Bioscoopavond 15 LEIPETIT JEAN, FEESTAVOND Advertentiën. Consumenten- Vereeniging. Vergadering op Donderdag 6 Novem ber 's avonds 8 uur in het „CASINO" voor winkeliers In.r Manufacturen- en Kleedingbranche. ANT0INETTE VAN DIJK Personeels Belasting. Harmonica- virtuoos^ Donderdag in „Casino". MARINE. Openbare Aanbesteding het verrichten van eenige onderhouds werken aan de Ma rine-Bakkerij. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „de Ruyter". Blijkens bij het departement van Marine ingekomen bericht, is Hr. Ms. „de Ruyter", onder bevel van den kapitein ter zee de Jonoheere, den 80en October te Pört-Said aan gekomen. Alhier is aangekomen van IJmuiden de sleepboot Hector, van de firma Wijsmuller, die in de ha ven alhier gestationneerd wordt in plaats van de „Cycloop". De Marine-Kazerne. Eene mededeeling In een vorig nummer, omtrent de marine-kazer ne. kan tot eenig misverstand aan leiding geven. Wij deelen daarom nog even mede, dat de kazerne, of schoon op het oogenblik „uit dienst", geenszins gesloten is, en dat er steeds menschén aanwezig zijn en o.a. ook de huisvlijt gewoon doorgaat. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Gisteren werd in de Fröbelschool, uitgaande van de Vereenigtng voor V. L. O. „Jachin", Hoogstraat 40 alhier, geïnstalleerd mej. N. de Rave van IJmuiden als gedipl. on derwijzeres aan genoemde inrich ting. Waar in den laatsten tijd het Fröbelonderwijs een hoogere vlucht nam, kon het niet uitblijven dat ook speciaal daarvoor opgeleid per soneel betrokken moert worden. Reeds lang werd-hieraan behoefte gevoeld, doch verwezenlijking stuitte af op financieele bezwaren. Daartoe aangemoedigd door in uit zicht stellen van meerdere subsi die van gemeentewege ging het bestuur der inrichting gaarne over tot het benoemen van een gediplo meerde kracht en blijke het bij de a.s. behandeling der nieuwe voor stellen, door den gemeenteraad, dat ook dit College de pogingen om aan alle eischen te kunnen voldoen .op lioogen prijs weet te stellen door toekenning van voldoenden finan- eieelen steun. Sonate-avond Palavan de Weg. Voor de in eene plaats als de onze, met beperkt muzikaal leven, inderdaad vrij hachelijke onderne ming van een serie kamermuziek- avonden, te geven door de heeren Joh. F. Pala en Arie D. -van de Weg, was het succes van dezen eersten avond alleszins bevredi gend. Het feit, dat een aantal mu- ziekliefhebbei's was'te vinden, vol doende om deze concerten mogelijk te maken, stemde tot blijdschap en verheugenis. Wij worden hier in derdaad niet verwend op muzikaal gebied; met kunst- en vliegwerk worden af en toe exotische eory- pheeën geimporteerd, maar meestal gaat het niet erg van harte. Daar om is het. verheugend, dat ook plaatsgenooten eens naar voren worden gebracht, die tot nog toe. hun licht onder de korenmaat lie ten schijnen. Want do heer van de Weg, tot nog toe, met, naar wij meenen slechts ééne uitzondering, beschei den] ijk verscholen achter het. scherm der nederige lesgeverij, is op dezen eersten Sonate-avond naar voren getreden in het volle licht zijner raszuivere pianistische eigenschappen. Zijne artistieke en technische hoedanigheden wekten terecht de bewondering en het enthousiasme der toehoorders. De heer Pala stond hem met zijne viool moedig ter zijde, doch had te kampen met do temperatuur in de zaal, die de oorzaak was dat zijn instrument minder gewillig in zijne handen was dan wij van dezen Violist ge wend zijn. In de beide werken vóór do pauze, zoowel Beethoven's Früh- lingssonate als het gloed- en passie volle opus 106 van Schumann was liet dan ook de piano die domineer de; eerst later, bij Grieg's mach tig werk, ontstond hier en daar grootere eenheid. Niettemin' wekte de volmaakte techniek van den violist terecht ieders bewondering. De heer van de Weg bracht in de vertolking zijner, technisch vaak zwaro piano-partij, gloed en hartstocht en bovenal muzikaal sentiment; zijn instrument, een mo dern-gebouwde Marquardt-vleugel door de Casino-directie aange kocht, met sonoren en fraaien toon, weende en lachte, jubelde eri zong. Wij hopen den heer van de Weg nog vele malen te hooren in zijn gloedvol spel. Zooals wij zeiden, bereikten, in Grieg's sonate op. 46 de beide artle- ten hier en daar de noodige een heid van voordracht. De violist gaf hier de volle maat van zijn talent en met name in het allegretto werd een lieflijk en artistiek samenspel bereikt. De tweede dezer sonate-avonden is vastgesteld op 12 December. Hopen wij, dat nog meerderen dan gebruikmaken van deze gelegen heid om waarlijk goede en kunst zinnige muziek te hooren! Voor het comité, onder leiding van den heer L. de Wit, directeur van het postkantoor alhier, is de voldoe ning dan zooveel grooterl A. G. O.-lezIng. Het bestuur der vereeniging A. G. O. heeft een paar malen pech gehad ten opzichte van den tweeden avond, doordat verschil lende aangeschreven heeren ver hinderd waren. Na al dien tegenspoed echter heeft thans de kans zich gekeerd, en de tweede der reeks A. G. O.- lezingen belooft dan ook bizonder interessant te zijn. Ongetwijfeld herinnert men zich den interessanten avond van An- toinette van Dijk, die oud-Hollahd- sche liederen voordroeg in het eostuum der tijden en zichzelve be geleidde op de guitaar. Mejuffrouw van Dijk komt a.s. Woensdag 12 November weder hier, en zote als uit de advertentie in dit num mer blijkt, met oon niet minder in teressant programma. Ditmaal zal Jan Hemsing, de door Pisuisse po pulair geworden pianist, haar be geleiden. Een en ander belooft een interes sante avond te zullen worden. Kaartverkoop als gewoon bij den boekhandel. Vlaamsch Operette-gezelschap. Zooals eene advertentie, in dit nummer vermeldt, zal a.s. Vrijdag in Casino optreden een Vlaamsch operette-gezelschap, onder directie van Adolf Clauwaert en Achilles Brijs, dat zal opvoeren Léhar's be kende operette „De Graaf van Luxemburg". De artisten van dit Brusselsche gezelschap getuigen door deze op voering in de Vlaamsche, dus Hol- landsclie, taal, van hun Vlaming- schap. Zij willen demonst-reeren dat Nederlanders en Vlamingen, wel verre van vijandig tegenover elkander te staan, elkander moeten steunen en helpen. Zij staan dan ook verre van elk aimexionistisch drijven. De Arnhemsche pers schreef over deze uitvoering o.a.: „Het zijn Vlamingen, die hier spelen, Vla mingen van wie wij weten, dat zij niets willen hebben van het an- nex'ioiiistisch drijven van zekere groepen in België. Vlamingen, die met de Nederlanders op den besten en meest vriendschappelijken voet wensclien te leven. Het Vlaamsch gezelschap verdient daarom de be langstelling van ieder." Het gezelschap telt vele goede krachten, en heeft reeds op meer dere plaatsen in ons land voorstel lingen gegeven, o.a. in den Haag- schen dierentuin. „De Graaf van Luxemburg" is een der bekendsti en mooiste operettes van Léhar. Nationale Militie. Naar wij vernemen zullen van de lotelingen voor de lichting 1920 hei volgend jaar op den gewoneii tijd worden opgeroepen de houders van de nummers 1 tot en met 91. Di hoogere nummers zijn vrijgelool. Motor- en Rh wiel wet. De Min. van Waterstaat brengt ter kennis, dat bij vonnis van het kantongerecht te Helder, aan Al- bert Quispel, geb. 18 Nov. 1901, van beroep mécanicien, te Helder, Jan in 't Veldstraat 79, wegens over treding van art. 15 der Motor- en Rijwielwet de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd voor zes maanden, te rekenen van 26 Sept, 1919 af. Boycot. Do gemeente Scho.teiiaiul zal houten noodwoningen in eigen be heer bouwen. De timmerpatroons dreigen de houthandelaars aldaar met boycot, wanneer zij voor die woningen het hout leveren. Het ge volg is, dat een houthandelaar hui ten de gemeente leverancier ge worden is. Sneeuwstorm. Zondagnacht heeft in Friesland een sneeuwstorm gewoed. Alle veldarbeid is gestaakt, het- trein verkeer ondervindt vertraging. BINNENLAND. De duurtewet. Het ontwerp-Duurtewet heeft gasteren de departementen van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Justitie verlaten. Verwacht mag worden dat het met grooten spoed door den Raad van State zal worden onderzocht zoodat het. zoo tijdig zal kunnen worden ingediend dat het nog vóór Kerstmis, tusschen de behandeling der Staatsbegi'ooting in de Tweede Kamer, zal kunnen worden afge daan. Zooals de Minister van Land bouw reeds tijdens de behandeling van de interpellatie-Sannes met een enkel woord heeft medegedeeld, wordt voorgesteld de instelling van een Oentralen Dimrteraad; daar onder komen districts-duurteraden en in gemeenten, die zich daartoe leenen, plaatselijke duurte-com- missies. De Regeering heeft Ln dezen zoo goed als geheel gevolgd het ontwerp van de Staatscommissie inzake de duurte, waarvan prof. Bruins voorzitter is. Wijziging pensioenwetten. Het hoofdbestuur van den Neder- landsclien bond van gemeente-amb tenaren heeft een verzoekschrift gericht aan den minister van fi nanciën om spoedige wijziging der pensioenwetten voor burgerlijke en gemeenteambtenaren voor te berei den, in dien zin, dat de pensioenen voor weduwen en wéezen aanmer kelijk worden verhoogd; dat daar uit de bepaling worde weggeno men, dat als pensioengrondslag voor weduwen en weezen geen hoo- ger bedrag in aanmerking kan ko men dan 2400; dat als grondslag voor de berekening van het pen sioen vaa.1 een burgerlijk en ge meente-ambtenaar zal strekken de bezoldiging gedurende de laatste twaalf maanden genoten en dat eveneens de beperkende bepaling worde weggenomen, dal. het ambte naarspensioen 3000 niet kan te boven gaan. Deze punten, zoo wordt ln de uitvoeriger toelichting te ken nen gegeven, behoeven zoo drin gend voorziening, dat -niet gewacht mag worden op cventueele voor stellén tot wetswijziging en het- ge reedkomen van het rapport der unificatie-commissie. De indiening van een ontwerp-noodwet wordt, in het adres verzocht. Aardappelmeel. Do minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft ingetrok ken de maximum prijzen van aard appelmeel, alsmede het vervoervei-- bod van aardappelmeel en het ver bod om aardappelen, aardappel schillen en aardappelvezels te ver malen. Hel gevaar van gezonken mijnen. In „Berichten aan Zeevarenden" worden gezagvoerders van schepen er op attent gemaakt dat er een groot aantal mijnen gezonken is, zonder te zijn gesprongen. De mo gelijkheid bestaat dat sommige dezer mijnen, op den bodem dei- zee liggende, nog gevaarlijk zijn. Gezagvoerders moeten er zorg voor dragen, indien eenigszins moge lijk, ten minste 6 vt. water onder den kiel te houden in de nabijheid van ondiepten of in de vaarwaters naar havens waar gèdurende den •ortog wet mijnen gewerkt is. BUITENLAND. Een compensatie voor de schepen van Seapa Fiow. In zijn zitting van Zaterdag hooft d< opperste raad besloten aan Duitscliland te vragen oen aantal kleine oorlogs schepen. drijvende dokken, kranen en ander vlootmateriaul af to staan ter -ompensntio van het. nadeel, aan de ge allieerden berokkend door de vernie ling der Duitsche schepen te Scapaflow Deze eiseh werd opgenomen in het tot Duitschlaud gerichte protocol (inzake do wapenstilstandsvoorwaarden) ENGELAND. Een nieuw slagschip. De Egnelsehc bladen maken gewag van de voltooiing van de „Hood", het grootste schip der Britsche marine. De „llood" is geenszins, zooals destijds do Dreaduought'' was, een geheel nieuwe ónstructie; hij is veeleer do ontwikke ling van het Dreadnought-typc, daar hij een vijf maal grooter paardenkracht bezit. Het schip hooft de snelheid van een kruiser met do bewapening van de grootste slagschepen. Met zijn machi nes van 1-1-1.000 paardenkracht kan het schip een snelheid van 31 knoopen ver krijgen. De tonnoninnat is 14.000 ton grooter dan die van de ..Queen Eliza- beth". Een parlement voor Ierland? Do Londenseho correspondent vai .'.Manchester Guardian"' vernoemt, dat dc- regccrings-oommissio, onder voor zitterschap van Long. inzake Ierland lot oen beslissing is gekomen. Men heeft hot volgende plan vastgosteld: Er zal een parlement zijn voor geheel Ierland, doch elk graafschap zal het recht hebben door stemming uit te ma ken, dat hot niet tot. dit parlement wil toetreden. Die graafschappen vor oen op zichzélf staand gebied met bc- s tuu reautor i.t eitendoor ben zelf go ko zen, maar zoowel het lerschc pari ment als de bestuursautoriteitc-n va het op zich zelf staande gebied moetc staan onder de ovorheid, te benoemen door den Lord Lieü'lenant; en de li sehe .,1'rivy CounciV'. De bevoegdheden van het lorsehe parlement zullen, voor zoover do om standigheden dit veroorloven, bij bent» dering dezelfde zijn als die der domi nions. Een uitzondering wordt gemaakt: voor de douanerechten, welke onder contrölo zullen staan van de voor ge heel Ierland benoemde overheid. Y^REENIGDE STATEN.' De staking. Uil Washington wordt aan dc ..West- minster Gazette" gemeld, dat de heer Stone, de leider van den bond spoorwogmachinistenen andore arbeï- deï-sleiders, een onderhoud ntmuon ge had met den heer Palraer, den attorney- goneral der Vereenigde Staten. Stonc verklaarde niet voor de spoorwegar beiders te willen instaan, indien het bevel van Tndianapolis ook hun opge drongen wordt. De geprikkeldheid van de leden der vier spoorwegorganisaties heeft het hoogtepunt bereikt. Elke po ging om een staking to verbieden zou lolden tot bet verlies van hot- gezag der'leiders. Naar verluidt, zal de regeering niet afwijken van den weg. welken zij be sloten heeft te volgen, terwijl men ge looft, dat do arbeiders ontevreden zul len worden over dc leiders en spoedig zouden kunnen weigeren hen te volgen. Senator Kenyon heeft medegedeeld, dat de Senaatscommissie voor arbeids zaken do instelling van een rand tot bijlegging van stakingsgeschillen heeft aanbevolen, DENEMARKEN. Het spoorwegongeluk bij Kopenhagen. Berlijn, 3 Nov. Over het spoorweg ongeluk té Kopenhagen meldt hot „Berl. Tageblutt'' nóg de volgende bijzonder heden: Uit den trein van Kallundborg, die 's avonds om 9 uur in Kopenhagen zou aankomen, viel bij Vïgerslev een kind uit een coupé. De trein werd tot staan gébracht en reed langzaam terug. Toen men het kind gevonden had en de trein zich langzaam in beweging zotte, kwam dc D-troin uit Korsör en reed op den trein in. Een vijf wagons, van den trein uit Kallundborg werden verpletterd. De locomotief, do tender, oen bagagewagen en een personenwa gen van don trein uit Korsör rolden van den hoogen spoordijk naar bonoden. Den goheelen nacht, werd gewerkt aan de redding van de slachtoffers, 's Mor gens waren er al 25 personen gedood en 30 gewond to voorschijn gebracht, maar nog vele lijken lagen onder de puinhoopen. Men heeft tot nu toe kun nen uitmaken, dat 41 personen gedood zijn. Alleen onder de locomotief wer den 9 lijken gevonden. de omstanders goed 'en wel wisten wat er gebeurd was, voor hun ver baasde oogen in de richting van den Kneuterdijk verdween. Dit alles speelde zich in zulk een kor- tijd tijd af, dat, voor men feitelijk begreep wat er gebeurd was, de daders reeds buiten bet bereik waren. Het dauiespersoneel in den win kel schreeuwde van schrik, terwijl do heer Goudsmit zelf naar buiten rende, maar ook te laat. Een der heeren, die toevallig aanwezig was. rende de bandieten na onder b(et roepen van „houdt den dief, houdt den dief!" en zag, hoe het tweetal de Parkstraat in reed en van daar de Kazernestraat in. Een heer, die toevallig niet- zijn auto over den Kneuterdijk pas seerde, werd door hem ingelicht en reed het tweetal achterna, maar in den doolhof van stegen en stra ten moest de auto het spoedig voor de motorfiets opgeven. De waarde van den buit kon nog niet worden opgegeven; een kost baar collier van eenige duizende guldens waarde is geroofd, maar een "stuk daarvan is later op d stoep teruggevonden. Verder is nog een aantal kleinere juweelcn geroofd. Nader wordt gemeld: De politic te 's-Gravenhage is er reeds in geslaagd, dc hand te leg gen op een paar personen, die ver dacht worden betrokken te zijn bij den brutalen diefstal, welke Zater dagavond j.1. ten nadeele van den juwelier, den heer Goudsmit, aan do'Plaats is gepleegd. Gevaarlijke luiken. In den Bosch had Zaterdag de lieer L. H. M. Rits het ongeluk in bet duister van clen avond te val len in een openstaand luik van een pakkelder, zooals er langs de Bos sche straten zoo veel aangetroffen worden. De val was zoo ernstig, dat de ongelukkige aan de gevolgen overleed. Een kwartier later viel de heer van Grabeek terzelfder plaat se en ,werd eveneens ernstig ge kwetst in het gesticht St,. Johaunes opgenomen. Zijn toestand is niet 1 evensgevaarlijk. De moord op korporaal Vos. Men meldt uit Ede: Het is de politie te Ede ten slotte gelukt den verdachte Smit tot een bekentenis te brengen. Aan de tou wen waarmede het slachtoffer ge- honden was, zag de inspecteur van politie dat deze van dezelfde soort waren als het, touw dat op Smit was bevonden. Vandaar dat nog een poging werd gewaagd en Smit voor de zooveelste maal in verhoor werd genomen. Toen Smit in het nauw werd gebracht, in verband met het touw, verzocht hij den inspecteur van politie alleen te mogen spre ken, wien bij toen huilende beken de, medeplichtig te zijn geweest aan dezen verschrikkelijken moord. Hfj bekende te hebben geholpen bij liet binden van het slachtoffer en gezien te hebben dat de zg. Springïiöf met een drietal klappen den ongelukkige tegen den grond sloeg èn be.ro na -gebonden te heli. ben op den rug nam en er mede onder tegenspartelen van bet slachtoffer, in de richting liep van de plaats waar latei' het Hjlc werd gevonden. De verdachte verklaarde in den. trein tijdens het transport dat bij drie maanden lang een ongelukkig leven bad gehad, dat hij na den moord niet van de omgeving van het misdrijf kon blijven, dat hij naar die plaats getrokken werd als 't ware, doch nooit op de plaats waar het lijk lag durfde te komen. LUCHTVAART. Postdirecteur Patten te New-York deelde mede, dat watervliegtuigen ge bouwd worden, om de groote transat lantische stoomschepen, die Amcri- kaansche havens reeds 8 a 9 uren ver laten hebben, in te halen en spoedbrie- ven voor Europa- achterna to brengen. GEMENGD NIEUWS. Een brutale inbraak. Een zeldzaam brutale inbraak heeft zich Zaterdagavond in den Haag afgespeeld bij den heer Goudsmit, juwelier op de Plaats. Omstreeks kwart over 6 reed een motorfiets, een donkerroode In- dian, komende van het Noordeinde, met een kalm gangetje de Plaats op en hield stil voor den winkel van den heer Goudsmit. De man, die achterop zat, stapte er af, liep kahn tot voor het raam, gooide toen plotseling een rond ijzeren voorwerp, dat een middellijn had van ongeveer 20 cM., door de ruit en door het glas van dè vitrine, deed een greep in de étalage^ sprong w##r op d« fiets, die, voor MARINEBERICHTEN. Luitenant ter zee 2e kl. A. J. II. bat- van Lijnden wordt binnenkort uit Oost- Indië terugverwacht. Officier-machinist 2e kl. F. B. Crane is ter,beschikking gesteld. De onlangs uit Oost-Indië terugge keerde officier vau gezondheid le kl. D. A. Arerids is te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip al daar. Luitenant ter zee 2e kl. A. M. Flek- king is in de directie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijnenveger Medusa. Luitenants ter zee 2e kl. jhr. C. W. Veréluijs, J. 1-Iuose, S. Woldringh Szn, en G. J. Ben8lnk zijn ter beschikking gesteld. De officier-machinist 3e kl. M. de Vries, van den Onderzeedienst alhier, is geslaagd voor het examen voor zijn t.egenwoordigen rang. Naar we vernemen, zal de hoofdoffi cier-machinist 2e kl. .J. de Winde per s.f, Patria uit Oost-Indië terugkeeron Te Nijmegen is overleden de heer D. Stolp. gep. kapt. ter zee, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Opgave van ovorgeplaatsto onderoffi cieren der Zeemacht. Op 1 Nov. Sorg.- ziekenverpleger E. van der Kloot van Wachtschip Willemsoord naar Marine- hospitaal Willemsoord. Op 3 Nov. Op- permachinedrijver A. J. Stapel van v. Spoyk naar Bellona. Machinedr.raajoor A. Ghilikor van v. Spéyk naar Konin gin Emma. In de Directie der Marine te Wil lemsoord is de kleine gouden medaille voor 36-jarigen dienst toegekend aan Opporsehipper A. J, Spoor, Kwartior- meester H. de Groot, Adj.-onderofficiar der mariniers R. Kaspers. LEGERBERICHTEN. Op. 5 Nov. a.s. wordon de sergeant H. Bender en 18 soldaten, van het 21i reg. infanterie to den Helder, gedeta cheerd bij do stormscliool te Waals dorp, ter opleiding voor stormtroepen. De sergeant Th. J. Poland, van het 21e reg. infanterie te - den Helder, is bevorderd tot vaandrig bij het 13e re- ment van dit wapen. De nieuw benoemde vaandrigs J. Ofeigssen, van het 7e en A. G. J. van Oijen, van het 10e reg. infanterie, wor den dienstdoende gesteld bij het. 21e regiment, van het wapen te don ITelder. Tol aanvulling van met verlof ver trekkende manschappen zal van het 21e rog. infanterie personeel worden gedi rigeerd op de luchtvaartafdeeling te Soeeterborg. STOOMVA ARjmERIOHTEN. Stooun narliuaatschappij Nederland. ins der Nederlanden, uitreis, pass. 30 Oct. Pautellaria. dmbon vertrok 31'Oct, vau Rio Janeïi-o haay Amsterdam. oefpn, (huisreis, vertrok 31-Oei. van Port Said. Java, van Sydney (C.B.) naar Amster dam, passeerde 2 Nov. Lizatd. Lombok; uitr., arriv. 26 Oct, te Sabang. Prinses Juliana. uitr., vertrok I Nov. •au Lissabon. Rembraudt. thuisr,. vertrok 27 Oct, van Sabang. Roepnt. uitr.. pass, 2 Nov. ■Dimgo-'ness, Rotterdam se Ju- Lloyd. Patria. thuisreis, pass. 29 Oct, Pevim. Tambora, vertrok 1 Nov. van Rotter dam naar Batavia en was to 1 11 nam, in zoo. Djebres vertrok 2 Nov. van Rotterdam naar Java via Antwerpen en pass. sedert Vlissingen. rnsulindc, uitreis, vertrok 30 Oct. Suez. Tabannn, thuisreis, vertrok 27 Oct,. van Port Said. Bcsoeki, van Buenos Ayros naar Rot terdam. vertr. 1 Nov. v. St. Vincent, ('pylon vertrok 25 Oct. van Tjilatjap naar Rotterdam. Djambi, uitr,, pass, 1 Nov. Ouessant. Tambora, uitr., arriv, 2 Nov. te Seuth- ampton. Térnote. van Norfolk naar Java, arriv 29 Oct, fe Calcuttn. Kon. Holl. Lloyd. Drcéfiterlaud arriveerde 1 Nov. var Buenos Ayres te Amsterdam. Holland ia. thuisreis, vertrok 1 Nov. vai Santos. Frisin, uitr., vertr. 31 Oct. v. Lissabon. Zeolandia- arriv. 31 Oct. van New-York te Newporl-News. Kenneraerland arriv. 31 Oct. van Am sterdam te Buenos Ayres. Rijnland, thuisr., vertrok 30 Oct, van Bohia. Delfland, thuisr., vertrok 30 Oct, van Las Palmns. Maasland, thuisr., vortrok^SO Oct, van Las Pftlmas. S t oom va art,ma atscliappij Ocon an Sarpedon, van Java naar Amsterdam, pass. 3 Nov. 8 u. 45 voorin. Wighl. - HollandAmerika Lijn. Se-biedijk, van 'Java naar New-York, arriv. 1 Nov. to Durban. Socstdijk arriv. 30 Oei, van New-York te Buenos Ayres. Westcrdijk vertrok 31 Oct. van Ni York naar Baltimorc. Zijldjjlc. vau Havana naar Rotterdam, arriv, 30 Oct. to Savannah. Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, pass. 1 Nov. Cape Rac( Sloiordijk. van Antofagasta naar Rot terdam. bevond zich 30 Oct, in het Panama kanaal, Maasdijk, van Baliia Blanoa naar Rot terdam, pass. 2 Nov. Ouessant. Kon. West-Ind. Maildienst. Jan van Nassau vertrok 27 Oct. vai Barbados naar ('urn'cao, Bereniee, van Amsterdam naar West Indië. arriv. 29 Oct, te Madera. Java Bengalen Lijn. Caleutta vertrok 29 Oct. van Calcutta naar Java. Java Pacific Lijn. Bengkalis vertrok 3 Nov. van Francisco naar Java. Soerakaita, van Java naar San Fran cisco, vertrok 24 Oct. van Monade, Haven te Nie wed iep. Vertrokken van Harlingen naar aa o.aal*o*-I do,1. Vertrokken van Goole naar Harlin gen het, Ned. s.s. Friesland. ■1 Nov.-. Vertrokken naar de Noordzee d Deensche lcahellogger H. C. Orsted. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht to Nieuwediep: l Nov. door 43 korde ra: 430 tongen per stuk 0.90; 1200 middelt,ongon per stuk 0.00 a 0.50: 1200 kleine tongen per stuk O.ló a 0.10; 220 roggen per stuk 1,50; 5 tarbotten per stuk 8.— a 6.—; 6 kisten scholvisschen per kist 17.— a 14.40 kisten zet- sehol per kist 18.— a 14,—; 50 kis ten kleine schollen per kist 10.-^ a 8.— 6 kisten scharren p. lc'ist 8.50. B Nov. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 3 November. Bravo's 6.60, roode lcool 3,90— 4.60, gele 8.50—/ 4.kleinere 1.50, witte kool 1.20—1.80, drie lingen 8.10, nep 9.40—/'9.70. peen 0.90-/ 2.70, kroten 3-/ 3.20, alles per 100 K.G. Gele kool per wagon 399—406. Purmei'ond, 4 Novenber 1919 8 stapels fabriekskaas p. 50 K.G. ƒ68.50 10 boerenkaas id. 70; 408 K.G. boter ƒ3,60 5 3.70; 345 vette koeien p. K.G. ƒ1.80 ti 2.20; 147 melke en gelde 250 ti 600; 10 stieren; 32 paarden 200 ii 700; 24 vette Kalveren 200 h 240; 84 nuch tere ƒ30 ti 75; 143 vette varkens /0.8C a ƒ2.00; 24 magere ƒ0.65 a 1.05; 205 big gen per stuk 35 a 52; 1113 schapen ƒ45 tl. 75; 216 ganzen 8 a 10; 35 zwa nen 10 a 12; Kipeieren per 100 stuks 19 a 21; 400 zak appelen ƒ2.25 5 4.50; 700 zak appelen ƒ1.50 t( 7, SPORT. Vootbai. Uitslagm van Zondag 2 November. N.V.B. 2de klasse B. Z.F.C.—E.D.O. 1-1 Amstel—Z.V.V. 3-8 O.D.E.-Hollaiidia 0-0 Neerlandia-Schoten 0—1 8de klasse. B. Heider—H.B.C. 1—0 St. Voorwaarts—H.S.V. 2—2 Purmerstejjn—D.W.S. 0-0 F. K.F.C.-Rapiditas 2-6 V.S.V.—Watergraafsmeer fl—2 Bloemendaal-E.V.C. 2—0 Swift—Westfrisia 2-8 Beserve 2de klasse J>. W.F.C. 2 - Blauw-Wit 3 1-1 Z.V.V. 2-O.D.E.2 1-0 AjaxS—Z.F.C.2 2-2 A.F.C. 8—Hollandia 2 .0—1 De andere wedstrijden werden uitgesteld vanwege den sneeuwstorm. N.H.V.B. Afd. Helder. Helder II - Concordiaan II 4-2 W.I.K. Victeri 1-1 ls klasse A. Alom. Victrix II-Concordiaan I 6-0 Burgerlijke Staml van Helder vau 2—4 Nov. 1919. BEVALLENA. van Vliet-Weggc- man, A. Buisman-de Munck, d.: M. .\I. van den Berg van Saparoea-Rens, 1. A. Lafeber-Kok. z. OVERLEDEN; J. .1, Goes, 7 weken; A, Laan. 2 dagen. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moet een ingezonden stuk van den heer B. tot. hel volgend nummer blijven liggen. Daar hebt ge nooit aan gedacht! Krijgt gc vlekken in uw „pas-schoo-i ne" tafellaken, giet dan kokend wateij door dc vlek. Laat iomand hot tafel aken ophouden met de vlek boven eeii bakje en giet dan kokend water dooi] de vlek. Hoe eerder het gebeurt, hoe, beter. Meestal gaan ze er wel uit. Kc< kend vatenwater is er toch gewoonlijk na hot eten. Repareer behangsel nooit met roclit) afgeknipte stukken, maar met ge scheurde stukken. De ongelijke kantei* 'lonien na het plakken niet meer t0 zien. („Hbl.") Öymn." en lExsrc.-Vereen. „PRO PATRIA". op ZATERDAG 8 NOV. a.s. Uitsluitend voor leden, donateurs i die genoodigden, welke introductie d.d. 8 Not. ontvingen. Aangifte voor donateur vóór Vrijdag: Westgradht 43. De Secretaris, A. DE BROEKERT. Op den 8aten November 1919 hopen onze Kinderen, I H. EWAL0 en J0HANNA WAL, hunne 12Vs-j«D9« EohtvareenifllnB te herdenken. Namens hun Ouders, Broers, Zusters en Zwagers: I J. WAL •oEcbtg.K. WAL se Eohtg. I R KAPITEIN 0, WAL J WAL P KRIE3 Jb. WAL A.WALonVorloofdo Geboren WILLEM DAVID J0HANNES Zoon van M. J. LAFÈ8ER en E. H. LAFÈ3ER-Kok. De Heer en Mevrouw VAN DEN BERG VAN SAPAROEA - RENSge ven kennis van de geboorte van een ZOON. De Heer en Mevrouw RIETDIJK- Krijnen geven kennis van de ge boorte van hun dochter QEERTRUIDA MARQ1RETA. 8 Nov. 1919. Binnenhaven 35b. Eenige kennisgeving. Heden overleed in het Provin ciaal Ziekenhuis „Duin on Bosch" te Castricum onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. 8 H. PEEMAN-BECKER8, in den ouderdom van 75 jaar. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Donderdag a.s. te Den Helder. Namens de Familie: J. A. PEEMAN. Kelder, 2 November 1919. Eenige on algoraaene kennisgeving. Vereeniging voor Volkstuinhouders, v Vergadering op Donderdag 6 Nov s.s, 8 uur, in het Militair Tehuis, Kanaal weg. Het Bestuur. LEGER DES HEILS. SP00R8RACHT 38. D0N0ERD&8, ACHT UUR: Da. C. J. WARMERS. ONDERWERP „ZIJT GIJ IN HET N1TT" Ned. Nat. Werklieden vereeniging O. s. w. Afdeeling: Dragerafonda. Algemeens Vsrgadsiing op Woantdsg 5 Nofembsr, des avonds 8 uur in bovennsl dsr vorectniging. li hil gewinuht. dit dm Aldnling kijlt kiitaan. Aller opkomst dringend nosdaakolljk. HET BESTUUR. De Sub-Commitsie. KOMT op WOENSDAG 12 NOVEMBER in „TIV0U". I. MIDDELEEUWSCHE GEESTELIJKE LIEDEREN. (CAUSERIE.) BRE0ER0-LIEDEREN, MET LICHT BEELDEN BETREKKING HEBBEND OP HET MUZIEKLEVEN. III. VLAAMSCHE-, ZUID-AFRIKAAN- SCHE EN H0LLAN08CHE LEVENSLIEDJES. (JAN HEMSINB AAN DE PIANO.) Enlr6e 30 cent. TskstbOBkJvs 26 cent. Aanvang 8 uur. Kaartverkoop els gewoon. VRIJ0AS 7 NOVEMBER a s.: In do PALMSTRAAT (Ewsngeltagtio-geÈouw), uitgaande van de Nederl. Lendk. en in wendige Zending op de Friesche-, Groninger- sn Drontsche heide. PRACHT-PROÖRAMMA Hoofdfilm: „Judith van Bethulië", in vier acten, 1600 meter, en nog enkele prachtnummers. Kindervoorttelling 5'/. uur 10 et. Avondvoorstelling 8 uur 20 ct. -f- stedelijke belasting. Namens het Bestuur: Dr. J. A. VISSCHER. De Burgameestar van Helder brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het kohier no. 2a Oar Psrsoncola be lasting dezer gemeente, dienstjaar 1919, door den Directeur der Directe Belastingen enz. dén 31 October 1919 executoir is verklaard en heden aan den Rijksontvanger alhier ter invor dering is ter hand gesteld. Helder, 3 November 1919. De Burgermeester voornoemd, W. HOUWING. Provinciaal Bestuur van Noordholland. De Griffier der Staten maakt bekend, dat de bezwaarschriften van Zijne Excellentie den Minister van Finan* ciön en van P. Haagsma te Ter schelling tegen de besluiten van den Raad der gemeente Terschelling in zak» den verkoop der voormalige kazerne door Gedeputeerde Staten zullen worden behandeld in hunne openbare vergadering van 19 Novem ber a.s. des middags te 12 uur, in het Gebouw der Provinciale Griffie, Jansstraat 46, Haarlem. DG 'VArf' jarige van Rotterdam, komt Afgewisseld door van het Casino-orksst. Entrée 25 ct. plus sted. bel. Aanvang half ntgan. bij de DIRECTIE van 's RIJKSWERF te WILLEMSOORD, op VRIJDAG den 14dan NOVEMBER 1910, des voor middags ten 1 IJ uur, van: De bestekken liggen ter lezing bfj het Departement van Marine te 's-Grctvenhage, bij de Afdeeling Boek houding der Directie van 's-Rijkswerf te Willemsoord en van die- te Helle- voetslüis en bij de Directie van het Marine-Etablissement te Amsterdam, alsmede bij de Provinciale Besturen en ter Secretarieën der gemeenten Botterdam en Dordrecht. Yoor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken te verkrijgen bij de Afdeeling Boekhouding van 's Rjjkswerf te Willemsoord ad f 0.60 per exemplaar (buiten de gemeente per postwissel over te maken). Op den 12den November 1919 zullen de noodige aanwijzingen en inlich tingen gegeven worden aan hen, die zich daartoe des voormiddags van 10 tot 12 uur vervoegen op het Bureau van den Hoofdingenieur, Chef der Afdeeling Scheepsbouw. De inschrijvingen op gezegelde biljetten van f 0.50 per half vel, In gericht volgens art. 8 van het regle ment op de door of vanwege het Departement vanWaterstaat te houden aanbestedingen van werken en leve ringen (aanbestedingsreglement 1919), moeten vóór het uur der aan besteding franco bezorgd worden in de bus, geplaatst in het Directiegebouw van 's Rijkswerf te Willemsoord, Volledigs opleiding i. Badiotelegrafisl. (Rijkscortlfieaat Ie en 2e kliBie). Speciale cursus voor Stuurlieden en Amateurs, door ervaren Marconl- offioier. Alle Inlichtingen worden verstrekt. AdresVan Hogendorpitraat 87.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2