COURANT No. BI61 DONDERDAG 30 OCTOBER 1910 «To JAARGANG R^daciwur-Ungevoy: C. Pt BOER Jr.t Helder. Oplaag 7000 ex. - AbormementeprljgIn de stad f 1.20, per post I 1.40. Buitenland t 2.40. - Losse ex. 1 ct. - r<j«l 20 ot. I.. 1 i T*i. -1Tlï i' Ja 4'ah 11 mini v. rr IiIaaI. il.it li 11 BUITENLAND. DUITSCHLAND. Het nieuwe leger- In oen bij do Nat. Vergadering inge diende memorie wordt omtrent de toe- komstigo iudoeling van liet Duitsdie officiorscorps o.a. gezegd' De rangvor- lionding zal ongeveer hetzelfde zijn al9 in het oude leger, terwijl ook in do kans op bevordering weinig verande ring komt. Het aantal luitenants wordt zeer beperkt. De opleiding der officie ren zal 3 a -1 jaar duren. Alle vrijwilli gers, die het desbetreffend examen met. goed gevolg afleggen zullen tot de officierenopleiding worden toegelaten. Zij moeten daartoe oorst alle lagere rangen doorloopen. liet voortrekken van zekere maatschappelijke standen behoort tot liet verleden. Bethmann-Hollweg over de Belgische neutraliteit. In „beschouwingen over den wereld oorlog", door Bethmann-Hollweg gepu bliceerd, schrijft de voormalige Duit- jBche rijkskanselier: „De vijandelijke propaganda heeft in hel bijzonder kapitaal geslagen uit de berichten door sir E. Goschen (bij het uitbreken van den oorlog Britsch ge zant te Berlijn) aan zijn regeering ge zonden over zijn laat6te onderhoud mot mij op 1 Augustus 1914. (Blauw boek no. 160). De gezant vergeet er in zijn bericht melding van te maken, dut hij liet, onderhoud begon met do vraag of ik hem geen ander antwoord kou ge ven op het Britsche ultimatum dan de heer von Jagow (de minister van bui- tenlnndsche zaken) gedaan had. Op mijn weigering vroeg de gezant mij uf verondersteld dat tot oorlog tot zijn groot leedwezen definitief ware be sloten. wij niet vóór te scheiden een particulier en persoonlijk onderhoud konden hebben over den vreeselijken toeestand, waarin de wereld zich be vond. Ik willigde dit onmiddellijk in en vroeg den gezant to dineeren. Daarna ging ik voort met in zeer krachtige termen te spreken over de wereld-katnstroof, die, naar ik kou zien, noodzakelijkerwijs zou volgen op liet. meedoen van Engeland aan den oorlog. Eu nadat sir Edward Goschen meer dan eens de kwestie op het tapijt iiad gebracht van de neutraliteit von België als het beslissende punt, riep ik geprikkeld uit, dat vergeleken bij het vreeselijke feit vau een Engelsch- Duitschen oorlog, het neutraliteitsver drag moar een vodje papier was. Deze uitdrukking was misschien een onvoor zichtigheid, maar mijn bloed kookte over dit huichelachtige telkens terug komen op de Belgische neutraliteit, welke laatste het niet geweest is, dat Engeland in den oorlog had gedreven, en ook over zijn (Goschens') volkomen gebrek aan inzicht, dat een Engoleche oorlogsverklaring zooveel dat van waarde was in de wereld moest ver nietigen, dat een schending van de Bel gische neutraliteit daarbij - vergeleken (eomparatively) van weinig gewicht was. Het schijnt mij iets ongewoons in de politiek toe. van een particulier ge sprek officieel partij te trekken. Maar zulks doende, had sir E. Goschen ten minste volledig kunnen zijn en, daar mijn ontroering hem zoo getroffen had, zou hij ook hebben kunnen vertellen, dat hij, afscheid van mij nemend, in tranen uitbarstte én mij verzocht een tijdje" in mijn wachtkamer te mogen tóeven, omdat hij zichzelf niet geschikt vond om zóó voor de klerken van zijn kanselarij te verschijnen." Volgens Bethmann-Hollweg is voor al Rusland's politiek oorzaak gewr run het uitbreken van den oorlog. te verlaten en het vee niet langer te verzorgen. HONGARIJE. Kapitalistisch bolsjewiki. Dc politie te Boedapest lieoft oen onderzoek ingesteld naar de nalaten schap der gebroeders Szamuely, die, na do ineenstorting der radcnregec- ring, zelfmoord ploegden. Op verschil lende banken vond men tut dusver on der hun eigen naam of 'onder valsche namen een gezamenlijk bedrag van Ö.400.000 kronen. RUSLAND. De strijd om St. Potersburg. De Heleingforsche correspondent van de „Times" meldt, dat de Engelsche monitor Erebus, die 2 kanonnen vau 16 duim voert, voor Krasnaja Gorka s aangekomen. Met dit zware geschut hoopt men de kanonnen van de vesting tot zwijgen te kunnen brengen en zoo doende den zeoweg naar St. Peters burg vrij te maken. VEREEN1GDE STATEN. Veto over de drankwet. President Wilson heeft zijn veto uit gesproken over de wet op het drank erbod. Het Representantenhuis heeft ondanks dit veto de wet opnieuw goed gekeurd. I (Over een door R^resentantenhuis n Senaat goedgekeurde wet kan de .'resident zijn veto uitspreken. De wet wordt dan aan - het. Congres terugge zonden. Indien dan iu elk der beide Huizen twee dorden van het aantal itjemmen opnieuw voor de wet zich 'èrklarcn, dan krijgt ze rechtskracht). Het .lübnson-amcndement verworpen. 'De Senaat heeft Maandagmiddag on verwachts het Johnson-amendeiuent in behandeling genomen en het verworpen met 40 togen 38 stemmen. Zeven republikeinen stemden tegen, twee democraten vóór. Het Johnson- amendemont stolde voor den Vereenig- ilon Staten hetzelfde aantal stemmen te geven uls aan het Britsche rijk. ENGELAND. Kabinetswijziging. Londen, 28 Oct. In het Lagerhuis hooft Bonar Law den terugkeer i gedeeld tot de regeering door een vol ledig kabinet. Inplaats van het oorlogs- akbinet van vijf leden zal Groot-Brit- tnnnië een vredes-kabinet krijgen van twintig leden. Het kabinet zal uit de volgende le den bestaan: Lloyd George, premier; Bonar Law, „lord privy seal"; Balfour, lórd-president van den staatsraad; Chnmberlain, kanselier van de schat kist; Barnes, i minister zonder porto1 Feuille; óf French, lord-lieutenant van Ierland; óf Macpherson, eerste secre taris van Ierland; lord Birkenhead, Icrd kansolier; Shortt, binnenlandsche zaken; graaf Curzon, buitenlandsche zaken; Milner, koloniën; Churchill, oorlog en vliegdienst; Montagu, Indi sche zaken; Long, eerste lord der ad miraliteit; Munro, Schotland; sir Auck- land. Goddes, Board of Trade; dr. Addi- aon, openbare gezondheid; lord Lee, Board of Agriculture; Fischer, opvoe ding-, sir Robert Horne, arbeid; sir Eric Geddos, transportwezen. Visschersschcpen aan hun bestemming teruggegeven. Alle overtollige drifters van de ad miraliteit, ton getale van ongeveer 160. zullen, na voor de visscherij te zijn in gericht, aan den visscherijraad worden afgestaan en op termijnbetaling ter be schikking gesteld worden van vis- schors, die vroeger bij de marine ge diend hebben. Tweehonderd I treilers, door de admiraliteit voor visacherij- doeleinden ingericht, zullen worden ter beschikking gesteld van een genoot schap, te vormen door vieschers, die gedurende den oorlog bij leger of vloot gediend hebben. FRANKRIJIv. Een nlgemcene staking geëischt. In een vergadering, waarin 27 Pa- rijsche vakvereenigingen vertegen woordigd waren, behoorende tot den uitersten linkervleugel van de C. G. T., is besloten de bijeenroeping van een nationaal congres te vragen ter bespre king van het uitroepen der algemcene werkRtaking „om de Russisch» revolu tie teiredden. Kolengebrek. Wegens gebrek aan kolen en grond •tolfen zijn 33 ijzerfabrieken In het gebied van Roubnix-Tourooing •loten. ITALIË. Agrarische woelingen. De berichten over agrarische woe lingen houden aan. In het gebied van Pincenza en Modena werden boerde- ''jen in brand gestoken en andere van dalistische daden bedreven. De boeren bond heeft zijn leden gelast de akkers BINNENLAND. Nederland en België. INaar het Hbl. verneemt, zullen da vergaderingen te Parijs betref-, fende de herziening van de Trac- taten van 1839, die wegens bet ver trek van de Belgische gedelegeer den naar Brussel korten tijd waren onderbroken, in het begin der vol gende week .worden hervat- Dé uitlevering van den ex-Keizer. Het Parjjsche blad „Excelsior" heeft den heer Charles Benoist ge- Ijhierviewd teneinde te weten of hij naar Nederland ging om de uitle vering van den ex-keizer te vragen. De heer Benoist verklaarde: „Ik betreed een nieuwe loopbaan. Ik aanvaard daarvan de regelen, waar van de eerste is het geheim. Ik heb niét meer het recht.er een eigen potjitiek, eigen denkbeelden op na té!houden. Ik heb slechts die van dol regeering, welker agent ik ben." De naar Nederland verkochte Duitsche schepen. Omtrent de vordering van de Bntente-mogendheden aan Duitsch- land, om de vijf schepen van de Himburg-Amërika-lïjn, die in den loop van den oorlog naar Neder- '-1-' verkocht zijn, onverwijld uit iveren, meent het „Berliner Ta ri, latt", dat de Entente-mogendhe deh natuurlijk het recht hebben tot defcen eisch en dat ook Duitsch- land, al mug het dan ook het standpunt, dat den schepenverkoop geöurende den oorlog niet erkent, onhoudbaar, willekeurig en zelfs eeti juridische monstruositeit noe men door de gedwongen onder- tedkening van het vredestractaat intdie verplichting heeft bewilligd. ,Het spreekt ook vanzelf", zegt het blad, „dat wij deze onderteeke- niïg gestand zullen doen. Maar wat de.nota der Entente van ons vraagt is Sets heel anders. Ze vraagt dat wii, zonder Nederland er zelfs in te kennen, zoo zullen handelen, als of (wij het eigendomsrecht al terug gevorderd hadden. Daartoe zijn wij niét verplicht en ook niet bevoegd. Wij kunnen de schepen ook niet teruggeven zoolang niet Nederland vat zijn kant het standpunt der Erftente heeft erkend. Gedurende den oorlog heeft Nederland dit st eindpunt niet gedeeld, anders was deiverkoop der schepen in het ge heel niet tot stand gekomen. Waar om zou het nu van meening ver anderen? De voorschriften, dié den weerloozen overwonnenen zijn op gedrongen, zijn voor de neutralen niet bindend. Nederland behoeft zich een willekeurig vertrappen van zijn verworven rechten niet te laten welgevallen. Wanneer de En- terite eischt, dat wij zelf zullen pro- beeren Nederland tot deze ziens wijze te bekeeren, dan moeten wij dat doen. Maar zoolang dc Neder landers niet hun eigendomsrecht hebben opgegeven, kunnen wij niet over hun schepen beschikken en wij kunnen het ons niet anders denken of het Duitsche antwoord zal met dit heldere standpunt te genover de Entente rekening houden." Geen herhalingsoefeningen In 1920. In het jaar 1920 zullen geen lich tingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroe pen en in verband daarmede, geen groote manoeuvres zullen worden gehouden. Gemeentelijke winkels. Zaterdag .-wordt in Amsterdam de eerste gemeentelijke verkoopplaats tan katoen, schoenen en kousen fscpend. Bezoek voor den Kroonprins. Woensdagavond arriveerde met de laatste postboot op Wieringen Prins August Wilhelm von Hohen- zollern, de vierde zoon van den Duitschen ex-Iveizer, ten einde zijn broeder, de ex-Kroonprins, een be zoek te brengen. Het bezoek zal Ijwee dagen duren. De reis ging van Amerongen waar de prins ter gelegenheid van den verjaardag aijner moeder vertoefde naar de van Ewijksluis per auto. Aan de van Ewijksluis werd de prins af gehaald door majoor von Kummer. Verder ging het per postboot naar Wieringen, waar de heer P. Pee- ueboom Jr. de heeren per auto af haalde en naar de woning, de pastorie, van den ex-Kroonprins, f Oosterland bracht. Het telegramtarief naar West-Indië. De West-Indische Kamer heeft zich met een adres gewend tot den minister van koloniën, waarin ge wezen wordt op de tegenwoordige tariefregeling voor het telegrafisch verkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië. Deze tarieven acht adr. als zijnde te hoog onbevredigend voor den handel, die daardoor wordt gedwongen gebruik te ma ken van den buitenlandschen ver bindingsweg, ten einde niet al te zeer achter te staan bij de belang hebbenden in het 'buitenland, te genover wie een concurreerend op treden herhaaldelijk geëischfc wordt Drooglegging Zuiderzee. Vanwege de Raad van Toezicht >p de Spoorwegen is aangevangen met het uitzetten van het spoor wegtraject „HollandFriesland" ip het eiland Wieringen. Zeer ver moedelijk zal deze lijn loopen van af de Quarantaine benoorden Wes- torland langs de Hollebale en zal ven voorbij G. Timmerman den hbofdweg kruisen om dan even be zuiden Hippolytushoef, de Elft en Stroeërkaag, over Oosterland naar dén Oever en vandaar over de af sluitdijk naar Friesland te loopen. De opzichter Folkens is met deze uitzetting belast. Samenwerking tusschen de Vrouwenhonden. Sinds eenigen tijd tracht de Ne- derlandsche Bond voor Vrouwen kiesrecht meer samenwerking te verkrijgen met andere vrouwen bonden en -vereenigingen in den lande. Dat werk is nu zoover ge vorderd, dat de federatieplannen in beginsel zijn aangenomen. De com missie uit den Nederlandschen Bond Aan Vrouwenkiesrecht is daarop ontbonden en vervangen door een nieuwe commissie, samen gesteld uit leden van verschillende vereenigingen, aan welke is opge dragen, de plannen nader uit te werken. In de nieuwe commissie namen zitting mevr. Boissevain- Pijnappel, voorzitster; jonkvr. mr. B. Ellias, mej. mr. J. A. de Jong, mej. mr. C. Frieda Catz, mej. N-ine Minnema en mej. dr. Charl. A. van Manen. Hoe de boter duur wordt. Een der Rotterdamsche bericht gevers van het Hbl. meldt In het begin van deze maand nam de centrale ^distributiedienst der Rotterdamsche recherche in een veem 5000 vaten boter in be-, slag, elk van 50 K.G. Van een deel dezer partij heeft men de herkomst kunnen nagaan. Gebleken is dat 395 vaten eigendom waren van den directeur eener coöperatieve zui velfabriek te Hoogevecn, die ze daar voor eigen rekening had op geslagen. Bovendien had dezelfde directeur 500 vaten verkocht aan een handelsreiziger, die nooit iets met den boterhandel uitstaande had gehad. Ook deze 500 vaten hadden in het veem een onderdak gevonden. Maar twee dagen voor de inbezitneming plaats had, kocht de directeur der Hoogeveensche fabriek het partijtje van den reizi ger terug met 30 ct. winst per K.G. 't Ligt voor de hand dat de direc teur op een of andere wijze de lucht had gekregen van de aan staande prijsstijging. En de consument betaalt, terwijl de zuivelfabrikanteu en grossiers elkaar, over en weer beschuldigen van niet afleveren en vasthouden van de boter. Uitvoer van garnalen. Bij K. B. is bepaald, dat de uit voer van garnalen wordt vrijge steld met ingang van 1 Nov. Aanbesteding. Aan het Departement van Marine werd Maandag aanbesteed: het bou wen van een provoostgebouw op een terrein gelegen aan den Prins Handrikweg te Vlissingen. Laagste inschrijver was A. v. d. Hoek. te Heen vliet, voor 41.850. Van de grens. Tal van Hollanders vestigen zich weder in Duitschiand, waar zij voor de laag genoteerde marken boer derijen, hotels en fabrieken" koo- pen. Te Hamm heeft een Hol iandsche maatschappij de Leislng- sche baksteenfabriek gekocht voor 000.000 Mark. Onze handel met Duitschiand, De laatste dagen is er een zeer groote vertraging merkbaar in het goederenverkeer van Duitschiand naar Nederland. De goederentrei nen komen liu en dan met een hal ven dag vertraging te Zevenaar aan. Sedert een paar dagen komen tal van extra-treinen met steenkolen naar ons land. De aanvoer dezer brandstoffen neemt gaandeweg toe. GEMENGD NIEUWS. De moord in de Roeiboot. Onder groote belangstelling, be gon Dinsdag voor de Vierde Ka mer der Amsterdamsche rechtbank de behandeling van den afgrijselij ken moord op den 13-jarigen Dirk van Leeuwen en de met dit mis drijf verband houdende oplichting van de Amsterdamsche Handels bank, door middel van een valsche kwitantie- Eerst neemt D. J. Snijder in de beklaagdenbank plaats. Hij wordt volgens de dagvaarding beschul digd van: 1e. valschheid in ge schrifte, 2e. oplichting, subsidiair van het verschaffen aan een ander van het middel tot hét plegen van oplichting. Aan W. Visser werd ten laste ge legd, „dat hij op 10 Mei 1919 te Am sterdam aan de overzijde van het IJ ter uitvoering van zijn te voren beraamd plan om Dirk van Leeu wen opzettelijk van het leven te berooven, na kalm beraad en rustig overleg in ieder geval ter uit voering van zijn voornemen om Dirk van Leeuwen opzettelijk van het leven te berooven terwijl zij beiden (beklaagde en genoemde Dirk van Leeuwen) zich in of nabij het zoogenaamde Oostzanergat in een roeiboot bevonden, opzettelijk »enoemden Dirk van Leeuwen leeft aangegrepen en diens hoofd met geweld onder water heeft ge duwd en gehouden en hem in het water heeft geworpen, tengevolge van welk een en ander genoemde Dirk van Leeuwen onmiddellijk, althans zeer spoedig daarna, door verdrinking om het leven is ge komen." Beklaagde Snijder werd door den president ondervraagd. Hij bekent. Uit dit verhoor blijkt, dat be klaagde op 10 April zijn ontslag gekregen had bij de firma Bmno Recknitz en dat hij het plan opge vat had, de firma door middel van een valsche kwitantie té benadee- len. Dit plan was hem aan de hand edaan door beklaagde Visser, dien nij sedert anderhalf jaar kende, doordat Visser een goede kennis van zijn moeder was. Deze Visser heeft het plan voorgesteld. Op Zaterdag 10 Mei werd door Visser en beklaagde gepoogd de valsche kwitantie te doên innen. Zij spraken daartoq ieder voor zich verschillende jongens aan. Een jon gen, die veel gelei bij zich had, wei gerde. Dirk van Leeuwen werd door Visser aangesproken. „Je be hoeft enkel je naam te teekenen", zei Visser. Het jongetje verklaarde zich bereid de kwitantie te innen en droeg het geld aan beklaagde af. Beklaagde gaf het jongetje 2.50. welk geld hem door Visser was ter hand gesteld. Verschillende getuigen legden verklaringen af, waarin zij mede deelden, dat, naar hunne meening, Snijder onder verkeerden invloed stond. O. m. verklaarde de rechercheur Klein, dat, naar zijn indruk, Snijder stond onder suggestie van Visser. Dat is ook zijn indruk ten aan zien van de oplichting. Z. i. heeft Snijder alles gedaan op aandrang van Visser. Wat Visser betreft, gaf de heer Klein desgevraagd als zijn indruk, dat hij gedurenden zijn 21-jarige loopbaan bij de politie nooit een zoo ergerlijk karakter als mensch heeft ontmoet. Het requisitoir van het O. M. werd op verzoek van den verdedi ger van Snijder opgeschort tot na de behandeling van de zaak-Visser. Vervolgens had W. Visser zich te verantwoorden. Deze ontkent den jongen vermoord te hebben. Snij der, die in deze zaak als getuige optrad, verklaarde evenwel stellig dat de moord alleen door Visser geschied. Hij meende dat men alleen met den jongen ging roeien om hem op het hart te drukken niets over het innen van de kwitan tie te vertellen. Verschillende getuigen legden voor Visser bezwarende verklarin gen af. Beklaagde werd door den president ook herhaaldelijk gewe zen op tegenstrijdigheid in zijn ver klaringen. De commissaris van politie, de heer Heeroma, verklaarde nog, dat toen Visser en Snijder te zamen ge bracht waren, de eerste Snijder steeds trachtte te intimideeren. Het onderzoek werd niet ten einde gebracht en verdaagd tot heden (Donderdag). De dubbele moord te Millingen. Dinsdagmiddag om 12 uur is het parket uit Arnhem aangekomen. Uit het voorloopig onderzoek is ge bleken, dat de jongste der beide zusters, toen de andere vermoord werd, gevlucht is, doch later ach terhaald en eveneens vermoord werd. Zij werd daarna in een grep pel geworpen. Ook blijkt, dat er uit de kasten geld is gestolen. Bij de fouilleering bleek, dat hy een aanzienlijke som gelds bjj zich had, maar geen papieren, evenmin een pas, zoodat hij zonder papie ren over de grens is gekomen. Een verder onderzoek omtrent dezen vreemdeling, die uit Ooslen- rijksch Polen afkomstig is, wordt oortgezet. lutusschen is hij in arrest ge steld in afwachting of hij geïnter neerd of over de grenzen zal wor den gezet. Een „worsf'-fabrlek. Na een behandeling van 5 dagen heeft de rechtbank te Hamburg uitspraak gedaan in de zaak van den zultfabrikant Heil aldaar, in wiens fabrieken een verregaand vieze toestand heerschte en waar katten, lijnden en bedorven paar- denvleesch tot hoofdkaas en derge lijke verwerkt werden, hetgeen, toen dit bekend werd, tot ernstige ongeregeldheden onder de bevol king heeft aanleiding gegeven. Heil is veroordeeld tot 3 maan den gevangenis en 1000 Mark boe te, do fabrieksleidster König tot zes weken gevangenis. PLAATSELIJK NIEUWS. Een arrestatie. Maandag heeft de politie 's-Gravcnhage gearresteerd vreemdeling, die door de politie verdacht werd, dat hij om politieke redenen hier te lande vertoefde. Toen de politie zich op zijn ka ïn er vertoonde schoof hij plotse ling het raam op en sprong uit de eerste verdieping naar beneden, waarna hij op de vlucht ging. Eenige rechercheurs daar opge steld, zonden hem een schot na zonder hem te treffen. De ver dachte vluchtte in een hofje, dat dood liep en waarin h\j dan ook spoedig werd overmand, onder hevig verzet. werd deze vereeniging mitsdien erkend. Door bovengenoemde vereeni ging werd op daartoe gedaan ver zoek, een adres van adhaesiebetui- ging gezonden aan de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal, met een adres aan dit lichaam, ingediend door den Nederlandschen Bond van gepensionneerden, strekkende een rhooging aan de pensioenen te vcrleenen, aan de gepensionneer den, van 50 Staat van Beleg opgeheven. Met ingang van 14 October is de staat van Beleg voor den Helder opgeheven. Voor het houden van vergaderingen behoeft dus aan den garnizoenscommandant geen ver gunning meer te worden gevraagd. Brievenmalen naar Oost-lndië. De directeur van het Postkan toor Amsterdam brengt ter kennis, dat brievenmalen zullen worden ferzonden naar Ned. Oost-lndië per svs. „Tambora" van de Rott. Lloyd. Het zeeposttarief is op deze zen dingen van toepassing. Laatste buslichting teu hoofd- ppstkanlore alhier 31 October 5 uur namiddags: aanteekening tot 3 uur namiddags. Voor groote partijen drukwerken aanmerkelijk vroeger. Postpakketten voor Ned. Oost- Indië en Egypte kunnen worden aangeboden tot 2 uur 's middags. Dubbel-Mannenkwartet „Inter Nos". Voor een overvolle zaal zelfs de galerij was gevuld met belang stellenden gaf bovengenoemd kwartet, -onder de leiding van den •heer Leewens, Dinsdagavond een concert, in Casino. Als soliste trad daarbij op mejuffrouw Annie Hoo- genbosch, sopraan. Een zeer afwisselend en veelzij dig programma was samengesteld van zangnummers van klassieke en moderne componisten. Al dadelijk maakte het kwartet een uitsteken den indruk met het bekende „Ave verum" van Halier, onmiddellijk daarna gevolgd door Handel's „Ecoe quomode moritur". Minder gelukkig was het kwfertet Geyer's „Trauni der Liebe". De vele moeilijkheden in dit werk w ren even zoovele struikelblokken en voor de tenoren vooral, die de nijging hadden te rijzen bleken die onoverkomelijk. In „Ritters Abs- cied" daarentegen bereikten de acht stemmen, met name in den slotregel, een prachtige samenzang. De beide laatste nummers vóór de pauze waren Jac. Nic. Al's „Tota Pulchra" en Orlando di Lasso's geestige „Landsknechtstandchen". Beide nummers, die voor het kwar tet oude bekenden waren, werden keurig vertolkt. Zooals men zal we ten behaalde, liet met „Lands knechtstandchen" te Alkmaar een eersten prijs. Het applaus aan het slot was van dien aard, dat de acht mannen teruggeroepen werden en het laatste couplet met het aardige refreintje bisseeren moesten. Mejuffrouw Hoogenbosch wis selde dezen kwartetzang af met haar solonummers. Allereerst zong zij een recitatief en aria uit Haydn's oratorium „De Schep ping". Paola Posti's „Ridonami la calma" en een fraai lied van Th. Kirchner, „Sie sagen: es ware die Liebe" volgden daarna. De zange res slaagde er ten volle in het hart te stelen van het publiek door haar stem en voordracht; met name in het laatstgenoemde bereikte zij de climax, die noodig is voor de juiste vertolking. Na de pauze zong bet kwartet Richard Hol's „De kabels los", en, tot slot, twee geestige liedjes van Isr. J. Olman, een „Meiliedje", eri liet bekende „Schipperinnetje". Vooral in dat eerste Meiliedje werd schitterend revanche genomen voor alle tekortkomingen in de vorige nummers. Een daverend onafge broken applaus was dan ook oor zaak van eene herhaling van dit echt-Hollandsche, bloeiende, geu rende en stralende Meiliedje. Mejuffrouw Hoogenbosch ten slotte zong een drietal kleine vers jes, van Hermann Kipper en W. F. G. Nicolai, beide op oud-Holland sehen tekst (de naam van Hoff- mann von Fallersleben als dichter zal wel bedoeld zijn als verzame laar) en van Peter Bcnoit, den Vlaamsehen componist op woorden van Emanuel Hiel. Voor dit laatste werd zij weder teruggeroepen. Iri deh aanvang van den avond wer den haar bloenien aangeboden. De talrijke aanwezigen hadden een genotvollen avond, en toonden dit door herhaald en hartelijk applaus. Vereeniging Pensloenbelang. Bij Koninklijk besluit van 18 Oc tober 1919 No. 37, werden de statu ten der Vereeniging „Vereeniging Penaioenbelang", goedgekeurd en INGEZONDEN. Aan allen, die belang hebben, bij de uitvoering der Invaliditeitswet. Toen ik mijn taak als Voorzitter van den Raad van Arbeid in het gebied Alkmaar aanvaardde, stond het bij mij vast, dat voor een goede uitvoering der Invaliditeitswet noodzakelijk is de belangstelling van al degenen, die bij de wet het meest betrokken zijn n.1. werkge vers en arbeiders. Belangstelling zonder eenige kennis van de wet is echter niet mogelijk. Daarom heb ik op tal van ver gaderingen in meerdere gemeenten voor verschillende vereenigingen alsook in de dagbladen getracht •ene uiteenzetting van den hoofd- nhoud der wet te geven. Intusschen, belangstelling alléén is niet voldoende, zoo deze niet ge volgd wordt door medewerking aan de uitvoering der wet. Dat de Regeering deze mede werking op prijs stelt, blijkt uit de wijze waarop de Raad van Arbeid wordt samengesteld. In voornoemden Raad zal een gelijk aantal werkgevers en arbei ders zitting nemen. Doch hun aantal is begrijpelij kerwijze klein en ik zou U allen tot medewerking willen aansporen. Waarin die medewerking kan bestaan? Door in de eerste plaats te zor gen, dat allen, die op 3 December a.s. vermoedelijk In loondienst zul len zijn tegen een loon vnn minder dan 2000.zich bij den Raad van Arbeid te Alkmaar of bU de ln de verschillende gemeenten aangewe zen tusschcnpersonen aanmelden. Werkgevers, overtuigt U, dat er onder uw personeel geen enkele meer is, die nog geen aanmeldings formulier heeft ingevuld. Arbeiders, denkt er aan, dat eene te. late aanmelding voor U nadee- lig kan worden, terwijl niet nako ming van uwe verplichting ook itrafbaar is gesteld. Vrouwen, wekt uwe mannen, voor zoover zij in loondienst zijn, op om zich aan te melden, als zij nog geen formulier hebben inge leverd. Een week te weinig premie-beta ling kan U en uwe kinderen het •echt op Weduwen- en weezenrente ontnemen. Ieder ga in zijn kring na of er nog personen zijn, die verzuimd hebben aan hunne verplichting te voldoen. Leiders van vakvereenigingen, gy ziet natuurlijk wel het belang van tijdige aanmelding voor uwe leden. d Alle verzckerlng8plichtlgen moe ten op 3 December a.s. zijn Inge schreven, met minder kan en mag geen genoegen genomen worden. En waarom niet? Daarvoor zijn behalve het belang der arbeiders en hunne gezinnen twee gronden' aan te voeren: 1. De Invaliditeitswet vraagt van eiken verzekerde premie. Be houdens het verschil in loonklass« wordt voor eiken arbeider dezelfde premie betaald. Geen verschillen de premies naar leeftijd en andere omstandigheden, waarmede bij ge wone verzekering rekening wordt gehouden. Het is dus eene verzekering van de geheele arbeidersgroep, maar die ook alleen kan slagen als de geheele groep verzekerd is. Wanneer gij U onttrekt aan de verplichting om U aan te melden werkt ge er toe mede om de ver zekering te doen mislukken. 2. Als tweede grond zou ik wil len verwijzen naar een artikel van Mr. J. van den Bosch in het Katho liek-Sociaal Weekblad, van 4 Octo ber 1919 waar deze spreekt over de mogelijkheid, dat door het over gaan van arbeiders naar andere fondsen minder premie ter beschik- 1? ing van de Rijksverzekeringsbank zou komen. Zeer juist wordt m.i. daar gezegd: „Uit sociaal oogpunt zou dat te betreureh zijn, aangezien immers het vermogen, dat de Bank verwerft naar de bedoeling van den Wetgever voor een belangrijk ge deelte zal zijn aan te wenden voor de bevordering van de volksge zondheid ln den ruimsten zin. Het verzwakken van de geldelijke po sitie der Bank zou derhalve ten nadeele van de arbeiders, de Bank belemmeren in de uitvoering van de zooeven bedoelde sociale zijde der Verzekering." De arbeiders, die zich niet aan melden, verzwakken echter even zeer de geldelijke positie der Bank en bemoeilijken daardoor de maat regelen in het belang der Volks gezondheid, benadeelen dus zich zelf. Wie zich niet aanmeldt, maakt zich dus niet alleen schuldig aan nalatigheid tegenover zjjn eigen belangen, maar staat schuldig tegenover de geheele arbeiders klasse. Daarom meldt U allen aan! De Voorzitter van dei Raad van Arbeid te Alkmaar. M. J. Th. VAS DIA8. -Mijnheer de Redacteur' Zoudt U ons het genoegen willen doen, onderstaande Memorie van Toe lichting op ons adres inzake de School- bouw te Koegras, welke wij aan Gede- Suteordon hebben gestuurd, in Uw lad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank. Memorie van Toelichting. Naar aanleiding van ons adres, A enschte® wij. gaarne hét volgende qnder Uw aandacht te brengen: Den 22sten Februari 1916 werd door het toenmalige gemeentebostuur van Ipen ilelder met op éón na algemeone stemmen aangenomen een voorstel, waarin bepaald werd, dat er een open- liaro lagere school gebouwd zou wol len aan de Doggersvaart in Koog ras, gemeente Helder. Aan dit besluit word door het collége van Gedeputeerden zijne goedkeuring gehecht, van welke goedkeuring mededeeling gedaan werd ip de Raadsvérgadèring van 20 Juli '16. Sindsdien was dus het stichten van Oen openbare school verzekerd. Aan den Minister van Binnenland sche Zaken werd een verzoek gericht om een extra rijkssubsidie voor dc uit breiding van de school te Julianadorp (!gem. Helder) en te Huisduinen en voor de nieuw te bouwen school. Toon Itot college vau B. en W. op een vraag \ian den desbetreffenden Minister, dc i^itbreiding van de bestaande scholen meer urgent achtte, gaf deze alleen hiervoor subsidie en moest de school aan de Doggersvaart wachten. In den lópp van 1918 werd de zaak opnieuw aan de orde gesteld, aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Uit dit Ministerie werd ook een verzoek gedaan om extra subsidie, doch zonder gevolg. Inmid dels was te Koegras een Protestant- «Che Suhoolvereenigiug opgericht en liet bestuur dezer vereeniging wendde zjch tot het Dag. Bestuur der gein. Ilelder met de mededeeling, dat het plan bestond een bijzondere school to stichten. Toen den Raad ter óore kjwam, dat een dergelijk plan welhaast verwezenlijkt zou worden, haastte hij z cli er op aan te dringen, ten spoedig- s e den bQuw der openbare ecliool te Koegras tor hand te nemen. Gevolg v in een en ander was dat van beide z iden pogingen in het werk werden g istold om tot eèn vergelijk te komen. Belanghebbende ouders werden uitge- rioodigd een vergadering bij te wonen, waarin door den heer Biersteker voor dj: openbare sehool en door Ds. Van Griethuyèen voor de bijzondere school gesproken w«rd. Een hierna gehouden vrije geheime fltenlming onder do op geroepen ouders maakt* uit, dat 25 h inner zich verklaarden voor de open bare school en 14 voor de bijzonder» T .en deze beslissing aan B en W. was njedegedeeld, werd den gemeente-bouw- m cestér opgedragen, ton spoedigste b stek en teekeningen vóór een open- b re school in orde to maken. Ailos wfetd don districte-achoolopzlener ter góedkeuring opgezonden, met de noo- d ge opmerkingen terugontvangen en éivolgena, na wijziging, goedgekeurd. De verkiezingen-echter haddon het iapect vap den Raad gewijzigd. Het vjbrd"' noodig geoordeeld den school- bouw nog een# in het nieuwe college vin B. en W. te brengen. Dit ver klaarde zich tegen den bouw, maar de 'uwe Raad handhaafde het besluit, or een openbare school zou komen, gevolg waarvan oen advertentie in plaatselijke^ pora opgenomen werd, waarin do aanbesteding werd aange kondigd, maar nu werden nogmaals lgingen aangewend om tot een ver- g^lijk te komen. Woderom werd een ipreking gehouden, nu in de schuur den heer Kootatra te Koegras, waar betrokken ouders werd voorgesteld lot te laten besliesen, of er een bijzondere dan-wel een openbare school gebouwd worden. *Dit viel uit ten i8te van de bijzondere school. -Irachtens deze loting atel- ddn B. eh W. aan den Raad voor het besluit van 22 Februari 1916 in te trfekken, Daar dit-niet in het voordeel vau het lorw'ijs zou zijn, besloten do Bond i Ned. Ond. ezi het Ned. Ond. Gén. te; trachten te bewe'rWen, dat oen zoo- dge boslissing1 alet werd genomen. Eijn vergadering wérd belegd, waarin goed recht von de openbare school de Doggersvaort bepleit werd. Waarschijnlijk door deze uiteenzetting; besloot de Raad der gemeente Helder ambtelijk ondorzook te doen instel- onder toezicht van de Commissie bijstand voor onderwijszaken uit Raad. Dit onderzoek heeft zich ui|ge8trekt over 104 leerplichtige kin- derenr. De oudera van 72 hunner ver klaarden zich voor oponbaar, die van t voor bijzonder onderwijs. Hieruit blokt, dat een groote meerderheid voor bnbaar onderwijs was. Niettegen staande de genoemde Commissie van Bijstand 'deh Raad voorstelde onver- Id tot' bouw der openbare lagere iooI over te gaan. trok dezo op 21 Ocft. 1919 zijn besluit van 22 Februari 1916 ia me^ 11 togen 9 stommen, pe Raad had in Februari 1916 tot oiiw besloten, waaraan Uw college ijn goedkeuring hechtte, zoodat in pr|ncipe het. aantal scholen met één as uitgebreid. Do Raad heeft dus feitelijk door zijn besluit van 21 Oct. 1919 besloten hot aantal scholen met ééji te verminderen. Volgons art. 19 der Wet op 't Lager Onderwijs moet eeh dergelijke vermindering ter goed keuring aan Gedeputeerde Staten wor den voorgelegd. Wij verzoeken U dus oni genoemd Raadsbesluit niet goed te keuren. Mocht ephter Uw college niet de mec- niftg zijn toegedaan, dat door hot be sluit van 21. Oct. 1919 hot aantal scho len mét óén is verminderd, dan verzoe- keh wij U om, gélet op art. 18 der Wet op- 't Lager Onderwijs, waarin Gede puteerde Staten, indien zij het aantal scholen onvoldoende achten, vermeer dering kunnen bevelen, den gemeente raid van Den Helder alsnog te bovelen to< bouw eener openbare school aan de Dq&gersvaait over te gaaD. Wij meenen hierbij voldoende de gübnden te hebben aangegeven, waaruit bnjkt, dat de stichting eener openbare lagere school in Koegrae noodzakelijk en gewettigd is. De beeWireh van het Ned. Ond. Gen. en den Bond van'Ned. Ond., afdeé- ling Helder. (w. g.) W. DE BOER. Voorz. 8. GAZAN, Sekr. Ned. Ond. Gen. N, VAN ENGEL, Voorz. B. J. MARINU8. Sekr. Bond v. Ned. Ond.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1