HELDERSCHE COURANT B Helderschg Meubellranspatt- en No. 5129 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1019 47e JAAKUANG Redacteur.Ulfwri C. PB BPBW Jr.» Holder, - Oplaag Op- e>n ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Augustus. op: onder op: onder v.m.: n.m. Zondag 17 a. 10 26 a. J.5 b.46 8.20 0.45 1.0 Maandag 18 11.7 2.21 5.47 8.18 1.20 1.30 Dinsdag 19 11.57 i 3.32 b 49 8.16 2.0 2.25 Woensdag 20 m. 0.56 4.33 b.bl 8.14 3.0 3.35 Donderdag 21 1.- 5.24 5.53 8.12 4.15 5.0 Vrijdag 22 f 2.4 6.5 b.bb 8.10 5.45 6.30 Zaterdag 28 3.18 0 6 38 5.56 8.7 0.55 7.40 Het nieuwe Werklieden- en Am btenareh reglement. In ons nummer van Dinsdag j.1. maakten wij reeds met een enkel woord melding van de door de Commissie voor de herziening van de rechtspositie van het gemeente- personeel bij den gemeenteraad in gediende ontwerpen van een nieuw Werk lieden- en Ambtenarenregle ment voor het personeel in dienst dezer gemeente. De belangrijkheid dezer aangelegenheid is o.i. een genoegzame rechtvaardiging om te dezer plaatse eenige meerdere aan dacht aan deze ontwerpen te schen ken. In de eerste plaats dan moet ons de opmerking uit de pen, dat de ar beid van de Commissie een bijzon der gunstig en indruk op ons heelt gemaakt. Wij spraken hiervoren dan ook opzettelijk van nieuwe ontwerpen omdat van een herzie ning van de bestaande regelingen feitelijk geen sprake meer kan zijn. Munten deze uit door vaagheid van uitdrukking en beperktheid van het gebied dat zij bestrijken, gene ge-, tuigen van een zoo breed mogelijke: opvatting van taak. In een tiental hoofdstukken is dei geheele stof systematisch gerang- schikt. Voorafgegaan door enkele alge meen?. bepalingen, die in het eerste hoofdstuk zijn ondergebracht, heb ben zij achtereenvolgens betrek king op de navolgende onderwer pen: Verplichtingen, wenschen en be zwaren; Maatregelen van orde; Indeeling, aanstelling, bevorde ring en ontslag; Het loon, het wachtgeld, de ar beidsduur en het overwerk; De vrije dagen, het verlof voor bijzondere gevallen, het verzuim, de vacantie en het verlof wegéns militairen dienst en zwangerschap;. De tegemoetkoming bij ziekte, het ziekteverlof en de uitkeering na overlijden; Vergoedingen en regelingen voor bijzondere gevallen; De straf en de strafberechting. Het geheel wordt besloten door een Hoofdstuk bevattende de wij zigingen, overgangs- en slotbepa lingen. Aan de eigenlijke bespreking van den inhoud der reglementen laten wij als ons oordeel voorafgaan, dat zonder bezwaar do stof in één enkel reglement ondergebracht had kun nen worden. De Commissie, die, naar onze meening terecht, gebroken heeft met het stelsel, krachtens hetwelk voor de ambtenaren en de werk lieden zeer verschillende regelin gen worden vastgesteld, heeft dan ook blijkbaar alleen maar aan af zonderlijke behandeling vastgehou den, omdat tegen algeheele codifi catie onoverkomenlijke technische; bezwaren zijn aan te voeren. W e- z e nl ij k verschil is er intusschen, wij zeiden het reeds, vrijwel niet gemaakt. Hoé weinig houvast trou wens de onderscheiding tusschen werklieden en ambtenaren biedt, moge blijken uit den inhoud van art. 1 der beide reglementen. Het gekozen onderscheid is van zuiver formeelen aard: ambtenaren zijn zij, wier loon anders dan over een ter mijn van ten hoogste één week wordt bepaald, werklieden zijn alle overigen, behoudens natuurlijk en kele noodzakelijke uitzonderingen. Het mag intusschen een gelukkig verschijnsel worden geacht, dat niet nog verder is gegaan en dat mot name niet het voetspoor is gevolgd van vele andere gemeenten, die er nog een derde groep met de haren bijsleepen, n.1. de beambten. Hoe subtiel dón wel het onder scheid tusschen de verschillende categorieën moet zijn, behoeft, na het bovenstaande, zeker niet te worden betoogd. Intussphen, zooals gezegd, do hier ter sprake zijnde reglemen ten sluiten zich, ook wat de redac tie betreft, zoo nauw bij elkander aan, dat de verdere bespreking van dit onderwerp, niet op één bepaald, maar op beide reglementen ziet. In Hoofdstuk I wordt allereerst bepaald op welke groepen van per soneel de reglementen niet van toe passing zijn. Daaruit blijkt dat voor namelijk do politie en het onderwij zend personeel worden uitgezon derd. Overigens trekt hier onze bij zondere aandacht het artikel dat oolc voor onze gemeente komt vestigen het z.g. georganiseerdover- 1 e g. In navolging van een aantal andere gemeenten zullen dus ook hier voortaan vraagpunten, die zich hij de uitvoering van de- regle menten mochten voordoen, niet. meer, worden beslist door het aan gewezen gezag e e n z ij d i g, maar eerst 11a daarover het gevoelen te hebben ingewonnen van een spe ciaal voor dat doel ingestelde Gom missie van overleg. Deze Commissie zal er, indien zij de van haar gevraagde taak, goed weet op te vatten, mede toe bijdra gen een uniforme uitlegging van de reglementen te verzekeren. De nieuwe gedachte, die hier is verwe zenlijkt, doet overigens sympathiek aan. Niet langer het van bovenaf decreteeren van gebods- en ver bodsbepalingen zonder meer, niet langer de vrees, dat, indien vraag punten over do uitlegging en toe passing der reglementen zich ter beslissing voordoen, het gezag, dat in de2e beslisisng het hoogste woord zal spreken, dit zal doen huiten de betrokkenen om en dus zonder met hunne belangen vol doende rekening te hebben gehou den, neen, integendeel, vóór tot het nemen van een beslissing kan wor den overgegaan zal het gemeente bestuur t e vore 11 overleg hebben te plegen met de genoemde Com missie, die d 0 0 r en 11 d t de betrok kenen zal worden samengesteld. Werkgever en werknemer hebben dus op de samenstelling dezer Commissie gelijken invloed en wij zen beiden hun vertrouwensman nen als leden aan. Het ideaal dus, naar de bereiking waarvan door het personeel reeds zoo lang is ge streefd. En dat, voegen wij er aan toe, stellig zal blijken in beider belang te zijn, zoowel in dat van de overheid als werkgeefster als in dat van bet personeel als werknemer en last not least ook in het belang van de ge meente en van haar ingezete nen zelve. Ook dezen hebben n.1. groot belang bij een goede fune- tionneering van de gemeentebedrij ven en instellingen, want hierdoor toch Avordt tevens een economisch beheer in de hand gewerkt, dat zijn weerspiegeling vindt in de resultaten van de bedrijven. Hoofdstuk II, dat een staalkaart geeft van de verplichtingen, die aan het personeel zullen worden op gelegd, geeft weinig stof voor be spreking. Blijkbaar heeft bij de Commissie zelfs de gedachte voor gezeten dat in strijd met het ge vleugelde „Het overbodige schaadt niet", in dit geval eenige beperking juist geboden is. Hoe meer ver plichtingen men gaat opnemen im mers, hoe eerder de opvatting ont staat dat buiten de genoemde ver plichtingen er ook geene bestaan. En dit is natuurlijk niet de bedoe ling. Men moet dan ook dergelijke bepalingen zóó verstaan, dat slechts datgene wat van het meeste belang is, wordt vermeld, maar dat ook afgezien daarvan, het personeel verplicht is al datgene te doen, wat in het belang van een goede func.- tionneering van den dienst wordt vereischt. Het meest belangrijke artikel uit dit hoofdstuk is, voor wat de werk lieden aangaat, dat over het opne men van arbeid in het particuliere bedrijf, zoo dezen door stakers 'is neergelegd. De omstandigheden waaronder van de gemeentewerk lieden de opvatting van zoodanigen arbeid kan worden gevorderd zijn intusschen zeer beperkt. Alleen in dien dit in het belang van de open bare veiligheid of gezondheid of in andere gevallen van dringend ge meentebelang beslist noodzakelijk is, kan het hevel daartoe worden gegeven. Geheel zonder een derge lijke bepaling kan men niet. Het geval laat zich n.1. denken dat een waterleiding in exploitatie is bij een particulier en dat de werk lieden bij dit bedrijf, om welke reden dan ook, den arbeid neerleg gen. Dan zou toch het algemeen belang opvatting van dezen ar beid strikt noodzakelijk maken. De redactie, maar meer nog de geest van onzen tijd, biedt overigens vol doende waarborg tegen misbruiken. Wij meenen het voor het oogen blik hierbij te moeten laten. Een volgend maal hopen wij gelegen heid te hebben onze aandacht aan den verderen inhoud van deze re gelingen te kunnen wijden. BUITENLAND. BELGIE. Naar een LatijoacJi Blue? De „Nation Beige" legt meer moer iodor terughoudendheid at. haar' nummer van Zaterdag, pleit zij in oen hoofdartikel openlijk voor do vorming van een 1'atijusch bloc, waar van Frankrijk en Italië de kern zou den vormen ori waarbij België zou worden opgenomen. Wij hebben bet reeds herhaaldelijk verklaard, zegt de (Brusselselio) „Standaard", maar wij kunnen liet niet genoeg herinneren „een aansluiting bij een Latijnsc.h bloc onder den vorm van militaire 011 eco nomische bondgenootschappen betee- kent voor België den ondergang van zijn staatkundige zelfstandigheid en voor Vlaandoren zijn eeuwige geeste lijke vorslaviug. Onder geen beding kunnen noch zul len wij dat aanvaarden. Willen de Wa len dat voor zich, dan mogen zij .de keuze doen, maar dan zullen de Vla mingen zich weren voor hunne, bevrij ding. Wij zeggen deze dingen op een zeer krasse wijze, omdat het gaat over ons bestaan zelf en omdat wij maar al te duidelijk zien, dat do. vrees voor deze rampzalige politiek nidt denkbeeldig is. Onder de menschen en de bladen, dio altijd met een drickleuvtje op hun hoofd pronken, zijn or vele met lcneeh- tenzielen en het is een bedenkelijk tee- ken, dat het juist onder dit bent is dat onze regeering of althans onze re- geereiide ministers hunne begun- stelingen en vertrouwelingen zoeken. De Vlaamsche pers, van elke poli 7000 ex. - Abonn»m»m»prl|»l In d» Blad 1 1.16, par poxt 1 1.40, Bf Itonlxnd I g.40. - Lo»»e «x. 3 ol. - Xdvar.enllén p»r regel 17'/, cl. tieke kleur, moge zich waakzaam too- nen: de toekomst is zwanger van ge varen!" De a.s. staldng. Brussel, 14 Aug. Het syndicaat van het spoorwegpersoneel en der P T. en T. publiceert een mededeel ing, waarin gezegd wordt, dat do verklaring van regeering in de Kamer helaas niet den tot hot uiterste gespannen toe stand heeft verbeterd. Het heeft, aan de Fransche, Nedorlandsclie en Lu- xemburgsche organisaties van spoor wegpersoneel het verzoek gericht haar groepen de noodige instructies te ge ven om te zorgen, dat de treinen niet de grenzen van hun spoorwegnet over schrijden in geval van staking der Belgische, spoorwegbeambten. Een drankAvet. De Kaïner heeft dezer dagen'een in sociaal opzicht hoogst belangrijk wets ontwerp aangenomen n.1. een wet tot beperking van het alkoholgebruik. Verboden wordt het gebruik en den verkoop van sterke dranken in alle voor het publiek toegankelijke plaat sen: hotels, restaurants, café's enz. Voor gebruik buiteu het etablissement kunnen hoeveel lieden van >teji minste tweo liter door de eigenaars worden verkocht. Het ontwerp heeft geen ernstige be strijding gevonden. Het „Handelsblad A'an Antwerpen" schrijft naar aanleiding van deze be slissing: De Kamer heeft: de meest radicale wet tegen den alkohol gestemd, die ooit de bestrijders van de drankplaag haddon durven verhopen of verwach ten. Is eone strenge wet,- zij besten digi;, ten defiuitieven titel, het door de besluit wet van 15 November 1918 in gevoerde regiem, met die lichte ver zachting, dat men ten zijgent alcohol zal mogen hebben en verbruiken. Maar de alcohol blijft streng geweerd uit allo drankslijterijen; de houder oen,er tapperij mag zelfs voor eigen verbruik geen alkpol in huis hebben. Aangezien het „borrel drinken" on der den oorlog roods ver was uitge-, roeid, is liet radicaal verbod zoo geen ophefmakende zaak meer als '1; vóór den oorlog zou geweest zijn. Ook is de algemeenheid der Kamer het gevolg van de omstandigheid, dat men enkel eenen bestaanden toestand bekrachtigd. FRANKRIJK. De actie der kleinhandelaars. De Montmartresche beoefenaars van de direlcte actie beginnen op bedenke lijke wijze school te maken. Niet al leen onder do verbruikers elders, maar ook onder de kleinhandelaars. Geweld hooft geweld doen geboren worden. En thans dreigt de anarchie. In de cen trale 'Halle zijn dezer dagen publick, klein- en groothandelaren elkaar reeds herhaaldelijk i- de haren gevlogen, oen ongelukkige verslaggever van den ,Matin" hooft zelfs in liet gedrang een jaar blauwe oogen en de noodigo blauwe plekken opgeloopen. Terwijl minister Noubus voornemers schijnt een dekreet af te kondigen, waarbij de winkeliers verplicht wor den hun prijzen algemeen bekend te maken, wanneer zij niet wenschen te vorkoopen tegen de „normale prijzen", betoogt de C. G. T. in een uitvoerig manifest, dat de dirokto actie der ver bruikers slechts van nut -kan zijn, in dien zij de rogoering weten té dwin gen over te gaan tot radicale en ingrij pende maatregelen. Het kwaad moet bij den wortel worden aangetast en alleen een rationeels organisatie van de produktie kan leiden tot liet einde •an de duurte. Het wordt dageijlcs dui delijker, meent, de C. G. T„ dat slechts nationale economische raad red ding kan brengen. Niet alleen te Parijs, maar in ver schillende andere gemeenten begint liet te spoken. Zoo is hot Dinsdag op de marlet to Ronnes vrij levendig toegel gaan. Onder aanvoering van een oud- commissaris van politie sputterde een aantal arbeiders, kleine burgers enz, tegen do geweldig hooge prijzen, wel ke do 'boeren voor hun waren, en voor al voor hun kippen,' vroegen. Het slot was, dal. de kóopers maar toetasten en weigerden voor een kip meer dan vijf frs., voor o,en dozijn eieren meer dan drie frs. en voor een pond boter meer dan vier frs. te geven. Op Maubcpgc. i Aug. '14 ingesloten door Duitsc.h ieger van 60.000 man onder bevel van generaal Swebl en van 30 Aug. tot 7 Sept. met zwaar geschut be schoten, gaf hot garnizoen van Mau- borge, bestaande ^uit een strijdmacht van oen 40,000 man territoriale troo-, pen en beschikkende o.ver oen volko men onvoldoende artilloriebewapening, zich op 8 September óver: generaal Fournier achtte den toestand onhoud baar geworden en capituleerde. Duitsche overwinnaar, in eerbied voor den heldenmoed van de dappere bezet ting, liet den overwonnen tegenstan der do degen behouden. Thans heeft een militaire raad van onderzoek beraadslaagd of generaal Fournier naar den krijgsraad moet worden gebracht. Gehoord zijn o.a. maarschalk Joffre, de generaals De Lacroix, Pan, Mossimy enz. Hot „Journal dés Dóbats", dat, even als trouwens bijna allo bladen, aan dacht wijdt aan het goval-Maubeuge, herinnert eraan, dat niet vergeten mag worden, dat de onvoldoende uitrusting van het z.g. versterkte kamp van Mau- bouge het gevolg was van de grootc strategische vergissing welke den veld tocht aan Fransche zijde de eerste we ken heeft beïnvloed. Van de wijs ge bracht. door onjuiste inlichtingen, waardoor het Fransche hoofdkwartier onkundig bleef van de aanwezigheid der Duitsche reservekorpsen, kou dit niet golooven, dat de Duitsche rech- terveugel op den liuker-Maasoever zich zou ontplooien, zoodat Joffre meende tot hot offensief (in den El- zas n.1.) to kunnen overgaan. De Duit sche rechtervleugel voerde echter die uiot-vermpede beweging wel degelijk uit, zoodat het Fransche offensief moest worden gestaakt, en de terug tocht moest worden aanvaard over de gelloele linie. Met het.gevolg, dat Mau- beugo Avord overstroomd door de vijan delijke vloedgolf on, evenals alle ves tingen in dezen oorlog, viel.Do vraag mag dus slechts deze zijn: heeft gene raal Fournior het grootst mogelijke nut getrokken uit de verdedigingsmidde len, waarover hij kon beschikken. DUI'fSCHLAND. Hoe Duitschland de harde voorwaar den van het vredesverdrag moet ver- Ingezonden mededeeling. Hotel-Gaf é-R estaurant „BELLEVUE", Helder. Aangenaam gelagin nl lommerijksn Tuin. Bezoekt de [A tondconcerten, onder leiding van dan Heer PALA, lederen ZONDAG van 8} tot 10£ uur. Beon verhoogde consumptie. Vrij ontréo. Fa. M. J. SCHOUTEN. vullen, lijkt een raadsel. Op alle mo gelijke manieren stuit liet op moeilijk heden. Do kolonproductie is zoo ge ring, dat het binnenland onder gebrek aan brandstof lijdt., en toch zou 40 mil- lioen ton per jaar aan de Entente moeten worden geleverd! Tot verhoo ging van de kolonproductie is er op het oogenblik Aveinig te doen. De mijn werkers staken als het hun helieft, men kan hen niet dwingen om harder te werken, en voor een belangrijke versterking A'an het aantal arbeiders ontbreken in Duitschland de geschikte menschen en bovendien ook in het; mijngobied de woningen, om hen te herborgen. Men hoort bier al beweren, dat de Entente, om aan haar lcolou te komen, een 1.50,000 Polen en Tsjechen in do Duitsche mijnon aan het werk zou willen zetten. Ten opzichte van de geldelijke ver plichtingen ziet het er ook al somber uit. Erzborger maakt kostelijke plan nen, doch men moet afwachten, of het hem gelukken zal, zooveel veeren to plukken uit de gehavende huid van den Duitsehen adelaar, als hij ver wacht. En zelfs, al zou het werkelijk gaan in oen lange reeks van jaren 80 milliard door een heffing op het ver mogen bijeen te krijgen, dan nog zou den dat maar papieren marsen zijn; op hot oogenblik bedraagt de goudwaarde ervan niet meer dan ruim 20 milliard. Het staat te bezien, of dat in de eerst- yolgendo jaren heel veel' beter wordt. Maar oen dergelijke heffing i,s ook zoor daarvan afhankelijk of de econo mische ontwikkeling eenigszins nor maal haar beslag krijgt. De leans op hevige, schokken en vooral ook op oen gevoelige vermindering der reusach tige vermogens, Avaarvan de heffing het in de eerste plaats bobben moet, schijnt niet gering. En als men dan bedenkt, dat de Duitschors zelf aan de Entente 100 millard inark iu goud- waarde hebben aangeboden Duitschland heeft ook de geweldig toegenomen kosten van den binnen- landsehen dienst te dragen. Daar zij eerste al de rente van de oorlogs- leeningen en de pensioenen van ver minkten, AveduAvon en Aveezen. Dan echter oischon de verhoogde loonen, het herstel van verkeerswegen, gfoote oxtrakosten. Ondanks alle tariefver- hooging zullen- posterijen en spoorwe gen niet meer opbrengen, wat. de schat kist; van rijk en staat er vroeger van trok. Het is dus eon berooide boel, waaruit de schadeloosstelling aan de vele buitenlaudsehe sehuldeischers zal moeten worden betaald. Op het oogen blik werkt men reeks me een te kort van vele miljarden per jaar. Het is or mee als met de. kolen. Duitschland hoeft het geld niet om zich zelf te red den, en moot dan nog zoo fantastische ramen aan anderen opbrengen. Het horstel in Noord-Frankrijk en België schijnt ook al onder bezwaar lijke omstandigheden te zullen begin nen. Op zich zeil' lijkt het een gunstige omstandigheid voor Duitschland, dat het die kosten aan zijn eigen wcrlcloo- zen en niet aan die van dc twee .be trokken landen ten goede kan laten komen. Het ziet er wel eigenaardig uit, dat b.v. België, met zijn groote werkloosheid, er geen flrijs op heeft gestold, die op kosten van den gewe zen vijand eenigszins te verhelpen. Het is echter best mogelijk, dat Duitschland, ondanks den nood, die in hot land hoerscht, nog groote moeite zal hebben, om do noodigo arbeiders bijeen to krijgen. Er zijn deze week al grootc betoogïngen geweest te Berlijn van onafhankelijke 'socialisten, die te gen het opdragen van dit werk aan particuliere firma's protesteerden. Zij hadden het in handen willen zien van arbeidersorganisaties. Als protest te gen dezen, door hen ougewenscht ge- achten toestand, spoorden zij de arbei ders aan, zich niet te laten aanwerven voor hot werk. Bij dén invloed, dien de onufhankelijken vooral onder do werkloozen bezitten, kan een dergelijk boycot van grooto beteekenis zijn. Ook hier.hoeft men dus weer kans op be zwaar mot do vervulling van het vre desverdrag. Mén moet trouwens zoggen, dat iede re verplichting een hachelijk ding is voor oen land, Avaar oen zoo groote óècohoniiö'öliö ontreddering lieersehi. Uit dc Nationale Vergadering. Berlijn, 14 Aug. In de gisteren go- houden zitting van do nationale ver gadering betoogde minister Erzbcrger bij do debatten over de bolastingont- Averpen: Ik trek uit de debatten tot nu gdvoerd, het heugelijke resultaat, dat bij de overgiooto meerderheid van dit Huis de wil zeer sterk is mode te werken tot het doen genezen van de rijksfinanciën, Met. de thans ingedien de voorstellen is het met de heffing van het vermogen in hét algemeen ge daan en dan kan do nationale verga- doring onbekommerd de details van da rijksiukorostenbolasting ten einde brengen. Een behoorlijke begrooting zal 1 October ingediend worden. De afrekening over de uitgaven van arsolraden zal dozen herfst gegeven worden. Groote hoeveelheden leger- raaterifial zijn weggeloopen en ver dwenen. De opbrengst uit logerinatevi- aal bedraagt ongeveer vier milliard. Op nog een milliard is misschien te rekenen. Volgens de memorie van Erzberger zal het rijk in de toekomst per jaar 17l/a millard noodig hebben do afzon derlijke staten' én steden 67a milliard, tezamen 24- milliard. Van die 17Va mil liard voor hot rijk zijn 10 voor den sckuldondienst bestemd, 3 voor do in validen en oorlogsweezen on wedu wen, 1 Va milliard voor het leger en een milliard voor het bestuur. Grooto voorschotten zullen aan post, telegraaf en spoorwegen worden verleend. Do 4 tot 5 milliard, die van do liquidatie der oorlogsmaatsebap- pijen verwacht, zijn buiten rekening gelaten. De inkomsten des rijks bedragen ze ven milliard mark. Het verlies der landstreken in hot oosten en westen heeft een belastingvermindering van 10 °/u ten gevolge. Do Tiigliche Rundschau ontleent aan liet weekblad 20"*Jahrhundert eon uit- voerigeu brief van -Hindenburg van 16 October 1918 aan don rijkskanselier (prins Max van Baden), waaruit moot blijken, dat Let uitroepen van den ver scherpten. duikboot oorlog voor do ver antwoording komt Aran Befchmann I-Ioll- wog, die. toeu rijkskanselier was en dio in de besprekingen die aan het uitroepen A'OOraf gingen nooit, heeft opgemerkt, dat de duikbootoorlog een eind zou kunnen maken aan de diplo matieke pogingen van Wilson om tot den vrede te komen. Hij heeft A'an die pogingen zelfs niet gerept! De arbeidsduur in de Duitsche kolen mijnen. To Essen vergadert de commissie, dio den arbeidsduur in de kolenmijnen onderzoekt. Bij het begin der debatten bleek, dat de werkgevers en do des kundigen oen vermindering van den werktijd gezien het lcolengebrek, on mogelijk achtten. De mijiiAverkers ech ter verlangen den 6-urigen werkdag in plaats van den thans bestaanden 7-urigpn werkdag. Von Lüwenstein, de vertegenwoor diger der AverkgcVers, sprak over den werktijd in andere landen. Volgens spreker hebben de Düitsclie mijnwer kers het beter dan de Engolsche, Avant( van 1 Juni af is in Engeland den 7-uri- gen werkdag pas ingevoerd, waarbij; eollter het heen- en weerreizen naar de mijnen niet inbegrepen is, zooals' dit in Duitschand wel het geval is.! Voor den oorlog leverde het Roerge bied mot 430,000 arbeiders dagelijks ongeveer 380.000 ton kolen. Dit was. por maand 9lh millioen en per jaar 144 millioen ton. De productie vermin derde gedurende den ooi-log, steeg ech ter opnieuw en bereikte tijdens de laatste oorlogsmaanden 330,000 ton per dag. Nu zijn or 10,000 menschen meer aan den arbeid dan tijdens den oorlog, en do dagelïjksche productie is met 50,000 ton verminderd, Men brengt mel oen 7-urigen werkdag thans slechts 240,000 ton per dag voort. Hot aantal arbeiders is met 5 -pot. van hot aantal in 1914 verminderd. Kolennood to Miinchcn. Berlijn, 14 Aug. Te MUnclien ver acht men dezen winter oen zeer ern stig kolongebrek. Men zal oen aantal scholen sluiten, groote bedrijven stop- zettou en boomen uit het stedelijk bosch omhakken. Dc Eiigelschen aan den Rijn. Lenden, 14 Aug. Chureliill heeft gis terenavond in het Lagerhuis medege deeld dat met Frankrijk een schikking is getroffen krachtens welke de Brit- scli'è troepenmacht aan don Rijn op 31 October zal zijn teruggebracht tot 4 of 5 duizend man en de Britsche lucht vloot tot een enkel eskader. HONGARIJE. Dc toestand in Hongarije. Behalve de Tsjeebo-Slowakken ma ken ook de Duitsch-Oostonrijkers zich ernstig ongerust over den terugslag, die de restauratie-beweging in Hon garije en hun land zou Hunnen hebben. .De betoogingen,, die zij voor het be houd van de republiek, houden, zijn i veelvuldig als grootsclioopsch; en men vraagt zich af; zouden zulke be- toogingon wel noodig wezen, als inder daad de onwrikbare overtuiging be stond, dat inderdaad in Duitscli-Oosten- rijlc en Tsjecho-Slowakïje do monar chistische restauratie onmogelijk was'? Maar in alle geval is het geen Icwes- e van een paar dagen, ook in Hon garije niet. De nieuwe samenstelling an het Jlongaarscho kabinet bewijst, dat men daar voorhands zoor voorzich tig te Averk wil gaan. De kopstukken van het nieuwe ministerie zijn de Tienden van den zegevierenden vij and. Het spreekt van zelf, dat men daaronder in de eerste plaats heeft verzocht. Zij, die tijdens den oorlog onder de landverraders worden ge rangschikt, hebben na de nederlaag dezelfde goede -kansen, als in de over winnende landen de hardnekkigste lortzetters van dén oorlog. Maar iucn heeft ook vermeden, in het kabinet uitgesproken reactionai- op to nemen. De mannen van Sze- gedin blijven er buiten. Daarentegen zijn de vertegenwoordigers van de go- matigdo socialisten er in opgenomen. Ondor hen zelfs Peidl, do president van het zoo kortstondige „zuiver so eialistisclie" ministerie. Dc hoofdrich ting van het kabinet is burgorlijk de mocratisch, wolke richting dan ook de meeste kans biedt bij de ontente trouwen in to boezemen. Di RUSLAND, positie Aran Kolsjak. Volgens een bericht uit Washington urn de „N. Y. Times" blijkt uit het •apport A'an don gezant-Morris, dié via Tokio uit Siberië terugkeert, dat ver- chillende teeltenen Avijzen op oen in- onstorting der regeering van Kolts- jak; zijn regeering is innerlijk niet zoo sterk als gemeld Avas en heeft goon macht om haar bevelen te doen uitvoe ren. Do militaire tegenslagen dragen zoor tot een dreigenden val bij. Einde der staking in zicht. Londen, 14 Aug. De mijnwerkers van Yorkshire besloton met overweldigen de meerderheid, zoodra de noodige schikkingen getroffen zullen zijn, het werk te hervatten. De oorlogsschuld van Australië. Do totale uitgaven voor don oorlog hobbon iu Australië ongeveer 350 millioen bedragen. Met inbegrip de kosten voor demobilisatie zullen zij waarschijnlijk tot 450 riiïllioon stij gen. Per hoofd der bevolking is (lil. niet ïuiuder dan 90 of ƒ1080, De kolennood In Duitschland, De Pruisische minister van spoorwegen Oeser lieeft in de Ber- lijnsehe Kamer van Koophandel eon redevoering gehouden om dui delijk te maken hoe ernstig het ge vaar is dat dezen herfst en Avinter dreigt door den kolennood. Een groot gedeelte van het volk is zich nog niet bewust van den ernst van dit gevaar. Het volk speelt en danst als A'óór den oorlog (de minister had gerust kunnen zeggen: speelt en dans meer en wilder dan voor den oorlog) De toestand bij den Pruisischen Staatsspoorweg moest het volk toch te denken geven. Vroeger leefde Pruisen in hoofdzaak van de winst door dit bedrijf behaald. Nu kost dit bedrijf den staat dage lijks tien millioen mark. Het per sonenvervoer bedraagt nog slechts 1.6 procent van het vredesverkeer, het sneltreinverkeer nog slechts 4 procent. In normale tijden had de Prui sische staatsspoor voor 90 dagen kolenvoorraad. Als minimum, om het bedrijf regelmatig in gang te houden, is een voorraad voor 20 dagen noodig. Den 7en Augustus Avas er een voorraad, voldoende voor 2 tot 3 dagen 1 De kolennood heeft de betrouw baarheid a'an de Duitsche indus trie, die-niet meer op tijd kan leve-, ren, ondermijnd. Het spoorwegbe-' stuur heeft de industrie opdrach ten gegeven ter waarde van 2 mil liard mark, waarvan 1.8 milliard alleen voor rollend materiaal. Maar reeds in Juli was de industrie met de levering van 270 locomotieven ten achter. Er worden wekelijks afgeleverd 20, 80, soms 40 locomo tieven, maar dat is veel te Aveinig. Op 1 Juli waren 14.400 spoorrijtui- gen niet geleverd. In Juli was 40 procent van het aantal beschikbare locomotieven in reparatie. Nu nog loopen door gebrek aan smeerolie gemiddeld G00 rijtuigen dagelijks Avarm. De achturendag heeft het be drijf zeer bemoeilijkt. Het perso neel wilde niet meer onderweg overnachten. Er moesten voor de locomotieven nieuwe keerstations gemaakt Avorden, een zeer moeilijk werk, nu er gebrek is aan. kolen en bouwmateriaal. Dientengevolge kan uit de locomotieven niet meer ge haald worden, Avat er in zit. In Oc tober liep een locomotief nog ge middeld 200 kilometer per dag, nu niet meer dan 153. Na onderhan delingen heeft de minister van het personeel gedaan Aveten te krijgen dat het weer onderweg overnacht. Maar dit helpt niet veel, zoo lang de kapotte locomotieven, die niet naar de reparatie-inrichtingen ge bracht kunnen worden,, de rails versperren. Op dit oogenblik staan 1750 van dergelijke locomotieven hot verkeer in den weg. En deze Avantoestand zal erger Avorden, want er gaan dagelijks meer loco motieven stulc dan er gerepareerd uit de Averkplaatsen komen. De mi nister heeft de reparaties ook op gedragen aan particuliere onder nemingen, maar die werken nog slechter dan de staatsbedrijven. De staatsspoorwegen hebben nu 557.000 arbeiders in dienst. Maar hun prestaties staan ver achter bij die van den vredestijd. Schuld daaraan zijn ook de demobilisatie voorschriften, die verbieden dat ongeschikte arbeiders ontslagen worden. INGEZONDEN. Ingezonden mededoeling. Wij verhuizen binnen en buiten da gemeente. Tot en met Alkmaar over den weg, speciale prijzen. Vortsgsnwoardlgar: F. C. v. cl. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. Mr. de Redacteur, In.uw blad van j.1. Donderdag wfjdt U een artikeltje aan het voor stel van B. en W. hedoeienrle de stopzetting van de Brikettenfa briek. Waar u in deze beschou- Avingen de zaak eenigszins onjuist voorstelt, zult U mij wel vergun nen sommige daarin voorkomende beweringen te weerspreken. Het is m.i. van belang dat het juiste licht op dergelijke zaken vallé, hoewel het voor een commissie niet wel doenlijk is om op allerlei, soms onbehoorlijk en onzinnig, geschrijf, in te gaan. U zegt dan o. a.: „Ongetwijfeld zal de bevolking „van den Helder met groote ge noegdoening dit nieuws verne- „men. Als een oorlogsprodukt, veel „te haastig en onder veel te groo- „tcn drang opgericht, bleek al aan stonds de fabriek een mislukking „te zijn." Ook zegt U: „de produc tie der fabriek stond al geruimen „tijd stil, omdat men geen afzet „had voor het fabrikaat." Dit laatste, n.1. dat de fabriek al ge- ruimen tijd stilstond, is beslist onjuist. Oók is onjuist, dat er geen afzetgebied was voor het fabrikaat, immers de briketten waren onder de distribu- t i e, zijn dit feitelijk n o doch, waar het Rijkskolenbureau, nu de grootste nood voorbij is, meende een verplichting tot het nemen van deze briketten niet te moeten handhaven, staat zulks feitelijk gelijk met dit be drijf onmogelijk malcen, gezien de stemming die dit b 1 ij f ik be weren gemaakt is, tegen do gemeentebriketten. Wat uw onder stelling betreft, in 'het eerste aan gehaalde gedeelte uit uav artikel, meen ik te mogen beweren dat gij niet het recht hebt om te schrijven „dat al aanstonds de fabriek eeno mislukking bleek te zijn". Dat is uit geen enkel feit bewezen. Wél is gebleken en bewezen uit de herhaalde vinnige en ongemoti veerde soms onbeschofte schrij verij dat men dit product een voudig niet wilde, maar U hóude mij ten goede, dat bewijst volstrekt nog niet dat de briket ten werkelfik niet goed zouden zijn. Integendeel, ondergeteeken- de die met vele anderen ook de briketten heeft gebruikt, beweert dat ze wel degelijk goed zijn, zij het dan dat, door een vermenging met cokesgruis in het begin (mede on advies van het Kolenbureau) dezen iu den aanvang te broos wa ren. Uwe bespiegelingen aan gaande de plaats en den omvang geeft er zich geen rekenschap van van de fabriek laat jk onbespro- dat het den wereldstrjjd heeft ver- ken: dit is inderdaad iets wat de loren. IR a a d heeft gewild. Ik heb ér echter toen reeds op gewezen, dat het dwaasheid zou zijn om z u 1 k e e n bedrag, plusminus 130.000 installatiekosten, vast te leggen in een onderneming van zóó tijdelijken aard. N u is het Avel een goedkoope aardigheid als som migen beAveren zouden: „dót heb ik wel gedacht" Inderdaad heeft de brandstoffenschaarschte ge duurd tot het einde van April, ja nog langer, daar eerst in April zelfs begin Mei de laatste zen dingen door de Brandstoffencóm- missie werden ontvangen, welke bestemd waren voor de distributie gedurende 1 April 1918—31 Maart 1919. Het grootste euvel ïvas dat de fabriek juist door den groo teren opzet en de ligging van het terrein véél later gereed kwam dan volgens het eerste voorstel van de Brandstoffencommissie mo gelijk ware geweest. Had de fa briek in Januari bijv. kunnen werken, dan ware het product, ge zien de schaarschte aart brandstof fen, in dank aanvaard. Nu dat gebrek niet meer in die mate zich deed gevoelen immers- was hét reeds einde April toen iets kon worden afgeleverd had de critiek en welke soort critiek vrij spel. Hoewel er ook ettelij ke burgers zijn die véél gunstiger over het produkt van deze fabriek oordeelen dan de Redactie van uw blad, en zij die meermalen, en o p hunne w ij z e, van uw blad ge bruik maakten om deze instelling m de commissie die deze beheerde te bekladden, dezen schrijven blijkbaar liever niet in een nieuws blad, waar ze trouwens gelijk in hebben. Het is een Onbegonnen werk als „de Redactie" zich zelve meent te kunnen en mogen op- Averpen als deskundig beoordeelaar van zulke hoofdzakelijk „tech nische" kwesties. U spreekt verder in uwe beschouwing over mijne Avoorden indertijd tegenover het Raadslid Zondervan gesproken. Ik meen te mogen zeggen, dat uav oor deel in deze niet onbevange.i is. U liet zulks herhaaldelijk, èn in uw Raadseverzioht, èn in de „ver slagen", en door het plaatsen van geschrijf van anderen, 't welk meermalen niet vrij van verdacht making was, voldoende blijken. Ik verlangde van het Raadslid Zondervan, dat hij zou medewer ken om de produktie van de fa briek naai- verhouding en behoef te onder de ingezetenen te distri- bueeren, en wel bijzonder omdat het een gemeentelijke fa briek is, en de belangen van de gemeente daarbij eenmaal, ook fi- nantieel, hauw betrokken waren. Zoo'n standpunt verstaót men ech ter blijkbaar niet in onzen Raad. Het voorbeeld van de v e r p 1 i c h- t e afname van de, bijna oneetbare, vee n-aardappelen om de goede kleiaardappelen te krijgen, is déórover door U 61' de heer Zon dervan ooit geklaagd? hoewel dit m.i. heel Avat meer gemotiveerd Avare geweest! Het moet toch m.i. geen verschil maken welke commissie (of Directeur) zulk een dwingende maatregel toepast? Dat de Brandstoffencommissie thans aan B. en W. moest adviseeren om de fabriek stop te zetten, en straks weer 'n 24 menschen Averkloos te maken, is veroorzaakt door de onwelwillende houding door U en vele anderen, die nooit iets anders doen dan critiseeren, en zich hij voorkeur tot tolk ma ken van allerlei „klachten" zonder zelfs eens te onderzoeken of de klachten gerechtvaardigd zijn. Eón ding staat in elk geval vast, -- zoodra men niet de zeker heid meer had dat do vervaar digde briketten zouden Tnlaatst kunnen Avorden, was de finantieele risico voor de gemeente véél te groot om met het bedrijf voort te gaan. Van af dat oogenblik was de Brandstoffencommissie dus ver plicht om het door U zoo toe gejuichte advies te geven, maar ondergeteekende is zoo vrij te be twijfelen, of de gemeentenaren, die Avat verder denken, en gewoon zijn de zaken van t av e e kanten te be zien, dit bericht wel met „zoo groote genoegdoening" zullen heb ben vernomen als u waagt to on derstellen. Men moge van meening zijn dat het Rijks-Kolenbureau nu ook de kosten maar moet hetlaen, dit Bureau houdt er begrijpelij kerwijs zelf ook een meening op na, en dit zijn dus allemaal „Aro- gels in de lucht". Intusschen kan ik verzekeren dat door de Brand stoffencommissie te dezer zalc-..' reeds de noodige stappen zijn ge daan doch dat deze kwestie zich t h a n s nog niet voor publieke be spreking leent. Intusschen is mijn meening, dat de fabriek niet had behoeven stop gezet te wor den, Avanneer èn de Helderscho be volking èn zekere Raadsleden- in plaats van tegenwerking, medewerking hadden getoond te Avillen geven. Helaas, wij hebben nooit iets anders dan critiek en onaange naamheden ondervonden, vanal'

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1