T Tweede Blad. Helder Vooruit. VAN DONDERDAG 8 JANUARI 1920. Aansluiting btj d en Volkenhond. Fornuis gesprongen. DUITSCHLAND. Een uitlating van Ludendorff. VI. Wij bespraken in het vorige artikel de economisch geografische positie van Har- lingen en wezen op de minder gunstige fac toren waardoor Harlingen, hoewel 't een groot achterland heeft, niet bloeit. Die ongunstige factoren zijn er ook ten aanzien van Amster dam, dat geen achterland heeft, noch de na tuurlijke waterwegen, waardoor de haven met dat achterland is verbonden en waar langs de binnenscheepvaart kan plaats heb ben, die met de sporen de producten in de haven aanvoert en de in de haven aange voerde waren afvoert naar 't binnenland en tegelijkertijd de relaties der -kooplieden in de havenstad met de binnenlandsche centra on derhoudt en verlevendigt. Dit was met Rot terdam het geval. Naar alle kanten was deze stad met het onmiddellijk daar achter gele gen groote achterland en met Duitschland verbonden door belangrijke waterwegen en goede spoorwegverbindingen, van welke wa terwegen de Rijn verreweg de voornaamste was. Amsterdam daarentegen had geen goede verbinding met den Rijn en niet zooals Rot terdam een open zee verbinding. Toch is Amsterdam vooruitgegaan en de inklaringen stegen van pl.m. 1.5 millioen ton in 1880 op 6.5 millioen ton in 1914. Hieruit blijkt, dat de ongunstige ligging de vooruitgang niet heeft tegengehouden. Kunstmatig heeft men de stad met de zee verbonden, kunstmatig met de groote waterwegen en ze is vooruitge gaan, hoewel lang niet zooals men ver wachtte. In Amsterdam ontbrak het echter niet aan kapitaal en de handel was er eenmaal geves tigd, de stad had een wereldnaam en zij on derhield relatiën met alle deelen der aarde. Wat volgt nu uit dit alles? Dat voor de ont wikkeling van eene havenplaats niet een entele factor de beslissende is. Dat zelfs on gunstige factoren door andere kunnen wor den opgeheven; m. a. w. wanneer een plaats een goed achterland heeft en geen goede haveu, dan beteekent dat achterland nog niet veel. Verder moet men de haven uit open zee kinnen binnen vallen en moet ze niet te ver van de kust liggen. Ook moeten dicht achte: de plaats geen belangrijke steden lig gen net een reeds gevestigde handel, een groot en belangrijk achterland, rechtstreek- sche spoorwegaansluitingen en bovendien niet en even goede of nog betere haven, eveflged te bereiken, waardoor de scheep vaart ïog dieper het land in kan dringen, waard-or op de transportkosten kan worden bezuingd. Wij lenken hierbij aan Vlissingen en Ant- werper Al deze factoren moeten als het ware samenwerken om te bereiken, wat men be reiken vil. En naarmate elk der aanwezige factora sterker werkt, zal dat op de positie der haenplaats zijn invloed uitoefenen. Keecn we nu nog eens tot Den Helder terug -n bespreken we achtereenvolgens de haven, het achterland, de verbindingen te land ei ter zee, alles in verband met het plan tot afsuiting en drooglegging der Zuiderzee. De laven van Den Helder is uit open zee te beriken en gelegen aan de Oostzijde van de staL Economisch behoort ze tot de beste, daar te stroom van eb en vloed er dagelijks eenig3 malen door heen gaat en haar daar door )p diepte houdt. Dit is bereikt door het aanleggen van den vangdam in de richting Wielingen, waardoor het water door de ha ven ieen wordt geleid. De haven is vrij diep, aan den ingang zelfs ruim 20 M. Evenwel latei de zeegaten zoo'n diepgang niet toe, hoewel er naar wij meenen den laatsten tijd eere vernauwing plaats heeft, waardoor een uitschuring en uitdieping van de vaargeulen in de hand wordt gewerkt. Schepen van res pectabele grootte kunnen de haven binnen vallen. De haven zelf heeft eene lengte van 2 K.M. en eene breedte van 100 150 M. Reeds eerder vermeldden wij, dat in de 70er jaren de gemeente-architect voorstelde de haven door uitlegging te vergrooten. Waar om dit niet is geschied, zal, dunkt ons thans wel duidelijk zijn. Nogmaals moeten we op dat plan de aan dacht vestigen. Deskundigen zullen moeten onderzoeken, of de uitstrooming niet zou worden verhinderd en verplaatst. Indien nu vanaf het eind van de uitgelegde havendam- men een dijk werd gelegd ongeveer even wijdig loopende aan den kanaaldijk langs de polder Koegras en het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal (wat o. i. het achterland veel beter met de haven zou verbinden), die dan zou loopen van het einde van den aan de bin nenzijde liggenden havendam tot aan den Balgdijk, dan zou genoemd onderzoek nog meer noodzakelijk zijn. Werd zoo'n dijk ge legd, dan zou daarachter eene groote ruimte komen voor handelsinrichtingen, evenals achter den verlengden havendijk. Natuurlijk zou de uitvoerbaarheid (nevens het onder zoek naar de mogelijkheid van stroomver plaatsingen) eerst technisch dienen te wor den onderzocht. Het voordeel ervan springt o. i. in het oog. Op zij van de haven zouden nu n.1. groote dokken en binnenhavens kun- worden aangelegd, waartoe de vrijgekomen ruimte de gelegenheid zou geven. Met ont eigeningen enz. zal men daarbij heel weinig te maken hebben, daar het land tusschen de dijken inligt. Evenmin kan de grondspecu- latie zich van de dan droogliggende terrei nen meester maken. Maar er zit nog een an der voordeel aan vast. \Vanneer de Zuider zee liin wordt gelegd, zal de aansluiting van M onmiddeUflk langs do haven kunnen komen. Ook de verbinding met het Zuiden wordt k"r^^' d^"hr^- spoorljjn den balgdijk zal kur ken nabij den hoek. die daarmede vormt tegenover h I 'oost- Kooij. De spoorlijn blijft dan a< a zijde van het Noord-Hollandsch Km loopt zonder daarover te moeten leid recht uit het Zuiden op de haven aan. fn dat geval zal dus vanuit de ha Vist dellijk aan de sporen kunnen worden gelost, h'rwijl verbinding van Den H de Zuiderzeelijn daardoor nog kort •o» vorm oir, d't alles te bewerkstelligen o-. i r groote kosten worden g<- maakt, de haven vergroot, misschien ver breed, in het kort er zal heel wat moeten gebeuren en veranderen. Nu kan o. i. wan neer aan het Zuiderzeeplan wordt begonnen en vele Zuiderzeehavens zullen worden ver beterd, tegelijkertijd gepoogd worden van Den Helder weer iets meer te maken dan het is. Nog merken we op, dat eene moge lijke opruiming van het fort Oostoever (het vroegere Nieuwe Werk) aan het eind der haven een enorme ruimte zou geven en dat ook de binnenhaven zou kunnen worden be nut evenals het bassin. Thans het achterland. Dit is de zwakke plek van Den Helder, want het is maar al te waar, dat Helder daarmede niet zeer ruim is bedeeld. Wij zagen ichter aan Amsterdam, dat dit niet per sé noodzakelijk is, hoewel wij ons niet ontveinzen, dat dit met de uit stekende punt van Noord-Holland, waar de zee aan alle kanten omheenspoelt, behalve in het Zuiden, veel slechter is gesteld, om dat daar alleen maar (behalve de eilanden) op de beneden liggende polders kan worden gerekend, terwijl Amsterdam, hoewel geen rechtstreeksch achterland bezittende, toch met Noord- en Zuid-Holland en eveneens met Gelderland en Utrecht in verbinding staat. Snijden we den kop van Noord-Holland ten Zuiden van den Waard- en Groetpolder recht af en tellen we de eilanden Texel en Wieringen mee, dan is dat ongeveer 52000 H.A. land met pl.m. 61000 inwoners. We zou den dat land tot de landen om Den Helder kunnen rekenen te behooren. Wordt nu de Wieringermeer ingepolderd, dan komt daar pl.m. 20000 H.A. land bij en een bevolking van 20 h 30000 zielen, waardoor dus het to taal eene oppervlakte land van 70000 H.A. met 80 h 90000 inwoners wordt. Hierop (n.1. op de tegenwoordige polders en eilan den) is een totaal veestapel van (in 1916) pl.m. 108000 stuks, waarvan ongeveer 20000 runderen en pl.m. 66000 schapen. Verder eene melkproductie van 60 80 millioen K.G. en een 33tal kaasfabrieken. Het bouwland is niet zeer groot, alleen hier en daar een strookje en verder de polders Eierland op Texel, Waard en Nieuwland, de'Westpolder en de Waard- en Groetpolder, tezamen een 6000 H.A. Komt de Wieringerpolder daarbij, dan wordt dat, daar deze grootendeels (vol gens de rapporten der Zuiderzeevereeniging) bouwgrond wordt een 23000 H.A., waarvan een zeer groot gedeelte graanland. Thans is de graanbouw van weinig beteekenis in de Waard en Groet, op Texel te Eierland en hier en daar o.a. in den polder Koegras, waar het voornamelijk haverbouw is. Verder nog het Oostelijk deel der Anna Paulowna-polder. Het grootste gedeelte der oppervlakte is thans weiland, waarop de straks genoemde veestapel, met schapenfokkerij in den West- polder, de Zijpe en vooral te Texel. De sohapenstapel en de -fokkerij is van belang. Op Texel alleen bedroeg het aantal schapen in 1916 42.408 stuks, de geheele vee stapel 49.790 stuks. In datzelfde jaar was de totaal veeuitvoer te Texel 48.570 stuks, waar van 37.338 lammeren. In 1908 werd van Texel nog een 180.000 K.G. ongewasschen wol uit gevoerd. Natuurlijk wordt ook in de andere gedeelten van den kop wol verhandeld, even als groot en klein vee. De eenige markt in den kop is die van Schagen, welke zeer be langrijk is. De veeaanvoer aldaar bedroeg in 1915 pl.m. 60.000 stuks, waarvan pl.m. 36.861 lammeren en schapen. De kaas gaat grooten deels naar de Zuidelijk gelegen markten en wordt vandaar geëxporteerd. In den kop worden vooral op Wieringen en Texel heel wat kippen gehouden en is de eierenproductie ook nogal van belang. De eieren gaan vooral naar de V. P. N. te Am sterdam, ook wel naar Schagen, waar de aan voeren den laatsten tijd grooter zijn gewor den. Vroeger werden veel eieren buiten de markt verhandeld. Wat de invoer in den kop betreft, er wor den enorme hoeveelheden kunstmest ge bruikt, polders als Koegras b.v. drijven op den kunstmest. Ook wordt veel krachtvoer aangekocht en worden hoe langer hoe meer machines gebruikt. Op Wieringen bestaat nog een speciaal bedrijf, „de Zeegrashandel en -visscherij". De uitvoer daarvan per jaar bedraagt onge veer 40 h 50.000 pakken, d. i. 2 2.5 millioen K.G. Eveneens is er visscherij met een op brengst van 2.5 3 ton vóór den oorlog. In dien de vruchtverdeeling, voorkomende in den bundel rapporten van de Zuiderzeever eeniging van 1914 juist is, zal er eveneens grondstof voor andere dan genoemde land bouwindustrie zijn o.a. stroo voor stroö- kartonfabrikage. Een en ander geeft een klein overzicht van hetgeen er uit den kop kan komen en wat na het insluiten van den nieuwen polder de be teekenis daarvan wordt. (Wordt vervolgd). gemaakt, dat de loonen gestegen zijn sinds den oorlog met 108.4 procent, terwijl de stij ging van het levensonderhoud 92 procent bedroeg. Indien de voordracht van B. en W. werd aangenomen, dan zat daarin, zooals hij zeide een verhooging van het levenspeil van 15 16 procent De Voorzitter der Tweede Kamer deelde gistermiddag in de vergadering mede, dat tijdens het reces der Kamer, dat op 10 Febr. afloopt, door de regeering een wetsontwerp zal worden ingediend tot aansluiting bij den Volkenbond. Het wetsontwerp zal met spoed worden behandeld. Nieuwe leden van den Raad van State. Naar het Hbl. meent te weten omtrent de vervulling der vacaturen in den Raad van State, ontstaan door het overlijden van mr. de Meester en door het bedanken van vioe- admiraal Ten Bosch, zou eerlang de benoe ming tot Staatsraden te verwachten zijn van mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer en van den gepensionneerden Schout-bij-Nacht j. J. Rambonnet, oud-Minister van Marine. De stakende tooueelkunstenaars. Het 'bestuur van de N'^rlandsche Too- neelkunstenaarsvereeniging deelt mede, dat de stand van de staking vooralsnog niet toe laat, dat men op de pogingen, van verschil lende zijden gedaan om in dezen strijd te be middelen, ingaat, hoe goed die pogingen ook bedoeld zijn. Evenmin acht men het gewenscht de beslis sing van den strijd aan derden over te dra gen en zeker niet aan hen die onbekend moe ten worden geacht met de belangen en be hoeften van het bedrijf en de werknemera- Ontevredenheid onder militairen. In de kazerne van het vierde regiment veldartillerie te Ede heerschte Dinsdagavond een zeer rumoerige 'geest. De met 1 Januari j.1. ingetreden nieuwe regeling voor het ver- leenen van militaire verloven wijkt in'zoo verre van de vorige af, dat de faciliteiten van gedeeltelijk vrij reizen per spoor zijn verval len en, ook voor het verlof zelve, zeer beper kende bepalingen werden vastgesteld. Daarover verontwaardigd, liepen de sol daten in de kazerne te hoop en werd er ge roepen dat de staking meest wordeoüt gepro clameerd als niet de regeling van vóór 1 Januari -weer van kracht werd. Luitenant Willekens kwam tusschenheide en verbood het houden van een vergadering. Mokkend gingen de soldaten uiteen. Gistermorgen liepen zij echter wéér te hoop, stelden een telegram op aan den Mi nister van Oorlog ad interim en besloten, mocht daarop geen gunstig antwoord komen, dat zij dan zouden weigeren verder dienst te deen. In verband' met deze oproerige stemming is gistermorgen een veldoefening afgelast. Een lijk gevonden. Vermoedelijk het lijk van den opvarende W. Kramer uit Urk van den in den jongsten storm gebleven motorbotter Z.A. 14 Vijf Ge broeders is tusschen IJmuiden en Zandvoort aangespoeld. De op het lijk bevonden das droeg de merken W. K. Urk, waaruit men het bovenvermelde meent op te maken. Korte berichten. Louis Bouwmeester verkoopt zijn nationaal huldeblijk ten bate van de stakende tooneelis- ten. De heer Cremer zal ontslag nemen als ge zant te Washington. BINNENLAND. s.s. „Nicolaas". Blijkens nadere berichten is ook de eerste stuurman van de „Nicolaas" bij het omslaan van de sloep verdronken. De namen der 5 andere slachtoffers zijn nog piet bekend. Hoog water Het gevaar voor verdere overstroomingen is weder geweken. Van alle groote rivieren wordt sterke val van het water gemeld. De Bovenrjjn viel in drie dagen la/« M. De Maasoverstrooming heeft een tweetal slachtoffers geëischt. Te Venray geraakte een petroleumventer met zijn wagen van den weg en kwam daardoor met zijn 14-jarig neefje, dat zich eveneens op den wagen be vond, jammerlijk om. De man laat een we duwe met 7 jonge kinderen achter. De loonen der gemeente-werklieden te Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen raad is de discussie over de loonen der gemeente-werklieden beëin digd. Nadat B. en W. hadden verklaard, dat zij heen zouden gaan, als de amendementen werden aangenomen, werd na vrij heftige discussie ten slotte de voordracht van B. en W. aangenomen met 37 tegen 7 stemmen, (die der communisten). Het amendement der S. D. A. P. werd ver worpen met 26 tegen 18 stemmen, waarvoor alle soc.-dem. stemden, behalve de wethou ders Vibaut. en de Miranda. i V. er v''ihart had in zijn fdc duidelijk ■TH Tweede Kamer. Nadat nieuwe afdeelingen zijn getrokken en voorzitters etc. hiervoor zijn benoemd, komt aan de orde het leeningsontwerp. Mi nister de Vries stelt voor de verschillende crisisleeningen van de laatste jaren te con- solideeren tot eene leening van 450 millioen a 5 pOt., af te lossen in 15 jaar. Hierover heerschte nog al eenig meenings- verschil. Sommigen vonden het bedrag te hoog en wilden alleen voor de crisis-uitgaven leenen, terwijl ook omtrent aard en voor waarden der leening verschil van meening heerschte (vrijwillig of gedwongen). De discussies worden morgen voortgezet, GEMENGD NIEUWS. Brandstichting? Dinsdagavond is in de Kromhoutkazerne te Utrecht een uitslaande brand uitgebro ken, ontstaan door het vuurvatten van stroo- zakken. Het brandje werd door de brand weer gebluscht. Men vermoedt, dat kwaad willigheid in het spel is, uit ontevredenheid over de spoortarievenkwestie. Duitsche Spartacist gearresteerd. Men meldt uit Doetinchem: De politie heeft gearresteerd den Duit schor G. M., verdacht van rijwieldiefstal. Hij was in het bezit van een handgranaat en uit op hem gevonden papieren bleek, dat hij be hoort tot de Spartacusclub te Dusseldorp. De politie vond op hem onder meer dagvaar dingen om voor de Duitsche justitie te ver schijnen ter zake van Spartacistische woe lingen. Ook was hij in het bezit van een brief van een der Spartacusleiders, om zich na zijn vlucht naar Nederland te wenden tot het Nederlandsche Kamerlid David Wijn koop, om hulp en steun. De moord te Milllngen. Als vermoedelijke dader van den dubbelen moord, voor twee maanden te Millijigen ge pleegd op de bejaarde gezusters Makaay, is te Milljngen gearresteerd en naar Arnhem overgebracht, zekere Th. A. L., een 23-jarig jongmensch, Hij is verloofd met een familie lid van de vermoorde gezusters. Er zijn zeer sterke aanwijzingen tegen hem. De aange houdene heeft aan het hoofd gestaan van een scheepswerfje, dat hij geheel heeft laten verloopem Beroovlngen. Naar de „Avondpost" verneemt heeft de polili te Amsterdam, met het oog op de vee] vtildig voorkomende boroovingen in verdneh- buiz o, U'sloten, aan de stations, op groo te borden te vermelden, waar zich ver 'achte huizen bevinden, om zoodoende vreemdelin gen te waarschuwen. Een heer heeft bij de Haagsche politie aangifte gedaan van berooving van 3670 en verschillende kwitanties, gepleegd in per ceel Weteringkade no. 100. Te Maastricht is Zondag ten huize van dr. Endepols een fornuis uit elkaar gesprongen, wat een totale verwoesting in de keuken aan richtte. Het schijnt dat er ontplofbare stof fen onder de kolen waren. Diefstal van paarlen ter waarde van 180.000 francs. Eenige weken geleden vertrouwde een handelaar in paarlen uit de Rue Lafayette te Parijs, de heer Maurice de Vries, aan een zijner Antwerpsche klanten, den heer Me- nasche, eveneens paarlhandelaar, zestien snoeren toe ter waarde van 700.000 francs. De heer Menasche stelde ze aan zijn zoon ter hand, die er mee naar Spanje ging om ze te Madrid te verkoopen; een der colliers werd er dan ook verkocht. Den 24en December wilde de heer Menasche Jr. naar Frankrijk terugkeeren en besloot de overige vijftien paarlsnoeren, die op naam van zijn vader stonden, naar het kantoor van den heer Mau- rioe de Vries terug te zenden. Hij deed ze in een houten kistje, waarvan hij zelf, in tegen woordigheid van een vakgenoot, het deksel dichtspijkerde; vervolgens werd het kistje in pakpapier gewikkeld met een touw er om heen en van lakken voorzien. Hij bracht het pakje naar het hoofdpostkantoor van Madrid en bepaalde er zich volgens juweliersge woonte toe het aan te teekenen zonder aan gegeven waarde. Twee dagen later, op 26 December, werd het aan het kantoor van den heer Maurice de Vries bezorgd, nog in het pakpapier gewikkeld en voorzien van touw en'lakken. Toen men echter het touw doorsneed en het papier eraf deed, bleek dat het houten deksel er af was gerukt. Een der vier pakjes, welke de colliers bevatten, een waarde vertegenwoordigend van 182.888 francs, was verdwenen. De andere drie pak jes waren onaangeroerd gebleven. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat een der lakken verbroken was, vervol gens inderhaast weer was heel gemaakt en op zijn plaats gebracht. Landrn. In de zaak van den Franschen blauwbaard Lahdru zijn nieuwe ontdekkingen gedaan. Men heeft n.1. in de huurt van zijn woning te Gambais 7 a 8 K.G. menschelijke beende ren gevonden. AI deze beenderen waren met een handzaagje doorgezaagd, dat in een vuil nisbak is teruggevonden. De instructie tegen de vrouw en den zoon van Landru maakt vorderingen. Mevrouw Landru wist van alles af, naar gebleken is. De kinderen hielpen het mobilair verhui zen, dat papa successievelijk had „verwor ven". Een erfenis van veertig vrouwen. Uit San Franeisco wordt aan de Londen- sche „Cbronicle" geschreven, dat eerland Robert A Mc Lean, die tot voor korten tijd sergeant was in het mariniers-corps der Ver- eenigde Staten, den Stillen Oceaan zal over steken om een zonderlinge erfenis in ont vangst te nemen. Mc Lean is de zoon van een overledeen medisch professor aan de hoogeschool te SaSn Francisoo. Zes jaren geleden, toen hij in dienst was te Manilla, werd hij met een politieke zending naar die Zuid-Philippijnen belast. Hij kwam toen op een eiland Leang- Leang, waar hij zeer bevriend werd met den regeerenden sultan, die hem volgens de ge- .woonten van zijn land, adopteerde. De sergeant keerde later naar Amerika terug en was de geheele geschiedenis nage noeg vergeten, tot hij onlangs bericht kreeg dat de sultan was overleden en hem zijn ge heele rijk, omstreeks vier mijlen in opper vlakte en bevolkt door 2500 zielen, had na gelaten. De erfenis was van beteekenis om dat het eiland kostbare paarlvisscherijen heeft. De erfenis omvat ook de harem van den sultan, waarin veertig vrouwen, die geen slavinnen zijn, doch vrouwen, die volgens de gebruiken van het land, aan den nieuwen regeerder overgaan. Mc Lean is voornemens den harem te ver- deelen onder de sultans der naburige eilan den, die haar mochten willen hebben, ter- wijl hij de slavinnen, verbonden aan den harem in vrijheid zal stellen. Hij verklaart nadrukkelijk, dat hij, als ge trouwd man, er niet over denkt de erfenis te aanvaarden, maar voegt er, bij, dat zijn echt- genoote mef hem mede zal gaan om de ver deeling van den harem bij te wonen. BUITENLAND. LUCHTVAART. Een reuzen vliegtuig. De bekende vliegtuigfabriek van Vickers bouwt voor de Engelsche regeering een vlieg tuig, dat 100 passagiers zal kunnen vervoe ren. Nadere bijzonderheden over deze Vickers Vigilant zijn nog niet bekend; men vermoedt echter, dat zij acht Rolls Royoe mo toren zal krijgen van 700 P.K. ieder. Men neemt op het oogemblik in Engeland proeven met draadlooze telefonie tusschen vliegtuigen en den beganen grond. Men voor spelt, dat het. binnenkort mogelijk zal zijn, vanuit een vliegtuig draadlooze verbinding te krijgen met een station voor draadlooze telefonie, dat de verbinding per draad ver lengen kan tot een willekeurig telefoonnum mer. Zoodoende zal men op reis met zijn huis of kantoor kunnen telefoneeren. Nederland-Indië. Ie luit. vlieger G. A. Koppen, die voorne mens is, met een Albatros vliegtuig naar In- dië te gaan, denkt half Februari a.s. te ver trekken. Een huwelijksreis per vliegtuig. Een huwelijksreis per vliegtuig is zeker nog eenigszins ongewoon. Een Marseil- laansch meisje, koene vliegster, is dezer da gen met den vlieger-luitenant Dorat ge trouwd en de jonggehuwden hebben hun hu welijksreis per vliegtuig ondernomen. Uit Toulon is het jonge paar naar Spanje gevlogen, waai- hot kort is stil geweest en andaar naor Rabat, in Marokko, dat uitge kozen was als plaats waar de wittebroods- weken doorgebracht zouden worden. Parijs, 6 Jan. Ludendorff heeft tegen den correspondent van de „Matin" te Berlijn ge zegd: Indien wij in onze eind-ruine, die ko men gaat, de entente met ons meetrekken, dan zal de entente dat alleen aan zichzelf te wijten hebben. Ik heb geen bevoegdheid de aandacht van de entente te vestigen op het gevaar, waaraan haar kortzichtigheid haar blootstelt. Ik was geheel bereid met de en tente samen te werken, omdat ik meende eenig begrip te ontmoeten. Vroeg of laat zal een verschrikkelijke katastrofe Europa tref fen. Ongeregeldheden te Essen. Essen, 7 Jan. Nadat reeds gisteravond in aansluiting met communistische bijeenkom sten straatbetoogingen waren gehouden, kwam het heden op de Krupp-fabrieken tot demonstraties van een groote menigte arbei ders, die hun werkplaatsen verlieten en voor het directiegebouw samenkwamen. Terwijl een delegatie der betoogers met de directie onderhandelde, werden aan de troepen der „Sicherheitswehr" de geweren afgenomen en vernield. Als raddraaiers werden de redac teur van het plaatselijk onafhankelijk orgaan en de secretaris der onafh. soc. partij in hech tenis genomen. FRANKRIJK. De Presidentsverkiezing. Een telegram meldt, dat de verkiezing van den president van de Republiek den 17en dezer zal plaats hebben. Zooals men weet, wordt de presidents-verkiezing steeds te Ver- sailles gehouden, waar de beide Kamers in een zaal van het kasteel in congres bijeenko men. Er zal ditmaal met de ruimte gewoekerd moeten worden, want de congres-zaal telt eigenlijk 886 plaatsen en er moet plaats ge maakt worden voor 940 Kamerleden en Sena toren, n.1. 626 Kamerleden en 314 Senatoren. Eizas-Lotharingen wordt door 24 Kamerle den en 14 Senatoren vertegenwoordigd. RUSLAND. Onder de burgerij van Odessa heerscht een geweldige paniek, nu er kans bestaat, dat de bolsjewiki zicb binnenkort weer van de stad meester maken. Velen vluchten naar Kon- stantinopel en voor passage op een stoom schip worden enorme prijzen betaald. Het personeel van de waterleiding te Odes- sa is in staking gegaan. Een te Honoloeloe uitgegeven Japansch blad ontving van Tokio een telegram, dat sterke Japansche strijdkrachten snel naar Irkoetsk zijn getransporteerd, om Koltsjak te helpen. VEREENIGDE STATEN. Buitensporige voorspoed. Volgens Radio bevat de „New York He rald" een artikel, waarin het blad zegt dat Amerika lijdt onder het misbruik van den voorspoed. Nimmer was er méér geld in Amerika dan thans. De loonen waren nim mer zoo hoog en de prijzen nimmer zoo bui tensporig. De winsten waren nooit grooter en de voorspoed nooit algemeener. Doch nooit verkeerde Amerika in grooter financieel en economisch gevaar. Het eenige geneesmid del ligt in industrieel© productie, in zelfver loochening en spaarzaamheid. Een samenzwering. Washington, 6 Jan. De Associated Press meldt, dat de politie, welke een onderzoek instelt naar de aanstichters van het complot om de regeering omver te werpen, meer dan 4000 personen in hechtenis heeft genomen. Volgens bet ministerie van justitie zullen er 2720 worden gedeporteerd. De leiders had den het plan opgevat de jongste staal- en mijnstakingen tot een algemeen© staking uit te breiden en in een revolutie te doen ein digen. Gesneuvelde Amerikanen. Radio meldt dat Frankrijk heeft toege staan dat het stoffelijk overschot van 20.000 Amerikaanische soldaten, die in Frankrijk zijn begraven, naar de Ver. Staten wordt overgebracht. Het land der bedwelming. Het gebruik van bedwelmende middelen neemt in de Vereenigde Staten onrustbarend toe. Volgens ©<>Ti opgave van „The New-York Med. Journal' zijn ei tusschen de 1 en 4 millioen mepTc&ea aan. cocaïne en morfine verslaagd. De som gelds, die aan deze mid delen wordt besteed bedraagt per week. drie mhlioen gulden, om;wrekend wat er ge smokkeld wordt. Per perse n berekend, wordt «r 10 maal zooveel opium gebruikt als in Nederland, n.1. 2 gram per hoofd in de Ver eenigde Staten en 0.2 gram in Nederland. Frankrijk geeft een nog gunstiger cijfer dan Nederland en in Duitschland en Italië komt dat euvel nog belangrijk minder voor. MEXICO. Aardbeving. Mexico City, 7 Jan. Volgens officieele be richten is Couztlan bij een aardbeving op Zaterdag j.1. verwoest. Er zjjn 2000 slachtoffers, waarbij ruim 1000 dood en. Van het garnizoen te Tiocelo werden 30 man gedood en 60 gewond. Te Barranoa Grande werden 800 personen gedood, terwijl het water van de Barranco de la Gua 25 M. is gestegen. Korte Berichten. Weinstein, hoofd van het z.g. Sovjet-ge zantschap in de Ver.-Staten, is in hechtenis genomen. Hij zal worden uitgewezen. Op de lijn ParijsVersailles zijn twee trei nen bij de brug van St. Cloud op elkaar ge- loopen. Er werden 20 personen gewond. Blijkens een bericht uit Rome, heeft de Messagero een telegram ontvangen uit Triëst waarin wordt gemeld dat de schatbewaarder van d'Annunzio er van door is met de kas, ong. 400.000 gulden. Een draadloos telegram uit Moskou maakt melding van een bericht uit Odessa volgens het welke Koltsjak is afgetreden. Te Keulen kost nu de goedkoopste tramrit een halven mark. (Te Berlijn 30 pfennig).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3