ELDERSCHECOURANT No. S160 DINSDAG 28 OCTOBER 1810 ♦Tb JAARGANG Redaotour-tlltgeverC. Dl BOES Jr., Helder. Oplaag 7000 u. - Abonnemtntepr^; la do stad f 1.20, por post f 1.40. Buitenland I 2.40. - Losse ox. 3 ot. - Adverftenifti por regel 20 ot. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Tengevolge van den kolennood is bet electriciteitsbedrijf te Konings bergen genoodzaakt van vandaag af met de levering van Btroom op te hou den. "Ook de tram zal voorloopig niet meer rijden. Men vreeöt, dat ook de gasfabriek weldra zal moeten sloften. Te Koningsbergen is het gebrek aan kolen voornamelijk een gevolg van de Oostzeeblokkade. München is zonder gas. Er is slechts een zeer geringe voorraad, voldoende voor enkele dagen, voorhanden. Spiritus en petroleum zijn baast niet te krijgen en voor slechts enkele kaar sen betaalt men 2 tot 4 mark. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de tram te München maar tot kwart over negen rijdt, waarvan het bezoek da schouwburgen en koffiehuizen erg lijdt, daar het sluitingsuur op 10 uur is gesteld. Toch moet eiken avond de politie mot gewold een aantal koffie huizen ontruimen. Ook de veiligheid laat tengsvolge van da duistarnis veel te wenschen over. In de laatste 14 da- g enhadden er niet minder dan 161 in braken plaats. De Beier9che minister raad heeft aan den rijkskanselier een telegram gezonden met verzoek het ge- heele personenvervoer op da Dultsche spoorwegen met uitzondering van de sneltreinen gedurende 10 a 14 dagen stil te leggen. Geschiedt dit niet, dar. zal de kolennood in Zuid-Dnitschland tot een catastrophe leiden. De gasfa brieken on de electrische centrales heb ben of in het geheel geen kolen of hoogstens voor een of twee dagen. Zondag zal er in Baden of in Wnrten- berg geen tram of trein meer kunnen rijden. Tenslotte wordt nog gemeld, dat ook de electrische centrale te But- terfield, die een gedeelte van Berlijn van stroom voorziet, stil is moeten ge legd worden, tengevolge van een sla king in een der kolenmijnen. Witter- feld is zonder licht en zonder stroom. De technische noodhulp van Berlijn, Weimnr en Halle is naar Butterfield vertrokken, om het allernoodzakelijk ste werk te verrichten. Deze nieuwe catastrophe is het gevolg van het feit, dat één werkman is ontslagen. De gebeurtenissen te München. In het. te München gevoerde straf geding inzake de bloedige gebeurte nissen op het Karoline-plein, waar bij de omverwerping van de raden rogee- ring 21 leden van een katholieke ar beidersvereniging, die voor sparta- ciere gehouden werden, gedood waren, zijn de beklaagden Jacob Maller en Konstantln Makowski ieder tot 14 jaar gevangenisstraf en 10 jaar eerverlies veroordeeld. Grabach krseg één jaar. Krelne» werd vrijgesproken. Ingezonden mededeellng. RUSLAND. Is Hssrd 8p den Tsaar sa de keizer lijks familie. De berichten over het einde »»n dra Tsaar sn de keizerlijk* familie hebben zich tot dusver door *en voortdurende tegenstrijdigheid gekenmerkt. De me dedingen over den moord op den Tsaar en zijn gezin wisselden af met tijdin gen over het nog in leven zijn van het Russische staatshoofd en zijn gemalin. Nu eens heette het, dat de Tsaar alleen en niet de Tsaritsa was gedood, dan weer werd gemeld, dat met de geheele dynastie is afgerekend. Thans geeft kapitein Victor Cazalet, die deel uitgemaakt heeft van de Brit- eche militaire missie bij het leger van Koltsjak, een verslag van het gebeur de, hetwelk hij heeft opgeteekend uit den mond van verschillende ooggetui gen, die destijds voor het speciale hof van onderzoek verschenen zijn. Hij verhaalt het reeds bekende feit, hoe de Tsaar den 8en Maart in zijn trein op weg naar Petrograd werd te gengehouden en tot aftreden werd ge noopt. Hij werd naar Tsarskoje Selo vervoerd, waar zijn gezin zich reeds bevond. De familie bleef den geheelon zomer in Tsarskoje Selo, om daarna naar Tobolsk te worden overgebracht, daar Kerenski bevreesd was, dat zij zou ontvluchten. De trein bracht haar tot Turnen, vandaar toog zij per boot naar Tobolsk. Daar nam zij haar intrek in de woning van den gouverneur. Gedurende het eerste gedeelte vaa haar verblijf in Tobolsk werd zij goed behandeld, doch daar zij bij haar Zon dagschen kerkgang tc veel aandacht trok, mocht zij het huis niet meer ver laten. Zoolang K-renski aan het be wind bleef, had zij het trouwens vrij goed. Haar bewaking was niet al te gestreng en met eonigen ondernemings geest had zij stellig de mogelijkheid kannen vindon om te ontsnappen. Onmiddellijk, nadat de bolsjewiki aan het roer kwamen, werd de behan deling aanmerkelijk 6l*cht«r. Op tal rijk* wijzen werden de Tsaar en Tsa ritsa getergd en werd hun het leve* tot een hel gemaakt. Met berustiag echikten zij zich evenwel in hun lot; zij waren gelukkig bij elkaar te zijn eii den Tsarevitej bij zich te hebben. In Maart 1918 besloot de bolsjewis tische Sovjet te Moskou den keizer en zijn familie te berechten. Den Tsaar en do Tsaritsa werd verordend naar Moskou te komen. Een afschuwelijke reis door sneeuw en hagel wachtte hen, In Turnen zonden zij per trein via Omsk naar Moskou worden vervoerd. De trein bereikte inderdaad Omsk, doch daar werd, met het oog op de be dreiging der Tsjechen, besloten den trein via Ekaterinenburg naar Moskou te leiden. In Ekaterinenburg, waar het keizer lijk echtpaar den 80en April 1918 aan kwam, besloot de plaatselijke Sovjet de vorstelijke gevangenen voor zich te houden, teneinde op Moskou druk te kunnen uitoefenen tot het verkrijgen van bepaalde concessies. Keizer en keizerin werden in een groot huis on dergebracht, dat geheel was gebarri cadeerd. Weldra voegden de kinderen- die aanvankelijk in Tobolsk waren achtergebleven, zich bij hun ouders. Gedurende zes weken had de keizer lijke fafmilie een gruwelijk leven, blootgesteld aan de grootste ontbering en de diepste vernedering. In den nacht van 15 op 16 Juni zou het einde komen. Om twee uur 'a nachts werd zij gewekt en baar door den volkscommissaris Toerofeky het vonnis van de Sovjet voorgelezen. De Tsaar zeide: Ik ben bereid 1 De keizerin en haar dochters maakten een kruis. Het vonnis werd aanstonds in de kamer zelf voltrokken. De wachtpos ten verrichtten den moord met revol- vere. Behalve de zeven leden der kei zerlijke familie, werden de lijfarts, de kok, de dleBstkaeobt ea de Kamenier mede vermeen!. Da Ujkea «ndn per auto op 16 wersts buiten do 6tad ver voerd en daar in de schacht van een kolenmijn geworpen. Uit de bewijzen omtrent den moord van Ekaterinenburg blijkt dat er in de Sovjet aldaar twee partijen bestonden, één, die de keizerlijks familie wilde sparen, de andére, die tot den moord besloten. Uit de dagen der bolsjewiki. Men schrijft uit Reval aan liet Hbl.; Het hotel, waar Ik thans verblijf houd, hotel Goldene Löwe, hooft ook zijn eigen geschiedenis uit de dagen van de overlieersching der Bolsjewiki en deze geschiedenis is tc kcnschet- seud om haar niet te vertellen. Ih Hotel de „Golden Löwe'' dan was sterken drank geschonken on dat - verboden, al dronken dan ook velen der volkscommissarissen zelf een stevig glas. Er moest iemand terecht staan, maar wie? De kelner? De eigenaar van hetlhotél? Ach néén, de bolsjewiki na men als hoofdschuldige don orgsten „bourgeois", dien ze er bij mogelijkheid bij konden slepen en dat was de eigonaar van het huis, waarin het hotel is gevestigd. De man kon betoogen, dat hij het huis aan de hotelier slechts ver huurd had, dat hij met het hotel niéts uitstaande had, hij werd veroordeeld tot 10.000 roebel boete en zes maanden ge vangenisstraf. De hotelhouder wilde men toch ook niet geheel vrij uit laten gaan on hij kreeg 20 roebel boete en het hotel werd toegewezen aan de kelners. Een zeer betrouwbaar man, dien ik hier ken, en die onder de aanvoerders der bolsjewiki een kennis had, iemand met wien hij vroeger voor zaken wel eens in aanraking kwam. vertelde ine het volgende: Een der mpnschcn, die een zeer snelle carrière maakte bij dc bolsj ewiki, was een zekeren Ilansen, vroeger bediende bij een handelaar in scheepsmaterialen Pietka (deze is thans' Estlnndsch minister van Marine). Han- sen werd benoemd tot volkscommissa ris en lid van het Uitvoerende Comité der Bolsjewiki. Hij had zijn kantoor in de Johannesstraat en daar kwamen 's avonds dikwijls matrozen, die zicli liepen te vervelen, bij hem om te vra gen of hij geen huiszoeking voor hen te doen had. De kameraad was de on- gemoedelijkste niet voor zijn manne tjes. Hij had een groote adreslijst en gaf dan wel het adres van den een of vaji anderen „bourgeois" én daar ging H«« -l-~ 1-.. IS. ..i wat sigaren, sigaretten en zilveren lepels e.d. over ten men, en soms brachten de matrozen ook de bour geois zelf mede. A»n een bankior to dezer stede vroeg ik hoe zijn bank eraf was gekomen en hij geelde mé mede, dat de banken te RevAl van hot bolsjewiki-behccr zeer zwaar te lijden hebben gehad. In elke banli werd als hoogste autoriteit een commissaris geplaatst, maar deze hce- r*n dronken meest nogal stevig en er erd dan steeds gezorgd, dat or flink wat te drinken was. Mijn zegsman gaf zijn commissaris steeds behalve eteïken drank, een goede toelage per dag. Dc commissaris kwam gewoonlijk onge- v**r elf nur 'e morgeus, nog ellendig van den drank van don vorigen dag en t**kende <jan, zondei; erover te praten, alle stukken, die hém voorgelegd wer den en waarvan hij toch trouwens niet r*ol verstand had, zoo liepen de zaken toch. Als hoogste bankcommissari9 van do etad Roval werd benoemd een zekere Ts»l, een geween circusclown, die 'ons nog in Re.-al woont. VEREENIGDE STATEN. De arbeidsconflicten. De jongste voorstellen van don staatssecretaris van arbeid, Wilson, <dja verworpen, evenals het beroep van den president op de mijnwerkers en het technisch personeel om tot over eenstemming te willen komen. Het technisch personeel aanvaardde de ar bitrage, maar de mijnwerkers weiger den, tenzij het resultaat vooruit vast staat- Staatssecretaris Wilson hoopt nog steeds de staking van GpO.OOO mijnwerkers tegen den Isten Novem ber to kunnen afwenden! De secretaris van het regecringsbu- reau voor mijnbouw ontkent, dat dc regeering van plan is dé mijnen over t* namen. De staking van de haven-arbeiders heeft don reeders reeds vier millioen dollars gekost. De toestand is ongewij zigd. De voorzitter van de dokwerkers- orgnnisatie verwachtte, dat de staking Zondag geëindigd zou zijn. Vrijdag waren te N*w-York slechts 3000 haven-arbeiders aan het werk. Er wAren bijna 500 schepen, die niet kon den uitvaren. BINNENLAND. Nederland en België. De correspondent van het Hbl. te Brussel meldt: De „Nation Beige" stelde de vraag, of Antwerpen verdedigd wordt, en antwoordt daarop, dat Holland de weg ruim open wordt gelaten. Hel blad begint met een ongelooflijk pessimistisch beeld op te hangen in zake de toestanden in het Belgische leger. Groot ge brek aan officieren, haast geen on derofficieren meer. Tucht en op leiding bestaan niet meer. Alles ge schiedt in het leger en dépit du bon sens. Verder betoogt het blad, dat het leger nochtans steeds nog op peil moet gehouden om des noods naburen die meer voelen voor vrees dan voor scrupules, van het lijf te houden. Want in den Belgischen sector is Duitschland. Weet men, dat in de Wetstraat •ok, dat menig Hollander zich niet ■ehaamt tt zeggen, dat het Hol- ■edesh lefer Met hi bnp het Bel {ische zou inslikken enzoovoorts? vent men in de Wetstraat het in honderdduizenden exemplaren in Engeland verspreide stuk „A DutchmanS reminder"? Daarin kan men lezen, dat alleen do bescher ming der alliés Holland belet Bel gië weer tot een klaarder besef der toestanden te brengen. Middeler wijl wordt het Belgische leger ge demobiliseerd, Antwerpen, door de Duitschers in staatvan verdedi ging gebracht, wordt ontmanteld, de blokhuizen, door de Duitschers ter defensie van het Kanaal van Turnhout en de Kempische vaart gebouwd, zijn, naar men zegt, ge sloopt en ten Noorden van het fort van Schooten laat men een opslag plaats met honderdduizenden Duit- sohe projectielen staan op vijf dui zend meter van de Hollandsche grens, die alleen wordt verdedigd door een tiental soldaten, welke militaire opleiding hebben genoten. De projectielen, die daar voor het grijpen liggen, kunnen uitstekend dienen voor de Holland kanonnen, welke made in Germany zijn. Vol vreeze voor die nieuwe cala miteiten smeekt het blad minister Masson nog heden in dien zorg- wekkenden toestand te voorzien! De Tubantia. Zooals men zich herinneren zal, is een Nederlandsch-Duitsche com missie, die een onderzoek heeft in gesteld omtrent de torpedeering van de Tubantia, niet tot overeen stemming kunnen komen. Onze re geering stelde toen voor, dat na den oorlog een intern at ionalë com missie zou worden gevormd ofn de zaak te onderzoeken. Naar uit Berlijn aan de Tyd wordt gemeld, 2yn onze regeering en het gezant schap te Berlijn te dezer zake dili gent De Duitsche. regeering is reeds over het geval gepolst. Deze heeft echter verzocht, het geval nog te laten rusten tot na de abso lute ratificatie van den vrede, waarmede do Nocterlandsche resze*»- ring accoord is gegaan. De aan Nederland verkocht» Dultsche schepen. Naar aanleiding van de nota der enténte over de vijf aan Nederland verkochte Duitsche koopvaardij schepen schrijft het Berliner Tage blatt: Het beroep op het vredes verdrag is gerechtvaardigd, al zijn wij ook van meening, dat het standpunt der entente volkomen onhoudbaar, willekeurig en een juridische ketterij is. Maar wij moeten de ons afgedwongen hand- teekenïng eerbiedigen. Wat de en tente van ons eisoht is echter nog heel wat anders, n.1. dat wij, zonder hierover Nederland to raadplegen, zouden handelen alsof wij het eigendomsrecht over deze schepen al teruggekregen hebben. Daartoe zijn wij verplicht, noch bevoegd. Wij kunnen de schepen niet terug geven zoolang Nederland niet het standpunt der entente als juist heeft erkend. Tijdens den oorlog heeft Nederland dit standpunt niet jedeeld, anders zouden deze ver- coopen niet tot stand zijn geko men. Het voorschrift, dat den weerloozen overwonnene opgedra gen is, is voor den onzijdige niet )indend. Die behoeft zich een wil lekeurige ontkenning van zijn goed recht niet te laten welgeval len. Als de entente eischt, dat wij zelf zullen trachten Nederland tot haar standpunt over te halen, moe ten wij dat doen, maar zoolang Ne derland niet van zijn eigendoms recht heeft afgezien, kunnen wij niet over zijn schepen beschikken en men kan niet anders verwach ten dan dat Duitschland dit duide lijke rechtsstandpunt tegenover de entente in zal nemen. Tweede Kamer. Het Kamerlid de heer Abr. Staal man deelt mede, dat ook hij niet bij de behandeling van de duurte- debatten over de motie-Sannes in de Tweede Kamer do uitdrukking .woekerloonen" gebruikt heeft, maar dat hij sprak van „onbehoor lijke; looneischen". De duurte In Amerika. Indrukken van den heer Wlbaut. Do „Tel." heeft wethouder Wi baut j dié de vorige week van zijn reis naar Amerika is teruggekeerd, eens gevraagd naar liet duurte- vraagstuk in Amerika. De heer Wi baut vestigde er onze aandacht op, dat hij slechts voor zuiver-particu li ere aangelegenheden de reis heeft gemaakt, wat natuurlijk niet weg neemt, dat hij wel verschillende in drukken heeft opgedaan. Het systeem, dat in Amerika wordt gevolgd inzake de duurtebe- strijding, is er op ingericht om te trachten hooge prijzen te voorko men door den invloed van het pu bliek. In de verschillende steden heeft men comité's opgericht, „fair price comittees" genaamd, die de verschillende prijzen publiceeren. welke volgens h»n redelijk zijn. Eerst worden d» groothandelprij MD gepublieeerd, waarvoor taan gewoon de marktprijzen neemt; dan publiceert men de winstmarge, die men voor den tusschenhandel rede lijk acht en daaruit volgt vanzelf, wat men redelijke winkelprijzen noemt. De committees doen dan een beroep op het publiek om geen hoo- gere prijzen te betalen en zij ver wachten, dat daardoor buitenspo rige prijzen zullen worden tegen gegaan.- Een prjjsverlagenden invloed hebben de committees natuurlijk niet en in de pers wordt dan ook de klacht geuit, dat hun werk niet veel geeft. Immers deze fair price commit tees, die ingesteld zijn door de ge meentebesturen en samenwerken met comité's van de verschillende staten, hebben geen macht om in te grijpen, in tegenstelling met de committees in Engeland, die een veel grootere macht hebben en daardoor wèl wat bereiken. Wat verder de duurte aangaat, de heer Wibaut was van oordeel, dat de prijsstijging in Amerika lang niet zoo groot was als hier; wèl zijn er verschillende dingen, die sedert het begin van den oorlog met 50 zjjn gestegen, maar er bestaat toch op verre na niet die prijsstijging als bij ons. De heer Wibaut kreeg ook in Amerika den indruk, dat de duurte in ons land wel heel buitenge woon is. De hotelnood te Amsterdam. Naar „De (Chr.) Amsterdammer" verneemt bestaan er ernstige plan nen tot oprichting van behalve Atlanta een nieuw groot hotel op een der mooiste punten van de stad. Het moet in de bedoeling lig gen, een hotel van ongeveer 150 kamers te bouwen, en daaraan te verbinden een café-restaurant, American-bar, enz. Het hotel zal zoo worden, dat het met de beste in het buitenland kari concurreeren. De nieuwe Posttarieven. In de „St.-Ct." zijn opgenomen de nieuwe posttarieven, die met 1 Nov. In werking treden, en ver schillende bepalingen, die in ver band daarmee gewijzigd worden. Ter aanvulling van de gegevens, die wij reeds eerder gaven, dienen nog het volgende: Busrecht. Het busrecht is voor alle kantoren verhoogd. De heffing van busrecht is ook van toepassing op hulppostkantoren. Het recht bedraagt per kalender kwartaal, bij vooruitbetaling: O f.R vnni* kantoren tA Am. sterdam, Arnhem, s-Cfravenhage, Groningen, Haarlem, Nymegen, Rotterdam en Utrecht; b. ƒ2.50 voor de overige post kantoren; o. ƒ0.50 voor de huippostkantoren; d. ƒ2.50 voor de sub a genoemde kantoren en 0.50 voor de overige kantoren, indien alleen verlangd wordt de met elke post aankomen de couranten en tijdschriften af te halen. Ten einde de regelmatige door zending van aangeteekende stuk ken naar de bijkantoren te verze keren, behooren de afzenders de betrekkelijke stukken boven het adres op in het oog loopende wijze van eene desbetreffende aandui ding te voorzien. Plaatsing van de aanduiding in den linkerboven hoek van de adreszijde verdient aanbeveling. Met gedrukte stukken zjjn gelijkgesteld: a. geautografeerde stukken; b. handschriften, welke met druk proeven onder denzelfden omslag worden verzonden, mits die hand schriften en drukproeven tot een zelfde uitgave behooren; geschreven naam- of zooge naamde visitekaartjes; d. alle op eenige andere wijze dan door boek-, plaat-, steen- of lichtdruk werktuigelijk vermenig vuldigde stukken (die door de schrijfmachine verkregen en gecal queerde stukken uitgezonderd), mits zij bij ten minste twintig vol komen gelijkluidende, met elkan der overeenstemmende exemplaren gelijktijdig ten kantore der poste rijen worden aangeboden. Met monsters zijn gelijk- gesteld: afzonderlijk te verzen den sleutels (ook sleutels, die niet als monster of model dienen) en voorwerpen van natuurlijke histo rie, waarvan de verzending niet geschiedt met handelsoogmerken. Bij voeging in gedrukte stukken, enz; De bepalingen, be treffende na den druk aangebrach te bij voegingen en doorhalingen in gedrukte stukken, nieuwsbladen, Braillestukken en monsters zijn herzien, in dier voege, dat de schriftelijke bijvoegingen, doorha lingen en aanduidingen, welke in het internationaal verkeer zijn toe gelaten, mede in het binnenlandsch verkeer zijn geoorloofd. Nochtans moet voor bestelling en aanbieding van boekwerken enz., evenals voor heen, gebruik worden gemaakt van kaartformulieren. In verband met de gelijkheid van het port der gedrukte stukken van meer dan 500 gram met het port der brieven van gelijk gewicht gel den de vorenbedoelde bepalingen alleen voor die gedrukte stukken, welke niet meer wegen dan 500 gram. Zwaardere drukwerkzendingen behoeven niet open te worden ver zonden. De volgende bijvoegingen, door halingen en aanduidingen zijn toe gelaten in alle hierboven genoem de stukken: a. d» vermelding op d» adren- strooW, ep den omslag *a op het stuk zelf, van den naam of de firma van den afzender ook door middel van onderteekening, van het be roep, van de woonplaats met aan duiding van de straat, het huis- en telefoonnummer, het nummer der postrekening en het telegram-adres van den afzender, alsmede van den dag der afzending; b. de verbetering van drukfouten; c. de doorhaling van sommige gedeelten van den gedrukten tekst; d. de aanduiding door middel van strepen of onderstrepingen van woorden of gedeelten van den tekst, waarop men de aandacht wenscht te vestigen; e. de vermelding van een index- of een controlenummer, op het stuk zelve betrekking hebbende. De aandacht wordt nog gevestigd op de volgende wijzigingen: de circulaires betreffende mede- deeling van handteekeningen van firmanten, tijdstippen van bezoek van handelsreizigers, namen van ten vertrek gereed liggende sche pen, tijdstippen, waarop bijeenkom sten worden gehouden, enz., zijn tot elk aantal toegelaten. (De be perking tot 10 gelijktijdig aange boden exemplaren is vervallen); bjj boeken, muziekstukken, enz., mag ook een ingevuld en gefran keerd stortingsformulier ter over making van het bedrag zijn ge voegd. Jaarwedden van Officieren. Door de Officiersvereeniging is de navolgende jaarwedde-regeling voor de officieren van de Landmacht voorge steld voor de tweede luitenants bij minder dan 2 jaar 2300, en na 2 jaar 2500; voor de oerste luitenants na respect. 2, 4, 6. 8, 10, 12, 14 en 16 jaar respect, 2800, 3000, 3100. 3800. 1000. 4200. 4400 en f 4600; rooi de kapiteins na respect. 8, 10, 12, 14. 16. 18, 20, 22, 24 on 26 jaar roepect. 4200, 4400, 4600, 4800, 5000. 5200, 5400, ƒ5600, ƒ5800 en ƒ6000; voor de majoors nn respect. 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28 en 30 jaar respect. 5000, 5200, 5400. 5600. 5800. 6000, 6200, ƒ6400, 6600 en 6800: voor de luitenant-kolonels na respect. 11, 16, 18, 20, 22, 24, 26. 28, 30 en 32 jaar respect, 5600, 5800, 6000, 6200, 6400, 6600, 6800, 7000, 7200 en 7460; voor de kolonels na respect. 16, 18, 20, 22, 24. 26, 28, 30 en 32 jaar respect, 6400, 6600, 6800, 7000, 7200, 7400, 7600. 7800 en 8000; voor de generaal-majoors na respect. 18. 20. 22. 24, 26, 28, 30. 32 en 34 jaar respect, 8400, 8600, 8800, 9000, 9200, 9400, 9600, 9800 cn 10.000; voor de luitenant- generaals na respect. 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32 en 34 jaar respect, 10.600. 10.800, 11.000, 11.200, 11.400, 11.600, 11.800 en 12.000. GEMENGD NIEUW». Ingezonden midMlMlIng. Ondergetekende verlangt gratis en franco toezending der proefnummers van Fransch, Dulttcb, Eogslseb, Ntd. Taal an lUksotn, Bsekhoudin in Algebra en Meetkundig Rekenen. NAAM: WOONPLAATS:- In open enveloppe toezendengefrankeerd met een postzegel van 1 ct. aan A. F. O LEIDERITZ, Ameteld«k 47, AMSTERDAM. D. H. SCHENK, Telefeoa Zuid 4072. Op een mijn geloopen. Het Zweedsche stoomschip „Hol lander" is bij Doggersbank op een mijn geloopen en gezonken. Van de bemanning van 24 koppen wer den slechts vier gered. Een melkkoetje. Een boer te Eestrum (F.) heeft een koe, die melk geeft met 6 vetgehalte. De zuivelfabriek be taalt hem voor die melk 331/» ct. per liter uit... De moord in de roeiboot. In de moordzaak tegen Visser, die a.s. Dinsdag voor de rechtbank te Amsterdam zal dienen, zullen ongeveer 30 getuigen verschijnen. De zaak is in tweeën gesplitst: Snijder wordt ten laste gelegd door middel van een valsche quitantie de Amsterdamsche Handelsbank te hebben opgelicht; Visser wordt de moord ten laste gelegd. In deze laatste zaak zal Snijder als getuige optreden. Met de kas er vandoor. Te Leipzig zijn de voorzitter en de portier van den rooden soldaten- bond er met de kas van door ge gaan. In de kas bevonden zich 27000 mark. De roode soldatenbond is een communistische organisatie. De feiten werden op een geheime vergadering der communistische partij bekend gemaakt met het ver zoek ze niet verder te vertellen, daar dit de communistische partij zou kunnen schaden. Dit is reeds de vierde keer dat er zich te Leipzig in de communistische par tij verduisteringen voordoen. Moordaanslag. Zaterdagavond omstreeks hallelf kwam een in de Wilhelminastraat te Amsterdam wonende jongeman aan het huis Westerstraat 95, waar een meisje woonde, dat gedurende vier jaren verkeering met hem had, doch die niet wenschte voort te zetten. De afgewezene ging Zaterdag avond, met een revolver op zak en met geen goede voornemens be zield, naar de Westerstraat. Daar werd hem door haar vader bele' in do woning te komen. Er ontstond dientengevolge een woordenwisse ling, die zóó hoog liep, dat de jon gen zijn revolver in het wilde af schoot en daarbij den vader van het meisje trof. De dader ging zich aan het poli' tiebureau Westerstraat melden en werd daar in verzekerde bewaring gesteld. De gewonde is naar het Wilhel minagasthuis overgebracht. Zijn toestand ia niet ernstig. Overreden. Te Soerabaja ia de heer T. Lapré, een gepensionneerd loods le klasse, 73 jaar oud, door de stoomtram overreden. Vreeaelijk verminkt everleed hij kort na het ougelnk. Een spoorwegramp in Opper-Silezlë. Vrijdagmorgen is bij het station Kranowitz in Opper-Silezie een passagierstrein op een goederen trein geloopen. De trein geraakte in brand. Men had Zaterdagmid dag reeds 50 lijken geborgen en 50 zwaar gewonden naar de zieken huizen gebracht. De meeste lijken waren zoo verkoold, dat het onmo gelijk was ze te herkennen. Ver scheidene reizigers hadden groote hoeveelheden spiritus bij zich, die zy trachtten te smokkelen naar Silezië, wat, toen de wagens een maal vuur hadden gevat, aan de vlammen rijkelijk voedsel ver schafte. Misdadigers. De gezworenenrechtbank te Halle heeft twee doofstommen ter dood veroordeeld: den 27-jarigen kleer maker Kurt Heuschkel uit Clöd- witz en den 21-jarigen schoenma kersknecht Karl Grabowski uit Mengede. Zij beraamden verschil lende moorden mot het doel zich geld te verschaffen om te Dort- mund een eigen zaak te kunnen koopen, waarvoor ze 15000 Mk. noodig hadden. Eerst zouden ze een meisje vermoorden, maar daar was te weinig aan te verdienen. Toen zouden ze een doofstommen onderwijzer, die tevens kassier was van een ondersteuningsfonds, en zoonoodig ook zijne vrouw en zijne dienstbode dooden en berooven. Ze troffen den onderwijzer echter niet thuis. Toen besloten ze den baas van Grabowski te vermoorden, maar juist toen Heutschkel hem zou neerschieten, liet de man de jaloezieën zakken, wat hem redde. Toen besloten ze een postwisselbe steller in Duitschland worden de postwissels aan huis betaald te dooden. Viermaal zond Grabowski aan zijn medeplichtige een post wissel om den ambtenaar in diens woning te lokken. Driemaal werd de uitvoering van hun plan ver hinderd, eindelijk op 6 Jan. J.1. lukte het hun den postbode Schle- gel te vermoorden. Het lijk stopten ze in een zak en wierpen het in de Saaie, waaruit het eerst twee maan den later werd opgehaald. De buit bedroeg slechts 3000 Mark. De mis dadigers toonden niet het minete berouw en meenden, dat aangezien er in den oorlog zooveel menschen gedood waren, een paar meer er niet op aankwamen. INGEZONDEN. St. Nlcolaas-klnderfeest Uit de leden van den Bond van Marine-ondorofficieren heeft zich eene commissie gevormd om ook dit jaar weder een St. Nicolaas- kinderfeest te organiseeren en na beëindiging daarvan een feest avond te houden voor de ouders en ongehuwde leden met hunne dames. De bijdrage voor deelnemende kinderen is als volgt: Voor 1 kind 1.50, voor 2 kinderen 1.25, voor kinderen 1.en voor 4 of meer kinderen 0.75 (gerekend per kind). Verspreide leden en zij die in Oost- of West-Indië vertoeven kun nen hunne kinderen doen inschrij ven in het Bondsgebouw, Hoofd gracht te Helder. Wil echter alles te zamen tot zijn recht komen zooals de commissie zich dat voorstelt, dan behoeft het jeen betoog dat iedere medewer- cing dringend noodzakelijk is er wel in de eerste plaats om het kin derfeest goed te doen slagen wordt de welwillende medewerking van de ouders ingeroepen. De Commissie. D* Schoolkwestie te Koegras. M*t gemengd* gevoelens is door mij gelezen het in Uw blad ingezonden schrijven door de besturen van het N. O. G. en den Bond van Onderwijzers do voorstanders van een openbare school te Koegras. Het zou werkelijk eon unicum zijn in ons goed* vader land, indien 72 plus 32 kinderen in het droeve geval verkeerden van geen onderwijs te kunnen ontvangen, een gemeente-bestuur zoo schromelijk nalatig zou zijn om aan den *isch der wet te voldoen. Integendeel komt aan hot gemeentebestuur een woord van dank toe voor alles wat door haar in do laatste jaren ten behoeve van h*t schoolonderwijs in het Koegraa is ge daan. De scholen te Julianadorp en t* Huisduinen voorzien, wat plaatsruimte betreft, volledig in de behoeften der bevolking aldaar. Julianadorp met 204 en Huisduinen met 83 leerlingen heb ben schoolruimte te over; niet één leerling uit Koegras is zonder onder wijs. Wat dan eigenlijk de kwestie is, de afstand, die de schooljeugd van het middengedeelte „Doggersvaart" heeft af te loopen om naar school te komen. Zooals bekend bepaalt de Leerplicht wet die afstand op 4 Kilometer, geno men langs den kortsten, meest gebrul- kei ijken weg. Een gemeentebestuur, dat du6 zorg draagt, dat de af t* leg gen afstand niet langer is dan 4 Kilo meter, heeft aan z'n roeping volgens den eisch der wet voldaan. Daarom is de school te Julianadorp, die na vele jaren van tobberij boren de 200 leerlingen kwam, in 1916 door den aanbouw van een zesde schoollo kaal, een volledige school geworden. Huisduinen met zijn 88 leerlingen kon eigenlijk Bear zija twee-hloeslge schoei, amar nI imr is in 1916 e*n lokaal hfgebeawé en ia daardoor ge worden een drie-klassige. Deze beide lokaliteiten zijn In den duren tijd met hooge bouwkosten gebouwd, en de daardoor verkregen plaatsruimte is meer daa overvloedig. Door de gestadige uitbreiding of liever door de toename der bevolking in den omtrek van Doggeravaart, is het bezwaar van den langen weg, die door de schooljeugd is af te leggen, meer en meer gevoeld en vandaar de pogingen om een derde school te bouwen aan de Middenvllet. Deze te bouwen derde school zal dus de leerlingen onttrek ken aan de 6cholen te Huisduinen eu Julianadorp, en juist daardoor is de met veel moeite en kosten verkregen schoolruimte geheel doelloos, terwijl de noodzakelijk* wijziging van het leerplan het gehalte van het onderwija niet doet toenemen. De Raad der gemeente, die tot den aanbouw eener derde school het be sluit heeft genomen, heeft deze bezwa ren niet met erast en voldoende zaak kennis overwogen, en het Is daarom zeer wel te verklaren, dat de school- autorltelten niet met den nieuwen bouw waren ingenomen. Dat voor deze derde school zich 72 kinderen hebben aangemeld, is du» niet omdat zij zonder onderwljsgele- genbeld zija, maar alleen omdat de school dichter bij huis is. Gaat men ditzelfde argument toepassen, b.v. op school 8, dan zouden er heel wat kin deren zija, die liever een schooi aan de Binnenhaven zouden wenschen, ook om dichter bij huis te zijn, maar daar kan toch de gemeente geen rekening mede houden? Om de kwestie duidelijk te maken, is noodig, dat vaa de 72 sollicitanten voor de derde openbare school, allen diegenea ela eraatlgo candidaten in aanmerking kernenwier woning ver der dan 4 Kilometer van de bestaande scholen ia gelagsn. En dit aantal zal wel zeer klein aijn. Wat de hij tender* school betreft, deze staet geheel buiten de kwestlo. Zij ie voertgekomen ale een zaak van beginsel uit kracht van religieus* overtuiging, ea al» een reebt, door den wetgever verleend. Zij betrekt de leer lingen vea allea haat en staat dus bui ten het eeideel ef hemeeliagea vaa ge- meent* el Reed. J. KOUTER. U. d« Bed. Beleefd verstekt eadeget. plaataing van het velgemde. Met laeteaaüng laa Ik onlangs het stukje va* des heer Letechert over de Coneumeatenvereeniging, omdat het m. i. den vinger legde op de wondeplek. Desondanks gaat (f« genoemde veree- niging op dezelfde*>#ijze van handelen door. Bovengenoemde heer sprak te vens ala lid. Ondergat. kan zulks niet doen, maar ia teeb ale 't ware „als kind in huis", emdat zijn ouders lid zijn. Ik sou haast tyrskan van „adspi- rant-lid". Da eoraaak vaa dit schrijven ligt la da advartasitla over de achoen- raparatia. Ik galeef eeer zeker, dat vele ter plaatse woonachtige schoen makers, indien sij daartoe werden ult- «anoodigd, ziek herald verklaarden echoenreparetle t» leveren k f 8.50, wanneer er voea werd ingestaan, dat ze het werk vaa alle leden der veree- niging kregen. Een eenvoudige berekening kan zulke verduidelijken. Als de eehoenmaker der vereeniging wekelijke 109 paar schoenen verzeolt en een wiaat herakaut van 10 dan verdient hij 19 van 350 35. Niemand aal teek zeggen, dat 10% een ,o.w. maken" ia. Esn zoogen. o.w. ma kend echaanaiaker moet maar 25 paar reparetraa ea berekent 25» winst. Hij verdient 25» vaa 125.indien hij schoenwerk levert k f 5.het paar en dat is, let wel, «1.25. Hij blijft dus nog beneden het leon van de vereeni- gingsachoenmaker. Maar zoo is het immers altijd. Boor grooten omzet een kleine wlast.. Wanneer de vereeniging op een der gelijke wijse doorgaat, zou het aanbe veling v*rdieaea op de eertavolgend* ledenvergadering da naam dat veree niging te versaderen. Beter leek me een andere methode van werkea. Wanaeer elk echoenmaker, die daar toe zich bereid verklaarde, om de beurt een maand ia de gelegenheid weid ge steld eeheeareperatie te leveren a 3.50, deerdat hij rekenen kon op het onderheud vaa het echoeiBel van alle leden der heveagenoemde rereeniging. U, -mijnheer de Red., inmiddels dan kend voor de mij verleend# plaats ruimte, Hoogachtend, Joh. W. 8TEVENSON. SPORT. N. V. UHtlagm «on Zonlag 84 October. Ma klam B R.C.H.-Z.F.0 0-4 E. D.O.-Hollaidia 6-1 Schoten - Alca. Vlctrix »-0 Z. V.T.-Neerlandta 5-0 O.D.l.-Amstel 1-1 Ma kl*m S. Helder--H. 8. T. 1-8 Purmersuya St. Toorw. 0-0 Q.S.C.-H.B.C. 2-2 D.W.S.-N.O.S. 1-8 Af*, F. v.s.y.-K.r.o. i-i Swlft—Roplditae 1-6 Bloemenda*l—Westfrisia 3—2 W atergra&fameer - B. V. C. 1 1 Btêerw Me klam 9. Hollandla 8-W.F.C. 2 0-1 Z.7.C. J-Bl.Wit 0-0 Ajax 8-0. D E, 2 4-0 Têorsillcr N. 7. B. Tot voorzitter van den Ned. Voet balbond la by enkele candidaatatelling gekozen de heer J. W. Kips, beituurs lid van dien Bond. (X» verder 4de pagina.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1