COURANT Tweede Blad. Hddarecka iMsabeltransport- en ShapiBilerDBming. Advertentlèn. YEREEIIEMIBENfiELMIi Mo. «CS ZATERDAG 11 OCTOBER 1919 47* JAARGANG Redaoteur-Ultgd dr„ Halder Opleeft 7QOO oa- éücüimeoiriitkprlikt lm de l 120, «er pwt I 1.40, Swlteulend 12.40. - Lqmk- e*. 3 ei. Advortoiitlên per regel 20 ot. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hooswater (Texel) (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater •etober. op: onder op: oneer v.m.: n.m.: Zon4«g 12 a. 6.10 m. 10.6 6.22 é.9 9.40 0:5 Maandag 7.46 11.17 6.24 5.7 10.25 050 Diaeëag 14 1.50 a. 0.16 6.26 5.5 11.15 1.30 Woensdag 15 10.- l.S 6.27 5.4 0.5 Donderdag 1* 11.14 1.40 6.23 5.2 0.20 0.50 Vrydag 17 2.11 6.30 5.- 1.1 2.5 Zaterdag 18 m. 0.27 236 6.31 4.56 225 3.35 kilig en materieelen steun. Het is in Mei 1919 opgericht onder voor zitterschap van prof. dr. Periere, vice-president van de internatio nale Roode Kruis-commissie te Genève. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De aanslag op Haaee. Het geneeskundig onderzoek van Haase heeft het volgend resultaat •pgeleverd. Een kogel heeft het rechteron- derbeen van den patiënt doorboord. Zyn rechterdijbeen vertoont een schampschot. Hij heeft agn elle boog, vermoedelijk by zijn val, ge- achramd. Men kan verwachten, dat de patiënt in een dag of acht genezen aal zijn. Volgens een Wolffbericht maak te de dader, Johann Voss, den in druk van geestelijke minderwaar digheid. Hij had reeds meermalen be proefd Haase onder schot te krij gen. Ten slotte was hem dit voor den ingang van den Rijksdag ge lukt. Volgens een later bericht, eveneens van Wolff, Ujdt Voss aan querulantisme (ziekelijke zucht tot ruziemaken) en vervolgingswaan zin. Hij heeft verteld, dat hij tot geen enkele politieke partij be hoort, maar dat zijn politieke over tuiging die der onafhankelijke so cialisten het meest nabij komt. Haase was de advocaat van zijn tegenpartij in een proces wegens afpersing. Sedert eenigen tijd, zoo beweert hy, was hij er achter gekomen, dat het bij de klaesicale Pruisische, ■taatsloterij niet pluis was. Over die zaak, had hij talrijke adressen gericht tot de loterij en^flen minis ter van financiën. Het gevolg van al die adressen was dit, dat te Moabit een strafgeding wegens po ging tot afpersing tegen hem werd aangespannen. Door bemiddeling van zijn vrouw verzocht hij Haase, de zaak voor bet Parlement ter sprake te bren gen. Toen Haase dit weigerde be- wssrde Voss dat ook hij wss om gekocht, -en hij ging al zijn gan gen na. Ten slotte besloot hij iets te doen, waardoor de openbare aandacht op de zaak zou worden gevestigd. Eerst oefende hij zich in het Gru- newald in het schieten met een parabellumpistool. Reeds op den dag, die aan den aanslag vooraf ging, had hij Haase naar het ge bouw van den Rijksdag gevolgd. Hij kon hem toen niet onder; schot krijgen. Gisteren wachtte hij hem daarom op aan den ingang. Op een afstand van slechts vijf schre den loste hij zes schoten tegen hem. Een van deze kogels heeft nog een voorbijganger gewond, <lie -on bekend gebleven is. De Vorwaerts zegt ook, dat de dader een indruk maakt, alsof hR ■tal recht wijs is. Dreigende aardappelnood. De moeilijkheden in'het vervoer, dis een gevolg zijn van het gebrek Rusland en de andere landen ook ter sprake worden gebracht. Het Zweedsche consulaat te Moskou geplunderd. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het ministerie van buitenlandsche zaken vernomen heeft, dat de bols- jewiki het Zweedsche consulaat in Moskou hebben leeggeplunderd. Er is voor ongeveer 12 millioen roebel aan voorwerpen van waarde ge roofd. STAKINGEN. Tramstaking in België? De Belgische bond van tramweg personeel heeft Donderdag beslo ten tot den stakingstoestand. Aan de provinciale comité's wordt over gelaten om te beslissen over den dag, waarop het werk gestaakt zal 'worden. Bootwerkersstaking te New York. Ondanks het bevel van hun voor mannen om aan het werk te blij ven, hebben Donderdag vijftig- of zestigduizend bootwerkers te New York het werk neergelegd, waar door de werkzaamheden in de ha ren zoo goed als geheel stil staan. Zeeliedenstaking te Bremen geëindigd. De zeelieden te Bremen besloten met zeven achtste der uitgebrachte ■teramen het werk te hervatten. Staking der metaalwerkers te Berlijn. Hoewel de metaalwerkers in een 40tal ondernemingen, waar men tot een voorloopige overeenkomst is gekomen, in afwachting van den uitslag der komende onderhande lingen, het werk hervat hebben, is het aantal der stakende metaalwer kers toch nog met 3500 gestegen, daar een groot aantal fabrieken zich bij de staking hebben aange sloten. Het stakingscomité heeft in 3 dagen tijd 100.000 mark voor on dersteuning der stakers ontvangen. Men heeft dan ook besloten aan de stakers en aan de uitgesloten arbeid ders, die minstens 3 weken werke loos zijn, daags 5 mark te betalen. Zoo mogelijk zullen deze uitkee- ringen worden verhoogd. Het be stuur der Berlijnsche vakvereeni- gingen hééft thans zelf de leiding van het conflict in handen geno men, daar men er een vraagstuk van algemeen belang in ziet, dat- de metaalwerkers deze beweging winnen. Uit Lissabon komen berichten, dat daar een algemeene staking heerscht. Midden-Europa door vlektyphus bedreigd. Aan de „Nar-odny Listy" is het volgende ontleend: Het hoofdbestuur voor de bestrij ding van epidemieën in Oost- Europa g eft een proclamatie uit. waarin o.a. gezegd wordt: Epidemieën in het Oosten, voor namelijk vlektyphus, bedreigen aan kolen, dreigen te zullm leiden .„„opa. Er zijn niet 'meer afzon- tot een aardappelnood. Naar da a«rlnke ziektehaarden, doch uitge- tot een aardappelnood. „Vorwörts" meldt, ontbreken de noodige vervoermiddelen om voor het invallen van de vorst de noo dige aardappelen naar de steden-te verzenden. Economische toenadering. Volgens mededeelingen uit Won- aangevende Engelsche handels kringen zal Engeland onmiddellijk zijn pogingen tot het aantaioopen van nauwere economische betrek kingen met Duitscbland ijverig voortzetten. In Keulen liggen thans voor millioenen pond aan goederen opgestapeld. Het voornemen 'la, naar het voorbeeld van de Britsche Kamer van Koophandel te Keulen, in geheel Duitschland Britsche liandelsvertegenwoordigingen op te richten en te Berlijn een Britaaie Kamer van Koophandel. De En gelsche regeering steunt dit plan ten sterkste, om door een methodi sche organisatie van de handelsbe trekkingen tusschen de beide lan den onereuse concurrentie onmoge lijk te maken. Van Engelsche zijde is bij de Dnitsche regeering voor gesteld een clearing-house te Ber lijn op te richten, terwijl van Duit- sche zijde is voorgesteld, dat Enge land grondstoffen zou leveren, die voor Engelsche rekening in Duitschland verwerkt moeten wor den. De producten zouden dan door Engelsche firma's verkocht wor den, terwijl Duitschland betaling zou krijgen voor de fabricage. Engeland is ook van plan in de quaestie van de betaling met goud tegenover Duitschland een zeer te gemoetkomende houding aan "te' Mimen. RUSLAND. Vredesonderhandelingen van de sovietregeering. Volgens het Berliner Tagebtett zullen de bolsjewiki ais 'plaats der enderhandelingen voor den vrede met de Balkanlanden -een neutraal land voorstellen, waarschijnlijk De nemarken of Nedex-land. Tijdens debatten »ou de vraag van eau gemeeaea vrede tuseehea Üewjet- éérlijke ziektehaarden, doch uitge strekte gebieden worden bezocht door de vlekziekte. Behalve Rus land zijn het voornamelijk de sta ten uit Oostenrijk-Hongarije ont staan, welke hetzij tot 'het besmette gebied behooren, waarvan enkele zwaar geteisterd zijn, het zij in meerdere of mindere-mate bedreigd worden. De laatstgenoemden zijn ■niet in staat elk voor zich den ge- meenschappêlqken vijand het hoofd te bieden. Op aandringen van de Rood' Kruiscommissie te Genève hebben zich daarom de sanitaire afgevaar digden van de geteisterde landen vereenigd tot een centraal bureau voor het bestrijden van de.«pidemie in Oost-Europa, hopende dat de: overige Europeesche staten hen hierbij zullen steunen om aafri de oostgrenzen een dam op te werpen tegen den epidemischen stortvloed. In Rusland werden gedurende de maand Februari j.1. over de 100.000 gevallen van vlektyphus geconsta teerd. De wegen waarlangs de krijgsgevangenen van alle volkeren huiswaarts keerden, zijn ware we gen des doods geworden. Ook Po len bleek machteloos in den strijd tegen de epidemie. Uit de Oekra- jine wordt een sterftecijfer van 13—15 procent gemeld. Geheele streken zijn daar ontvolkt, wijl de artsen ook omkwamen. In Servië heeft de vlektyphus vrij spel. In Roemenië wordt het aantal slachtoffers van den vlektyphus op eenige honderdduizenden geschat. Voortdurend nadert het qfevaar de westelijke staten. Hongarije, Tsje- choslovakije, Oostenrijk en Zuid Slavië geven gehoor aan de bede om hulp der oostelijke staten en wij zen op de noodzakelijkheid van een onmiddellijke tegenweer over de geheele linie met alle wapenen, die de wetenschap aan de hand geeft en met alle middelen, waarover de staat en de gemeenschap beschikt. Het centraal bureau doet een be roep op de verantwoordelijke re ersonen van alle staten t alle tanden, om medewer- BINNENLANQ. Maximumprijs boter. Met ingang van 11 October is de maximum-kleinhandelsprijs voor bo ter vastgesteld op f 3.70 per K.G. Het „Hbl." teekent hierbij aan: Donderdagochtend kregen de win keliers in boter het niet bepaald aangename bericht, dat de combinatie van boterproducenten met ingang van dien dag den prijs van de roomboter zou brengen op 14.— per kilogram, hetgeen dus wilde zeggen, dat de consumenten veertig cents per pond mèèr moesten betalen. De producenten beweren, dat deze stijging noodig is, omdat de maximum melkprijs met twee cents per liter door den minister werd verhoogd. In wiakelierskriDgen heerscht over de abnormaal hooge stijging van den boterprijs groote on tevredenheid, men zeide, dat de mo tieven van de producenten-combinatie niet steekhoudend zijn, omdat zelfs, wanneer men aanneemt, dat door den verhoogden melkprijs ook de melk producenten duurder moeten worden, de producenten met een verhooging van f0.50 per kilo hadden kunnen volstaan. Het departement van landbouw, telegraphisch van de plannen der producenten op de hoogte gesteld, deelt blikbaar de meening der win keliers. Uit een te Amsterdam ont vangen telegram blijkt namelijk, dat met ingang van Donderdag de maximum boterprijs voor de hande laren word bepaald op f 8.40 en die voor den détailverkoop op f 3.70 per kilogram. De winkeliers moeten zieh dus met een winstmarge van 8J tevreden stellen. Met dat al betaalt de huismoeder weer een kwartje méér voor één pond natuurboter Oa haadalshaoganschool ta Zaandam. Uit Zaandam wordt aan Het Volk gemeld De legeering, die het raadsbesluit tot opheffing van de hoogere handels school alhier heeft geschorst, heeft nu een onderzoek doen instellen en is tót de conclusie gekomen, dat de hoogere handelsschool dient te wor den overgebracht naar de hoogere burgerschool, in verband waarmede aan den heer Bouman ontslag zal worden verleend en de directie zal worden opgedragen aan dan tegen- woordigen directeur der H. B. 8. De bedoeliDg is deze regeling te doen ingaan met 1 September 1920. De school telt op 't (.ogenblik nog slechts 6 leerlingen. De commissie van toe zicht op het M. O. heeft zich geheel en al met deze oplossing vereenigd. LUCHTVAART. KtpiahagaiAmtttrdam. De Deutsche Luftreederei deelt me de, dat zij plannen heeft, in vereeni- ging met een Deensche luchtverkeers maatschappij, een proef te nemen met een vliegdienst Kopenhagen Warnemünde Hamburg Bremen -Amsterdam. Ondanks de groote bezwaren - de Deutsche Luftreede rei worstelt nog met gemis aan ma teriaal - hoopt men in het voorjaar van 1920 met den geregelden dienst te kunnen beginnen. Gebruikt zullen worden C vliegtuigen, voorzien van 200 P.K. BeDZ-motor. E«a vliegwedstrijd in Amerika. Woensdag is in Amerika een vlieg wedstrijd dwars over het vasteland begonnen. Tot de mededingers be hoorde o.a. de „aircommodore" Charl- ton van de Britsche luchtmacht. Zijn motor weigerde evenwel, zoo dat hij zich moest terugtrekken. Bij, het nederstorten van een machine werden een Amerikaansch officier en e6n monteur docdelijk gewond. BEMEN8D NIEUWS. Inaezonden modedoelinp. Ondergeteekende verlangd gratis en franco toezending der proefnummers van Fransch, Duifsoh, Engelsch, Ned. Taal en Rakenen, Boek houden en Algebra en Meetkundig Rekenen. Naami.1r Woonplaats: - In open enveloppe toezenden; gefranceerd met een postzegel van 1 ct. aan A. F. Q. LEIOERITZ, D. H. SCHENK, Amsteldyk 47, Amsterdam. Telef. Z. 4072. Berooviag. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam behandelde Donderdag een bereoving. gepleegd in een ver dacht huis aan de Spuistraat. Terecht stond een 25-jarig electro- techniker. Hij had een man van gevorderden leeftijd, een vroegeren compagnon zijns vaders, overgehaald naar Amsterdam te komen, teneinde daar eens „uit te gaan". In goed vertrouwen had de oude hier aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Eerst waren zij hier wezen dineeren. Ver volgens stelde beklaagde voor, een bezoek te bresgen aan het perceel in de Spuistraat, waar twee vrouwen woonden, die mede in het complot waren. Terwijl zij in de woning zich be vonden, zag beklaagde, die zich achter een scherm verborgen had, kans, uit de kleeren van den ouden heer een lortefeuille met f 6000 weg te nemen. )e oude heer bemerkte den diefstal echter oogenblikkelyk. Beklaagde heeft toen nog de schuld op de beide vrouwen geworpen, met het gevolg dat dezen gearresteerd werden. Later kwam aan het licht, dat beklaagde de dader was. Beklaagde blijkt reeds geruimen tijd zich aan dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. Eerst te 's Graven- Daarna had hij bet kamer scherm, dat hem de beroovingen vergemakkelijkte, naar Amsterdam vervoerd en was hij hier zijn bedrijf gaan uitoefenen. Het O.M. wees er in zijn requisitoir op, dat deze berooving de laatste was eener lange reeks beroovingen, waar aan beklaagde zich de laatste jaren schuldig maakte. Spreker zal met het oog op beklaagde's blanco strafre gister en het milieu waaruit hü komt, tengevolge waarvan gevangenisstraf voor hem zeer zwaar zal wezen, niet het maximum eischen, maar zijn eisch beperkeu tot twee jaren ge vangenisstraf. Beklaagde's verdediger wees er op, dat beklaagde's vader een gezeten burger is. Hij schetste beklaagde als een verwend kind, wiens opvoeding tengevolge van huiselijke oneenigheid zeer veel te wenschen heeft gelaten. Tijdens den oorlog verdiende beklaagde als agent van de Deutsche Abwe.hr- SteJle veel geldhy lokte toen OVO..O tcoi BOmU(| j de jammeren van den wereldkrljg Duitsche revolutionairen,die in Neder- gelukkig gespaard bleef, valt by me iand tegen de Duitsche regeering, nigeen te conatateeren een gebrek ageerden, over de grenzen, teneinde aan werklust en een voorliefde voor hen op die wyze in nanden der au toriteiten te spelen Toen deze rijke bron van inkomsten door den wapen? stilstand plotseling ophield te werken, kon beklaagde zich niet meer aan de maatschappy aanpassen en is by zijn misdadig leven begonnen. Pleiter wees ten slotte op beklaagde's berouw en sprak de hoop uit, dat de Recht-, bank daarin aanleiding zal vinden, een clem enter straf dan geëlscht op te leggen. UitBpraak 23 October a.s. Oa Hal. Da moord to Bodograven. Donderdag heeft in hooger beroep: terecht gestaan de 18 jarige boeren knecht W. W. B. uit Kockenge, door de rechtbank te Utrecht wegens moord op zijn grootmoeder, A. van L. te Bodegraven, veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Zooals men zich herinneren zal, heeft bekl. de oude vrouw, na haar in haar woning' op den. grond te hebban geworpen, eerst met een blaaspijp op het hoofd geslagen en daarna, ziende dat zy nog niet dood was, haar met een broodmes de keel afgesneden. Na den moord heeft hy een bedrag van f100 meegenomen, waarvoor hij een fiets en wat kleeren gekocht heeft. Bekl. verklaarde wederom, dat hy er door zyn moeder toe was aange zet om van de oude vrouw een schuldbekentenis van f2700 weg te nemen. Hy toonde thans veel berouw over het gebeurde. De advocaat-generaal, wees er op, dat, als in deze geen verzachtende omstandigheden aanwezig waren, het, vonnis slechts levenslang kon luiden. Verzachtende omstandigheden zijn er echter en wel de invloed van de moeder, de jeugdige leeftyd van bekl, en zyn diep berouw. Spr. eischte bevestiging van het vonnis van rechtbank met vermindering van atraf tot 16 jaar. Da moord to Baaid De rechtbank te Tiel veroordeelde S. Lorsé, wegens moord op burge meester Hondelink te Beesd tot 18 jaar, <tyn medeplichtige P. J. Ch. Kwarten tot 2} jaar. De eiechen waren reep. 20 en lfi Jaar. jongen man, die hun dwong tot afstappen. De agenten, geen argwaan gevend politiemannen te zijn, vroegen den aanrander wat hij wilde,waarop deze onder de grootste vervloekingen een mes te voorschijn haalde en hen te ïyf wilde. Zoover kwam het echter niet. Beide politiemannen grepen hem aan en wilden hem arresteeren, doch dit ging niet dan onder hevig verzet. De man was zoo weerspannig, dat hem de bo.-ien moesten aangedaan, waarna hy niet wilde loopen en liggen ging. Met veel inspanning gelukte het ten slotte den arrestant in het politie posthuis op te sluiten. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat hy reeds verscheidene personen had bedreigd, doch deze hadden de vlucht genomen. Het is een 25 jarig zwerver. Tegen hem zal proces verbaal worden opge maakt. („Volk".) De golf van luiheid. Bovenstaand opschrift is ontleend aan den Parijschen correspondent van de N. R. Ct., die eenige weken geleden in eene correspondentie aan zijn blad constateerde, dat er tegenwoordig een golf van luiheid door de wereld gaat. En dat scbry vende, bad hy niet alleen bet oog op de wereld der arbeiders, maar ook op die der ambtenarenen andere burgers, zoowel hoog als laag. Wy moeten, helaas, erkennen, dat in deze uitspraak een groote kern van waarheid gelegen is. De bladen mel den ons, en ook reizigers weten ons te vertellen, dat byv. in het ontred derde Duitschland een niet on belang- ryk deel van het volk zijn dagen zoek maakt met lanterfanten, uitgaan, spe len, geld vermorsen, staken en zoo meer, in stede van aan den arbeid te gaan en zoodoende mede te werken om de economische verhoudingen weer zooveel mogelijk in evenwicht te brengen. Waren de bronnen, waar uit die berichten tot ons komen, niet zeo betrouwbaar, wy zouden het haast niet kunnen gelooven. En ook in andere landen, vooral in die, welke in den grooten oorlog betrokken wa ren. blykt de arbeidszin er by velen nog niet te zijn, wat zeker een beden- keiyk verschijnsel is. Zelfs in ens Nederland, dat voor de vernieling en Naar „Het Vad." verneemt is van Barbusse's De Hel het 7e tienduizend tal ter perse en wordt het werk nog steeds flink verkocht In den eersten tijd liep het boek zoo slecht, dat sommige boekhande laars hun exemplaren met 45 °/0 korting in het „Nbl. v. d. B." te koop aangeboden. De kentering kwam, toen in ver schillende plaatsen het werk in beslag werd genomen. Brlazaliga tondat Te Gilze (N.-Br.) in een greppel op. de Ruwe heide hebben jagers aan den Molescholsen dijk een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk ge vonden. Naar de kleeding te oordeelen moet het een manspersoon zijn uit den gegoeden stand. In de hand had hy een browDing, terwyi ook nog in een der zakken eene revolver stak, be nevens een portemonnaie en eene tandenborstel. De justitie is met deze vondst in kenniB gesteld. Bahtimziamga gattai. Dezen zomer ontdekte een verpleeg ster uit het Rykskrankzinnigenge- sticht te Grave talrijke kleine insec ten in haar kamertje en op het bed- degoed, die veel j6uk veroorzaakten. Er werd vastgesteld, dat het acarina (mijten) waren, maar de oorzaak van hun aanwezigheid kon niet gevonden worden. Men dacht aan van buiten ingevoerde voorwerpen, zooals een kistje met eetwaren, men dacht aan doode ratten en muizen, waarop de mijten mogelijk zouden nestelen, men dacht aan allerlei, maar vond de oorzaak aanvankelijk niet. Toen ontdekte men na reiniging van een kamerve voor het eerst de insecten weer op de vensterbanken men vond toen verscheidene beestjes op de buitenmuren van het gebouw, en het krioelde van deze geheimzin nige gasten in de vogelnesten uit de buurt. Na uitroeiing der nesten ver minderde de plaag. Merkwaardig is, dat men er vroeger nooit last van had. Misschien speelde de langdurige droogte hierbij een rol. Aai hat varkaarda kastoor. De Nieuwer-Amstelsche agenten van politie, gestationeerd te Nes en Ouderkerk aan den Amstel in burger- kleeren van uit Amsterdam per ry wiel huiswaarts koerende, werden voorby de Kalfjeslaan op den Amsteldyk onverhoeds aangegrepen door een luieren en uitgaan, welke te denken geven. Het ligt wel voor de hand, dat men is gaan zoeken naar de oorzaken van dit zeker betreurenswaardige wereld verschijnsel. Veel is er in den laatsten tfid oven dit thema geschre ven en het ligt evenzeer voor de hand. dat de schryvers volstrekt niet allen tot dezelfde conclusies komen. Ook is men het er vrijwel over eens, dat de oorlog en zijn verschrikkeiyke gevolgen niet alleen de productie uit haar evenwicht heeft geslagen, maar ook de geesten. De geesteiyke ge steldheid zou tegenwoordig van dien aard zyn, dat zy inplaata van den werklust aan te vuren, dezen veeleer uitdooft. Na eene inspanning van zoovele jaren met hunne onzekerheid, angBt en zorg, is er eene algemeene verslapping over de menschen geko men, waarvoor het evenwicht verbro ken is. En ook, de oorlog en wat daarmee samenhangt, heeft zóó lang gestaan in het middelpunt van be langstelling, dat, nu de vrede 6r ein delijk is, men niet bij machte is om zich dadeiyk weer rustig aan het „gewone", d. i. den dageiykschen ar beid, te gewennen. De bovengenoemde zijn natuuriyk meer algemeene oorzaken, welke het verschijnsel der arbeidischuwbeid in hoofdzaak misschien wel verklaren. Doch het is begrypeiyk, dat menigeen met het conatateeren van dit alge meene niet tevreden was, en daarom tot detailleeren overging, met het gevolg, dat wy zoodoende als het ware hebben gekregen een lyst van allerlei oorzaken, welke als de oor- spreng van de luiheidsgolf worden aangewezen. De een geeft aan de steunbeweging, welke sedert 1914 in byna alle landen, noodig bleek te zyn, voor een groot deel de schuld van de huidige luiheid; van velen. Steungeld halen is zoo gomakkeiyk, en door de steuncomi- té's is menig burger, vooral ménig, stedeling verwend. Wy behoeven ker niet te zeggen, dat wy het metj beschouwing niet eens kunnen zyn, al geven wij dadelyk toe, dat van de steuuverleening dikwyls mis bruik is gemaakt, zoodat ook wy ons verheugen, dat do steuncomité' naar huis kunnen gaan. Men zy ech ter niet onbillyk en dwaas in zijn oordeel, en men vergete niet, dat wy er zonder steunverleenlng zeker niet gekomen waren. •Een tweede heeft vooral het oog gevestigd op diegenen, die in de oor logsjaren, meermalen ten koste van anderen, slapeDde ryk zyn geworden of veel te gemakkeiyk hun geld ver dienden, en nu, door het verleden bedorven, niet meer in staat schynen te zijn om behoorlijk werk te pre stoeren. Weer een ander wyst op de moede loosheid by velen, die geen lust meer hebben tot arbeiden, omdat ze toch geen kans zien om met hunne ver diensten rond te komen. Alles is zoo verschrikkeiyk duur; daar ta geen verdienen meer aanZoo zuchten zy, terwijl de oude yver en energie er niet meer zijn. Ook zyn er, die de oorzaak der wereldluiheid voornamelijk zoeken by de gewyzigde beschouwingen van ve len ten opzichte van productie en arbeid. De werkman denkt andera dan vroeger. Hy eischt zya deel op van de voortbrenging. Hy is niet meer tevreden met de oude verhoudingen tusschen werkgever en werknemer. Hij wil wel aanpakken en producee- ren, maar hy eischt meer loon en betere levensvoorwaarden, en zoolang deze hem niet geworden, moet men van hem niet te veel verwachten. Zoo en nog wel anders wordt er door de verschillende schrijvers gere deneerd, waar zy zich opmaken ter verklaring van het nog altyd zeer bedenkelijk verschynsel der arbeids- schuwheid in onze dagen. Zelfs wordt er op gewezen, dat de ontwrichte verhoudingen en jarenlange ontbering de geesten ontvankeiyk hebben ge maakt voor de avontuuriykc gedachte van den revolutionairen chaos, den grooten heilsdag, die de verlossing brengen moet. En ook deze geeste- ïyke gesteldheid is zeker niet geschikt om den arbeidalust, den zin voor rustig, volhardend op te wekken. Wij moeten de teekenen der tyden verstaan. Er gebeuren tegenwoordig groote dingende wereld maakt door een proces, dat met geen geweld, geen macht en geen geld meer tot tut staan is te brengen. Het vraagstuk van den arbeid beheerscht Je gansche samenleving. Nieuwe verhoudingen zyn er reeds en ze zullen komen meer en meer. Wie meent, dat de oude toestanden zullen, kunnen en moeten terugkeeren, zal bedrogen uitkomen. Het, zal hem duideiyk worden, dat hij de teekenen der tyden niet heeft begrepen, 't Is echter wel ten zeerste te hopen, dat de nieuwe verhoudingen onder ons haar intrede doen langs den weg der geleidelijkheid, den weg van orde en recht. Dat dit geweDscht en ook mogelijk is, is nu reeds meer malen duideiyk gebleken. Dit alles sluit echter niet uit, dat de golf der luiheid er is, en dat ze een uiterst bedenkeiyk verschijnsel is. Zoo spoedig mogelijk moet die golf tot staan worden gebracht, en dan voor goed. Er moet hard worden gewerkt, niet door enkelen, maar door allen. Vooral onze tegenweordige wereld kan zich de weelde van een aantal parasieten, die leven ten koste van anderen, niet veroorlooven.'t ls waar, wat wy by een der schrijvers lazen, dat de oorlog een verarming der wereld heeft gebracht, welke met geen cyfers te benaderen is. Het tekort moet we'er worden aangevuld, want er bestaat een weinig verband tus schen productie en duurte. Wie luiert, doet dat tekort, een der voornaamste oorzaken van de schromelijke duurte, toenemen, en daardoor staat bij dan schuldig tegenover de gemeenschap, de gansche samenleving. Daarom: alle hens aan dek! Spectator. Oa dienstboden-Rood. „De staking der dienstboden" set Louis Latzanus, hoofdredacteur van het Parysche dagblad „1'Avenir", boven een artikel van dat blad aan de kwestie der dienstboden gewyd. Het is namelijk te Pnrys buitenge woon moeiiyk geworden behooriyke, en zelfs naar het schynt niet al te bekoorlijke dienstboden te krygen en te houden. Wy maakten hier kort geleden melding van een spottende grap uit de „Figaro". Ken dame is vol lof ever haar nieuwe dienstbode. Hoe lang heb je haar al, vraagt haar vriendin. Ze moet morgen komen, luidde het antwoord. De heer Louis Latzanus heeft het opgegeven om nog een dienstbode te krijgen. Hy denkt met weemoed aan de- tyden, dat hij dienstboden had weggezondeo, Aline emdat ze het eten te vaak verbrandde, Marie' omdas ze lui was en steeds sliep, Glotilde omdat ze sigaretten Btal en onbeschoft was. Hij gevoelt zich zoo' inschikkelijk geworden, dat hy thans' Aline wel de gunst zou willen vragen zyn eten te komen verbranden, Marie om een paar uur per dag in zyn keuken te komen dutten, Clo tilde om de sigaretten te komen, rooken, die hy zelf met de grootste' moeite tegen hoogen prys bemach tigen kan en hem naar hartelust( onbeschoftheden toe te voegen. Maar waar ze uithangen weet hy niet. Zë zyn zeker allemaal het een of| ander soort juffrouw geworden, „met een hoed en zonder schort". Hoe het zy, hy had een plannetje gemaakt, het stoute plan om het zolder dienstbode te stellen. Hij schryft: „Het eerste punt is het eten te koken. Dat kan opgelost door naar een restauratie te gaan. Maar men zal my nooit kunnen wijsmaken, dat eten koken zoo schrikkeiyk moeiiyk is. De domste meisjes leeren het in een paar weken en ik zou niet achter het geheim van het koken kunnen komen Dat is onmogelyk. Ik zal dus zelf myn eten leeren koken. Tweede punt: het vegen. Ia dat moeiiyk, het vegen? Neen. Waarom zou ik dan zelf niet vegen 't Is een kwestie van vyf minuten. Daarna gaat men even met den stofdoek over de voorwerpen in de kamer. Men schudt den stofdoek door het raam uit. Bat is allemaal werk van niks. Derde punt: de tapyten schoon maken. Daar heeft men verschillende soort instrumenten voor, die men slechts met onverschilligheid over de tapijten te rollen heeft. Vierde punt: de meubels wreven. Dat behoeft slechts tweemaal in de maand te gebeuren, of zoo men wil, zelfs veel minder vaak. M«n doet wat was op het hout en men wryft. Wrijven is niet moeiiyk. Was op het hout doen is ook niet moeiiyk. Vindt men het een beetje onaan genaam voor de vingers dan doét men handschoenen aan. Vyfde punt: bet bod opmaken. Ingezonden mededeeling. WU «irlwliin binnen an bulten gemeente, Tet na nut Alkmaar over den weg, speciale prijzen. Vartcgeawoerdifar: F. C. v. d. HAAOENg SPUISTRAAT 8. Dat is zoo kinderachtig gemakkeiyk, dat kinderen het op kostschool zelf moeten doen. 't Is een kwestie van Tjjf minuien. Wat biyft er over? Kleeren bors telen, dat is niks. Schoenenpoetsen, dat ia niks. De vensters wasschen, ook niks. Maar er blyft een verschrikkeiyk ding over. Dat is het vaten wasschen. (Laver Ir vaiselle.) liYaten wasschen is afstootend. vaten wasschen is vies. Vaten was schen, dat is het inademen van de meeste weëe en walgelijke geuren. Met is leeiyke resten zien zwemmen in troebel water. Hier verlies ik den moed. Ik weet niet of ik bereid ben vaten te wasschen. fin zoo vraag ik my ook af of de -schrik, die aan de dames ingeboe zemd wordt door het verdwijnen van de dienstboden, niet alleen hierdoor komt, dat ze dan de vaten moeten wasschen. Maar, enfin, zou er dan niet een uitvinder kunnen komen, die er in slaagde een machine voor het vaten wasschen uit te vinden? Ik voorspel d en man een fortuin. Hy zou hon derd duizend van zyn machines in een maand verkoopen en bovendien als een weldoener gehuldigd worden. Want, Aline, Marie, Ciotilde, be denkt dit wel, op den gezegenden dag van de uitvinding van de ma chine om vaten te wasschen, zult gy al uw prestige verliezen en nie mand zal u betreuren. Gy zult in onze herinnering neg slechts komi sche schimmen zijn. Maar in afwach ting daarvan...." Volgens de Maulois, heeft zich te Pary« in een verhuurkantoor van dienstboden bet volgende afgespeeld, fien mevreuw had een keukenmeid gebuurd; men wai het eens ge worden. Ik moet zooveel loon hebben. Dat kunt u krygen. Plus zoovee) frank voor wfi'n. Affcasproken. Plu» zooveel frank waschgeld. Ook goed. Maar >één ding vergat ik mevrouw toch nog te zeggenik wil geen vaten wasschen en geen groente schoon maken.... Mevrouw: Ik beb van myn kant ook nogletf vergeten: Speelt u viool? Keukenmeid: Stom verbaasd. Mevrouw: Ik zal 'tu uitleggen. Nu u weigert te doen wat uw werk is, zal ik 'dat moeten doen. Welnu, ik wenscb dan, dat u ln dien tyd wat viool epeelt, «m my wat op te vroo- lyken hy myn bezigheid. De lachers waren in het verhuur kantoor niet aan den kant van de keukenmeid en mevrouw zag van het meisje af. UIT DKN OMTREK. Texel, t October. Naar de markt te Leiden zyn heden uitgevoerd:-2M .sehapen, 18 lamme ren en 2 kooien. Er zyn bier elndelyk weer kolen aangebraoht voor huisbrand. De kwan- tums, die veratrekt worden, zyn wel niet groot, maar er bestaat k&nB, dat spoedig grootere hoeveelheden zullen worden aangevoerd. In eea tuin te Cocksdorp zyn in de vorige week voor de tweede maal in dit-jaar -rfipe aardbeien geplukt. Het werk aan den zeedyk by het Horntjje nadert zyn voltooiing. De djjkkraln werd ever zyn geheel li M. verhoogd. Callaotsoog. Tuwchen de besturen van het Nuts- departement en van de Redery kers kamer alhier is.overeengekomen, dat door de laatste tegen einde November of begin December twee stukjes zullen worden opgevoerd, n.1. De bende van Lammetje Zondag en Daar is Myn- heer. Voorts zal de avond dan aan gevuld worden met voordrachten enz. te geven door de Nutsleden en beslo ten met bal. Het kan dus een aardige avond worden. Da Sohaakolub „Morphy" heeft den op 18 Ootober e.k. ta houden wedstrijd •en week uitgesteld, doordat op genoemden dag de voor dracht zal gehouden worden van A. G. O. VER4ADERINQ op DIN88AQ14 OCTOBER a a.r des avonds ten t uur, in het Milltil, Tshnlr, Spoorstraat. Aller epkomBt gewenscht. HIT Big TUUR.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5