COURANT DE VE1B0RGEN VALLEI Prima Flanel G0RDIJN-RI8SEM TRICOT [wolltii] SAMES-BLGSSES S. Coltoff 49 oent per el. No. 6162 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1919 47eJAARGANG Badactour-UUgever: C. OE BOER Jr., Heldor. Oplaag 7000 ex. - laonoementeprlj» In d» alad t 1.20, per poet I 1.40. Buitenland I 2.40. Losae ex. 3 ot. - Adverlentlén per regel 20 01. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater November. op: onder op: onder: v.m. n.m.: Zondag 2 m. 1.45 a. 6.58 4.27 1.10 2.10 Maandag 3 2.7 m. 0.56 7.- 4.25 2.30 3 35 Dinsdag Woensdag 4- 2.30 2.11 7 2 423 360 4 50 5 255 3 30 7.3 4.22 5.5 5 55 Donderdag 6 0 3 23 4.52 7.5 4.20 65 660 Vrijdag 7 f 3.56 6.15 7.7 4.18 7.- 7.36 Zaterdag 8 n 4 38 7 38 7 9 4.16 7 50 8 20 Eerste Blad. Dit blad rerscbijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Ome lezers, bellen de ge meente, die de courant des Zaterdagsavonds of uiterlijk des Zondagsmorgens niet mochten ontvangen, gelleven hierover te reclameeren hij het plaatselljli Postkantoor. BUITENLAND. De „nieuwe armen." De „Daily Mail" zegt wel duizend dankbare brieven van nieuwe armen te hebben ontvangen na haar pleidooi voor hun belangen. Er zijn treffende brieven onder, die het blad openbaar maakt. Een vrouw, die „gebroken van hart en levensmoe is", schrijft: „Als ik mijn huur en belasting betaald heb, heb ik nu nog maar 16 shillings in de week over voor kolen, licht, eten, kleeren voor mijn dochtertje van elf jaar en mijzelf, oen weduwe van 56 jaar. Mijn laarzen zijn versteld met touw, en ik moet 6 K.M. naar stad loopon." Een moeder van twee kinderen zegt: „Daar ik een van de nieuwe armen ben geworden, heb ik een gelofte gedaan om in mijn rol te blijven. Een jaar lang, van vandaag af, zal ik geen nieuwe kleeren koopen, geen bediening in huis gebruiken, geen fooien geven, geen ge schenken koopen. Als iedere vrouw uit den middenstand hetzelfdo deed, zou den de prijzen dalen lilce summer raiij." Een „dankbare" schrijft: „Onze eigen spaarduitjes verdwijnen langzamer hand; wij kunnen nauwelijks bestaan; wi] worden fijngemalen in deir molen der armoede en zien het portaal van liet, bankroetiershof voor ons. De arbei ders zijn goed af en kunnen alles eischen met hun organisaties en sta- kïïigspolitiek. Maar do vooruitzichten van den middenstand zijn akelig en droevig. Do pers is onze eenigo hoop." EGYPTE. De» ongeregeldheden te Alexandriö. Do „Morning Post" meldt uit Alcxan- drië, dat do ongeregeldheden voortdu ren. Britsclie infanterie en cavalerie waren in grooten. getale gerequireerd tor ondersteuning van de politie. Daar op werd de orde hersteld. Do menigte wierp de auto's dor Europeanen en de politie met steenen. In de straten wer den barricades opgeworpen. Er werden 39 politiebeambten gewond. In totaal worden- in do beide dagen van de on lusten 48 politiebeambten en 3 officie ren en ongeveer 50 oproerlingen ge wond. Enkele oproerlingen behooren tot de laagste klasse des volks, maar de verantwoordelijkheid voor de on lusten treft uitsluitend de nationalis tische leiders. STAKINGEN. In de haven van New-York is, in te genstelling met vroegere berichten, van een opheffing der staking nog geen sprake. Tn plaats van aan het werlc te gaan hebben 20.000 man zich bij de nict-verzoeningsgezinde stakers aan- gosloten. Er wordt gesproken over een allian tie met do spoorwegwerkers en trans portarbeiders. Volgens berichten uit New-York zou men aansturen op een nlgomeene staking. In Frankrijk is de sociale strijd even eens in vollen gang. Vooral te Parijs. Terwijl het personeel van den boek handel nu reeds drie weken in staking is, en hot personeel van het verkeers wezen een algemeene staking voorbe reidt tegen begin Nov., zijn er nog ver schillende andere stakingen in den maak. Het syndicat des bateliers et mari niers is van plan binnenkort alle han delsverkeer stop te zetten op rivieren FEUILLETON. en kanalen. Het personeel der wasch- en strijlcjnrichtingen heeft het werk neergelegd. De slagersknechten gaan staken. De portiers bereiden een be weging voor, deParijsche gemeente arbeiders evenzoo. BINNENLAND. Nederland en België. Dc Brusselsche oorrespondent van de „Nieuwe Gazet" meldt dat onder pressie van Frankrijk Ne derland zou moeten toetreden tot een offensief verbond met België en Frankrijk tegen Duitschland. Engeland en de Ver. Staten zou den dit plan goedkeuren. Het opperbevelhebberschap. Naar het Ned. Corresp. Bureau verneemt ligt het in bet voorne men tegen balf November het op- perbevelebberschap van land- en zeemacht op te heffen. Onze broodvoorziening. Naar aanleiding van de thans herhaaldelijk vernomen vraag, waarom toch de broodkaarten niet worden afgeschaft, heeft de Minis ter van Landbouw, de heer van IJsselstein, aan het Ned. Corr. Bureau het volgende medege deeld: Zooals men weet, worden op broodkaarten drie soorten brood beschikbaar gesteld, wittebrood, bruinbrood en roggebrood. Wat nu het bruinbrood en het roggebrood betreft, de Regeering legt daar zooveel op toe, dat het verbruik daarvan moet worden ge limiteerd. Immers, werd dit brood niet op bons verkrijgbaar gesteld, dan zou dit worden gebruikt voor doeleinden, waarvoor het niet be stemd is, met name voor beesten- voer, aangezien dit in vele geval len niet onbelangrijk goedkooper zou uitkomen dan ander voer. Maar ook afgezien daarvan, moet in 't algemeen zoodra de Regee ring op een zekere' stof toelegt, het gebruik van die stof worden gelimiteerd tot de noodzakelijke behoeften (zoo b.v. ook met mar garine). Roggebrood wordt geheel, bruin brood voor een deel bereid uit in landsche grondstoffen. Nu is er feitelijk te veel rogge in ons land, vandaar dat van Regeeringswege rogge wordt geveild. Dat neemt intusschen niet weg, dat de Re geering maandelijks op de rogge broodverstrekking ƒ1.600.000 moet toeleggen en ƒ2.600.000' op de bruinbroodverstrekking. De prijs van grof roggebrood is thans ge middeld 1872 cent per KG., maar wanneer dit roggebrood verstrekt wordt tegen den werkelijken kost prijs van de inlandsche rogge, dan zou het niet minder dan 31 a 32 cent per KG. kosten. Zelfs indien dit roggebrood uitsluitend werd gemaakt van buitenlandsche rogge dan zou net nog 25 a 26 cent per KG. kosten. Dat de inlandsche rogge zooveel meer aan de Regee ring kost dan de buitenlandsche is het gevolg van de hooge garantie prijzen. Maar zelfs indien deze door buitenlandsche werd vervan- «en voor de bereiding van rogge- rood, dan nog zou de Regeering per K.G. 67a 77a cent hebben bij te passen. Roggebrood is derhalve thans belangrijk goedkooper dan rogge en daarom kan het niet on gelimiteerd verkrijgbaar worden Datzelfde geldt voor het bruin brood. Dit kost thans 20 5 22 cent per KG., terwijl de prijs daarvan zou behooren te zijn, als de Regee ring er niet op toelegde, 30 5 32 cent per K.G. Van de groote partij Waterproof- jassen, die wij vorige week aanboden, zijn nog slechts een klein aantal over. Vanaf 19 gulden leveren wij een prima Waterproof licerenjas. I. GRUNWALD, Keizerstraat 108. Specialiteit in prima Engelsche stoffen voor heerenkleeding. 4dv.) DOOR HULBERT FOOTNER. 9) De koelheid van haar toon ging hem voorbij. De zon scheen hem toe met zoldzame vriendelijkheid over de ri vier te spelen, en alle pijnhoomen schenen vol zingende vogels in wer kelijkheid zijn er zoover noordwaarts geen zangvogels. Het was een heerlijk avontuur, waarin zijn goed gesternte hom had geleid. Romantiek was in vollen bloei, en het leven was goed! Bespottelijk scheen hij zichzelf nu, dat hij de verlossing brengende vraag niet eerder had durven stellen. Ondertus- schen had hij alle moeite om niet te laten blijken, wat er in z'n gemoed omging. „Wat u dan vau Charley denken?' vroeg Nalmya argeloos. „Ik dacht, dat hij misschien je mai was," antwoordde Ralph met groot ver toon van onverschilligheid. Zij vertaalde het den jongen, en bei den lachten. Ralph stemde vroolijlc met hen in. „Ik geen man hebben," zoido Nahnya mot een minachtend op trekken van haar kin. „Ilc er geen noodig hebben. Ik liever voor mijzelf werken." „Dat zegt elk meisje," merkte hij brutaal op. „Net zoo lang tot ze een man krijgt en hem voor zich laat wer ken!" Nahnya verkoos niet hierop in te gaan. Ze deed alsof de boot al haar aandacht vergde. „Charley lijkt niet op je," merkte Ralph even later op. „Charley is wat u noemt half-broer, logde zij uit. „Zijn vader en do mijne niet dezelfde." „Je vader was zeker een blanke?' vroeg Ralph. Zij deed als hoorde zij de vraag niet. Ralph was een beetje uit het veld ge slagen. De stroomversnellingen volgden el kaar snel op. De rivier had verschei dene zijtakjes in haar boezem opgeno men en was thans minder smal, maar niet minder bekoorlijk. Iedere krom ming bood nieuwe verrassingen. Het was niet zonder gevaar ook, tenminste niet voor hun bagage. Bij het omgaan van een bocht riep Nahnya plotseling haar broer een bevel toe en sprong over boord. Het water kwam haar tot de knieën. Zich schrap zettend tegen de kracht van den stroom, duwde zij de boot met al haar kracht achteruit. Toen Ralph verbaasd omkeek, zag hij, dat ook Charley overhoord was ge sprongen. De reden was duidelijk. Een pijnboom, onder de wortels waai het zand was weggespoeld, was omge vallen naar den anderen oever, en zijn takken, die in het water sleepten, be letten de doorvaart volkomen. Of schoon Nahnya het hem verbood, begaf ook Ralph zich in het ijskoude water, en met vereende krachten slaagden zij er in de kano ongedeerd op den oever to brengen. Met zijn kapmes maakte Charley vlug den weg vrij. Zij sloegen voor den nacht de tenten op tegen den top van een heuvel, om streeks vijftien voet boven den rivier. Daar was een kleine open plek, waar d« overblijfselon van oude kampvuren Wordt de grondstof voor het bruinbrood uit het buitenland aan gevoerd, dan komt de prijs onge veer even boog. Alleen ten aanzien van het wit tebrood zou bet thans mogelijk zijn dit zonder bon te verstrekken. Immers, dit wordt feitelijk be schikbaar gesteld tegen den kost prijs, gebaseerd op den aanvoer van in Zuid-Amerika aangekochte tarwe, althans grootendeels. Wel wordt daarbij nog eenige rogge gevoegd, die weer duurder is, maar dit kan bierbij buiten be schouwing worden gelaten, aange zien de bevolking feitelijk in den prijs, dien zij voor het wittebrood besteedt, die duurdere rogge niet betaalt. Men kan zeggen dat voor de aangevoerde tarwe feitelijk de kostprijs door het wittebrood etende publiek vergoed wordt. Er is dan ook zeer ernstig over gedacht voor bet wittebrood de broodkaarten geheel af te schaf fen. Maar hiertegen bestaat een overwegend bezwaar. Immers werd de mogelijkheid geopend dit brood in onbepaalde hoeveelheid to koopen, dan zou bet verbruik daarvan waarschijnlijk sterk toe nemen en nu beeft de Regeering geen schepen om méér tarwe uit Zuid-Amerika te balen dan thans geschiedt. In Noord-Amerika, waarheen de vaart uit den aard der zaak korter duurt, zijn op 't oogen- blik geen broodstoffen te krijgen. Daarbij komt dat om ten spoe digste de distributie van brood te kunnen opheffen althans de ban den wat meer los te maken, waar op wellicht in Mei van het volgend jaar eenig uitzicht bestaat, een belangrijke voorraad grondstof in ons land aanwezig zal moeten zijn. „Ik ben nu bezig" zeide de Mi nister „wat voorraad te vormen, maar deze is nog gering. Thans is er ook nog weinig binnen van den inlandschen tarweoogst. „Om deze redenen durf ik, nu de winter voor de deur staat, de wittebroodvoorziening niet losla ten, omdat het van groot belang is, dat de geringe voorraden in dezen tijd van het jaar niet worden op geteerd." Op de vraag waarom er naast het roggebrood op bons, vrij rog gebrood verkrijgbaar is, antwoord de de Minister, dat uit betgeen hij omtrent het roggebrood had me degedeeld, bleek dat een groot deel der rogge in den vrijen handel blijft, omdat daaraan geen behoef te i3 voor de verstrekking van goedkoop roggebrood. Er is dus hoegenaamd geen bezwaar tegen dat men daaruit vrij roggebrood vervaardigt, dat dan uit den aard der zaak den verbruikers veel duurder komt dan het op de brood kaart verkrijgbare roggebrood. Hetzelfde geldt voor bet Zeeuwsch lcropbrood, krentebrood, scheepsbeschuit enz. Uit den Zaandamschen Raad. De gemeenteraad heeft besloten in de nieuwe wijken, ontstaan door den bouw van woningen der wo- ningbouwvereenigingen geen ver gunningen te verleenen voor den Kanaal weg naast Casino. el breed, verkoop van sterken drank in bet klein. Verder werd besloten aan de ge meente-ambtenaren en werklieden gelijkelijk 18 verlofdagen per jaar toe te kennen, benevens een va- cantietoelage van 18 vermeer derd met 4 voor de gehuwden en 4 voor elk kind beneden 16 jaar. PLAATSELIJK NIEUWS. zichtbaar waren. Het gezicht stroom opwaarts in de langzaam dalende sche mering was verrukkelijk. Later merkte Ralph, dat allo vaste kampplaatsen langs de rivier uitgezocht moesten zijn door iemand, die hijzonder veel oog had voor schoonheid van uitzicht. Dien avond was Ralph vol jongens achtige, opgewonden vroolijkheid. Hij kon nu ook vriendelijk zijn tegen Charley. Langzamerhand begon het hem duidelijk te worden, dat de vreemdsoortige gereserveerdheid van broeder en zuster grootendeels het zelfde was als geringe toeschietelijk heid bij kinderen: zij wilden gewonnen worden. Daar in Ralph nog veel van het kind was overgebleven, zeide zijn instinct hem, hoe hij hen moest aan pakken. Zijn deel van het werk doen, mot den wil het goed te doen: de laat ste zweem van „groot doen" afschud den; en grappen maken vooral het laatste dat was zijn eenvoudige metho de. En Ralph deed zoo dwaas als hij maar kon. Charley gaf zich weldra over. In Charley waren alle eigenschappen den jongen gekristalliseerd: hij was eenvoudig, kortzichtig en hard-leersch, en dus geneigd tot smalen. Nahnya meer gecompliceerd. Ralph's pogingen hadden' aanvankelijk slochts tot gevolg, dat zij nog schuwer werd. Ralph ver dubbelde zijn pogingen. „Ze zól lachen, al zou ik mijn beenen er voor moeten breken," beloofde hij ziohzelf. En ja, eindelijk moest ze wel lachen, toen ze Ralph koekjes in de pan zag opwippen, hoog opgooien en weer op vangen. „Doe niet zoo dwaas!" zeide zij be rispend, maar haar oogen waren zaqht en vriendelijk. Na het avondeten, toen de muskieten Hr. Ms. „Gemma". Hr. Ms. „Gemma" is 28 Oct. van Malaga vertrokken. Bij res. van den Minister van Financiën is met 1 Dec. M. W. Horning, Helder, tijd. belast met de waarneming der betr. van adj. insp. der dir. bel. en werkzaam ge steld te Helder; is met 1 Dec. I. van Stroom, tijd. adj.-acc. bü de dir. bel. te Rotterdam, le bur., op ver zoek eervol ontheven van de werkz.st. als zoodanig. De sleepboot „Cycloop" van de firma Wijsmuller, die alhier ge- stationneerd was, is naar IJmuiden vertrokken en wordt voortaan al daar gestationneerd. Bemanningslijst Hr. Ms. de Ruyter. Dato 26 Augustus werd door het Departement van Marine te Batavia aan ons adres een lijst ge zonden, bevattende de namen van hen die waarschijnlijk met Hr. Ms. de Ruyter uit Oost-Indië zouden repatrieeren. Nadien n.1. op 25 September doch eveneens vóór bet vertrek van genoemden bodem, werd ons uit Soerabaja een lijst van opva renden toegezonden, die eenigs- zins met de eerste verschilt; de veranderingen ten opzichte van de eerste lijst zijn: Niet vermeld op de eerste doch wel op de tweede lijst: Kwartiermeester J. de Groot. Korporaal-bottelier N. van den Brink. Korp.-ziekenverpl. J. F. Nieu- wenhuys. Korp. schrijver A. v. d. Hoek. De matrozen-schrijver G. L. Beu- zenberg en J. W. van Asperen. Korp. kok A. C. Zuurmondt. Matroos-kok A. Jonkman. Matrozen le kl. J. A. Verbeek, A. J. de Beer, L. O. Weeda, H. Scheurs, H. W. J. N. Pijpers, C. Brons, W. A. Groenemeier en A. L. Waaijers. Matrozen 2e kl. H. C. Kaptein, W. van der Veer, W. J. Santing en G. Cbaudrou. Matrozen 3e kl. J. A. van Gron- delle en J. Voorduin. Korporaal-torpedist W. B. Jonk mans. Korp.-machinedr. le kl. J. van Stralen. Korp.-machinedr. 2e kl. N. Buur man. Mariniers le kl. E. J. van Kes- teren, C. Oudt, M. V. D. Lelie, J. T. Jaksi, C. D. van Gorp, G. J. Rodoe. Marinier 2e kl. P. van Hoeijen. Mariniers 3e kl. C. Boezaard en J. v. d. Maat. W e 1 vermeld op de eerste, doch niet op de laatste lijst zijn: Matrozen le kl. E. Berends, H. M. Faber en K Dilg. Matrozen 2e kl. U. L. Kapteyn, G. T. Bijlsma en W. van der Steen. Matrozen 3e kl. W. de Vey, J. H. v. d. Eijk, P. H. Blok, J. Leder, F. W. Louwerskeimer. A. Vos, M. L. Fierens, J. van Gelder en A. de Clercq. Korp.-machinedr. 2e kl. G. de Vries en D. den Brasem. Stokers le kl. J. Bouwhuis en G. Jonker. Stoker 2e kl. J. Vis. Leerling-stoker J. P. ten Hoorn. Sergt.-maj. der mariniers J. de Klerk. Marinier le kl. J. G. v. d. Veer. Marinier 2e kl. K. Mosterd. Vakschool voor Meisjes. Woensdag 29 Oct. werd door het Bestuur der Vakschool voor Meisjes alhier aan de leerlingen, S. COLTOF KAN A AI-WEG Prima gele an roode 1.39 per el. ONTVANGEN nieuwe Zwit.ersoha PLUCHETTES, (aan beida zljda Pluchstta), 3.65 per al. door zoovelen uit deze gemeente, die, al waren zij niet in staat groote gaven te offeren, van hunne sympathie voor het leed van hongerende kinderen wil den doen blijken. Ook door militairen, vooral in forten en kazernes, is mild gegeven. Hartelijk dank aan alle goede gevers en geofsters en een woord van groote wnardeering aan de dames collectricos, die door hun ijver en toewijding zoo zeer tot hot slagen van deze steunre geling hebben bijgedragen. Aan eenige dames werd kenbaar gemaakt, dat men wol genegen was eon kind uit Woonen in huis op te nemen, om hot oen tijdlang te verzorgen. Op dozo vraag kunnen we antwoor den, dat besprekingen dienaangaande gevoerd worden en zoodra een plan kan orden aangeboden, hopen wij, dat de Redacties van do plaatselijke bladen hare kolommen met evenveel vrijgevig heid willen openstellen als tot nu toe het geval was. Ook haar onzen besten dank. die de school na volbrachten leer tijd verlieten, het einddiploma uit gereikt. De Voorzitter, ds. Poort, sprak de leerlingen toe, wees haar op het gewicht van dit oogenblik, nu zij een tijdperk in bun leven, den tijd der leerjaren, afgesloten zagen en bet werkelijke leven in gingen. Mochten zij de verkregen kennis en vaardigheid tot hun nut weten toe te passen. Spreker wenschte de meisjes geluk met de goede cijfers, die zij allen hadden behaald en gaf hun een woord van lof voor de door allen betoon den ijver en gemaakte vorde ringen. Daarna reikte bij hun de diplo ma's uit benevens als prijsje en herinnering aan de school een zil veren vingerhoed met opschrift. De Voorzitter dankte vervolgens de Directrice en de leeraressen voor hetgeen zij voor deze leer lingen en de school hadden ge daan, waarop de Directrice het woord nam en bet Bestuur dank zei voor zijn krachtigen steun en den meisjes op het hart drukte de school aan te bevelen door zuivere begrippén over haar te versprei den. Na liet doorloopen van den 3-ja- rigen cursus verkregen het ge tuigschrift: M. A. J. Conneman, A. IC. Haakenhout, M. W. Kort, O. C. Kunst, J. Marinus, F. W. Men- ke, A. C. Roggeveen, E. Smit, A. Stompedissel, H. A. Verhoef, W. C. H. Verhoef, E. C. de Wit en M. W. van Wijk. Verder werden bevorderd: Van de le naar de 2e klasse: J. Blaauboer, M. Bremer, M. de Glopper, A. C. van der Haagen, H. L. F. Igesz, C. W. Klaassen, G. Koning, H. J. van Leerdam, W. van Meurs, A. M. van Oers, N Schipper, B. van Schijndel, T. Steilberg, G. Tismeer, W. A. A. Tuk en S. J. van der Wijk; niet bevorderd 4. Van de 2e naar de 3e klasse: W. C. de Beurs, W. G. van Bre- derode, J. Cruyff, G. A. H. Dol, L. Grouwstra, N. van Hert, A. Kwast, M. C. Rijkaarjl, A. van der Veer, H. A. S. Waayerink, M. J. Weber en T. de Wijn, waarvan 2 voorwaardelijk. Van de 3e naar de 4e klasse: L. C. Harms, N. van Hert, M. Ma- chielse, J. le Mair, E. van Soelen. C. A. Visser en D. Wijtsma. Van de 4e naar de 5e klasse: D. de Boer, J. Boon, T. Dikstaal. F. W. Kuyk, J. M. van Leeuwen en M. J. Mulders. Van de 5e naar de 6e klas E. J. de Graaf, J. L. Kraak, M. G. Oudijk, W. J. Petersen, A. Steil berg en M. Wijnbeek. Steun aan «le Weener kinderen. Weet gij, geachte belangstellenden in de nooden dor kinderen to Weenerr (Oostenrijk),hoeveel de collecte heeft opgebracht? 1389.067s 7a mark. Van dit be drag is reeds 1150.opgezonden naar liet Centraal Comité. Zoo kan, hetgeen hier hijeen werd gebracht, reeds dade lijk bijdragen tot do vulling van de 4 wagons levensmiddelen, welko bin nen enkele dagen uit Nederland ver trekken. De. ingezamelde golden in Koegras en Julianadorp zijn nog niet ontvangen. Nog werden wij verblijd door de schenking van 1 baal haver mout en 2 kisten met bouillon extract. Het resultaat der collecte mag zéér geslaagd genoemd worden, geslaagd bovenal, omdat het is bijeengebracht Luchtvaart. De sergt.-konstabel J. van do Witte alhier bereikte met een wa tervliegtuig Donderdagmiddag een hoogte van 4700 M. Deze voor een watervliegtuig aanzienlijke hoogte werd bereikt in 1 u 14 m. en is voor Nederland wel het hoogte- record. De vlieger klaagde over de vinnige koude boven 4000 M. nog niet aan hot werk waren, lagen zij, voordat zij naar hun respectieve lijke muskieten-tenten gingen, nog eenige oogenhliklcen op een rij bij het vuur. Alle strijd was gedaan, Ralph was aangenomen al9 een van hen. Het bleek, dat Charley meer Engelsch ver stond, dan hij dadelijk aan een vreemde had willen bekennen, zoodat hij niet geheel buiten hun gesprek was ge sloten. Ralph lag in het midden, zijn schou der warm tegen dien van Nahnya. Een ongekend geluk voelde hij door zijn aderon stroomen. En ondertusschen drong de oude vraag zich weer op, zondor dat er ook nu een antwoord, kwam. genoot zij dezelfde heerlijke' gewaarwording als hij, of was zij zich van het contact onbewust? Ja, zij moest den stroom wel voelen, die van haar lichaam in het zijne vloeide. Zijn hand tastte voorzichtig over den grond tusschen hen naar de hare, doch vond ze niet. Toch was Nahnya veel vrijer, en be- woes meermulen, dat zij even gemak kelijk als elk ander meisje kon lachen en praten. Ralph heeft later in zijn herinnering vaak op dit uur terugge zien. De jongen en het meisje gaven hom de eerste lessen in hun taal, het Cree; tepiskow vanavond; mooniyas blankenpahkwis- hegan brood; en zoo voort. Zijn pogingen om de woorden uit te spre ken, vormden voor de anderen een on uitputtelijke bron van pleizier. Op zijn beurt bood Ralph aan, Charley's Engel sche keDais uit te breiden, en als de eerste oefening daarin nam hij de oude limerick: A tutor who tootcd the flute, Tried to teach two young tooters Said the two to the tutor [to toot. Is it oasier to toot or To tutor two tooters to toot? De bosschen daverden van hun ge lach. Nog nooit hadden broeder en zus tor een mensch klanken hoeren voort brengen, die zoo op hun lachspieren werkten. Charley lag op den grond te rollen van de pret en Nahnya's don kere, zachte lach was hemelsche mu ziek in Ralph's ooren. Hij kon bijna goen weerstand bieden aan de verzoe king, Charley hij zijn rollen over den oever met den voet een duwtje omlaag te geven, om haar dan in zijn armen te nemen en haar lachenden mond met kussen te sluiten. HOOFDSTUK IV. De dag der dagen Toen zij weer uit hun muskieten tenten te voorschijn kwamen, ontrolde zich voor hun oogen oen tafereel, als was de zon over een sprookjeswereld opgegaan. Door den transparanten groenen wand van den stroom scheen de zon hun vol in 't gelaat, en over het water schenen snoeren diamanten, zachtjes heen en weer bewogen, den eenen oever met den anderen te ver binden. In de donkere stammen van het pijnboombosch hadden feeën fan tastische banieren van gouden naalden gestoken. Nahnya en Ralph kelten er naar, en zagen elkaar aan, deelden ei kaars vreugde zonder dat daarbij woor den noodig waren. En Ralph meende in Nahnya den Geest van den Morgen te zien, die hem maakte tot een nieuw mensch. Bonte kraaien. Nauwelijks waren do rakkers met oen oostelijk briesje uit het hooge noorden aangeland of de gevechten be gonnen. Haast met eiken vogel hier durven ze den strijd aan. De roekenkolonies, die hier in groo ten getale in de boomen langs de stads grachten gevestigd zijn en vele schoor- steenen tot den houw van hunne nesten uitkiezen, voerden den scepter over het vogelenheir. Mot die opperheerschappij was het uit, toen de bonte kraaien hun inval hadden gedaan. Hongerig waren ze aangekomen en gewend om te stelen en te rooven, vielen ze op alles, wat maar eetbaar was, aan. En daarbij stoorden ze zich niot aan de roeken, die tot dusverre de machtigsten waren. Ze vlogen mid den tusschen de roeken en pikten naar het eetbare materiaal, dat hier en daar verspreid lag. Weken de roeken niet, dan een flinke snavelhouw rechts en links was voldoende om die familie leden te doen afdeinzen. Meeuwen lieten zich niet zoo gemak kelijk verjagen. Die zijn ook niet voor een klefn gerucht vervaard en hebben ook geweldige snavels. De strijd, op den grond begonnen, werd dan in de lucht voortgezet en, wanneer ze niet in groot aantal hij elkaar zijn, moet de bonte kraai in den regel wijken. Het zijn matadors, die bonte kraaien. Aan brutaliteit paren ze slimheid. Wnt de vos is onder de viervoetigen, is de bonte kraai onder de vogels. Do boer heeft heel wat last van die stroopers. Zijn kippenvoer, waarmee hij zijn kippen in hot leven houdt, wordt ook graag gegeten door de kraaien. Nauwelijks heeft hij het voêr uitgestrooid en zijn hielen weer ge licht of de bonte rakkers zitten midden tusschen zijn kippon en eten, met hun gulzige bekken, in een ommezien zijn kostelijk voêr op. Ook zijn eitjes zijn dikwijls niet vei lig, want meneer kraai verorbert ze graag als hij er maar eenigszins één begaan kan. Geen wonder dus, dat de hoer een ingekankerden haat heeft aan de bonte kraai. Als hij de kraai het licht kan uitbla zen, laat hij het niét. Maar dit gaat niet zoo gemakkelijk, want de kraai is op haar qui-vive. Hij prohoort het soms met oen ge weer. liet lukt wel eens daarmee, maar dan met hooge uitzondering, want zoo dra do kraai oen snepje van het geweer in het vizier krijgt, neemt ze de vleu gels en maakt, dat ze uit de huurt komt. Eens hoorde ik van iemand, die ont zettend veel last had van kraaien. Hij dacht ze te verschalken door dagen lang net te doen alsof hij het mee-eten, gelijktijdig met zijn kippen, de ge woonste zaak dor wereld vond. Dagen lang beet hij zich op do lippen, want het aantal kraaien, die mede aan den kippend isch zaten, groeide mot den dag aan. Het. was alsof, ze hot elkaar mee deelden, wat een heerlijk luilekkerland er in de buurt was. Eindelijk was het den boer welletjes. Hij strooide vergiftigd kippenvoer neer, maar hield natuurlijk zorgvuldig zijn kippetjes binnen. Do kraaien waren op het juiste voe- doruur present, maar bleven op eer- biodigen afstand zitten, want ze wan trouwden de zpalc een beetje, omdat de kippen in de schuur bleven. Ze zagen wel heel wat voêr liggen, maar ze dachten er hot hunne van. Ze bleven de zaak van grooten afstand bekijken, doch waagden zich niet aan do zaak. De kraaien waren den boer té slim af. Als het 's winters hard vriest en er op het land niet te veel valt te peuze len, trekken er vele kraaien naar den zeekant. Als ge er van den winter een kouden neus voor over hebt, moet ge maar eens langs den zeedijk wandelen en dan zult ge verbaasd staan over het aantal vorbrij zeide mosselschelpen, die ge aan den dijk vindt. De kraaien peuteren de mosselen los van de steenen of de houten palen aan do stroomdammen, vliegen er moe om hoog en laten ze te pletteren vallen op de steenen. Aan het inwendige hebben i dan een lekker smulpartijtje. Leepe rakkers zijn het en wel de moeite van het aanschouwen waard. Heerlijk voor het koude jaargetijde S. COLTOF, 141 Kanaalweg 142. FIJNE (Niet te verwarren mettrico liDe, dit is een soort half z[jden éolienne.) Toen zij na het ontbijt, genietend van de pracht, nog eenige oogenhlikken stil bijeen zaten, kwam een volwassen edelhert de bocht stroomopwaarts om; plassend liep het in hun richting, den grooten kop en de ranke pooten scherp afgeteekend tegen den gouden morgen nevel. Trotsch droeg het 't zware hoofd; als van een vorst was zijn gang. Ralph, die gelijk de meeste mannen, oen echte jagersnatuur dacht te bezit ten, voelde op het gezicht van het ko ninklijk dier in zijn eigen omgeving, oen emotie, die hem van alle moord gedachten afkeerig maakte. En toen Charley, snel als een kind van het woud, zich omkeerde en geluidloos naar zijn geweer sloop, ontsnapte hem oen lichte kreet van spijt. Het hert hoorde een ongewoon ge luid, bleef staan, wierp het hoofd in den nek en schoot als een pijl uit den boog, den oever op, waar het in de bosschen verdween. Ralph was blij, dat het dier ontsnapt was. Charley wierp zijdelings een boozen blik op den blanke, en mompelde in goed Engelsch eenige verwenschingen. Toen zij weer aan boord gingen vroeg Ralph niet weer om een pugaai. Ilij ging zitten als te voren, zóó, dat hij Nahnya aan kon zien, en zijn oogen aan haar kon verzadigen. Het was een zeldzame dag, de rivier vloeide voort als een zomerlied, als een eeuwige symphonio van rivierleven, andante waar zij zachtjes werden voortgedra gen onder de donker begroeide oevers en tusschen de gulden open velden, adagio wanneer zij stille, zwarte mee- ren overstaken, die 6omber met pijn hoomen waren omzoomd, en scherzo in do dartelende stroomversnellingen. De geheelo natuur stemde in, aanzwellend en trillend met de rivier van het leyen Ingezonden mededeeling. SPORT. Voetbal. Programma voor morgen. N. V. B. 3e klasse E. HelderH. B. C. (aanvang 2 uur). Purmersteyn—D. W. S. Q. S. C.—N. O. S. Steeds VoorwaartsH. S. V. Helder— H. B. C. „Helder" speelt morgen voor de 2e maal tegen II. B. C.; zooals men weet verloor de Heldersche club in Heem stede met 2L Hoewel toen, volgens het oordeel der spelers zelve, zij veel sterker waren, maar door het bekende voorhoede-gepruts het niet tot een overwinning wisten to brongen. „Hel der" heeft totnogtoe hot weinige, wat nog in dit seizoen bereikt is, aan de verdediging to danken, waardoor tot op heden grootero en meerdere neder lagen voorkomen zijn geworden. Met do voorhoede h 1 ij f t het huilen, do spelers daar leeren elkander nooit he grijpen. Het bekende open spel, wat, mits goed doorgevoerd, zoo productief kan zijn (als er tenminste een schutter is), geeft Helder bijna nooit te zien. We zijn daarom niet erg gerust ge stemd, wat den wedstrijd van morgen betreft. Slaat de voorhoede hetzelfde janimerlijké-figuur als tegen H. S. V., dan durven we geen succes te voor spollen. We hopen, dat de voorhoede hare onvruchtbare taktiek zal laten varen en togen H. B. C. wat anders en beters zal laten zien. N. H. V. B. Op het terrein Tuindorp speelt om 10 uur W. I. K. tegen Victori I. Victori komt uit met: -Wal ter Gastelaars v. Dok Krijnen Brizee Keuter Darphorn v. Willigen Groot Valkenburg Luyt Scheidsrechter do heer Peters. tot de menschenharten in het orkest als violen vibreerden. Meer in het bij zonder één hart van hot trio. De dosis was voor Ralph to stork geweest. Een heerlijke roes kwam over hem, die zijn oogen schitterend maakten als die van een faun. Hij was zichzelf niet bewust van de veranderingen, die zich aan hem voltrokken. Voortgedragen op do golven van den stroom had hij het ge voel zijnor éigen persoonlijkheid ver loren. De natuur brak zich in hem baan; zij ondermijnde alle door be schaving opgeworpen verdedigingswal- len, voor hij zich nog van eenig onraad bewust was. Door opvoeding en bescha ving bijgebrachte ideeën van goed en slecht, vielen van hem af, en niets bleef er over dan een stuk jonge, sterke natuur: de man tegenover do vrouw, naar wie zijn begeerte uitgaat. Nahnya deed door niets blijken of zij Ralph's gloeiende blikken voelde, maar toen zij van hun eerste rust op don oever weer in de kano stapten, beval zij hem koel, zich om te keeren en een pagaai te nemen. Toen werkte ook Ralph mee om vooruit te komen. Er waren oogenhlikken, dat de bos schen terugweken, en de rivier door glanzende weiden" stroomde, die iets hooger lagen dan hun hoofden. Eens draaide Charley zich plotseling om, hief waarschuwend de hand op, en wees naar den oever. Nahnya deed de boot dadelijk van koers veranderen, en stuurde haar in een sierlijken hoog op een boschje aan. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1