GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 19 en zoo noodig op Woensdag 26 Augustus 1010, des namiddags 7 uur (aanvang 71/* uur). Onderwerpen: Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw verkozen raadsleden: C'. Adri aans». 11. P. Baak. W. Biersteker. E. .1. Bok, 11. Boogaard. J. Borkert, L'. Bot. \V. C. van Breda, D. II. Grun- wnld. lleijblok, ,S. Kuiper. L. F. vau Loo, II. N. vuu Os, J. .1. Schoeffeleu- herger, J. Spruit, J. II. Staalman. J. vau der Veer, Cr. de Ven, A. G. A. Ver- stegen. B. Zondervnn en D. C- A. de Zwart. Notulen. Goedkeuring op. a. de kohieren nos. 2 en 3 der plaat selijke directe belasting naar het in komen. dieusl 1919. b. het raadsbesluit van 3 Juli 1919 tot aankoop van grond in den llelder- sdien polder voor ƒ28767,50. Besluit van Gedeputeeido Staten van 80 Juli j.1. tot verdaging hunner beslis sing o]) het raadsbesluit van 23 Juni 1919 lot aanwijzing van de plaats eener ie bouwen school aan de Van Galenstraat. Dankbetuiging van J. Steeman voor den heiu verleenden toeslag op de aan- nuiuiiigssoin wegens onderhoudswer ken. Adres van don Directeur der N.V. StoomwasBcherij „Den Ilelder", hou- ilcnde verzoek om restitutie van Ijc- taaldo schadevergoeding ad ƒ102,91! voor oen stuk gereden lantaarnpaal. Procesverbaal vau opname der boe ken en kas vhn den Gemeente-ontvan ger op 8 Augustus 1919. Rekening en verantwoording van dc crooniging Ambaebtsscliool voor Hel der en Omstreken over 1918. Burgemeester en Wethouders stel len voor om deze rekening en verant woording goed te keuren. Voorstel der Commissie voor de her ziening van do rechtspositie van het gemeente-personeel tot vaststelling1 van een Ambtenaren- e'n Werklieden- reglement. Voorstel tot vaststelling eener nieu we salarisverordening voor gemeente ambtenaren en werklieden. eerstel betreffende het stopzetten der Brikettenfabriek. Voorstel inzake de overplaatsing vftn de hoofden der scholen B, Th. Avenarius en C. D. Colpa. Behandeling van het register van aanslagen voor de plaatsel. directe be lasting naar liet inkomen, dienst 1919 (laatste ged.) Voorstel tot verbetering van het al gemeen weeshuis.. Voorstel tot wijziging der verorde ning oi> hot Gemeentelijk Grondbedrijf van 3 Octobor 1917. Voorstel betreffende het verleenen van ontheffing van art. 1'G le lid dor verordening op hot bouwen en op de bewoning ten aanzien van den ver- bmiw vau perceel Spoorstraat 33. Voorstel tot vaststelling van het nieuwe uitbreidingsplan der gemeente (2e gedeelte.) Voorstel betreffende hel ten behoe ve van de Coöperatieve Vereeniging tot exploitatie van volkstuintjes te Koegras „Eendracht maakt macht" be schikbaar stellen uit de gemeentekas van een bedrag van ƒ100,— in verband mot den aanleg van volkstuintjes. Voorstel tot vaststelling der 2e en 3e suppletoiro begrooting van inkom sten en uitgaven dor gemeente, dienst 1919. Voorstel om aan bot plaatselijk steuncomité ten behoeve van de steun regeling voor gedemobiliseerden een bijdrage uit de gemeente-kas te ver leenen van voorloopig ƒ4000. Voorstel om de bolooning voor de geheel tijdelijke vervanging van de be trekking van brugwachter der Wil lemsbrug als dio voor dienstzaken af wezig is, vast te stellen op ƒ50, 's jahrs. Voorstel tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gem. bogrooting, dienst 1919 vau ƒ926,14. Voorstel botreflende de uitkeering van periodieke salarisverhooglngcn aan den gasfitter J. Kerkhof. Voorstel betreffende de vaste aan stelling van werklieden bij de gemeen te-bedrijven. Voorstel tot het verleenen van scha devergoeding aan P. Schilder. Adres vuu gemeente-vroedvrouwen om toekenning van vacantie-toeslag met afwijzend advies. Voorstel tot het verleenen vau een bijdrage ad ƒ80,aan het Centraal N o rnial isatiobu reau. Voorstel betreffende de reorganisa tie v. d. geneeskundigen dienst. Benoemingen Nieuwe school aan de Molenstraat (5 onderwijzers en 2 onderwijzeres sen.) Idem o.l. school no. 3 (2 onderwijze ressen.) Reclames. 8TOPZETTING BUI KISTEN FABRIEK. Door B. en W. is het volgende schrijven aan den Raad gericht: Bij haar hiernevens overgelegd schrijven van 5 Aug. j.1. heeft do Brandsloffeneommissie onder de aan dacht van ons College gebracht, dat er geen aanleiding bestaat de exploi tatie van de gemeentelijke briketten fabriek nog langer voort le zetteu. Zij grondt haar meening ia de eerste plaats op do ruimere voorziening van andere dan de door de Brikettenfa briek geproduceerde brandstoffen, ter wijl, ufgezien nog hiervan, het mee- rendeel der ingezetenen de briketten loch niet wil gebruiken. Overigens wijst zij nog op de onmogelijkheid om den afzet van de fabriek door het nemen van bepaalde maatregelen kunstmatig te vergrooten, alsmede op het feit, dat elders geen markt voor dit artikel kan worden gevonden, daar op meerdere plaatsen in het land ge lijksoortige producten, boven de duur- naar bestaande vraag, worden aange boden. Wij behoeven aan deze beschouw ir&i gen weinig toe te voegen. Met de Commissie waren wij van oordeel, dat hot zaak was de exploitatie der fa briek zoodra mogelijk stop te zetten en niet te wachten tot uwe vergadering zelve daaromtrent een beslissing zou kunnen iteiuen. Op grond hiervan heb ben wij in afwachting van uw nadere beslissing bereids tot stopzetting be sloten. Ten aanzien van bet aan de fabriek werkzaam personoel zal een regeling dienen tc worden get'offcn gelijk indertijd voov liet personeel van de Centrale Keuken is geschied. Ten slotte komt het ons niet gc- wonscht voor thans eon beslissing om trent gebouw en inventaris te nemen, zoodat wij ons voorstellen zoodra mo gelijk met voorstellen te dezer zake bij uwe vergadering aan te kernen. Samenvattende stellen wij u thans voor goedkeuring te hechten aan onze besluiten: a. Tot. zoodra mogelijke stopzetting .Van do exploitatie der Gemeente-bri kettenfabriek. uiterlijk met ingang van 16 Augustus; b. tot het verleeuen van ontslag aan het bij de fabriek werkzaam personeel met ingang van den dag der stopzet ting van het bedrijf, met dien vorstun- de, dat aan de ontslagenen, wier ,-alu- ris per maand is bepaald, alsnog liet salaris over 2 maanden na ingang van den datum vau het ontslag extra zal worden uitgekeerd, terwijl zij, die op wéék- of dagloon werken, een extra uitkeering zullen bekomen overeenko mende met 'la deel van hetgeen zij per maand ontvangen, voor de corsle inaand na liet. ontslag, en de helft vau een maand verdienste voor de tweede iunand nadien, derhalve tol aal 'U mnand verdienste, De Commissie tot herziening van de rechtspositie van hot gemeente-perso neel. die bij besluit van 26 Septem ber 1918 is uilgcnoodigd advies uit tc brongen nopens het voorstel van Bur gemeester en Wethouders, opgeno men in de bijlage tot. het Raadsvcrslug van 1918, No. 81, betreffende het in vasten dienst nemen van enkele werk lieden bij de Gasfabriek en Waterlei ding, deed meiledeeling aan don Raad, dal zij zich niet den inhoud van ge noemd voorstel volkomen kan vereeui- gen. Waar bij de destijds gehouden be sprekingen enkele bezwaren naar vo ren zijn gebracht, meent zij goed tc doen daaromtrent het volgende op te merken De wenseheiijklioid werd besproken- om voor de werklieden, in lossen dienst gekomen na 1 Januari 1912, alle dienstjaren te doen medetellen voor de toekenning van periodieke verhnogin- gon. Wanneer hiertoe mocht worden be sloten, zou men een onrecht licgaiui ten opzichte van vele vaste werklie den, die vóór liuuuc Miste aanstelling geruime» tijd in lossen dienst zijn ge weest en met welken diensttijd voor de toekenning van pnriodicko verlioo- gingon. volgens de verordeningen, geen rekening kon worden gehouden. Betreffende de opmerking, dat hij do Reiniging ook eenige werklieden sinds geruime» tijd in lossen dienst zijn. die voor cén vaste aanstelling wenst hen in aanmerking te komen, deelt do Coin missie mede, dat volgens ingewonnen advies van don Directeur twee werk lieden wegens werkloosheid vóór eeni ge jaren terug in lossen dienst zijn aangenomen. Door don Directoire is hun echter medegedeeld, dat. zij wegens luin hoe- gen leeftijd nimmer voor eon vaste aanstelling in aanmerking konden ko men. In verband met liet voren staand stelt de Commissie voor bet voorste) van Burgemeester en Wethouders on gewijzigd aan le nemen. Verplaatsing Hoofden van Scholen. Als gevolg van liet besluit van den 23en Juni j.1. tot regeling van liet on derwijs. dat in de toekomst zal wor den gegeven aan school 8 en aan de nieuwe school aan de Molenstraat, is het gewenscht alsnog tol overplaat sing van de betrokken schoolhoofden te besluiten. Wij stellen derhalve, in overeen stemming met het geyoolen van den Districts-Sehoolopziencr, voor a. C. D. Colpa. krachtens art. 29, lid 7, der wet tot regeling van hel lager onderwijs, zonder voordracht te plaat sou aan hot hoofd der II, L. O. school aan de Hoofdgracht, zulks onder ge lijktijdige intrekking vau hel besluit van den Oden Juli 1918. waarbij Colpa zonder voordracht word geplaatst iuiii het hoofd der tc openen school voor IJ. L. O. onderwijs; b. B. Th. Avenarius, krachtens art. 29, lid 7, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zonder voordracht, te plaatsen aan het hoofd dor lo openen school voor M. U. L, O. aan de Molen straat: c. te besluiten, dal. deze overplaat singen zullen ingaan op een nader door ons College te bepalen datum. Op 9 Januari j.1.. dos avonds te on geveer 10 uur. is do pl.ni. 70-,iurigc melkventer F. Schilder, terwijl lii.i zich naar zijn woning aan do WilhcJ- ininastraat no. 40 begaf, op den hoek dier straat en van de Kikkortstraat komen te vallen, mot hel gevolg dat- Schilder zijn rechterarm brak. liet on geval moet, blijkens de hiernevens overgelegde politierapporten, worden toegeschreven auu eon ernstige ver zakking van hot afsluitdeksel van een zich ter plaatse bevindende uilmon ding van het gemeentelijk riool, ecu toestand die, tengevolge van do hoer- schonde duisternis, niet door Schil dei- kon worden opgemerkt. Het wil B. en W. voorkomen, dat in liet onderhavige geval moeilijk kan worden ontkend, dat het gemeentebe stuur nalatig is gebleven in de taak, hem bij art. 179 lettor li der Gemeen tewet opgelegd, zoodat liet verzoek van Schilder om schadeloosstelling al leszins redelijk schijnt. B. en W. stollen mitsdien voor aan 1'. Schilder de geleden schade ten be drage vuu ƒ130 uit den post voor On voorziene Uitgaven op de begrooting voor 1919 te vergoeden. Op grond van de omstandigheid, dat de betrokkenen haar hoofdbcstiian niet iu gemeentedienst vinden, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van N. Kiske c.s., ver loskundigen in dienst dezer gemeente, om toekenning van den vncnntieloe- slag. PLAATSELIJK NIEUWS. Opheffing gemeentelijke brikettenfabriek. Onder de in dit nummer afge drukte bijlagen van de Handelin gen van den Gemeenteraad vindt de lezer ook een voorstel van B. en W. (eigenlijk is het van de Brand stof fencommissie) tot stopzetting van de exploitatie der Gemeente brikettenfabriek. De productie dei- fabriek stond al geruimen tijd stil, omdat men geen afzet had voor het fabrikaat; thans echter wordt de exploitatie zelve stopgezet, m.a.w. de brikettenfabriek wordt opge doekt. Ongetwijfeld zal de bevolking van den Helder met groote genoeg doening dit nieuws vernemen. Als een oorlogsproduct, veel te haastig en onder veel te grooten drang op gericht, bleek al aanstonds de fa briek eene mislukking te zijn. Wij hebben meermalen, naar aanleiding van in den Raad ge voerde debatten, onze meening over deze fabriek gezegd, zoodat wij overtuigd zijn, dat onze lezers zul len inzien, dat noch de Brandstof- fencommissle, noch de Raad te dezen opzichte iets kan worden ver weten. De fabriek is ontstaan uit den aandrang, van de zijde van het Haagsche Kolenbtireau uitgeoefend op de Brandstoffenconmiissie, en door toedoen van den Baad zijn de oorspronkelijk klein bedoelde plan nen veel uitgebreider geworden. De B. (J. wilde bjj de gasfabriek een gebouwtje zetten voor de bri ketten fabricage, maar de Raad, die de gelden moest voteeren, veran derde dit gansohe plan, kocht ter reinen nabjj de gebouwen van den reinigingsdienst en maakte er een min of meer grootscheepsche in richting van. Ach, ook de Raad was te goeder trouw, meende aldus het werkelijk belang der gemeente te behartigen. Niemand onzer kon ook maar in de verte benaderen wat ons in de toekomst, die er in dc dagen waarin zich dit afspeelde, verre van rooskleurig uitzag, nog voor verdere ellende zou wachten, en zij die thans den Raad verwijten zouden willen doen destijds de gel den gevoteerd te hebben, mogen voor zichzelf de vraag oplossen wat zij onder de gegeven omstandighe den zouden hebben gedaan. Tntusschen, wij verheugen ons van harte, dat de BrandstofSencom- missie zelve thans ook tot de con clusie is gekomen, dat het noodig was de fabriek op te doeken. Nog onlangs verdedigde de Voorzitter dier Commissie, wethouder de Geus, de houding van die Commis sie in den Raad en meende het in het publiek te moeten laken, dat dit stemming maakte tegen de fa briek. De heer de Geus ging hierbij van liet verkeerde standpunt uit, dat men een niet levensvatbare in stelling kunstmatig leven in zou kunnen blazen. Thans, wijst de Brandstoffencommissie zelve iu haar schrijven aan B. en W. op de onmogelijkheid om den afzet van de fabriek door liet nemen van be paalde maatregelen kunstmatig te vergrooten. Begrijpelijkerwijs dringt zich thans bij den lezer allereerst dc vraag op: wie moet de kosten van deze mislukte onderneming betalen en hoeveel beloopen die? Wat de laatste vraag betreft, wij mee- nen, dat een bedrag van plusminus anderhalve ton in de onderneming steekt. En aangaande de eerste vraag: wie dit betalen moet, doet zich eene andere vraag voor, of niet het Haagsche Kolenbureau li ier voor in aanmerking komt. Immers, do gansche opzet van de fabriek is afkomstig van dit Bureau, de rege ling der brandstofvoorziening, formeel mogelijk ten onzen opzich te juist, was van dien aard, dat wij betwijfelen of een tweede ge meente in ons land zooveel kolen- misère heeft meegemaakt, en de voordeden, die ons werden voorge spiegeld van zoo'n brikettenfabriek, waren zóó evident, dat wy liet niet meer dan billijk zouden vinden in dien het Kodibu, deze bekende in stelling met haar weiluidenden naam, nu ook maar de kosten droeg van deze oorlogsinstelling.Het zoude, naar onze meening, van groote onbillijkheid getuigen om die kosten te willen verhalen op de burgerij, die waarlijk al onder ge- noegzamen finantieelen druk zit sinds onlangs de kohieren voor den hoofdelijken omslag zijn afgekon digd. Natuurlijk zal de verkoop der machinerieën, die bun volle waarde wel zullen opbrengen, het nadeelig saldo verminderen, en wat den aan- gekochten grond betreft, daar voor is wel eenig emplooi te vin den, al moge het waar zijn,'dat een terrein nabij de gasfabriek .thans geschikter ware te gebruiken rlau dit verafgelegen terrein. Wy hebben reden om ten aanzien van de kosten ietwat optimistisch gestemd te zijn en zien met belang stelling de discussies in den Raad van a.s. Dinsdag tegemoet, die, mo gelijk, wat meer licht zullen ver spreiden over deze materie. Salarisherziening Gemeentepersoneel. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad ter vaststel ling aangeboden een ontwerp tot herziening der salarissen van het gemeentepersoneel. In hun voorstel wyzen zy er op, dat verhooging der looncn geboden is, eenerzijds door de, sedert de totstandkoming dei- vorige herziening, belangrijk ge stegen levensstandaard, anderzijds als gevolg van hot feit, dat de loo ncn van de werklieden iu het par ticulier bedrijf reeds eerder aan sluiting by de gewijzigde omstan digheden hebben gezocht, zoodat het verkrijgen van meerdere over eenstemming met de daar geldende loonen wensehelyk is. In het s y s t e e m der regeling is geou wijziging gebracht. Burge meester en Wethouders zijn van oordeel, dat niet eene verhooging van de verschillende minima en maxima over de gehecle linie kan worden volstaan, omdat de thans bestaande regeling vrucht is van een meer diepgaande studie over bezoldigingssystemen door een vroeger ingestelde salariscommissie Voorts wordt er op gewezen, dat dc hoegrootheid van dc als nood zak e 1 ij k aan te merken verhoo gingen moeilijk objectief bepaal baar is, zoodat het maken van inge wikkelde berekeningen achterwege is gebleven, maar volstaan is met het zoeken naar overeenstemming met hetgeen in andere gemeenten kortelings te dezen aanzien is ge schied. Uit den aard der zaak gaan met dergelijke ingrijpende voorstellen belangrijke financieele offers ge paard. Burgemeester en Wethou ders ramen dan ook liet bedrag waarmede het jaarlyksch budget zal worden bezwaard op niet min der dan 93000. Deze meerdere uit gave zal echter niet alleen gevon den moeten worden uit verhooging van de belastingpenningen van de burgerij, doch voor een groot deel ten laste der exploitatie van de ge meentebedrijven worden gebracht. De genoemde som wordt verkregen, doordat uitgegaan is van de ver onderstelling, dat de werklieden ongeveer 8 per week in salaris vooruit moeten gaan, terwijl voor de agenten van politie een verhoo ging van ƒ9's weeks wenscheljjk wordt geoordeeld. De verhoogingen van de salaris sen der ambtenaren zijn niet zoo niet een enkel bedrag aatn te geven ook deze sluiten zich intussohen by de bovenaangegeven gedragslijn aan. Ook voor den Burgemeester, den Secretaris, den Ontvanger en den Commissaris van Politie is een salarisverhooging gedacht. Voor dezen kan echter alleen door den Raad op verwezenlijking der voor gestelde bedragen worden aange drongen, daar de regeling van de salarissen der genoemde autoritei ten niet tot de competentie van den Raad behoort. Hieronder geven wij een over zicht van de voornaamste groepen van personeel, met vermelding van de voor hen voorgestelde wedden. Minimum 550 0 maximum ƒ0500 (4 éénj. verh. van ƒ250): Burgemeester. Minimum ƒ5000 maximum ƒ6000 (4 éénj. verh. van 250): Secretaris. Directeur der Bedrijven, Directeur van den Geneeskundigen dienst. Minimum ƒ3500 maximum ƒ4000 (4 éénj. verh. van 125): Ontvanger, (Jommissuris van Politie, Hoofdcommies tor Secretarie. Plaatsverv. Secretaris. Adjunct-Directeur der Bedrijven. Administrateur der bedrijven. Gemeente-Bouwmeester, tevens Óp per-brandmeester. I )i recteur-Veeurl j. Directeur vau den Keuringsdienst van Levonsni. enz.. Verificateur der Gein. financiën. Minimum 2900 maximum 3300 (4 éénj. verh. van 100): Hoofdcommies ter Secretarie, Directeur dor Gem. Reiniging. Minimum ƒ2600 maximum ƒ3000 (4 éénj. verh. van 100): Commies-Redacteur ter Secretarie. Minimum ƒ2400 maximum ƒ2800 (4 éénj. verh. van ƒ100): ïommics ter Secretarie. Hoofd-Bookhouder der Bedrijven. Minimum 2000 maximum ƒ2400 (4 éénj. verh. van 100): Opzichter Gemeentewerken, Minimum 1800 maximum ƒ2200 (4 éénj. verh. van 100): Adjunct-Commies ter Secretarie. Boekhouder - Magazijnmeester der Gasfabriek, Adjunct-Commies ten kantore van den Gem. Ontvanger. Opzichter Distributie Gasfabriek en Waterleiding, Boekhouder der Bedrijven. Kassier der Bedrijven, Insiieetour van Politie. Hoofdcommies der l'l. Belastingen. Marktmeester bij den Vischafslag. Teckeiiuur der Bedrijven. Minimum ƒ1600 maximum ƒ2000 (4 éénj. verh. van 100): Gasmeestcr, lo Machinist bij de Waterleiding. Baas bij de Waterleiding, Keurmeester van Vee en Vleesch, Keurmeester, tevens adsistent Gem. Apotheek, Deurwaarder PI. Dir. Belastingen. Minimum ƒ1200 maximum ƒ1600 (4 éénj. verh. van 100): Klerk bij aMe takken van dienst. Adsistcntc Gem. Apotheek, Bode Raadhuis, Afslager bij deu Vischafslag, Bovolkingsagent, Adsistent in hel Laboratorium dei- Gasfabriek, Klerk-teekenaar der Bedrijven. Minimum 1100 maximum 1500 (4 éénj. verh. van 100): Doodgravor, Schoolarts, I ncasseerder, Kommies bij de Belastingen. De werklieden worden in 5 loon- groepem ingedeeld, waarvan de re geling is als volgt: 2427, 26—29, 2730, 28—31 en 3336 per week. Voor de agenten van politie wordt voorgesteld 2831 en brigadiers van politie 33f 36 per week. Het maximum-loon voor de werk lieden en politiepersoneel wordt bereikt door toekenning van 3 éénj. verh. van 0.75 per week. Burgemeester en Wethouders stellen voor om de regeling te doen ingaan te rekenen van 1 Juli 1919. Tol administratief ambtenaar bij d enArbeidsraad te Alkmaar is benoemd onze vroegere plaatsge noot de heer R. Th. de Gock Rz. Bij het te Utrecht gehouden examen voor opzichter van het seinwezen der Ned. Spoorwegen, slaagde als No. 1 onze vroegere plaatsgenoot de heer Corn. de Gock Rz. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende motie: De afdceling Willemsoord van den Bond van Marine-Onderoffi cieren, op 12 Augustus 1919 in ver gadering bijeen. Gehoord de besprekingen over de toepassing der duurtebijslagwet. Gelet op de toezegging gedaan door den Minister van Marine aan ons Hoofdbestuur, n.1. dat deze wet in voor het personeel zoo voordee- lig mogelyken zin zou worden toe gepast. Gezien echter de toepassing zoo als die thans plaats heeft. Protesteert tegen een dergelijke wijze van handelen van den Minis ter vau Marine en verklaart als een man achter het Hoofdbestuur te staan by haar actie voor eene betere toepassing van de duurte- byslagregeliug en haar salarisactie in het algemeen. Besluit de plaatselijke bladen te verzoeken deze motie op te nemen. Groote Jubileum-Demonstratie in „TlvolT. De Jubileum-Demonstratie van liet Leger des Heils, welke a.s. Zondagavond in „Tivoli" wordt ge houden, belooft zeer belangrijk te worden. Het zal de eerste maal zijn, dat den Helder wordt bezocht door de tegenwoordige leiders van het Leger des Heils, Kommandant en Mevrouw Howard. De Komman dant is ruim dertig jaren officier van het Leger des Heils. Komman dant Howard is een begaafd spre ker en een bekwaam musicus; hy zal hier spreken in de Engelsche taal en worden vertaald door zijn secretaris stafkapitein Kleyze. Behalve de Demonstratie in „Ti voli" zal de Kommandant nog drie samenkomsten in de Legerzaal op de Spoorgracht lelden. Opeuluchtmeetlng op het Koningsplein. Morgenavond (Vrijdag) halfaclil wordt op het Koningsplein een Openluchtmeeting geleid door Bri gadier Schuurman van het Divisie- Hoofdkwartier te Amsterdam. De Brigadier zal worden bijgestaan door de Kapiteins Bouwens en ver schillende Heilssoldaten van den Helder. BINNENLAND. Ons brood. De Minister vau Landbouw enz. brengt ter algemeene kennis, dat in zijne desbetreffende bekendma king van 7 Aug. 19.19 gelezen moet worden, dat met^ingang van 8 Aug. zal worden verstaan onder Regee- L'ingsbloem een mengsel van: 36 pOt. Amerikaansche bloem, 5 pCt. lapiocameel en 9 pCt. gerstemeel, en 50 pOt. bloem verkregen door uitmaling op 76 pCt. van buiteai- landsche tarwe. Om het den bakkers mogelijk te maken, brood te bakken van de vrijgegeven granen van den in landsehen oogst, heeft de Minister van Landbouw onder intrekking van zijn beschikking van 19 Mei 1919 No. 62959/36 bepaald: de uitzondering, gemaakt in art. 17 (1), hem geleverde Regeerings- bloein, Regeeringsmeel of rogge anders dan in eigen bakkerij tot respectievelijk wittebrood, bruin- brood of grof roggebrood te ver werken. 2o. Het is den bakker geoorloofd brood te bakken van andere dan Regeeringsgrondstoffen. 3o. Het loonbakken is den bakker toegestaan. Vragen van Kamerleden. De heer Van der Waerden heelt tot den Minister van Marine de volgende vragen gericht: Is de Minister bereid gratis ge weren en munitie ook te verstrek ken aan loodsvaartuigen, ten einde het mijnengevaar te verminderen? Wil de Minister overwegen oni, naast de toelagen voor mijnenve gers, premies in uitzicht tc stellen aan de demonteurs van mijnen als compensatie voor hun zoo verdien stelijk, maar gevaarvol werk? De heer Kuiper heeft den Minis ter van Financiën gevraagd: Is het den Minister bekend, dat de uitbetaling van den duurteby- slag aan de werklieden der Artille rie-Inrichtingen niet geschiedt overeenkomstig de bepalingen dei- wet op de duurtebijslagregeling voor 19.19 en de daarop betrekking hebbende verklaringen, in de Me morie van Antwoord op het betref fende wetsontwerp aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge geven? Is de Minister genegen en zoo ja, wat is Zytn Excellentie voorne mens te doen om te bevorderen, dat de uitbetaling van den duurteby- slag over 1919 aan de vorenge noemde werklieden zoo spoedig mo gelijk overeenkomstig de wettelijke bepalingen en de gegeven beloften zal geschieden? RUst In aansluiting bij de in de „Staatscourant" van Dinsdag ge publiceerde circulaire aan de ge meentebesturen van den Minister van Landbouw enz. volgens welke 8000 balen rjjst, waarover de Ver eeniging van Rystpellers nog de beschikking had, zullen worden af geleverd aan de gemeentebesturen ten behoeve van de zieken en zwak ken, vernemen wij, dat de Minister nog een verdere hoeveelheid van 10.000 balen rijst heeft aangekocht, welke door de rystpellers zullen worden aangevoerd en die even eens aan de gemeenten ten be hoeve van de zieken en zwakken zullen worden beschikbaar gesteld. Kaas in bezit genomen. Naar het Haagsch Corresponden tiebureau verneemt is dezer dagen op last van den Minister van Land bouw enz. bij een firma te Katwijk aan den Rijn alle voorhanden kaas in bezit genomen. Het nemen van dezen maatregel vond zijne aanlei ding in de omstandigheid, dat die firma een partij kaas naar België had verkocht, terwijl door het be staande uitvoerverbod een derge lijke uitvoer niet anders dan frau duleus kan geschieden. Het ligt in het voornemen van den Minister ook ten aanzien van andere firma's denzelfden maatre gel te nemen. Buitengewone inkomstenbelasting in den Haag. B. en W. van den Haag hebben bij den Raad een voorstel inge diend betreffende de invoering van een buitengewone heffing der in komstenbelasting tot delging van de bijzondere lasten door de oor logsjaren aan dc gemeente opge legd. Daar verwacht mag worden dat deze bijzondere lasten na 1921 zullen zijn gekweten, wordt voorge steld de buitengewone heffing te doen plaats hebben'alleen voor de jaren 1920 en 1921. Ten einde te doen blijken van het bijzonder karakter dezer heffing, zal deze belasting afzonderlijk op de kohieren worden vermeld, ter wijl een afzonderlijk aanslagbiljet zal worden uitgereikt. Het vermenigvuldigingscljfer zal telken jaar door den gemeenteraad bij de begrooting worden bepaald. De Stoomvaart-maatschappijen. Het N. v. d. D. v. Ned.-Indië, dat langen tijd niet te spreken was over de Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappijen en menig verwijt aan haar adres richt, heeft nu een deel van een brief van de directie I van de Rotterdamsche Lloyd aan haar hoofdagentschap afgedrukt, dat een ander licht werpt op de kwestie der hooge passaee-tarieven dan het blad tot nu toe daarop heeft geworpen. Het schrijven van de directie der Rotterdamsche Lloyd luidt o.m.: „Evenals van Java naar hier be staat er van hier naar costi een groote aandrang van passagiers, die niet plotseling allen vervoerd kunnen worden. Door aan boord van de s.s. Sindoro en Tabanan in de tusschendekken hutten bij te bouwen hebben wij getracht zoo veel mogelijk aan den aandrang te gemoet te komen. Wij hadden niet de minste moeite om die extya ruimte te vullen, passagiers lie pen storm om die plaatsen te krij gen, verklaarden zich bereid met alles genoegen te nemen, etc. etc. Uit Falmouth begonnen de klach ten reeds te regenen. De ligging deugde niet etc., etc. Uit Port Said werden die klachten herhaald en tevens omgezet in een eisch tot re ductie op de passagegelden wegens minder goede ligging. Naar aanlei ding daarvan hebben wy besloten de volgende schepen niet meer te voorzien van tijdelijke inrichting. Onze heer W. Ruys kortelings te Londen, vernam daar dat de P. O. en andere passagierslijnen naar het Oosten tot tweede klas passage passagiers genomen hebben in de tusschendekken. Zij moeten zich echter opschieten in hangmatten, evenals onze kolo nialen. Bediening krijgen zij niet. Zij moeten hun eigen hangmat 's morgens oprollen en 's avonds uithangen. In het ruim worden ta fels en banken opgesteld om de maaltijden te gebruiken, terwijl die ruimte dan tevens dient voor ver blijf overdag. De Engelsche passagiers nemen daarmede gaarne genoegen en zijn blijde dat zij wegkomen. De enkele plaatsen die op de Tabanan door toevallige omstan digheden in het tusschendek nog vrij waren, werden dan ook grif weg in Londen gevuld. De oassa- giers aldaar ingenomen, verklaar den dat zij in een paleis woonden. Verder kunnen wij u nog mede- deelen, dat in alle hutten op de En gelsche lijnen het aantal couchettes verdubbeld is. Ieder hutje waarin maar vier personen geborgen kun nen worden, wordt daarvoor ge bruikt. Op die wijze maken de En gelsche lynen van een hut die, laai ons zéggen 8 X 8 voel groot is, 4800, terwijl wij voor een derge lijke hut tot het thans geldende ta l-iel' slechts 2400 maken. Ook wy zouden de capaciteit onzer schepen zeker met 30 a 40 pet. kun nen vergrooten, maar wij aarzelen, omdat wij van tevoren weten, dat met datgene waarmede men op een buitenlandsch schip tevreden moet zijn, men niet tevreden zou zijn aan boord van een Nederlandsch schip. GEMENGD NIEUWS. Oplichting. Te Haarlem is aangehouden IP. F. O. uit Amsterdam, verdacht van oplichting van een auto ter waarde van ongeveer 6000, ten nadeele van den directeur van het Victoria-hotel te Amsterdam. De man noemde zich jhr. van Renesse van Duivenbode en had de auto te Haarlem gestald. Verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur heeft de zee wederom een slacht offer geëischt, als gevolg van ver regaande roekeloosheid. De 17-jarige C. Ladage, kantoor bediende te Rotterdam, was om streeks dien tyd even voorbij de batterij aan het Scheveningsclie strand aan 't zwemmen en begaf zich niettegenstaande gewaar schuwd te zyn, te ver in zee. Plotseling zag men hem om hulp wenken en roepen, maar de pogin gen tot redding waren tevergeefs en hij verdween in de diepte. Een kwartier later wierp de zee haar slachtoffer op 't strand. De politie trachtte toen nog onmid dellijk door middel van een zuur stofapparaat de levensgeesten we der op te wekken, maar vruchte loos. Verdronken. Aan het strand te Kijkduin, on der Loosduinen, is Dinsdagavond de 19-jarige M. Looije verdronken. Ily was een paar hoofden van het badhotel af in zee gegaan en waag de zich, ondanks veler waarschu wingen, te ver. De zee trok sterk, wat men al merkte als men een eindje het water inging. Het lijk is nog niet aangespoeld. Dinsdagmiddag is op het stille strand, een kwartier verder, een 12-jarige knaap verdronken. Vier moordaanslagen te Rotterdam. Het is Dinsdag een dag van mis daad en ongelukken geweest hier in Rotterdam. Eerstens werd de bootwerker Duran vermoord bij een vechtpartij. Daarna stak op den Schiedamschen dijk een Engelsch- man zjjn vroeger meisje en haar tegenwoordigen beminde met een mes in de borst. Het meisje, dat in erustigen toestand in het zieken huis werd opgenomen, was gister morgen iets beter. Een andere moord is nog gepleegd op den Gc- dempten Slaak. Een beschonken bootwerker kreeg daar twist en één van hen, een zekere W. H. van V. bracht zijn tegenstander zulk een slag op het hoofd toe, dat deze bewusteloos ineenzakte. Toen een der omstanders hem naar zijn wo ning in de Laanzichtstraat bracht, bleek de man reeds te zyn over leden. Van V is in verzekerde bewaring gesteld. Hij staat niet ongunstig bekend en zal waarschijnlijk weer op vrije voeten gesteld worden, daar hy uit zelfverdediging gehan deld heeft. De verslagene J. P. Martens was gehuwd. Het lijk is ter sectie on derzoek naar het zlekehhuis ver voerd. De moord op de marechaussees. Maandag is de Rus Zutof op nieuw verhoord, en heeft hij be kend. Zoo overtuigend waren de bewijzen, dat de feiten niet te loo chenen vielen. De bekentenis van Zotof, die in een heel complex van misdrijven betrokken is, is slechts gedeeltelijk geweest, daar hij niets heeft willen loslaten van datgene waaromtrent ook de politie nog in 't duister tast: omtrent de geheimzinnige verdwij ning van Kramzow en omtrent den moord op den jachtopziener W. de Vlieger te Doornspijk. Het verhaal dat Zotof aan den commissaris deed, bevat eenige voelbare onwaarheden, doch is ze ker juist, voorzoover het den aan slag te Deventer betreft. Vanavond zullen nieuwe perso nen worden verhoord, die meeneu aanwijzingen te kunnen geven om trent den moord op den jachtopzie ner W. Vlieger. In 't kamp te Oldebroek wordt dag aan dag naar de verdwenen, fiets van Zotof gezocht: gebleken is, dat deze zich nog in zijn bezit bevond, toen hij 's nachts voor zyn terugkeer in het kamp by een boerderij den weg vroeg. Het vermoeden, dat Zotof zelf een handje heeft geholpen om z'n kameraad kwijt te raken, wint de laatste dagen sterk veld. De 16.000 Mark terecht. De 10.000 Mark, die uit het bed van den landbouwer te Chaam ver dwenen waren, zijn weer gevonden in dein broekzak van den oudsten zoon. Inmiddels was de 15-jarige knecht van diefstal van dit geld verdacht en was deze door de mare chaussee in arrest gesteld. Een ongewoon bezoek. Uit Apeldoorn schrijft men aan het Hbl.: Zonder eenig ceremonieel, alleen vergezeld door eene hofdame, bracht de Koningin Dinsdag een bezoek aan liet z.g. „roode dorp", een complex arbeiderswoningen aan den Arnhemsclien weg. Het be zoek gold niet zoozeer de bewoners dan wel de kinderen van het comité „Naar Buiten". In het perceel Zwanenweg 14 vroegen de beide bezoeksters, of zij deze kinderen eens mochten zien, waarna zij tot de bleek werden toegelaten, waar met de kinderen van de bewoners twee kinderen van „Naar Buiten" uit Haarlem en twee uit Leeuwarden speelden. Daar ontspon zich een gezellig praatje tusschen „de dame iu het wit" en een der bewoonsters, die ten slotte zich verontschuldigde met de woorden: Och, doet u 't maar verder af met mijn zuster, juffrouw, want ik moet aan de wasch. Waarna de Koningin het huis binnen ging en daar bij de vrouw des huizes be langstellend informeerde naar de kinderen. „Of zij het huis eens zien mocht?" En de vreemde bezoekster was na het toestemmend antwoord al de trap op naar boven, waar zy zich hoogst voldaan toonde over de wijze, waarop de kinderen van „Naar Buiten hier verzorgd wor den, over het frissche slaapka mertje met het mooie uitzicht, dat deed denken aan Zandvoort. „Pre cies een zeedorp". In allerlei stelde de bezoekster belang. Vriendelyk werd geïnfor meerd, hoe de kinderen zich ge droegen, of ze vooruitgingen, e.d. Nu, wat den vooruitgang betreft, daarop kon juffrouw Rietveld, de bewoonster, bevestigend antwoor den. Pleegkinderen, die nu alweer weg waren, waren tien, twaalf pond aangekomen. En met die er nu waren, ging het ook alweer den goeden kant op. 't Werd zoo een genoegelyk, hui selijk praatje, dat waarlijk niet zoo frank en vrjj gevoerd zou zijn, wan neer de bewoonster geweten had, wie zij te gast had. „Stel u voor, verzekerde zij, de bedden waren nog niet eens opgemaakt, en dan die scheur in mijn blouse!" Daarna was juffrouw Zuuk, aan den Kievitsweg 6, aan de beurt. Ook daar een vriendelyk praatje, waarbij belangstellend naar de daar aanwezige kinderen uit Haarlem geïnformeerd werd. Bij v. d. Veen, aan den Eenden- weg 12, bij wien eveneens een be zoek zou worden gebracht, was niemand thuis. Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagavond, toen op de brug tegenover- de Zomerhofstraat te Rotterdam, twee auto's voor el kander wilden uitwijken, reed de eene op het brugtrottoir, met het noodlottig gevolg, dat de heer H. G. Stollc en zijn meisje, mejuffrouw A. M. P. van Arkum, tusschen auto en brugleuning beklemd ge raakten. Eerstgenoemde kwam er met een gebroken dijbeen af, doch de dame werd met twee gebroken beenen en vermorzeld bekken naai het Ziekenhuis vervoerd, waar zij overleed. Korte berichten. Te Borkel en Schaft (N.-Br.) hebben de kommiezen 13 smokke laars aangehouden, die een party kaas over de grenzen trachtten tc brengen. Te Aalst by Eindhoven over rompelde de burgerwacht vier per sonen die in het Raadhuis inbra ken. Twee hunner werden ge grepen. BUITENLAND. HONGARIJE. Gerechtelijke vervolging van Bel* Kun en zijn volgelingen. Boedapoat, 13 Aug. In den minister raad deelde de minister van justitie Sznssy mede, dat een strafrechtelij ke vervolging ingesteld werd tegen Bela Kuu en zijn kameraden. Er wei den stappen gedaan om de uitlevering

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2