e helft was er meer teekening in het spel van „Helder". En we kregen nu de mooiste oogenblikken. Een gelijk-opgaand spel was nu het resultaat, terwijl nu en dan de com binatie beduidend sterker was. Na een goed kwartier zorgt Frits voor den gelijkmaker, wat een uitbundig gejuich ten gevolge had. Het begint uu te spannen, meermalen verkeert het A.-doel in gevaar maar meestal zijn de onzen te driftig of laten het goede moment voorbij gaan. Doch ook het Heldersche doel is niet zonder gevaarde bijzonder handige links-buiten is meestal de man, die de aanvallen leidt, maar zijn schoten zijn meestal te scherp, terwyl de Heldersche doelmaneven- min voor de poes is. Tweemaal ach tereen verkondigt een luid applaus, dat hy zyn club uit een lastige situatie bevrijd heeft, door kranig te redden. Op het laatste moment, bij een algemeenen aanval van „Helder", begaat een der Amsterdamsche spe lers hands in het strafschopgebied, wat penalty tengevolge heeft, welke aanvoerder Bak echter sportiefhalve naast schiet. Direct daarop floot scheidsrechter Peters het einde van den vrij aar- digen match. Gaarne zouden we in den vervolge zien, dat, als er weer gespeeld werd, er kalklijnen werden getrokken. Het gaf nu enkele malen aanleiding tot kwesties, wat niet t§ verwonderen is. Nog zouden wij gaarne weteD, welke de- clubkleuren van „Helder" zijn. Tot nog toe valt dat niet te raden, daar we nu reeds eenige malen de spelers in shirts zien verscoljnen van hun vroegere clubs, waartoe zy eens behoorden. Daar dient toch spoedig verande ring in te komen. Nog enkele weken en de competitie begint. Voetbaluitslag van Zondag 10 Aug. Stormvogels I, Concordia I, 6—3 Helder II, Victoria I, 0—6 Concordia II, H. V. V. I, 1—2 ,,'t Zesdn." De Bredasche onderofficieren-voet- balvereediging „'t Zesde", die sinds 1914 niet meer aan de competities der N.V.B. had dealgenomen, is thans weer definitief toegelaten en herneemt alzoo haar plaats in de Zuidelijke le klasse. Breda telt dus drie le klassers. Da Scheapveartbekar-wedstrijdari. De le ronde van deze wedstrijden worden Zondag 81 Aug. a.s. in het Amsterdamsche Stadion gespeeld. Alsdan vinden er acht wedstrijden plaats. Gespeeld wordt van 'smor-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2