voor de gevangeni|pen en krankzinnigenge stichten, die wij door dien eenen dollar hel pen bevolken. Wij zijn schuldig en zeiden daarom „Weg met die vloek en schnade". De Volkerenbond staat ook geen handel in vrouwen en meisjes toe. Dat is een groote slag voor het alcoholisme. Het alcoholisme is een gevaar voor het menschdom en wil een stad hiermede niet verteerd worden, ban haar dan. Hier in Hol land mogen de vrouwen nu meestemmen. Mochten ze dat maar 6 jaar geleden. Dan hadden ze misschien dien grooten oorlog niet doen ontbranden. Dronkaards mochten wel stemmen, maar de vrouwen waren hier voor nog niet compabel. In mijn staat, aldus spr., hadden we bij de stemming een meerderheid van 60.000 stemmen. We stonden te dansen. Zelfs de dominee stond te dansen. Predikanten zijn in Amerika allen onthouder, want anders behoeven ze niet bij een Chr. kerk aan te komen. Toen kwamen opeens de vrouwen los. Ook-zij wilden meestemmen. En welke vrouwen waren dat? Poolsche vrouwen, die altijd bier bij hun eten moesten hebben om het door te spoelen. En wat was dp uitslag. 220.00Q stemmen voor drooglegging. Hoe is het hier gesteld. Een kroeg heeft evenveel recht van bestaan als een kruidenierswinkel. Gij geeft immers zelf vergunning. Wij zei den dat het'een kwaad was, gaven het alco holisme een trap en het was er uit. Maar wat zeggen nu de Hollandsche kranten. Er wordt klandestien verkocht. Dat is echter te dwaas om over te denken. Maar die be richten komen van „natte" kranten en ze krijgen misschien nog geld toe als ze het plaatsen. Maar over die klandestiene ver koop toch een enkel woord. Jn Nederland bestaat een wet tegen het moorden, toch wordt er gemoord; een wet tegen stelen, toch wordt er gestolen. Doe die wetten dan weg. In Amerika bestaat een wet tegen het.ver- koopen van drank, maar wordt men gestraft, dan krijgt men een boete van 1000 dollar. In Holland gebruikt men alcoholhoudende wijn bij het Avondmaal, in Amerika gewone druivensap. Het moet voorstellen het bloed van Jezus, maar het bloed van Jezus reinigt de zonden en de wijn van de wereld brengt het verderf. Jezus veranderde water in wijn en ze hadden het nooit zoo heerlijk geproefd. Het waren echter zfcilke dronkaards, dac ze niet proefden wat ze kregen, want het kwam van Christus en dus was het iets goeds. Mijn overtuiging is, dat dit niet was de ver- derfbrengende wijn en van die overtuiging ben ik zoo sterk doordrongen, dat ze mij kunnen dooden als dat niet het geval is. Menschen werpen zich in den stroom om verlost te worden van dien vloek en er is geen rivier die niet de slachtoffers aanbrengt van hen die zelfmoord plegen door het alcoholisme. Die vloek wordt nu bij ons aan banden gelegd, maar jullie Hollanders moe ten je slokje nog hebben. Gedurende den oorlog werden de brouwerijen in Amerika stopgezet want het graan was noodig voor de bereiding van het brood. Maar in Neder land bleven de brouwerijen doorwerken en kregen de inwoners te weinig brood. Het alcoholisme bedwelmde niet alleen het land maar zelfs de soldaten aan het front. Van het alcoholisme zou ik u, die gevangenissen en krankzinnigengestichten bezocht, kunnen verhalen, dat u de tranen in de oogen spron gen. Spr. geeft nu gelegenheid vragen te stellen en zal voor iedere vraag die hij niet kan beantwoorden, 5.storten in de kas van de Heldersche drankbestrijdersvereeni- gingen. Het kwartet zong nu weer een tweetal liederen en wel Avondlied en A. deste, welke beide nummers weer zeer in den smaak vie len. Verscheidene vragen waren inmiddels ingekomen, o.a. „Wat is beter voor een pre- dikant: Eerst Christus te brengen of geheel onthouding? Wanneer Christus waarlijk in de ziel komt, dan is men van zelf geheelont houder. Verder over vegetarisme, gistberei- ding, stakingen in Amerika tengevolge van het drankverbod, Plaatselijke Keuze enz., die allen door spreker werden uiteengezet. Uver vegetarisme ontstond'nog een discus sie lusschen spr. en een bezoeker. Spr. deelde nog iets mede over de weelde in Amerika van hen die hun geld door den drankhandel verdienen. Spr. zeide, dat alco' holisme is de vijand van de wereld, de vriend van alle revolutie, zij vult de gevangenissen. De meeste moorden en diefstallen worden gepleegd onder haar macht.' Daarom, strijd er tegen tot zij de wereld uit is en ge zult haar slachtoffers, die nu in lompen gehuld zijn en hun leven vernietigen, als nette menschen langs den weg zien gaan. Dank God te kunnen strijden tegen dat kwaad. Wij hebben een vlag die vrij zal zijn van de smetten van het alcoholisme. Uw vlag is hiermede bezoedeld. Gij geeft belas ting voor uw vergunning. Uw staat is de grootste herbergier," want het bezorgt haar winsten, die ze echter weer dubbel en dwars noodig heeft voor gevangenissen en krank zinnigengestichten. Daarom, strijd mee tegen het alcoholisme. De voorzitter dankte hierna de spreker en het dubbel gemengd kwartet Ammalo en hoopte dat wij ook zouden zijn doordrongen van het gevaar, dat het alcoholisme ons be zorgt. Hiermede was deze niet druk bezoch te vergadering geëindigd. Pelgrimsreize naar het Heilige Land. Gisterenavond zijn wij naar het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Molen- gracht gegaan om aldaar bij te wonen de vertolking van eene serie lichtbeelden, ver toond door den Hoog Eerw. Heer Arnold Suys, vicaris van de H. Landstichting te Nijmegen. Bezoekers van de schoone Geldersche stad aan de Waal aloude veste van Karei den Groote hebben natuurlijk de H. Land stichting gezien, onverschillig of zij Rooinsch of niet-Roomsch zijn. Zij dateert uit de laatste jaren, en past zich, door haar kunstzinnigen opzet en de schoonheid van de uitvoering, geheel aan bij de fraaie omge ving dezer fraaie stad. Halverwege Nijme gen en het dorpje Groesbeek verrijst aan uw linkerhand een in Oosterschen stijl gé- bouwde kerk van blinkend wit marmer. Als gij komt in het laatst van Augustus, begin September, ten tijde dat de hei bloeit, dan is de aanblik van dezen witten tempel, hoog uitstekend boven de paarse erica, van aan grijpende schoonheid. De hei is hier bizon- der mooi en weelderig; de bloempjes grootev en voller dan op vele andere plaatsen, en het effect van den witten tempel op dit teere paars is buitengewoon. Gaat gij dan den zachtglooienden landweg op twee wegen voeren naar boven dan bevindt ge u weldra op het terrein van de Heilige Landstichting. Vóór idei^ witten tempel zijn openlucht-zitplaatsen gebouwd van ruw hout ten benoeve van de geiouvi- gen; de kerk binnentredend, treft u de rust en sereene kalmte; nonnen in vlekkeloos wit liggen geknield en bidden. Het verdere is nog slechts voor een groot deel geprojecteerd, doch bij elk nieuw be zoek zijn er weer monumenten, kapellen, etc. bijgebouwd. Het geheel is 130 H.A. groot. De lijdensweg van Jezus is geprojecteerd; steenen aan den kant met pijlen voorzien wijzen aan hoe gij loopen moet. Het ge heel is bedoeld als bedevaart en men is, door persoonlijk bezoek aan Palestina en door nauwkeurige "nasporingen in archieven, erin geslaagd, met behulp van een kunstzinnig architect, een wonderschoon geheel te ont werpen, dat, eenmaal gereed, niet alleen e.enig zal zijn in ons land, maar ook zoo als de heer Suys vertelde, uit het buiten land bezoek zal trekken.' Het was hiervan en van nog veel meer dat de eerw. spreker vertelde. Geïntro duceerd door den eerw. heer S. Duyn, kape laan alhier, zette Z.Eerw. de beteekenis en de bedoeling van de stichting God te eeren in zijn liefde voor de menschen uiteen. In een serie lichtbeelden voerde de spr. ons allereerst, met een omweg over Athene en Constantinopel, naar Palestina. Bizonder fraai waren de, meerendeels gekleurde licht beelden; overweldigend het gezicht op Con stantinopel en den Gouden Hoorn; terwijl het marktplein van Nazareth, de berg Kar- mel, en zoovele andere historische plaatsen volgden. Deze lichtbeelden werden afgewis seld door eene uitgebreide collectie repro ducties van schilderijen, alle betrekking heb bend op het H. Land ep het leven van Jezus en Maria. Deze reproducties waren met de uiterste zorg gekozen; wij zagen b.v. be kende schilderijen van Muruillo, o.a. diens goddelijk mooie Annuciatie. Het is ondoen lijk hiervan in een verslag eenig idee te ge ven. Bij elk plaatje had de spr. een korte of langere verklaring, en dat deze bedoeld was als een stichtelijke causerie, valt licht te be- grijpen. Tijdens de vertooning van verschillende Mariabeeldteniseen zong mejuffrouw Hoo- genbosch, die daartoe op een harmonium be geleid werd, Bach's ;,Ave Maria" (beter be kend als Gounod's „Ave Maria", maar Gou- nod heeft de prachtige melodie slechts be werkt en niet verfraaid), en bij de serie platen van de geboorte zong een gemengd kwartet een paar van die fraaie en vrome kerstliederen. Het aloude: „Es ist ein Reif gefallen" en „Stille Nacht, heilige Nacht", om er twee te noemen. Ook van de Nijmeegsche stichting werden lichtbeelden vertoond, doch wij hebben die niet meer gezien. Wij kunnen echter getui gen, dat de vertooning stichtend was en opbouwend, en zelfs voor niét-Roomschen interessant. Daar hedenavond de „Pelgrimsreize" nog maals vertoond wordt, kunnen nog velen, die tot nog toe niet van de gelegenheid ge bruikmaken, alsnog deze serie lichtbeelden gaan zien. De eerw. kapelaan Duyn opende de bij eenkomst met een woord van welkom en ook van dank, en constateerde de „bizondere vreugde" dat het bezoek nogmaals zoo groot was. Ook den dames en heeren, die meege werkt hebben aan de voorbereiding van deze lichtbeeldenvertooning, bracht Z.Eerw. dank, alsmede natuurlijk aan den spreker van dezen avond. Overigens wees hij er op, dat de K. Landstichting in alle onderdeden een getrouwe copie was (of liever wordt, want de stichting is in wording) van Pa lestina en den lijdensweg, van Jezus. Voor zoover er bij lichtbeelden sprake kan zijn van „kunst", wordt hier klunst gegeven, aldus kapelaan Duyn, en bovenal is daar uw geloof, dat versterkt zal worden, uw liefde tot den Heiland, die zal worden verwarmd, en ge zut u gelukkig rekenen navolgers te zijn van den Christus. Den eersten avond liep het met de vertoo ning nog al tegen; slecht-belichte platen, een kist, die omgevallen was, zoodat ver scheidene gebroken waren, enz., maar giste renavond was niets daarvan te bespeuren: de belichting was scherp, en vooral de ge kleurde platen kwamen prachtig uit. Een matroos-vliegtuigmaker, .die in het Marine-Hospitaal verpleegd werd en die in richting zonder vergunning had. verlaten, werd dienzelfden avond door de politie in eene woning aan de Wagenstraat alhier aan gehouden, naar het huxeau aan de Zuidstraat overgebracht en vandaar door een sergeant- riekenvei-pleger afgehaald. Jongstleden Donderdagavond ten 11 ure werd er door iemand, aan wien hij raad had gevraagd, aan1 het bureau aan het Molenplein een 14-jurige jongen gebracht, die te Haar lem in den trein was gestapt om naar Velsen te reizen, doch die onderweg in slaap was ge vallen en daardoor naar Helder was doorge reisd. Hem is nachtverblijf aan het bureau verstreikit, daar hij geen geld^bij zich had. Den volgenden morgen ls hij als minderja rige naar zijn© woonplaats Velsen overge bracht. Een menschllevend Initiatief. Volgens een draadloos bericht van Nauen heeft de Zwitsersdbe Bondsraad aan de re geringen van alle landen, die aan den oor* log hebben deelgenomen, een oproep ge richt met de innige bede een eind te maken aan het reeds al te langdurige lijden van de nog niet in vrijheid gestelde fcrijgsgevange- uen. Het is een diepibedroevende gedachte, dat sinds heit sluiten van den wapenstilstand zoovele gevangenen in onzekerheid en zor gen naar het oogenblik uitzien van hun ver- BUITENLAND. ITALIË. Finme. Laibach, 30 Nov. Voor de haven van Spa- kat» kruisen talrijke geallieerde oorlogs schepen, waaronder Amerika ansche. De regeering en d'Annunzio. De Italiaansche regeering heefit de Zuid- Slavisohe regeering doen weten, dat zij over eenkomstig den wil van de Vredesconferen tie een mogelijken opniarsch van d'Annun- zuo naar Spalato beletten zal. HONGARIJE. De Hongaarsche ministers-president Hus- zar heeft aan een deputatie van oorlogsinva liden verklaard, dat hij met al hun gerecht vaardigde wenschen kon vervullen, daar het communisme het land 18 'milliard had' ge kost en de Roemeensche bezetting 363 milliard. FRANKRIJK. Tien dulkbooten geschonken. Parijs, 1 Dec. De Opperste Raad heeft aan Frankrijk tien duikbooten geschonken. De andere Duitsche duikbooten zullen worden gesloopt. SPANJE. De toestand te Barcelona. Te Barcelona duurt de aigemeene staking in de bouwvakken voort. Ook de kellners en koks staken. In vele fabrieken en werk plaatsen is het werk neergelegd, in andere is een uitsluiting afgekondigd. Restaurants, oafé's, enz. zijn gesloten. De hotels zijn ge opend, maar in de meeste worden den reizi gers geen maaltijden geleverd. Korte berichten. De stakende Parijsohie typo's hebben gis teren op de oude voorwaarden het werk hervat. Cleimenceau overweegt om, naar het Duit sche voorbeeld, het spoorwegverkeer een week stop te zetten, ter opheffing van de desorganisatie. Do Vulcanwerf te Hamburg heeft 'alle werklieden ontslagen. In Frankrijk zijn in anderhalve maand 1189 spoorwegdieven gearresteerd. Paul Jourdain os tot minister van arbeid in Frankrijk benoemd. Lady Astor is te Plymouth als lid van het Lagerhuis gekozen. Zij is de eerste vrouw die in het Britscbe parlement haar intrede zal doon. De geallieerden hebben in beginsel beslo ten tot slooping der Duitsche oorlogsbodems. Amerika zal ijzer beschikbaar stellen tot herstel van de Duitsche locomotieven. Inbraak. Te Boskoop 'is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inbraak gepleegd in het kan toor van de Hansebank. De brandkast is aan den achterkant opengesmolten en daaruit is 12.000 ontvreemd. Een enveloppe met 6000 is over het hoofd igezlen. SPORT. Voetbal. Uitslhgen van Zondag 80 November. N. V. B. 2e klasse B. R. C. H.—Z. V. V. a—1 Z. F. O.—Amstel 3—2 Alcm. VictrrxNeerlandia 3—2 E. D. O.-O. D. E. 4-4 8e klasse E. H. S. V.D. W. S. 0—0 H. B. O.—N. O. S. 0—1 Steeds VoorwaartsQ. 8. O. 01 3e klasse F. V. S. V.—Swift 2—0 RapiditasWatergraafsmeer 21 K. F. O.Bloememdaal 11 D. Z. V. V. 2—Z. F. O. 2 Ajax 3—Hollandia 2 O. D. E. 2Blauw Wit 3 1—2 3—1 2—4 Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Oost-lndfë. Datum van de 'l ter post bezorging. Per zeepost via Rotterdam. Per mail via Marseille, 6 en 12 De cember. Eiken Don derdag. Tijdstip der laatste buslich ting aan bet Postkantoor. 6.30 's av., 5.50 'sm. en 6 30 's av. Alleen voor brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. Gij kunt dan langs verschillende wegen uitkomen in het schilderachtige Berg en Dal, en vandaar per tram of te voet weer naar de stad. Uit het Politie-rapport. Een varensgezel deed aangifte, dat iemand, die Zaterdag j.1. met 'hein van Amsterdam af reisde, te Schagen uit den trein stapte en op zettelijk of per abuis een hem, aangever, toe- behoorend pakje uit de coupé medenamf het welk pas werd ontdekt, toen de trein het sta tion reeds had verlaten. Hot pakje hield drie schilderijtjes in en eenig scheergereedschap. Aan de stationchefs te Sohagen en Helder is hiervan kennis gegeven. Doof eene bewoonster van de Basstraat, wier man in Indië is, werd aangifte gedaan, dat men des nachts een ruit boven hare voor deur en een van het raam van hare achter kamer met een turf en een keisteen had in gegooid. LUCHTVAART. Vliegen met Rumpler-vliegtuigen verboden. In verband met het deze week plaats ge had hebbende ongeluk met een Rumpler- vliegtuig, heeft de commandant der lucht- vaartafdeeling, naar de „Tel." meldt, een order uitgevaardigd, dat tot nader order niet meer met Rumpler-vliegtuigen mag worden gevlogen. De vlucht naar Australië. Kapitein Ross Smith, die Hounslow den I2en November voor zijn vlucht naar Au stralië in dertig dagen heeft verlaten, is den 25en November te Delhi (Britsch-Indië) aangekomen. GEMENGD NIEUWS. Ongeluk In een kolenmijn. Zaterdag heeft in de Domaniale steenko lenmijn een droevig ongeluk plaats gehad. De arbeiders Müller en Slijper, werkzaam in een galerij in afdeeling 10, zijn bij het schieten in het gesteente verongelukt. Mül ler was terstond dood, terwijl de overbren ging van Slijper naar het hospitaal noodza- lijk werd geacht. Of het ongeluk veroor zaakt is door onvoorzichtigheid of door slecht schietmateriaal zal door de autoritei ten nader onderzocht worden. Georganiseerd overleg met huurders. De woningbouwvereeniging „De Goede Woning" te Apeldoorn is voornemens een proef te nemen met het benoemen van ver tegenwoordigers der huuredrs van eenige woninggroepen, om hun belangen bij bet bestuur voor te dragen en om het bestuur over de huurders te kunnen voorlichten. De tot kapt.-luit. t. zeo bevorderde luit. t. zee le lel. Chr. L. Sehepp iB werkzaam gesteld bij den marinestal aan bet departement van marine te s Gravenbage. Luit. t. zeo le kl. H. Vreedenberg en luibs. t. zee 2e kl. J. F. L. Goedhart en A J. Dulfer zijn ge plaatst bij den marine-luchtvaartdienst in den Helder, eerstgenoemde als toegevoegd aan den commandant van dien dienst. Luit. t. zeo 2e kl. J. P. Abbinga is belast met het bevel over Hr. Ms. Cornelis Drabbel. depot schip voor onderzeebooten. Luit. t. zee 2e kl. L. A. M. C. Koene is over geplaatst bij don ondorzeedienst te Yliseingen. LEGERBERICHTEN. De Majoor J. R. van der Moer, van het wapen der infanterie, destijds commandant van het thans opgeheven -depót-bataljon der Xe lnfanterie-brig. te Alkmaar, wordt eerlang belast met het bevel over het 3e bat., 2'le rog» inf. te Den Helder. De Reserve-Majoor van het wapen der infante rie Doorman blijft voorloopig belast met het bevel over het 26e Landweerdi3trict Den Helder. De dienstplichtigen der lichting 1917, die in het'tijdvak van 3 tot 6 December 1917 zijn inge lijfd bij de cavalerie, worden op 3 Dec, a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. De mil.-sergeanten D. M. Wigman en H. H. do Leur, van het le bat. 2le reg. infanterie, thans dienstdoende bij bet 3e bat. van het korps te den Helder, worden op 2 dezer ontheven van hunne dotacheering te den Helder en keeren op dato naar hun garnizoen te Hoorn terug. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 29 Nov. door 60 korders: 100 tongen p. stuk ƒ1.50; 300 middeltongen p. stuk ƒ0.90 k 1.—;280 kleine tongen p. stuk 0.30; 150 roggen p. stuk 2.—; 4 "tarbotten p. stuk 6.k 10.10 'kisten schelvïsch p. kist 20 25; 20 kabeljauwen p. stuk 3; 36 kisten zetsohol p. kist 15 a 20; 70 kisten kleine sohol p. kist 8 11; 260 kisten schar p. kist 5 a 6: 1 garmalenvisscher: 40 KG. gekookte garnalen p. K.G. 0.15. 1 botvisscher: 30 K.G. 'bot p. K.G. 0.86. 1 Dec. door 20 korders: 22 kisten kleine schol p. kist 8 k 10; 84 kisten schar p. kist 4.50 a 5.50. 4 botvisschers: 225 K.G. bot p. K.G. 0.80 a 0.85. 1 gamalenvis- scber: 70 KG. gekookte garnalen p. KG. 0.20. 10 sardijnvisschers: 84 mandjes sar- dijn p. miandje 3.65 k 4.40. UIT DEN OMTREK Wlerlngen. De heer J. S. Rotgans, welke wegens over lijden van den heer B. S. Kuut is benoemd tot lid van den gemeenteraad, heeft die be noeming aangenomen. De heer Rotgans was ook lid van het vorige raadsoollege en keert alzoo in den nieuwen raad terug. Onze vroegere plaatsgenoot©"mej. Fr. Zo merdijk, assistent-verpleegster in het stads ziekenhuis te Alkmaar slaagde aldaar voor haar diploma .als pleegzuster. De overplaatsing van den heer D. van der Pol, commies bij Rijks belastingen alhier naar Weesp is wegens woningnood te Weesp opnieuw uitgesteld en thans bepaald op den lsten Februari 1920. Texel, 29 Nov. De vereeniging „Nut en Genoegen", te Oosterend, hield gisteren haar eerste verga dering in dit seizoen; de opkomst was groot te noemen. Bij de opening riep de voorzitter allen hartelijk welkom, inzonderheid den spreker, den heer ds. C. O. de Maar, Doopsgezind Predikant te Texel. Gewezen werd op het feit, dat de voorzitter en de secretaris beiden hun 25-jarig jubileum herdachten,' iets, wat zeker niet dikwijls voorkomt. Ook werd een warm woord van hulde gebracht aan het overleden eere-lid, den heer P. K.Bremer, voor alles, wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. De wensoh werd uitgesproken, dat de avond een goede mocht zijn. Nadat de notulen gelezen en goedgékeurd waren, verkreeg de spreker het woord. Deze igaf als lezing een keurige novelle van dr. W. J. Külher, getiteld: ,,'t Vrouwtje van Gouda". Hierin wordt keurig geschetst, hoe er ook edele zielen leefden in de dagen van geloofshaat en vervolging, en hoe het: „Hebt uw vijanden lief", ook toen tot zijn recht kon komen. Men kon er weer duidelijk uit leeren dat men het kwade door het goede heeft te overwinnen. Met diepe aandacht werd naar de sohoone voordracht geluisterd en een luid applaus volgde. Niet minder mooi was de Friesche schets uit het begin der mobilisatie: „Hinke Koster in den Oorlogstijd", waarin uitkomt, hoe goed en edel er dikwijls gezorgd is voor de Bel gische vluchtelingen. Ook hier kwam het edele van Rinke goed uit, ook daar, waar herhaaldelijk de lachlust werd opgewekt bij de komische brieven en gezegden. Ten slotte heeft men nogj hartelijk gelachen om de korte bijdrage: „Distributieleed". De voorzitter maakte zich 'tot tolk van de vergadering, toen hij den spreker dank be tuigde, voor alles, wat 'hij gegeven had en hem een „tot weerziens" toeriep. Met dank voor de groote belangstelling en onder mede- deeling, dat in de December-vergadering hoopt op te treden mej. J. E. Kroes, van Koog a. d. Zaan, werd de zeer goed geslaagde vergadering gesloten. Haven te Nieuwediep: 29 Nov.: "V ertrokkon door het N.-H. Kanaal naar Am sterdam de schoener Johanna Ipland, geladen met hout. Vertrokken het Ned. s.s. Professor Buis, van Harlingen naar Huil. Vertrokken het Ned. s.s. Friesland van Har lingen naar Goole. Burgerlijke Staad van Helder van. 30 Nov.2 Dec. BEVALLEN: A. G. de Vries-Akkerman, z.; G. Kouwenbeng-Bakker, z.; G. Th. A. Zwakman-Zwakman, z.; A. M. Gamp-Nuij- ens, z.; J. van Buren-Kos, z. MARINEBERICHTEN. Officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht W. Harmsen is in den ouderdom van 34 jaar te Davos overleden. Reserve-officier van gezondheid 2e kl. E. Mel- chior is gedetach. in de legerplaats bij Oldebroek. Luitenant ter zee 2e kl. J. de Mos is in do di rectie dor marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Kon. Emma. Officier-machinist 3e kl. J. van Rugge, van den ondorzeedienst te Willemsoord, is op zijn aan vrage op nonactiviteit gesteld.. Do Officier v. Administratie le kl. A. J. Teljer, van Hr. Ms. Schorpioen, ■wondt 5 Doe. in commis sie gesteld te Willemsoord en 9 Dec. geplaatst aan boord Hr. Ms. Koningin Emma, terwijl do plaatsing aan boord van dien bodem van den Of ficier van Administratie le kl. P. J. Dikkers is ingetrokken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: op 3 Dec.: Torpedist-majoors L. P. Mazairak van Kon. Emma naar Van Speyk en E. Everhard van Van Speyk naar Schorpioen; ser- geant-torpedom. C. Boon van Kon. Emma naar onderzeodienst Willemsoord. Op 26 Nov. zijn per- particulier stoomschip Rombrandt uit Oost-Indië gerepatrieerd Öppertorpedisten C. Smit en J. A. v. d. Most; torpedist-majoor J. P. W. Ilerrovord; sergeant- torpedist P. P. van Stralen; korpl.-torpedist A. D. Beaufort; sergeant-torpedomakers J. Stolk, J. H. Scherke. A. P. Pomper en B. Kerkhoven: korpl.- torpedom. R. van der Woude; sergeant-machinedr. A, Bakkers; matroos le kl W. A. Groenomeijer. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Grotius vertr. 29 Nov. v. A'dam n. Batavia. Kambangan arr. 28 Nov. v. A'dam te Newc&stle o/T. Radja, v. Java n. N.-York, arr. 25 Nov. te Durban. Roepat, uit.r., vertr. 24 Nov. van Suez. Prinses Jnliana. uitr., arr. 26 Nov. te Sabang. Vondol, thuier., vertr. 27 Nov. v. Colombo. Rottordamsche Lloyd. Birma, thuir., vertr. 26 Nov. v. Port Sajjd. Ceylon, thuir., vertr. 2.7 Nov. v. Port Said.' Djobres, uitr,, vertr. 26 Nov. v. Port Said. Medan, thuisr., vertr. 23 Nov. v. Sabang. Wilis, uitr., vertr. 29 Nov. v. Lissabon. Kawi, thuisr., pass. 29 Nov. Gibraltar. Madioen, v. Java n. New-York, arr. 25 Nov. to Durban. HollandAmerika Lijn. Andlik, v. R'dam n. Chili, vertr. 27 Nov. v. Colon. Soestdijk, v. R'dam n. Callao, vertr. 2ö Nov. van Bahia Blonca. Schiedijk, v. Java n. N.-York, vertr. 24 Nov. van Barbados. Wcsterdijk vertr. 27 Nov. v. Newport News naar R'dam. Gorredijk arr. 26 Nov. v. R'dam to Galita Eiland. Beükelsdijk arr. 28 Nov. v. R'dam te Savannah. Nieuw-Amsterdam arr. 1 Dec. v. New-York to R'dam. Noordam, v. R'dam n. New-York, pass. 30 Nov. nam. Scilly. IJseldijk arr. 30 Nov. v. Baltimore te Newport Kon. Hollandsche Lloyd. Rijnland arr. 30 Nov. v. R'dam te A'dam. Delfland, uitr., arr. 28 Nov. te Lissabon. Frisia vertr. 29 Nov. v. Buenos Ayres n. A'dam. Gelrify uitr., vertr. 28 Nov. v. Pernowbuc en 29 Nov. van Bahia. Gooiland, uitr., arr. 30 Nov. te Bahia. Titan, v. Singapore n. A'dam, pass. 25 Nov. Gi braltar. Mentor, v. Japan n. A'aam, vertr. 19 Nov. v. Port Swottenham n. Londen. JavaChinaJapan Lijn. Tjinki arr. 20 Nov. v. Shanghai te Yokohama. Javar-Chill Lijn. Van Cloon, v. Java n. Chili, vertr. 28 Nov. van Sydney. Kon. Wost-Indischo Maildienst. Alkmaar vertr. 26 Nov. v. Colon n. A'dam. News. Crijnsson arr. 24 Nov. v. A'dam te Paramaribo. Prins Frederilc Hendrik vertr. 19 Nov. v. Curacao naar Jaomel. ,T Prins Willem I, uitr., pass. 29 Nov. Dover. Kon. Paketvaart Maatschappij. Houtman vertr. 28 Nov. v. Molbourne n. Java. Java—Pacific Lijn. Arakan vertr. 26 Nov. v. San Francisco n. Batav. Ja va-Bengal a-Lijn. Menado, v. Calcuttn n. Java. arr. 21 Nov. te Colombo. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Mentor, v. Japan n. A'dam, vertr. 20 Nov, v. Ponang. Patroclus, v. Java n. A'dam, vertr. 26 Nov. v. Colombo. Java-Pacific-Lijn. Peleus, v. Singapore n. A'dam, pass. 24 Nov. Perim. Bengkalis. v. San Francisco n.. Java, vertr. 23 Nov. v. Yokohama. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 1 Dec. Roode kool ƒ2.30—ƒ5, kleinere ./l.20—ƒ2.10, gele kool ƒ2—ƒ3, kleinere ƒ0.50—ƒ1.30, witte kool ƒ1.10ƒ2.30, grove uien ƒ10.40, peen ƒ1.90 ƒ2.40, kroten ƒ1.10, ramenas ƒ0.90, rapen j 1.80—ƒ2.20. alles per 100 K.G. Witte kool per wagon ƒ108.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2