lELDElSCHECOURANT Tweede Blad. van DINSDAG 2 DECEMBER 1319 Hoe de oorlog ontstond. Dultschland's schuld aan den oorlog. De onthullingen van Kautsky. In een afzonderlijke bijlage geelt de „N. i liütt. Crt." een vertaling van het door Karl ivautsky vervaardigde rapport over het uit breken van den oorlog, in verband niet de door hem verzamelde geheime documenten. Wij laten hieronder een uittreksel volgen: Het schijnt, dat de Keizer onvoorwaarde lijk steun toezegde tegen Bervië, zelfs op ge vaar af van een oorlog met Rusland. Hij be loofde een aansporing tot Roemenië te rich ten en deelde mede, dait hij zou trachten zijn tegenzin tegen Bulgarije te overwinnen. Don 6en Juli hechtte de rijkskanselier zijn goed keuring aan deze toezeggingen en opperde het plan Turkije en Griekenland aan de nieuwe Balkam-combiniatie toe te voegen. Italië en Roemenië zouden niet onmiddellijk in het Ooatenrijksoh-Duitscho geheim wor den ingewijd. Als resultaat van de confe rentie in Potsdam, was besloten „met 't oog op alle eventualiteiten voorbereidende maat regelen te nemen voor een oorlog." Den 6en Juli ondernam de keizer zijn tocht in de Noordelijke wateren. Hij en de kanselier wa ren van meening, dat het onnoodig de aan dacht zou trekken, indien de keizer van zijn reis afzag. De documenten, die Kautsky onderzocht heeft, toonen, wat des keizers bezigheden waren, gedurende de drie weken, dat zijn reis duurde. Dag aan dag maakte hij kantteeke- ningen op de telegrammen, die hem voorge legd werden en steeds weer gebruikte hij de uitdrukking: „Servië moet onder den voet worden geloopen en dat wel spoedig." De- „oniziohtbare" toebereidselen voor den oor log, waartoe den 5 Juli in Potsdam besloten was droegen zichtbaar vruchten. Reeds den 12 Juli had t departement van Buitenland- sche Zaken, graaf Berchtold, vertrouwelijk medegedeeld, dat Rusland en Bervië ge waarschuwd waren door de berichten over opvallende Oostenrijksohe troepenbewegin gen aan hun grenzen. Den 26en Juli was het Duitsche ultimatum aan België bij den generalen staf in Berlijn gezegeld en ter overhandiging gereed. Den 28en Juli ver klaarde Oostenrijk den oorlog aan Servië. Den 29en Juli beval de Tsaar automatisch de mobilisatie van de districten Odessa, Kiew, Moskou en Kazan, maar terzelfdertijd deed hij in zijn eerste telegram een beroep op den keizer zijn invloed bij Oostenrijk aan te wen den en in een tweede dépêche te bevorderen, dat het conflict aan het scheidsgerecht te 's Gravenhage zou voorgelegd worden. Dit tweede telegram werd veronachtzaamd en voor het Duitsche volk verborgen gehouden en eerst na zeven uur des avonds, den 80sten Juli, vroeg de keizer voor den vorm of keizer Frans Jozef bereid was zijn hou ding te herzien. Den 31en Juli antwoordde Frans Jozef, dat hij niet meer terug kon en de Kroonraad iin Weenen verwierp definitief Sir Edward Grey's voorstellen. Den eersten Augustus, 1 uur des middags werd Duitsch- land's oorlogsverklaring aan Rusland ge seind en te Petereburg om 6 uur 's avonds Dan volgt een dagboek over de maand Juni, waarin merkwaardige bijzonderheden staan. Reeds op 24 Juni was door Oostenrijk een memorandum voor de door den driebond (Duitschland, Oostenrijk en Italië) te volgen Balkan-politiek gereedgemaakt om aan de goedkeuring van Berlijn te worden onder worpen. Daarna, op 28 Juni, wordt aartshertog Franz Ferdinand te Serajewo vermoord. Op 80 Juni zendt de Duitsche gezant te We enen aan den rijkskanselier een tele gram, waarin hij mededeelt, dat de Oosten- rijksche minister graaf Berchtold aan een samenzwering tegen Oostenrijk gelooft, waarvan de draden dn Bervië's hoofdstad, Belgrado, bijeenkwamen. Er moest toch ein delijk eens met de Serviërs worden afgere kend. De Duitsche keizer teeker.d hierbij aan nu of nooit Intusschen komt op 5 Juli graaf Hoyos, de kabinetsohef van graaf Berchtold, te Berlijn, waar hij verneemt, dat Duiitschland onvoor waardelijk elke actie van Oostenrijk tegen Servië zal steunen. Dit is het standpunt van den keizer, ma air niet minder van von Beth- mamn Heilweg en Zimmermann. Tegen Servië, zei de keizer, moest de een of 'andere actie worden ondernomen. Rusland zou ongetwijfeld de partij van Servië kiezen, doch met deze mogelijkheid had hij reeds lang rekening gehouden en in dien het tusschen Oostenrijk en Rusland tot een oorlog zoii komen, zou Duiitschland zich loyaal aan do zijde van Oostenrijk plaatsen. In den morgen van 6 Juli confereerde de keizer te Potsdam met admiraal v-on (Jbpelle, met kapitein Zenken van den marine-staf en met vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en den generalen staf. Volgens een aanteekening van baron von der Bus- sche, den onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken van November 1916 tot Januari 1918, werd besloten voorbereidende maatregelen voor een oorlog te nemen ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Orders in dien geest werden daarop gegeven. Volgens de meening van von Bethmann Hollweg was een direct optreden tegen Ser vië in verband met den internationalen toe stand gunstiger dan een optreden op lateren daitum. Nadat men nu in Oostenrijk van Duitsch- lands onvoorwaardelijken steun verzekerd was en nadat graaf Tisza tegen onmiddellijk optreden eenige bezwaren had geopperd, werd door den Oostenrijkschen ministerraad beslist, dat aan Servië een ultimatum zou worden gesteld, dat door Servië onmogelijk aanvaard kon worden. Wanneer op 10 Juli de Duitsche gezant te Weenen aan zijn regecring te Berlijn be richt, dat Oostenrijk aan Servië een ultima tum van 24 uur wil stellen, om te verhinde ren, dat Servië Rusland waarschuwt, voegt do keizer als kantteekening aan dat bericht toe, dat men Servië „ondubbelzinnige" eischen moet stellen en verder: „Het Sand- jak laten ontruimen! Dan is er onmiddellijk ruzie! Het is gebiedend noodzakelijk, dat Oostenrijk dit terugkrijgt om zoowel de ver eniging van Servië en Montenegro als een toegangsweg voor Servië naar de zee to voorkomen." Graaf Berchtold had het voornemen de ac tie tegen Servië ongeveer einde Juli te be ginnen en zijn bondgenoot Italië op 18 Juli voor een fait accompli te plaatsen. Up 13 Juli nog seinde von 'vviesner, die door graaf Berohtold naar Serajewo was ge zonden om aan zijn regeering rapport uit te brengen van het onderzoek naar den moord op aartshertog Frans 1' erdinand, dat „er niets is, dal wijst op of zelfs vermoedens doet, ont staan van medeplichtigheid van de Servi sche regecring met betrekking tot den'aan slag ol tie voorbereiding daarvan en bij het verschaflen van wapens, integendeel, er zijn redenen om aan te nemen, dat hier geen sprake van is." Toch was men in Oostenrijk, op Duitsch- lands herhaald aansporen, besloten tot het uiterste to gaan. Duitschland kende hot ultimatum. Op 21 Juli werd Berchtold door Keizer Frans Jo zef te Ischl in audiëntie ontvangen. Do tekst van het Oostenrijksohe ultimatum was op dezen dag In vertrouwen aan den Duit- sohen ambassadeur te Weenen, von Tschirs- ky, medegedeeld die dezen onmiddellijk naar Berlijn doorzond. Op 27 Juli duidde prins Liohnowski in een telegram uit Londen de vermoedelijko houding van Sir Edward Grey aan ten op zichte van Oosbenrijk's eischen. Von Jagow overhandigde deze dépêche aan den Keizer, met de kantteekening, dat aan den Duit- sohen ambassadeur te Londen instructie moest worden gegeven om te verklaren, dat de Duitsche regeering de Oostenrijksohe eischen niet kende, doch dat zij deze als een interne Oostenrijk-Hongaarsohe kwestie be schouwde, waarom zij op den gang van za ken geen invloed kon uitoefenen. De keizer maakte de volgende kantteeke ning: Zeer juist. Doch dit moet aan Grey zeer ernstig en duidelijk onder het oog wor den gebracht, zoodat hij zal inzien, dat ik geen dwaasheden zal dulden. Grey maakt de fout, dat hij Servië op één lijn stelt met Oostenrijk en de andere groote mogendhe den. Dat is ongehoord. Servië is een bandie tenbende, die voor haar misdaden moet boe ten. Ik zal in niets tusschenbeide komen, waarover alleed keizer Frans Jozef bevoegd ls te beslissen. Ik verwachtte dit telegram en het heeft mij niet verrast. Het is een ka rakteristiek voorbeeld van Emgelsche men taliteit en van de Engelsche manier om te commandeeren. Ik wil, dat men zioh daar niet aan stoort. Op 23 Juli telegrafeerde von Bethmann Hollweg aan graaf Wedel, dat de Oosten rijksohe nota aan Servië in den namiddag te Belgrado zou worden overhandigd en dat de Duitsche Tegeering beginnen zou met te verklaren, dat de geheelo zaak haar niet aanging. Om 2 uur 's namiddags van (hen- zelfden dag telegrafeerde von Jagow aan den Duitsohen gezant to Stockholm, dat Oostenrijk-Hongarijo op het punt stond aan de regeering te Belgradio zeer harde eischen te stellen, doch „deze eischen zijn ons niet bekend. Wij beschouwen ze 'als een interne Oostenrijk-Honigaaxsehe aangelegenheid, waarop wij ons niet bevoegd achten eeni- gen invloed uit to oefenen." Om zes uur 's middags overhandigt do Oostenrijk-Hongaarsohe gezant te Belgrado de eischen van zijn regeering aan don Ser- vischon minister van financiën, Baschoein afwezigheid van den premier Oashitsj, die een verkiezingstournéo maakt. Hij geeft te kennen, dat bij niet-aanvaarding van deze eischen vooi den 2öen Juli om zes uur hij Belgrado zou veriaten. Op 24 Juli berichtte graaf Szogenyi Weenen, dat von Jagow hem des morgens vroeg verzekerd had, dat de Duitsche regee ring het „natuurlijk" geheel eens was met de strekking van de Oostenrijksohe nota, die op 22 Juli aan Berlijn was medegedeeld. Zimmermann, de Duitsche onderstaatsse cretaris, seinde aan de Duitsche gezanten in Parijs, Londen en Potersburg, dat „wij niet don minsten invloed hebben gehad op den inhoud van de nota en wij hebben niet •meer gelegenheid dan 'andere mogendheden gehad om onze houding ton aanzien ervan vóór „de publicatie bekend te maken." Den 26sten Juli telegrafeerde von Beth mann aan den kelze^ dat „zoolang Rusland geen vijandelijke daad begaat, onze hou ding, die op looaiisatie gericht is, kalm moet blijven. Generaal von Moltke is heden uit Karlsbad teruggekeerd en deelt dit stand punt"." De keizer plaatste een uitroepteeken achter het woord .Jocalisatie" en gaf het sarcastische commentaar: „De eerste plicht van den burger is, kalm te blijven. Alleen kalmte. Altijd maar alleen kalmte 11 Een kalme mobilisatie is waarachtig wat nieuws!" Do kanselier deed verder een beroep op den keizer om „voor het oogenblik in Noor wegen te blijven, daar 'dit de door Engeland voorgestelde bemiddeling in Petereburg be langrijk zou vergemakkelijken, waar men blijkbaar besluiteloos was." De keizer ant woordde, dat hij geen toeken van „besluite loosheid" van den bant van Rusland had op gemerkt en dat „er thans een Russische vloot in de Oostzee kruist. Vijf Russische torpedoboot-flotille's, die met haar allen of ten deele de Groote en Kleine Belt binnen zestien uur kunnen bereiken en blokkeeren. Port Arthur moest een les zijn. Mijn vloot heeft bevelen gekregen om zich naar Kiel to begeven en daar gaat zij naar toe." Dezen dag zegelde de cbof van den Dull- sclien generalen staf zjjn definitief ontwerp van het nltlmatum aan België, dat op 29 Juli aan den kanselier overgobraoht en den 2en Augustus te Brussel overhandigd werd. Ingezonden mededeeling. BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen. De quaesüe van Scapa Flow. Blijkens een Wolffbericht wordt er in de Duitsoho nota inzake de vernietiging van de Duitsche vloot op gewezen, dat door de bij den wapenstilstand vastgestelde intern oe- ring der Duitsche oorlogsschepen geenszins over hun definitieve bestemming is beslist en dat de Duitsche regeering aan haar plicht had voldaan door de schepen binnen den be paalden termijn naar de Firth of Forth te zenden. Beslissend voor dc beoordeel!ng der ganschc quaestie is het feit, dat het in den grond boren der schepen niet de schuld is der Duitsche maar vau de geallieerde regee- ringen. De oorlogsschepen zijn in strijd met de wapenstilstandsbepalingen ondanks de Duitsche protesten niet in een neutrale, maar in een Britsche haven geïnterneerd. Men heeft zelfs niet getracht de interneering in een neutrale haven (b.v. een Nederiand- sohe of een Skandinavische) te verkrijgen. Daar de verbinding met het vaderland ver broken was, moest admiraal von Reuter des tijds wel aannemen, dat de wapenstilstand op 21 Juni afliep, waarop hij, volgens zee- mansgebruik last gaf de schepen tot zinken te brengen. Duitschland geeft niet toe. De Deutsche Allgemeine Zeitung ver neemt uit kringen, dlo dicht aan het kabi net verwant zijn, dat de regeering vastbeslo ten is om niet toé te geven in de kwestie van de uitlevering van 400.000 ton aan dokken, bagger- en soheepsmaterieel. Het geldt hier geon vraagstuk van prestige, maar het feit, dat de uitlevering van het geëisehte mate rieel Duitsolilands economisch bestaan een voudig onmogelijk zou maken. Ook de clau sule van het aanvullingsprotocol, waardoor Frankrijk hot reohit zou krijgen om naar be lieven op elk gewenscht oogenblik Duitsch land binnen te rukken, is voor de regeering onaannemelijk. De regeering, schrijft het blad, wil den vrede, maar niet do voortzet ting van den oorlog van één kant. Men be schouwt het als een vanzelfsprekende voor waarde, dat de krijgsgevangenen, die zich nog in Frankrijk bevinden, teruggezonden zullen worden op de wijze als in het vredes verdrag is bepaald en niet volgens de nieu we voorwaarden. DUITSCHLAND. Te Bonn hebben noodhulparbeiders in de eerste zitting van den nieuwen gemeente raad," toen huin verzoek om een extra duur- tetoeslag voor aanschaffingen niet direct in gewilligd word, doch de beslissing werd ver daagd, tumult verwekt. Ze drongen op en wilden het raadslid, dat het voorstel tot ver daging gedaan had, mishandelen. De politie kon slechts met groote moeite en met behulp van de Engelsolio politie van de bezetting, do orde herstellen. De moordenaar van Rosa Luxemburg gevat. In de militaire gevangenis te Hannover is vice-Feidwebel Otte binnengebracht onder verdenking, de moordenaar van Rosa Luxemburg te zijn. Otte was langen tijd ge leden uit Berlijn gevlucht en had zich onder een valschen naam in Hannover opgehou den. Hij heeft bekend de moordenaar van Rosa Luxemburg te zijn. Fraude met levensmiddelenkaarten. De Lofcalanzeiger meldt dat zekere Wal- ter, eigenaar van de Friedlander Zeitung te Friedland bij' Rostook, in wiens drukkerij de levensmiddelenkaarten werden gedrukt, daarvan een groot gedeelte achter hield en voor zichzelf gebruikte. Door een huiszoe king was dit bekend geworden, met het ge volg dat de verbitterde bevolking de druk kerij bestormde en geheel vernielde: Walter werd1 ook door de bevolking bedreigd. Hij greep daarop een revolver en schoot twee der aanvallers dood. Walter en zijn zoon kon den daarna ontvluchten. Zij zijn tot dusver mot teruggevonden. Von Reibmtz, Hecklenburgsch minister, die onmiddellijk naar Friedland was vertrok ken, slaagde erin de opgewonden menigte tot kalmte te brengen. VEREENIGDE STATEN. De „doorbraak". In New-Orleans is het werk der „droogleg ging" ten gevolge van een vonnis van het federale hof, dat het „ooxlogsverbod" -in strijd met de Grondwet verklaarde, en do re- geeringsambtenarein onbevoegd verklaarde tusschen beide te komen bij den verkoop van alcoholische dranken, te niet gedaan. Vele winkels, waar vroeger sterken drank verkocht werd, vele cafés, restaurants, kroe gen zijn weer geopend en doen nu enorme zaken. En dus os de doorbraak gekomen en New-Orleans „natter" dan ooit. De regee ring zal van* het vonnis in hooger beroep doen gaan, seint „Reuter". EGYPTE. De onlusten te Cairo. Naar de correspondent van de „Morning Post" te Oaïro meldt, is het voor een En- gelschman zeer gevaarlijk zich des avonds in de voorsteden te vertoonen. Alleen de streng ste maatregelen kunnen volkomon anarchie voorkomen. het departement van marine, om te vinden den zeeofficier, van voldoende ervaring en reputatie, die hem moreel zou steunen in deze beslissing hij heeft er geen enkele kun nen vinden. De quaestie „onderzeebootvloot of groote schepen" is in de marine een punt van strijd geweest, jaren lang was het onderwerp van studie van velen gedurende meerdere jaren. Dooh er was geen enkele zeeofficier, die beweerde een systeem te hebben gevon den, waarin de verkenningsorganen van elke moderne vloot snelle kruisers geheel konden ontbreken. Onze burger-minister heeft na 8 maanden ministerschap deze over tuiging wèl, in stijd met alle adviezen. Is dit moed of overmoed? Helderziendheid of ver blinding? Er is nog meer. Den 17en November j.1. toekende de mi nister een hrief aan de Coventry Ordnance «Works, waarbij opdracht werd gegeven voor een bestelling pantserplaten tot een bedrag van 2 millioen guldon. Dit pantser was be stemd voor de beide kruisers, welke thans 28 November ten doode worden opge schreven. Het pantseroontract zal dus ge annuleerd moefen worden ralson van hoeveel? Zaterdag 22 November bleek do minister in het bezit van een door hemzelf opgesteld concept voor de Memorie van Antwoord, waaruit ten duidelijkste bleek, dat Z.Exo. de beide kruisers wensohte te handhaven op de begrooting en ze tegen aanvallen der Ka mer zou verdedigen. Maar reeds den voor- gaanden Donderdag, 20 November, had Z.Exo. volgens latere mededeeling zijner zijds besloten ze to laten vallen. Hiervan kreeg zijn eerste 'adviseur, de chef van den marinestaf, evenals de chefs der andero af- deelingen, die in deze zaak van advies had den gediend, geen kennis voor Maandag 24 November, hoewel den 22en nog een bespre king over de kruisers plaats vond. De vol ledige Memorie van Antwoord de gewij zigde dus, waarbij de kruisers werden prijs gegeven kregien deze verantwoordelijke technische adviseurs het eerst te lezen uit de couranten. 17 November pantsercontract, dus wel kruisers 20 November geen kruisers 22 November wol kruisers 24 November geen kruisers 28 November, Memorie van Antwoord, geen kruisers. En dit slot in strijd met alle adviezen van deskundigen. Welke krachten hebben onzen minister tot dezo beslissing gedreven? Onverantwoorde lijke raadslieden achter de coulissen? of de politiek? of een bezoek aan Lobé? Ik gaf hier een kijkje achter de departe mentale schermen er zijn omstandighe den, dat onbescheidenheid, of erger, een plicht is, temeer waar het bovenvermelde reeds algemeen lm de „Witte" wordt be- De Memorie van Antwoord der Marlne- begrootlng. In do N. Rott. Crt. schrijft de luitenant ter zee le kl. J. S. C. Olivier, werkzaam bij den Marine-staf, te den Haag, in een inge zonden stuk het volgende: „Eén greep sj^chts het gaat hier om een levensvraag voor do marine. Op blz. 4 der Memorie van Antwoord lezen we: „Waar nu de op stapel staande kruisers niet in ondergeteekendo's systeem passen, zal de cousequontle zijn, dat de afbouw ge stopt wordt." Dit systeem wordt in de naastvoorgaande alinea's, zonder rniigo argumentoering, in hoofdtrekken aangegevon. Het is het per soonlijke systeem van onzen minister van marine, die aclit maanden geleden nog niet meer van marinozaken afwist dan elk ande re advocaat.. De consequenties welke hij uit zijn persoonlijk ontworpen systeem trekt. stopzetten van den afbouw der beide krui sers zi;jn in strijd' met allo door hem ont vangen adviezen van zijn technische raad gevers op het departement van marine; in strijd ook met het oordeel van eiken zee officier, wien hy daarnaar vroeg. Hij heeft gezocht en rondvraag gedaan in en huiten GEMENGD NIEUWS. Aanklacht tegen een raadslid. Naar de „Opr. H. Crt." verneemt ls aanklacht bij de Justitie ingediend tegen den heer Oh. A. Blom, gemeenteraadslid van Schoten, wegens een oplichting, die ver schillende personen te Schoten moet om vatten. De bedragen, die de heer Blom on der valsohe voorwendsels moet hebben ver kregen, moeten afwisselen van enkele hon derden guldens tot bedragen van 6000 tot 6000. De laatste dagen vertoefde de heer Blom niet te Schoten. Nader verneemt het blad, dat het faillis sement van den heer Blom is aangevraagd. Door de X-stralen. Weer is een Engelsch geneesheer slacht offer geworden van de toewijding aan zijn wetenschappelijk en menschlievend werk. Dr. Lyster heeft zijn arbeid aan het X-straal- laboratorium van het Middlesex-Hospital moeten opgeven, daar hij niet meer kan werken tengevolge van de noodlottige uit werking van de X-stralen, waaraan hij zich bloot heeft gesteld. Dr. Lyster had zijn leven gewijd aan po gingen, om een geneeswijze voor kanker te vinden. Hij is een van de pioniers van de onderzoekingen naar de geneeskundige toe passing van X-stralen. Bijna vijf-en-twintig jaar geleden begon hij te werken aan dit ingewikkelde en gevaarlijke vraagstuk. On gelukkig kreeg dr. Lyster eenige jaren ge leden X-straal-huidontsteking (ook wel X- straal-kanker genoemd). Zijn handen wor den aangetast en er werden herhaalde ope raties verricht. Eerst verloor hij een vingor en daarna nog een, maar de heldhaftige dokter ging mot zijn werk voort. Nog tot in den laatsten tijd werkte dr. Lyster inge spannen in zijn laboratorium, ofschoon zijn handen vreeselijk verminkt waren door de herhaalde pogingen van de chirurgen, om de andere doelen van zijn lichaam te be houden. Een Jong meisje vermoord. In den zeer afgelegen Meerpolder, ge meente Zoetermeer, is Woensdagavond een drama afgespeeld, waarover nog zekere duisterheid ligt verspreid. Daar woont de landbouwer van Haasteren, Woensdag was do huisnaaister den heelen dag op de hoeve geweest, en 's avonds is de 22-jarige dienstbode, van Hoogduin, do naaister een eindje gaan wegbrengon, wat zij dikwijls placht te doen. Toen bet meisje na eenigen tijd niet terug keerde, ging de boer haar zoeken. Niets vindende, begaf hij zich maar de naaister, waar hij vernam, dat het meisje slechts een eindje was meegegaan en al lang weer thuis moest zijn. Na lang zoeken heeft men eindelijk tegen den morgen het lijk van het meisje gevon den. Het lag gedeeltelijk, naar mon ons zei- de, in de sloot. Het lijk vertoonde wouden aan hals en hoofd. Men begrijpt, dat de gemeente in groote opschudding verkeert en do dolste geruoh- ten de ronde doen. Wij hoorden menschen, die den boer beschuldigden, maar volgens anderen zou de knecht, iemand niet uit Zoe- termeer afkomstig," in sterke verdenking staan. Zaterdag is het parket naar Zoetermeer geweest. Een politiehond werd meegenomen. Het onderzoek, dat moeilijk schijnt te zijn meer wilde men op hot parket niet meedee- len heeft geleid tot de gevangenneming van een persoon. Zeer vermoedelijk is die persoon de knecht van den boer. In ieder geval is er sprake van een z.g. lustmoord of een wraakneming uit jaloerschheid. Het lijk zal naar Leiden worden opge zonden. (Tel.) Sombere voorspellingen. iNaar uit New York wordt gemeld, heeft prof. Albert Porta, van de astronomische af- deeling van de universiteit te Michigan, me degedeeld, dat in de volgende maand Mer- curius, Yenus, Mars, Nep tonus, Jupiter en Satomus onderling en met de aarde op zoo danige wijze in conjunctuur komen, hetgeen van zulk een invloed op de zon zal zijn, als sedert eeuYen niet is voorgekomen. Hij voorspelt dat er op 17 December op de zon een viek van zulke groote 'afmetingen zal verschijnen, dat men zonder telescoop in de zon zal kunnen zien. H;j zeide verder, dat dezo conjunctuur or- kaaien, zware onweders, aardbevingen, vul- oanische uitbarstingen, hevige regens, stor men en een groote koude ten gevolge zal hebben. Het zal weken duren alvorens de aarde weer in haar normalen toestand zal zijn teruggekeerd. SPORT. Voetbal. Helder nBatavier I 60. (AM. Helder N.-H. Y. B.). Het eerste elftal van „Helder" behoefde niet naar Pui-merend, daar het terrein afge keurd was. Deze gelukkige omstandigheid heeft de Heldersche 8e klassers gered voor een .anders zekere nederlaag, daar, naar we vernamen, zij met 6 invallers hadden moeten spelen, daar ook Tiessen en Peters niet van de partij zouden geweest zijn. Dit was de oorzaak dat de reserves daar door zeer sterk voor den dag konden komen, want tegen „Batavier" zagen we Ojïl Jung, Jongbloed, Schrier en Biersteker in de ge lederen. Het geheel is een spel van kat en muis geweest, want H. was te Bterk voor - Batavier, welke club één invaller had voor v. d. Wal. Hoewel het in de verdediging van H. ook nog wel eens haperde, zag toch de B.-voorhoede geen kans het tot een sucoes to brengon, daar deze linie te weinig steun ontving en, dat vooral* noodt in zijn geheel optrok. Als om 2.15 onder scheidsrechter Kort af getrapt wordt, blijkt, dat bij de thuisclub Biersteker midvoor speelt, terwijl Jongbloed en de Wit zijn partners zijn en Rij «wij ck en Broekhuizen de vlougelplaatsen bezetten. Schrier is spil geplaatst, terwijl Schoonho ven en Jurg de baekplaatsen innemen. Bata vier speelt aanvankelijk met 10 menschen. B. heeft het geringe windvoordeel mee; maar weet hiervan niet te profiteeren; wel brengen ze het soms een heel eind, maai do verdediging van H. zorgt steeds voor retour. Het duurt toch geruimen .tijd eer H. haar meerderheid in een doelpunt weet uit te drukken; dat gebeurt, wanneer een in gezonden bal niet behoorlijk weggewerkt wordt en doordat keeper v. 't Hoff door zijn backs het uitzicht belemmerd wordt, krijgt Schrier gelegenheid de eerste te maken. Dan weet B. het spel eenigen tijd te verplaatsen, zelfs weet men tweemaal een hoekschop te forceeren, doordat Schoonhoven, die weinig tactiek bezit, onnoodig uittrapte, doch Thijs- sen krijgt geen gevaarlijk moment. Yan Zoo- nen zorgt daarop weer dat de bal aan do overzijde komt en schot op schot wordt ge lost; de linksback vian B. is zeer onbetrouw baar en mist soms de makkelijkste 'ballen, en goed was het maar dat de H.-voorhoede de goede richting nog niet wist te vinden, hoewel v. 't Hoff tweemaal mooi redde. Reeds denken we, dat dc rust met 1—9 zal ingaan, als Rijswijck mooi naiar Biersteker plaatst en dezo met een diagonaal schot de leiding van zijn club weet te vergrooten. De rust bracht een 20 stand voor de thuisclub. Na de pauze was het mek Batavier ge daan; bij ^Helder" speelde nu Biersteker rechtsbinnen en mam Jongbloed diens plaats in. Eerstgenoemde was rnu beter op zijn plaats. Er kwamen nog 4 goals bij, maar had Broekhuizen beter weten voor te zetten (nu gingen zijn ballen steeds achter) en had Jongbloed niet zooveel pech met schieten gehad, dan had de score nog grooter kun nen worden. Ook daarom, doordat de. B.- keeper door het drukke werk wat lig kroeg, er steeds meer en meer uitraakte. Na eenige minuten spelens was hot do linksbinnen, die niet een vliegend scliot de derde scoorde. Biersteker was zeer goed op dreef, maar was meermalen to driftig; toch was hjj het, die met korte tusschenpoozen do drie andere goals wist te fabrioeeren, waarvan de laatste beslist houdbaar was. De B.-voorhoede presteerde totaal niets meer, do linksbuiten kwam er nog wel eons door, maar moest het, spelendo tegen 2, 3 tegen standers, al gauw afleggen. Het einde txraoht een zeer verdiende over winning voor do „Helder"-reserves, die hierdoor hun gemiddeld aanziehilijk verbe terd hebben. Biersteker heeft, vooral na rust-, zeer goed gespeeld; gaf op tijd over en was er een kans tot scoren, dan benutte hij deze. De 1 in kerving niet zoo goed als and era, vooral Broekhuizen, die we veel beter gezien heb ben, speelde een slechte wedstrijd. Schrier als spil, voldeed wel en hield h6t B.-midden- trio wel in bedwang, maar het pingelen kan hij nog niet afleeren, waardoor hem het leer een paar maal afhandig gemaakt werd. Zijn verre schoten leverde geen- succes op. Over het geheel gonomen voldeed' H. meer als combinatie dan de tegenpartij, waarvan alleen Dienaar cn de kleine inval ler nu en dan aardig werk te zien gaven. Het veld was zeer goed bespeelbaar, ter wijl de leiding in goede handen was. De opkomst van hot publiek was nihil; dezen waren naar het Tuindorp-torrein ge gaan, om getuige to zijn van .O eerste ne derlaag op eigen terrein van „N. "W. D.". De Alkmaarders wonnen, naar we vernamen, met 42. Gegevens over deze match heb ben ons niet bereikt.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5