J. W. HEYDANUS, KERSTBOOMEN, vfaïmSdJm 23 6'80 '6 aT' Aanschaffing van stoelen. B. en W. stellen voor tot aankoop van een honderdtal eenvoudige houton stoelen over to gaan ten behoeve van de vele in de Bouw- zaal der gemeente te houden vergaderingen. De kosten hiervan bedragen 0.— 7.— per stuk. Subsidleverhooglng Ambachtsschool. Het bestuur van de Vereeniging „Am bachtsschool voor Helder en Omstreken" heeft bü schrijven van 4 Deo. aan den Raad verzocht om verhooging van het over het jaar 1919 toegekende subsidie ten behoeve van de Ambachtsschool. De gevraagde verhooging is noodzakelijk, ten einde te kunhen voldoen aan het verzoek van den Minister van Onder- vijs, Kunsten en Wetenschappen, om de sa larissen van het onderwijzend personeel In overeenstemming te brengen met een door hem voor dat doel ontworpen leidraad. Aan gezien 60 pet. der hieruit voortvloeiende meerdere kosten door het Rijk zullen worden gedragen en tevens verwacht mag worden, dat ook door de provincie de gebruikelijke bijdragq van 10 pCt. zal worden toegekend, zou het resteerondebedrag- voor rekeaiing der gemeente moeten worden genomen. Ift aanmerking nemende voorts dat als gevolg van de evengenoemde omstandigheid de uit gaven der Ambachtsschool blijkens de sup pletoir© begrooting voor 1919 in totaal met f 10189.17 moeten worden verhoogd, dan zal een en ander een offer van de gemeentekas vorderen van 40 pet. dier som of wel 4075.67. B. en W. stellen den Raad voor dezo bij drage aan de Vereeniging te verleenen. Te zijner tijd zal de financieele regeling dezer aangelegenheid op de begrooting voor 1919 ter vaststelling worden aangeboden. Verplaatsing Handelsavondschool Tot heden is de Handelsavondschool geves tigd in de Zeevaartschool. Aangezien daar in ook nog andere avondscholen zijn onder gebracht, kan de Handelsavondschool zich niet in die mate ontplooien als voor de be hoefte dezer gemeente noodig is. Het be stuur der Algem. Held. Winkeliers-Vereeni- f;ing verzoekt daarom toestemming om de landelsavondschool, vanaf 1 Januari 1920, te mogen vestigen in de sohool voor M.U. L.Ö. aan de Molenstraat en wel tegen een jaarlijkscho vergoeding van 800.—, zooals ook voor het gebruik der lokalen van de Zeevaartschool wordt voldaan en overigens op dezelfde voorwaarden als indertijd voor die school werden gesteld. De betrokken Inspecteur van het Middel baar Onderwijs heeft in een onderhoud met het College van B. en W. en den Directeur der Handelsavondschool het gebouw in de Molenstraat, als plaats voor de Handels avondschool, krachtig aanbevolen, terwijl het Hoofd der School voor M.U.L.O., daar omtrent gehoord, tegen inwilliging van het verzoek, geen bezwaar heeft. Het wil B. en W., zoowel in het belang der school, als dat der gemeente, voorkomen, dat het verzoek behoort to worden toege staan, waarom zij den Raad voorstellen de gevraagde toestemming, tot wederopzeg- gens, to verleenen tegen een vergoeding van 300.per jaar en op de zooeven be doelde voorwaarden, in te gaan 1 Jan. 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Gisteren slaagde te Amsterdam voor di.ploma Ziekenverpleging onze plaatsge- noote mej. J. A. Laagland Winder. Aanbesteding. Vanwege het Departement van Marine werd gisteren aanbesteed de uitbreiding van het provoostgebouw te Willemsoord. Laag;-te inschrijver firma Starrenburg v. Boerdijk alhier voor 27950.—. Hr. Ms. „Zeeland". Hr. Ms. „Zeeland" is 11 December van San Juan (Porto-Rlco) vertrokken en 14 Deo. te St. Thomas aangekomen. De „Genuna". Het gouveraementsstoomschip „Gemma" ls 7 Deo. in do Emmahaven (Padang) aange komen. De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente te Helder, brengt ter kennis van do stemgerechtigde leden, dat de verkiezing van 4 notabelen, aftredende 1920, en 1 no tabel, aftredend 1922, zal plaats hebben op Vrijdag 19 December o.k., dos avonds van 6 tot V uur in de Nieuwe Kerk, ingang Weststraat. Kerkconcert Door een drietal solisten, t.w. mejuffrouw Schouten (sopraan), en de heeren Bronu- geest (orgel), alsmede onzen stadgenoot den heer Pala (viool) werd Zondag middag in de Nieuwe Kerk een concert gegeven, dat zich verheugen mocht in een druk bezoek. Ongetwijfeld werkte de lage entréeprijs hiertoe mede, en den velen be zoekers werd een uurtje van hoog kunstge not geschonken. Moge wellicht de sopraan van mejuffrouw Schouten in eene ruimte als van dit kerkgebouw wat zwak klinken, haar geluid was zuiver, haar zingen muzikaal, haar voordracht beschaafd. Zij zong een vijf tal liederen, van Cath. van Rennes, Dvorak, César Franck en J. S. Bach, waarin zij gele genheid had haar eigenschappen te doen uit komen. Als orgelsolo's gaf de heer Brondgeest vier nummers, waarvan César Franck's prachtige pastorale, wel het glanspunt was. Het fraaie kerkorgel bleek in het bezit van een mooie registratuur, waarmede de organist, vooral in het werk van Franck, wonderen wist te doen. Zelden hebben wij het zóó fraai gehoord in deze kerk, van het hinderlijke bijgeluid dat de registers mak,en, was thans weinig te be roerteen. Behalve deze solo's had de heer Brondgeest ook nog de begeleiding der an dere solisten voor zijne rekening, hetgeen zijn taak dpbbel zwaar maakte. Do heer Pala tenslotte deed ons in een drie tal nummers hooren welk een bokwaara violist wij in dien heer hebben; behalve deze beide (aria van Bach en Schumann's Abend lied en Tröumereï) begeleidde hij de zange res in César Franck's Ave Maria. Het was, zooals gezegd, een hoogstaand concert, dat de talrijke bezoekers ongetwij feld boeide en ontroerde. Concert «Stedelijk Muziekkorps". Men schrijft ons: Zaterdagavond gaf het „Stedelijk Muziek korps" voor donateurs en genoodigden een concert in de schitterend verlichte zaal van „Casino". De zaal was flink bezet; alleen was hot jammer, dat we niet kunnen spreken van een „aandachtig gehoor"- tijdens de uit voering der nummers. Het was bepaald op vallend, hoe sommige „muziekliefhebbers" zich misdroegen, zich op alleronhebbelijkste manier aanstelden. We begrijpen niet goed,' wat dezo menschen eigenlijk bij een derge lijke uitvoering te maken hebben; zij zijn een voortdurende lastpost voor het meer kunstzinnige deel der opgekomenen. Het lijkt ons aanbevelenswaardig om voortaan wat contröle in de zaal uit te oefenen, hoewel het niet afdoende zal zijn. Ondanks deze weinige waardeering, heeft het sterk uitgebreide koor onder leiding van den heer Ter Hall, met dit concert een goe den indruk gemaakt. Het programma bevatte een 6-tal nummers. Men opende met een marsch van Turine: Kéramis, gevolgd door de mooie ouverture „Zukunftbilder" van Silwedel, welke ook reeds op het vorig concert zoo'n goed ont haal vond. No. 3 was een melodieuse Ballet aria van Baudonck. Met het 4o nummer „La Catalane",. een pittige Spaanscbe wals, welke aan de uitvoerenden in sommige gedeelten hooge eischen stelt, was het applaus welver diend. Het volgende nummer was „Soirée d'Automne" van Langlois, een zeer mooi (maar lang niet gemakkelijk) genre-nummer, waarin pistonnist, trombonist en fluitist ge legenheid kregen hunne capaciteiten als solist te doen hooren. Gedurende de uitvoe ring van dit nummer waren de discussies achter in de zaal zóó heftig, zóó grof onbe schoft, dat de heer Ter Hall verplicht was een oogenblik te staken, om, toen.de stilte weer opnieuw ingetreden was, te vervolgen. Dat een eh ander van invloed was op de executanten spreekt vanzelf, en was dan ook de reden, dat deze waarlijk mooie composi tie niet tot zijn recht kwam. Mep besloot met „Fcstmarsch" van Silwedel. Een machtig stukje muziek, waarvan de imposante finale niet naliet indrulp te maken. Ons moet nog van het hart, dat het pro gramma, wat de nummers aangaat, zoo goed als geheel foutief gedrukt was. Voor „Zu- kunftbilder" b.v. stond „Zukump Milder", „La Catalane" was „La Oantale", en zoo meer. Daar dient voortaan meer zorg aan besteed te worden. Na de pauze vergastten eenige leden van „Helder's Gemengd Koor", die hunne belan- gelooze medewerking voor dit concert gege ven hadden, ons op een tooncelstukje, geti teld „Een Bengaalschè Tijger", een zeer kluchtige historie van misverstanden en in triges. Een bal besloot den avond. Tweede Kunstavond. Voor een overvolle 2aal voerde gisteren avond de vereeniging „Het Schouwtooneel" (directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch) een uit het Deensch vertaald blijspel op, getiteld „de Val van den Tyran". Deze op voering was de tweede' der reeks kunst avonden, die in dit seizoen worden gegeven. De ongenoemde Deensche schrijver geeft ons in St blijspel een soort pendant van Shakespeare's „Getemde Feeks". Dédr is het de lieflijke Katharina, die door den geest en den* humor van Petrucbio getemd wordt, hier was het Victor Frandsen, die een tijdlang ,4n een hoek gezet moest wor- en mevr. E. de Boervan Rijk was de boetpredikster, die dit op onnavolgbare wij ze deed. Maar verder dan deze uiterlijke vergelijking gaan wij niet, want van den Shakespeare-aanschen geest is in dit stuk niets ie bemerken. Niettemin heeft het een ischen avond een volle zaal vermaakt-, al lag het onwaarschijnlijke er hier en daar wat èl te dik op. Stel u voor, een overspan nen, door en door overwerkte vrouw, wier physiek en psyche totaal van streek zijn tengevolge van de onmogelijke, beulachtige handelwijze van haar man, die zich in min der dan de helft van een bedrijf door baar moeder- laat bepraten zóó maar een maand weg te gaan en het huishouden over te la ten aan een oude min, juffrouw Madsen, die, in eene maand tijds totaal genezen te rugkomt, en haar boest-van-een-man, in dien -tusschentijd flink door „Mads" onder handen genomen als een blad van een boom omgedraaid vindt. Nietwaar, het is te mooi om waar te zijn. Niettemin was hot blijspel als zoodanig amusant en de verschillondo tooneeltjcs de den het publiek van de eene lachbui in de andere vallen. Voor het grootste deel komt de eer daarvan ongetwijfeld -toe aan me vrouw de Boer—van Rijk, die bewees, dat even onovertrefbaar een komische rol vervult dan een tragische^ Zij was den gan- sdhen avond op hot fooiueel, en haar stil spel alleen al- was voldoende om do zaal hartelijk to doen lachen. Vermakelijk was het -toon zij haar rentrée maakte in het oude cape-je en met de vogelkooi, de geranium en de tasch in de handen binnenkwam. En ontroerend alweer was haar spel als zij de overspannen, huilende Ida opbeurde. Frits Bouwmeester was de bulderbast, die door zijn onheuscb optreden de arme Ida van streek bracht-, en de Bouwmeesters hebben allen tooneelspelersbloed in de aderen, zoodat van Frits niets anders dan een goede creatie te verwachten was. Later, als de lamgeslagen hond, op. zijn beurt moe- gesard en moegeplaagd door de onverbidde lijke Mads, gaf hij mooi tragisch spel. De andere hoofdrol was in handen van Sophie de Vries als Ida, het arme slacht offer. Haar spel was subliem, en de over spannen, zenuwachtige clrukte in het eerste bedrijf, ontroerend van werkelijke door- voeldheid. In het laatste bedrijf was haar rol slechts gering. M. v. d. Lugt Melsert fungeerde alq Karen, het 13-jarig dochtertje. Dit moeilijke rolletje moeieüjk in zoover 'men hier licht tot charge eren komt, vervul de mejuffrouw M. v. d. Lugt Melsert op schitterende wijze. In het laatste bedrijf, als alles ten goede geschikt wordt, toonde zij zicb vooral het uitgela tcgi, verstandige doch tertje, dat zij ook inderdaad was. Haar broertje Frederik was voor een 8-jarige stevig uit de kluiten gewassen; Doortje van Eisen vertolkte in leuk travesti, dit aardige rolletje van les-opzeggen. Als Ida's moeder trad1. Coba Blankenstein op, die een heel lieve ischoonmoeder bleek te zijn en dus aan de traditioneele norm voor blijspelen in zoover niet voldeed. L. Egerman was de wat- 'jongensachtige, on beholpen broer van Victor; ook hij kon Ingezonden mededeeling. Bloemenmagazijn, Molengracht 6, Telefoon 126, bericht de belangrijke ontvangst van: vanaf 80 cent. juist in deze rol uitstekend voldoen. Me vrouw Danielsen (Willy von Sahcr) on vrouw Hansen (H. Rijkende Rijk) hadden kleinere rollen; mevrouw Danielsen de be rekenende weduwe-met-een-verlcden eens zeekapiteins vrouw Hansen de praat grage werkster. Als -wij nog noemen Corn. Lageman als de chef van Victor, een wat onmenschelijke en onmogelijke chef heb ben wij daarmede alle personen de revue laten passeereri. Zij allen gaven amusant- spel met hier en daar een beetje tragiek. Maar boven allen uit stak juffrouw Madsen met vogelkooi en geranium, en dat zij eenmaal een open doekje kreeg is heusoh geen wonder. Het- stuk als zoodanig liad geen enkele pretensie dan om te amuseeren, hetgeen op zichzelf al een goed ding is. En het hééft geamuseerd; den ganschen langen avond (vier bedrijven telde het) was het gelach niet van de lucht. Midden onder het eerste bedrijf deed zich een voor den Helder ongekend incident voor, waardoor gedurende eenige minuten het scherm moest zakken. Een joügmensch, in een wat vroolijke en opgewonden stem ming, meende daaraan uiting te moe-ten ge ven door hinderlijke adhaesie-betuigingeu met 't spel der auteurs. Het werd zóó erg, dat men het scherm liet zakken om den levenma ker een jeugdig officier, -naar men zeide, te verwijderen. Het publiek was heiig verontwaardigd over dit incident, en uitte zich in de pauze in de koffiekamer in lang niet malsche bewoordingen. Te ruim half twaalf was de voorstelling geëindigd. Vierde Marineconcert. Op het concert, dat heden- en morgen avond door de Stafmuziek der Kon. Marine gegeven werd, wordt, behalve Beethoven's Zesde, waarover wij in ons vorig,, nummer een en ander mededeelden (ook op het pro gramma afgedrukt) óók opgevoerd een symphonisch dichtwerk van Saint Saens, getiteld „Doodendans" (Dahse macabre). Saint Saens heeft hierin op gelukkige wij ze de motieven verwerkt, die hem een ge dicht aan de hand deden. Als de klok mid7 dernacht heeft geslagen, hoort men aller eerst de trom, die aankondigt het feest maal dat de skeletten op het Kerkhof gaan vieren. Reeds beginnen een paar beende ren to dansen, als plotseling de Dood zijn viool grijpt om de dansmuziek te spelen. Ge leidelijk volgen nu de andere skeletten, tot dat een heksensabbath ontstaat van tonen, waar tnsschendoor de viool klinkt, en die tenslotte weer langzaam wegsterft. Een mu ziekstuk, dat ongetwijfeld wel boeien zal. Liefdadigheidsvoorstelling „Tavenu". Over de opvoering van „Het Erfdeel" op 22 November j.L schrijft een der bezoekers ons het volgende: Het was een schitterende avond. Het suc ces was overweldigend, hetwelk hoofdzake lijk te danken was aan het spel van dc hoofd rolvertolkers. Het publiek uitte zijn enthousiasme her haaldelijk door applaus bij 'open doek. De opvatting en het spel van den heer G. Joh. van der Lee, welke de rol van Sartorius ver vulde, waren meesterlijk, vooral in het 2de bedrijf, waarin het tusschen hem on zijn chef Baron von Larqp tot Oen botsing komt, was van zoo'n ontroerende kracht, dat menigeen de tranen in de oogen kwamen. Mej. de Boer? sinds korten tijd werkend lid der vereeniging, had op dezen avond haar debuut, zij is een groote aanwinst voor de vereeniging, hetgeen bleek door haar uitne mende opvatting van de rol als Mevrouw Sartorius. De vertolker van de rol van Baron Larun, chef der Larunsche fabrieken, welke een der nieuwe krachten van de vereeniging is, gaf beschaafd en beheerscht spel en ontpopte zich als een dilettant tooneelspcler van groote begaafdheid. De rol van v. d. Matthiosen werd vervuld door den heer J. B. Polak, wiens spol zoo sprekend was, dat ook hem een extra applaus bij open doek ten deel viel. Het succes van het vierde bedrijf werd hoofdzakelijk behaald door don heer L. Po lak, in dit bedrijf toch krijgt men do ont knooping van do geheele intrigue en de ont maskering van eon vroegere employé van de fabrieken, zoomede van do vertrouweling van don Baron, fabriekseigenaar. Men moet het spel van don heer L. Polak, hetwelk m. i. ook de beste beroepsaoteur hem niet kan ver beteren, eerstr aanzien om over de brillante kwaliteiten hiervan een zuiver oordeel te kunnen vellen. Ook Mej. J. Wijker en de heer Swart moe ten nog genoemd worden om het mooie spel, dat zij gaven resp. als dochter van Sartorius en oudste der fabrieksarbeiders. De regie was, zooals altijd, in goede han den bij den vertolker van de hoofdrol, den heer G. Joh. van der Lee, kortom, zooals reeds gezegd, het was een schitterende avond. Marine-monument In aansluiting op hetgeen wij reeds over de oprichting van dit monument schreven, deelt men ons mede, dat hier ter stede uit de burgerij een sub-comité van 30 leden is gevormd, waaronder 5 dames. Voorzitter van dit comité is de heer Oortgijzen, terwijl de heer Aliak het secretariaat en de heer M. J. Heijboer het penningmeesterschap op zich hebben genomen. Het personeel der Marine wil ook niet achterblijven en zoo zal door hen op Zon dag 21 December a.s. een opvoering worden gegeven in Tivoli van het tooneelstuk „Het Zangersfeest" van den bekenden toonoel- schrijver G. von Moser. De luitenant ter zee Jager heeft voor deze gelegenheid zijn me dewerking toegezegd om met Zijn dubbel mannen kwartet het lied ten gelmore te doen brengen, gewijd aan de nagedachtenis van de mannen onzer Vloot, die gedurende de oorlogsjaren bij rampen zijn omgekomen. Wij volstaan met te zeggen, dat dit lied Wj de uitvoering op 9 December van het Hofstad-tooneel grooten indruk maakte op de talrijke aanwezigen. Waar voor zulk een sympathiek plan wordt gewerkt, twijfelen wij niet, of velen zullen Zondagavond op gaan naar Tivoli, teneinde door hun aan wezigheid'een blijk te geven van instem ming, terwijl zij op deze wijze tevens een penningske als bijdrage voor het monument kunnen offeren. Een vriendelijke ontvangst. Zaterdagmorgen is de Duitscho lichter „Ulk", gesleept door de Duitsche sleepboot „Theseus", die met een lading spoorbiels op weg was van Helsingfors naar Dordrecht, op de Noorderhaaks gestrand-. Een viertal vlet ten -begaven zich op het bericht hiervan aanstonds naar de plaats der stranding ten einde het schip .af te brengen en zoo noodig assistentie te verleenen. Ook de sleepboot „Drente" was met reddingvlet aanwezig. De mannen werden echter allesbehalve vrien delijk ontvangen. Hulp werd geweigerd, en *lic weigering geschiedde van de zijde van den stuurman der „Ulk" op allesbehalve hof felijke wijze. Toen de vlctterlieden in de na bijheid van den gestranden lichter kwamen, stond de stuurman met een z.g. korvjjnnagcl een zware ijz.e'ren bout hen op te wach ten. Toen van de zijde der vletterlieden ge dreigd werd met een roeiriem, ging hij naar beneden om even later terug te komen met eenrevolver. De „Drenthe" is den ge- heelen nacht in do nabijheid gebleven. Het schip is later vlot geraakt en vertrokken. De stoomtrawler „Noordster II", schipper Glas, is Zaterdagavond achter Texel op een mijn geloopen on gezonken. De uit 7 man be staande equipage is met eigen boot in de haven te Nieuwediep aangekomen, en na van kloeding te zijn voorzien, Zondagmorgen naar IJmuiden vertrokken. Uit het Politierapport. Zaterdag is naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten een zekere P. W. R., die terzake „landlooperij" was aangehouden, daar hij zich des avonds telkens aan een der poliliebureaux om on derdak vervoegde en offk des nachts eenige malen liggende in een portiek was aange troffen. Zaterdagavond deed een bewoner van de Zuidstruat aangifte dat hij even tevoren tot de ontdekking was gekomen, dat hij uit een gesloten geldtrommeltjo in zijne woning een bedrag van 135 vermiste. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bekende de dienstbode, dat zij zich ongeveer veertien dagen geleden, toen zij alleen thuis was, aan den diefstal had schuldig gemaakt, na dat zij het sleuteltje van het trommeltje had weten te bemachtigen. Zij wees op den zol der 52.50 aan, die zij aldaar had verstopt en leverde verder eenige van het geld ge kochte kleedingstukken uit. De rest had zij opgemaakt aan St. Nioolaaslekkers. Het geld en de kleedingstukken werden in beslag ge nomen én proces-verbaal werd opgemaakt. Bij aankomst "aan den laatsten trein op Zondagavond werden door de aan het sta tion alhier dionstdoènde agenten van politie op verzoek van den stationschef twee mili tairen van het vliegkamp „do Mok" aange houden, die zonder geldig plaatsbiljet had den gereisd en aan den conducteur hunne namen weigerden op te geven. De een be taalde het van hem .gevorderdo geld en tegen den ander wtrd proces-verbaal opgemaakt. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 14 December. N. V. B. 2-1 2—1 1—2 8-6 2e klasse B. E. D. O.Schoten Alcmoria VictrixO. D. E. NoerlondiaA matei 3e klasse E. Steeds VoorwaartsPurmerstoijn H. B. O.—Q. S. O. 8o klasse F. Rapiditas—Swift X.-B. V. B. Afdeeling Helder. W. I, K.Heldor IIT 5-1 W. I. K. 2—N. W. D. 2 1-1 Batavier 1—Victori 2 1—1 Oefenwedstrijd. N. W. D. 1—Victori 1 8—0 In de le klasse had onder zoer grooto belang- stolling de wedstrijd AjaxBlauw Wit plaats; no. 2 tegen no. 7. Trots allo voorspellingen en vort wachtingen zijn do roodwitton winnaar geworden, zij het. dat eon penalty do beslissing bracht. in'do Overgangsklasse zijn V. V. A en oe Spartaan "do loidendo club6: ochtor, na eon serie overwinningen hooft Zondag V. V. A. oen voor moeten laten togen het zwakke S. V. V.: in Amsterdam werd 0—0 ge speeld. Uit, 12 wedstrijden hoeft V. V. A. na 10 punten en blijft nog no. 1. Spartaan vorloor in Bot terdam van hot aldaar zoo populaire Foiiunoord met 32, het ls do L'o nederlaag on uit 10 wed.-urij- don hebbon do Amsterdammers nu 15 punton, score 26—S. R. F. C., ook oen vau do clubs, dfe nog oen goodo kans liad in do lo klasse to komen, vorloor onvorwncht van hot Haagscho V. U. O. met 21, torwijl Stormvogels, dio al oen hooi slecht figuur slaan in dezo afdeeliug, ditmaal ócn punt wist te veroveren op de Hermos-D. V. S.-combinalie.- In do 2e klasse A versterkte D. E. G.. de officiouso kam pioen, haar positio door eon flinke overwinning op Victoria: mot 40 werd gewonnen. In 3 E. behaal den Purmerstoijn en Q. S. C. beiden een overwin ning: „Heldor" zal hier zeker wel goodo noia van nemen, daar ook zij nog op visite moet bii dezo clubs. De wedstrijd H. S. V.Helder. is niet doorgegaan, omreden do Haarlemmers aan den N. V. B. toestemming haddon gevraagd voor uitstel, en deze verkregen hebben. Zoodoende had „Helder" weer een gedwongen vrijen Zondag. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. Per zeepost via Amsterdam Per zeepost via Rotterdam Per mail via Marseille 26 December Eiken Don derdag Tjjdstip der laatste buslich ting aan bet Postkantoor. 6.30 'sav., 5.50 'sm. en 6 30 's av. Alleen voor brieven, briefkaarten on aan- geteekendo stukkon. Naar West-lndië. MARINEBERICHTEN. Luitenant ter zee le kl. O. D. T. de Ridder is ziekte 808told op ^-activiteit, wegens .Officier van gezondheid 1© kl. J. W. Vos is ter beschikking gesteld. Officier van administratie le kl. J. Dolk is als secretaris toegevoegd aan den commandant dor marine te Willemsoord. Luitenants tel* zee le kl m. J L. Jager en J. W Vogelzang en luit. ter zee 2e kl. J. C. H. Aiacka> en S. Ral. allen onlangs uit Oost-lndië teruggekeerd, zyn ter beschikking gesteld. Luitenant tor zee 2e kl. C. J. J. van Katwijk is op non-activiteit gesteld. liet. Gouvcrnem.stoomschip Gemma is 7 dezer te Emmahaven (Padang) aangekomen en Hr. Ms. p.'mtse.rdekschip ..Zeeland'' 11 Dec. vertrokken vuil aangekomen torico) eu 14 öec- to St. Thomas - T raa 1 Nov- zijn bevorderd: Bootsman J. .V Rulle i- tot schipper en sergeant-torpedist C. Zagt tot lorpedist-majoor. Opgave van overgeplaatste onderofficieren. Op i» -L'oc.sergeant der mariniers J. Prins va- Afd. mariniers Rotterdam naar Monteursopleiding te Amsterdam; op 30 Jan Schipper R. van der Heu len vnn Wachtschip Willemsoord nuar Marineka zerne Amsterdam; eergoant-torpedoniakcw G. Ou- wendi;ik van Koningin Euinm naar Schorpioen. Met ontslag uit den zeedienst: Matroos 2o kl. J lkneg op 14 Dec.; matroos 2e kl. L. Vóórhaar op lo Doe. LEGERBERJCHTEN. Bij beschikking van Minister van Oorlog is aan den sergeant J. Ph. Z. Lrmors. van het 2lo reg. infanterie te Den Heldor, vervroegd ontslag uit- den militairen dienst verleend. Bij bosch. van den Min. Oorlog is aan den dienstplichtige T. do Groot, van het 21o rog. inf. te Oen Heldor, uitstel van eersto oefening verleend tot het tijdvak, waarin moeten worden ingoliifd do dienstplichtigen der lichting 1921, eerste gedeelte. Bij bcsch. van den Min. v Oorlog is aan den dienstplichtige W. Stilrna. van het 21o rog. inf. te Den 1-loldof. toestemming verleend om zich op to houden in Amerika tot 1 April 1921. Eindigen van verblijf onder dc wapenen van ver- iofsoflicieren en vcrlofsonderofficicrcn. Uiterlijk met incrang van 31 December 1919 moe ten allo vorlofsofficieren en verlofsonderofficieren, thans nog onder de wapenen, in het genot- van groot verlof worden gesteld. Hiervan zijn uitgezonderd: zij voor wio bepaal- uOlijk door bet Departement van Oorlog langer verblijf onder do wapenen is of wordt toegestaan; militairen, die don oerste-oofouingstijd nog niet hebbon volbracht, behoorende tot eon lichtingsdeel, dat nog niet voor groot verlof ln aanmerking is gekomen; vorlofsofficieren en vejlofsonderofficio- ren bij do Militaire Buitengewone Kouuniezen: verlofsorfioieran en vorlofssonderofficiercn, werk zaam bii dopolit lot roepen, bii den grensbewakings- ilienst en bij den bewakingsdienst van gevangenis sen, provoostliuizon eu to Veenhuizen. In bijzoudore gevallen kan. bij wijze van gunst, voor óén of moor vorlofsofficieren of -onderoffi cieren hot tijdstip on 31 -Januari 1920 gestold worden. Ten aanzien vnn hen. wier verblijf in werkelij- ken dienst uk 31 Deo. 1919 eindigt, bestaat geen aanspraak op steun of op bijzonder© toelage bU huiswaarts zending. Politiotrocpon. Eerlang! zal het. aantal militair© poltiie-afdoo- lingen worden uitgebreid. Do politiotroopeu wor den ingedeeld in 7 compagniöü en wol: <le comp^ s-Gravenhage, 2o comp. Amsterdam, 3e comp. .,(t°t 1 April 1920 's-IIertogeubosoh), 4e comp. Maastricht, 5e comp. Nijmogon, 6e comp. Deventer, 7o comp. Groningen. Elke compagnie wordt verdeeld in afdoelingen. elke afdooling in groepen. Eon compagnie wordt gecommandeerd door een kapitein of luitenant, aiaeelimr door eon lultennnt, eon groop door onderofficier, lui elke compagnie wordt een sergeant-mnjoor-administrateur, een sergeant-ma- joor-instructeur en een fourior ingedeeld. Da commandant van de politietroopon heeft 's-Gra venhage tot standplaats. Detacheering van do politiotroopóh geschiedt door den Inspecteur dor Koninklijke Marechaussee, in overleg met do be trokken divisie-commandanten van het veldleger, c.q. inspecteurs. Detachocring van onderofficieren on minderen bii do politiotroopen geschiedt door don commandant dor politietroopon ln overleg mot dc betrokken divisie-commandanten van het veld leger, c.q; inspecteurs; kunnen de betrokken auto- ritoiton ter zake niet tot overeenstemming komen, dan onderwerpt voornoemde commandant, met mededeeling vnn de geopperde bedenkingen, dc zaak non do beslissing van den Minigter van Oor log. Voor terugkeer van officieren, onderofficie ren en minderen naar de konvscn. waartoe zii bo- hooron. geldon ovoreenkomatIkü bepalingen. Be roepsofficieren en onderofficieren worden, bij detachooring bij de politiotroopen. niet boven do formatie guvoord van .do korpsen, waartoe zij bo- hoorën. (Voor zooveel thans bij do politietroepen aanwezigen roods boven de formotio zijn, behoo- ren zii geleidelijk weder in de formatie van het bot rekken korps te worden Ingesmolten). Do siorkto der politiotroopen bodraagt ten hoogste '26 offioioron on 1400 ondorofficieren en minderen. dTOOMTA/ R TBERICHTE.N Stoomvuart-Miuitschappij ..Nederland". Bonoo, thuiar., vortr. 7 Dec. v. Padang. Orlinjo, thuisr., vortr. 8 Doo. v. Sabang. Hutoo, thulsr», paos. 14 Doo. Ouoesunt. Bank», thutsr,, vortr. Doe. v. Colombo. Grotius. uitr. pass. 10 Doe. Pontellaria. Lombok vortr. s Dec. v. Batavia n. A'dam. Java, v. A'dntn n. Z.-Amorikn. pass. 11 Nov. Fer- nundo Noronhn. Nitw. uitr., paso. '11 Deo. Gibraltar. Rondo, tliuisr., pass. l"2 Doe. Gibraltar. Vondel, Uiuisr., vortr. 10 Doe. v. Port Said. Rntterdamscho Lloyd. Tabannn, uitr.. pass. J1 Doo. Ouessant. Bomlowoso, uitr., pass. 10 .Doe. Gibraltar. Coylon aar. 13 Doo. v. Java te RVlain. Tiunhora arr. 7 Doo. v. R'chun to Batavia. DJooja vortr. 15 Dec. v. R'dam n. Java. Pntria vortr. 14 Doe. v. R'dam n. Batavia. Siimnrindn, thuisr., pass. 11 Dec. Gibraltar. Wilis, uitr.. vortr. 8 Dcc. v. Suez. Djohras, uitr.j pass. 8 Doe. Perim. RindjaRi, thuisr., pass. 14 Dec. Ouessant. Kon. Hollandscho Lloyd. Rijnland vortr. 18 Doe. v. A'dam n. Buenos Ayrea. Kcnnomerland arr. 14 Dec. v. Buenos Ayres te R'dam. Drechterland, uitr., vortr. 12 Dec. v. Santos. Gooiland, uitr., arr. 18 Dec. te Santos. Holland—Amerika Lijn. Beukelsdijk, v. R'dam n. Montevideo, vertr. 11 Dec. v. Savannah. Maasdijk arr. 11 Doe. v. R'dam te Philadelphia. Voendifk, v. N.-York n. Java, vortr. 10 Doe. van Portland (Mo). Rijndam arr. 14 Dec. v. N.-York to R'dam. Andijk vortr. 11 Dec. v. Iquique n. R'dam. Gorrc-dijk, v. R'dam n. Chili, arr. 13 Doe. te Toco- Slotoniijk, v. R'dam n. N.-York, pass. 15 Dec. Wigfat. Zij ld ijk, v. R'dam n. Havana, pass. 14 Dec. Oues sant. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Rhosus, v. Japan n. A'dam, vertr. 3 Dec. v. Singa pore. Dardanus vertr. 27 Nov. v. Batavia n. A'dam. Titan arr. 14 Dec. v. Singapore to A'dam. Mentor, v. Japan n. A'dam. arr. 7 Dec. to Suez. Pelous, v. Singapore n. A'dam, arr. 12 Dec. te Londen. Kon. West-Indische Maildienst. Stuyvesónt, uitr., pass. 12 Dec. St. Michaols. Grynsson, thuisr., vortr. 10 Dec. v. Colon. Java Bengalen Lijn. Gorontalo arr. 7 Dec. v. Calcutta te Tjilatjap. Calcutta vertr. 5 Dec. v. Java n. Calcutta. JavaChinaJapan Lijn. Tjltaroem arr. 6 Dec. v. Java te Shanghai.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2