HELDERSCHE COURANT mooi, groot en goedkoop HERMAN NYPELS. I Tweede Blad. Ziet de étalages. No. 8174 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1919 47e JAAR8ANG Bedactour-ll5tqev©rj^G^Pll^BOKB Jr.j_fleldon_»_Opl«aq 7000 mx. - Abannamon tgpr Ij» i In da stad f 1.20, per post I 1.40, Baltanland f 2.40 AdTortopUta per regel 2Q ot. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gtravenhage slaagde voor liet voorloopig machinisten- diploma de heer J. Hollenberg al hier. Bij besch. van den Minister v. Marine is, met 1 Dec., benoemd tot klerk bij 's Rijks werven, met plaatsing bij 's Rijks werf te Wil lemsoord, J. Roggeveen. Door Burg. en Weth. van Helder is de heer A. Dekker, klerk ter secretarie alhier, bevorderd tot adjunct-commies, en de leerling- klerke Mej. M. G. Duinker bevor derd tot klerke. De ambtenaar ter secretarie, de heer C. Petersen, is benoemd tot Controleur van de belastingen te Grouw, gem. Idaderadeel. Mej. T. Laféber, werkzaam in het Binnengasthuis te Amster dam, heelt met goed gevolg exa men afgelegd voor verpleegster bfl het Witte Kruis. Voor het practijk-diploma boekhouden van het handels-insti tuut te Amsterdam, examen 18, 19 en 20 Nov., slaagden mej. H. Dito en de heeren L. J. Daalder, P. J. Daalder te Texel, B. Heeringa, J. van Zoonen. Voor het praktijk-diploma cor respondentie slaagden de heeren E. B. Riteco en J. J. de Ruyter, allen leerlingen van den cursus voor praktijk en examens van den heer .A. C. van der Meij. Door het raadslid, den heer J. Spruit, zijn onderstaande vra gen aan B. en W. ingezonden met verzoek om antwoord op eerstvol gende raadsvergadering: „Is het waar, dat door Docter Oudendaal van 't Zand bevolen is het café en danslokaal Bijvoet te Julianadorp, dat onmiddellijk ge meenschap heeft met de woning, gesloten te houden wegens heer- schend e besmettelijke ziekte (rood vonk), ook gedurende den avond en nacht van 26 Nov. j.1., na de paardenmarkt te Julianadorp, om publiek bezoek te voorkomen? Zoo ja, hoe komt 't dan, dat toch in alle glorie een zeer druk ge bruik is gemaakt van de aangebo den dansgelegenheid, enz. ten huize van Bijvoet op bedoelden avond en nacht, zoodat zeer wel mogelijk is, dat de besmetting door een der vele bezoekers naar elders is overgebracht? Een mededeeling van den Voor zitter van deGëzondheidscommis- sie aan den Commissaris van poli tie schijnt geen uitwerking te heb ben gehad. Is het Hoofd der poli tie nog geïnformeerd? Hoe denkt de Burgemeester te doen in het vervolg met zulke ge vallen? Alleen scholen sluiten, en verder een en ander overlaten aan de politie?" Schilderijen-Tentoonstelling. Van hedenmiddag tot en met Maandag houden de heer en me vrouw Edzard de Groot in de bo venzaal van het Militair Tehuis, Spoorstraat, eene tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en handweefwerk. Bizonderheden per advertentie. Liefdadigheidsconcert „Stedelijk Muziekkorps". Woensdagavond gaf bovenge- - noemde muziekvereeniging in com binatie met het dubbel mannen- kwartet „Inter Nos", directeur de lieer Leewens, eene uitvoering in de concertzaal van „Casino". Het was het eerste concert onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Jb. ter Hall. Doel van deze uitvoering was, om uit een eventueel batig saldo nieuwe instrumenten aan te schaf fen, daar het ledenaantal in de laatste weken sterk toegenomen is. In verband daarmede was een op roeping in de pers verschenen, om zooveel mogelijk dit doek te steu nen, terwijl inmiddels met lijsten gewerkt werd, waartoe de dames leden van „Helder's Gemengd Koor" zich geheel belangeloos be schikbaar gesteld hadden. Voor hetzelfde doel had de „Casino"- directie haar zaal gratis afgestaan. Trots al deze medewerking is de opzet niet geslaagd, want de be langstelling was maar zeer matig. Naar we hoorden, is de tijd van voorbereiding veel te kort geweest, zoodat, wat het circuleeren der lijs ten betreft, lang niet alles is afge- loopen. „Stedelijk Muziekkorps" speelde een viertal nieuwe nummers, waar van de ouverture „Zukunftbilder" en een brillante „Feestmarsch" (beiden van Silwedel) het meest op den voorgrond traden. De bezetting had reeds eene uitbreiding onder gaan, zooals we opmerkten en de opstelling was nu anders dan onder den vorigen directeur. Mochten alle plannen slagen, die het bestuur voornemens is uit te voeren, dan gaat „Stedelijk Muziekkorps" een schoone toekomst tegemoet. De hr. Ter Hall geeft zich geheel voor zijn taak en hoopt het koor in de toekomst op een nog hooger peil te brengen. Wat meer belangstel ling van de burgerij is echter ge- wenscht. Wat meer waardeering geeft tevens meer ambitie. „Inter Nos" vergastte ons op een 7-tal nummers, waarvan de meesten reeds op de laatste uit voering van dit mooie ensemble war? gebogen, twöat 1» spreking achterwege kan blijven. De vertolking was óf. De Voorzitter van het „Stede lijk Muziekkorps", de heer Jac. Bruin, sprak nog een woord van dank aan allen, die zoo bereidwil lig waren geweest, dit concert mogelijk te maken, hoewel hun werken niet met het gewenschte succes bekroond is geworden. BINNENLAND. Onze boter en Engeland. Reuter meldt uit Londen d.d. 27 November: In het Lagerhuis heeft Clynes gevraagd of er 2000 ton beste Ne- derlandsche boter wachten op export naar* Engeland en of deze, tenzij zij deze week worden ver scheept, naar elders zullen gaan, daar de uitvoervergunningen den 29en November afloopen. Voorts of het ministerie van financiën de goedkeuring heeft geweigerd voor de noodige uitgaven tot den aan koop van boter door het ministerie van levensmiddelenvoorziening. Ohamberlain antwoordde dat het departement van financiën eeni- gen tijd geleden den koop van Ne- derlandsche boter heeft goedge keurd tegen prijzen, die de 283 pd. str. per ton cif niet overtreffen. De thans gevraagde prijs bedraagt 330 pd. str. per ton fob. Het ministerie van financiën, dat in opdracht van mij handelde, heeft geweigerd den koop van deze boter goed te keuren Met het oog op den toestand van den buitenlandschen wisselkoers is het voor Groot-Britannië niet wen- schelijk om concurreerende aan- diedingen te doen voor geïmpor teerde boter tegen prijzen, die niet slechts moeilijkheden met den wis selkoers veroorzaken, doch tot verliezen voor de schatkist leiden, wanneer de boter aan de verbrui kers wordt verkocht (toejuichin gen). Het is van overwegend be lang dat de beschikbare koop kracht van Groot-Britannië zooveel mogelijk voor buitenlandsche markten zal worden voorbehouden tot den aankoop van volstrekt noodzakelijke levensmiddelen en grondstoffen. Rijst. De Vereeniging van Gemeen ten heeft, volgens de „L. K.", een niet onbelangrijke partij rijst ge kocht in New-Orleans; verschillen de gemeenten zijn ook 'met succes in Amerika ter markt gegaan, en ten slotte heeft een combinatie van kruideniers rijst gekocht in het buitenland en buiten de rystpellers om. In den loop van Januari zullen waarschijnlijk eenige groote par tijen rijst aankomen, die heel wat goedlcooper verkocht zullen kun nen worden dan thans de rijst geldt. Prov. Staten van Noord-Holland. Snbsldies Vakonderwijs. In verband met de subsidiee- ring der Vakscholen hebben Ged. aan de Prov. Staten een schrijven gezonden, waarin zij o. m. zeggen: Tengevolge van de aanstaande invoering der Wet op het nijver heidsonderwijs (1919) zal een to tale omkeer worden teweegge bracht in het stelsel van subsidi- eering der vakscholen, die onder de "-arfring van voornoemde wet vallen. Genoemde wettelijke regeling toch gaat uit van het beginsel, dat de geldelijke steun aan de betrok ken scholen zal worden verleend door het rijk en de gemeenten, zoodat voor provincialen steun geen aanleiding meer bestaat. Im mers eene eventueele bijdrage van de provincie zou slechts voor het grootste deel in mindering komen van de 70 der netto-kosten, die het Rijk voortaan zal bijdragen. Met het oog hierop zijn Ged. Staten te rade gegaan met ingang van 1 Januari 1920 alle door de provincie aan bovenbedoelde scho len tot wederopzeggens verleende subsidies, in te trekken. Betreffende de nog aanhangige aanvragen voor 1918 en 1919, voor zoover deze althans rijp voor be handeling waren, stellen Ged. Sta ten voor de subsidies te verleenen. Hieronder valt ook een subsidie aan de Vereeniging „Vakschool voor Meisjes"- alhier, ten bedrage van 1200. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Besparing op eigen rantsoen voor hulp aan Oostenrijk. Door de gezamenlijke fracties in den Rijksdag, met uitzondering van de Onafhankelijken, is het vol gende voorstel ingediend: „Met het oog op den honger snood in Duitsch-Oostenrijk ver zoekt de Duitsche grondwetgeven de Nationale vergadering aan de rijksregeering om, ondanks den noodtoestand in Duitschland ten le. de Duitsch-Oostenrijkers en vooral de stad Weenen aan meel te helpen, zoodat de behoefte aai: brood door Duitsche hulp gelenigd worde; tot dit doel moet het voor de verbruikers vastgestelde Duit sche meelrantsoen gedurende vier weken met in totaal 200 G. ver minderd worden, dus per week van 1760 G. op 1700 G. teruggebracht v/orden; ten 2e. om onmiddellijk een particuliere hulpactie ten gun ste van de hongerlijdenden ir Dwtseb-OoatÉüitjb beghiaw." ENGELAND. De slag b(j Jutland. Volgens de „Daily Telegraph" heeft graaf Beafcty, de eerste Zee- lord, geweigerd om de openbaar making toe te staan van hét offi cieel verslag van den zeeslag bij Jutland, dat onlangs door de ad- miraliteit is opgesteld. Na de ver schijning van Lord Jellicoe's boek heeft Sir Eric Geddes, die toen eerste zeelord was, onder den toen op hem uitgeoefenden aandrang, beloofd een officieel verslag van den slag openbaar te maken. Wie behoort tot den middenstand? De vxaag is gerezen in de Engelsche itad Surbiton, waar men bezig is een Middenstandsvereeniging op te richten en waar degenen, dio daarvoor leden trachtten te winnen, op eigenaardige moeilijkheden stuitten. In SurbitoD, een Theems-stadje niet ver van Londen waar velen wonen, dio zicli „voelen" waren er, die zich zeer belcedigd toon den, toen men hun kwam vragen lid van de nieuwe vereeniging te worden. Do vrouw van een effectenmakelaar toonde zich diep. verontwaardigd, dat men haar bij den middenstand wilde inlijven; ook een persoon, die er zijn beroep van maakt naamlooze vennoot- ;chappen te helpen oprichten z.g. .companypromotor" - een advocaat: een luitenant-kolonel; een landbouwer; een klein© landbezitter; een geestelij- een van zijn renten lovend "heer. wilden niet tot een dergelijke vereeni ging toetreden. Daarentegen gaven zich doktoren, winkeliers, procureurs, jour nalisten, architecten, makelaars in hui zen, kapiteins uit het leger, enz. als lid op, de dochter van een „baronet" zcide „Wij, midden-klas-menschen, moeten ons aansluiten!" Ilot bovenstaande geeft de „Daily Mail" aanleiding in een hoofdartikeltje de vraag te stellen-, wie moeten tot den middenstand worden gerekend? Het blad zelf geeft er geon antwoord op, doch citeert hetgeen „Dod's Peerage" ran zegt. Dat bekende werk geeft een lijst van degenen, die „voorrang" hebben en plaatst dan onder de zoon-- „knights", dat zijn degenen, die in Engeland den Sir"-titel hebben, perso nen als: procureurs, advocaten en an dere gegradueerden, ingenieurs, archi tecten. literatoren, doktoren, kooplie den, fabrikanten, leeraren en anderen, die goen handenarbeid verrichten, geen landbouwwerk doen of bij den klem- handel betrokken zijn, en die a'len te zamen wel eenigen „stand" innemen in de maatschappij, zonder dat de wet hep eenigen rang geeft als zoodanig. ..Opgemerkt zij", voegt de „Daily Mail" er bij, in verband met de boven genoemde verontwaardigde echtgenoot© van den effecten-makelaar, „dat van effectenmakelaars in die lijst geen mel ding wordt gcinnakt!" Droogte in Australië. De correspondent van do Daily Mail to Sydney seint treffende bijzonderhe den over do gevolgen van de vreeselij- ke droogte in Australië. Op een hoeve is het aantal schapen van 27.000 tot 5000 geslonken, op andere van 6000 tot 900, van 3000 tot 200 en van 3000 tot -100. In een uistrict zijn van de 1.500.000 schapen meer dan de helft bezweken. Van een kudde van 80.000 stuks slacht- co zijn er nog maar 15.000 over. Een paardenfokker schoot 400 goede paar den dood, om te voorkomen, dat zij langzaam van gebrek stierven. De over levende dieren zijn niet meer dan vel over been. De komende tarwe-oogst in het ge- heole gemeenebest wordt op slechts 40 millioen bushels geschat tegen 179 mil- lioen in het vorige jaar. De kleine boeren waren er slecht aan toe. Zij leefden van konijnen- vleesch en verkochten de vellen, tot de droogte ook de konijnen uitroeide. De winkeliers op het platteland gaven lang mogelijk crediet, maar moes ten hot ei delijk opgeven. Een nering doende heeft voor £46.000 aan vorde ringen in zijn boeken. GEMENGD NIEUWS. Onze keuze is in staat deze lasten verder te dragen. Een buurvrouw gaf nog een schildering van den ellendigen toestand, waarin de kinderen wa ren achtergebleven. Het bleek nog dat bekl. 7 steun wekelijks ont ving van bet armbestuur, terwijl haar oudste zoon ook nog geld in huis bracht. Ook van de patroons van haar overleden echtgenoot ont ving zij aanvankelijk een weke- ljjkscke uitkeering van 10, doch door haar slecht zedelijk gedrag was deze steun ook ingetrokken. De Officier van Justitie gaf in zijn requisitoir een schildering van het schrijnend leed, dat deze bekl. aan haar kinderen bezorgd heeft. Dezë vrouw had nog de brutaliteit om hier te komen verklaren, dat zij goed voor haar kinderen was geweest. De steunverleening door de patroons van haar overleden man had opgehouden, omdat zij volgens haar eigen verklaring wel eens een potje bier met andere mannen dronk. Bekl. is geen moe der, maar een vrouw met een stee- nen hart, aan wie moet worden dui delijk gemaakt dat zij een behoor lijke levenswijze heeft te leiden. Spr. vorderde daarom 4 maanden gevangenisstraf tegen haar. Spoorwegdiefstallen. De directie der Hollandsche Wolweverij en Ververij te Hen gelo verzond in September per spoor niet minder dan 5 pakjes, die verloren gingen. De waarde -oeg 1600; de vergoeding slechts 33. De Kamer van Koop handel zal zich tot de spoorweg directies wenden met de vraag, of er ook iets gedaan kan worden om hierin verandering te brengen. Moord? Te Zoetermeer is gisterochtend uit de ringvaart opgehaald het lijk van de 22-jarige dienstbode H. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is, omdat het lijk eenige hoofdwonden vertoonde. Zes jaar op Groenland. De Deensche poolonderzoeker Peter Freuchen, is, met vrouw en kinderen, na een zesjarig verblijf op Groenland, te Kopenhagen te ruggekeerd. Freuchen verzamelde gegevens ter staving van zijn theorie aangaande in zee vloeien de gletschers, die ijsbergen doen ontstaan. Freuchen leefde als blan ke alleen in de nederzetting van Eskimo's bij Thule. Zijn vrouw en kinderen dragen de eigenaardige, vroolijk versierde, lederen klee- dingstukken van den noordelijken stam. Een ontaarde moeder. Een weduwe, moeder van- kleine kinderen, had in het laatst van September haar woning in de Rembrandtstraat te 's-Gravenhage verlaten en haar zes kleine kinde ren daarin onverzorgd achtergela ten. Bekl. had een briefje aan den commissaris van politie geschreven en daarin medegedeeld dat zij niet voor haar kinderen kon zorgen en dus genoodzaakt was haar kinde ren achter te laten. Een rechercheur, daarop ter on derzoek uitgezonden, vond in een der kamers van bedoelde woning zes kleine kinderen, zonder vol doende kleeding, zonder hulp en zonder voedsel. De kinderen wer den medegenomen naar het politie bureau en zijn later in een gesticht opgenomen. Beklaagde, die zich hiervoor voor do rechtbank te 's-Graven hage had te verantwoorden, be weerde altijd goed voor haar kin deren te hebben gezorgd, doch door d« groqte aorgep waf zij aiet «eer deze tijden van „menschenmatoriaal". men in ons kleine land menschenlevent- nog steeds zeer hoog blijft aanslaan, is hier m. i. de leiding van ons vlieger- wapen in verzuim. Men zal mij tegenwerpen, dat in het droevig geval der luitenants Land en Van Dijk het toestel op het oogenblik van het vlamvatten te laag hij den grond was, dan dat valschermen met succes hadden kunnen zijn gebruikt. Omtrent de hoogte, waarop het toestel zich bevond, heb ik geen officieele ge gevens. Met het oog op de toekomst is dit echter slechts van ondergeschikt belang, daar een andermaal dergelijk defect misschien op eenige duizenden meters hoogte ontstaat. Voor den voor- zittenden bestuurder zal hij een tweepersoons verkenningsvliegtuig de sprong met een valscherm wel steeds moeilijker zijn, dan voor den achterin plaats nemenden verkenner, maar een kans op de redding bestaat niettemin ook voor den eerste. Het feit, dat in >n als Engeland of Frankrijk, de parachute bij het leger wellicht nog niet verplicht uitrustingsstuk is voor de vliegers, mag evenmin voor ons aan leiding zijn met de invoering daarvan te wachten tot anderen ons voor gaan. Aan het hoofd van luchtvaartbedrij ven, hetzij militair of civiel, behooren de mannen te staan, die vooruit zien; die, zooals John P. Ledeboer dat uit drukt: „The 6aving graeci of imagina- tion" bezitten. Ik hoop, dat deze regelen er toe mo gen bijdragen, dat men ten onzent zijn aandacht onmiddellijk aan de urgente uitrusting van vliegers met een val scherm schenkt. LUCHTVAART. Het vliegongeluk bij Soesterberg. De heer John Rozendaal schrijft i het „Vaderland" het volgende- Nog is het droevig ongeluk, den vlie ger-luitenants Duinker en' Perk op een reis naar Kopenhagen in Oldenburg overkomen, in ieders herinnering en weer ontvallen ons twee wakkere vlie gers, de 'uitenants Land en Van Dijk. Nu evenals destijds wordt het in brand raken van het vliegtuig oorzaak van het ongeluk genoemd. Het zal wel nooit mot zekeihcid zijn uit te maken wat do onmiddellijke oorzaak van het vlam vatten van het toestel was. Het waar- jchijnlijkste is het terugslaan van de vlam in den carburator, hoewel dit geoefende en terdege met do tech niek vertrouwde vliegers niet altijd tot oen catastroph behoeft te leiden, mits do bestuurder onmiddellijk koelbloedig handelt. Erger reeds is het breken van benzinotoevoerleiding in de onmiddel lijke nabijheid van den heeten motor. In het gebruik wordt het materiaal van deze buisgeleidingen door het trillen van den motor hard en knapt als glas ai. Zij dienen dan ook van tijd tot tijd uit de toestellen genomen en uitge gloeid te worden, waarna zij weder eilig voor een zekeren tijd kunnen worden gebruikt. Het is echter hier niet de bedoeling na te gaan, wat mogelijk aanleiding is geweest tot het treurige ongeluk, wel echter er op te wijzen, dat hier, even als bij do vlucht van Duinker en Perk, niettegenstaande het in brand geraken van het toestel menschenlevens mis schien gered hadden kunnen worden. Herhaaldelijk reeds heb ik in de pers op het gebruik van het valscherm, den „zwemgordel" van den vlieger, gewe zen en eerst onlangs nog de vraag ge steld, waarom men ten onzent ter gele genheid van de „Elta" en de demon straties op „Ockenburgh" de sensatie- lust van do menigte meende te moeten prikkelen door het publiek den sprong met een valscherm uit een vliegtuig te doen aanschouwen en daarbij dit hoogst nuttige requisiet voor den vlieger te Soesterberg niet aanvaardt. Men versta mij niet verkeerd. Ik wil geenszins beweren, dat zoo de slacht offers van de ongelukken hierboven besproken van parachutes voorzien waren geweest, deze er het leven afge bracht zouden hebben, wel echter dat zij allen oen kans, misschien zelfs een goed» kans op redding zouden hebben ^ebttd. Hi waar. Mar ttr hoe*, eek ia nen, bescheidenlek genaamd „het afzakkertje". Ook wel bestond dat uit Rijnwijn of dronk men na de thee „een sekje", vervolgens een anjjsje en eindelijk een zuiver brandewijntje". En omdat men toch alleen van drinken niet kon be staan, werden er nog wafels, kra kelingen, beschuit, koek of marse pein bij rondgediend! Geen wonder dat de dames want het theesalet telde meerendeels vrouwelijke gas ten dikwijls in een vrooUjke bui kwamen, en lustig gingen klinken. „Nog later kwam bij den brande wijn en het banket ook de pijp in gebruik. Vrouwen uit de hoog ere en lagere standen werden verwoe de pijp-rooksters na de thee. Maar gelukkig hield deze min-smakelljke mode niet lang stand. „Het is wel duidelijk dat het spel letje der theesaletten een zeer kost bare liefhebberij was, en over het nut van het theedrinken werd dan ook hevig gestreden. Sommigen zeiden „thee is een groote bevorde ring der gezondheid", maar ande ren meenden „theedrinken was goddeloos, nutteloos en de thee on waard dat ze uit verre landen ge- bragt werd en dat de gekken er zooveel voor uitgaven". En terwijl de geneesheeren onderling streden over nut of onnut van het „cruydt thee", zongen de dichters haar lof of bejammerden haar „schandelijk heid en rampspoedigheid". En in menig tooneelspel uit die dagen wordt het theesalet ten tooneele ge voerd, om het te laken of te prijzen. „Intusschen mag wel worden „Intusschen mag wel worden aan genomen dat de invoering der thee n de Hollandsche huishouding een groote omwenteling teweeg bracht. Ze mag ook worden aangezien als een der eerste oorzaken tot uithui zigheid e<n tevens tot de zucht om jroot te doen en boven zijn stand e leven." Het Theesalet. In het weekblad „De Loods" vin den we het volgende aardige praat je over de wijze waarop men een paar eeuwen geleden in ons land thee dronk: „Ongeveer 1660 begon men in Holland onder de hoogere standen het „edel cruydt thee" geregeld te drinken. De goede burgers richtten er speciaal een kamer, gewoonlijk aan de straat gelegen, voor in en daarmee had men het „theesalet". Vooral onder de hoogere standen werd daarvan ontzettend veel werk gemaakt, de serviezen bestonden uit het fijnste Japansche en Chi- neesche porcelein, de diverse thee busjes uit gedreven zilver of goud. De rijke koopmansvrouwen wilden, wat haar theegerei aanging, in weelde volstrekt niet voor elkaar onderdoen en zoo ontstond een ware wedijver wie wel het meest precieus ingerichte theesalet bezat. „Omstreeks 2 3 uur kwamen de gasten, die, na wederzijdsche stijve buigingen men hield van deftig heid in die dagen gingen zitten en aanstonds haar voeten op gloei ende stoven plantten, ongeacht het feit of het zomer of winter was. En dan kwam de gastvrouw in actie! Zij vulde eenige kleine theepotjes met verschillende soorten van thee, opdat de gasten uit kleine kopjes zouden kunnen keuren welk soort eigenlijk begeerden. Nu, meestal was men zoo hoffelijk de keus aan de gastvrouw over te laten, dié dan een grooten pot vol zette van de meest begeerde soort. En was ze getrokken, dan werd ze rondge diend, vermengd met suiker en saf fraan. Het gebruik om melk in de thee te doen, kwam eerst in 1680 in zwang en was Fransche mode, uit gevonden door de markiezin de la „Natuurlijk liep het gesprek over het brouwsel! Men prees „het cos- telijc setsel", „het geurig oriëntaal- tje", op alle mogelijke wijzen en hier nu ontstonden de zoo beruch te „Haegsche theecomplimenten". „Men dronk niet uit kopjes, maar van de schoteltjes en snoepte daar bij droge confituren en banket. JKoevele kopjes thee onze dier- bre voorzaten op deze aangename wijze naar binnen speelden, is voor het nageslacht niet precies be waard. Sommigen spreken van tien, maar anderen gewagen van dertig of veertig kopjes, die werden leeg- geslurpt. En had men van het ,edel cruydt" genoeg, dan verscheen ter tafel «eg kon Bttl EO** plakt ia, moet het door den werk gever worden gedagteekend, cLw.z. op de daarvoor bestemde plaats van het zegel vermeldt de werkgever dag, maand en jaar, waarop het plakken geschiedt. De werkgever kan het doen in letters of cijfers door hert met inkt erop te schrijven of te drukken. Teneinde later onaangenaamhe den te voorkomen, wordt den werk gevers in overweging gegeven, hierop nauwkeurig te letten. Steeds wordt aangenomen, dat het zegel dient ter voldoening van ds premie over de Kalenderweek, waarin bovenbedoelde dagteeke- ning valt. Wordt premie betaald over eene vroegere kalenderweek, dan ver meldt de werkgever op de daarvoor bestemde plaats van het zegel den laatsten dag der kalenderweek, waarover alsnog betaald wordt Uit het voorgaande blijkt reeds, dat de premiebetaling steeds loopt over eene kalenderweek. Daar deze aanvangt op Zondag, wordt daarmede gemakkelijk eene moeilijkheid opgelost, die zich voordoet ten aanzien van werk vrouwen en anderen, die in den loop eener week verschillende werkgevers hebben. De werkgever, die in de kalen derweek het eerst loon betaalt, zal de premie hebben te voldoen in de loonklasse waartoe de werkvrouw enz. behoort De andere werkge vers behooren zich door inzage te nemen van de routekaart te over tuigen of er reeds een zegel ge plakt is. Is dit het geval, dan zijn zij daarvan vrijgesteld; is er nog niet geplakt dan moet het alsnog gebeuren. De routekaart geldt voor een bepaalden tijd. Op de kaart is aan gegeven de datum tot welken zij Rentekaarten en premiebetaling Ingevolge de Invaliditeitswet. Vele arbeiders zij* reeds in be zit van hun routekaart en rente- boekje. Nu rijst echter voor hen do vraag: „Wat moeten we met die stukken doen?" De arbeider beeft de rontekaart te bewaren óf hij kan de kaart tegen bewijs van ontvangst in be waring geven aan den werkgever. Bij elke loonbetaling na 2 De cember a.s. moeten op de kaart één of meer zegels geplakt worden ter voldoening van de verschuldigde premie. Eén zegel wordt geplakt, als loon betaald wordt over een week, meerdere zegels als de loon betaling over eene langere periode loopt. Bewaart de arbeider de rente- kaart zelf, dan moet hjj die bij elke loonbetaling vertoonen om den werkgever dn de gelegenheid te stellen een zegel erop te plakken. Vertoont de arbeider zijne ronte kaart niet, dan kan de uitbetaling van het loon door den werkgever worden geweigerd. De werkgever heeft te zorgen voor het plakken der zegels (en ie dus aansprakelijk voor de premie betaling). De zegels zijn verkrijg baar ten postkantore en ten kantore van den Raad van Arbeid. Ten ein de de postkantoren te ontlasten, is het wenschelijk, dat werkgevers die veel zegels noodlg hebben, hunne bestellingen richten aan het kantoor van den Raad van Arbeid onder overmaking van het ve*- schuldigde bedrag. Er zijn zegels van 0.25, 0.80, 0.40, 0.50 en 0.60 ter voldoe ning van de verschuldigde week- premie al naar gelang de arbeider behoort tot de eerste, tweede, derde, vierde of vijfde loonklasse. De arbeider wiens loon uitslui tend bestaat uit verstrekkingen in natura (kost, huisvesting enz.) be hoort tot de eerste loonklasse. In den loop van iedere week wordt voor hem of haar op de rontekaart een zegel van 0.25 geplakt. Overigens is de loonklasse te vin den in een Koninklijk Besluit dat steeds ter inzage ligt ten kantore van den Raad van Arbeid en waarvan een uittreksel wordt aan geplakt aan het gemeentehuis. Daarin is op eenvoudige wijze na te gaan in welke loonklasse premie moet worden betaald. Uitzonderingen daarop kunnen bestaan in de volgende gevallen: De arbeider heeft een vast loon in geld (dus niet uurloon, stuk loon enz.) en behoort door dat loon in eene hoogere klasse dan is aangegeven in bovenbedoeld Koninklijk Besluit; in dat geval wordt in die hoogere klasse be taald. De arbeider heeft een vast loon in geld, maar ook niets meer en behoort daardoor in eene lagere klasse dan volgens het Konink lijk Besluit; in dat geval wordt in die lagere klasse betaald. Om na te kunnen gaan of de voorgaande bepalingen van toepas sing zijn, dient men nog te weten, dat de arbeiders in vijf loonklassen worden ingedeeld naar een gemid deld jaarloon, dat zij verdienen of geacht worden te verdienen en wel naar een jaarloon van minder dan 240 gulden (1ste klasse), van 240 gld tot 400 gld. (tweede klasse), van 400 gld. tot 600 gld. (deTde klasse), van 600 gld. tot 900 gld. (vierde klasse) en van 000 gld. en hooger (vijfde klasse). Weekloon wordt tot jaarloon her leid door het eerste met 62 te ver menigvuldigen. De zegels worden geplakt in de daarvoor bestemde vakjes van de rontekaart. De cijfers in de vakjes geven aan in welke volgorde de zegels moeten worden geplakt. OastiddelUfk nadut hst ssgsl ge In den loop van de laatste week aan dien datum voorafgaande moet de rontekaart worden ingezonden aan den Raad van Arbeid. Arbeiders, let goed op dien da tum, want te late inlevering kan tengevolge hebben, dat de zegels op de kaart geplakt ongeldig wor den verklaard en dat daardoor het voordeel der premiebetaling ver loren gaai Het inleveren der rontekaart kan plaats hebben .ten postkantore, ten kantore van den Raad van Arbeid of door de kaart in eene enveloppe te sluiten en portvrij te zenden naar den Raad van Arbeid. Btj de rontekaart wordt gevoegd het routeboekje, dat de arbeider tot dien tijd rustig heeft kunnen laten liggen. in kantore van den Raad van Arbeid wordt vastgesteld, hoeveel premie er voor den arbeider is betaald waarvan tevens aanteeke- nlng geschiedt in het renteboekje. Dit laatste wordt den arbeider weer teruggezonden, terwijl hem tevens eene nieuwe rontekaart wordt uitgereikt, waarmede weer wordt gehandeld als met de eerste rontekaart De Voorzitter van den Raad ▼an Arbeid te Alkmaar. M. J. Th. VAfl DIAS. SPORT. Programma voor moffen. N. V. B. 6e klasse B. PuraersteljnHelder. Steeds Voorwaart»—Q. 6. O. H. 8. V.—D. W. 8. H. C.-B. O. S. N. W. D.—V. A. F. O. (le klasse M. H. V. B.) Zoadaa a.e. «peelt N. W. D. (voor heen Concordiaa») haar 3en thuiswed strijd. Gespeeld moet worden tegen V. A. F. va» Alkmaar, een nieuweling in de eerste klasse. Ze zijn nog onge slagen, zoodat onze plaatsgonooten een zware strijd wacht Wordt er niet beter gespeeld dan verleden Zondag tegen Z. F. C„ dan is er niet veel kans op een overwinning. We verwachten, dat de heeren nu betilr voor den dag tollen komen. Letten de spelers beter op hun plaats, dekken beter hun tegen partij, daa aija we al een heel eind ia de goede richting, al wordt er daa juist niet gewonnen. De wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt gespeeld op het terrein Tuin dorp. Soheidsr. is de heer J. Peters. N. W. D. komt uit als volgt: Bakker Hts N. N. Baas Diedenhoven Hoenderdoe Brtnksma Augustijn Helder Veghel Veldhuizen N. H. V. B. Afdeel ing Helder, a.s. Zondag competitiewedstrijd tus- schen Helder II en Batavier I. Terrein Bolweg. Zondag 10 uur speelt op het terrein Tuindorp Vietori II tegen W. I. K. H. ©empetitiMtaad der 3e klasse g. 3 Z goals P- 6 4 0 22-3 14 117-1218 8 10-9 9 2 8-12 8 4 8-12 5 5 13-21 8 8-8 4 6 6-14 2 Punmersteün 9 H 8. T. 8 Kelder 8 St. Vorwaarta 8 N. O.8. 7 H. B. C. 3 Q.S.0. D.W.8/) 8 D. W. S. t winstpunten in minde ring gebracht weyens niet opkomen te- Helder. In België heet de O.W.er baron Zeep. De Schelde vertelt van hem: Baron Zeep heeft besloten zijn huis op grooten voet in te richten. Hij moet ook een bibliotheek heb ben, -> gaat daarom naar den boek handelaar. Ik zou, zegt hjj, een aantal boeken moeten hebben voor mijn bibliotheek. Goed, zegt de boekenwurm. Van welke schrijvers? Schrijvers? zegt baron Zeep. Van geen schrijversIk moet ge drukte boeken hebben, mode- wads, WH* 4fl MMhJ -

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5