Zaterdagavond 20 December HERMAN NYPELSI Advertentiën. DANSCLUB T. O. P. Chr. Jong.-Vereen. Spr. 910a, OPENBARE VERGADERING HELDERS MANNENKOOR. CONCERT Marine-Club. Bridge Concours Evangelisatie_Palmstraat. „Evangelie en Vrijheid". tot dien datum geven wij op onze toch reeds laag gestelde prijzen Steeds mooie keuze in alle afdeelingen Kledingmagazijn Ananas, A. J. de Vries, CANVAS de aangewezen zool. P. DE BELL, Mr. Schoenmaker, H.H. Schoenmakers genieten rabat. UIT DEN OMTREK. Callantsoog. Vrijdag: 12 December vergaderde de ver- eeniging Algemeen Belang in het lokaal van den heer Van Scheijen te Groote Keeten. Aanwezig waren 19 leden. Tegen half negen opende de voorzitter, de heer A. Toes, met een kort woord van welkom de vergadering, waarna de notulen der vorige jaarvergadering werden gelezen. Naar aan leiding daarvan werd opgemerkt, dat de ver- eeniging wel lid of donateur der V. V. V. Callantsoog is, doch dat de contributie van f 1.50 over 1919 nog niet geïnd is. De heer Langhorst wees erop, dat 1919 nog niet ten einde is en dat vóór 1 Januari 1920 het bedrag zeker wel geïnd zal worden. Daarna werden de notulen goedgekeurd. Het jaarverslag getuigde van het poover resultaat, dat Algemeen Belang met zijn adressen heeft gehad. Alleen dé bekende sloot in de Groote Keeten was in orde gebracht. In 1919 steeg het aantal leden tot 55. Alsnu volgde rekening en verantwoording van het financieel beheer. Nadat de heeren C. Bakker Cz., M. Thomasz en J. Langhorst de bescheiden hadden nagézien, werd onder dankzegging aan den penningmeester een en ander goedgekeurd. De ontvangsten beliepen f 70.81, de uitgaven f5.12batig saldo f 65.685. Op 1 Januari 1919 bedroeg dit f 55.08\ Bij de nu volgende bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heeren F. Hoek, J. Toes en D. Modder, herkozen met respectievelijk 16,16 en 13 stemmen. De heeren Hoek en Toes namen de herbenoeming aan de heer Modder, niet aanwezig, zal kennis worden gegeven. Bij de rondvraag wees de heer J. Hollander op de onduidelijkheid der Invaliditeitswet. Men weet niet, hoe men er mee aan moet. Hij hoopte, dat de heer Langhorst daarover inlichtingen kon geven, Deze wees - er op, dat in Callantsoog twee tusschenpersonen voor die Wet zijn, die waar schijnlijk de noodige inlichtingen kunnen ver strekken. Dan.... men kan zich wenden tot den heer Vas Dias, te Alkmaar, die zeker bereid zal zijn alle gewensehte inlichting en toeliohting te geven. Nadat de heer Langhorst een en ander over de verplichte en vrijwillige verzekering had gesproken, gaf hij in overweging in Januari a.s. deze zaak nog-eens te De heer J. Toes vroeg of het niet mogelijk zou zyn, dat er nog een school bij zou komen, met het oog op de groote afstanden, wat, vooral by slecht weer en slechte wegen, in 't bijzonder voor de kleinste kinderen, toch wel erg is. Hierover ontstond een levendige discussie, waarbij de wenschelijkheid wel werd uitgespro ken, maar niet gesproken kon worden, dat de gemeente daartoe verplicht was. Zelfs al kwam zoo'n school b.v. aan den Nieuwen weg, dan konden de kinderen van Keeten, Koegras en Kolksluis voor het meerendeel die school wel bezoeken, doch voor veel kinderen zou de afstand dan nog tamelijk groot zijn. Dan werd nagegaan, wat het de gemeente wel zou kosten en.,., de vergadering zag niet veel licht in deze zaak. Een commissje, bestaande uit de heeren J. Toes, Jn. van Scheijen en J. Modder, zal deze zaak nader nagaan, om zoo mogelijk een adres, ge teekend door ouders van school gaande kinderen en aanstaande leerlingen, aan den Gemeenteraad te zenden. De heer 0. Bakker vroeg, of Algemeen Belang lid of donateur wenscht te worden van de Y.Y.V. Groote Keeten. Besloten werd als lid toe te treden en de contributie te bep'alen op fl.50 per jaar. De heer A. Toes vroeg, of er niets aan te doen zou zyn, om het aanleggen van den harden weg onder duin van paal 4 tot het Dorp te bespoedigen. Besloten wordt in deze niet t'e adresseeren. Hierna sluiting. Anna Paulowna. Zaterdagavond 13 December gaf de tooneel- vereeniging „Klein Begin" eene uitvoering voor de kunstlievende leden, en Zondagavond 14 December eene openbare uitvoering in de zaal van den heer C. Slikker. 'Opgevoerd werd: „De twee ringen", tooneelspel in 3 bedrijven door A. Ruysch, en „Hannes wordt ingekwar tierd", kluchtspel in één bedryf door J. J. Rentmeester. Neemt men in aanmerking, dat onze'vereeniging pas het vorige jaar is opge richt, dan kan gezegd worden, dat zy over deze uitvoering tevreden kan zyn. Met onver deelde aandacht werd het spel gevolgd, een bewijs, dat de aanwezigen geboeid werden. Na elk bedrijf klonk dan ook een luid en welverdiend applaus. Om het kluchtspel werd hartelijk gelachen. In beide stukken waren de hoofdrollen in goede handen. Een gezellig bal besloot beide uitvoeringen. Texel, 15 December. Sint-Nicolaas op Texel. Yan alle oude gebruiken én feestvieringen op Texel heeft zich de eigenaardige viering van 't St.-Nicolaasfeest nog 't krachtigst ge handhaafd. Dit bleek ook dit jaar, toen zich niet alleen op den avond van 5 December vele' gemaskerden langs de dorpsstraten bewo gen, maar ook op den avond van 12 December, als 't z.g. „Ouwe Sunderklaas" gevierd wordt. Op den 5en Dec. komt reeds in den namiddag 't jonge volkje gemaskerd op straat. Yelen zijn voorzien van buffel-of koehoorns, waarop getoet wordt. Anderen gebruiken daarvoor wel groote, uitheemsche zeeschelpen. Dit ge toeter is meer luid dan welluidend. Klokke zes verschijnen de straatvegers, gemaskerd en. met bezems gewapend en rinkelende kettingen meesleepende. Zij jagen het jonge volkje naar huis, doch dra verschijnen ook de kinderen weer buiten, zoodra zich de oudere gemas kerden vertoonen. Onder deze treft men vaak mooi gecostumeerden aan. Dikwijls ziet men er allerlei nationaliteiten onder vertegenwoor digd, Chineezen, Indianen, Eskimo's, enz. Mars kramers en vertegenwoordigers van allerlei ambachten bewegen zich tusschen ridders en edelvrouwen. Velen verkleeden zich met aller lei todden en doen zoo mee aan de pret. Alles wat gecostumeerd is, heet Sinterklaas. Ge woonlijk is klokke tien de maskerade afge- loopen, en. wordt 't feest in de hotels met dansen voortgezet. Dit geschiedt echter niet op 12 December, 't Oude Sinterklaas werd, vele jaren geleden, bij raadsbesluit opgeheven, en had enkeie jaren achtereen niet meer plaats. De trek naar 't verbodene voerde 't weer in, en omdat 't een onschuldig vermaak ia, wordt 't nu maar oogluikend toegelaten. Eigenaardig is 't, dat 't er op den avond van Ouwe Sinter klaas drukker en levendiger toegaat da* op den eigenlijken Sinterklaasavond. Te elf uur eindigt het feest met een ommegang van alle gecostumeerden, die in optocht zingen „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren, falderaderire". In 'de laatste jaren wordt 't St.-Nicolaa»feest vaak benut om voor liefdadigheidsdoeleinden werkzaam te zijn. Dit jaar vooral was dit 't geval. Een aardige groep met mandolines en guitaars, was te den Burg in functie. Te Oos terend ging een andere groep rond en poogde gaven bijeen te brengen voor de ongelukkigen die bij de ramp te Noordwyk hun nabestaan den verloren. Eten. gecostumeerd® groep van Oudesehild trok ook naar andere dorpen, om werkzaam te zyn voor 't Zeeliedenfonds. Zij collecteerden met bussen, en verkochten en zongen daarbij dit lied, getiteld OFFERS VAN DE ZEE. Immer worst'lend met gevaren, Steeds bedreigd door grooten nood, Zwalkt de visscher op" de baren, Voor een sober stukje brood. Yelen moesten 't leven derven, By het kampen met de zee, En hij hun ontijdig sterven, Trof hun liefsten 't bitterst wee. Rustloos stuwt de zee haar watren, Langs ons strand en verre ree, Maar in 't bruischen, munnlen, klatren, Spreekt een stem van diepgaand wee. 't Is of de arme offers klagen, Die ze ontijdig deed vergaan, Wijl hun liefste panden vragen: Waarom zooiets wreeds gedaan. 't Oorlogsmonster heeft de zeeën, Nog onveiliger gemaakt. Hy vergrootte nog de weeën, Heeft zijn werk nog niet gestaakt. Yele visschers lieten 't leven, Door de mijnen wreed gedood, En bij dat ontijdig sneven, Kwamen vrouw en kind in nood. Menschenvrienden, hoort dat klagen. I Biedt toch hulp by zooveel nood! Helpt hen, die Uw bijstand vragen, Aan 't onmisbaar daag'lyksch brood 1 Laat Uw naastenliefde blykenl Steunt de weeuw en helpt haar kroost I Doet hun aller kommer wijken, Biedt hen met Uw hulp ook troost 1 Zee? sympathiek was ook 't optreden van een clubje, te den Burg, op den avond van Ouwe Sunderklaas, by 't collecteeren voor stervend Weenen. Prettig was 't voor al deze groepen, dat hun streven by 't publiék in zoo goede aarde viel, zoodat naar gissing wel meer dan twee honderd gulden voor de liefdadige doelen werd byeengebracht. In een bericht van hier komt een onjuistheid voor, daar toch in het bijvoegsel van Zater dag j.1. gezegd wordt, dat het Eierlandsche Huis, gekocht door den heer W. J. Jochem9, te Wassenaar, een der oudste gehouwen uit den polder Eierland is. Wanneer degene, die het bericht heeft ingezonden, bedoeld heeft een der „nieuwste" gebouwen, dan is het goed. Het oude Eierlandsche Huis toch, een oud eerwaardig gebouw, rustende onder 7 daken, is voor eenige jaren in vlammen opgegaan. Er waren vele droeve herinneringen aan ver bonden: menig zeeman heeft hier een liefde rijke behandeling en een goed onderdak ge vonden, wanneer hy door den storm op het strand geworpen was; menig droeve zucht is hier geslaakt over verloren makkers, die mede schipbreuk leden, doch die den dood in de golven vonden. En daarom is het wel jammer, dat bedoelde berichtgever geen gelijk. heeft. De zaak zou er niet minder om waard ge weest zynl Texel, 15 December. In de verioopen week werden aan den vischafslag verhandeld, 12500 K.G. gekookt® garnalen, 66 H.L. wulken en 14 H.L. alikruiken. De prijS der garnalen was, van 14 tot 28 ct. per K.G. Yan wulken, f5.— a f8.50 en van alikruiken, fl.— per H.L. De lage waterstand voor onze haven, werkt» in de verioopen week nog al eens storend op 't geregeld onderhouden van den dienst. Tooh slaagde „De Dageraad" er in alle tochten t® volbrengen, zy 't dan ook nu en dan met eenig oponthoud. Niet de heer A. Boon, doch S. Boon, is benoemd tot postbode, te Oudeschild. Burgerlijke Stand van Texel, van 6—12 December 1919. GEBORENGeertruida Hendrika, d. v. Aart van den Brink en Lamberta Johanna Lubbers. GEHUWD Albert Kramer en Neeltje Vlas. Bertus Cornelis Plaatsman en Pietje van der Vis. OVERLEDENTetje Kuiper, 67 jaar, echtg. van Pieter Bruin. Gevonden: een hoedespeld, een kinder wantje, een halsketting en een gouden broch®. Wierlngsn. Benoemd tot tydelyk Ryksveldwachter alhier de heer Middelberg, van Amsterdam, en als zoodanig ontheven de heer Wameling van De Wormer. Aan den vischafslag waren aangevoerd: 80 halen alikruiken van fl.50 tot f4.90 per baal, 60 balen wulken h f 6.per baal, en 6780 oesters tegen f 2.— h f 4.— per 100 stuks. Handel tug. Den 2len December 1919 j hopen onze geliefde Kinde- I ren, Broeder en Zuster, k. klein, A. 0. klein—swaerts, te Huisduinen, hunne 121/0- jarige Echtvereniging teher- denken. Namens de Familie SWAERTS. Inplaats van kaarten. De Heer en Mevrouw. CRANE— van den Berg geven kennis van de geboorte van hun Zoon frans bernard. Helder, 16 December 1919. Binnenhaven 5. Geboren s theodorus johannes 8ERARDUS. Zoon van DIRK JOH. SNEL «n CORNELIA SNEL— i v. d. Wal. Helder, 13 Dec. 1919. Geborehtrijntje. Dochter van H. RIEMERS en A. M. RIEMERS— Rousohop. Helder, 14 December 1919. v. Galenstraat 48. Bal.Masqué op Zaterdag 17 Januari 1920. De leden, welke aan dit Bal-Masqué wenschen deel te nemen, kunnen zich Vrijdagavond tusschen halfs en half 10 opgeven In de-vestiaire van „Tlvoll". - Zij dienen dan tevens het juiste adres te vermelden, vanwaar zij afgehaald willen worden. - Zaterdagavond 20 Dec. van halfs tot 11 uur extra balavond voor leden en Introducé VHet Bestuur. LUTHERSCHE KERK. woensdagavond 8 uur: Bijbellezing Psalm 42 en 43. Afd. N. J. V. op Woensdag 17 Dec. a.s., Qsbouw Palmstraat. spr.: Ds. H.P. DE PREE. onderwerp: Christus en onze tijd. Aanvang 7l/3 uur. Toegang 15 cent. Dlr. e. W. RUSTING. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht kennis te geven van het overlyden van onze geliefde Yrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. m. de wit, gêb. van dk Graaff, in den ouderdom van 70 jaar. Namens de Familie A. db) WIT. Helder, 13 Dec. 1919. Vyzelstraat 37. op Dinsdag 16 December1919 's avonds 8 uur, In „CASINO" mp* medewerking van het Dubbel-Gemengd Kwartet „ANIMATO". Het Bestuur J. A. v. WEELDE, Pres., Koningsplein. E. v. d. KUIJL, Secr., de Wetstraat 8. By dezen vervul ik den treurigen plicht, U konnis te geven van het overlyden van mijn geliefde Echtgé- noote, elisabëth rijkers geb. van os, in den leeftijd van 34 jaar. Mede namens de Familie: A. H. RIJKERS. Helder, 13 December 1919. Van Galenatraa't 26. voor Hoeren op Vrijdag 19 Dec., 8.15 uur. Heden overleed onze ge liefde Moeder en Groot moeder, Mej. m. mens-dekker, eerder Wed. van den Heer D. Kort, in den ouderdom van 92 jaar. Namens de Kinderen en Kleinkinderen Wed. 'Jb SNEL—Kort. J. KORT. P. KORT. M. J. KORTDortjijn. Helder, 13 December 1919. Dinsdagavond 8 uur BIJBELLEZING De. t. kloosterman. Het bestuur van bovengenoem de Kiesvereeniging roept door deze alle Vrijzinnige kiesgerech tigde manslidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier op, tot het uitbrengen van hun stem op de candidaten door, onze Kiesvereeniging gesteld. Voor de verkiezing van ge machtigden in het Kiescollege der - Ned. Herv. Kerk, welke gehouden zal worden op Woens dag 17 December a.s., van des voormiddags 11 tot des na middags 8 uur, en voor de ver kiezing van Notabelen der Ned. Herv. Kerk op Vrijdag 19 December a.s., des namiddags van 5 tot 9 uur, beide in de Nieuwe Kerk, Weststraat. Komt allen op, er worden geen oproepings- of strooi biljetten uitgegeven, dus wacht niet op circulaires, maar maak van uw stemrecht gebruik. De candidatenlysten zyn by j de verkiezing verkrijgbaar. HET BESTUUR. DENKER-VEENTJER, Gedipt. Verloskundige, VERHUISD naar BREEWATERSTR. 12. Spreekuur: MAANDAG en DINSDAG* van 8 tot 10 uur. DONDERDAG en VRIJDAG, van 2 tot 4 uur. Medelezer gezocht voor de „TELEGRAAF". Adres: Keizerstraat 56. Gevraagd, met Kersttijd of, 2 Januari, door huwelijk der tegenwoordige, een dienstbode, tegen goed loon, byG. W. JIM- MINK Wz., Doggersvaart 141, Koegras. Gevraagd een Dienstbode, om met Kerstfeest in dienst te treden. Adres: J. VERHAGEN, Dog gersvaart, Koegras. Gevraagd een nette Dienst bode voor spoedige indienst treding. AdresCafé Du Passage, Kei zerstraat. Mevrouw FRANCKEN, Kanaal- weg 31. vraagt een net Dag meisje, van half acht tot vier uur. Vrydag en Zaterdag geheelen dag. Flink Dagmeisje Adres: Mej. BURGERS, Mid denstraat 32. Gevraagd «en net Meisje, voor 3 dagen in de wesk,vpl.m. 16 jaar. Aanmelden na zes uur. 'Adres Middenstraat 50. Gevraagd voor het atelier van Dames- en Kinderkleeding, Ka- naalweg 23, een Loopmeisje voor Woensdag- en Zaterdagmiddag. Gevraagd een nette Huis houdster in burgergezin. Brieven onder Nr. 315, aan het Bureau van dit blad. Een WERKSTER gevraagd. Adres: Hoofdgracht 22. Te huur een klein Woonhuis aan het Doolhof, f 1.20 per week. Adres: Loodsgracht 13. Gevraagd in een Kruideniers zaak een Winkeljuffrouw. Brieven 'onder letter W. aan DUlNKER's Adv.-Bureau. Ter overname gevraagd een zaak in llgaron en Tabak, op een goeden stand, grieven onder Nr. 313, Bureau van dit blad. BANKETBAKKERIJ. Wordt gevraagd een nette Jongen, voor loop- en Bakkerij- werk. AdresVIS, Kanaalweg 87. Ean beste Geit en een Handkarretje te koop. Adres: Breeatraat 44. Een flinke Jongen gevraagd, voor eenig loopwerk en voor opleiding in den winkel, by J. MOEN, Koningstraat. Te koop Grammophoon met 40 dubbele Platen. Adres: Bureau van dit blad. Heer zoekt net Slaapkamertje, omtrek Ouden Helder. Brieven onder Nr. 314, aan. het Bureau van dit blad. Te koop een nieuw Bontstel, twee Vossen. Prys f 100 en 50 pond Rundvet, in busjes van 5 pond. Adres: Bureau van dit blad. Net persoon vraagt vrije Zit- en Slaapkamer of Zit-Slaapkamer met degelijk pension. Brieven onder Nr. 810, Bureau van dit blad, Uit de hand te koophet per ceel Westgracht 23. Koopsom f1700,—, waarop f800.— als hypotheek gevestigd kan blijven. Brieven onder Nr, 311, aan het Bureau van dit blad. Te koop: oen brulnlederen Leu ningstoel, een Kachel met Beun, een Spiegel en 2 Schilderijen. Adres: Bothastraat 27. Yan 2 tot 4 uur. Geen opkoopers. Te koop aangeboden 1 Heorort- rijwfel mot nieuwe buiteneenden, 2-persoons Ledikant met sprlngvesren Matras en Kapok- Matrassen. Adres: Bureau van dit blad. Te koop een best werkende Trap- Naaimachine, voor f20. Govérstraat 20. Ontvangen: In blik. Telef. 192 Spoorstraat. Te koop'81* Hectare- best Weiland, liggende aan de Weg (lange vliet) Koegras gem. Hel der. Adres: Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een Spie gelruit met af zonder raam, pl.m. 3.00 X 1-75 M. Br. onder Nr. 312, aan het Bureau van dit blad. Voor Broodbezorgers, Melkventers en allen, die veel loopen, Is CANVAS-iolen zijn onverslijtbaar. Het adres Is en blijft: Polderweg hoek Wilhelminastraat. Prijzen zijn voer Heeren Zolen en Hakken f 1.80, Dames f 1.80, Kinder f0.5C-M.10 In alle maten verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 3