HELDERSCHECOURANT w Tweede Blad. Mo. 5166 ZATEROA6 18 OCTOBER 1919 47* JAAROANQ Redactour-Ultge¥»r i C. DB BOHR ér., Helder, Oplaag 7000 cx, - AboDP«menteprl|»i In do »ted f 120, por po»t f 1.40, Buitenland f g.40. - Lo»»^ex^^^t^' A4T»f^i»nt»>n^p»rj^oel20ot. Op- en ondergang van «Zon en Maan en tijd van heogwater (Texel). (Wintertijd.) Zendag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag •et ober. 19 n 20 31 22 23 24 Maa Q Zon Hoogwater Of. onder op: onder v.m.: n.m. 1.88 a. 2.S8 6.38 4.56 4.- 5.- 2.49 3.18 6.35 4.54 5.10 6- 8.M 8.39 6.37 4.52 65 6 45 6.8 4.— 6.39 4.50 6.60 7 25 •.13 4.23 6.40 4.48 7.30 8.- 7.18 4.49 6.43 4.46 8.10 8.35 8.22 5.20 6.45 4.44 185 9.5 Gymnasiaal Onderwijs. .Meermalen zijn er stemmen op gegaan om ook hier ter stede eene inrichting gevestigd te krijgen waar gymnasiaal onderwijs gege ven wordt. Deze stemmen zijn tot nu toe echter alle verklonken, want bepaalde stappen om tot het beoog de doel te geraken werden nog niet gedaan; het bleef b|j wen schen, spreken en schrijven. Zeker hebben verschillende om standigheden meegewerkt, dat wij hier nog niet verder zijn gevor derd. Onze gemeente was niet voor lijk op het gebied van onderwijs en daardoor is het zeer begrijpe lijk, dat ons gemeentebestuur en ook vereenigingen en particulieren er tot heden voor hebben geijverd om allereerstdie inrichtingen te verkrijgen, welke met het oog op de eischen van onzen tijd voor een stad als Helder als beslist onmis baar moeten worden beschouwd. En gelukkig kan worden geconsta teerd, dat het ijveren werkelijk ook resultaten heeft opgeleverd, wat bewezen wordt door het feit, dat in de laatste jaren meerdere nieu we onderwijs-inrichtingen werden gevestigd, welke in een bepaalde behoefte voorzien, zoodat uitstel in dezen niet verantwoord ware ge weest. Ook vermoeden wij, dat de oorlogsjaren, die ook over onze gemeente allerlei moeilijkheden en zorgen, niet het minst f i n a n- t i e e 1 e zorgen hebben gebracht, menigeen, die overigens de plaats onzer inwoning wel gaarne reeds met eene gelegenheid voor gym nasiaal onderwijs verrijkt had ge zien, hebben afgeschrikt om dit vraagstuk sterk op den voorgrond te byengen, temeer omdat hij wist, dat er eerst nog zooveel andere, gewichtige belangen waren te be hartigen. De oorlog is nu echter voorbij; ons leven nam in weerwil van duurte en maatschappelijke strub belingen langzamerhand weer zijn normale vormen aan; alles gaat, zooveel mogelijk althans, in den lande, weer zijn gewonen gang, en dit is maar gelukkig ook, want wil len wij niet achterblijven in den wereldwedstrijd, dan moeten wij juist nu niet bij de pakken blijven neerzitten, doch dan dienen wij te zorgen, dat ons volk, voor zooverre dit nog niet het geval is, In de voorste rijen komt te staan, wat ontwikkeling, handel en industrie betreft. En het best zullen w|j dit kunnen bereiken door op elk ter rein het ^nderwijs op hooger peil te brengen, eii niet alleen den meer gegoeden, maar tevens den minder bedeelden burger alle gelegenheid te bieden om zich overeenkomstig zijn aanleg te ontwikkelen en zich zoodoende te bekwamen voor het beroep, het vak of het ambt, dat het meest beantwoordt aan zijn ambitie en geschiktheid. Wie op dit standpunt staat wij hopen, dat een ieder, die voor uit wil, deze opvatting deelt zal het dan met ons eens zijn, dat ook te Helder wel eens ernstig gedacht mag worden aan het verkrijgen van eene inrichting voor gymna siaal onderwijs. Wel behooren wij niet tot degenen, die deze aange legenheid beschouwen als een zaak van groote urgentie, zoodat wij niet zouden kunnen wachten, zelfs geen dag en geen uur, maar toch valt er veel voor te zeggen, daf er spoedig stappen worden gedaan, ten einde in die richting iets te bereiken. Jongelui uit onze stad of hare naas te omgeving, die later aan eene hoogeschool in de oude of nieuwe letteren, de rechtswetenschap of de godgeleerdheid wenschen te stu- deeren, zijn nu genoodzaakt zich vanaf het 12de of 13de levensjaar elders op een gymnasium voor te bereiden voor bedoelde academi sche studie, wat hetzij veel kosten en tijdverlies door het heen en weer reizen, hetzij groote uitgaven voor kost en inwoning met zich meebrengt, 't Is zeer begrijpelijk, dat niet alleen menig jongmensch, doch vooral ook nlenig ouder daar door wordt afgeschrikt, met het gevolg, dat men dan maai- gebruik gaat maken van een der onderwijs inrichtingen, welke onze stad wèl bezit. Dikwijls is dit echter niet overeenkomstig den aanleg en de wenschen van de studeerenden, dus ook niet in hun belang. En wat de hooge uitgaven voor eene opleiding elders betreft, deze zijn natuurlijk oorzaak, dat het kind van den minder gegoeden Helderschen bur ger tot heden aan gymnasiaal on derwijs niet behoeft te denken, hoe vurig ook begeerd. Daarom: wil men de voor-opleiding tot de acade mie hier werkelijk brengen onder het bereik van de kinderen der ge heele burgerij, dan diene men te beginnen met de vestiging van eene inrichting, waarvan het be zoeken de bovengenoemde bezwa ren niet met zich meebrengt. Hier bij z|j al dadelijk opgemerkt, dat ook zij, die later niet aan eene hoo- gescheol in de letteren, de rechte* of de theologie willen studeeren, doch zich wenschen te bekwamen voor eene middelbare bevoegdheid in een der moderne talen en daar voor tegenwoordig wel eenige klas sieke kennis noodig hebben, met het aanwezig z|jn van eene derge lijke onderwijsinrichting hun pro fijt zouden kunnen doen. De vraag is nu, op welke w|jze onze stad in het bezit zou kunnen komen van eene gelegenheid, waar onze jeugd gymnasiaal onderricht ontvangen kan. En dan zou men zoo zeggen, dat de vestiging van een gewoon gymnasium de eenvou digste en meest voor de hand lig gende oplossing is. Toch wil het ons voorkomen, dat er nog wel andere wegen z|jn, die ons in dezen kunnen brengen, waar wij wezen willen, wegen, die om verschillen de redenen misschien de voorkeur verdienen. In allen gevalle zou naar onze meening op drieërlei wijze hier kunnen worden voorzien in het gemis van voorbereidend hooger onderwijs, zoodat wjg ons voorstellen in dit en in een vol gend opstel die drie wijzen nader te bespreken. lo. Men kan een volledig gym nasium stichten. De wet op het Hooger Onderwijs schrijft voor, dat in elke gemeente met meer dan 20.000 inwoners een gymnasium met 6-jarigen cursus gevestigd moet zijn. Alleen de Koningin kan om bepaalde redenen van deze ver dichting vrijstelling verleenen. Jaar ons gemeentebestuur telkens deze vrijstelling heeft gevraagd en ook verkregen, zeker omdat het de aanvrage behoorlijk kon motivee- ren, behoefde tot de stichting tot nu toe niet te worden overgegaan, hoewel Het aantal inwoners aan merkelijk grooter is. Met recht mag worden betwijfeld, of een volledig gymnasium met 6-jarigen cursus voor eene stad als. de onze geen overdreven luxe zou zijn. Een dergelijke inrichting toch is zeer kostbaar, en nu zou men zich door de kosten nog niet be hoeven te laten afschrikken voor foed onderwijs moet men veel over lebben ware het, dat op een be hoorlijk aantal leerlingen te reke nen vieL Dit laatste zou vermoede lijk wel het geval zijn, wanneer Helder het centrum ware van een dicht bevolkte omgeving en van buiten gemakkelijk te bereiken. De omstandigheden, n.1. de ligging en de verkeersmiddelen, werken in dezen echter volstrekt niet mee, en ook weten wij, dat een toeloop van ongelui uit de verte naar Noord- lolland's noordpunt geenszins te verwachten is. De stad zelve zou dus b|jna alleen het quantum leer lingen moeten leveren. En nu is het wel waar, dat met de gelegen heid dikwijls ook de genegenheid komt, doch dit neemt niet weg, dat jerechfcvaardigd is de vrees, dat iet aantal scholieren hier beslist zeer klein zou blijven, te klein om een volledig gymnasium behoorlijk te bevolk'h. Andere steden, o.a. Winschoten en Assen leveren het bewijs, dat mén in dit opzicht erg kan sukkelen, zoodat daar telkens weer stemmen opgaan om de reeds lang bestaande inrichtingen, die zeer duur zijn, eenvoudig maar op te doeken. Met het oog op een en ander lijkt het ons dan ook niet ge- wenscht om met groote kan.s van mislukking een sprong in het duis ter te doen en de zaak te breed op te zetten. Er zijn gelukkig nog andere wegen. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad van Helder. Vergadering van den Raad dei- gemeente op Dinsdag 21 October a.s., des avonds 7 uur (aanvang half acht). Van de agenda vermelden wij de volgende onderwerpen: Ingekomen stukken, o.a.: Adres van verschillende organi saties met verzoek aan de tegen woordige loonregeling een terug werkende kracht toe te kennen tot 1 Januari 1919 en een nieuwe sala risherziening in uitzicht te stellen. Ontslagaanvragen van onderwij zers en onderwijzeressen aan school 8 en 7b (Held. Crt. 27 Sept.). Behandeling van het aangehou den voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het Raadsbesluit van 22 Februari 1919 tot stichting van een o. 1. school aan de Dóggcrsvaart. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College een blanco crediet te verleenen voor het instellen van een onderzoek in Het belang van scheepvaart en vis- sbherij, in verband met de uitvoe ring der Zuiderzeewerken, j Vaststelling van eenige belas tfrigkohieren, alsmede van een ver ordening betreffende de bedrijven van goud- en zilversmeden enz., en tot intrekking van enkele artikelen der Algemeene Politieverordening. Voorstel tot goedkeuring van de balans en winst- en verliesreke ning van de gasfabriek, waterlei ding, reiniging, het Levensmidde- lenbedrjjf, en het Grondbedrijf, als mede de rekening en verantwoor ding van Burgerlijk Armbestuur, Algemeen Weeshuis, en de voor- loopige vaststelling der gemeente rekening. Deze cijfers zijn bereids gepubliceerd in de Held. Crt. van Zaterdag 27 Sept. Aanbieding der gemeentebegroo- ting, dienst 1920. Benoemingen. Verhooging opcenten op de Personeele belasting. B. en W. hebben aan den Raad het volgende schrijven gericht: Nu b|j de wet van den 19den Sep tember j.1. St.bl. No. 580, wijziging is gebracht, in de wet van 16 April 1896, St.bl. No. 72 (wet op de per soneele belasting) en daarbij on der meer de in art. 12 dier wet ge regelde grens van belastïngplich- tigheid niet onbelangrijk is ver hoogd. is het noodzakelijk ook de op art. 247 der Gemeentewet steu nende gemeentelijke verordening tot heffing van opcenten op de ovengenoemde belasting aan een herziening te onderwerpen. Wijl het hier niet de plaats is een uit eenzetting te geven van het ka rakter der wijzigingen, die in de wet z|jn aangebracht, meenen wij als haar algemeene beteekenis te mogen aanstippen, dat getracht, is, meer dan tot heden het geval is, aan de belasting het karakter te geven eener verterings-belasting. Van groot belang zou het evenwel zijn, indien kon worden nagegaan welken invloed de wijziging zal uitoefenen op de finaneieele uit komsten, omdat daling of rijzing van de opbrengst vanzelfsprekend zal worden teruggevonden in het geen de gemeente uit deze belas ting aan opcenten trekt. Juist hier- "n zijn echter de mededeelingen van den Minister van Financiën zeer vaag. In de Memorie van Ant woord vinden wij hieromtrent het volgende: „Hoogere opbrengst van de be lasting verwacht de ondergeteeken- de (Minister van Financiën) zoo wel uit de beide nieuwe grondsla gen. pleiziervaartuigen en biljar ten, als uit de hoogere huurwaarde der gehuurde perceelen en de her vatting van alle eenigszins be langrijke inboedels." En verder: „Het is den onderge tekende echter tot zijn leedwezen onmogelijk aan het verzoek om een nadere i aming te voldoen." Na toch en zeer globale raming van enkele cijfers te hebben gegeven, vinden wij ten slotte: „Maar het is niet doenlijk bedragen te noemen, die op objectieve gegevens berusten, want die gegevens bestaan óf in het geheel niet óf zouden slechts Jen koste van een omvangrijk en t|jdroovend onderzoek verkregen kunnen worden." Wij zouden tot deze aanhalingen geen aanleiding hebben gevonden, ware het niet, dat de door den Mi nister aangevoerde bezwaren het evenzeer voor ons onmogelijk ma ken om bij dit voorstel een raming van opbrengsten over te leggen. Zoo weinig zelfs kunnen wij den invloed der wijzigingen voor onze gemeente leeren kennen, dat zelfs verwachtingen van een meerdere of mindere opbrengst zich op geen enkelen grond laten verdedigen. Wel kan met zekerheid worden geconstateerd, dat uit de beide nieuwe grondslagen, pleiziervaar tuigen en biljarten, voor onze ge meente geen noemenswaardige op brengst kan worden verwacht, daar b.v. pleiziervaartuigen voor zoover ons bekend - is, in deze gemeente niet worden gehouden. Voor 't. overige zal de wijziging van art. 12 der wet haar beteekenis voor de opbrengst der belasting in onze gemeente zeker niet missen. In dit artikel toch wordt de grens van belastingplichtigheid naar den eersten grondslag bepaald en het is duidelijk, dat pu dit bedrag is verhoogd van 75.— tot 100.— een groot aantal perceelen niet meer naar dezen grondslag zullen worden belast. Evenmin mogen wij den invloed van de wijziging van art. 13 onderschatten. Hierdoor toch zal men in de kom onzer'ge meente voor de bepaling van het bedrag dat men naar den eersten grondslag verschuldigd is, een som van 95.van de belastbare huur waarde mogen aftrekken, terwijl dit bedrag tot nog toe was bepaald op ƒ60.een verschil dus van 35.—. Daargelaten dan ook de vraag, welke oplossing straks zal moeten worden gegeven van het immer moeilijker wordende vraagstuk hoe de inkomsten onzer gemeente met de altijd stijgende uitgaven gelij ken tred kunnen houden, meenen wij reeds thans met voorstellen tot wijziging van de onderwerpelijke verordening te moeten komen, om zoo eenigszins mogelijk verminde ring van inkomsten uit deze bron te voorkomen. Samenvattende stellen B. en W. den Raad voor de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te wijzigen, waarbij het aantel op centen als volgt wordt vastgesteld: 1. voor de kom der gemeente be- hoorende, volgens de wet op de personeele belasting van den 16 April 1896 (Staatsblad No. 72), tot de 5e klasse: 50 opcenten voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde niet te boven gaat, het dubbele van de som in art. 12 van die wet bepaald, zijnde voor ge noemd gedeelte dezer gemeente 100.en dus niet hooger is dan 200.—; 65 opcenten voor de aanslagen van hen, wier belastbare huurwaar de niet hooger is dan 225.- 80 opcenten als boven niet hoo ger dan 250. 95 opcenten als boven niet hoo ger dan 275.—; 110 opcenten als boven niet hoo ger dan 300. 125 opcenten, of het volle getal der opcenten van de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huur waarde meer bedraagt dan 300. 2. voor het gedeelte der gemeen te buiten de kom behoorende naar dezelfde wet, tot de 8e klasse: 50 opcenten voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde niet te boven gaat het dubbel van de som volgens art. 12 der meergenoemde wet, bepaald op 62.50 en dus niet hooger is dan 125.—; 65 opcenten b|j een huurwaarde niet hooger dan 140. 80 opcenten bij een huurwaarde niet hooger dan -155. 95 opeenten bij een huurwaarde niet hooger dan 170. 110 opcenten bij een huurwaarde niet hooger. dan 185. 125 opcenten of het volle getal dor opcenten voor de aanslagen van hen voor wie de belastbare huurwaarde meer bedraagt dan 186.—. Op de aanslagen van hen, dié niet naar den grondslag huurwaar de worden aangeslagen, wordt het volle getal van 125 opcenten ge heven. In art. 2 wordt bepaald, dat deze verordening voor het eerst wordt toegepast op de heffing over het dienstjaar 1920. BINNENLAND. Nederland en België. Havas-Reuter meldde uit Brus sel d.d. 16 Oct.: De correspondent te Parijs van de „Libre Belgïque" meldt dat, naar men hem heeft verzekerd, de Belgische delegatie de volgende voorwaarden heeft aanvaard: Voor België volkomen vrijheid op de Schelde in tijd van vrede; groote economische voordeelen wat betreft de werken, op die rivier uit te voeren, het handelsstelsel, het loodswezen, de tolheffing, enz., maar geen enkele concessie of' overeenkomst op militair gebied. In oorlogstijd zal Nederland het recht hebben de rivier af te sluiten. Op dit oogenblïk kon de corres pondent geen nadere bijzonderhe den te weten komen. De zaak-van Groenendael. De Haagsche redacteur van „Het Volk" schrijft: Nu verschillende bladen toespe lingen maken op de feitelijke toe dracht van de zaak-van Groenen dael, gevoelen wij geen bezwaar om iets van de geruchten mee te dee- len, die daaromtrent de ronde doen in Haagsche kringen, Waarin men van deze affaire op de hoogte kan zijn. Naar verluidt en wij hebben wel reden, deze lezing van de zaak juist te achten is de plaats, waar de heer van Groenendael te Brus sel een gesprek over een volks stemming in Limburg heeft ge voerd, de Amerikaansche legatie in genoemde stad. Men herinnert zich, dat de regeering reeds eenigen tijd geleden op een schriftelijke vraag an een Kamerlid, of haar iets be kend was omtrent het bericht, dat ?.en Nederlandsch Kamerlid in Bel gië propaganda maakte voor de af scheiding van Limburg, antwoord de, dat haar dit inderdaad bekend en het bericht juist was. Het trok toen de aandacht, dat de regeering toen niet tevens mededeelde, welk Kamerlid die propaganda bedreef. Dat het betrokken Kamerlid de heer van Groenendael was, daaraan twijfelde welhaast niemand. In verband zoowel met het een als met het ander ligt thans de ver onderstelling voor de hand, dat dj Nederlandsche regeering destijds vanuit de kringen der Amerikaan sche legatie te Brussel zelf op de hoogte is gebracht van de door den heer van Groenendael bedreven propaganda is deze veronder stelling juist, dan blijkt hieruit te vens dat in de kringen der Ameri kaansche diplomatie wel sympathie wordt gevoeld voor het standpunt der Nederlandsche regeering in het Nederlandsch-Belgisch geschil maar dat ge«oeinde legatie bij deze waarschuwing tevens de mededee- ling heeft gevoegd, niet in deze publiekelijk te willen worden be trokken. In deze veronderstelling voortgaande, komt men tot de con clusie, dat dit laatste de regeering zal hebben bewogen, in haar ant woord op de schriftelijke vraag van een afgevaardigde den naam te verzwijgen van het Kamerlid, dat in België annexionistische propa ganda heeft gevoerd. Had de regee ring den heer van Groenendael ge noemd, dan had op haar ook de be wijslast gerust en zij had geen be wijs kunnen aanvoeren 'zonder de Amerikaansche legatie, aan wie zij de informatie had te danken, tegen haar uitdrukkelijk verlangen in de zaak te betrekken. Deze loop van zaken zou tevens kunnen verkla ren, waarom de regeering Dinsdag in de Kamer zweeg ondanks den van verschillende z|jde op haar uit geoefenden aandrang om klaarheU te brengen. Naar wat wij in verschillende kringen in den Haag vernamen, lijkt het ons bij lange na niet on waarschijnlijk, dat de zaak zich heeft toegedragen, gelijk wij hier boven hebben beschreven. Extrn-maand Rijkspersoneel. Het Uitvoerend Comité uit den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond en den Centralen Bond van Pont-, Telegraaf- en Telefoon personeel heeft aan de Tweede Ka mer een adres gericht, houdende het verzoek in het wetsontwerp 233 (uitkeering extra maand salaris aan Rijkspersoneel) de vol gende verbeteringen aan te bren gen: a. een verdubbeling der door de Regeering voorgestelde uitkeering; b. aan na 1 Juli 1919 in dienst ge treden vast-, tijdelijk en hulpper soneel, voor elke maand waarin dienst wordt verricht, 1/6 worde uitgekeerd van het bedrag, dat aan op of voor 1 Juli 1919 in dienst ge- 'reden personeel wordt toegekend; c. voor het intern personeel als basis voor de uitkeering genomen worde, het totaal der belooning in geld en van het inkomen vertegen woordigd door het internaat; d. personeel, dat dagelijks werk zaam is, maar dat minder dan 400 uren dienst in de afgeloopen 3 maanden heeft verricht, een uit keering ontvange naar reden van den verrichten dienst; e. de uitkeering ook worde ver leend aan de weduwen en weezen van in 1919 overleden personeel Kalkeieren. De Min. van Landbouw heeft zijne beschikking van 1 Aug. j.1.. houdende vaststelling van maxi mum-prijzen voor kalkeieren, met ingang van 15 Oct. ingetrokken. Aan coöperaties, die daartoe tij dig hun bestellingen kunnen in dienen bij het Rijks Centraal Admi nistratiekantoor voor de Distribu tie van Levensmiddelen, zullen kalkeieren nog geleverd kunnen worden tegen dezen vroegere» ma ximum-prijs. Voor straf onder de wapenen. Inlevering zakboekje, enz. De met groot-verlof of onbepaald (klein) verlof zijnde dienstplichti gen van de militie te land én de andweer hebben hun zakboekje, verlofpas en verdere op den mili tairen dienst betrekking hebbende iapieren moeten inleveren, of doen nleveren ter gemeente-secretarie. De dienstplichtigen, met onbepaald (klein) verlof, die zonder bekende* fcnoer dnn 300.000 bespaard, geldige reden geen gevolg hebben gegeven aan de oproeping tot aan melding ej\ overlegging van het zakboekje, zullen door of vanwege hun Korps-Commandant onder de wapenen worden geroepen. Blijkt, dat de betrokkene nalatig is ge weest. dan wordt hij gestraft en blijft hij onder de wapenen, totdat de straf is geëindigd. Bij het i^iet voldoen aan het bevel om onder'de wapenen te komen, wordt hij afge voerd als deserteur. Geldt het een groot-verlofganger, dan zal de be trokken Commandant van het ver zuim kennis geven aan den Minis ter van Oorlog. BUITENLAND. wond. terwijl een trein van Gladbach naar Duisburg daar doorreed, zeven koeien uit een veewagen laten springen en gestolen. De diefstal werd ontdekt doordat nien een der roovers uit trein zag springen. Drie runderen heeft de politie lovend en twee geslacht terug gevonden, de beide overigen zijn, oven als de dieven, verdwenen. FRANKRIJK. In het proces tegen de Franschen, die aan de „Gazette des Ardennes", het in de Fransche taal door de Duitschers in het bezette Fransche gebied tijdenB den oorlog uitgegeven dagblad, meege werkt hebben, heeft de regeeringseom- niissaris in zijn requisitor 7 ter doodi veróordeolingen gevraagd. ENGELAND. Maatregelen tegen den woningnood. Dr. Addison, de minister van gezond heid, heeft medegedeeld, dat de regee ring oen aantal personen had" uitgenoo- digd, om plannen voor het bouwen van houten huizen over te leggen. Op een fundeering van beton kwam de prijs ervan op f 689 of mot lichtleiding, ver- warmingsleiding en waterleding op 721 10 sh. Er scheen heel weinig ver schil te zijn tusschen de kosten van een houten cn die van een stcenen of beton nen huis. Men moet bedenken, voegde Addison eraan toe, dat vier wanden of muren nog geen huis maken. De regeering wil huizen en geen stal len bouwen, maar het was duidelijk, dat de kosten, onverschillig tot welken vorm van huizen men besloot, schrik barend zouden zijn. Zelfs de veranderde logorbarakken zouden nog op 400 komen. De regeering heeft nu grond gekocht voor honderdduizend nieuwe huizen. Voortig duizend huizen zijn in het begin stadium eu 8000 zijn al voltooid. Dit was, zeide Addison tot een jour nalist, meer dnn de regeering verwacht had, daar zij met volstrekt niets waB begonnen. Wij moeten voor op zijn minst een half millioen huizen zorgen cn ik zul or alles op zetten, om er tegen het voorjaar honderdduizend te hebben. Tenslotte zoide de minister nog, dat hij houten huizen niet in discrediet wil brengen. Hij zou blij zijn. als hij ze voor 250 zou kunnen krijgen en ver wachtte aanbiedingen van de menschen, die ze daarvoor konden leveren. Tiet gemiddelde bedragdat de regeering nu voor een huis betaalde, was 690. Door den prijs voor den bouwgrond te beperken, beeft de regeering reed» ;arbeld iets extra verdienen kan, en men berekent het bedrag dezer verdiensten in de meeste gevallen op 6—800 kr. per jaar, doch niet hooger dan 1000 kr. Bij hot vaststellen zoowel van den grond slag van de berekening, van de wijze der berekening on van de grootte van het pensioen, ia men van het beginsel uitgegaan, dat de pensionneering hoofd zakelijk de moeder economisch in staat, moet stellen haar kinderen een eigen tehuis te verschaffen. Do moeder heeft recht op pensioen tot de kinderen den leeftijd van 15 jaai hebben bereikt, doch zoo zij nog op school gaan of een vakcursus volgen, is 17 jaar als grens aangenomen. Tenslotte is nan het pensioen een begrafenisbij dra go verbonden van 200 kr. bij het overlijden van de moeder, en van 100 kr. bij het overlijden van elk kind. Bovendien krijgen moeder en kin deren vrije geneeskundige behnndeliug, kosteloos medicijnen en ziekenverple- eing. Men berekent, dat deze pensionnee ring do gemeente Kristiania 2 millioen kr. per jaar zal kosten, waarbij nog aan begrafenisbijdragen 20.000 kr., aan doktershulp 140.000 kr.. aan administra tie 48.000 kr. per jaar komen, te zomen dus ongeveer 2.203.000 kr. Daar staat tegenover, dat door deze nieuwe regeling ongeveer 400.000 kr. voor het armwezen uitgespaard worden. Korte berichten. Het havenbedrijf van Boston en New- Orleans is stopgezet door een staking van havenarbeiders. De koning en de koningin van Spanje zullen Maandag te Parijs aankomen. Donderdag vertrekken zij naar Londen. De Shah van Perzië zal 31 October te Londen aankomen. De koning van Engeland zal daarvoor te Londen terug- keeren. Er wordt een groote, plechtige ontvangst van den Shah voorbereid. Alle groote hotele in het Beiersche hoogland zullen dezen winter wegens het gebrek aan kolen gesloten moeten worden. Hierdoor worden honderden kolnera en andere hotelbedienden broo- deloos. Het vredesverdrag. De uitwisseling der ratificaties van het. vredesverdrag zal misschien nog vrij lang moeten worden uitgesteld. De uitwisseling heeft tengevolge, dat :chillende organismen, waarin het ver drag voorziet, terstond in werking tre den, en voor een groot gedeelte is de daarvoor noodige voorbereiding nog niet. gereed. Zoo moot b.v. Opper-Silezië ■oor hot daar te houden refreendum door de Entente militair bezet worden. Dit is niet alleen nog niet voorbereid, maar men is bet zelfs niet eens over de samenstelling der bezettingstroepen. Een van de grootste moeilijkheden is rdor, dat alle essentiëele bepalingen van hot verdrag in de medewerking der Vereenigdo Staten voorzien. Zoo moet Wilson den raad van den volkenbond bijeenroepen, on het plebisciet in Slees- wijk 8urveilleeren. Zoolang de Ameri kaansche Senaat het verdrn» niet ann- noomt, kan de convocatie onmogelijk geschieden. De ziekte van Wilson com pliceert de zaak nog. De volkenbond. In zijn Donderdag te Parijs gehouden bijeenkomst beeft de opperste raad der geallieerden do mededeeling goedge keurd, to richten tot de neutrale staten, wenschen toe te treden tot den Volkenbond. Aan de neutralen, die voor komen op de lijst, gevoegd bij het Vol kenbondsverdrag, waaronder ook Ne derland zich bevindt, zal worden mede gedeeld, dat zij deel kunnen uitmaken den Volkenbond als zij binnen twee maanden na het van kracht, worden van erdrag (e kennen geven, dat zij zonder voorbehoud tot het volkenbonds- erdrag toetreden. DTIITSCHLANI). Melk te kort. De hoogleeraren Berg Marck van Upsalu, Gadolius van Stockholm, Jo- luinnsson van Stockholm, Tendeloo van Leiden cn mevrouw dr. Aletta Jacobs an Den Haag vestigen do aandacht op den hopcloozcn toestand, die het gevolg zal moeten zijn van hc-t thans verzen- •an molklcoeien naar België en Frankrijk, daar de uitvoer van melk den dood van vele duizenden kinderen botoekent. Deze vertegenwoordigers 'an neutrale landen, allen medici, drii jen er op aan de uitvoer van melk niet te doen plaats hebben, alvorens een bc tere melktoevoer verzekerd is. De blokkade. Volgens een mededeeling van de in- torgeallieerde marine-commissie omvat hot voor Duitsclie schepen in de Oost- zoo versperde gebied ook de territoriale watoren. De officieuse „D. Allg. Ztg." morlct naar aanleiding hiervan veront waardigd op-. Dergelijke brutale represaillemaatre gelen men denko slechts aan de tal rijke visschersschepen hebben alleen tengevolge, dat bij het geheele Duitsche volk, in de eerste plaat6 echter bij de bolnnghobbende kustbevolking, die met de gobeurtenissen in de Baltische pro vinciën absoluut niets to maken heeft een begrijpelijke verbittering ontstaat. Roovers. Roovere hebben in het Duisburger- RUSLAND. De etrijil tegen de BolejewikJ. Bij Orel werden de Bolsjewlkl door Denikin's troepen verslagen. 18 Octo ber werd de stad door de laateten ver overd. In het noorden worden de bolsjewlkl, volgens berichten uit Helsingfors in de Engelsche pers, ook teruggedrongen. De troepen van generaal Joedenitsj staan vlak voor Gatsjina, waarvan de val elk oogenblik wordt verwacht. Het heet, dat 't roodc leger gedemoraliseerd is en weinig tegenstand biedt. Als dit juist is, zal St. Petersburg het niet lang meer kunnen houden, want Gatsjina ligt er slechts 50 K.M. ten Z.W. van. „De val van St. Petersburg wordt a.s. geacht", zegt 't. bericht uit Helsingfors. Een bericht van 12 October. aan de Times" meldt, dat het Roode léger in Turkestan omsingeld is en gedwongen werd zich onvoorwaardelijk over te geven. Hot aantal gevangenen bedraagt 33.000. De strijd om Riga. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de Britsche bevelhebber van de vloot van le Oostzeo nan kolonel Bermont, wiene troepen do voorsteden van Riga bezet houden, oen ultimatum gezonden heeft, waarin hem gezegd wordt de stad Woensdag 12 uur 'a middags te ontrui- In geval van weigering stelden de Duitsch-Baltische troepen 2ieh aan een bombardement bloot. Pogroms. De bluden to Boekarest maken mel ding van een bloedigen pogrom te Fas- tiw. Een aantal Joden waren in de synagoge gevlucht. De soldaten van Denikin begoten daarop de synagoge mot naphta en staken haar in brand. De Joden, die uit de brandende sy goge trachtten te vluchten, werden doodgeschoten. Bij dezen pogrom zijn, meer dan 2000 Joden omgekomen. De zelfde bladen bevatten ook berichten >ver pogroms te Charkow en Jekate- rinoslnf. NOORWEGEN. Gemeentelijke moederpensiouaeering. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Kristiania schrijft: Terwijl in Noorwegen sedert 1 Ja nuari 1916 de moederschapsverzekering in werking is getredeD, die de onder- leuning van do gehuwde zoowel als le ongehuwde vrouw beoogt, wanneer zij moeder wordt, waardoor zij 14 dagen ■óór de bevalling en vier weken daarna lit de districts-ziekenfondsen een kraamgeld trekt van 1 kroon per dag, is nu ook ''o moederponsionneering litgemaalcto zaak geworden; maar slechts zoover dit de gemeente Kristia nia botroft. Hot gemeentebestuur van Ivristiania hoeft namelijk eenige dogen geleden besloten, dat weduwen, van ta fel en bed gescheiden en gescheiden rrouwen en ongehuwde moeders, die ten minste 15 jaar in Kristiania ge woond hebben, van 1 Januari af recht op pensioen zullen hebben, waneer hare inkomsten niet lieer dan 2000 kronen bodragen. Inderdaad een besluit van socialobeteokenis en een eerste stap voor een staatsregeling van dien aard, geldende voor hot geheele rijk. Men is van de overweging uitgegaan, ilat de arbeid, dien de vrouw als moeder in haar gezin presteert, niet genoeg zaam door de samenleving gewaardeerd wordt. Hoe vaak gebeurt, het Diet, vooral in onbemiddelde huisgezinnen, dat de vrouw als weduwo of als verlaten of gescheiden vrouw, door den nood ge dwongen wordt extra arbeid te ver richten, om in haar onderhoud en dat haror kinderen te voorzien, dikwerf tot groote schade voor hare kinderen, die de noodzakelijke verpleging en het noo dige toezicht daardoor moeten missen, wat voor het opkomende geslacht een beletsel is, om zich tot gezonde, flinke en gelukkige menschen te ontwikkelen. Bij de pensioensregeling is men van de onderstelling uitgegaan, dat een tot arbeid geschikte moeder, zonder schade voor de verpleging en de opvoeding harer kinderen, naast haar huishoude- lijken arbeid ook nog door anderen TOBTBAL. Programma voor morgen. N. T. B. 8e klasse E. Steeds YsorwaartsHelder. H. 8. V.—Q. 8. C. H. U. C.-DL W. 8. N. O. 8.Pnrmereteijn. Competittettand «ter 3e klasse Purm«rate|i 6 H. 8. Y. St. Voorwaarts 4 Ütirr., Heldor N.O.S. 0.3.0. D. W. S. H. B. 0. Zooals 0 18-1 1 11-9 1 4-6 8 6 5 3 6—9 2 4-8 7-18 2 al et, gaat Purmersteijn ongeslagen aan het hoofd en het zou ons al zeer verwonderen indien zij zich op deze plaat* niet wisten te handha ven. Het kampioenschap brengt tevens het 2e klaMt-aobap mede, daar de kam pioenswedstrijden afgeschaft zijn. H. S. V. staat no. 2, maar heeft bewezen toch geen ernitlg ooncurrent te zijn, daar zij in Purmerend net 6—0 geklopt werd.. En ook de andere elube achten wij niet in staat gezien de reeds geleverde prestatlee Pnrmereteijn van de le plaat* te verdringen, hoewel natuurlijk op het voetbalveld alles mogelijk is. Stecda VoorwaartsHelder. Onze plaatselijke club speelt, morgen zijn derdea uitwedstrijd. „Helder" is nooit bijzoader gelukkig geweest, op z'n uitwedstrijden, veel punten behaald zijn er meoit ep deze wedstrijden. De oorzaak wa« meeat, dat men met een zeer gemengd* combinatie de reis moest aanvaarden, ki wel, dat het geluk de club In d«a steek liet (we herinneren van vroeger o.m. de wedstrijden in Hoorn, Puraerend, Bloemendaal, enz.) Ook van 'dit seizoen hetzelfde ver schijnsel de 2 uitwedstrijden, dio reeds gespeeld zijn, gingen tegen bepaald zwakke club*, D. W. S. en II. B. C. (zie de competltieetand)toch kon niet ge wonnen worden. Behalve onvolledig heid, draagt ook de voorhoede schuld aan dit geringe euccee; nu Frits zich niet meer geheel geven kan, is de door zetter en echutter verdwenen. Den hee- ren mangelt het aan voldoende door zettingevermogen en een goed schot. Het juiete moment van schieten laat men schier altoos voorbijgaan. Eiken wedstrijd weertan valt dit te consta- teeren. Bovendien mankeert de club een peer goede vleugelspelers, die ze trouwens nog nooit gehad hebben. Aardweg ie de eenigste geweest, die er nog iets van terecht heeft gebracht. Nu wordt morgen gespeeld tegen Steeds Voorwaarts in Amsterdam, een club, die een tikje sterker is dan H. B. C. en-D. W. S., ongeveer gelijk met „Helder", gezien den stand op de rang lijst. Erg optimistisch zijn we niet, maar toch zagen we gaarne, dat „Hel der" nu eens met de traditie brak en met een sprekende overwinning uit Amsterdam terugkeerde. INGBZONDEN. Dierenvrienden. Meermalen is het ons opgevallen, dat, meestal uit onnadenkendheid of onwe tendheid, dierenmishandeling wordt ge pleegd. Om daaraan zooveel mogelijk een einde te. makeD, hebben wij het plan opgevat te trachten hier een afdeeling op te richten van de „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Die ren". Wij noodigen daarom alle dieren vrienden uit mode te werken ann de verwezenlijking van dit plan en als blijk van instemming naamkaartje (liefst wat g&uwl) te zenden aan éón der onderstaande adressen. Bij voldoende belangstelling zal zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst wor den uitgeschreven, waarin alsdan ver moedelijk een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der Vereeniging als spreker zal optreden. Dierenvrienden, helpt ons flink; ar beiden aan de verbetering van het lot der dieren Is arbeiden aan de verede ling van den menseh. C. van de Laar, Hoogstr. 120. J. WIjker, Hoofdgr. 53.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5