PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Graverüiage slaagde voor het machinisten-examen, di ploma B, de heer J. Tevhaak alhier. Bij beschikking van den Min. van Marine is met 1 Nov. benoemd tot klerk hij 's Rijks werven, met plaatsing bij \s Rijles werf te Wil lemsoord. C. Riemers te Helder. Bij K. B. is met 15 öct. aan den adj.-comm. bij 's Rijks werven IX T. Houbénthans met verlof onder stilst, van jaarw., op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Hr. Ms. „Zeeland" en „Gemma". Hr. Ms. „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee Noordhoek Hegt, is den 23en dezer op weg naar NVest-Indië te Teneriffe (Oa- narische eilanden) aangekomen. Hr. Ms. „Gemma", onder bevel van luitenant ter zee le kl. Vink, is 23 October te Malaga aangeko men, op reis naar Oost-IndJë. Hr. Ms. „de Ruijter". Hr. Ms. „de R .ijter" is 24 Octo ber van Aden vertrokken. Naar wij vernemen, wordt de Marinekazerne alhier a.s. Zater dag tijdelijk buiten dienst gesteld. Blijkens een advertentie in dit No. is dev eerste Sonate-avond, te geven door de H.H. Pala en van de Weg vastgesteld op Maandag 3 Nov. a.s. Uitgevoerd worden: 1. Friïhlingssouate op. 24. v. Beet hoven; 2. Sonate op. 105, Sehu- mann; 3. Sonate op. 45, Gvieg. Uitslag der Openbare Verkooptng van huizen, gehouden op Maandag 27 October ton overstaan van nota ris Baas. Het huis en erf aan de Diaconie sti-aat no. 13, gr. 74 centlaren, koo- per H. v. Pelt q.q. voor 3510. Het huis en erf aan de Diaconie straat no. 17, gr. 75 cent., kooper A. Krqnen q.q., 71200. Het huis en erf uan de Diaconie- straat 110. 21, gr. 76 cent., kooper R. N. v. Oss q.q„ 1150. Het huis en erf aan eene steeg uitkomende in de Vijzelstraat 61b, gr. 69 cent., kooper A. Ooljjw q.q., 7610.— Het huis en erf aan den Polder weg no. 2, gr. 54 cent., kooper O. H. .7. Bussing q.q., StSO. Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf aan den Polderweg no. 3, hoek Wilhelminastx., gr. 1 are 42 cent., kooper N. Lengers q.q 4160. Het huis en erf aan de Keizer straat no. 89, gr. 1 are 6 cent, koo per S. Schellinger q.q., 4670. Het huls en erf aan de Weezen straat no. 74, gr. 52 cent» kooper C. v. .Dijk q.q., 2000. Het huis en erf aan de Schagen straat no. 105, gr. 91 cent., kooper D. Boon, 1850. Het huis en erf aan de Molenstr. no. 91, gr. 48 cent., kooper .7. C. Duinker q.q., 1850. Het huis en erf aan de Molenstr. no. 93, gr. 39 cent., kooper J. C. Duinker q.q. 1860. Het huis en erf aan de Molenstr. no. 95, gr. 39 cent., kooper J. C. Duinker q.q., 1860. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente is aanbesteed: het verbouwen van het. Alg. Wees huis aan de Kerkgracht, waarvoor laagste inschrijvers waren: Voor het verbouwen Joh. Stee man, voor 20.490 en voor schilder werk M. Kaleveld voor 2185. Aan beide inschrijvers Is het werk gegund. Brievenbus verplaatst. De standaardbrievenbus, hoek van Galenstraat—de Ruyteratraat, is verplaatst naar hoek riet Hein- straatvan Golenetraat. Salarisactie Kantoorbedienden. Door den Algemeeneu Neder landsclien Bond van Handels- en Kantoorbedienden, den Nationaien Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", den Nederi. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint. Francla cua van Assisië". en de Nederland- sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, is een salarisactie op touw gezet met de bedoeling tot een verbetering en betere regeling der salarissen van de kantoorbedienden te komen. Daartoe is een verdeeling der ge meenten in groepen ontworpen. Groep I omvat de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, den Haag. Utrecht en gelijkgestelde plaatsen. Groep II de provinciale hoofd plaatsen en daarmede gelijkgestel de (waaronder ook den Helder) Groep III de overige plaatsen. De bedienden worden verdeeld in 4 categorieën: A. jonge bedienden, aanvangssalaris minimum 300 (groep I), ƒ250 (groep II), 200 (groep UT); B. bedienden 18-jari- gen leeftijd min. f 700. 650. 600. met jaarlijksche verhoogingen van minstens 100 tot C. bedienden 21 jarigen leeftijd, min. 1200. 1150, ƒ1100, met jaarl. verhoogingen van 100 tot D. bedienden 25 jar. leeftijd min. f 1600, 1550, 1500. Terwijl eene zaak naar gelang van het aantal bedienden wordt inge deeld. De actie wordt voorloopig inge zet in het bankiers- en enecten- vak. Daartoe is aan de werkgevers een schrijven gezonden, waarin met redenen wordt omkleed de ur gentie eener nadere regeling. De verhooging der salarissen, aldus wordt daarin gezegd, heeft, geen gelijken tred gehouden met. de prijsstijging, die thans de 100 nadert. De handarbeiders ztfn door hunne organisaties in staat ge it, de loonen niet onbelangrijk te verlioogen, met liet gevolg, dat thans vele groepen van handarbei ders meer verdienen dan de kan toorbedienden ondanks de eischen, die aan het beroep dier laatsten worden gdsteld. Op het ontbreken van elke rege ling wordt voorts gewezen, hetgeen niet In liet belang is van de bedien den noch ook van de patroons. Een aïgeheele regeling is thans nog moeielijk te maken, zoodat thans een aanvang is gemaakt met eene minimum regeling voor de bedien den, die het eenvoudigste werk ver richten, als basis waarop later kan worden voortgebouwd. Ëoliter zijn do bonden van oor deel. dat naast de invoering dezer regeling behoort te bestaan eene, salarisverhooging over de gelieele linie. Zij zouden die voor den geld handel wenschen gesteld te zien op minimum f 400 per jaar, alhoewel zij zich niet ontveinzen, dat dit be drag bi verband met de salarisver- hoogingen sinds 1914 voor ver schillende wijzigingen vatbaar moet zijn. De gevraagde regeling etc. zien zij gaarne 1 Nov. a.s. inge voerd. De jSahijnsclie Maagdenroof." Wij laten hier nog eenige persuil treksels volgen over het blijspel, dal morgenavond door het gezelschap Bouwmeester word» opgevoerd: ..Avondpost'', Don ITaag. Ken 7,ccr volle ,.Dlligentia"-zual heeft gisteravond aanhoudend gescha terd "bij .-De Sobijnsche Maagdenroof" Het oude en herhaaldelijk gespeeld* stuk scheen voor velen nog alle beko ring van het nieuwe te hebben. Maar ook zij. die het meermalen genoten, kunnen zich nog wel amuseeren met dit blijspel uit ..den goeden ouden tijd ..Residentiebode". Den Tluag- Bon onschadelijk dolle klucht. D w-hatorlach klinkt permanent. ..Twent.seh Zondagsblad" Er werd smakelijk gelachen, hetgeen iu de tegenwoordige tijden alleen reedi oen gang naar onzen schouwburg waard is. Want zoo dikwijls is daart- geen reden. BINNENLAND. Groot verlof. De Minister van Oorlog heeft het voornemen, alle thans onder de wapenen zynde dienstplichtigen, wier eerste oefening reeds is ge eindigd, zoo spoedig mogelijk - en zij, wier eerste oefening nog in den loop van dit jaar zal eindigen zoodra mogelijk na afloop dier oefening, althans uiterlijk 31 De cember 1919, niet groot verlof te zenden. Voorts bestaat het plan om na 1 Januari 1920 alle vóór dien datum opgekomen dienstplichtigen dade lijk na afloop van htm eerste oefe ning in het genot van groot verlof te stellen. In verband hiermede heeft, de Minister aan den Commandant van het veldleger verzocht, mede te deelen of daartegen overwegende bezwaren bestaan en, zoo ja, welke. Bestaan er geen overwegende bezwaren, dan wenscht de Minister tevens te weten, welke bijzondere maatregelen nog dienen te worden getroffen om in de verschillende diensten bij den troep enz. te kun nen voorzien. Lichting 1926. Verschenen is „Staatsblad" No. 601, waarin wordt bekend gemaakt, dat de lichting der militie van het jaar 1920 25.761 man bedraagt, waarvan 600 voor den zeedienst worden bestemd. Minister van Koloniën. De „Stand." verneemt, dat de Mi nister van Koloniën, de heer Iden burg, toch genoodzaakt zal wezen om zijn ontslag aan te vragen. Wel trad er merkbare beterschap in, maar niet genoegzaam, om hem nu reeds tot weeropvatting van zijn taak in staat te stellen. De nielkvoorziening. Door den Minister van Land bouw is aan de burgemeesters de volgende proclamatie gezonden: De nielkvoorziening der stedei: in den komenden winter biedt nog groote zorg. Met de vermeerdering der bevolking heeft de vermeerde ring van den veestapel geen gel ij ken tred gehouden. Door wqzigin gen in het bedrijf wordt bovendien de laatste winters minder melk voor konsumptie geproduceerd dan vroeger, terwijl daarentegen juist het gebruik van melk per hoofd der bevolking vermeerderde. Een en ander veroorzaakt, dat de z.g. konsumptiebedrijven dezen winter niet In de behoefte aan melk der steden zullen kunnen voorzien. Toch moét in die behoef te voorzien worden. Tn verband daarmede heb Ik aan zuivelfabrie ken en fabrieken van andere melk- produkten de verplichting opge legd om zoo noodig alle melk in de omgeving der steden geproduceerd en tot dusverre voor industrieele doeleinden gebezigd, voor ken au mptle te bestemmen. Mocht ook dan nog niet voldoende melk be schikbaar zijn, dan kan van verder afgelegen streken aanvoer plaats bobben. Teneinde te waarrborge», dat zooveel mogelijk melk voor kon- suraptie beschikbaar komt, heb ik mjj bovendien genoodzaakt gezien in de vrije oefening van het vee- houdersbedrijf in te. grijpen. Daar toe is met ingang van 15 Oktober j.1. een. verbod om kaas te maken ingevoerd. Aan de burgemeesters der betrokken gemeenten heb ik machtiging verleend om tot l No vember e.k. ontheffiiffe van dit ver bod te verleenen. Nè dien datum, zal dit niet meer mogelijk zijn. Op de boerderijen zal dan geen kaas meer mogen gemaakt worden, ten zij In enkele uitzonderingsgeval len, waarbij verzending der melk van de boeidorij na de steden prak tisch onuitvoerbaar is. Ik ontveins mij niet, dat mijn in grijpen onderscheidene mogelijk heden in het bedrijf der kaasma- kende boeren te voorschijn roept. Ik vertrouw echter, dat zij, gezien de hooge belangen, die met een geregelde nielkvoorziening in de groote steden gemoeid zijn, zich de moeilijkheden willen getroosten. Trouwens zulks is mij ook reeds gebleken: tal van veehouders toch, t ie tot dusverre kaas maakten, hebben hun melk al voor konsump- tle aangeboden of zich bereid ver klaard zulks te doen. Op den ge meenschapszin en het plichtsgevoel van alle melkveehouders in deze gemeente doe ik nu een ernstig beroep om mede te werken, dat de nielkvoorziening der groote steden dezen winter zonder stoornis van beteeken is kan verloopen. Indien jder het' zijne daartoe bijdraagt, is een behoorlijke voorziening niet alleen mogelijk, doch ook verze kerd. Dat dan nok ieder het zijne daar toe doe! De gewezeu Duitsche Keizer. De „New-York World" publi ceert een telegram uit Londen, waarin wordt beweerd, dat men in Engeland niet meer verwacht, en evenmin wenscht, dat de gewezen Keizer zal terechtstaan. Steenkool uit Duitschland. Met ingang van Maandag is het aantal kolentreinen uit Duitsch land naar Nederland met één uitge breid, en wel met een trein van Altenesen naar Rotterdam-Feij en- oord. Voor vervoer van Duitsche steenkolen, cokes en briketten naar Nederland9Che stations loopen van lieden af op werkdagen over Zeve naar vyf en over Winterswijk twee extra treinen. Elke trein vervoert 55 wagons (Nederlandsche), elk van tenminste 15 ton draagver mogen. Do Belgische kolen. De Brusselsche redacteur van Dt Maasbode" meldt d.d. 25 de7,er Het bericht in de Nederlandsche pers. als zou België de onderhandelingen ov de levering van steenkolen aan Neder land hebben afgebroken, ie juist. In de eerste plaats was cr geen sprake een maandelijksche levering van 50.000 ton. doch van pen kleinere hoeveelheid Voorts hangt de uitvoer af van hot feit, of Nederland do gestelde voorwaarde aanvaardt, hetgeen lot nu toe nog ni is geschied. Dat. men van Belgische zijde n< niet van plan is do onderhandelingen stop te zotten blijkt wel uit de verkin- ring, welke men ons gisteren op het ministerie van landbouw deed betref fende den aankoop-van Nederland,srh vee. Een höoge persoonlijkheid zcid* ons dat men weer tot. aankoop in Nederland zou overgaan, zoodra de onderhandelingen voor den uitvoer Belgische kolen tot een overeenkomst, hadden geleid. Staking van electrieiens. De dreigende staking van werk lieden in de Electrotechnisehe Be drijven is gisteren ingegaan. Te Amsterdam hebben de monteurs en hulpmonteurs bij een 60-tal in stallateurs, waaronder ook niet-ge- organiseerden, het werk neerge legd. Naar men van werk zqde mededeelt, omvat de staking een kleine 1000 man. De staking staat onder leiding van de besturen van de Algemeene (moderne), R.-K. en Christelijk! Metaalbewerkersbonden. UIT OOST-INDIE. De Oentr. S. I. voorset gerecht. Batavia, ongedateerd. De raad van justitie heeft rechtsingang ver leend tegen het bestuurslid van de Sarekat Islam, Sosrokardono, we gens overtreding van de artikelen 1.10, 107, 108 en 169 van het Straf wetboek. Hij is in preventieve hechtenis gesteld en naar Batavia overgebracht. (De eerstgenoemde drie artikelen hebben betrekking op samenspan ning tot vernietiging of het op on wettige wijze veranderen van den wettigen regeeringsvorm. Het laatstgenoemde artikel heeft be trekking op deelneming aan eene vereeniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdryven dan wel aan eene andere bij algemeene ver ordening verboden vereeniging. Sosrokardono is secretaris van de Centrale S. I. en is verdacht, dat hij de hand zou hebben gehad in oprichting en optreden van de z.g. afdeeling B. der S. I. in de Prean- ger Regentschappen). BUITENLAND. DUITSCHLAND. •Splitsing: bij Spartacas. Berlijn. 26 Oct. De ochtendbladen be vatten een oproep der Hamburgsche communistische „Arbeitorzeitung", vol gens weikon de communistische partij van Duitschland (Spartacusbond) zich heeft gesplist. Naar in den oproep ver luidt heeft het bestuur do partij-gedele geerden met. beginselen overvallen, welke van te voren niet ter beslissing aan de organisaties wuren voorgelogd. Aan het slot der opgestelde beginselen bevond zich de opmerking, dat alle partijgeuooten, die niet op den grond slag dezer beginselen staan, uit d* partij moeten treden. Er stemden 43 gedelegeerden togen, welke dientenge volge als buiten do partij staande weiden beschouwd en verzocht, werden den partijdog aanstonds te verlaten. De oproep wijst er tenslotte op. dat de minderheid zich onverwijld opnieuw moot organiseeren, en dat do partij organisatie in Homburg het ten uit voer brengen der voorbereidende werkzaamheden voor de organisatie der nieuwe partij ter hand heeft ge nomen. Benistorffs verklaringen. Graaf Bornstorff heeft op den laat sten, derden, dag van ziju verhoor door de parlementaire commissie van onder zoek onder eede en met den mecsten nadruk verklaard dat volgens zijn stellige overtuiging het mislukken van Wilsons bemiddelingspogingen niet geweten mag worden aan een samen loop van ongelukkige omstandigheden, aan een noodlottig toeval, doch aan de duidelijke opzettelijke bedoeling van de regeering, den Keizer en het leger bestuur. D_« regeering heeft niet alleen Wil sons plannen gedwarsboomd door het eigen vredesaanbod van 12 December dat geformuleerd was na overleg en met toestemming van het legerbestuur doch is ook niet ingegaan op Wil- orzoek van den 18en December >rlrouwelijk de Duitsche voor waarden mee te deelen, en heeft ten lotte het formeole bemiddelingsvoor- stol van 23 Januari van de linnd ge wezen. met de motiveering „te Iaat". Tn plaats van mede te werken aan deze zoor ernstige Ameriknansclve po- :g tot oen bemiddeling te komen, proclameerde do Duitsche regeering den onbeperkten duikbootoorlog, die gevolgd moest worden door den oorlog met. de Vcreenigdc Staten. Na lezing van liet stenografische ver slag van den derden zittingsdag komt men lot de conclusie dat Bornstorff deze overtuiging is toegedaan, waar aan hij echter niet, onmiddellijk uiting heeft gegeven, doch eerst na tamelijk lang uitvragen door enkelo loden de parlementaire commissie en de des kundigen. Graaf Berfistorff goeft héél stellig dc Duitsche regeering de schuld van het mislukken van "Wilsons plan, dat volgons hem volkomen eerlijk was be doeld. En' deze mislukking schrijft hij toe - zonder echter hiervoor de be wijzen te hebben, want liij Icon vel in de kaarten kïjkon van de Amerikaan- scho politiek, zoolang hij te Washing ton vertoefde, niet in die van de Duit sche - - aan „een volkomen overwin ning van de militaire richting". De •egeering wilde, op instigatie van het legerbestuur, einde December 1916 begin Januari 1917. van Wilsons be middeling niets meer weten, omdat ze overtuigd was. omgepraat door Luden dorff on von Cnpellen, dat de duikboot- oorlog Duitschland een „Duitsche zege praal" zou bezorgen. Graaf Bernstorff meende dit Ie mo gen concludeero» uit het telegram van don keizer van 16 Januari aan den staatssecretaris Zimmormann, waarin gezegd werd, dat. hij „geen waarde meer hechtte aan Wilsons bemiddeling". Verder uit Bcthmann's verklaring te genover Bernstorff cn hij vertelde dit onder zijn feode dat. een ingaan op Wilsons plan in Duitschland stel lig niet populair zou geweest zijn en dat hij de verantwoordelijkheid van een „faulen Frieden" niet op zich durfde nemen zonder hot. eerst geprobeerd hebben met den duikbootoorlog. En ten s'.oito uit een gesprek met Luden- dorff. die Bernstorff duidelijk heeft ge zegd, dat hij te vast overtuigd was van het succes van den duikbootoorlog om le doen aan Bernstorffs vredes- gedoe. „Wir sind noch nicht amEnde" lieer Ludendorff, die nog niet daan heeft aan het. verzoek van do par lementaire commissie om voor haar te verschijnen, heeft hot wel wenscholijk geacht in don „Berliner Lokalanzei gei" deze verklaring van Bernstorff te domontceren. Maar in zoo'n slappen vorm. dat dezo tegenspraak gerust een bevestiging genoemd mag worden. Belangrijker dan de verdediging Ludendorff zal echter zijn die van von Bothmann Heilweg' en Zimmcrmnn. Wat Ludendorff eventueel zeggen zal, kan men nu reeds in zijn oorlogsboek lezen De discrete Bet.hmann hooft in zijn „Betrachtungen zum Weltkrieg" de fiuaestio waar het nu om gaat, de ver wijten nu tot hem gericht, bijna niet aangeraakt. De Oostzee-blokkadc. De maritieme autoriteiten dor Oos' zeo deelen mede, dat de blokkade va de Oostzee in zoover is gematigd, dat. de territoriale wateren thans als hui ten de beperkingen staande kunnen worden beschouwd. Haase. Berlijn. 27 Oct. Haase is gisteren voor de vierde maal geopereerd. De operatie is niet gelukt, zoodat Haase vermoedelijk een heen zal worden af gezet. BEL DIE. Het proces tegen „La Belgiquo". Brussel, 28 October. Het, proces tegen het blad „La Belgique", dat tijdens do Duitsche bezetting te Brussel ver scheen, is hedennacht geëindigd. Aimé Hutte krijgt 20 jaar buitengewone op sluiting, evenals Aug. Pot. Jos. Moree- see wordt tot 15 jaar en G. H. Eesuiere tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. R. Aynyst kreeg 10 jaar buitengewone opsluiting, Grimberghs 2 jaar govan genisstraf, Andr. Moressoe is vrijge sproken en reeds vrijgelaten. H, An- neuse is vrijgesproken, doch niet gelaten, daar hij betrokken is in een proces tegen andore pro-Duitsche bla den. Lo Doux is tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld. Bij de 'rechtzitting vielen geenc in cidenten voor. ENGELAND. De influenza, Londen, 27 Oct. In 96 groote steden van Engeland en Wales wordt een langzame maar zekere verhooging in hot sterftecijfer ten gevolge van de influenza geconstateerd. OEKRAJINE. Opstanden. Kamonetzpodolsk, 25 Oct. De opstan den in den rug en in het étappenge- bied van het leger van Denikin, men grooter afmetingen aan. In do gouvernementen Poltawa, Char- kof en Jekaterinoslaf is de boerenop stand algemeen. Tal van deserteurs van hot zoogenaamde vrijwilligers leger voegen zich bij de opstandelin gen. Bij Tsjoekoejef, in het gebied van Tripolje bij Kjof, worden geregelde veldslagen geleverd tusschen troepen van Denikin en de boeren. In de buurt van Njezin voert de liet- man Kropiflanslcy een heftige actie togen de „Tsaristische" afdeelingen. Telkens worden Denikins spoorwegver bindingen veratoord. De aanvoerder der opstandelingen Manokno heeft Jelisawothgrad bezet. Vele gevangen officieren van DenikinB leger worden bij de gevangenneming gedood. De desertie neemt zeer toe onder hen, die door Denikin met dwang ge mobiliseerd waren. RUSLAND. St. Petersburg. lleval, 27 Oct. De bolsjewiki vallen weer aan; Tsjarskoje Solo is eenige malen van de eene hand in de andere overgegaan. De witte troepen worden in hun be wegingen belemmerd door de omstan digheid dat zij maar één spoorwegver binding tot hun beschikking hebben en dat op die lijn de brug bij Jamburg opgeblazeu is. In de bevrijde gebieden is nijpend ge brek aan voedsel. Trotzky ternauwernood ontsnapt. Londen, 27 Oct. Gerapporteerd wordt dat Trotzky ter nauwernood aan het gevaar bij Tsjarkoje Solo door de Wit ten te worden gevangen genomen ont snapt is. Hij moest van den trein sprin gen en ontvluchtte in een auto. Zijn staf werd gevangengenomen. Allo hens aan dek. Volgens een draadloos bericht uit Moskou, heeft de „Sovjet voor de na tionale verdediging" bepaald, dat we gens liet dreigend gevaar tengevolge tin den inval van de Witten, een con centratie van alle krachten noodig is dat daarom een arbeidsdag van twaalf uur wordt ingesteld met een bijzonder stelsel van betaling. De Sovjet •an Kamara hoeft arbeidsplicht, afge kondigd voor alle burgers van 18 tot 50 jaar. die geen nuttigen arbeid ver richten. Het gelieele proletariaat van vSamorn is gemilitariseerd. De mensje- iki van Samnra hebben verklaard be reid te zijn tegen Denikin op te trekken. In een proclamatie, te Moskou afge kondigd, wordt gezegd, dot, aan Denikin oeds oen eerste échec is toegebracht; .hans moeten doodelijko slagen volgen. Wij zijn ten doode opgeschreven, in- wij niet al onze krachten inspan nen. Achter het front moeten de noo- dige reserves worden gevormd en ge oefend om zoo straks te kunnen in- :rijpon. Naar men weet. zijn de soldatenraden reeds afgeschaft en heeft het officiers- korps vrijheid van handelen gekregpn. DENEMARKEN. IIot»mijiiengevaar. Uit Kopenhagen wordt geseind dat in de Noordzoe, ter hoogte van Esbjerg, volc drijvende mijnen worden aange troffen. Deenschc mijnenvegers zijn dagolijks bezig, de mijnen op te n Een Deenseh mijnenveger liep bij dat werk op een mijn, met het noodlottig :ovolg dat het. schip zonk en, voor oovcr men tot nu toe weet, de beman ning, bestaande uit.vier personen, om het leven kwam. VEREENIG DE STATEN. De industrieele crisis. De arbeidersmoeilijkheden in de Ver enigde Staten zijn thans vele. De door regeering bijeengeroepen indus trieele conferentie te Washington, wel- ko tengevolge van de ziekte van presi dent Wilson. door diens naamgenoot, don minister van arbeid Wilson, werd gepresideerd, en die ten doel had een poging te doen den jndustricelen vrede ei-zekeren, is een mislukking ge bleken. Do conferentie bestond uit drie ver schillende groepen, die van het publiek lil het algemeen, van do verbruikers dus eigenlijk, die van de arbeiders cn die van de werkgevers. Het is nu ech ter geblekeD, dat de vertegenwoordi gers van arbeiders en werkgevers het niet, eens konden wtfrdon. De arbeiders- gedelegeerden hebben dus de conferen tie verlaten on president. Wilson hoeft toen ook de groep der werkgevers aan geschreven zich van de conferentie te rug te trekken. Zoo bleef alleen de groep die het publiek vertegenwoor digt over en de president wilde aan deze de taak overlaten om een schema to ontwerpen, waarvoor dan de instem ming van arbeid en kapitaal zou w den gevraagd. Zondagmorgen meldde een telegram, dat de conferentie was geëindigd. liet blijkt nader dat de groepsvertogen woordiging van het publiek is uiteen gegaan, nadat ze den President heeft verzocht nieuwe groepen, die publiek, arbeid en werkgevers vertegenwoordi gen, bijeen te roepen. Een nieuwe conferentie dus. Do groote quaestie waarbij het tus schen de arbeiders en werkgeversgede legeerden ging, was do quaestie van dc „open shop" 011 in verband hiermede de erkenning der vakveveenigingen door Wolke^^conhicten uu ten gevolge van dit geschil nog verder mogen drei gen, moet worden afgewacht. Een ander gewoldig conflict is echter al aanstaan de: de staking n.1. van de arbeiders dc bitumineuse kolenmijnen. President Wilson beeft nog een po ging gedaan arbeiders en werkgevers in het kolenmijnbedrijf te verzoenen cn hij stelde voor, indien geen over eenstemming kon worden bereikt, tot arbitrage over to gaan en in afwach ting van do scheidsrechterlijke spraak over de loonsquuostie, don ar beid in de mijnen voort te zet ton en het stakingsbesluit in te trekken. De werkgevers aanvaardden dit voorstel maar de mijnwerkers weigerden. Zij wilden alleen dan het stakingsbesluit intrekken, als hun waarborg werd ge geven dat do verdere onderhandel in zen voor hen succesrijk zouden zijn. Volgens latere berichten zouden de mijnwerkers 1 Nov. hot. werk leggen, In verband hiermede, heelt president Wilson een verklaring uitgevaardigd, door het kabinet goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat de staking van de kolenmijnwerkers ongerechtvaardigd en onwettig is en waarin de bestuur ders van do mijnwerkersveyeenigingen worden aangemaand de afkondiging vaü de staking te herroepen. De president zegt, dat de wet zal worden toegepast en dat er middelen zullen worden ge vonden om do natie te beschermen. Gompers hoeft, meegedeeld, dal het bestuur van de American Federation of Labour weldra een vergadering van do arbeidersorganisaties zal bijeenroe pen, ter bespreking van den indus- trieelen toestand. Een strafkolonie voor anarchisten. New-York, 26 Oct. Senator Mc Colla (Tennessoe) heeft een wetsontwerp ingediend, hetwelk voorziet in de op richting van een strafkolonie voor anarchisten op de Philippijnen. SPANJE. Dreigende algemeene uitsluiting. De „Daily Express" verneemt uit Madrid, dat do werkgevorsfederatie to Barcelona besloten heeft, tot een alge- moono uitsluiting tegen den 3en No vember. De regeering heeft in geheel kSpanje den staat van boleg afgekondigd. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vraag van den heer A. P. Staalman betreffende het doen van een uitkeering aan het personeel der landmacht, zonder dat de daar voor benoodigde gelden door do Staten-Generaal zijn toegestaan, antwoordde de Min. van Oorlog. De machtiging, door den Minis ter van Oorlog yerleend om In af wachting van de totstandkoming van het betreffelijke wetsontwerp voorwaardelijk tot uitkeering van de daarin bedoelde som over le gaan, steunt niet op eenige positie ve bepaling, maar vindt haar giund in de urgentie van het geval, waar door de Minister zich gerechtigd heeft, geacht op de beslissing vat) de Volksvertegenwoordiging voor uit te loopen. Deze zienswijze werd door al zijn ambtsgenooten gedeeld, zoodat 'dp- doelde uitkeering niet alleen aan -le daarvoor in aanmerking komende militairen, maar ook aan de burger lijke ambtenaren heeft plaats gehad LUCHTVAART. Luchtvaart Maatschappij. Dezer dagen is te 's-Gravenhagi opgericht de Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën. Tot directeur is be noemd de le luit.-vliegenier A, Plesman. Verschillende groote lichamen en personen van naam beliooren tot de oprichters. Het snelheidsrecord. De Fransehe vlieger Romauet heeft het snelheids-record geslagen met. 285 kilometer in het uur. Amerikaansche vliegers door Mexicanen vermoord. San Diego (Californië). Naar offi cieel gemeld wordt blijken twee Ame rikaansche vliegers, die sinds den 21en Augustus vermist werden op gruwe lijke wijze door Mexicaansche visschers vermoord, die hen met hun machine drijvende op het water aantroffen, waar zij reeds negentien dagen zonder voedsel hadden rondgedreven. GEMENGD NIEUWS. Hongerstaking. In het Harderwijksclie vreemde lingenkamp hebben de daar gele gerde Russen Vrijdag een honger staking geproclameerd naar aan leiding van het feit, dat een hunner bij een poging tot ontvluchting door den officier van piket aange schoten was. Slechts vijf van de 400 geïnterneerden namen voedsel. Eigenaardige diefstal. Een inwoner van Den Haag, die per passagiersboot van Amsterdam naar IJmuiden reisde om familie leden op de mailboot „Prinses Ju- liana" uitgeleide te doen, miste, na dat hij ziel) even op het dek bege ven had, zijn portefeuille met gelds waarden en documenten. Het had de aandacht getrokken, dat te Bui tenhuizen iemand was afgestapt, die een kaartje had tot Velsen, zoo dat men dadelijk op hem de ver denking had en zijn signalement aan alle poiitiebureaux in den om trek opgaf. Na in Beverwijk te zijn aangehouden, werd hij naar IJmui den. overgebracht, waar hij beken de den diefstal gepleegd te hebben. Het geld had hij zich toegeëigend en de portefeuille met documenten in een sloot te Krommenie gewor pen. De portefeuille is inmiddels teruggevonden. De dader is een kermisreiziger die op een woonschuit te Amster dam verblijf hield. Lastig publiek. Zondagavond om 10 uur werd in een der donkere buitenwijken te Zwolle politiehulp ingeroepen. Toen eenige agenten een beschon ken jongeman, J. v. d. S„ wilden medenemen, stuitten zij op hevig verzet van den vader en een broer, eveneens onder den invloed. Het niihllolr nam snoeier aan Tnn ili-oj. gende houding aan tegen de poli tie, onder leiding van een inspec teur, dat-, om ruim baan te maken, eenige schoten in de lucht werden gelost. Toen de inspecteur met een stuk ijzer een slag op den schouder had gekregen en sommige agenten kwetsuren, werd, na herhaalde som matie, op den belhamel aangelegd, met het gevolg, dat de vader met twee kogels in een been ineenzak te. Hij en een zoon werden naar het bureau overgebracht, een buurman die nieuwsgierig om de deur keek, kreeg een schot in de wang. De an dere zoon werd den volgenden och tend gearresteerd en met zijn broer ter beschikking van de justitie ge steld, de vader is naar het zieken huis vervoerd. Moord te Mlllingen bij Nijmegen. Nijmegen, 28 Oct. Hedennacht werden te Millingen nabij Nijme gen de twee zusters J. en F. Mackaay, die aldaar sedert jaren een kruidenierswinkel dreven, om tot nog toe onbekende redenen op afschuwelijke wijze vermoord. Toen vanmorgen een boer zijn paard uit de weide ging halen, zag hjj in een greppel de jongste der beide zus ters vermoord liggen. De politie werd aanstonds gewaarschuwd, toen zij het*huis binnenging, vond zij aldaar de andere zuster met af gesneden hals op bed liggen. De justitie uit- Arnhem wordt leder oogenblik verwacht. massa kan men ze hier slechte in enkele jaren zien. Als ik ine goed herinner is het nu een tien- of twaalftal jaren geleden, dat de gaaien-trek ook zoo bijzonder groot is geweest. Het juiste jaar is me ontgaan, doch de vogelkundigen zullen dat wel nauwkeurig hebben opge- teekend. Toen krioelde het hier en daar ook an de gaaien. Vooral in boschrijke streken vinden ze dan een „pied h terre". Ik had geen gelegenheid om naar de .Donkere duinen" te gaan, doch ik maak me sterk, dat het daar vanmor gen gewemeld heeft van die Vlaamsche gaaien. En 't is niet onmogelijk, dat ze daar eenigen tijd of een paar dagen blijven hangen om op verhaal te komen en don verder to trekken. Het is eon heerlijk iets, dat wc daar wat geboomte krijgen. Wie wat oog heeft voor de natuur on een fietstocht oor over heeft, zal dan nu en da» in staat zijn om veel opgewekt vogel leven te bewonderen. Als don niet alles langs paadjes en lijntjes wordt aangelegd, doch ook moe der natuur een beetje haar gang kan gaan, zal daar veel heerlijks te bewon- c.eren vallen. „We moeten terug tot de natuur", schrijft men van alle kanten. „Alleen die kau ons leven verdiepen". Moge dan ook der jeugd wat meer worden bijgebracht omtrent de natuur, opdat die zal beginnen iets te gevoelen oor al wat groeit en bloeit en leeft. Als eens de liniewal zal zijn geslecht en men plant daarop hoornen en breidt dio boomenrij hier en daar uit tot plantsoenen, dan kunnen we daarin op de banken misschien nog eenmaal elkaar vertellen, hoe alleeu de naam „Linie laan" nog in zich bergt, het rudiment van barbaarschê tijden. Dan kunnen ook de trekvogels daar een steunpunt vinden op hun tocht naar verdere streken. Want wandel nu maar eens laugs tuinen en plantsoentjes, allicht vindt een meesje, een vinkje, een lijster tusschen de takken. Zo behoeven dus slechts een gele genheid om zich iu tc kunnen ver meien. En dat de plantsoentjes spoedig hoog groeiend hout kunnen hebben, bewijst bijv, het Vliegenpark bij Amsterdam. In oen jaar of acht is daar eon park verrezen, dat een lustoord is voor de bewouers van de Vogelenwijk. Dat 't hïor ook nog eenmaal 700 worde! We hebben hier prachtige zeegezich ten; nu nog een beetje meer hoornen en wat meer bloemen en den Helder zal zijn het Dorado van Holland's Noor derkwartier. Gaaienjaar. Men schrijft, ons: De Noordooster had 's nachts stevig gewaaid en ze hadden daardoor ©en goeden zeilwind gekregen om vanuit het verre Oosten, naar onze oorden toe te snellen op hun trek. Wel was ik niet zoo heel vroeg uit de veoren, maar om zeven uur stond ik op mijn plaatsje on bekeek do lucht. Uit het Oosten zag ik groepjes vroemd- wiekende vogels komen en aan den wiekslag te oordeolen, schenen het eksters tc zijn. Maar neen, ik miste, in de heldere lucht, de zwart-witte kleu ren en toen ze vlak boven mij waren, zag ik hun grauwe kleed. Ik kon de vogels niet zoo gauw thuis brengen, maar door een schreeuw van een der vogels was ik er. „Schreeuw- eksters of Vlaamsche gaaien". Ja, dat waren ze. In verspreide vluch ten van tien tot vijftig kwamen zo aan gewiekt en het scheen, dat ze moe waren. Nu on dan trachtten er een paar een rustpunt te zoeken in de boomen langs do gracht, maar daartegen verzetten zich hardnekkig de roeken, die daar, als vaste huurders, hun tenten hebben op geslagen. De aanvallen der roeken waren zoo nijdig, dat de Vlaamsche gaaien weldra afdeinsdon en verder trokken. Hun wiekslag heb ik nauwlettend gadegeslagen. Ze vlogen bijzonder lang zaam. Eerst spreiden ze hun korte wie ken uit en daarna klappen zij ze geheel tegen het lichaam, terwijl ze meer dwarsweg dan recht vooruit vliegen en hun beweging een golvende is. Het zal me niet verwonderen of we zullen uit ettelijke plaatsen in ona land vernemen, dat daar de Vlaamsche gaaien in groote getalen zijn neergestreken. Niet elk jaar zien we ze hier in groote menigte. Wel komen elk jaar versprei de exemplaren voor, doch in groote Oorlogshonden. Luitenant-kolonel Richardson geeft in de „Daily Telegraph" een belang wekkend verhaal over de diensten door afgerichte honden in den oorlog verricht. „Buller", een airedaler terrier, heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt bij het overbrengen van berichten, als verzoeken om ammunitie, materiaal, voedsel en vooral ook van rapporten betreffende de situatie. Bij het aanvallen van het front Vil- lers Bretonneux deed de collie „Trick" dienst. Hij bracht meer dan eens hel eerst de berichten over den voortgang der aanvallen, en de aanvragen om materiaal-opvoering, noodig voor het succesvol verder uitvoeren der krijgs operaties. Een zwarte jachthond „Dick' heen door zijn werkzaamheden hot „Victo ria Cross" vnrdinnrl. Rij het overbren gen van een bericht uit de Villers- Bretonneux sector werd liij ernstig in den rug en aan den schouder gewond. Toch kwam hij in vollen ren op zijn post, bracht zijn boodschap over en werd onmiddellijk in de kennel ter ver pleging opgenomen. Hij genas spoedig en deed alras zijn werk even plichts getrouw als to voren. Eenigo dagen later echter werd hij lijdende, hij werd weer ter verpleging opgenomen en nu bleok, dat de kogels, die hem verwond hadden, zich nog in het lichaam bevon den en niet verwijderd konden worden. Om hem een lang lijden te bespareu, werd hij pijnlooB afgemaakt. Bij een post-mortem onderzoek werden achter de schouder en de ruggegraat een ko gel en een stuk van een granaat aan getroffen, die liem veel hebben moeten doen lijden. De trouwe hond had dus niettegenstaande al zijn pijnen zijn plichten vervuld. Een andere collie met prachtig lang baar, „Roman" geheeten, muntte uit door de plichtsbetrachting, waarmee hij immer zijn doel wist te bereiken. Hij maakte vaak omwegen, bleef soms zeer lang onderweg, maar kwam steeds waar hij wezen moest. De schrijver van het artikel veBtlgt de aandacht op de ontwikkeling van het plichtsgevoel tijdenB de training, van het onderscheidingsvermogen tus schen goed en kwaad. Als eenmaal dat plichtsgevoel ontwikkeld was, bleek hoezeer de hond zich inspande do bood schap tijdig over te brengen. Een goede hond trachtte steeds den, buiten zijn schuld verloren tijd, zooveel mogelijk in te halen, door op den nog af te leg gen afstand, nog gTooter snelheid te betrachten. Als twee of drie honden gelijktijdig werden afgezonden, nam alras de best getrainde de leiding. Nu en don werd een der volgers afgeleid en stopte, maar de vorloopor dulde geen lange vertraging; hij stond even stil, maar vervolgde onmiddellijk zijn weg. De anderen moesten dan wel volgen, waarop de voorlooper om den verlo ren tijd in te halen in een sneller galop overging. Sommige honden legden in doods gevaar een afstand van 6000 meter in vijftig minuten af. „Smiler" liep, hoe wel zwaar gewond door granaatvuur, drio kilometer in twintig minuten, en moest bij aankmst afgemaakt worden. Zo staan de officieel e rapporten vol van lof over honden, die meermalen ten koste van hun eigen leven, dat van vele menschen redden, bijdroegen tot het welslagen van ondernemingen, tot het verijdelen van venandelijke plan nen, Was het wonder, dat de oorlogs honden meeliepen in den zegetocht door Londen's straten? Déar hebt ge nooit aan gedacht! Gebruik oude parapluies en parasols als droogrekken. Torn er het overtrek af, lak de baleinen desnoods (als ge er alleen zwarte kousen op droogt, is 't niet noodig) cn gebruik ze als droog rekken. Heeft men wasch te drogen, dan steekt men het geraamte op, hangt het aan den muur of plafond, en garneert het met waschgoed. Is alles droog, dan neemt de toegevouwen paraplui weinig plaats in. SPORT. Uzing. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer J. Helnert, scheids rechter van den N.V.B., Zaterdag avond ln het Militair Tehuis In de Spoorstraat eene lezing zal houden

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2