HELDERSCHE COURANT VOGELVRIJ N*. B14S DINSDAG! 30 SEPTEMBER 1810 4Ta JAARQANQ gadaoteur-UHgevrC. H I Jr., Helder. - Oplaag 7000 ex. Abonnemenfeprlje i In de stad I 1.15, per poet 1.40, Buitenland f 2.40. - Losse ex. 8 of. per regel I71/, ot. BINNENLAND. Nederland en België. Een Havas-Reuterberioht uit Brussel meldt: Volgens de ;,Btoile Beige" hebben de Nèderlandsche afgevaardigden, die geen kans za gen vóór 2 October gereed te ko men met het onderzoek van de op geworpen kwesties in de Neder- landsch-Belgische onderhandelin gen en die gaarne voorstellen zou den willen doen over de economi sche aangelegenheden, uitstel ge vraagd. Op 6 October zullen de onder handelingen worden voortgezet. Kolen uit België. De (Brusselsche) Standaard meldt: Wij vernemen thans, dat de Ne- derlandsche regeering de voor waarden van de Belgische regee- ring- voor levering van! 10.000 ton kolen per maand heeft aangenomen De uitlevering van den ex-Keizer. De Amsterdamsche correspon dent van de „Libre Belgiquev zegt, in staat te zijn het bericht vfln den Parijschen correspondent van dit; blad nopens het verzoek om uitle- veing van den ex-keizer, niettegen staande de dementis te kunnen be vestigen. Dit verzoek zal eerlang worden gedaan, doch tengfevolge van moeilijkheden in de procédure, niet voor den löen October. De cor respondent gelooft dat Nederland na formeele protesten het verzoek zal inwilligen, in welke meen in g hij lijnrecht staat tegenover den Haag- schen correspondent van hetzelfde blad, die kort geleden bewfeerde, dat Nederland zou weigeren en dat dit den geallieerden eigenlijk zeer aangenaam zou zijn. Bureau van den Marinestaf. Ter vervanging van den kapitein ter zee Noordhoek Hegt, die, "gelijk gemeld, belast wordt met het' bevel over Hr. Ms. naar West-Indië ver trekkende „Zeeland", zal met 1 Oc tober a.s. de lcapitëin-luitenant ter zee L. J. Quant optreden als ehef van het bureau marinestaf aan het departement van marine. De positie van minister de Vries. De „Tel." meldt: Naar wij uit politieke klingen vernemen, is de positie van minis ter de Vlies thans verre van benij denswaardig. Onder de eigen par- tijgenooten en ook onder de coali- tiegenooten heerscht groots ont stemming over zijn beleid. Het in dienen van de vermogensaahwas- belasting heeft echter den beker doen overloopen en algemeen ver wacht men dan ook in cOalltiékrin- gen, dat deze verworpen zal' wor den, zoodat de minister tot feftre- den genoopt zou worden. Intusschen is het initiatietf-ont- werp voor de heffing-ineens van de vrijzinnig-democraten bij dd Ka mer ingekomen. Dit heeft in «coali tiekringen velé aanhangers, in elk geval wordt het verkozón bovfen de vermogensaanwasbelasting vah mi nister de Vries. Het bezwaad, dat men er tegen heeft, is, dat het Voor barig is. Men had gehoopt, dat. een minister van Financiën, die" den heer de Vries zou opvolgen,' een dergelijk ontwerp had kunnen in dienen, zoodat het initiatief bij de regeering was gebleven. Verzending per zeepost naar Ned.-Indlë. De eerstvolgende verzending lange den rechtstreekschen zefeweg heeft plaats 4 October e.k.« per stoomschip „Oranje" van de Maat schappij „Nederland". De suikerregeling. In verband met den eisch dobr de regeering aan de suikerfabrikanten gesteld om 910.000 zakken goed- koope suiker te leveren, zjjndè on geveer de helft hunner productie, verneemt het Haagsch Corr.-Bur., dat verschillende fabrieken niet in staat zijn om de helft van huif sui ker voor den vastgestelden goed kooperen prijs af te leveren, omdat zij reeds groote hoeveelheden sui ker in voorkoop hebben "verkocht FEUILLETON. tegen een prijs, welke veel lager is dan de wereldprijs van de isuiker. Wanneer zij nu deze contracten moeten uitvoeren, houden- zij te weinig suiker over om aan den eisch der regeering te kunnen vol doen. Om aan de benoodigde gdedkoo- pe suiker te kunnen komen,'zou de régeering zich dus verplicht moe ten zien alle aanwezige suiker bij deze fabrikanten in bezit te hemen, waardoor laatstgenoemden van hun contracten zouden zijn ontheven. Ten einde dit gevaar niet te loopen trachten de fabrikanten thans met hun afnemers tot een overeenkomst te geraken, waarbij de gèsloten contracten gedeeltelijk zullen wor den geannuleerd. Een dergelijke oplossing zal, wordt verder medegedeeld, zoowel m het belang zijn van de fabrikan ten als van hun afnemers, die in voorkoop hebben gekocht, aange zien de laatsten anders in het ge heel geen suiker zouden bekdmen. De melkprijs. De afdeeling Zaandam van den Bond van Melkveehouders, heeft in de laatst gehouden vergadering be sloten den melkprijs voor de a.s. wintermaanden te bepalen op 18 cent en wanneer van regerings wege geen goedkoop veevoeder wordt verstrekt, dan 20 cent per liter, alles af boerderij. Als 1 over gang zal voor de maand October een prijs van 16 cent wordeh ver langd. De uitkeertng Ineens aan de 'Rijks ambtenaren. ingediend zijn thans wetsontwer pen ter verkrijging van noodige gelden tot een uitkeering 'eener tegemoetkoming voor ééns aan rijksambtenaren. De uitkeering zal plaats hebben zooveel mogelijk op of omstreeks 1 October. De kosten worden ge raamd op ongeveer 12.600.000. Geen extra maand salaris. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst1 deelt ons mede, dat het naar aanlèiding van persberichten op 26 dezer een bespreking heeft gehad met den Minister van Financiën. Z.Exc. verklaarde met de meeste stelligheid, dat bij de Regéering geen plannen in overweging zijn tot het opnieuw uitkeeren van gel den aan het rijkspersoneel;8 de Re geering dacht er in elk geval niet «an, aldus de Minister, zich door de van zekere zijde gevoerde actie te doen beïnvloeden. Berichten,, vol gens welke in December een 'extra salaristermijn zou worden uitge keerd, moeten dan ook als onjuist worden aangemerkt. Bij bedoeld onderhoud werd nog de minimumuitkeering aan het Rijkspersoneel van 100 bespro ken. Geruchten, dat niet voor allen dit minimum zal gelden, werden door den Minister bevestigd. Het reeds ingediende wetsvoorstel kent aan de ongehuwden béneden den leeftijd van 20 jaar één maand sa laris toe, zonder minimum. Het Dagelijksch Bestuur voor noemd gaf te kennen, dat ook zy, die behooren tot het jeugdige per soneel, in de verwachting verkee- ren, dat de minimum-uitkeering aan hen zou worden toegewezen, en s er den minister op, dat men met de bedoelde beperking niet ac- •*ord kol gaan. Salarisactie Onderofficieren. De afdeelingen Naarden, Laren i Mitiden van „Ons Belang", Ver eeniging van Onderofficieren der Nederlandsche Landmacht, in ver gadering bijeen te Naarden: gehoord dat door den Minister van Oorlog, in de aan het Hoofd bestuur verleende audiëntie op 24 September 1.1. is verklaard: dat Z.E. niet kan voldoen aan de gevraagde tractementsregeling en uitkeering in eens van 600. aangezien andere Ministers zich hiertegen hebben verklaard; verzekeren Uwe Majesteit dat groote nood heerscht bij de ge noemde categorie van oordeel dat in het belang van DOOB DA.VID HENNE8SEY. 56) De oene spreker na den enderen volgde; allen veroordeelden den gouver neur en zijn regeering. Een hünner zeide: „Men zegt, dat de gouvorneur bang ie; maar waarom geeft hij- dan niet toe aan de publieke opinie en aan de in beleefde termen vervatte1 ver zoeken van vrije burgers? Niets is on geremder en dwazer dan te zeggeri, dat men in de kolonie bevreesd moet' zijn voor een schrikbewind. De'meeste raad gevers der Kroon zijn hun vaderland ontrouw, en hun zoogenaamde vertégen- woordigende vergadering is een mon sterachtige grap." De geestdrift der meeting bereikte echter haar toppunt, toen de rijks advocaat opstond, om de motie van wantrouwen in Zijne Excellentie den Gouverneur voor te stellen. Hij zeide, dat hij nauwelijks wist, waarom hem juist verzocht was deze motie voor te stellen. „Het schijnt, dat ik uitverkoren beu, om de kat de bel aan te binden; als dat het geval i&, dan zal ik de kat de bel aanbinden". De spreker wachtte, tot de toejuichingen, die op deze woor den volgden, bedaard waren. „Ik ge loof", zeide hij, „dat de gouverneur soort ziekelijke sympathie koestert voor de kolonisten, voor wie wij,'het volk, belast worden met honderd pond week. Het is voor mij Dief dezeu zeer respectabelen moa te moeten aanvallen en een motie van wantrouwen in hem voor te stellen. Ik wil eerst de kwestie van de deputatlo aan Zijne Excellentie behandelen. Er zaten drie- of vier-en-twinti"g man in de deputatie; maar slechts zes werden toegelaten. Zij vondén de deuren van het paleis van Zijne Excellentie voor hen gesloten: binnen stond een dubbele militaire wacht met opgestoken bajonet; de he reden politie was in stallen ingekwar tierd, en de keuken was vol met sol- dateu". (Groote beweging). „De vrienden van den gouverneur verontschuldigen hem, omdat hij vol gens hun zeggen bang was. Hij was bang! Hij, een soldaat, en bang! Hij, een oudé Waterloo-held, en bang voor een paar ongelukkige kolonisten! Zij waren er om de dwangnrbeid-kwestie met hem te hespreken en niet om zijn paleis aan te vallen. "Was de gouverneur bang voor zijn zilveren lopols, of dacht hij, dat de deputatie het paleis onderste boven halen en al zijn Bordeaux wijn uit zijn kelder opdrinken wilde? Of was het. omdat 6leclits zes paar mortdor- schoenen hot onderkoninklijk tapijt mochten drukken? De deputatie van het volk is zwaar beleedigd. Zij wcnschte oen kort onderhoud met den gouverneur te hebben, moarihet gelukte haar niet. Ik voor mij persoonlijk kan zeggen, dat ik mij beleefder dan ge woonlijk gedragen heb; maar Zijn- Excellentie liet ons op hooghartige wijzö de deur wijzen''. „Nu is het een feit, dat de gouverneur omringd is door parasieten en tafel schuimers, die iedereen van hem ver wijderd houden. Men kan mooi praten over een regeering in de kolonie, maar bot 'mooiste is, dat er geen regeering •bestaat. De machine, die regeoring ge stemd wordt, is samengesteld uit een de Weermacht terstond het ge vraagde zou moeten worden toege staan; verzoeken Uwe Majesteit eerbie dig aan Uwe Ministers op te dra gen: le. de salarissen op 1 Januari 1920 afdoende te regelen, door de voorgestelde regeling van opge- melde Vereeniging goed te keuren; 2e. dat de jaarwedde verhoogin gen niet in mindering worden ge bracht van den duurtebijslag 1919; 8e. dat aan de onderofficieren de som van 600 worde uitgekeerd, opdat in den noodtoestand van het korps tot 31 Januari 1920 kan worden voorzien; en betuigen aan Uwe Majesteit bij voorbaat eerbiediglijk dank voor Hoogstderzelve medewerking en steun; en gaat over tot de orde van den dag. De President der Vergadering (get.) J. WALPOT, Sergeant-majoor instructeur 3. III. 1 R. Vg. A. Naarden. De actie van het P.-, T.- en T.-Personeel. Vrijdagnacht had te Amsterdam een huishoudelijke vergadering plaats van den modernen bond van P. T. T.-personeel en den neutralen bond. Besloten werd o.a. af te wacli- ten wat de motie-Helsdingen uit werkt. Mocht de uitslag onvol doende zijn, dan zal nogmaals een vergadering gehouden worden, waarin een nadere houding be paald zal worden. In Diligentia te Rotterdam werd Zaterdagmorgen een gecombineer de huishoudelijke vergadering ge houden van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond en van den Cen tralen Bond van P.-, T.- en T.-per- soneel. De verwachting, dat met deze vergadering het geschil b}j de posterijen etc. in een nieuw sta dium zou komen werd niet be waarheid. De voorzitter van den C. N. A. B., de heer B. J. van Stapele, die de leiding der vergadering had, deelde mede, dat de besturen der organi saties den tijd voor het uiterste strijdmiddel nog niet gekomen achtten. Spr. beschouwde deze bij eenkomst als een wapenschouwing. Besluiten konden niet genomen worden. Men wil voorloopig het re sultaat afwachten van de interpel- latie-Helsdingen, die Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden wordt. De postmannen eischen 250 en de regeering wil door 100 te geven het personeel zoet houden. Na Dinsdag zullen de ledeh we derom ter vergadering worden op geroepen, waarbij men dan bin dende besluiten kan nemen. Spr. is verheugd, waar te nemen, dat het personeel als één man achter de organisatie staat. Het staat nu wel voor ieder vast, dat de postbeamb ten zich niet langer voor den gek laten houden. Men heeft het ver trouwen in de regeering verloren. Nadat nog onder applaus der vergadering eenigen verklaard hadden liever vandaag dan morgen een staking te zien uitbreken en het bestuur nogmaals dringend zijn waarschuwende stem had doen hoo- ren, ging de vergadering kalm uit een. BUITENLAND. Italianen en Zuid-Slaven. De legatie te 's-Gravenhage van het koningkrijk der Serviërs, Kro- aten en Slovenen deelt het volgen de mede over de gebeurtenissen van Fiume en Trau: De toestand te Fiume is onver anderd. De troepen, die Fiume zoo genaamd moeten blokkeeren, laten levensmiddelen voor de stad door. Ofschoon de termijn, die gegeven was voor de ontruiming, verstreken is, neemt de bevelhebber der Ita- liaansche troepen geen enkelen maatregel om tot die ontruiming te dwingen. Volgens bericht uit Agram is nog een Italiaanseh oorlogsschip, de Forte Lazzo te Fiume aangekomen, menigte hoog bezoldigde klerken en erdierlijkte gevangenis- en politie autoriteiten. Wij worden zoet gehouden iet een ongelukkige bastaard-imitatie an oen vertegenwoordigende wetge vende macht, dio regeoring wordt ge noemd. Een mooie rogoering, ja zeker! Het gewelddadige bestuur van den vogelvrij verklaarden Salathiel heeft het reizend publiek heel wat meer veiligheid gebracht dan al die politïe- vervolgingen en geeselpartijen en te rechtstellingen in Sydney! Het is veili ger réizen in liet noorden tusschen Maitland en Murruruudi, waar de woud- loopers heer en meester zijn, dan' tus schen Sydney en Parramatta, en deze zelfde Salathiel, dien do regeoring niet wil of kan pakken, is een duidelijk bewijs, hoe een dwangarbeidstelsel menschen tot misdadigers kan maken en hoe volkomen de regeering gefaald is in het beschermen van eigendommen en personen der kolonisten. Maar een andore kwestie. Zijne Excellentie schijnt uit het oog te verliezen, dat het in de gegeven omstandigheden de eerste en dure plicht der regeoring is, geen militair vertoon te maken. Tenzij de regeering wenscht aan te sturen op vijandelijkheden, zou zij nooit de stap pen gedaan hebben, die zij do laatste week deed. Verlangt de regeoring in deze kolonie een tooneol als het bloed- veld van Petorloo of het Manchester bloedbad? Had de vergadering van de vorige week zich tot geweld laten ver leiden, wat toch het geval had kunnen zijn, dan zouden do militairen uit het paleis vau den gouverneur gestormd zijn en een bloedbad en een slachting waren het resultaat geweest." Het kostte menigen meetingganger moeite zijn opwinding te bedwingen, maar de redenaar veranderde zijn theiuu d'Annunzio heeft thans de volgen de oorlogsschepen onder zyn beve len: Dante Alighïeri, Meracella, Appa du O, Forie Lazoz en een torpedoboot. Te Spalato is een Zuid-Slavisch vrijwilligers-leger van 2000 mail bijeen voor de verdediging van do ad. Uit verschillende streken van Dalmatiën komen nog betuigingen en adressen in van groepen, die verklaren, dat ze Zuid-Slaven wil len blijven. Volgens dezelfde bron voeren de Albaneezen op het oogenblik een waren oorlog om zich te bevrijden van de Italiaansclie heerschappij. De quaestie van Sjantoeng. Volgens een telegram uit Tokio aan de „N. Y.Y Times" is Japan voornemens China officieel uit te noodigen om te confereeren over de teruggave van Sjantoeng. De conferentie zal worden bijeenge roepen zoodra Japan het vredes verdrag heeft geratificeerd. Spoorwegstaking in Engeland. De conferentie van de regeering en de leiders der vakbonden van spoorwegpersoneel hebben geen resultaat gehad. Dit heeft er toe geleid, dat Vrijdagnacht te 12 uur de staking in Engeland werd ge proclameerd. Volgens een bericht uit Londen aan de „Tel." is de oorzaak van het conflict het volgende: De spoorwegarbeiders ontvingen behalve hun gewone loon een zoo genaamd oorlogsloon (toeslag). Dit bedroeg 33 shilling, zoodat de laag- klassen der spoorwegarbeiders, wier loon voor den oorlog 18 a 20 shilling per week bedroeg, bij het begin van den wapenstilstand een loon hadden van 51 53 shilling. In het begin van dit jaar kwamen de spoorwegarbeiders met' den eisch voor den dag, dat het oor logsloon voorgoed bij het gewone loon zoude worden gevoegd,1 onaf hankelijk van de daling der prijzen. Iedereen verwachtte toen, dat de regeering, die de controle over de spoorwegen heeft, dezen eisch zou verwerpen, doch zy stelde voor, dat het oorlogsloon tot aan het eind van het jaar onveranderd zou blij ven en dat intusschen onderhande lingen zouden worden gevoerd over het vaststellen van vaste standaard- loonen. Dit voorstel werd door de spoorwegarbeiders einde Maart aangenomen en die overeenkomst zou dus in elk geval tot het einde van het jaar van kracht zijn ge bleven. Onlangs heeft de bond van ma chinisten, stokers en poetsers met de regeering over de vaststelling van 'n nieuwe loonschaal onder handeld met het gevolg, dat de ma chinisten en stakers een ietwat hoo- ger loon ontvingen, doch de poet- i niet. Thans eischt de lande lijke bond van spoorwegarbeiders dat alle spoorwegemployé's op de zelfde wijze als de machinisten en stokers moeten worden behandeld. Met het oog op het feit, dat de spoorwegen reeds met verlies wer ken en dat de aan de spoorwegar beiders gedane concessies een hoo- gere uitgave van 65 miïlïoen pond noodig heeft gemaakt, voelde de regeering zich niet in staat dien eisch in te willigen, doch zij deed het volgende voorstel: Alle spoorwegarbeiders zullen het extra-loon van 33 shilling per week blijven ontvangen, waarin al leen een verandering zou kunnen worden gebracht indien de kosten van het levensonderhoud tot 110% boven den levensstandaard van voor den oorlog zullen zijn gedaald, en wanneer deze gunstige verande ring ten minste drie maanden zal hebben geduurd. Dit voorstel wilden de spoorweg arbeiders niet aanvaarden en hoe wel geen enkele spoorwegarbeider tenminste tot het einde van het jaar geen lager loon zou hebben ontvangen, werd de steking on danks de in Maart gesloten over eenkomst geproclameerd. De nationale bond van spoorweg arbeiders telt ongeveer 446.000 leden, terwijl de bond van machi nisten en stokers, die zich met de andere spoorwegarbeiders solidair heeft verklaard, circa 47.000 leden telt. De klerken en het ander per soneel echter inbegrepen, zijn in 't geheel ongeveer een millioen ar beiders bij de staking betrokken. Men vreest dat de staking zich ook zal uitbreiden tot de transport arbeiders en dat ook de mijnwer kers het bijltje er by neer zullen leggen. De in Londen onmisbare ondergrondsche spoorweg sloot zich reeds hij de staking aan. Het spreekt vanzelf, dat de in dustrie niet alleen, doch ook de levensmiddelen voorziening, vooral van de groote centra, enorme stag natie zal ondervinden. De regee ring echter is volgens verschillen de berichten niet tot toegeven be reid en aangezien zij de staking onredelijk acht besloten deze met alle middelen die het land ten dienste staan, te bestrijden. Een van de eerste maatregelen was de weder invoering van de strikte rantsoeneering van levens middelen, kolen en gas. Voor de voedselvoorziening zal men gebruik maken van vracht auto's met aanhangwagens. Alle particuliere auto's en andere voer tuigen kunnen in beslag genomen worden, omnibussen en taxi's in begrepen. De regeering roept vrijwilligers op om te zorgen, dat de onontbeer lijke openbare werkzaamheden ver richt worden en er waren teeke nen, die er op wezen, dat aan dien oproep in groote mate gevolg werd gegeven. De demobilisatie is stop gezet en er wordt ook geen ont slag uit het leger meer verleend. De opvatting der regeering is, dat indien zulks noodig is, van de gewapende macht der gemeenschap en van die van de regeeririg ge bruik zal worden gemaakt, om den toestand meester te blijven. Verder is medegedeeld, dat maat regelen zijn genomen voor de orga nisatie van het vervoer der goede ren en dat, indien zoo noodig, vrachtauto's en andere voertuigen voor dat doel zullen worden opge- eischt. De pers laat zich vrij scherp over deze staking uit. De „Mdrning Post" schrijft: Het publiek zal het bericht van de algemeene staking met een ze ker gevoel van verlichting ontvan gen, omdat alles beter is dan de voortdurende onzekerheid. Hét pu bliek zal liever volharden' dan zwichten voor de onbeschaamde afpersingspoging, waarachter stel lig mannen staan wier bedrijf'revo lutie is. De „Times" merkt op dat de be dreiging der „Triple alliantie" (de drie groote vakverbonden) het land sinds Januari boven het hoofd hing. De bedreiging der mijnwer kers hangt nog in de lucht. De spoorwegarbeiders zijn hen thans voor geweest, en dit is waarschijn lijk een teleurstelling voor de meer gematigde strategen achter de schermen. De huidige crisis is blijkbaar zeer onverwacht gekomen en heeft verscheidene bonden voor een fait accompli geplaatst. Vervolgens bespreekt het blad de onderhandelingen en zegt, dat of schoon de houding der regeering in arbeiders-kwesties voor critiek vatbaar is, de regeering in deze een loyaal aanbod heeft gedaan, terwijl dc {lachen van den bond geheel ongemotiveerd zijn. Nu de leiders, die de hoogste be langen der spoorwegarbeiders zoo wel als die der gemeenschap op het spel zetten, het conflict hebben ge forceerd, moet het-met de grootste vastberadenheid worden uitge vochten. Spoorwegongeluk. De expres BordeauxMarseille is in het station van Tarascon op den expres LyonMarseille ge- loopen. Er zijn verscheiden dooden. Een twintigtal personen werd ge wond. De staking in Amerika. De stakersleider Patriek heeft aangeboden de steking aan arbi trage te onderwerpen met presi dent Wilson als bemiddelaar, doch Gary weigert de arbitrage. Hy ver klaarde, dat de kwestie van moreele principes niet aan arbitrage kan worden onderworpen, dat daarin geen compromis kan worden be reikt. Een lucht-derby. Uit New-York: De Aeroclub kon digt aan, dat er plannen zjjn opge steld om een „lucht-derby" om de wereld te organiseeren. De prijs zal waarschijnlijk een millioen dol lar bedragen. Het reglement, waaraan de deel nemers zich zullen moeten onder werpen, is in vrijen geest vervat. Zy kunnen gebruik maken van zoo veel toestellen als de omstandighe den dit noodig maken, doch zij moeten zich onder hun eigen naam inschrijven. De regels veroorloven den deel nemers verschillende étappen te bepalen; zij hebben de vrije keus van wegen over den Oceaan, de Zuidzee, via New-Foundland, hetzij Groenland, IJsland, hetzij Tokio, naar Alaska, Kamsjatka, om van daar uit de Behringstraat te berei ken. en bosprak in scherpe bewoordingen de luihoid en de overdaad van den gou verneur en zijn hof. „In alle andere landen," zoo zeide hij, „is onder alle andere regceringen de val van vorsten huizen veroorzaakt door de losbandig heid en de buitensporigheden der re geering. Het stoere volk van Engeland wist de regeering tot zuinigheid aan te zetten, waardoor zij, terwijl andere vol keren een prooi werden van anarchie, verwarring en bloedvergieten, staande bleef zij wist zich te handhaven, om dat haar volk geleerd had zijn rechten to kennen en te bewaren." Er werd nog veel meer gezegd; doch aun het slot vau zijn rede herinnerde do spreker zijn hoorders er aan, dat dit slechts het begin was van den volks- strijd voor Australië's nationaliteit en vrijheid. „Wij moeten voorbereid zijn op iedere onverwachte moeilijkheid, als wij onzen nek willen bevrijden van het juk der schandelijke overheersching van oniuen- schelijke bureaucratie, waaronder wij gebukt zijn gegaan, en ons tot Engel- schen in het volle bezit van onze vrij heid willen maken." „Kom mee," zeide de advocaat tot zijn vrienden, toen de spreker te midden van luide toejuichingen ging zitten. „Wanneer het verslag van deze verga dering morgenochtend in de couranten komt en Zijne Excellentie den tijd heeft gehad het te lezen en te overdenken, zal het, geloof ik, een geschikte gele genheid zijn een beroep op Caesar te doen. Zeker zal hij nooit toestaan, dat al wat ik zou kunnen vertellen, in de couranten komt, nu we toch feitelijk aan den vooravond van een revolutie staan!" HOOFDSTUK XL. Een beroep op Caesar. Het verslag over de meeting dor Anti-transportation-League, dat den volgenden dag in het voornaamste ochtendblad verscheen, besloeg meer dan zes kolommen compres gedrukt. De verslaggever noemde de meeting een hoogst belangrijke en goedgeleide bij eenkomst. De sprekers, zeide "hij, Waren advocaten, geestelijken, geneesheeren en burgers van onbesproken gedrag en levenswandel. Sir James las het verslag met eénige verbazing; de vermetele en krasse rede voeringen, de onverholen aanklacht tegen den Secretaris voor de Koloniën en de scherpe motie tegen den gouver neur wezen op een ulgemcen gevoel un verbittering tegen do autoriteiten, 'aarmede geen verstandig man zijns inziens den spot zon drijven. Doch hoe scherpzinnig de advocaat ook was. zich geheel en al indenken in den toestand van den gouverneur vermocht hij niet; hij bezag dezen uit het Australische oogpunt, maar er was ook nog oen dere kant. Zijne Excellentie was een aristocraat, door geboorte en huwelijk nauw ver bonden met do allervoornaamste fami lies uit Engeland. Hij was militair op perbevelhebber geweest en gewend aan militaire absolutisme. Ilij begreep niets van een volksregeeriug of van rechten der arbeidersklasse. Van nature bezat hij de eigenschappen van een diplomaat, dio prachtige rapporten op kon stellen, maar hij was te vadsig om helung te stellen in koloniale zaken. Een paar in de gunst staande leden van den Rand mochten, net zooals zij zelf wilden, de openbare aangelegenheden besturen LUCHTVERKEER. tusschen verschillende steden ge organiseerd en in Leicestershire werëen in een zomerearapagne niet minder dan 125.223 ratten gedood, waarvoor 1524 Pond werd uitbe taald. Het blad meent echter, dat men nog herder zal moeten gaan en dat men zonder een Rijkswetge ving op dit punt niet zal slagen. GEMENGD NIEÜW8. De valsche zllverbons ln Limburg. In verband met de uitgifte van valsche zilverbons in de provincie Limburg is nog te Kerk rade ge arresteerd mej. M. G. H. uit Keulen. In haar bezit werden 51 valsche bons gevonden. Zy had in twee win kels te Kerkrade 36 valsche bons uitgegeven. Mej. H. beweert de bons van een vreemdeling in de tram by Kerkrade gekocht te heb ben. Zy is ter beschikking der jus titie gesteld. Ook te Aken is een groot aantal zilverbons uitgegeven. Er moeten duizenden in omloop gebracht zijn. Het papier der valsche bons is iets dunner en bleeker, terwijl het watermerk in plaats van in het pa pier daarop gedrukt is. In het woord „namaak" staat in stede van. een m een n. Bij enkele bons la deze fout zichtbaar weggewerkt. Het rattengevaar. Het gevaar, dat de ratten oplet, veren voor de verspreiding der lest is reeds lang bekend, maar laar schuldenlast is daarmee niet uitgeput. Japansche ónderzoekers hebben vastgesteld, dat zy, althans voor een deel, ook medewerken tot de verspreiding der besmettelijke geelzucht. Deze ziekte wordt ver oorzaakt door een dierlijken ■para siet, die in het lichaam van de rgt jevönden is en op een Guineesch riggetje overgeënt dit dier; ziek maakte en deed bezwijken onder de verschijnselen, die ook bij den mensch waren .waargenomen. Ge lijke uitkomsten werden later ook in Eui'opeesche landen verkregen en laatstelijk heeft Majoor Fóuler- ton ze door nieuwe onderzoekingen bevestigd voor Engeland. Naar zijn oordeel wordt de besmetting van de rat op den mensch overgebracht door verontreiniging van voedsel en drinkwater. Aan dit alles zijn door den voorzitter van een ge neeskundige vereeniging in Nieuw- Zuid Wales, blykens een door hem gehouden redevoering, nieuwe on derzoekingen toegevoegd betref fende een sreheel andere ziekte, en wel de melaatsehheid of lepra. Hij heeft die ook by ratten aangetrof fen, wel niet dikwijls, maar toch vrij algemeen verbreid, in dezelfde mate ongeveer als de ziekte in Australië ook by menschen voor komt. Daaruit put hij het vermoe den, want meer is het nog niet, dat de ratten ook bij de verspreiding van de lepra een rol kunnen spe len, en „The Lancet", die van de rede mededeeling doet, vindt er aanleiding in om opnieuw kraohtig op de vervolging van het gevaar lijk ongedierte aan te dringen. Te dien einde zyn reeds wedstrijden want hij voelde zichzelf te hoog voor- het regeeren over kolonisten en dwang arbeiders, die voor hem vrijwel gelijk stonden. De betrekking gaf een goed jnkomen en stelde hem in ataat- een makkolijk leventje te leiden; en hij maakte er zooveel mogelijk een sine cure van. Het gevolg was, dat hij du en dan grove flaters beging in zaken, die ook het Ministerie van Koloniën aan gingen, en in zijn rapporten de eene vergissing na de andere schroef, en dat hij. op het oogenblik dat dozo geschie denis speelt, in ongenade gevallen was, zoowel bij den Secretaris van Koloniën als bij het Britsche Kabinet, die van oordeel waren, dat hij zijd gezag over de kolonisten hoóger had moeten hou den en had moeten zorgen, dat er meer rust en orde heerschten. De merkwaardige sociale bewoging. die naar aanleiding van het schip met gedeporteerden ontstaan was, had hem verrast en voor een dilemma geplaatst; muur vrat ook de gevolgen voor de ko lonie mochten zijn, hij was vast beslo ten do dwangarbeiders, die door het secrotariuat vau Koloniën gezonden waren, aan land te brengen en op dip manier op goeden voet te blijven met hot Britsche ministerie van Koloniën en mot hen, die hij in Australië vóo zijn vrienden hield. Nu wenl in die da gen een gouverneur als een soort vader van zijn volk beschouwd en was daar om bekleed met een vrijwel absolute macht, voor het geval hij die wen&chte uit te oefenen; de toenmalige gouver neur echter was, wanneer zijn drift werd opgewekt,' onverzoenlijk en on verbiddelijk, want hij kwam uit een autocratische familie, die niet gewend was gedwarsboomd te worden, vooral niet door minderen. En al had Sir Ja mes uren besteed, om als het ware een PLAATSELIJK NIEUWS. Jubileum. De heer F. R. Teitama en echtge noot© herdenken a.s. Woensdag (1 October) dat zij vóór 26 jaren ge leden tot huisvader en moeder van het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg werden benoemd. De heer J. Valkhoff, klerk kassier ten kantore van den ge meenteontvanger alhier, is ge slaagd voor het examen tot verkrij ging der akte van bekwaamheid voor de administratie en controle der gemeentefinanci&n, de belastin- ;en daaronder begrepen. In ver wind- daarmede werd hij door Bur gemeester en Wethouders met in gang van 1 October aj. benoemd tot- adjunct-commies aan genoemd kantoor. Verslag der Gemeente-Arbeidsbeurs over d» maand Augustus 1919. Aanvragen van werkgevers kwa men in om: 2 aardappelschilsters, 1 bontbe- w er kater, 1 banketbakker 2e, l broodbezorger, 1 betonwerker, 1 barbiersleerling ben. 18 jaar, 1 con ciërge, 3 dienstboden, 3 dienst meisjes ben. 18 jaar, 2 electroraon- teurs, 2 electromonteurs ben. 18 jaar, l grondwerker, 2 hulpmon teurs, l incasseerder, 1 kantoorbe diende, 1 kantoorbediende ben.. 18 jaar, l kantoorbediende vrouwelijk, kleermaker, 1 loodgieter-fitter, 3 erling-klerken, 2 losse werklie den, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loopmeiaje, 1 motordrSjver, 1 man denmaker, 1 meteropnemer-incas- seerder, 1' pakhuisknecht, 1 rijwiel hersteller-halfwas, 1 rijwielherstel lersleerling ben. 18'jaar, 2 scheeps timmerlieden, 0 schilders, 1 smid- bankwerker, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, timmerlieden, 2 tl mm er- mansjongens ben. 18 jaar, 1 winkel bediende, 8 werksters, 1 waschster. Totaal 70 personen. Aanbiedingen- kwamen in van: !1 aardappelschilsters, 1 agent v. politie, :8 broodbakkers, 1 'broodbe zorger, -F-'betonwerker, 2 boekhou ders, 1 qhemiéeh-wasscher, 11 con ciërges, i casserolier, 3 dekknechts, dienstbode, 2 dienstmeisjes ben. 18 jaar, 2 electromonteurs, 2 elec tromonteurs ben. 18 jaar, 1 gas fitter, 2 gemeente-werklieden, 34 grondwerkers, 1 hulpmonteur, 3 coks, 9 kantoorbedienden, 1 kan toorbediende ben. 18 jaar, 4 kan toorbedienden vrouwelijke, 1 kan toorbediende vrouwelyke ben. 18 jaar, 2 kantoorloopera, 1 kleerma- ter, 43 leerling-klerken, 65 lossa werklieden, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loopmeisje, 3 machinisten, 1 raachinedrijver, 1 motordrijver, 1 mandenmaker, l matroos koopvaar dij, 2 tiiagazvJnmèesters, 12 meter- opnemer-incasseerders, 3 metse laars, 1 riwgazijnknecht, 2 nachtwa kers, 1 portier, 4 Teinlgers, 2 sjou werlieden, 2 schilders, 1 schoenma ker; 3 stókers, 2 stokers-machinist, 3 smld-dwaikwerkers, 1 smid, 1 tuin man, 11 timmerlieden, 2 timmer- mansjongRns ben. 18 jaar, 1 voer man, 1 wisselloop er, 1 winkelbe- diëhde, i wtynkoopersknecht, 1 wa genbestuurder, 5 werksters, 2 wasclisters, '8 incasseerders, 1 kel ner: Totaal 280 personen. Gepiaatat werden: 2 aardappelschilsters, 1 broodbe zorger, 1 betonwerker, 1 conciërge, 1 dienstbode, 2 electromonteurs, 2 electromonteurs ben. 18 jaar, l grondwerker, 1 kantoorbediende. 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, l kantoorbediende vrouwelijke, 1 kleermaker, 2 leerling-klerken vrouwelijken, 1 leerling-klerk vrou welijk ben. 18 jaar, 2 losse-werklle- den, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loopmeisöe. 1 motordrijver, 1 man denmaker, 2 schilders, 1 smid-bank werker, 4 timmerlieden, 2 tlmmer- mansjongens ben. 18 jaar, 1 winkel bediende, 5 werksters, 1 waschter. Totaal 41 personen. kort schema voor het onderhoud op to maken, hij- had veraehillende voorname punten over het hoofd gezien, toen hij na de luneh vol hoop op succes naar het gouvernementshuis ging. Hij over handigde zijn 'kaartje aan het particu lier secretariaat van don gouverneur, om het aan Zijne Excellentie te laten brengen, in de vaste overtuiging, dut Hot'onderhoud kort en afdoende zou zijn. Hij was natuurlijk in hot gouverno- .ehtshuis geen. vreem'de, maar tot zijn verwondering en ergernis moest hij meer dan twoo uur in do antichambre van den grooten man wachten; "de par ticuliere aeeretaris van den gouverneur kwam-uit de hoogte zeggen, dat Zijne Excellentie met leden van den Raad ln conferentie was. In werkelijkheid zat hij oen patience te leggen, want hij wilde het verslag van do meeting ver goten, dat hein echter niet erg, veront rust had, want het eentge wat de lucht hartige-gouverneur zeide', toen hij het lasy was: „Laat ze naar den d ui vei loopen!" .Ziju voornaamste reden, om don advocaat zoo lang te laten anti chambreeren. was diens aonwezigboid op de meeting van den vorigen dag, die den gonverneor door zijn spionnoa onmiddellijk gerapporteerd was. Toeu zijn geduld vrijwel uitgeput wae, zag de advocaat tot. zijn vorwondoring kolo nel Thoapaen de wachtkamer binnen komen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1