HELOER8CHECOURANT Ne. 616» DINSD4Q 4 NOVEMBER 1019 JAAROANa Re4a»>«ur-Ults»vgr i O. M BOER 4r Melder. Opltat 7000 w. - 4lKina»ia»gt»m'e» I lo «le ««ri 1 l.ZO, i»er goal 1 1,40, Beltonland I 8.40. Losaa 8 at. Onze Armenzorg. L De winter staat voor de -deur, de tijd, waarin meer nog dan iix het overige deel van het jaar het helpen van onze behoeftige mede- menschen een actueel vraagstuk is. Daarom zou deze reden alleen reeds voldoende zijn om nu iets van de armenzorg in het algemeen en van onze plaatselijke armen zorg in het bijzonder te zeggen. Er bestaat echter, zooals wij later ho pen aan te toonen, ook hier ter stede nog wel meerdere aanleiding om over dit onderwerp eens van gedachten te wisselen, zoodat wij ons hebben voorgenomen er eerst eenige algemeene beschouwingen over ten beste te geven om daar na na te gaan, wat in de plaats on zer inwoning op het stuk van ar menzorg wordt gedaan en wat er te verbeteren zou zijn. Om misverstand te voorkomen zij al dadelijk vermeld, dat het onze bedoeling niet is alles te bespre ken, wat in onze samenleving te genwoordig wordt ondernomen om medemenschen, die zich, hetzij voor korteren hetzij voor langeren tijd zelf niet kunnen redden, te hulp te komen. Zoo mag o.m. als bekend worden verondersteld, dat door allerlei particuliere vereenigingen in den lande steun wordt verleond aan behoeftige kraamvrouwen; dat weer andere vereenigingen zich ten doel hebben gesteld de bestrij ding der tuberculose en het ver schaffen van eene behoorlijke ver pleging aan onvermogende lijders aan deze gevreesde ziekte. Verder, dat er iets gedaan wordt voor ver waarloosde kinderen, voor blin den en voor meer anderen, die om bijzondere redenen ook bijzondere zorg noodig hebben. Zoo langza merhand hebben wij op het bree- de veld van het „maatschappelijk hulpbetoon" eene vertakking en specialiseering gekregen, zoodat spraakverwarring in dezen niet is uitgebleven en de een onder den naam „armenzorg" wel eens iets anders verstaat dan de ander. Volgens bet oude spraakge bruik, en ook volgens de Armen wet van 1854 en die van 1912, wordt onder armenzorg in engeren zin meer verstaan de verzorging der armen, zooals die nog heden ten dage van de kerken en van de overheid uitgaat. Zonder veel be zwaar zou men er ook nog bij kun nen rekenen den arbeid van som mige groote, officieel erkende ver eenigingen, die door het in stand houden van een gesticht of door het verleenen van onderstand zich op hetzelfde terrein bewegen. En wanneer men dan met deze kwali ficatie voor oogen zich een denk beeld wil vormen van de strekking en de beteekenis der kerkelijke en der overheidsbemoeiing in dit op* zicht, dan dient, meenen wij, aller eerst de vraag te worden beant woord, wie worden gerekend arm of behoeftig te zijn, zoodat men hen niet aan hun lot mag en kan overlaten. Het ligt wel voor de hand, dat het er veel van afhangt, op welk standpunt men zich plaatst bij de beantwoording dezer vraag. Wie meent, dat een mensch het met weinig in het leven kan doen eji het in allen gevalle met weinig moet doen, als hij het niet heeft, zoo iemand zal een ander natuur lijk niet spoedig behoeftig noemen. Of dit standpunt te verdedigen is, betwijfelen wij. Ook is het be kend, dat de tijden zijn veranderd en met hen de levenseischen, zoo dat men tegenwoordig onder een menschwaardig bestaan iets andera verstaat dan vroeger. Het is alzoo verre van gemakkelijk een voor alle gevallen geldend criterium van armoede vast te stellen. Toch mag, meenen wij, worden gezegd, dat armoede zeker aanwezig is, waar de mensch zelf niet kan voor zien in de eerste en eenvoudigste behoeften van het leven. En dan zijn die eerste en eenvoudigste be hoeften van het leven de behoef ten aan voedsel, aan klee ding en aan een menschwaardige woning. Wat daarboven is, zou men „desnoods" iets overbodigs kunnen noemen, doch zonder deze drie dingen gaat het toch beslist niet. Daarom bedoelen wij in het vervolg met armen die menschen, die zeiven om verschillende rede nen aan een of meer van deze drie levenseischen niet kunnen vol doen. De oorzaken van de behoeftig heid zijn zeer uiteenloopend. Er zijn er, die ten gevolge van hunne luiheid niet altijd voldoende ver dienen om zich het noodige aan te schaffen. Zij moeten, en terecht, ondervinden, dat waar is het oude woord, dat wie niet werkt, ook niet eten zal. Anderen maken dadelijk op wat zij ontvangen, leven van de hand in de tand en hebben niets meer, als er eens een kwade dag komt. Ook zijn er, die door hun slecht levensgedrag aan lager wal geraken en dan dikwijls de kracht, de energie, de lust en, hélaas, ook de medewerking missen om weer te geraken tot een behoorlijk en fatsoenlijk bestaan. In de bovengenoemde, en nog wel meer gevallen is natuurlijk alleen sprake van armoede door eigen schuld. En nu zeggen wij niet, dat voor dergelijke personen niets gedaan mag worden om hen weer op te richten en in betere conditie te brengen, doch dan moet dit zeker geschieden langs een anderen weg dan door het gewoon verleenen van onderstand of door opname in een liefdadigheidsge sticht. Schakelt men nu hen uit, die bun - - het eigen gedrag te wijten heb ben, dan kunnen .als de meest voorkomende oorzaken der armoe de worden genoemd ouderdom, lichamelijke gebreken, voortduren de Riekelijkheid, de dood van den kostwinner, ouderloos-zijn, werk loosheid, kortom, omstandigheden, waartegen do mensch niets ver mag, doch die tengevolge hebben dat; hij buiten eigen schuld niet in fcijn levensonderhoud kan voor zien. Ben dergelijke armoede nu is er in 411e tijden en onder alle volken geweest, en wij meenen, dat ze er ook» wel altijd blijven zal. Gelukkig daarom, dat er altijd en overal eveneens menschen zijn geweest, die (door naastenliefde of door hun godsdienst daartoe bewogen, het als ihun plicht hebben beschouwd om hun behoeftige medemenschen te hulp te komen en hun het leven zooveel mogelijk dragelijk te ma- kern In haar oorspronkelijken vorm most de hulpverleening wel p a r- t i cm 1 i e r e zorg zijn geweest; de een: hielp den ander, omdat deze tot zijn verwanten behoorde of door zijn toestand het medelijden opwekte. Waar later het maat schappelijk leven ordelijker en in gewikkelder werd cn ook de gods dienst kwam met zijn leer en ge bod, der naastenliefde, ging er op dit terrein geleidelijk steeds meer arbeid uit van de kerken, die het moet worden erkend in het verleden in zake armenzorg zeer veel hebben gedaan en heden ten dage nog doen. De bemoeiing der overheid in dezen is meer iets van de laatste eeuwen. Toen bleek, dat de particuliere en de kerkelijke zorg, hetzij wegens gebrek aan middelen, hetzij om andere rede nen, te kort schoten, heeft de over heid gemeend een deel der taak te moeten overnemen. Zoo ont stond de zoogenaamde burger- 1 ij k e armenzorg, die tot nu toe echter in hoofdzaak, althans in ons land, niet anders dan aanvullend, subaidieerend optreedt. Door velen wordt tegenwoordig in twijfel ge trokken, of dit standpunt van den staat nog wel beantwoordt aan de eischen van onzen tijd. BUITENLAND. HET VREDESVERDRAG. De eilanden in den Stillen Oceaan. Dei wetgevende raad en het. huis van Afgevaardigden van Australië hebben hun goedkeuring gehecht aan de over eenkomst krachtens welke de vroeger aan Duitschland behoorende eilanden in don Stillen OccnoD komei.. pn w.^1 die zuidelijk van den Aequator liggen aan Australië en Nieuw-Zeeland en die tem Noorden dnnrVan liggen aan Japan. DFITSCHLAND. llaHse's toestand gevaarlijk. Naar Zaterdagochtend gemeld werd, as de toestand van Hnase gisteren verder achteruitgegaan. Gisterenavond de temperatuur boven 40 graden. Men vreest ernstig voor zijn levep. De moord op Eisner. Te Müncheu begint den 14en Novem- iber Iset proces tegen graaf Areo, den moodenaar van Kurt Eisner. Arco be kent de daad met opzat en overleg 1c hebben begaan. Als motief geeft hij op, dat hij Eisner's aandeel in de regeering als een ongeluk voor Beieren be schouwde. Er zijn geen bewijzen ver schaft, dat Arco lid bf-werktuig van een samenzwering, of dat hij mede plichtigen had. Hij wordt niet beschul digd van doodslag, maar van uioo'd. Tien dagen geen per HetiDuitsche Rijkeministerio heeft beslotbn, behalve de sterke beperking na toe van hot spoorwegverkeer, het geheele personenvervoer op de Duitsoho spoorwegen van 5 November af voor tien dagen stop te zetten. Al leen zullen uitzonderingen worden toe gestaan voor arbeiders verkeer en voor- 'stadsverkeer. Deze maatregel is geno men in verband met de aardappelen- en Bteenloolenvoorziening. Het besluit is genomen niettegen- aancte de spoorwegdirecties zich tegen dezen -maatregel verklaarden. IERLANDr .Aanvallen op politiebureau*. Vrijdag heeft e>en aantal gewapends mannen in een auto een aanval gedaan op het politiebureau te Sismallin. het graafschap Meathe, in Ierland. Een dor politieagenten werd bij de verde diging. gedood. Denzelfden nacht werd eveneens een aanval gedaan op hot politiebureau to Ballyvor, in het graaf schap West Meath, waarbij een politie agent werd doodgeschoten. De aanranders wisten in beide ge vallen tte ontkomen. EGYPTE. De „Times" meldt uit Caïro dd. 30 Oct.13r is een ernstige staking uitge broken onder de karrevoerders en dra gers op de katoenmarkt te Alexandrië. De beitl» katoenbeurzen zijn gesloten om speculaties in katoen te voorkomen. DENEMARKEN. Eeu ernstig spoorwegongeluk. Een sneltrein uit Korsoer is Zater dagavond dicht bij 'Kopenhagen op een trein uit Kallundborg geloop en. Vijf of zes waggons en een locomotief stortten langs dB helling naar boneden en wei den vernield. Het aantal doodon en ge wonden! dat nog niet vaststaat, wordt voorloopig op minstens 60 gescha' JAPAN. Ontploffing op een .Tapansclien kruiser. Uit Tokio wordt gemeld Woensdag j.1. heeft een ontploffing plaatB gehad in den geschutstoren van een Jnpansoh oorlogsschip, die uiteen geslagen werd en in zee terecht kwam. offUler en 12 manschappen werden' vereeheldeue gewond. De 20 oï« keizer was getuige val het oügeluk. De torpedojager „Hamakaza" werd door de hoog opslaande golven over spoeld. De kapitein Karita, die in den toren was, werd zwaar gewond. Commandant Gazao van het le eska der torpedojagers word gedood. VEREENIGDE STATEN. De staking der mijnwerkers. Niettegenstaande de waarschuwingen der regeering is Zaterdag de mijnwer kersstaking in de Vcreenigde Staten begonnen. De eischen der mijnwerkers betreffen niet zoozeer een loonsverhoo- ging in verband met de hoogore kosten van levensonderhoud in dat opzicht had de ministor van arbeid een bemid delingsvoorstel gedaan, waardoor aan de redelijke verlangens der arbeiders zou worden tegemoetgekomen dan wel een rcgeliDg der arbeidsvoorwaar den, die tot een zeer aanzienlijke vec- hooging der productiekosten zou moe ten leiden. De mijnwerkers eischten n.1. een loonsverhooging van 60 procent, een vijfdaagscho arbeidsweek en een zosurigen arbeidsdag. Eischen, die volgens de mijneigenaars den prijs per ton -kolen mot ruim tweo dollars zou doen stijgen. En dus op het geheele in dustrieels leven de allerzwaarste lasten zouden leggen. Met groote moorderheid heeft zoowel het huis van afgevaardigden als dc Senaat een motie aangenomen, waarbij de regeering steun om tegen de staker.- op te treden, wordt toegezegd. Eop verbodsbepaling is uitgevaar digd, inhoudende, dat geen vakvcrecni- gingsbostuurders schriftelijk noch mon deling opdrachten mogen verstrekken tot het steunen dor staking; dat zij allo opdrachten tot het bevorderen of doen ingaan van stakingen moeten herroepen en dat zij moeten afzien van verdere handelingen, welke staking kunnen aanmoedigen of uitlokken evenals van het uitkccrcn van sta- kingsgelden en van het inzamelen van stakingskassen. Sterke troepenafdeelingon zijn naar het mijngebiod gedirigeerd en hebben reeds verschillende mijnen bezet. Do regeering heeft de openbare mee ning achter zich. KORTE BERICHTEN. Het Oekrainsch persbureau te Wee- nen Verneemt, dat in het gehucht Ku- ronpfctnyky (district Brzezany, Oost- Galioië) 400 gezinnen gedwongen zijn om in holen onder den grond te leven. Ook in acht naburige dorpen zijn alle huizen in de ascli gelegd, zoodat de bewoners ook daar in holen hun toe vlucht moeten zoeken. De herinneringen aan den oorlog van lieden, die in de jaren '14'18 een leidende rol gespeeld hebben, zulten binnenkort vermeerderd worden met (li© van admiraal Scheer, die een beeld geeft van de werkvraamheden van de Dultsche vloot, cn vooral van den slag hot Skagerak en den duikbootoorlog. BINNENLAND. De kolendistributle. De mededeeling van het „Hbl." „dat .de Kolendistributie de groc- „pen B. (kantoren etc.), C. (open bare gebouwen, ziekenhuizen etc.) „en D. (publieke vermakelijkhe- ,den) het volle rantsoen in kolen „zal doen verstrekken", behoeft eenige aanvulling. De ontbrekende percentages (25 voor groep C en 35 voor groepen B en D) mogen de Brand- stoffcncommissies alleen leveren in gietcokes. Andere brandstoffen dan gietcokes mogen voor deze aanvulling niet worden verstrekt. De vferbruikers, die onder groep C behooren, genieten de voorrang. „Voor zoover de betreffende ver bruikers niet in bet bezit zijn van centrale verwarmingen, zullen zij w aarschijnlijk toch met deze sup- pletolre levering van gietcokes ge baat zijn, indien zjj de gietcokes met de kolen, welke zij in voorraad hebben, gemengd stoken," merkt de Rijks-kolendistributie op in de circulaire waarin zij aan de Brand- stoffemcominissies van een en an der kennis geeft. Woningnood. Door het hoofdbestuur van de Ondetofficiersvereen. "der ^.Land macht „Ons Belang" is den Minis ter van Oorlog verzocht maatrege len to willen nemen om in den wo ningnood voor onderofficieren te voorzien. Een verstandige maatregel. De winkeliers te Winterswijk hebben besloten alle artikelen, die ze in hunne zaken noodig hebben voor gezamenlijke rekening wa- gonsgewijze te laten komen, ten einde op die wijze de hooge vrach ten te ontloopen. Gemeentelijke verkoopplaats van schoenen, kousen en katoen. Zaterdagochtend is in het ge bouw Odéon, aan den Singel, ge opend de gemeentelijke verkoop plaats van schoenen, kousen ei katoen, in tegenwoordigheid van den burgemeester en mevrouw Tellegen, wethouder de Miranda, een groot aantal raadsleden, ver tegenwoordigers van vakvereeni- gingen en vrouwenverenigin gen, enz. De opening geschiedde zonder bijzondere plechtigheid. Dadelijk nam de verkoop een aanvang tegen prijzen, die vèr be neden de geldende winkelprijzen zijn. Er was onder de genoodigden veel animo om te koopen. Zelfs zag men een heele rij raadsleden, die bezig waren goedkoope Ameri- kaansohe schoenen te passen. Maandag wordt de verkoopplaats voor het publiek opengesteld. Postverzending naar Ned. Oost-Indië. De port voor Nod. Oort-bkUë zal voortaan worden verzonden als volgt: a. des Dinsdags, in aansluiting op de des Woensdags uit Vüssin- gen vertrekkende stoomschepen van de maatschappij „Zeeland" verder met Engelsche stoom schepen; b, des Zaterdags met de uit Am sterdam resp. Rotterdam afvaren de stoomschepen van de maat schappijen „Nederland" en „Rot- terdamsche Lloyd". Tot nader order wordt met de des Zaterdags vertrekkende Ne- derlandsche stoomschepen alle cor respondentie voor Nederlandsclr Oost-Indië verzonden, welke nè do verzending des Dinsdags via En geland wordt ter post bezorgd, be halve die, voorzien van eene aan wijzing tot verzending via En geland. Zeepostverzending naar Ned. Oost-Indië. De eerstvolgende verzendingen langs den rechtstreekschen zee- eg hebben plaats: 8 November e.k. per stoomschip „Jan Pietersz. Coen" van de maat schappij „Nederland". 15 November e.k. per stoomschip „Sindoro" van de „Rotterdam sche Lloyd". 22 November e.k. per stoomschip AVillis" van de „Rotterdamsche Lloyd". „Economie" en Rijksbureaus. Eenige opmerkingen van de Rekenkamer. Aan het verslag aan de Tweede Kamer der Algemeene Rekenka mer nopens hare werkzaamheden over het jaar 1918 is het volgende ontleend: Gebleken is, dat door het Dep. van Landbouw bij instelling der crisisorganisaties geen voorschrif ten waren gegeven voor de inrich ting van de administratie of an derszins. Het gevolg hiervan was, dat op enkele kantoren in het eerste tijdperk van hunne werk zaamheid de administratie zeer on voldoende en gebrekkig was ge voerd, wat de controle ten zeerste bemoeilijkte. De administratie van een der regeeringscommissarissen, belast met de rjjksgraaninzameling was zelfs zoodanig verward geraakt, dat de op 1 Januari 1919 opgetre den nieuwe functionaris een ge heel nieuwe boekhouding moest aanleggen en de boekhouding van den afgetredene door een daar toe aan gewezen accountant zal meten wnrrifin hitof tt'orl't. ©n in roe gebracht. De dure Rijks'oureaux. Bij twee van de te 's-Graven- hage gevestigde rijkskantoren was voor inrichting en meubileering niet minder dan pl.m. ƒ120.000 en pl.m. 60.000 uitgegeven. In het voor een dier kantoren gehuurde perceel was de installatie voor centrale verwarming met de elec- trische schelgeleiding en eenige zeilen, loopers en lichtkronen over genomen voor eene som van 12.000; in het pand aangekocht voor het andere kantoor was eene inrichting voor centrale verwar ming aangebracht voor 4000. Beide verwarmingsinstallaties ble ken onbruikbaar of althans voor de behoefte onvoldoende, zoodat daarna nog aanzienlijke bedragen voor de aanschaffing van haarden en kachels werden besteed. Voorts werden groote uitgaven aangetroffen voor vloerbedekking waarbij zelfs voor zolder, zol derkamers en gangen was gebruik gemaakt van viltpapier met gra niet inlaid voor bureau-tafels, waaronder een mahoniehout, voor bureaustoelen voor 40 h 85 per stuk, voor platen en gravures voor klokken, waarbij een antieke ko lompendule voor ƒ200. De Kamer schreef aan den mi nister van Landbouw, het te be treuren, dat niet getracht was door het oefenen van preventief toe zicht dergelijke buitensporige uit gaven, die vooral voor instellingen van tijdelijken aard niet te verde digen waren, te voorkomen. Het trok ook de aandacht, dat bij het aanschaffen van meubelen, bureaubehoeften, enz. niet ge streefd was naar de voordeeligste wijze van aanschaffing door aan concurreerende handelaren prijs opgaaf te vragen. Meestal waren alle leveringen aan denzelfden leverancier ge gund. Zoo was aan het Rijkskan toor voor vee en paarden, dat in Mei 1918 was ingesteld, door een zelfde firma in November 1918 reeds voor ƒ228.000 geleverd. Ook voor uitgaven, die in de ge wone rijksadministratie aan vaste regelen gebonden rijn, zooals de vergoeding voor reis- en verblijf kosten, waren naar het schijnt geen duidelijke voorschriften ge geven. Op de kantoren, waar de Kamer haar controle spoedig na de instel ling kon aanvangen, kon de com missie, door haar met het onder zoek belast, de noodige aanwijzin gen geven. Daar zijn dan ook de bepalingen van het reisbesluit in acht genomen. Elders echter was geen enkele regel gevolgd en waren naar het schqnt, alle uitgaven, door de rei zende ambtenaren, in rekening ge bracht, ongelimiteerd toegelaten ook waai- die van geheel particu lieren aard waren. Het was uiter aard niet doenlijk al hetgeen uit dezen hoofde ten onrechte was be taald, nog terug te vorderen, omdat de betrokkenen ootolageti waren. i grootendeele reeds Dc salarieering der crisisambtenaren. Bjj het bepalen van de bezoldi gingen der crisis-ambtenaren klaarblijkelijk geen vaste lijn ge volgd. Overeenkomstige functies waren op de verschillende kanto ren zeer uiteenloopend gesala rieerd. Bij de meeste crisisinstellingen was voor overwerk geen extra be looning betaald. Waar dit wel voorkwam, geschiedde het, voor zooveel is nagegaan, meestal op bescheiden schaal. Bij een der kan toren eohter was over 1918 niet minder dan pl.m. 30.000 wegens overwerk uitgekeerd. Het trok daarbij de aandacht, dat niet al leen de ambtenaren van lageren rang, maar ook de afdeelingschefs en de inspecteurs in die uitkeering hadden gedeeld. Bij een ander kantoor was aan de ambtenaren niet alleen koffie, thee en melk verstrekt, wat tot 1 Januari 1918 ook op andere kan toren voorkwam, maar bovendien broodjes met vleesch, eieren enz. wat nergens elders was aangetrof fen. Over het tijdvak van October 1916 tot 31 December 1917 had dit eene uitgaaf van ruim 12.000 ge vorderd. Wel was met 1 Januari 1918 met dit misbruik gebroken, maai- toen was ter vervanging van de vroeger verstrekte consumptie eene algemeene traktementsver- hooging verleend. De commissie, door de Kamer met het onderzoek ter plaatse be last, heeft in vele gevallen gele genheid gevonden wenken te ge ven, die tot verbetering in de ad ministratie en tot bezuiniging in het beheer hebben geleid. Vele' door haar gemaakte bemerkingen hadden ten gevolge, dat ten on rechte of te veel in uitgaaf ge brachte bedragen werden terugge stort. Luxurieuse inrichtingen bij Koloniën. In 1918 werd aan het hoofdge bouw van het departement van Koloniën een nevengebouw toege voegd. In dit nevengebouw, dat aanvankelijk bestemd was voor don technischen dienst bij het de partement, werden op verlangen van den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van Kolo niën, ook vertrekken opgenomen voor den minister en den secreta ris-generaal. Toen de bouw grootendeels was afgeloopen, werd besloten niet den technischen dienst, doch de verschillende bureelen, welke meer direct bij "den secretaris-generaal bohoordou, alsmoda d© bibliotheek van het hoofdgebouw naar het ne vengebouw te verplaatsen. Bij de inrichting van dit nevengebouw werd met de gewijzigde bestem ming der betrokken lokalen reke ning gehouden. Zij werden daarop door den toenmaligen minister en den secre taris-generaal in gebruik ge nomen. De tegenwoordige minister gaf echter de voorkeur aan een ves tiging, in het hoofdgebouw; in verband daarmede werden weder om lokalen in dat gebouw voor hem ingericht. De overgelegde opgaaf van kos ten heeft bij de Kamer den indruk estigd, dat de inrichting van het nevengebouw in sommige op zichten wel op minder kostbare wijze had kunnen plaats vinden. Voor de ministerskamer in dit gebouw werd in totaal uitgegeven 8432, o.a. voor de aanschaffing van een lichtkroon 900, voor meu belen ƒ3211, een klok ƒ240 en twee karpetten 1860. De inrichting van de kamer van den secretaris-generaal eischte niet minder dan 6075, o.a. voor een karpet f 1017, een gashaard 555, lichtkroon 880 en aan meu belen 2496. Voor de inrichting van het ne vengebouw werd in totaal uitge geven 115.324. (Tel.) Een waarschuwing aan de gemeenten. Naar aanleiding van het feit, dat verschillende gemeenteraden er in den jongsten tijd toe zijn overge gaan de belooningen van het amb- tenaarspersoneel in eenigen vorm belangrijk te verhoogen, zonder dat men zich rekenschap heeft gege ven van de geldelijke gevolgen, welke zoodanig besluit na zich sleept, heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken eenige wenken gegeven ter voorkoming van eene ontwrichting van de gemeentefi- nanciën. Een onafwijsbare eisch wordt het in de eerste plaats genoemd, dat in onverbrekelijk verband met een besluit tot toekenning van loons verhooging worden aangewezen de middelen tot dekking. Niet in een, min of meer vagen vorm, maar al dus, dat hetzij worde vastgelegd uit welke reeds beschikbare inkom sten de uitgave zal gekweten wor den, hetzij een nieuwe bron van in komsten worde gecreëerd, vol doende om het toe te kennen be drag in zjjn geheel te dekken. In de tweede plaats schijnt het den minister geen onredelijk ver langen, dat dergelijke beslissingen nimmer worden genomen dan na degelijke voorbereiding. Gewenscht wordt, dat n.L de ge meente een taak wil overnemen, die tot dusver door particulieren was vervuld, dit ook niet geschiede door een eenvoudig besluit ad hoe, maar dat behoorlijk de wettelijke voorschriften, welke de gemeente lijke bedrijven beheerschen, wor den in acht genomen. Mocht een verzoek om rijks- at enn. ia welkaa rara daa eok, ia- komen, dan zal het gemeentelijk financieel beleid aan bovenbedoel de regelen worden getoetst. Desertie van bewakingstroepen. Zaterdagmiddag zijn een 70-tal infanteristen, behoorende tot het bewakingsdetachement te Harder wijk, gevlucht. Volgens mededee- liugen ligt de oorzaak van deze ontvluchting voornamelijk in on tevredenheid over de regeling van het verlof. Deze zou, doordat het detachement te zwak was, onvol doende zijn. De meeste desertours zijn Am sterdammers. GEMENGD NIEUWS. Levend verbrand. In de machinekamer van de sleepboot Cor, die op de Dordtsche Kil voer, is Donderdagavond, naar de „Dordr. Ct." meldt, een bruin- kraan van den stoomketel gespron gen, tengevolge waarvan de ma chinist B. B. uit Rotterdam, die zich blijkbaar niet tijdig uit de voeten heeft kunnen maken, door den ontsnappenden stoom levend verbrand is. Een afschuwelijke moord. Het Assizenhof van Henegou wen heeft twee doodvonnissen ge veld in zake den afschuwelijken moord op Jacques Ernest te Ger- pennis. Het slachtoffer ontdekte, toen hij na den wapenstilstand naar huis terugkeerde, dat zijn vrouw be trekkingen had aangeknoopt met zekeren Delisée. Hij onderhield haar hierover ernstig, waarna de vrouw en Delisée besloten Ernest uit den weg te ruimen. Delisée ver zekerde zich tegen een belooning van 500 francs de medewerking van een ander individu, zekeren Dubois, hoefsmid van beroep. De lisée lokte het slachtoffer naar buiten en de smid, die hen gevolgd was, overviel het slachtoffer met een Ijzeren schop en ranselde hem dood. Men vond later 25 wonden op het lijk. Na den moord keerde Delisée met de politiemuts van den ver moorde naar zijn vriendin terug en zeide: „Ziezoo, dat is gebeurd", waarop hij de muts in het vuur wierp. De vrouw toonde zich uit gelaten van vreugde. De vrouw en de smid bekenden. Delisée echter loochende alles. Het Hof veroordeelde de twee mannen ter dood en de vrouw tot levens langen dwangarbeid. Moord. Tusschen zeelieden van verschil lende nationaliteit ontstond Zater dagavond omstreeks negen uur, om een tot nog toe onbekende reden, twist in het logement Danske Kro nen aan de Tolhuisstraat te Rot terdam. Rechts en links werden slagen uitgedeeld, waarbij de losse werkman J. van Dam, uit de Atjeh- straat, een slag met een flesch op liep en aan een arm verwond werd. Daarna verlieten de vechtende zeelieden het logement en zetten op straat hun twist voort. Even la ter zakte een der vechtenden, een Noor, op straat ineen. Met een mes was hij in den hals gestoken, waar bij eén slagader werd doorgesne den. Dr. D. Rempt, wiens hulp men inriep, kon slechts den dood vaststellen. De dader, een Spanjaard, vol gens zeggen deel uitmakende van de bemanning van het stoomschip Nordfield, in een van de dokken liggende, ontkwam, terwijl de Ame- rikaansche stoker P. P„ eveneens behoorende tot de bemanning van de Nordfield, die de vlucht nam, toen hij den Noor zag vallen en daarom in den beginne voor den dader werd aangezien, in de Veer- laan door een agent van politie, die hem met eenige burgers nazat, met zijn revolver in het zitvlak is ge schoten. Poging tot ontvoering. De „Times" verneemt uit New- York, dat de politie een samen zwering van vier mannen ontdekt heeft, die ten doel had dun zoon van den bekenden Ford, Henry Ford, oud 25 jaar te ontvoeren. Het plan was hem in de auto, die hem voor zijn kantoor wachtte, te be dwelmen en vervolgens naar Mount Clemens, twintig mijl van Detrolt te brengen en daar in bewaiting te houden en een losgeld te eischen van een ton. Twee jaar geleden misluldte een dergelijke poging om een klein zoon van Ford te ontvoeren. Aato-bandleten. Te Havre zijn twee emplojlé't van de spoorwegen, die een som gelds van 112.000 francs naar een bureaux overbrachten, op Klaar lichten dag door vier bandSeten overvallen, die plotseling in een auto naderden. Na dé beide em- ployé's hevig te hebben mishan deld vluchtten zij met het gelid in den auto. Alle nadere inlichtingen over deze zaak, die aan de ge schiedenis van Bonnet her imkert, ontbreken nog. Voetbat. HelderH. B. C. l-O. Bij <1« thuisclub ontbreken Balk, v. il. Wal, Alberts en H. Selderbeek op het uppèl. Daarentegen zijn Duinker en Versluije weer van de partij, terwijl, N. N. op verdienstelijke wijze doelman Balk verving en Jongbloed de afwe zigheid van II. Selderbeek geheel deed vergetea. Bak speelde vóór ruet rechts- bvitea n enderscheidde ziek klafcig. dat hij go«d zijn plaats hield, wat ook hoede heeft een zeer gunstig figuur gemaakt en zich volkomen gerehabili teerd van de blamage van den rorigen Zondag tegen H. S. V. De spelers ble ven nit elkaar en hebben daardoor veel meer schietkansen gekregen; ze hab- dan ook hun best gedaan vooral in de eerste helft maar vonden den H. B. C.-doelman in uitstekenden vorm. Deze heeft zijn club voor een grootere nederlaag die overigons zeer ver diend zou zijn. geweest behoed. Aanvoerder Bak wint den toss en laat H. B. C. tegen den orkaan in af trappen. terwijl H. ale volgt uitkwam: N. N. Kroon DuiBker Jnrg Tiessen Versluijs Bak Jongbloed Selderbeek Prins Smit. De wind etend pal van doel op doel, zoodat H. B. C. het. niet gemakkelijk kreeg; de verdediging kon dan ook, on danks flink werk, niet verhinderen, dat H. reede dadelijk de overhand had. Flink gesteund door Tiessen on Ver sluije, viel de voorhoede telkens aan. het samenspel ie goed en blijft goed, terwijl men elkaar ruimte laat. Tiessen is tenslotte de eerete, die een schot inzendt, maar de bol vliegt bezijden de rechterpaal; Frite weet zich dan uit een kluitfe Heemstedere los te wringeu en schiet recht op den keeper aan, deze staat reede klaar om te vangen, als een rukwind hem perten speelt on den bal juist over aijn handen heen in het net verdwijnt. „Helder" leidt dus reeds spoedig met 10, en stoeds blijven zij in het offensief. Prins, Frits, Jongbloed beproeven daarna alles om de score grooter fe Baken, en hoewel er zuiver geschoten werd, laat de voormalige Edamsche doelman 'zich niet meer ver rassen. Zijn vangen is prachtig, terwijl hij zich steeds juist weet op te stellen het spel blijft volgen. Zelfs Ver van Smit gezegd kan worden. De voor- sluijs waagt van verre een kans; ook dit. mooie'schot wordt gehouden. Dan ziet eindelijk de H. B. C.-verdediging kans het spel eenige oogenblikken te verplaatsen. Jurg kan zijn wing niet houden en deze gaat er vandoor, een schot volgt, maar N. N. stopt. Een strubbeling voor doel loopt uit op ©en hoekschop, die goed wordt genomen, maar buitenspel krengt opluchting. Tiessen bemachtigt het leer, sjouwt door alles heen eu zet de voorhoede weer aan het werk; als sen der gasten hands maakt in het beruchte gebied, ontgaat dit den arbiter. Een vrije schop, goed door Tiessen genomen, gaat juist naast. Den optvangt Frits een wuar- schuwing wegens ongeoorloofd inloo- pen en als Smit dan nog vanaf de lijn een mooi schot in den hoek lost, wat natuurlijk gehouden wordt, wordt rust geblazen en heeft H. een benauwde 10 voorsprong. En dan den stevigen wind 'teteo Als. weer begonaen wordt, zien we. dat Türg «n Bak van plaats verwisseld hebben. Het gaat reede direct goed en vooral de Heldersche linkervleugel brengt een paar maal verdienstelijk op; Frits ie e«n en al bezieling, met dit gevolg «ehter, dat hij te weinig reke ning houdt Bet den buitenspelregol en tweetal BOoie kansen gaan daar door verloren, doordat hij juist even te ver doorgeioopen was. Hoe uitste kend de H ldersche verdediging ook werkt, het helpt niet, want geholpen door ^en feilen wind, komt H. B. C. al meer en meer in de meerderheid. Legio kansen goaa «ehter verloren door de fijne knlteaepel-taktiek van Kroon, die zich steeds adó wist op te stellen, dat de linkervleugel, soms het geheele quintèt, buiten spel stond. Dit nam echter Biet weg, dat N. N. evengoed menig benauwd oógenblik heeft goliad, maar hij toonde zich een waardig plaatsvervanger van Balk en redde tweemae' mooi. Toch viel het schieten van de Heemsteedsche voorhoede ons togen, ven dan linksbinnen hadden we tenminste meer verwacht; eenmaal in vrije positie zijnde, schoot hij huizen hoog over. Bij een uitval der thuisclub komt .een der Heemstedere in botsing, mot het gevolg, dat hij van het terrein weggdleid wordt. Het doel van H. B. C. ontkomt dan aan het bekende „oog van een nèald", als door Frits en Jongbloed achtereenvolgens ingeschoten wordt, maar de doelman, geholpen door vrou we Fortuna, tenslotte hoekschop weet te wefken. Ale de gekwetste Heemste der weer in het veld is verschenen, komt Kroon in botsing en wel zoo ern stig, dat hij het veld afgedragen moet wordep en daarna per rijtuig huis waarts moest gereden worden. We ho pen dkt het malheur, dezen uitateken- den en eerlijk spelenden back overko men, piet zoo ernstig is als hot zich liet aanzien. Bij dezen, Kroon, uit naam van allen, die jou en je spel kennen, spoedip beterschap toegewenecht. De resteefende minuten zijn geheel voor „Helder"; enthousiast speelt men door, Ties6dn stelt Prins in de golegenheid een schot te lossen, maar doze zoekt het doel iets te hoog, een voorzet van Jurg komt bij Frits, die echter geen kans krijgt. Dan fluit de scheidsrech ter einde en heeft „Helder" zeer ver diend 'gewonnen. De scheidsrechter, die geen enkole maal foudeerde, wat den buitenspel regel petreft, zag twee zeer duidelijke handsgevnllen in het strafschopgebied en door H. B. C. gemaakt over het hoofd. Overigens niets dan lof over zijn coyrecte en kalme wijze van leiden, benövone. over dan grensrechter van H. B.'C., die zich volkomen neutraal tooüde. een eigenschap, die men bij deze functlonnariséen niet veel aan treft. 'En tenelbtte een saluut aan de Heldereeh# veerhoede-apelera, die ae werkel^* reerheede veradel!

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1