HELDERSCHECOURANT No. BI32 ZATERNAO 23 AUGUSTUS IMS *7o JAAMIANG 7,88 - Abono»m«nt»orl|» i In d« »t»a I 1.1», por pooi I 1.40, Buitenland f Z.40. La»»» »x. 3 ot. AdwortenHto r»p»l 17'/. ol. DE WEEK. 19 A u g. De ontwerpen voor de Staatsbé- grooting-1920 hebbën den Raad vah State bereikt en de premier heeft zijn taak hervat, tevens het beheer, althans dë vèfdiitwoordelijkheid op zich nemend voor het departement van Koloniën, gedurende de drife maanden, dat Exc. Idenburg zél trachten herstel van krachten tfe vinden na de ongehoordë, jareri- lange inspanning, waai-iiiee dezfc eminente bewindsman zich aan hét algemeen belang gaf. In hoever 't plan zal worden doorgezet om ih de eerste dagen van September, dus vóór de Sluiting, nog enkele ontwerpen af te doen, schijnt nog niet vast te staan. Verstandig zou 't zeker zijn in „veiligheid" te breii- gen wat maar eenigszihs kan voor dat de woorden-banjer weer los barst In hoever wij ons hebben voor te bereiden op een „da capo", herhaling, van wat in vroegherfst- '18 in de Tweede Kamer is ver toond, namelijk dat men een prach tig brok nationalen werktijd be steedde aan bespiegelingen en kijf partijen, dewelke bij liet z.g. groot politiek debat werden gerepeteerd: 't behoort mede tot de nog-onbe- kende dingen. „Stof" tot redevoeren, moties eh interpellaties indienen is er ih overvloed. Het vraaggesprek, dat de heer Troelstra te Lüzern een Zwitserschen journalist toestond, blijft voorloopig tot de dingen bo- hooren, welke telkens opnieuw storm zullen verwekken, pe wijze, waarop mr. Troelstra in dat „inter view" de Novembergebeurtenisseh van 1918 schetste, is zeker in hoogc mate bevreemdend, om 't zacht uit •te drukken. In den Haagscheh Raad, toen daar na een padr door de soe.-democratische ledeh verijdelde vergaderingen der Haag- sche vroede vaderen, eindelijk werd besloten de Haagsche Bur gerwacht met tien'mille te subsi dieeren, riep de heer Helsdingeh uit, dat mr. Troelstra „niet dë Paus is" der soc.-denioeraten, als ook dat hij niet verkoos „te dan sen naar het pijpen van Troelstra''. Sommigen lachen om zulke uitval len, ontboezemingen van vrijheids zucht. Houden vol, dat de héél- Troelstra welhaast weer de teugels met dictatorialen greep zal aanvat ten in zijn partij, die te Zwolle op 16 dezer het zilveren feest van haar bestaan vierde. Anderen betoogert, dat het schismd, de splijting, split sing in de S. D. A. P. onvermijdé- lijk zal blijken. Dat men hier mét een „natuurlijk proces" te doen heeft, waaraan reeds de groep der Wijnkoopsche communisten niét kan ontkomen. Immers, reeds is uit haar geboren de Lutheraansclïe fractie van de lytremisten, mah- nen en vrouwen, voor 'wie eeh David Wijnkoop noch democraat noch echt-voor uitstrëvehd is Reeds Multatuli heeft gezegd, wéét men, dat „de liberaal van heden de conservatief van morgen is". Da gelijks zien wij dingen gebeuren, toonend hoe juist de man dér „ïdeëen heeft gezien 't Is zaak om maar zooveel doen lijk met volle teugen te genieteh van zomer- en vacantieweelde, want het werkseizoen, dat met ras- sche schreden nadert, zal heel wdt vergen van onze krachten, ieder ih zijn kring en voor zijn aandeel. De duurte van onmisbare eh andere dingen blijft met vollë zwaarte drukken en tevergeefs ziét men uit naar maatregelen vah Overheidswege' te treffen tegen dét verschijnsel, dat elders met succès en met Regeeringssteuw wordt bë- kampt. Te Amsterdam heeft zich gevormd een Bond van Vereenighi- gen, welke door aan- en verkoop van koloniale waren etc. de prijzeh zal trachten omlaag te doen gaan. Men moet zich er over verbazeh, dat Jan Publiek, die i.c. toch „ide hoogste instantie" is en van wieh de producenten ten slotte afhanke lijk zijn, niet reeds lan'g het juk heeft afgeschild. Zoo ergens, dan is hier de weg der' Coöperatie, van de samenwerking in den ech ten zin van het begrip, de eenigé, om te beheiken een voor de klei nere beurzen houdbaren toestand.- De hodge, vaak belachelijk-opge- jaagd'e en kunstmatig duur-gehoü- den prijzen berokkenen voör eeh zeer_ aanzienlijk deel de criminali teit in allerlei vormen. Men zegt, dat de abnormale hitte, die ons in Augustus '19 blakert, oorzaak is van móorddrama's, door ontketening van hartstochten bfi „onevenwichtige" individuen. Daar naast is de lange, lange lijst van diefstallen, oplichterijen van de meest-geraffineeïde en brut al fe soort, dag aan dag de kolommen der bladen vullend.' Opdrijving van levenselschen, ongebreidelde ge notzucht zijn ongetwijfeld' bronnen, waaruit deze vórmen van misda digheid voortkomen. Maar te be twisten valt 't niet, dat ook voor den sober-ingetogen, omzichtig- le.venden mensch thans de kunst om „er te komen" heel-buitenge- wohe eischen stelt. Heftig is de actie voor lotsverbetering nu in allerlei categorieën. De typografen hebben zich in de jongste dagen duchtig getoerd, en zeker niet zon der succès te behalen. Thans is het gilde van hótel- en café-bedrijf aart de beurt en in deze gelederen is de eisch van lotsverbetering ongetwij feld een rechtmatige. De werkge vers moeten in de meeste gevallen zwichten, maar zij beseffen, dat welhaast nieuwe eischen zullen worden gesteld. De gemeenschap moet zware offers vragen voor de stijgende uitgaven. In de Hofstad gaat men nu reeds over tot een heffing-in-eens. Voorbeeld; dat mi nister De Vries zeer waarschijnlijk weldra zal volgen. De Troon- of Openingsrede van den derden September-Dinsdag zal daaromtrent zekerheid verschaffen, maar den minister van Financiën rzal geen andere uitweg resten. Dc ^bezitters" behooren nu een maal tot de ménschen, met wie men niet licht deernis1 gevoelt en om wier weêklagen men schokschou derend glimlacht. Toch zou er mis schien aanleiding kunnen wezen om, als men onbevangen wenscllt te ooi'deélen, toe te geven dat 't er voor een deel der „bezitters" be nauwend begint uit te zien Sómmigen van hen doen denken aan de oorspronkelijk-sappige en weelderige citroen, die al-door ge knepen wordt. Door twee, drie ste- vig-nijpende vingers De ex-Keizer heeft zich een prachtig landgoed in het heerlijk- gelegen, Utrechtsche Doorn aan geschaft en dit komt aardig over een met de voorspelling van de „Sunday-Times", dat er van het heele berechtings-geval ten slotte niets zal komen. De schoonzoon en dochter van den ex-keizerlijken vluchteling, de ex-hertog en -hertogin van Bruns- wijk, hebben zich metterwoon ge vestigd aan het Haagsche Bezui- denhout. Gaandeweg wordt Neder land het centrum van „les rois en exil"!Terwijl de Nederlandsche fiscus zich kan onledig houden met de vraag, wat in zijn kas zal stroo men van de schatten, door de uit geweken „royalty" meêgebracht. Over het „Belgisch geval" blij ven dë „lezingen" uiteenloopen. Wal publiek is geworden van de wijze, waarop de Belgische minis ter Hymans het vuurtje tegen Ne derland poogt aan te stoken is wel zeer opmerkelijk. Gelukkig heeft deze Paul Hymans te Parijs reeds een gevoelig echec geleden. En 't schijnt zijn streven te zijn om met veel gerucht, veel gcdruisch en veel tegenspartelen van het tooneel zijner i-oerige bedrijvigheid te ver dwijnen Hier heeft men te doen met een man, die zij 't dan op een voor Nederland zeer antipathieke wijze vo.or de belangen van zijn va- derltfad opkomt, gelijk hij die meent te moeten dienen. Gansch anders is 't geval van mr. Henri van Groenendael, nog altijd lid der Nederlandsche Volksvertegenwoor- diging, van wien beweerd wordt dat hij de levensbelangen van zijn volk stelselmatig belaagt, onder mijnt. Gezegd wordt, dat men hier te doen heeft met een geval van geestelijke verwarring, afwijking. Hoe 't ermee zij, blijken moet wat er van de geruchten over mr. van Groenendael waar is. Blijken ze "gegrond, dan mag zulk-een geen dag, geen uur langer in de Staten- Generaal gedoogd. Dan dient on verwijld een enquête ingesteld. Men mag er zeker van zijn, dat indien de heer van G. niet „de eer aan zich houdt" (sic!) het Parlement onmiddellijk na zijn weer-bijeen- komen, op aanstichting van de katholieke fractie zal doen wat in deze zijn taak en plicht is. Mr. ANTONIO. BINNENLAND. NEDERLAND EN DE CRiglS. Onze kolenproductie. De netto-productie gedurende de maand Juli j.1. van de Staats- en particuliere kolenmijnen in Lim burg bedraagt totaal 816.840 ton. tegen 271.443 ton in de maand Juni van dit jaar. Nederland en België. Uit Parijs wordt aan het „Hbl." gemeld: Woensdag heeft de Nederland sche 'delegatie in de zitting der commissie voor de herziening van de tractaten van 1839 het Neder landsche standpunt uiteengezet. Voor dat hij de quaestie zelf be handelde, meende de heer De Ma- rees van Swinderen de aandacht der commissie te moeten vestigen op het feit, dat een groot gedeelte van de Belgische conclusies neer komen op internationale servitu ten, die Nederland niet zal kunnen aannemen. Hij heeft er vervolgens de aan dacht op gevestigd dat, hoewel die conolusies geen overdracht van grondgebied inhielden, zekere woorden, door den heer Segers ge bezigd, ernstigen twijfel hadden doen rijzen aan de ware bedoelin gen van de Belgische regeering. En de heer Van Swinderen legde er den nadruk op, dat alle conces sies, die Nederland bereid zou zijn te doen, zouden ondergeschikt zijn aan de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Belgische regeering afziet, nu en voor de toekomst, van elke territoriale vordering. Hij laakte het in de Belgische delegatie, dat zij zich niet had'bepaald tot het uit eenzetten van haar grieven tegen het regime der tractaten van 1839, maar dat zij liever liet Nederland sche gouvernement in staat van beschuldiging stelde om de wijze, waarop dit gemeend had ze te moe ten toepassen. De Nederlandsche: afgevaardigde verklaarde, dat hij niet al deze klachten en al deze verwijten wilde weerleggen, maar ze alle wilde signaleeren als onjuist en onge rechtvaardigd, wat hij met eenige voorbeelden aantoonde. Hij ecarteerde op dezelfde wijze de politieke grieven, die vooral de wijze betroffen, waarop Nederland tijdens den oorlog zijn neutraliteit zou hebben in acht genomen. Wat nu den bestaanden toestand zelven aangaat, deed de heer Van Swinderen de overdrijving uitko men, waaraan de Belgische dele gatie zich had schuldig gemaakt bij de uiteenzetting van de gevol gen, welke deze had gehad voor het economisch leven van België. Hij zeide de overtuiging te hebben, dat het beheer over de Schelde sinds 1839 op geenerlei wijze schade had toegebracht aan de ont wikkeling van dit land. Desniettegenstaande is Neder land bereid tegemoet te komen aan redelijke verzoeken van België. Die mogen evenwel op geënerlei wijze territoriale concessies inslui ten, noch internationale servituten. De Belgische dleegatie had ver scheiden malen gesproken van het „afgestane Limburg" of van een wederafstand van Zeeuwsch Vlaan deren. De Nederlandsche delegatie protesteerde tegen deze qualifica- ties, en toonde de historische ver gissingen aan, waarop ze berusten en vestigde de aandacht op -de ma nifestaties, die van dag tot dag in de begeerde landstreken plaats vinden. De heer Van Swinderen ging voort met mededeeling te doen van de concessies, waartoe Nederland eventueel bereid zou zijn. Nederland is bereid met België te onderzoeken, het vraagstuk om uitbreiding te geven aan de thans van kracht zijnde regeling in "den geest van gemeenschappelijk be heer over de Schelde ten opzichte van de scheepvaart, zoodat verze kerd zal zijn, dat de Schelde steeds zal beantwoorden aan de-toenemen de eischen van de scheepvaart. Nederland zal geen beginseibe- zwaren opwerpen tegen de tenuit voerlegging van een verbindings kanaal tusschen Schelde, Maas en Rijn, mits eene regeling worde ge troffen, ten einde dit kanaal op een geschikte wijze in verbinding te brengen met de waterwegen op Nederlandsch gebied. Het aanleggen van een kanaal van Antwerpen naar den Moerdijk zal evenmin in beginsel bezwaar ontmoeten. Ten slotte is Nederland bereid, op Nederlandsch gebied verbete ringen aan te brengen in het ka naal GentTerneuzen, als er om gevraagd wordt, op voorwaarde dat de kosten voor liet grootste ge deelte worden gedragen dooi- Bel- jië en dat worde voorzien in eenige nconvenienten, die voor Neder land voortvloeien uit den tegen woordig ter plaatse bestaanden toe stand. Nederland acht zich gerechtvaar digd de medewerking van België te vragen om te komen tot een vol doende oplossing te zijnen opzich te wat betreft de quaestie van de waterwegen door Limburg, inbe grepen een verbetering van den waterweg tusschen Maastricht pn Luik, ter zake waarvan men zich later met elkaar zou kunnen ver staan. Deze medewerking wórdt eveneens gevraagd om op afdoende wijze tot een regeling te komen ter zake van de afwatering van d» Kempen door Nederlandsch gebied. Wat betreft de militaire quaes tie, zeide de heer De Marees van Swinderen, dat de uiteenzetting van de Belgische delegatie de Ne derlandsche afgevaardigden niet had vermogen te overtuigen van de noodzakelijkheid, die voor hun land zou bestaan om in een -mili taire overeenkomst te treden ter zake van de verdediging van Lim burg. Wat betreft de oplossing, door ^e Belgen voorgesteld voor de Schelde, de Nederlandsche delega tie heeft die ten eenenmale ontoe laatbaar verklaard. De heer Van Swinderen heeft ten slotte aange toond, dat de Volkerenbond de remedie aan de hand zou kunnen doen tegen de gevaren die België voor zijn veiligheid vreest. Een draadloos telegram uit Parijs geeft een beknopt, overzicht van het betoog van den Nederland- schcn gedelegeerde en eindigt dan het verslag van de bijeenkomst der commissie aldus: „In deze omstandigheden lijkt het onmogelijk de Belgische en Nederlandsche standpunten te ver zoenen en de commissie zal in een volgende bijeenkomst onderzoeken welke oplossingen zij aan beide partijen zal kunnen voorstellen." De geheime brief. Belgische persstem m e n. Onder het opschrift „Pruisische praktijken onder Belgische hoede" schrijft HetLaatsteNieuws, na de tegenspraak der Belgische regeering vermeld te hebben: „Zoo ons ministerie van Buiten landsche Zaken die nota als een afdoende logenstraffing beschouwt, dan blijkt daaruit eens te meer, (lat een diplomaten-mentaliteit er gansch andere begrippen op na houdt dan eenvoudige stervelingen, die een dergelijk stuk, verminkt of niet, met of zonder datum, met of zonder handteekening van den mi nister als een uiting moeten be schouwen van het annexionisme, waarvan ons volk in geen voor waarden hooren wil. Zoo er in ons Ministerie van Bui tenlandsche Zaken een politieke zwendelarij aan den gang is ge weest, dan is het de plicht voor al wie goede betrekkingen wil tus schen Nederland en België, haar onverbiddelijk uit te roeien. „Aan dien plicht zal de Vlaam- sche pers niet te kort komen." De Brusselsche Standaard vertelt, dat de omzendbrief in de lng«zoml*n medodeeling. Hotel-Café-R s t a u r a n t BELLEVUE", Hcld.r lHIHIM |lll|ll lil Iwiltijtll Ilil. f»zêikt d»lAri*ttono$rtin, onder leiding van dsn Haar PALA, ladaran ZONDAG van 8} tot 10} uur. Bttn v§rho»§ét Vrij entrét. Fm. M. J. SCHOUTEN. Vlaamsche pers eenparig protest heeft uitgelokt en dat de terecht wijzing van het departement van Buitenlandsche Zaken geen bevre diging geeft. Het blad vraagt vol ledige opheldering. „Het bestaan.van het stuk wordt niet geloochend, evenmin als de echtheid van de brokstukken, die er uit medegedeeld worden. Men loochent evenmin dat er èn onze legerleiding èn ons Departement van Buitenlandsche Zaken zouden mede gemoeid zijn. De tegenspraak bepaalt zich bij eenige bijzonderheden van onder geschikt belang, welke onvoldoen de zijn om de ernstige beteekenis van het dokument weg te nemen, liet is noodzakelijk, dat onze regee ring, zonder eenig verwijl, geheele klaarheid in deze zaak verschaffe, want het land dient te weten door wie en op welke wijze er met zijne eer wordt gespeeld. Het land"dient te weten of onze regeering de ba nen der ongerepte eer, langs welke ons heldhaftig leger zijnen bloed i- gen zegetocht heeft gehouden, standvastig wil blijven bewandelen, dan wel of zij de Pruisische politiek verkiest, die met een masker van schijnheiligheid voor het wezen, haar heil zoekt in geheimzinnig gekuip en slinksche praktijken, waarvoor de Belgische bevolking haren afkeer op bewonderenswaar dige wijze, heeft getoond. Dat wij een jonkerdom hebben dat, alhoewel zeer weinig talrijk ternauwernood bij het Pruisische, wat zijn geestesgesteldheid betreft, niet veel behoeft achter te staan, lijdt geen twijfel en met evenveel onbeschaamdheid als deze laatste eischt het voor zich het monopool op der vaderlandsliefde en der of- ficieele of officieuse bevoorrech ting Laat de regeering een einde stel len aan dezen toestand vol dubbel zinnigheden. Zij heeft het recht te mogen rekenen op den steun van alle goede burgers om alle recht matige eischen van België tegen over Nederland te'doen zegevieren. Z\) heeft niet het recht oogluikend te laten spelen met 's lands eer. Reeds heeft onze goede naam en ons nationaal belang bij de vredes onderhandelingen genoeg geleden van de buitensporigheden van ze kere nationale drijvers. Het wordt tijd dat de regeering front make tegen deze diplomatieke beunhazen wil zij niet in ongewenschte ver antwoordelijkheden betrokken wor den." De Nieuwe G a z e t acht het bijna niet noodig te zeggen, dat men zieh in Holland in verband met deze ontdekking zeer veront waardigt toont. „Als het nieuws waar is, zou de handelwijze van den heer Hymans inderdaad niet te verontschuldigen zijn, want dan zou hij, zooals onze confrater „Het Handelsblad van Antwerpen" vandaag terecht op merkt, ten opziohte van Limburg hetzelfde misdaan hebben wat de Duitschers tijdens de bezetting van Vlaanderen misdreven. Hij zou zich van dezelfde walgelijke prak tijken bediend hebben als de Mof fen." De Schelde meent, dat het best mogelijk zou kunnen zijn, dat het een sensatienieuwtje is, uit de lucht gegrepen om tot vuriger actie aan te wakkeren tegen de imperia listische landhongertacliek der an- nexionisten. „Doch wordt het met. de proef op de som bewezen, dat Minister Hymans werkelijk dat sluikschrift in het licht gezonden heeft, dan keuren we zijn handelswijze niet enkel met een onverschillig schou derophalen af, doch beklemtonen ons misprijzen met een krachtda dig: dat is gemeen! Onder het opschrift Pruisische Praktijken schrijft Ons Vader land: „Wie nog een greintje eergevoel heeft moet walgen voor de „poli tiek" van onze „Belgische" regee ring. Gemeene pilatussen, phariseers, wit gekalkte graven vol rotheid van binnen, dat zijn ze, die mannen van Brussel. Met de hand op het hart hebben ze staan deklameeren tegen het ak- tivisme, ze werden schaamrood voor de schande door het aktivisme op den Belgischen naam geworpen, neen geen genade mocht er ver leend, zelfs aan deze niet die te goeder trouw hadden meegedaan, met stam en wortel moest deze ver giftige plant uitgeroeid. De gemeene ploerten! In hun eigen binnenste waren ze aan het beramen wat ze met de lippen veroordeelden. Wit gekalkte graven vol rotheid van binnen. Regeering we walgen voor u! Er is een van de vele geheime dokumenten uit „ons" ministerie van buitenlandsche zaken aan het licht gekomen." En na de nota vermeld te heb ben, zegt het blad: „Voor ons is dit dokument niet nieuw. Wij kregen er de eerste niaal kennis van toen minister Hymans in volle Kamer loog, ja loog dat de regeering geen annextaieplannen koesterde. We hebben dit stuk niet willen publiceeren omdat we wisten we weten tamelijk veel, Regeëring omdat we dus wisten dat de hoeren regeerders wachtten op een gelegenheid om Ons V a d e r- 1 a n d te verbieden niet alleen in bezet Duitschland maar ook in be zet Vlaanderen. Maar in den „kop" van Dinsdag 17 Juni 1919 schreven we: „In vei' trouwelijke mededeelingen beveelt ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan zijn agenten aan dat zij in Hollandsch Limburg het nieuw., moeten verspreiden dat het Bel gisch bestuur aldaar het Fransch niet zal opdringen! Huichelaars! En terzelvertijd trachten zij het Vlaamsch te wur gen in het leger en in Vlaanderen.' Wie van de zaak wist, begreep. Volgens een Reuter-bericht zou de minister van buitenlandsche zaken in Nederland aan de Neder landsche legatie opdracht hebben gegeven om ophelderingen te vra gen aan de Belgische regeering. Die ophelderingen zullen er komen! In het Belgisch parlement zal er na het reces misschien geïnterpel leerd worden en Minister Hymans zal recht staan liegen dat het kraakt en, overtuigd blijven dat hij een eerlijk man is! Zal „hij" nu aftreden? Neen „hij" zal blijven. Waarom zal hij blijven? Omdat er in de regeering geen enkel eerlijk man zit, die zeggen durft: „Ik of Gij". Hij zal blijven: hij is het zinne beeld van de regeeringspolitielc, hij is de vertegenwoordiger van het Belgisch junkertum dat in het bin nenland de Belgische Polen de Vlamingen verdrukt en in hel buitenland aan aktivisme doet, het junkertum dat slechts eenen afgod cent: de Macht, de heilige Macht, de heilige Zelfzucht. ,Onze regeering de socialis ten er bij voert imperialisten-, dus kapitalisten-politiek: voor de mijnkapitalisten en voor de vlasza- rons wordt ons geld langs deuren en vensters weggegooid, wordt er in vliegendcr haast een nieuw leger gedrildpour la prochaïne guerrc, voor den naasten oorlog. Ze stoken links en rechts, het volk wordt opgeruid en op een ze ker oogenblik kunnen ze dan zeg gen: „Zie we kunnen het niet hel pen, het volk wil het". Dat is politiek in België, het symbool van het Recht. Men zou er om lachen, viel een deel van de schande ook niet op ons eigen lamlendigheid." ACTIE IN HET TYPOGRAFEN- BEDR1JF. Nadat Donderdagmiddag te één uur de Nedorlandsclio, do R. K. en de Pfo- testuuseh-ChristoIijke Bonden van Boekdrukkers-patroons vergaderd, en do opzegging van het collectieve (jon net aan de A. N, T. B. hadden be krachtigd, werd te twee uur in de groote zaal van het Concertgebouw oen buitengewone algemoene vergade- •ing van de drie bonden gehouden. De heer G. Groon, voorzitter van bol. Algemeen Hoofdbestuur, had de De bijeenkomst heeft van 2 ur geduurd, do voorzitters der R. K. en Protestantsch-Christelijke Bonden, de hoeren Wierdels en Die- ïner, en tal van andere aanwezigen oerden het woord: zonder uitzonde- ing werd de door verschillende bij den A. N. T. B. aangesloten personcé- "cu aangenomen houding gelaakt en werd met 987 tegen .18 stommen het, besluit van 18 Aug. j.1. van het alge meen hoofdbestuur bindend verklaard waarbij het aan de leden der drie bon den verboden wordt, toe te geven aan lopneischen die inet bedreiging van werkstaking tot bon worden gericht, liet besluit draagt dien leden op, zieh dergelijke gevallen onmiddellijk te ditcn tot het Bureau der Boekdruk- keiijbonden. Voorts ontspon zich een uitvoerige discussie over het voorstel van bet hoofdbestuur om, nu het collectief eon- met den Algom. Ned. Typogra fenbond van rechtswege was verval len en duarmee de daarbij bepaalde op zeggingstermijn van veertien dagen, 25 Augustus a.s. alle bij leden der'drie bonden werkzame typografen aange sloten bij den A. N. T. 13, mot een waarschuwingsterniijn van acht dagen to ontslaan. Na vrij langdurig bei'aad word besloten liet bestuursvoorstel in dien zin te wijzigen dat 30 Augustus in het geheele land- aan de leden den A. N. T. B. de dienstbetrek king met acht dagen, overeenkomstig cle bepaling van liet wettelijk Arboids- iontract, zou worden opgezegd. N'anr aanleiding van een tijdons de ugadering telegrafisch ingekomen aanbod van prol', mr. Veraart om als bemiddolaur tusschen de Patroonsbon den en den A. N. T. B. op le treden, werd besloten dal. de Bondon lol het aanvaarden dier bemiddeling bereid waren op voorwaarde' dat dc thans uit gebroken stakingen onmiddellijk wer den opgeheven en geen pnrtieole sta kingen meer zullen worden geprocla meerd. Wanneer, door het vervullen dezer voorwaarden nog voor 30 Augus tus a.s.. bemiddelingspogingen konden worden aangewend, zou het hoofdbe stuur gemachtigd zijn naar bevind van zaken te handelen. De vergadering besloot verder liet. geheele reservefonds ter beschikking te stellen van het hoofdbestuur en dit bestuur volmacht fe geven een hoofdo- lijlcen omslag te heffen tot oen onge limiteerd bedrag, op te brengen dooi de leden der bonden en volgens den gewonen maatstaf dor contributiehef fing, d.w.z. betaling naar het aantal in dk bedrijf werkzame arbeiders. Er werd ecu comité van actie ge vormd om, indien de uitsluiting dei- loden van den A. N. T. 13, in werking is getreden, de door de drukkerijen Zondag liaan dag •inadag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Ol- en ondergang van Zen en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater onder: v.m.n.m. Augustus. M m. 25 26 27 28 op: 4.84 5.49 7.3 8.14 9 24 10 32 1139 onderop 7.4 §.59 7.27 8.0 7.4t 88 6.1 t.2 S.l 7.58 7.56 765 8.45 8.35 9.20 d 15 6.8 7.54 11.15 7.52 11.45 9.25 100 10.0 10.85 10.40 11.10 11.40 elkaar onderling te verleenen hulp regelen. Prof. mr. .1. A. Veraart heeft Don derdag het volgende telegram verzon den aan de in het Concertgebouw plaats gehad hebbende vergadering, waar de drie boekdrukkcrijenbonden hun houding bespraken ten opzichte van den Algomeenen Ned. Typografen Bond. IQ,, „Begrijpende uwe verontwaardiging over het geleden onrecht en volkomen beseffende, dat een machtige organi satie als de uwe. die bovendien door zoo sterke ordelievende vnkverconi- gingen wordt gesteund, scherpe maat regelen beraamt en ook zal volvoeren 0111 de kostbare belangengemeenschap in de typografie te redden, verzoek ik u nochtans met. al den aandrang waar op het aandeel, dat ik in uwe organi satie had. mij recht geeft, uw kracht maatregelen nog een korten tijd op U leliorten en mij in de gelegenheid le dollen een oprechte verzoening tus schen uwe honden en den A. N. T. B. tot stand te brengen. „Ik grond deze poging op mijn vaste overtuiging, dat de overgroote meer derheid der leden van deze arbeidsor ganisatie de gepleegde trouwbreuk krachtig veroordeelt. Willigt u mijn verzoek In, dan zou ik a.s. Maandag gaarne een onderhoud met uwe bestu- 'ii hebben." RAADSOVERZICHT. „In het laatst der dagen zult gij vreemde dingen zien!" Inderdaad, de gebeurtenis aan het einde dei- tweede raadszitting was wel van buitengewonen aard. Zóó bui tengewoon, dat Burgemeester en Wethouders elkander stom ver baasd aankeken, als wilden ze zeg- ;en: wat hebben we nou aan de land! 't Was ook wel een beetje mal. Hier was een agenda we zeidén dit den vorigen keer reeds die de capaciteit had van minstens drie flinke raadszittingen. Al dadelijk bij het eerste punt het beste het ambtenarenreglement was de Raad blijven steken. Het was ech ter duidelijk, dat hij door de rest der agenda óók niet in én avond heen zou komen. En liet was dus wel -te begrijpen, dat de raadsleden begonnen te mopperen. Dat ze zei den: wat is dat voor manier om nu nog alles en nog wat op deze agen da te zetten en ons te willen dwin gen, zonder dat we den tijd voor behoorlijke bestudeering hebben gehad, (lat allemaal af te werken. Laat de nieuwe raad daar nu óók maar eens een deel van overnemen. En zoo werd dan ook al spoedig het ontwerp salarisregeling ver daagd, niet -tot September, maar tot een laatste zitting van den hul digen raad. Dat- dit aldus geschiedt, was omdat het ontwerp geheel het werk is van het huidige college en dus is het alleszins te billijken, dat de oude raad dit nog afhandelt. Maar het demonstreerde tevens de veel te groote overlading der agen da. De heer van Breda, van wien oorspronkelijk het voorstel tot ver daging uitging, wilde, om onmid dellijk de betrokkenen te helpen, hen bij wijze van voox-scbot- 200.-- uitkeeren. De Raad wilde (laar maar zoo niet aan en vond toen het compromis om de volgende week nog een allerlaatste zitting te hou den lot behandeling hiervan. Niet beter verging het het voor stel tot- verbetering van het Alge meen Weeshuis. Ook dit komt de volgende week opnieuw in den Raad. Men weet, dat omtrent wee- zenverpleging de lieer Adriaanse op liet standpunt staat der z.g. ge zinsverpleging. Indertijd is dien heey de belofte gedaan, dat men deze materie eens zoude onderzoe ken, én begrijpelijkerwijs kwam hij thans op het onderwerp terug. Ter wijl de Voorzitter het artikel in de Held. Crt. memoreerde, dat hem wel sympathiek was, maar hier en daar wat te ver ging. Misschien, zeide de Voorzitter, wil men, blij kens dit artikel, thans wel een an deren koers uit. Een en ander maakte verdaging noodzakelijk. Het derde belangrijke punt, dat werd uitgesteld en dit werd hu werkelijk aan den nieuwen raad Pjsjooa }oq seay p.iaossopuooS betreffende reorganisatie van den geneeskundigen dienst. De heer de Ven ging in verband hiermede ge weldig tekeer tegen den schrijver van het ingezonden stuk in de Held. Crt. Er deugde -niet veel van, en met cijfers en berekeningen toonde spr. aan hoe overdreven deze schrijver was. Ook tegen de voorbarige publicatie van de plan nen in ons blad toornde de wet houder. Er was een groote onbe scheidenheid gepleegd te dezen op zichte. En het einde was aan houden. Men ziot, alle belangriike din gen werden verdaagd. Hetgeen werd aangenomen behoorde mee- rendeels tot het kleingoed: voorste] tot stopzetting der brikettenfabriek, subsidie plaatselijk steuncomité ten behoeve van de steunregeling voor gedemobiliscerden, enz. A propos van dit laatste: de heer de Zwart drukte er zijn voldoening over uit, dat- B. en W. niet maar berust had den in het besluit van den Minister eh getracht hadden alsnog deze gelden terug te krijgen. Deze zaak zal aanhangig worden gemaakt bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen tifen. Inmiddels was het weder mid dernacht geworden, eai de wasch- lijst, hoewel bijna afgewerkt, was nog geenszins uit. Door een plot seling, 'Onverwacht incident ston den we nog vóór de klok half een sloeg, op straat. Er was namelijk van B. 'en W. een voorstel -tol het üangaali van een overeenkomst met- de Bank vap Wisselink voor het opnemen -en storten van gelden. "Uit den Raad vroeg men nu of ook andere' banken waren uitgenoodigd tot inschrijving, en uit het. ant woord va-n B. en W. bleek van niet. Men had reeds vroeger zaken ge daan met deze Bank en hield zich daar nu bij. De Raad vond dit niet behoorlijk. Voor een gemeente ging het waarlijk niet aan aldus een plaatselijke instelling te be- voordeelen. Het is geen opzettelijke bevoordeeling, zeide de wethouder van fina-ntiën, wij hebben deze overeenkomst gesloten omdat (1c Bank van Wisselink ons een goed koop aanbod deed, en het beste be wijs, dat hier geen bevoorrechting in het spel is, is, zoo zeide de heer Griinwald, dat mijn eigen ban kier de Nationale Bank is. Maai de iheér A-driaanse pleitte overtui gend het goed recht ook der andere banken, en toonde in 's wethouders betoog verschillende zwakke pun ten aan. \>7at er nu ten opzichte van deze kwestie achter dc soherriien is voor gevallen, weten wij niet. Een feit is, dat de -Voorzitter plotseling wei gerde het voorstel-Adriaanse in stemming te brengen, hoewel dit dc verstestrekking had, n.1. ver daging vroeg. Toen de Voorzit-tei- weigeren bleef dit voorstel, dat later werd overgenomen door den heer Biersteker, in stemming te brengen en ook weigerde bet voor stel van B. en W. terug te nemen, stonden plotseling de heerc-n Bier steker en Boon op en verlieten de raadzaal, onmiddellijk gevolgd dooi de meeste anderen heeren. Slechts een paar raadsleden, de heeren Zondervan en Poll naar wij mee- n'en, en nog een paar, bleven zit ten. Stom verbaasd, zooals we zei den, keken Burgemeester en Wet houders elkander aan. De burge meester maakte spoedig bonne mine a mauvais jeu en sloot de ver gadering. Dit is voor het eerst, dat onder den tegenwoordigen burgemeester eene obstructie gevoerd wordt. Wij len de heer van Steyn wist er meer van te vertellen, maar tot nog toe heeft dc heer Houwin"- alle voet angels en klemmen, die zich op zijn pad voordeden, weten te ontkomen Met dit onaangename incidentje neemt de oude raad nog geen af scheid. Er komt -nog een allerlaat ste, en wie weet, daarna nog aller- allerlaatste vergadering. Want zoo'n salarisregeling is ook maar ni.et zoo in eens voor elkaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Oiideroffieici'S-vcreeniging der Land macht „Ons Belang." Verslag van de vergadering op 19 Augustus in het algcmoou militair tehuis, Spoorstraat, ten 8 uur n.m. Om 8'/i uur opont de heer Beiboer deze zeer druk bezochte vergadering mot een woord van dank aan den heer Guru. Coipmdt. voor het per order be kendmaken .dat deze vergadering zou woi'den gehouden. Spreker brengt dank aan de aanwezige officieren voor hun tegenwoordigheid om meer in het bij- zoiulèr te worden Ingelicht mot wat heorseht in de onderofficiers wereld. Georganiseerd overleg tusschen ons en de verantwoordelijke autoriteiten bestaat .niet, bestond dezo wel. dan ge loofde spreker niet, dat wij in deze noodtoestand waren gekomen. Vervolgens werd dooi- den lieer Hei boer verslag gedaan van dc president*- vergadering tc Utrecht. Als einduitkomst van de stemmin gen in do afdeelingeu gaf spreker aan Ten le, Dat allo afdeelingeu rijp zijn gevonden voor oen vruchtdragende su- lnrjsoctie; Ton 2e. Dat alle afdeelingen liet hoofdbestuur krachtig zullen steunen. Ten 3e. Dat. wanneer de rogoering niet spoedig overging om aan deze noodtoestand een einde te malcen. het. ergste Is tc vroezen. Vervolgens werd door spreker be handeld de eisch tot directe uitbetaling van een bedrug ad ƒ600. Door hem werden ondermeer behan deld do opnieuw vastgestelde loonta- bellen. Met een woord tot opwekking oin- digdo deze spreker. Als tweede spreker trad op den heer van Beek. Deze heer gaf een uiteen zetting van dc geest die heorsehto, op du laatste algomcene vergadering te UI recht. Spreker betoogde dc noodza kelijkheid vun de samen werking der militaire bondon. Door hem werd ten sterkste gc- gipst het optreden der corifessióneelo bondon in deze. Als derde spreker trad op don heer Boon. Deze helmndoldó hoo jaren ach- tcreon met onze belangen was gesold. (Jij stelde in het licht, de verklaringen der laatste M. v. O., en de noodtoestand waar w.ij nu in verkeeren. .Als vierde spreker trad op den hoer Boogaard. Deze gaf een overzicht van de werktijden der sergeanten en de betaling. Spreker komt lol do conclu-

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1