COURANT No. BI43 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1019 47e JAARGANG Reëaofur-UltgevrC. PB BOER Jr., Helder. - Oplaag 7000 ex. - AbonnamantsprljaIn de «tad f 1.15, per post I 1.40. Buitenland f 2.40. - Losse ex. 3 ot. - Advart—itfp p»r regel 171/, ot. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 3d* kwartaal 1919 to willen •▼er- maken per postwissel of aan post zegels vóór 20 Sept. a.a., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging diapoaitiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging mplaats van 6 moet isorden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voer dat doel behoeven slechts met een zegel van 2V» cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en aijne premie uitgaven zijn Heldersche Courant: franoo per post f 1.40, Bultanland f 2.40 Zondagsblad: franoo per post f 0.60, Bultanland f 0.90 Modeblad: franoo per post f 1.06, Bultanland f 1.30 D E WEEK. 16 Septembsr. Minister Aalberse, van Arbeid, is een der vriendelijkste, beminnelijkste men- ecben, die men 7.ich kan voorstellen. Maar in de afgeloopen week heeft Zijne Exc. de Tweedo Kamer toch even doen gevoelen, dat hij niet met zich laat spe len. Toen de transport-arbeiders een comité naar den minister afvaardigden met de boodschap, dat wanneer hun eischen niet werden ingewilligd, zij tot •taking zouden overgaan, sprak mr. Aalberse deze woorden „Weet wel, meneoren, dat ik mij niet laat dwingen, Wie door dwang iets van mij gedaan wil krijgen, zou tot de ervaring kunnen komen, dat ik de lamste kerel uit het lioele Kabinet ben". Dat is, schoon in lnag-Nederlandsch, zeer duidelijk ge- «proken. En menigeen zou dergelijke taal niet van den zachtmoedig concili- anten bewindsman hebben verwacht. Bij de behandeling der wijziging van de Invaliditeitswet en de Vrijwillige Uideidomsverzekering. heeft minister Aalberse getoond, op zijn stuk te kun nen blijven staan. De twee ontwerpen vergen reeds negen millioen meer van de schatkist, dan men oorspronkelijk geraamd had, 011 de minister van Finan ciën verkoos geen stap verder te gaan. Dat had mr. Aalberse de Kamer vooraf .ipeis verbis", zoo duidelijk mogelijk, te verstunn gegeven. Maar 't belette niet, dat van soc.-democrati.sche zijde lal van amendementen, waaronder peperdure (eentje, van mr. Sannes, zou 33 millioen hebben gekost!) werden gehandhaafd. Van sommige moest de heer Duys erkennen, dat de voorstellers evenmin als de minister eenig begrip van de eventuecle kosten hadden. Wan neer zulke voorstellen „in's Blaue hineln" worden gedaan, terwijl men weet, dat ze toch geen succes hebben. ja. dan is 't niet. onbegrijpelijk, dat •ommigeu spreken van een „beau geste'V een mooi gebaar, een veitoon. berekend nm Jan Ki°zer in 't gevlei te komen De Minister van Arbeid richtte voort durend het doodelijke „onaannemelijk" op de amendementen, en Vrijdag-middag was het pailementalre slagveld met amendementen-lijken overdekt. Bij het voorstel om aan twee echtgenooten- rentetrekkers de volle zes gulden toe te kennen, inplaats van vijf (zooals het gewijzigd ontwerp voorschrijft) deed de heer Aalberse nog een poging bij zijn ambtgenoot mr. de Vries om althans dit eene millioen meer te laten passeeren, maar :t was vruchteloos: de Haagsche Kneuterdijk deed het onvermurwbare „veto", het ,,'t. zal niet gaan", nog maals liooren. Slechts ééne wijziging van beteeke- nis bracht minister Aalberse aan, en wel in de Vrijwillige Ouderdoms-ver- zskering. Het ontwerp bepaalde, dat kinderen van hun zestiende jaar »f zouden kunnen ingeschreven worden. Z.Exc. nam nu een amendement over, "t mogelijk makend, dat een kind aan- •tonds na zijn geboorte in de verzeke ring zal worden opgenomen, wat onge twijfeld eeno groote verbetering van het, ontwerp boteekenfc. Veel meer toe schietelijk was mr. Aalberse bij de ontwerpen in verband mot de opheffing van hot. Kon. Nat. Steun-comité, dat van Augustus 1914 af zulk voortreffelijk werk heeft, gedaan, op initiatief de: Koningin, welke gedachte van H. M. de heer Treub met zijn bakende geest kracht in vruchtbare daden omzette, lu 'i geheel heeft het Steuncomité gedu rende zijn bestaan c.a. 5Vj millioen gulden ingezameld, en de warme hulde,, door minister Aalberse en ook door het ■oc.-democratisck Kamer-lid van den Tempel aan zijne gestie gebracht, was alleszins verdiend. Niet minder de woorden van bewonderende waardee ring, welke aan het slot der zitting 1918—'19. Vrijdagnamiddag 12 Sep- t.ember j.1. gebracht aan de voortreffe lijke leiding van voorzitter mr. D. Foclc. Zaterdag j.1. had de „Sluitingsplech tigheid" plaats, sprak minister Ruys de mimatuurrede in de Vereenigde Zit ting, door een acht- a tiental Volksver tegenwoordigers (behalve dan de Com missie van ontvangst en uitgeleide) bij gewoond. Toen, gevoelde men weer het •chrille contrast tusschen den praal en de staatsie van enkelen op zoo'n slui- tings-vergadering, het leege en on verschillig-nonchalante van de rest. Vereenvoudiging van de wijze, waar op deze Grondwettelijk-voorgeschreven formaliteit plaats heeft, ie en blijft eisch des tijde. Daarna is Nederland gedurende twee beele en twee halve dagen feitelijk „Kamerloos" geweest en niemand ver ontrustte zich over dat gemie En nu gaan wij, nadat op Dinsdag lö September Hare Majesteit de nieuwe zitting had geopend, de nieuwe „legis latieve aëra" in. Tot de merkwaardige, historische gebeurtenissen van de thans geëindigde moet ook gerekend het door tic Kroon bokrachtigen van het ont werp, aan do vrouw in Nederland het actieve kiesrecht, het stembiljet, bren gend. Wanneer wij in Patria dus we derom, hetzij op den gewonen ter mijn der hernieuwing, hetzij door ont binding van het Lagerhuis, een nieuw Huis hebben saam te stellen, dan nullen Jan Kiezer en Johanna Kiezeres te aam en ter stembus hebben op te trek ken. De Nederlandsehe vrouw m&g niet «lecht» ineêstemmen, krachtens den ■templichtm oet zij 't thans doen! Telerlei kweetittn va* pend, overwegend belang kebb" aandacht te trekken van hen, op wie de mede-verantwoordelijkheid voor de verzorging, bescherming van het alge meen belang rust. De besprekingen over de wijziging van do traktate -1839 is nog niet afge loopen, maar wij kunnen verzekerd zijn. mr. Kan heeft 't nog pas te Maas tricht doen gevoelen dat. de „deside rata" van ('en Belgischen minister Hymans en zijne vrienden niet zullen worden verwezenlijkt. Het jongste ant woord van dien bewindsman waarop van de zijdo onzer Regeering niet zal worden gereageerd was even onhan dig als zwakheid toonend. Men mag er van overtuigd zijn, dat minister Hy- man's tol in België welhaast zal zijn uitgespoeld. Indien hij nog in ernst twijfelde aan de geestdrift, den ernst, waarmee ook in Limburg en Zeeland de onschendbaarheid van Nederland wordt hooggehouden, de groote betoo ging op 13 September in den Haagschen Dierentuin onder leiding van mr. Treub gehouden, zal hom van die dwaling heb ben kunnen genezen!Uitgespeeld is ook de rol van den anti-Nederland- schen Volksvertegenwoordiger mr. Henri van Groenendael, die van zijne clubgenooten in de Kamer twee weken beraad" heeft gekregen om zich verdedigen. Do heer Van G. schijnt, ook nu zijn heil to zoeken in het trekken van verdrukte onschuld-gelaat hot ontkennen van schuld, zonder meer Maar ditmaal zal 't hem niet baten. Men heeft hem „in de gaten", organen van zijn eigen partij hebben uit zijn ante cedenten, z'n verleden, dingen opge diept. welke ons den heer van Groenen dael in zijn ware gedaante doen ken nen. In hoever men hier met een „psy chisch defect" te doen heeft dan wel met extra-misdadigen aanleg, de vraag i9 niet zeer belangwekkend. Van Groenendael exit!Zij het met wcr- kelijk-bekwamen spoed. Voor den minister van Financiën bre ken mooielijke dagen aan. De kritiek op zijn Vermogensaanwas-belasting komt van verschillende kanten, is uitermate fel. De vrijz.-democratische fractie heeft lianr heffing-in eens kant en klaar. Bij do Algomeene Beschou wingen over de Staatsbegrooting-1920, den 16en September op hot presidonal Bureau der Tweede Kamer gedepo neerd. zal deze kwestie al-aanstonds tot „levendig debat" stof kunnen geven. Maar er is zooveel meer!De gene rale actie tot loonsverbetering, «eer- spiegeld in de drie interpellaties (zoo wel het militaire personeel nis de on derwijzers en feitelijk alle anderen in '9 Rijks dienst omvattend) op 9 Sep tember. dadelijk toen de Kamer haar recès in de snik- en smoorheete week van 9 tot 12 dezer onderbrak, aan hangig gemaakt. De duurte-commissie is er en de con sumenten sluiten zich al-meer aaneen om den strijd tegen de woekerprijzen te voeren. De „faits el gestes" van de ex-keizer- ijke gasten op Wieringen en hunne verwanten b hooren, bij dit alles ver geleken, tot de gebeurtenissen, liet nieuws van de tweedo orde. De van Indië uitgaande beweging, propngee- rend het vorlangen dat H. M. de Ko ningin een bezoek aan Iusulinde zal brengen, waarvan zij de keizerskroon draagt zonder den titel tc voeren, moei gerekend tot de vraagstukken, bij onze politici, mannen van het staatsrecht- nog in studie. Interesseert men zich voor het eerlang verdwijnen van het Amsterdamsche Panopticum, eenmual oen der „attracties" van de hoofdstad Misschien onder de oudereu. Het opkomond geslacht schijnt panop- ticum's en panorama's gaandeweg ont groeid. In onze dagen, waarin een luchtomnibus in 35 minuten, met een vaartje van 165 K.M. per uur, van Soes- torberT naar Helder vliegt, is voor zulke „attracties" plaats noch aandacht meer. Mr. ANTONIO. STAATSBEGROOTING 1926. Verschenen is de Staatsbegrootiug 1820 met de daarbij belioorende me morie van toelichting. Aan de nota betreffende de toestand van s Lands financiën ontbonon wij het vc.gende: Voor het diens»'aar 1920 worden de uitgaven in totaal geraapid op 586.641.352.03VS, waarvan buitenge woon ƒ81.410.477, blijft ƒ502.230.875.-. De crisisuitgaven komen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ47.604,900 in de ontworpbegrooting voor. Hetgeen meer benoodigd mocht blijken, zal suppletoir wordon aangevraagd. De- Minister vleit zich, dat dit meerdere binnen enge grenzen beperkt, zal kun nen blijven. De middelen en inkomsten ter be strijding. der uitgaven zijn geraamd op. 409.818.855.86, waarin begrepen is aan buitengewone ontvangsten 8.567.984.14. blijft voor gewone ƒ401.250.871.72, zijn de 103.033.134.16 meer dan aanvanke lijk voor 1919 werd geraamd. Stelt men de ramingen der ontvang sten en uitgaven tegenover elkander, dan vindt men dat geraamd wordt een totaal tekort van 176.822.496.17Va (gewone dienst 53.375.108.31V*, bui tengewone dienst 75.842.492.86, Crisis dienst ƒ47.604.900). Aan de memorie van toelichting, be lioorende bij de MARINEBEGROOTING ontleenen wij het volgende: De minister begint met een opsom ming der voornaamste maatregelen in het laatste jaar in het belang van 't militaire personeel genomen. In verband met het gebrek aan per soneel is het denkbeeld gerezen om voor hot onderhoud van gebouwen, bedie ning, ordonnancedionsten een korps mi litaire vaklieden in to stellen, hetwelk zal worden samengesteld uit gepension- neerde militairen, die bij de zeemacht geen hoogeren rang dun dien van kor poraal bekleed hebben. Zij zijn gelijk gesteld met matroos der le kl. en ont vangen boven hun pensioen een soldij van ƒ2.50 per dag, welke zal kunnen stijgen tot ƒ3. Bij deze begrooting wordt gerekend op het aanvangen van den bouw van de ondorzeebooten O. 9/11 en O. 12/14 voor Nedeiland, alwaar aanwezig zijn 8 onderzeebooten en 1 onderzeeboot- mijnenlegger; één dezer booten is van zeer verouderd type. Voor O. 9/11 wordt aangevraagd ƒ600.000, voor O. 12/14 wordt een me- moriepost opgebracht om wanneer in den loop van 1920 tot den bouw kan worden besloten, dan de noodige gel den aan te vragen. Verder worden aangevraagd voor af bouw, uitrusting en beproeving voor 4 torpedobooten Z. 14 (laatste ter mijn) ƒ30.000; 1 mijnenlegger 1917 iagylj- (idem) ƒ751.000; 1 mijnenlegger 1918 w (idem) ƒ1.051.000, totaal ƒ2.403.500, dat geheel ton laste van de Staatsbe grootiug komt. Voorts voor den dienst in Ned.-Indië Hr. Ms. kruiser „Java" (6e termijn) 3.232.88-1, idem „Sumatra" (idem) ƒ8.232.881, 4 ondorzeebooten IC IV tlm. VI1 (idem) ƒ2.828.000, 3 idem K VIII t/m X (4e termijn) 1.520.500, 3 idem K XI t/111 XIII (2e termijn) ƒ750.000, totaal 11.564.268, waarvan de helft ten laste der Staatsbegrootiug blijft en de wederhelft uit de begrooting van Ned.- Indië aan de middelen van Nederland wordt uitgekeerd. Totaal blijft ten laste van de Staats begrootiug ƒ8.215.534. De totale kosten voor nieuwen bouw bedragen ƒ13.997.768. Behalve de som voor bovenstaande kruisers en onder/oebooten is er nog een bedrag van 22.500 voor aanschaf fing van installatie voor draadlooze te legrafie voor vliegtuigen, een bedrag an 50.000 voor aanschaffing van ar- tillericmatcriaal voor vliegtuigen, een bedrag van ƒ80.000 voor aanschaffing an vliegmatericel. Do torpedobooten Z. 14 en do ntij- nenleggors moeten resp. einde 1919 en 1920 worden opgeleverd. Wat do kruisers betreft, het gereed komen vun het: geheel wordt beheerscht door verschillende voorname onderdee- len dor turbine-installaties, welke in Nederlandsehe fabrieken een zeer lang zame bewerking eiscben. Voor de fa brieken zijn dezo installaties geheel nieuwe objecten en de grootste waar oor zij ooit werden gesteld (pJ.m. 65000 P.K. per schip tegen tot nu toe als maximum pl.m. 10.000 P.K.) moeilijkheden bleken veel grooter dan bij het afsluiten dor contracten was ge dacht. Aannemende dat met twee ploe gen zal mogen wordon gewerkt en geen erdero tegenslagen worden ondervon den, rekenen zij nog op 29 maanden arbeid van af medio 1919. Mede als gevolg van andere omstan digheden. slechte aanvoer, verminde ring der productie enz. kunnen ook de verraolde data voor te water laten niet worden gehandhaafd. Voor de „Java" wordt hiervoor zondor verdere tegen slagen gerekend op medio 1920, voor de „Sumatra" op bogin 1920. Zonder verdcro tegenslagen kunnen de onderzeebooton K IV en K V enuoedelijk ook K VI en K VII in den loop van 1920 worden opgeleverd. Het eindcijfer van dit hoofdstuk der Staatsbegrooting is geraamd op 45.098.274, zoodut voor 1920 ƒ6.283.627 meer wordt geraamd dan voor 1919 is toegestaan. Aan 's Rijks werf to Willemeoord zal wordon aangesteld oen electrotechnisch ambtenaar in 't, bezit van een diploma der Middelbare Technische School, een aanvangssalaris van 1920. Tevens wordt de uanstelling van nog twee teekenaars bij de Marine lucht vaartdienst noodig geacht. Wat dc arbeidsloonen betreft herin nert. de Minister aan het K. B. van 11 Juli j.1. waarbij de botrokken boamb- werkliedeu in het genot van de nieuwe looneu wordon gesteld. Hoewel de betrekkelijke wetsvoorstel len nog niet bekrachtigd zijn, meende de Minister niet langer met de invoe ring daarvan te mogen wachten en kwam het hom in 't belang van 't per soneel noodig voor het voorstel tot die invoering aan II. M. de Koningin ter bekrachtiging voor to dragen. Echter is het voorbehoud gemaakt, dat do betrokkenen gehouden zijn tot teruggaaf bijaldien de fondsen niet mochten worden toegestaan. Hoezeer volgons mededeoling van den Minister van Arbeid het voornemen bestaat hot Arbeidsreglement met 1 Jan. 1920 in werking to doen treden, op grond waarvan daarop bij de begrooting van 1920 zou moeten worden gerekend, is dit, ten einde de gereedheid der be- jrooting niet te vertragen, niet ge schied. Het voornemen bestaat de daarvoor noodigo gelden bij nota van wijzigin; i de begrooting te brengen. De toestand waarin de beide barak ken, voor de verpleging van besmette lijke ziekten verkeeren, is van dien aard, dat algeheele vernieuwing be slist noodzakelijk is. De eerste termijn voor de uitvoering dezer werken, waarvan de kosten op ƒ225.000 geraamd zijn, wordt tot een bedrag vau 50.000 op deze begrooting aangevraagd. In afwachting van den bouw van een voor het doel geschikte localiteit ten behoeve vru den geneeskundigen buiten dienst zal te Willemsoord worden over gegaan tot de huur van een woning, waarin tijdelijk een spreek- en onder- zoekkamer zal worden ingericht ten be hoeve van het personeel der zeemacht en hunne gezinnen, die den betrokken officier van gezondheid wenschen te raadplegen. Door de centrale ligging zal tegemoet gekomon worden aan de bezwaren, die verbonden waren aan het bezoeken van het aan de buitenhaven gelegen marine hospitaal. Bij de voortdurende uitbreiding die de onderzeedienst ondergaat doet zich te Willemsoord de dringende behoefte gevoelen van pen inachïnewerkplaats, welke aan de gisehen van den dienst beantwoordt. Voor do bouw wordt de eerste termijn ad 25.000 uitgetrokken, terwijl de totale kosten met inbegrip van elec- trische en mechanische inrichtingen op 65.000 begroot worden. Het is niet mogelijk, wegens het uit breidend aantal onderzeebooten ze al len, welke ontscheept moeten worden, naar behooreu onder dak te brengen, daar de bestaande accuwerkplaats te klein is. Daarom wordt voorgesteld tot de huur over te gaan van ecu laadlokaal, lokaal en twee vast» laadplaatsen te Willems oord, waurvoor oen bedrag van 115.000 is geraamd. Tevens wordt overgegaan tot de uitbr iding der iuonteurswerk plaats te Hellevoetsluis, waarvoor 17.000 is uitgetrokken. Op art. 23 is een post uitgebracht van 12.500 voor het huren van een huis to Middelburg voor den commandant der marine en inrichting op 's Rijks kosten van een ontvangkamer, welke noodig ii om bij recepties en andere feestelijke gelegenheden autoriteiten te kunnen ontvangen. Verder zullen van Rijkswege te Mid delburg en Vlissingeu woningen in huur worden genomen om gehuwd personeel onder korting van de vastgestelde bedragen op de tractementen. bruik gegeven te worden. Het thans reeds bestaande tekort aan personeel wettigt niet de verwach ting, dut in 1920 voldoende personeel aunwezig zal zijn om tot de noodige uitbreiding van don marine luchtvaart dienst over te gaan, zoodat de Minister meent, daarvoor nu geen gelden te mo gen vragen. In verband met, de ondervinding opgedaan met het vliegkamp De Mok, wordt het uitbreiden van de helling en bet verbroeden van de bestaand' helling noodig geacht, waarvoo ƒ200.000 wordt uitgetrokken. De opgedare ervaring inzake de op leiding der zeeofficieren, heeft volgons den minister doen zien, dat de huidige nieuwe richting in grooto trokken was, zoodat hij het oogenblik gekomen acht dc bestaande opleiding te consolideeren en over te gaan tót de instelling oener Hoogero Marine Krijgsschool. In de toe komst zullen eenige marine officieren als leoraar noodig zijn, op dit oogen- blik kan echter nog niet over daartoe geëigende krachten worden beschikt. De reorganisatie van het personeel bij de marine-hospitalen komt in hoofd zaak neer op de vervanging van een deel der militaire ziekenverplegers bij het hospitaal te Willemsoord door ge diplomeerde burgorverplegers, die als vast personeel aan die inrichting ver bonden zullen zijn en op de vervanging van actief dienende matrozen en mari niers door do hierroren bedoelde mili tnirc werklieden. De sterkte der verschillende catego een houdt mede verband met den 8-urigen werkdag en voor de verple- ers bovendien met het drieploegenstel- sel, een onafgebroken rusttijd van 36 uur per week en 3 verlofwekon in jaar. De bezoldiging en periodieke verhoo ingen vau liet burger verplegend pcr- soneol en van den laborant wordt voor gesteld als volgt: Hoofd verpleger 12.50—52.50 nu 10 jaar to bereiken. rpleger 37.5042.50 na 10 jaar te borciken. Laborant 32.5037.50 ua tien jaar te bereiken. In strijd met do meening van zijn ambtsvoorganger acht de minister het billijk, dat cenige tegemoetkoming wordt verleend aan de gewezen werk lieden aan de voormalige Marinewerf te Amsterdam, daar z.i. uit de indertijd gedane toezegging van minister Colijn wol degelijk blijkt, dat zij die vrijwillig ontslag vroegen, daarvan geen schade zouden ondervinden en dat dus de voor dcelen die anderen zouden ten deel vallen, hun niet zouden worden ont houden. Ten einde daaraan uitvoerig te kun nen geven wordt een bedrag van ƒ18000 aangevraagd. Als gevolg van de verplaatsing van het commandement van Hellevoetsluis naar het Zuiderfrontier en in verhand met de stationneering te Vlissingeu van meerdere oorlogsbodems was het in ver band met don woningnood niet moge lijk de xnnnschappen behoorlijk onder dak te brengen. Minister Rarabonnet trad daarover in overleg met het ge meentebestuur, 't welk verschillende typen van officierswoningen zou bou wen met subsidie van 't Rijk n.1. 25 pet. der bouwkosten. Doze subsidie werd echter afhanke lijk gesteld van de overeenstemming omtrent de plannen van den bouw met den commandant der Marine te Mid delburg, welke echter, uitgezonderd een type, niet verkregen weid. Het gemeentebestuur ging inmiddels, rokonende op de subsidie, over tot den bouw van 5 dubbele woningen, waar van do kosten waren 67.924,87, zonder de waarde van den grond in rekening te brengen. Do minister meent nu. aan- :ezien de bouw in 't belang der Marine rerd uitgevoerd, dat het alleszins wen- schelijk is, de subsidie, zijnde ƒ16.981.21 alsnog te verleenen, mits de huurprijs door een officier of ambtenaar der Ma rine te betalen, niet hooger is dan ƒ300 per jaar en dat de verhuring zal plaats hebben na overleg met den Com mandant der Marine te Middelburg. De Minister deelt nog mede, dat het ge meentebestuur die voorwaarde heeft aanvaard. Hot aantal (15) thans aanwezige itoomloodsvaartuigen is bestemd voor iloomloodsdienst en het 3e, 4e en 5e district. De minister acht het ge- wenseht, ook voor de overige distrie- n een stooraloodsdienst in te voeren. In verband hiermede worden gelden aangevraagd voor een 16 en 17e stoom- loodsvaartuig. In verband mot de zeer hoogo kosten ■au den Ioodsdienst wordt ernstig over wogen de loodsgelden meer in overeen stemming mot de kosten te brengen. Gelden worden uitgetrokken voor de erbetering der secundaire kustverlieh- tiug, waarmede thaus weer rost kracht wordt voortgegaan, dan tijdens den oorlog mogelijk was. Op de begrooting van Waterstaat zijn o.a. de volgende posten uitgetrok ken: Voor verdediging van den duinvoet langs het Zuiderstrand van Vlieland wordt ƒ20.000 noodig geacht om de bedenkelijke afneming van dezen duin- oet zoo spoedig en zoo krachtig mo gelijk te beteugelen. Heldersche Zeedijk. Bestor- ting van het. onderzeesch beloop. Voor herstelling van do afscliuivingeu, welke aan dit beloop ontstaan zijn, wordt voor 1920 alsnog ƒ60.000 aangevraagd. Ver betering van don langwatersberm, het bovenloop en de kruin van don Zeedijk. Daar de constructie niet voldoende be- itiind is togen den stormaanval, wanr- uan dit gedeelte der zeewering de laat ste jaren is blootgesteld, is een verbe tering van do constructie gewenscht, welke op ƒ600.000 wordt geraamd. De uitvoering van dit werk zal over een 15-tal jaren kunnen worden ver deeld, zoodat daartoe 40.000 op de begrooting voor 1920 wordt -aange vraagd. Tegenover deze uitgaaf kan dan op besparing van stormschade worden gerekend. Voor kustverdediging van Noord- llolland beneden strandpaal 9.800, bui tengewone voorziening en versterking vau de bestaande hoofden en aanleg van «en «trandhoofd wordt op ƒ60.000 geraamd. BUITENLAND. De Vredesconferentie. De vredesconferentie zal nog eert week of tien dagen zitting houden, teneinde ioi staat te zijn de nog han gende vraagstukken af te doen, waarna zij zal worden verdaagd. Fiunie. De opperste raad te Parijs is op de hoogte gesteld van de laatste be richten over het avontuur van d'Annunzio. Het schijnt, dat de raad er voor terugdeinst tegen over d'Annunzio geweld te gebrui ken, waarover verschillende Fran- sche bladen hun afkeuring uit spreken, want, zeggen z$j, er Is geen ander middel, daar de. blok kade niet doeltreffend is. Hoe lan ger men wacht, hoe moeilijker de zaak zal worden. Tengevolge der gebeurtenissen te Fiiune heerscht in Italiaansche nationalistische kringen te Triest groote geestdrift. Vrijwilligers wor den bijeengebracht, die naar Fiume vertrekken. d'Annunzio heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de verove ring, bevrijding en definitieve annexatie van Fiunie bij Italië wordt aangekondigd. Het pantserschip „San Marco' is te Fiunie aangekomen. Het ge rucht, dat Zuid-Slavisclie vliegers Fiume zouden hebben gebombar deerd, wordt niet bevestigd. DUITSCHLAND. De uitgeleverde locomotieven. De Parysche „Matin" had ge meld, dat van de vijfduizend inge volge het vredesverdrag af te geven Duitsche locomotieven Duitscbland er 2000 afgeleverd had, waarvan Frankrijk er thans 1700 zal teruggeven, aangezien zij om technische redenen voor Frankrijk onvoordeelig in het ge bruik zy'n. De „Voss. Ztg." verneemt, dat dat bericht in hoofdzaak juist is. Alleen heeft Duitschland veel meer, n.1. bijna de vereisclite 5000 locomotieven, a'an Frankrijk afge leverd. In Opper-Sllezlë. De „Lokal Anzeiger" verneemt, dat in officieele kringen te Berliju ongunstige berichten zijn ontvan gen over te verwachten nieuwe onlusten in Opper-Silezië. De op gewondenheid moet weer bijzonder groot zijn. ENGELAND. Een samenzwering tegen den staat. De regeering heeft de bewfjzen in handen van het bestaan van een samenzwering van anarchisten eri arbeiders met het doel revolution- naire stakingen te organiseeren, methoden van geweld toe te pas sen, hen die de publieke functies bekleeden, te vermoorden en de teugels van het bewind in handen te nemen. De „Marltime Workers Federation", die thans doer de po litie is verboden, was het midden punt der samenzwering. FRANKRIJK. De staking te Marsellle. De staking is ten einde. De ha venarbeider shebben de voorstellen der patroons, le weten 16 frank loon per dag en 2 frank duurte- toeslag, aangenomen. Dinsdag heersebte weer de grootste bedrij vigheid in de haven. Te Lyon staken de brievenbe stellers, in het kolenbekken van N. W. Lotharingen de mijnwer kers. VEREENIGDE STATEN. Dreigende stakingen. Uit Washington wordt aan de „Morning Post" geseind, dat er in den Senaat is voorspeld, dat er een „uitbarsting van radicalisme" zal plaats vinden, indien de regeering haar onderdrukkingsmaatregelen niet versterkt. De voorspellingen zijn gebaseerd op de politiestalcing in Boston en op de dreigende sta kingen in de staal- en kolennyver- lieid. De vakvereenigingen te Bos ton, die afdeelingen vormen van de federatie van arbeid, overwe gen een sympathiestaking met de politie. Zware brand op Long-ïsland. Blijkens een bericht uit New- York aan het „Journal" van Zon dag zijn een aantal groote petro- leum-reservoirs in brand geraakt op Long-Island en brandden zij se dert Zaterdagmiddag, ondanks de pi gingen der brandweer om het vuur meester te worden. Er waren een groot aantal gekwetsten. De schade bedraagt meer dan een mil lioen dollar. Amerika eii dc nood in Duitschland. Uit New-York wordt aan do „Vor- warts" bericht, dat het nationale hulp comité voor Duitschland en Duitsch- Oostenrijk omvangrijke voorbereiden de maatregelen voor zijn hulpwerk heeft genomen. De eerste scheepsladin gen melk en audere voedingsmiddelen tor vrije verdeeling onder de noodlij dende bevolking zijn onder weg. In naai- en Zondagsscholen worden door medelijdende zielen wollen kleereu voor Duitsche vrouwen en kindereu ge maakt. In New-York, Mïlwaukee. Ciii- cinati. Chicago. organiseert men bazurs. Voor vaeantiekolonies, voor ondersteu ning der oorlogsweezen. voor verster king van zieken en zwakken door baden erblijf op liet land worden overal gelden ingezameld. Wat Jaue Adams bij haar terugkeer over den invloed der blokkade op den gezondheidstoestand der Duitsche jeugd bericht heeft, heeft een diepen indruk gemaakt, te meer. omdat bierdoor het duaraan voorafgaan de rapport van het Duitsch« Roede Kruis wordt bevestigd. Brutale roof. In de vroegere ochtenduren van laatsten Vrijdag hield voor vier der voornaamste hotels op Broadway en Fifth Avenue in New-York een auto stil, waaruit vier zwaar ge wapende roovers kwamen. Drie gingen de hotels binnen, een bleef buiten op wacht staan. De drie roo vers gingen op den kassier af en stalen de kas leeg, waarop ze, al schietende, weer In de auto klom men en in snelle vaart verdwenen. De daders bleven onbekend, PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het hoofdacte-examen onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Kramer, thans onderwijzer te Burgerbrug. Het kolenrljden. Voortdurend bereiken ons klach ten over de last, die het vervoer der briketten voor de rijkswerf veroor zaakt. Sinds weken ziet de Spoor straat er onoogelyk uit, en hebben de winkeliers voornamelijk te kla gen over de vervuiling van hunne étalages door het smerige kolenstof dat alles besmet.Die klacht is zeker niet ongegrond. Verschillende middelen worden door de inzenders aan de hand ge daan, doch zij houden weinig steek. De Spoorstraatbewoners zouden gaarne zien, dat voor het vervoer ook eens een anderen weg werd gekozen. Anderen geven den raad, die ons het meest rationeel lijkt om den vervoerders te gelasten de wagens 11a lossing op de werf schoon te vegen. Want de ledige wagens, die holderdebolder ledig terugkeeren, verspreiden het fyne kolengruis; niet de volle wagens. Misschien geeft de politieveror dening de bevoegdheid den ver voerder te gelasten, dat hij op de eene of andere manier daarin moet voorzien. Naar wij vernemen is nog slechts de helft van de partij vervoerd, zoo dat het nog de moeite loont verbe tering in den onhondbaren toestand aan te brengen. Lnstrnm-viering R.K. Mnria- Voroeniging. In het gebouw van den R.K. Volks bond werd gisterenavond door de afd. Helder van het Kruisverbond en de Maria-Vereeniging het eerste lustrum an laatstgenoemde gevierd. Dc zoal was geheel gevuld met. eon bohingstel- 'i.d publiek. De eerw. kapelaan Alink opende de bijeenkomst en heette oliën welkom. Mogelijk is niet iedereen gekomen uit enthousiasme voor de drankbestrijding, zoo zeide spr„ mogen zij wel als zoo danig huiswaarts gaan: De onthulling het vaandel moest achterwege blijven; het is nog niet gereed. Spr. brengt hulde aan do beide vereenigin- do jutiieeroü'ie verecaiging is begonnen met 33 iodon, thans telt zij er 120. Met den gebruikelijke)! groet opent spr. de bijeenkomst. Het bonds lied wordt daarna door de aanwezigen staande gezongen, waarna mejuffrouw Annie Iloogenbosch, begeleid door mej. Tonni Leewens, een tweetal liederen ■oordroeg. Daarna verkreeg het woord Pater Borromeus de Greeve. De omstandigheden van den avond, dringen op naar een propaganda-rede, zoo zeide deze. Deze avond is oen her inneringsavond; echter vieren wij te- ens eene overwinning. Naar spr.'s meening mag men echter niet jubelen over de resultaten; voor een gemeente als deze is 120 leden te weinig. De jubel kan dus alleen bestaan in her nieuwden strijd. Op het feestterrein an don drankstrijd i8 koning Alcohol de kop van Jut. Daarom moeten we steeds propaganda maken. De tweede reden voor propaganda is, dat dit lustrum valt in de btauwe maand. Spr. zet nader uiteen wat die blauwe maand boteekent. Dit jaar is die blauwe maand van bijzondere be- teekenis. In de laatste oorlogsjaren is een stilstand gekomen in de actie van de R.K. drankbestrijding. Ver6chil- lendo redenen waren hiervoor. Wat do toekomst betreft staan wij voor een nieuw tijdperk. Men denke niet dat drankbestrijding niet langer noodig is. De laatste jaren was de drank er niet of hij was te duur; thans begint een uicuwo tijd. Men wil de linde inhalen, en als wij willen be houden wat wij gewonnen hebben, dan is meer dan ooit dc propaganda noodig. De drank is neg altijd een wreedaard, die de levens verwoest, de zielen be derft, de gezinnen vernietigd. God zij dauk, wij zien ook do resultaten van onzen strijd.' Er zijn onder de R.K. drankbestrijders verscheidenen, die, zich tijdelijk aanmeldden voor den duur van den oorlog, wij hopen onder hen nog leden te winnen. Boven dien wordt de propaganda over het ge- heele land gevoerd.; de liberale en christelijke drankbestrijders-vereeni- jingen gaan met ontzaglijke kracht te werk en hebben velen ingehaald in hunne rijen. Daarom is propaganda noodig om ze weer terug to brengen in onze eigen kringen. Spr. behandelt nu de stelling „drank bestrijding is een katholieke zaak en 11 vrouwenzaak." Alcoholisme is de algomeene ellende, teweeggebracht, op finantieel, lichame lijk, geestelijk en zedelijk gebied, le- weeggebracht door het te vool gebruik an alc. dranken. Men denk* altijd aan de bepaalde dronkenschap, maar ver geet de daar tusaehonliggemle graden. Nader zet spr. uiteen welke ellende in de maatschappij ontstaat door alcohol gebruik. Alcoholisme is ook het verslappen an wilskracht; zij brengt misdaad •oort, niet alleen straatgevechten, maar ook huiselijke krakeelen enz. Alcoho lisme is het kinderleed; niet alleen au de arme stumperB, die met blau- ve plekken naar huis gezonden wor den, maar ook van wie reeds bij de geboorte liet. merk ontvingen. Kardinaal Manning heeft gezegd, dat het alcoholisme grooter vijand van de katholieke kerk is dan onge loof en protestantisme samen. Ook kardiuaal Mercier, de primaat van België, gaf als zijne meening, dat iedere katholiek, iedere christen, ieder, die er een gewoten op na houdt, ge- heolonthouder moest zijn. De derde kardinaal-onthouder is kardinaal van Rossom. Er zijn er nog zooveel meer, doch spr. zal ze niet alleD noemen. Drankbestrijding betoekent een katholieke zaak. Als ge uw ooren openzet, zult go 't verband wel mer ken tusschen overmatig drinken en een zedeloos leven. Neemt de leeftijd van 18 tot 30; ook de vrouwen. Wat kan een vrouw niet zijn voor den man? Maar zoo hoog kan een vrouw niet klimmen of zoo diep kan ze zinken. En ziet eens naar de spelonken in de groote stad. Hoe komen ze er? De weg daarheen loopt door de dranklokalen. Niet elk dranklokaal is zoo verkeerd, maar wel is elk huis van ontucht een drankgelegenheid. Ia dat niet teoko- nend? Zooals wij onze tempels binnen treden en ons toekenen mot wijwater, zoo gaan we de tempels der zonde binnen getoekend met drank. Ook ia het huisgezin is verband tusschen drank en katholicisme. Wnur is de priester, die nooit gehoord heeft ,,'t is een beste man, als hij maar niet dronk"? En dat zijn niet, do dronk aards. die bedoeld worden: alleen maar de te veel-drinkors. Te veel voor de beura, te veel voor het humeur. Te veel ook voor do zeden. Let eens op het verschil in conversatio, als men een borrel op heeft. En- tegenover de kinderen? Eon kind heeft drie elementen noodig voor ontwikkeling: brood, spel en liefde. En zoo dikwijls mist het die. Hoeve- len dié nog zouden kunnen spelen als vader niet dronk en het geld noodig had. Aldus gaat het om onze katholieke belangen, Drankbestrijding is bij uitstek vrou wenzaak. Hoe staat de vrouw tegen over het overmatig gebruik? Zij is ook schuldig, doordat zij meedrinkt. En als zij te veol drinkt, doet zij het etiekum. En minzaam weet ze het u te schenken. Dat is echter niet het ergste: het ergste is. dat de vrouw de groote mar- telaresse is van het alcoholisme. Het drankgebruik wordt omhangen met den mantel van het geheim. Meisjes, ik zou u willen toeroepen: trouwt niet met een drinker! Naar spr. meening is de vrouw ook de beste bestrijdster van het alcohol gebruik; zij heeft het meeste invloed op den man. En als echtgenoot e kan zij de ideeën veranderen, de bitter- flesch afschaffen. En de moeders, als moeder zelve: tot haar zegt spr.: voedt uw kinderen alcoholvrij op. Geef hen nooit alcohol. Spr. roept op tot toetreding van nieuwe leden. Waarom treedt ge niet toe tot het Kruisverbond of de Ma- ria-vereeniging? Denkt ge dat het niets geeft? Wij katholieken hebben een goede 100.000 leden; wo hebben gewonnen, er wordt rekening met ons gehouden, we krijgen subsidies, men erkent onze macht. Wat ia het hoogste wat ge in uw leven kunt doen? Een man redden, een vrouw redden, een kind redden. Als ge lid wordt van een drankbestrijders- vereeniging, dan werkt ge daaraan mee. Van d« gelegenheid voor debat, maakte niemand gebruik. Na de pauze zong mej. Hoogenbosch nog een drie tal nummers. Was het in het eerste deel van den avond het lieflijke „Rl- donami la calma" van Tosti, en hel plechtige „In de Kathedraal" van Jan Rijken, dat mej. Hoogenbosch mot haar bekend en sympathiek geluid voor de aanwezigen vertolkte, na de panze zong zij een drietal Holland- sehe liedjes, resp. van Antheunia, Loots en 6am. de Lange. Zij vertolk te ze op voortreffelijke wijze die, blijkens het applaus der aanwezigen, ook het publiek kon bekoren. Haar en haar begeleidster op de piano, mej. Loewen9, werden dan ook bloemen aangeboden. Een andere jonge dame. die. begeleid door een heer, die viool speelde, zorgde voor aangename af wisseling ln de pauzen, oogstte even eens dank In den vorm Van bloemen. De heer Alink sloot met woorden van dank de goedgeslaagde bijeen komst. Zwemwedstrijd aan de dijk. 't Is Vrijdagmiddag, op de dijk bij de zwemplank. Ettellke jongens en ook enige heren zijn aanwezig. Allen, om zich in 't water te vorfrissen. Een der heren krijgt een lumineus idee. Er zal een zwemwedstrijd gehouden worden. Allo jongens stemmen hier mee ln. Maar, wanneer? „Morgen" stelt de organisator voor. En zo wordt be sloten. 'a Avonds in allerijl worden juryleden verzameld. En als 's Zater dagsmiddags om half 4 (een half uur te vroeg); de, wedstrijd begint, zijn er een drietal aanwezig. Eerst plompon vijf jongens te water. Een-twee-drie. Daar gaan ze. Bij het keerpunt zit op de wal een stuk van de jury op oen groene steen. Deze gééft (le aankomon- den het teken, wanneer ze terug moe ten gaan. Wat zwemmen die jongens. De voorste wordt genoteerd. Zoo gaat. het nog et», ploeg of wat. Daarna de winnaars tegen elkaar mot do volgen de uitslag: J. Noot, le diploma; J. Groen, 2e dipl.; J. v. Doorn, 3e dipl.J. v. Wil- ligenherg, 4e dipl. Dit zijn de jongste jongens geweest. Nu de oudere. Met wat minder deel name ea groter afstand. Winners zijn hier; J. Groot, le dipl.; Sturk, 2e dipl.; Verbeet, 3« dipl.; J. Buykes, 4e dipl. Na afloop worden de zwemmers ont haald op «en reepje kwatta, waarbij ook niet-awemmers een stukje in de wacht slepen of altans het trachten te doen. En dan Is de vertoning afge lopen. De dlplcunaas kondon worden af gehaald bij de heer Seebolt, Wezen- straat. Nog een kleine opmerking aan de heer organisator 1 neem een volgende maal wat meer tijd van voorbereiding dan zal 't beter gaan. 't Is maar een opmerking, want de middag was toch aardig. Verloting Ambachtsschool. Zooals men weet of mogelijk ook niet weet organiseert het bestuur der Ambachtsschool telken jare een' verloting. Die verloting heeft ten doel verschillende, in den loop van het jaar door de leerlingen vervaardigde voor werpen aan den man te brengen. Wie nu denkt,, dat deze voorwerpen do sporen dragen van te zijn een „proef', w., wie meent, dat ze minder waardig zouden zijn van constructie, vérgist zich. De voorwerpen zijn alle Integendeel uiterst mlontiens gemaakt onder toezicht vun de leeraren, en vnn groote soliditeit. Er is een keurig uf- gowerkt buffet, dat een sieraad ia voor elke hulskamer, «en aardig schrijfbureautje, dat voor een dame een niet te versmaden menbsl is, er zijn theetafels, nachtkastjes, verschil lende huishoudelijke artikelen, een fraaie gangbauk, een keurig afgewerkt fornuis, kléerenhangora, kolenemmers, haardstellen, een menigte sloten, tuin- bouwgereedscbap, trappen, dreogrek- ken, kortom, te veel om alles op te noemen. Begin October heeft de verloting plaats, en daar nog enkele loten over zijn, kan oog deelnemen. De prijB is j 0.50 én daarvoor kan men de kans loopen eén der fraais hoofdprijzen te winnen. Wio dus deelnemen wil, hoaste zich door van het. bestuur der school een of nu^rvan die loten te koopon.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1