HELIERSCHE COURANT Tweede Blad. Advertentiën. 1 Januari1920. HELDER. BUITENLAND. VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1919. en verder tolvrijheid op het Groot Noord- Holl. Kanaal. In Amsterdam was echter de hoofdstroo- ming gericht tegen den Helder en toen na derhand het kanaalplan naar IJmuiden meer doordrong, vloeide het verzet daarin uit en begon de propaganda voor het kanaal door Holland op zijn smalst. (Wordt vervolgd). Helder Vooruit. UI. Aan het slot van het yorig artikel wezen vij erop, dat de opkomende vrijhandelsbe weging het pogen van den Helder, om los te komen van beperkende bepalingen, in de hand werkte. In 1851 kwamen de vrijhandelsgezinde scheepvaartwetten en in datzelfde jaar werd het onvrij territoir door den minister Bosse opgeheven. Nu werd de vrees voor concur rentie en verlegging van de vaart en den handel te Amsterdam nog grooter en vanaf dien tijd begint de eigenlijke aktie voor de verbinding van Amsterdam met de zee door middel van een kanaal door Holland op zijn Smalst. In dienzelfden tijd begon de bewe ging voor de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee, die in den aanvang verbonden werd met de pogingen tot opheffing van Am sterdam, waarop niet zoozeer de aandacht zou zijn gevallen, had niet Prof. Vissering in zijn bekend artikel „Een uitstapje naar IJmuiden", waarin hij een tochtje langs het nog niet bestaande Noordzeekanaal fanta seerde, er de aandacht op gevestigd.1) Dr. de Boer spreekt in het Tijdschrift van Gesch. Land- en Volkenkunde de meening uit, dat niet enthousiastische opwellingen de oorzaak waren van het kanaalplan, maar het gevaar voor het ten gronde gaan van den handel van Amsterdam.2) Dat hierbij de vrees Voor de concurrentie van den Helder eene bela rijke rol speelde, wordt door het voorgaande - reeds eenigszins aannemelijk gemaakt. Nog meer blijkt dit uit hetgeen Dr. de Boer mede deelt in- het reeds genoemde Tijdschrift v. G. L. en V. In 1849 werd in den Amsterdamschen raad de aandacht gevestigd op de gevaren, die den Amsterdamschen handel bedreigden, waarbij de vrees voor den Helder eene groote rol speelde. Een commissie werd benoemd, die een onderzoek zou instellen en die op haar beurt weer voorlichting zocht bij eer twaalftal kooplieden en fabrikanten, die ver schillende adviezen uitbrachten, welke echter alle op verschillende punten met elkan overeenkwamen. Dr. de Boer vat de inhoud der adviezen als volgt samen.1) „Allo adviezen stemmen volkomen overeen, wat betreft do beoordeeling der gunstige ligging van den Helder. Geen enkole plaats in West- Europa is zoo goed gelegen om als stapelplaats te dieuen voor de waren, waarmede Engeland liet vasteland zal overstroomen. Met zijne nooit dichtvriozende haven, voor de grootste5) sche pen boroikbaar, zal het de plaats worden, waar alle verkeer van de Noord-Oostelijke deelen dee lands mot Engoland zich concentreeren zal; do Zuiderzee vaart van Amsterdam zal daardoor groote schade lijden. De Rijnschepen zullen op varen naar den Helder om dan over den Helder den Rijn te bereiken. Het Noordelijk deel van Noord-Holland, dat zelf geen koren produceert en dit van Amsterdam ontvangt, zal nu vanuit den Helder bediend worden, waar een groote handel in graan zal ontstaan; de vrachten uit do Oostzee zullen voor den Helder circa 3. lager zijn dan voor Amsterdam. Veel Amster- damselie kooplieden zullen daar hun graan gaan opslaan om vandaar de gunstigste markt weer te kunnen bereiken. Hetzelfde goldt voor allerlol andere massa- artikelen. Voor do stoenkolon bedraagt do vracht moor dan do waarde; do reis van New- castle naar Helder duurt soms niet langer dan die van den Helder naar Amsterdam.B) Zou tiet niet voor de hand liggen, dat men dan de uit Engeland aangovoerde ruwe suiker te den Hel der verder gaat bewerken; dat men daar eene bierbrouwerij opricht, deels voor plaatselijk gebruik, doeis om de schepen to voorzien? En- kelo jaren geleden bestonden er te Amsterdam nog zeven brouwerijen, nu bestaan er met moeite drie, die niet zullen kunnen blüven be staan, als don Helder ook gaat concurreeren. Ook den scheepswerven dreigt een groot gevaar: bij minder hooge belastingen zullen zij daar vóel beter kunnen bestaan. Alleen do houthan- dol is niet voor nieuwe groote verliezen be vreesd, doze heeft zich toch grootendeels naar Purmerend en Zaandam verplaatst; het Noord- Hollandsch Kanaal is het graf geworden van den Amsterdamschen houthandel. Zoo is do algomeene indruk hoogst ongunstig. Bij hot geregeld dichtvriezen van het Kanaal en de vorplichto hooge kanoaltollen, zullen wel dra allo schepen in den Heldor lossen, waar zij niet onder enorme schade door den winter kun nen worden opgesloten. Amsterdam zal eene liehtorhaven worden en zich verdrongen zien door do voorhaven, die het zelf aan eene konoal- vorbinding hiolp: „don Helder zal haar voedster moedor naar den hartader steken". Maar bij alle gejammer over do donkere toekomst wordt toch slechts één middel tot behoud aangegeven: om het kwünende Amsterdam niet geheel ten gronde te doen gaan, moet den Helder onder worden gohouden. Uit allo adviezen spreekt niets dan het engste, bet meest egoïstische conservatisme. Voor twee adviezen evenwol moot eeno uit zondering gemaakt. Ook deze erkennen de ge varen. maar trachten eenen weg aan te geven, „to mako the best of it". Ook in het zeer uitvoerige advies van Johan Boelen uit zich de vrees, dat de Amsteröamscho handel zich zal verleggen; Amsterdam met z'in ongunstige ligging, met de zware kosten, die op zijnen handol drukken, kan onmogelijk concur reeren; maar is dit een reden om den Helder onder te houden? Het omgekeerde moot gebeu ren: blijven wij werkeloos, dan zal hot blijven kwijnen van do voorhaven ons niet helpen, het Amsterdomsoho kapitaal moet zijne zorgen aan die stad wijden: wij moeten van den Helder eene uoodhulp maken, hot moet onze zeehaven worden, zooals Havre die van Parijs. De handel zookt, nu alle gevaar voor zeeoorlogen verdwe nen mag worden geacht (heerlijk optimismeI) do beste onmiddellijk aan zee gelogen stapel plaatsen. Do Laudsregeering .kan daar niet tegen ingaan: door den -handel te willen dwin gen. dat men do kosthaarsto en minst geschikte steden gebruikt, wijst men hem naar elders, waar hij zich beter bevindt. Vreemde kapitalen zullen zich vestigen aan Maas en in Harlingen. Waarom zal men het Amsterdamsche kapitaal niot in den Holder aanwenden? Voor die plaats zal Amsterdam do handelsmarkt blijven en zoo wel door zijne fabrieken als neringen profijt ervan trokken. Er zal eeno 'gewichtige scheep- vaurt ontstaan, ton deolé ten koste van onze stad. maar vooral ten koste van andere haven6. tenminste als men zich niet verzet, maar den ilohler inuakt tot eene Amsterdamsche neder zetting." Tot zoover Dr. de Boer. Men vergeve ons het lange citaat, dat naar onze mcening eenen goeden kijk geeft op de stemming in die dagen en tevens (waarop wij straks zullen wijzen) op de beteekenis en ligging van Hel der als havenplaats. Er was nog een advies bij n.1. van den heer Trajanen. Ook hij vreest de ontwikke ling van den Helder, maar wil geen feitelijke onderdrukking van den Helder, doch (ter afleiding van den daar ontluikenden handel) I en kanaal van Amsterdam recht naar zee U Dr. de Boer, Tijdschrift v. Gesch- Land en Volkenk., 33e jaarg., pag. 114. 2) Dr. de Boer, Tijdschrift v. Gesch- Land en Volkenk., 33e jaarg., pag. 116. 3) t. a. p., pag. 117 v.v. j 4) Tijdschrift, pag. 118 v.v. 5) Thans natuurlijk niet. Hier wordt natuurlijk de lange sleeptijd van een schip van Helder tot Amsterdam be doeld, wat thans geen hinderpaal meer zou zijn. plaatselijk nieuws. Liefdadigheidsvoorstelling Israëlieten. Zooals reeds eerder melding is gemaakt, zal door een Joodsche dilettanten-tooneelver- eeniging den 12den Januari a.s. een tooneel- voorstelling worden gegeven ten bate van het Weener kind- Opgevoerd zal worden het bekende en in verschillende plaatsen met zooveel succes vertoonde blijspel van dr. Jan van Epen, getiteld „Als de kersen bloeien." Daar deze Israëlitische tooneelclub tot nu toe niet in het openbaar optrad zij bestaat jaar, doch hare voorstellingen werden altijd voor eigen kleinen kring gegeven zullen de meeste lezers niet eens van haar bestaan afweten. Het is daarom goed even aan deze voorstelling te herinneren, daar er dezer da gen met Lijsten wordt rondgegaan en het jammer zou zijn indien men uit onbekend heid met de zaak de collectanten zoude af- Dr. Jan van Epen is de schrijver o.a. van het ietwat gedurfde „De Akker schaamt zich niet". „Als de kersen bloeien" is een landelijk, zomersch verhaal van hooge span ning en geestige afwikkeling, en ongetwijfeld in staat een publiek een ganschen avond te boeien. Zoo kunnen wij met gerust hart deze lief dadigheidsvoorstelling aanbevelen, be halve dat men medewerkt aan het sympa thieke doel om de Weener kinderen te steu nen, krijgt men een dilettanten-uitvoering, die ongetwijfeld op hoog peil staat. „De Paradijsvloek". Gelijk uit een annonce in dit blad blijkt, zal de heer Laudy zijn schitterend meester werk „De Paradijsvloek" ook in Den Helder komen vertolken. Wij vreezen geen tegenspraak, wanneer wij zeggen, dat zulks voor kunstlievend Den Helder een waar evenement beteekent. Vooreerst toch is „De Paradijsvloek" een drama, welks schoonheid door een ieder ook door den strengsten criticus uitbun dig geprezen wordt, en ten tweede is het de dichter zélf, die het schoone werk in zijn eigen vertolking Alphons Laudy is begaafd, een geniaal declamator tót ons zal brengen. Natuurlijk ware het nög wenschelijker ge weest, wanneer „Het Schouwtooneel" het drama te Den Helder had kunnen komen op voeren, doch aangezien zulks met het oog èn op financieele èn op tooneel-technische be zwaren gedurende den eerstvolgenden tijd vrijwel onmogelijk kon worden geacht, en aangezien van meerdere zijden uit Den Hel der op den dichter aandrang werd uitge oefend om nu „Het Schouwtooneel" zélf niet kón komen in Den Helder het drama te komen vertolken, gelijk hij 't met zoo ge weldig artistiek succes alreeds te Alkmaar deed, besloot dé heer Laudy ook Den Helder in de gelegenheid te stellen door middel van zijne vertolking met het overweldigende drama kennis te maken. Ziehier enkele beoordeelingen van het drama: Na de première op 9 Sept. 1919 te Haarlem, schreef de correspondent van do „N. Rott. Courant": De vertooning van <,,De Paradijsvloek" is voor het tooneel in ons land een gebeurtenis. Alph. Laudy heeft zich met dit. zijn eerste dramatische werk, op slag onder de meeste vooraanstaande Hollandscho tooneelsóhrijvers geplaatst. Na de vele bijbelsche treurspelen, ons door katholieke schrijvers in den laatsten tijd gebracht, is dat werk van Laudy een groote verrassing. Er komen in dit werk telkens gedeelten voor, die treffen door de taal. Maar daarnaast welk oen sterk dramatische bewogenheid in de actie en welk een geconcentreerdhoid in den bouw! Hoo weet de schrijver climax te brengen in de span ning en zijn bedrijven prachtig te sluiten! In de „Telegraaf' oordeelde Barbarossa: Mot de herinnering aan Vondel's „Adam in Bal lingschap" in mijn noofd, heeft zeifs de groote, doch ietwat taaie Vondel moeite, zich in mijn achting op de been te houden. Want wij staan hier voor een werk, dat van buitengewoon talent en buitengewone kracht getuigt. Eindelijk een Bijbelsoh treurspel, dat tevens tooneelspel is; geen saaie preek of een kwezelig traetaatje. Een stuk vol schoonheid, zoowel van gobeuren als van taal. Het is een vlam, brandend diep in do ziel van de lijdende menschheid, op wier herhaald „waarom" nooit een antwoord is gekomen. J. B. Schuil schreef in een hoofdartikel in het „Haarlem's Dagblad": Een vervolg op Vondel's „Adam in Balling schap" zouden wij Laudy's werk kunnen noemen. Maar hoeveel krachtigor. is Laudy's treurspel in zijn handeling, in zijn bewogenheidI Hoeveel ster ker grijpt ons hot leed van do twee eerste men- schenkinderen aan. omdat zij ons in hun werke lijke hartstochten zooveel begrijpelijker zijn. In „De Amsterdammer" oordeelde Top Naeff: Een vervolg op Vondel's „Adam in Balling schap"? Hot lijkt mij integendeel een der ver diensten van Laudy's oorspronkelijk werk, dat, schoon de stof hier" lokte naar zóó beminde sfeer, ilat niets in dit. mot Multatuiiaansclie drih over eind gezet, drama de vromo opstandigheid van Vondel's serafijnen weder wil benaderen Laudy heeft zonder den dichtervorst naar do kroon te steken een werk kunnen scheppen, dat op ziin eigen harteklop leeft, en een taak, waarin al menigeen vastliep, op zijn wijze volbracht Andere critici lieten zich in gelijken geest uit. Rest ons nog mede te deelen, dat de heer Laudy het eigen werk zóó meesterlijk weet te vertolken, dat de toeschouwer heel het drama in verbeelding voor zich gebeuren ziet. Na de vertolking te Alkmaar schreef „Ons Blad": „t Was dóódstil in do zaal tijdens héél den lan gen duur der vertolking; men hield don adem in, om geen woord, geen syllabe te missen.... t Was dan ook aangrijpend schoon! Na een gedeelte van den Proloog gezegd te hebben, schonk de heer Laudy oen meesterlijke vertolking van héél het treurspel. Voorzoover zulks doenlijk was spéélde hij wel haast Alle rollen de een al schooner dan de ander. Wat 'n kracht van dictie! Wat een gebaren-plastiók En de „Alkmaarsche Gourant": „Met veel uitdrukking en toewijding heeft de heer Laudy deze klacht tot ons gebracht. Als geheel heeft do auteur met zijn vertolking een krauig 6tuk werk geleverd. Wij hebben de mooie taal. do fiiuo beeldsnrank, do prachtige boelden, bij herhaling bewonderd, wat mede zijn oorzaak voud in do juiste voordracht. 't Was voor ernstige kunstliefhebbers een mooie avond." Zoo is het zeker, dat wij op Driekoningen avond in „Casino" de uitmuntend-schoone vertolking van een uitmuntend-schoon drama, waarvan in heel ons land en ver daarbuiten met bewondering gesproken wordt (het werd reeds in drie talen vertaald I) te genieten zullen krijgen. Fort Kijkduin. Bij de nota van wijziging heeft de minister van oorlog verklaard, dat de aanbesteding van nieuwe werken, waarvoor geldon op de begroeting waren uitgetrokken, in verband met de vertraging in de behandeling van het wetsontwerp, wordt uitgesteld. Daarmede worden bedoeld het maken van betonbedekkingen op de forten bij Kijkduin en bij Vlissingen. Uitslag der openbare verkooplng, gehouden ten overstaan van notaris Baas op Woensdag 24 December. Het huis en erf aan de Spuistraat no. 15, groot 1 are 3 centiaren, kooper H. van Pelt q.q., ƒ1000.—. Het huis in tweeën bewoond, en erf aan de tweede Vroonstraat nos. 2 en 4a, groot 1 are, kooper H. Koopman q.q., 1090. Het huis en erf -aan de tweede Vroonstraat no. 48, groot 1 are; het huis en erf aan de tweede Vroonstraat no. 50, naast het-vorige ?erceel, groot 1 are, kooper H. Riemers q.q., 2039.—. Het huis en erf aan de eerste Vroonstraat no. 68, groot 86 centiaren; het huis en erf aan de, eerste Vroonstraat no. 70, naast het vorige'perceel, groot 83 centiaren, Chr. van Dijk q.q., ƒ1330.—. Het huis en erf aan de eerste Vroonstraat no. 72, naast het vorige perceel, groot 86 centiaren; het huis en erf aan de eerste Vroonstraat no. 74, naast het vorige perceel, groot 84 centiaren, J. de Kok q.q., 1295.—. Het winkelhuis en erf aan de Diaconie straat no. 12, groot 81 centiaren, C. Quak q.q., ƒ901.—. Het huis met bootje en erf aan de eerste Schagendwarsstraat no. 11, groot 60 cen tiaren, W. Bremer, 640. Het huis en erf aan de Janzenstraat no. 47, groot 81 centiaren, J. Smit q.q., 2000.—. Het huis en erf aan de Keizerstraat no. 85, groot 71 centiaren, D. Renshoff 3225.—. Het huis met schuur en erf aan de Kei zerstraat no. 87, naast hei? vorige perceel, groot 1 are 22 centiaren, O. Taylor q.q., 7 4850.—. binnenland. Kolen uit Duitschland. Hangende de onderhandelingen over een economische overeenkomst, heeft men van Duitsche zijde bewilligd in een verlenging, wat de hoeveelheid betreft, van het bestaande, met 1 Januari eindigende „Kohlen-Abkommen". In Januari zullen dus nog tenminste 80.000 ton steenkool wordeu ingevoerd uit Duitschland. Omtrent^ den prijs is nog geen beslissing ge nomen, maar het is waarschijnlijk (en ver klaarbaar!), dat die aanzienlyk hooger zal zyn dan die voor de Deeemberkolen is betaald 31.per ton). Da verpleging In marine-hospitalen. De minister van marine, mr. Byleveld, heeft gisterochtend in zijn departement in tegen woordigheid van den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der zeemacht, sehout-bij- nacht Vorstman en den chef van het marine hospitaal te Nieuwediep den hoofdofficier van gezondheid le klasse der zeemacht dr. Brijan, geïnstalleerd de commissie van dameB, inzake de verpleging van het marinepersoneel in hospitalen. Deze commissie bestaat uit mej. J. H. Kuyper te 's-Gravenhage, presidente, mevrouw E. J. Ariëns geb. Dumonceau, te Utrecht, mevrouw jhr. mr. B. C. de Jonge, geb. A. C. baronesse van Wassenaer, te 's-Gravenhage; mej. C. P. Knottenbelt, te Haarlem; mevr. C. Lindeboom, te Amsterdam; mej. J. Postma, te 's-Graven hage; mevr. G. Roest, geb. Mooy, te Haarlem en mej. A. Thorbecke, te 's-Gravenhage. Diploma's stuurman kleine vaart. By K. B. zijn onder overweging, dat diploma's van stuurman voor de kleine vaart mede kunnen worden verkregen door het vertoonen van een bewys van te hebben vol daan aan een eind- of overgangsexamen van by K. B. aan te wyzen zeevaartscholen van 1 Jan. 1920 tot 1 Jan. 1921 als scholen, welker besturen bevoegd zyn tot het afgeven van dat bewys (mits door haar eenige in de „St.-Ct." 272 bekend gemaakte voorwaarden worden nageleefd, aangewezen de Zeevaartschool te Ainstefdam (in het Zeemanshuis),dio te Amsterdam (genaamd Kweekschool v. d. Zee vaart), die te Delfzyl, die te Groningen (afd. van de academie „Minerva", die te llariingen, dio te Helder, die te Rotterdam, die te Schier monnikoog, die te Terschelling (genaamd de Willem Barentszschool), die te Texel en die te Vlissingen (genaamd de Ruyterachool). „St.-Ct." Kranige zeelui. Door de passagiers van het stoomschip „Vondel" dat den vorigen Maandag evenals het stoomschip „Kangean" in weerwil van den storm toch nog buitengaats van LJmniden beloodst werd, is eene som byeengebracht ten behoeve van het Nederlandsche reddingwezen. Een bedrag van vyftig gulden werd evenwel gereserveerd voor dé roeiers van de loodsvlet, welke de loodsen aan boord van beide schepen bracht. Een Hongaarsch bolsjewiek. Door de grenscontrole aan het station 01- denzaal is aangehouden een als zeer ge vaarlijk gesignaleerd bolsjewiek Hongaar, in het bezit van teokeningen van projec- Een tragisch ongeval. Op het rangeerterrein in de Rietlanden te Amsterdam heeft een tragisch ongeval, helaas met doodelijken afloop, plaats gevonden. Door verkeerden wisselstand liepen een tweetal lokomotieven op elkaar in en geraak ten langszij vast, terwyl de rangeerder T. W. daar tusschen bekneld zat. De ongelukkige liep aanstonds verschrikkelijke verwondingen op. Het was niet mogelyk hem uit zyn beWagens- waardige positie te kunnen bevryden, de lokomotieven konden voor- noch achteruit. Naar alle kanten werd om hulp gevraagd en ingenieurs en arbeiders schoten toe. Alleen door het doorzagen, van een zware stalen trekstang kon men den armen mam bevrijden. Hy overleed weldra. De Vredesonderhandelingen. Duitschland zal teekenen. Berlijn, 30 Dec. Het rijkskabinet hield zich gisteren bezig met het antwoord op de jong ste nota van Clemenceau, waarin ondertee- kening verlangd wordt van het aanvullende protocol. Een definitief besluit is tot nu niet genomen. Doch van goedingelichte zijde wordt meegedeeld, dat het kabinet genoegen zal nemen met Clemenceau's eischen, omdat het er op rekent, dat door de mondelinge on derhandelingen een vermindering van het aantal te leveren tonnen aan havenmateriaal verkregen zal worden. Londen, 30 Dec. Reuter verneemt, dat er te Parijs voorldopige schikkingen worden getroffen om de ratificaties van het vredes verdrag den 5en Januari te deponeeren. ENGELAND. Het gebeurde in het Phoenix-park te Dublin. Dublin, 29 December. By dc gerechtelijke schouwing van de lyken van den officier en den burger, die in het Phoenix-park zyn ge dood, verklaarden do soldaten dat, toen zjj schoten, de burger met den officier worstelde. De gezworenen kwamen tot de slotsom, dat de officier by ongeluk door zyn eigen man schappen is neergeschoten en de burger door de soldaten terwyl hij op weg naar huis was. Zy betuigden hun sympathie met de betrek kingen van den officier en van den burger. VEREENIGDE STATEN. Nederlandsch stoomschip vergaan. Reuter meldt uit Halifax (Nova Scotia): Het s.8. „Anton van Driel" is westelijk van Kaap Race gestrand. Verscheiden booten werden uitgezet, doch bereikten de kust niet. Er bevinden zich nog eenige personen aan boord, doch hun toestand is hopeloos. Van St. Johns, op New Foundland, wordt nader gemeld: De storm neemt al, zoodat do reddingboo ten wellicht vijf man van de bemanning van de „Anton van Driel", die zich aan de brug vasthouden, zullen kunnen redden. Het schip zal spoedig geheel wrak zijn. HONGARIJE. De monarchie ln Hongarije. Weenen, 30 Dec. Het „Neuo Wiener Jour nal" bevat een interview met dr. Lovaszy, staatssecretaris van buitenlandsche zaken, over het lot van Hongarije. Lovaszy heeft o.a. gezegd: „Wij streven naar het herstel van het HongaarsChe koningschap. Wat de keuze van den heerscher betreft, is de en tente, die zich met de grootste kracht, kant tegen den terugkeer der Habsburgers, het volkomen eens met het Hóngaarsche volk, dat niets meer van de Habsburgers weten wil." De execntle. Maandag zijn te Boedapest de veertien ter dood veroordeelde commimisten geëxecu teerd. Onder de geëxecuteerden behoort ook de voormalige advocaat dr. Eugen Laszlo, die tijdens de radenregeering president der revolutionaire rechtbanken was. Vooi de terechtstelling waren byzondero veiligheidsmaatregelen genomen. De aan drang van het publiek, waaronder talrijke vertegenwoordigers der Entente-missie zich bevonden, was zeer groot. De Russische sovjet-regeering had draadloos tegen de te rechtstelling geprotesteerd, evenals de ie Weenen vertoevende afgevaardigden der boven-Italiaansche steden. De terechtstel ling geschiedde ondanks het protest van den - Engelschen gezant Forton. Zij duurde bij do verschillende delinquenten vier tot zes mi nuten. De lijken bleven een half uur han gen. Honderden menschen hadden geen toe gang kunnen krijgen, niettegenstaande zij toegangskaarten hadden. luchtvaart: De „Westfalische Merkur" meldt, dat het luchtverkeer op het punt staat een belang rijke schrede voorwaarts te doen door de uit vinding van het „Unger" luchtschip, dat door zijn constructie uit nikkeistaai in plaats van uit aluminium, grootere voordeelen biedt dan de thans bestaande Zeppelins en Schütte Lans. Ook het feit, dat de gondels onmiddellijk aan het ballonlichaam zijn bevestigd, ver- hoogen de bestuurbaarheid en betrouwbaar heid. Deze „U"-schepen, die zeer licht van con structie zijn, zullen b.v. de reis van Europa naar Amerika in 5 6 uren kunnen doen. De uitvinder heeft een Unger-maatschappiJ opgericht om zijn uitvinding te exploiteeren, terwijl hij van de autoriteiten allo medewer king ondervindt, daar hem luchtschip-hallen ter waarde van versceidene inillioenen tegen een geringe pacht zijn afgestaan. Pogingen worden gedaan om te komen tot de oprichting van een internationale maat schappij op aandeelen. MARINEBERICHTEN. BEVORDERING op 1 Januari 1920. Met 31 Oct. 1919: matrozen 2o kl. O. van der Wolk en C. G. Andreoli tot matrozen- schrijver; leerlingmonteur L J. Lindenberg tot korporaalmonteur. Met 1 Dec. 1919: korporaalkonstabel O. J. Kool tot sergeantkonstabel. Met 16 Dec. 1919: bootsman A. van Roe- kei tot schipper; kwartiermeester H. van Tijn tot bootsman. Met 28 Dec. 1919: matroos le kl. C. P. Melis tot matroosbottelier. Met 31 Dec. 1919: matroos 2e kl. H. van Stokhem tot scheerder; de matrozen-vlieg- tujgmaker J. A Hilbers, L. M. van Eijsden, M. C. Offringa, J. F. van den Berg cn W. Jamoel tot korporaals-vliegtuigmaker; leer- lingvliegt.makers J. J. Langë en P. F. A. v. d. Berg tot matrozenvliegt.maker; timmer- mansmaat J. M. Huijbens tot korporaaltim merman; matroosziekenverpleger J. v. d. Berg tot korporaalziekenverpleger. Met 1 Jan. 1920: sergeant der mariniers P. W. F. Herrijgers tot sergeautmajoor der ma riniers; kwartiermeester G. MalÖe tot boots man; korporaalziekenverpl. F. A L. Braad tot sergeantziekenverpleger. Luitenant ter zee 2e kl. EL A. Meijer wordt uit Oost-Indië terugverwacht. Officier-machinist 2o kl. P. Davidse is wegens ziekte op non-activiteit gesteld. LEGERBERICHTEN. Door den Min. v. Oorlog is bepaald, dat het op Dinsdag 6 Januari (Driekoningen), Zondagscho dienst is voor de Roomscli-Katholieko militairep. De inaandelijksche Generale H. Coinmunio voor do Roomsch-Katholieko militairen van het garni zoen to Den Heldor, zal worden gohouden op Vrij dag 2 Januari a.s„ ten 7 uur in do Roomsch-Katho lieko Kerk in do Nieuwstraat alhier. Do opleiding tot milicien-sergeant uit do Octo- bor-ploog dor lichting 1919 van do Xe Infanterio- Brigade, zal worden gohouden bü het 21o rog. int te Den Helder. Bij bosch. van den Min. v. Oorlog is aan den dienstplichtig' J. Kouvenhoven, van het 21e reg. inf. te Den Helde'-, v -ienging van uitstel van eerste-ooleiung :.-leend tot hot tijdvak, waarin moeten worden Ingelijfd dc dienstplichtigen der lichting 1921, eerste godeolto. Do vaandrig F. C. Diksr van hot 21e reg. inf. te Den Helder, wordt op 1 Jan. c,c. in hot genot van groot^vorlof gestold. In plaats van kaarten. Heden ontving ik het treurig bericht uit Swansea, datmyn innig geliefde Eoht- genoot qp zorgzame Vader, de Heer W. JONKER, dooreen noodlottig ongeluk om het leven is gekomen, in den ouderdom van 29 jaar. Zijn diepbedroefde Echt genoote en Kind, M. JONKER—Mulder, en verdere familie. Arasterdam, 29 Dec. 1919. Kanaalstraat 12 boven, over het IJ, I Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde Zoon en Broer W. JONKER u-Sloor een noodlottig onge- luk verdronken is. Uit aller naam, P. JONKER en verdere familie. Helder, 31 December 1919. fj KwsnrosEBri MövronwAVENARIUSDuts, Stationstraat 9, vraagt een net DAGMEISJE. Wed. 8. DIJKSTRA, Photografle. p. f. Keizerstraat 75. Aan onze geachte familie, vrienden en begunstigers onze beste wenschen, by den aanvang van het nieuw begonnen jaar. B. ROIILAND, Binnenhaven 71b, en" Echtgenoote: P. CONSTANT, S. CONSTANT Hkuijm wenschen hun begunstigers, familie en vrienden een gelukkig Nieuwjaar toe. 1 Jan. 1920. Julianadorp. J. KOSSEN en Echtgenoote. 1 Jan. 1920. p. f. De Voetbalvereeniging „BATAVIER" (II. V. V.) P.f. J. H. WINKELMAN en Echtgenoote, COIFFEUR. p. f. P. KONING, Handel in Kruidenierswaren en Melk, wensclit zijn geachte begunsti gers, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Mej. N. SNAPHAAN, Modiste. p. f. BreeVaterstraat 55. 1919. Onzen dank voor de genoten gunst in 't bovenstaande en aanbevolen bij al onze begun stigers bij de intrede Van het jaar 1920. A. v. d. VLIES, •'Melkhandel. Onrust 4. j J. DE WIJN, D. DE WIJN-v. i). GRAAT', Machinist J. C. J. L„ Hongkong. J. DE GLOPPER, Mach. Kon. Paketvaart-My., p. f. Batavia. Familie C. KATER, Kroonstraat 12. p. f. Familie P. BLOM, Javastraat 33, wenscht een elk geluk! J. VAN DER LICEK en Echtgenoote. p. f. Breewatersfra.-n .'{4. C. SMIT, t Depötchet' en familie. Station 2. h. g. G. HDORNSMAN. J. ÏIOOKNSMAN - Kosskn. n g. Julianadorp 1 Jan. 1920. DesZaterdags worden na 9 uur geen advertentiën aangenomen.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5