T Tweede Blad. Kelder Vooruit. VAN ZATERDAG 10 JANUARI 1920. buitenland. duitschland. uit den omtrek. VIL Wat de nijverheid betreft, beperkt ze zich behoudens de zuivelfabrieken, tot Den Hel der en is ook daar van niet veel belang Slechts enkele bedrijven zouden kunnen wor den genoemd. Do industrie zou eerst bij economische ontplooiing zijno levensvatbaarheid moeten bewijzen in verband met de ontwikkeling van de havenplaats. Natuurlijk worden hier de marine-etablissementen uitgezonderd, die niet voor do markt werken en dus buiten het verkeer staan. Aan de opmerkingen over het achterland willen wij nog het volgende toevoegen. Komt de Zuiderzeebaan er, dan wordt ook Friesland achterland, ligt die provincie even eens voor de haven open en worden de lan den aan de overzijde naar de noordpunt toeft getrokken. Thans rest ons te wijzen op de communi catie te land en te zee. Deze zijn zeer wei nige. Slechts eene spoorwegverbinding naar het Zuiden, een kanaal in dezelfde richting met een stoombootdienst op Amsterdam en een stoombootverbinding naai Texel, kunnen worden genoemd. Zooals Den Helder nu is geïsoleerd, waar bij dan nog komt, dat de spoorverbindingen boven Alkmaar zeer weinige en slecht zijn, lijkt het nergens naar. De spoorwegaanslui ting naar het Zuiden zou goed kunnen zijn, maar men gaat er mee naar Den Helder en moet onherroepelijk weer naar 't Zuiden terug, behoudens den stoombootdienst op Texel. Komt nu echter het Zuiderzeeplan, dan verandert dat alles. Een zeer korte baan verbindt Helder met het Noord-Oosten dos lands en verder met Duitschland en de groote Noordwestelijke havensteden daarvan. De spoorlijn naar het Zuiden wordt nu voor Den Helder ook van veel grooter beteekenis dan voorheen, om dat nu die lijn Friesland en Groningen en Duitschland via Den Helder—Ewijcksluis met de beide Hollanden verbindt. Helder is dan naar het Zuiden met de groote haven centra in Nederland, naar het Oosten met de Noordelijke landbouwdistricten in Neder land, verder met de groote havenplaatsen in Noord-Oost-Duitschland en tevens met Noord Duitschland zelf aangesloten. Wat overigens de verbindingen naar de Oostelijke deelen des lands en naar het Zui den betreft, gaat het genoemde kanaal naar het Zuiden van Helder dwars door de pro vincie Noord-Holland en wordt het koolland van den Langendijk door een spoorbaantje bü Schagen aangesloten. Volgens het Zui derzeeplan zal langs den balgdijk een flink kanaal komen, dat in het Noorden door den nieuwen polder zal loopen en Den Helder met het IJselmeer verbindt en tevens met den IJsel en den Rijn, terwijl verkeer te wa ter tussohen Den Helder en Harlingen en vandaar langs de kanalen door geheel Fries land en Groningen tot Delfzijl evenzeer mo gelijk is, evenals met de Lemmer en Sta voren. Zoo bezien ligt Den Helder in het geheel niet slecht en is 't niet te verwonderen, dat het in het midden der vorige eeuw, toen Amsterdam in het nauw kwam, ook zoo ge zien werd. Eén ding ontbreekt echter nog aan het schema om het verkeer volledig te ma ken. Dit is een' scheepvaartlijn, of een zee verbinding met de Noordelijke Engelsche havens, o.a. Huil, Gooi, New-Castle, Leith, enz., waarachter de industriedistrieten van Glasgow, de steenkolenmijnen van New- Castle, de landbouwstreken van Durham en de achter Huil gebleven nijverheidscentra. Op deze wijze wordt Holland met Engeland en Engeland met de Hollandsche centra in verbinding gebracht en tegelijkertijd met ge heel Noord-Nederland en Noord-Duitschland en de groote havenplaatsen aldaar, terwijl omgekeerd Duitschland over Nederland met Engeland en tegelijkertijd met de Holland sche bloembollen-, kaas- en koolprovinciën en de Nederlandsche havens wordt ver bonden. Vatten wij dit alles te zamen* dan komt het hierop neer, dat een verkeerskruispunt ontstaat, dat gaat van Engeland over Hol land en Den Helder naar Duitschland en omgekeerd" met eene aansluiting naar de Zuidelijke havens in België en Frankrijk. Een verkeerskruispunt dus .te I Vn Helder en vandaar uit een groote continental spoor wegverbinding naar het Zuiden en het Oosten. (Slot volgt.) veld en sluiten nieuwe benden zich bij prins Damdasja en Ramazanbed, de .twee leiders, aan. Dezen dringen krachtdadig aan op de verdrijving van de Franschen. In een groote vergadering te Damaskus is besloten, een nationale conventie bijeen te roepen en plan nen te maken voor de verdediging vkn het land. Korte berichten. De „Times" verneemt uit Bombay, dat in 25 katoenspinnerijen 40.000 man staken. T>e correspondent, van de „Times" te Was hington meWt-, dat op ratificatie van het verdrag met Frankrijk vrijwel geen kans be staat. Lord Astor heeft verklaard, dat het minis terie van volksgezondheid het tekort aan hul zen in Engeland nu niet meer op 500.000, maar op 800.000 schat Uit Lissabon wordt gemeld, dat tengevol ge van de houding van de oppositie in de Kamer de Portugeesch eregeering haar ont slag ingediend heeft. ENGELAND.'* Weigering om een Duttsch schip te Iaden. Londen, 8 Januari. Do „Edwin Fischer", het eerste Duitsche schip met een Duitsche bemanning, dat sedert den oorlog is aange komen, arriveerde heden te Cardiff om cor- ned-beef te laden voor Duitschland; de ha venarbeiders weigerden echter het schip te laden. Zij verklaarden, dat als er overtollige levensmiddelen waren, ze hier moesten wor den gedistribueerd. De vleeschnood. Berlijn, 9 Jan. De Rijksregeering heeft doen bekend maken hoe bet vleeschverbruik in Duitschland geregeld zal moeten worden. Het stelsel van vleeschkaarten blijft m stand; de straffen worden echter zwaarder, zoodat voortaan ook hij, die zonder vleesc - kaart af te geven vleesch aanneemt of 1 - tigt - zoooals b.v. in de restaurants met gevangenisstraf tot één jaar en geldboete tot 100 Mark bedreigd wordt Syrië. De „Daily Expres" verneemt uit Kairo van 3 dezer: Volgens berichten tut n...u< sche bron, vin Damaskus hier ontvangen, w hit de nationalistische beweging in y BINNENLAND. Nederland en België. De „Libre Belgique" verneemt omtrent de N ederlandsch-Beigische onderhandelingen, dat België het economische verdrag, niet echter de politieke' clausules, zal ondertee kenen. Nederland zou een formeele verkla ring afleggen betreffënde de verdediging van zijn grondgebied in geval van overweldiging. De Belgische gedelegeerden zullen de ver betering van de Scheldevaart eischen. De Hbl.-correspondent te Brussel meldt: Volgens de „Nation Beige" zal thans Bel gië een besliste houding aannemen in zake de Hollandsch-Belgische onderhandelingen. De ministerraad is het nu eens om te weige- 'ren, dat de oplossing van' het conflict zal w orden overgelaten aan den Volkenbond. Wel hadden eenige ministers eerst gemeend, die oplossing te mogen aanvaarden; thans echter erkennen allen, dat op die wijze geen enkele der ernstige vraagstukken opgelost zou worden. Bij gevolg heeft de regeering besloten, dat België er zich toe zal bepalen aan de Nederlandsche regeering mede te deelen, dat het van do neutraliteit heeft af gezien, zoodat het voor de toekomst al z'n rechten voorbehoudt in zake de logische ge volgen, welke dit verzaken der neutraliteit medebrengen. Van een politieke overeeükomsfe, en van do militaire, waarahn men een oogenblik heeft gedacht, kan 'geen sprake fheer zijn. Blijft alleen nog het economisch verdrag over. De regeering heeft nog geen beslissing te dien opzichte genomen. Zij wil het verdrag grondig onderzoeken alvorens een besluit te nemen omtrent de opportuniteit der oplos singen, die de Haagsche regeering voorstelt. Uit deze houding mag, besluit het blad, de conclusie getrokken, dat België voortaan een onafhankelijke en waardige politiek gaat voeren. De ex-Keizer. De „Etoile Beige" meldt: Sir Gordon Hervart, die thans te Parijs toeft, is beiast met de opstelling van een for meel verzoek tot de Nederlandsche regeering om den ex-Keizer uit te leveren. De droogmaking der Zuiderzee. De commissie uit den Zuiderzeevisscherij- raad, belast met het verkrijgen van inlich tingen omtrent het tijdstip van aanvang der werken tot droogmaking der Zuiderzee, heeft een onderhoud gehad met den voorzitter der subcommissie uit den Zuiderzeeraad, belast met het in studie nemen van de kwestie der schadeloosstelling van de visscbersbevol- king, uit welk onderhoud bleek, dat reeds dit jaar zou worden begonnen met de voor bereidende werkzaamheden tot het bouwen van sluizen op Wieringen en tot het egali- seeren der diepere geulen in de vaarwaters bewesten en beoosten Wieringen. Militaire relstarleven. Het bestuur van den Ned. R. K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris" zond .'aan den Minister van Oorlog ad interim een adres, waarin het verzoekt, met leedwezen kennis genomen hebbende van de beslissingen, waarbij de voor militairen gunstige bepalin gen van het vervoer per spoor werden inge trokken, het daarheen te willen leiden, dat aan alle dienstplichtigen, wanneer zij met verlof gaan, vervoer voor Rijksrekening naar de verblijfplaats van hun gezin worde verleend, zonder beperkende bepalingen in verband met geldgebrek en langdurig in het garnizoen blijven, en hun bij bewegingsvrij heid een lager tarief dan het thans geldende toe te staan. Naar men aan het Haagsche Correspon dentiebureau mededeelt, is de aangelegen heid betreffende den maatregel van de spoor wegmaatschappijen inzake intrekking van" het militair tarief, in onderzoek bij de Re geering en wordt overwogen, in hoeverre aan de voor dë militairen gerezen bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. De ramp van de „Hercules". Door het Bureau Wijsmuller is aan den duiker Engelhart te IJmuiden opdracht ge geven om een onderzoek in te stellen hij het wrak van de „Hercules", om te trad en eventueel nog in het schip zittende J ijk' i te kunnen bergen. I )oor de voortdurende ruwe zee kon dat on derzoek eerst Woensdag plaats vinden, docb brt leverde geen resultaat op voor zoover hét voorschip kon worden onderzocht. Wegens dm opstekenden zuidenwind moesteen verder onderzoek in het achter schip en de machinekamer tot later worden U'F oordeel en naar den stand van de davids is do scheepsboot door do bemanning zelf uitgevierd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat allen het schip hebben ver laten doch door het kenteren van de boot het leven verloren. S.s. „Nlcolaas". De reederij van bovengenoemd s.s. ontving gistermiddag een schrijven van den tweeden stuurman uit Ringkjftbing, waaruit blijkt, dat gered zijn: M. J. Lubbe, le machinist; J. <le Groot, 2e stuurman* T. J. Schaapveld, kok; j. Jacobs, donkeyman; A. van Gardingen, matroos; T. W. Hutzoson, id.; R. Kooijman, id.; J. v. d. Mper, id.; K. Tichelaar, tremmer; F. O. Piéterse, steward; A. J. Klokkers, be diende. Zes van de geredden bevinden zich in het hospitaal. Hun toestand is gunstig. Omgekomen zijn bij het omslaan van een der beide reddingbooten in de branding op de Deensche kust: A. Dekker, kapitein; H. Zijlstra, lè stuurman; A. v. Wijngaarden, 2e machinist; J. de Haan, matroos; D. W. de Vrij, stoker; B. Keuter, id.; A. L. Dekker (Helder), idem. Vijf lijken waren Maandag aangespoeld en herkend. Die van stuurman Zijlstra en stoker Dekker waren nog niet gevonden. Donderdag hebben do te Hellevoetsluis wo nende Ouders van htm zoon F. C. Pieterse een eigenhandig geschreven bericht ontvan gen, waarin hij zijn redding meldde. Hij was een der opvarenden van het verongelukte s.s ,jNioolaas", die zich in de omgeslagen boot had bevonden. Met nog twee andere drenke lingen was hij naar de omgeslagen boot toe- gezwommen en er opgeklauterd. Zij wisten de boot te doen kantelen. Na er ingeklom men te zijn, klampten zich nog twee drenke lingen aan de boot vast, die door hen bin nengehaald werden. Na 22 uren drijven stiet de boot op grond, zij sprongen er uit en be reikten behouden het strand. De prijs yan het courantenpapier. De Minister van Landbouw heeft de be schikking,' waarbij dispensatie werd ver leend op het verbod van den uitvoer van pa pier gelukkig Weer ingetrokken. Het lag voor de hand, dat die prijzen door het toestaan van den uitvoer, omhoog liepen. Zoo moesten, wij toot de „Heldersche Cou rant" bij aankoop in December weder 5 cent per kilogram meer betalen. Als men nu weet, dat die prijs vóér den oorlog 11 h 12 oènt per kilo bedroeg, (thans 39 cents), dan blijkt hieruit wel van welke beteekenis een derge lijke verhooging is. In Duitschland betaalt men thans 1.20 per kilo, en vóór den oprlog slechts 11 12 cent. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag werden de discussies omtrent het leeningsontwerp voortgezet. Ter beantwoording van de ver schillende sprekers deelde" minister de Vries mede, dat hij, in verband met de gunstige vermeerdering van 's rijks inkomsten, die in het afgeloopen jaar met ruim 100 millioen gulden de raming hebben overtroffen, geen prijs meer stelt op verdere behandeling van het wetsontwerp betreffende de vermogens- aanwasbelasting, en ook geen reden meer aanwezig acht om met voorstellen tot kapi taalsheffingen te komen. Ook zullen van het belastingprogram voorloopig kunnen worden geschrapt do belasting op-koffie, thee en cacao, de registratie van het vee, de reclame belasting, de belasting op facturen, cognos sementen en vrachtbrieven, en de wegenbe lasting, 'zoodat overblijven: de grensbelas- ting, de tabaksbelasting, de successiebelas ting en de tariefherziening. Aan het slot van zijn rede deelde de minis ter mede, dat het kabinet slechts de verant woordelijkheid kan dragen voor een leening tot een bedrag van 450 millioen gulden. Voor een lager bedrag kan het kabinet de verant woordelijkheid niet aanvaarden, omdat de Vlottende schuld binnenkort zoo hoog geste gen 'is, dat de staat geen» uitgaven meer kan doen. Nadat hij de verdere behandeling van het leeningsontwerp de heer Oud een door hem ingediend amendement had ingetrokken, waardoor tevens verviel een sub-amendement van den heer Treub, werd een amendement van den heer van den Tempel verworpen met 58 tegen 24 stemmen, waarna het regeerings- voorstel tot het aangaan van een 5 pCt. ge dwongen leening van 450 millioen werd aan genomen met 58 tegen 25 stemmen. Mr. J. A. Loeff, die door zijn benoeming tot lid. van den Raad vai^ State ophoudt lid te zijn van de Tweede Kamer, wordt in deze laatste functie opgevolgd door jhr. mr. A. T. O. Sasse van IJsselt, die vroeger reeds van 1901 .tot 1918 het district 's-Hertogenbosch in de Tweede Kamer vertegenwoordigde-. Jhr. mr. Sasse van IJsselt is tevens vice- president van het gerechtshof te 's-Herto genbosch. Kamerleden naar Oost-Indië. Het Kamerlid jhr. De Muralt vertrekt per stoomschip „De Prins der Nederlanden" van de Maatschappij „Nederland'' 14 Februari naar Nederlandsch-Oost-Indië. De heer De Muralt hoopt de terugreis te maken over Amerika. De heer De Muralt zal voorloopig als gevolg van overleg met zijn politieke vrien den zoowel het Kamerlidmaatschap als het raadslidmaatschap van Den Haag aan houden. Intusschen zal hij voor beide bedan ken, indien zijn reis langer zal duren, dan hij zich voorstelt, en ook indien do politieke constellatie dit wenscheüjk maakt. Ook het Kamerlid mr. Dresselhuys zal een reis naar Nederlandsch-Oost-Indië maken. Hij zal dan tevens Japan en Amerika bezoe ken. GEMENGD NTEUWS. Gestrand. Van een op de kust bij Hindeloopen in ge vaar verkoerend schip zijn drie kinderen en de knecht gered. De schipper Rienasma, van Leeuwarden, diens vrouw en een kind zijn over boord geslagen en verdronkem. „Droge" vlsschersschepen. Het h' uur der reédersvereeniging te Vlaar heeft den leden in ov- rweging gegeven om te trachten het gebruik van spi ritualiën en bier aan boord der visscliyrs- schepen af te schaffen of althans zoo ver mogelijk'te beperken en in de plaats daar van dan voortaan liever andere genot- en voedingsmiddelen mede naar zee te gevon. Onafgewerkte bankbiljetten gestolen. Bij de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem is gisternacht een groot aantal bankbiljetten uit de werkplaats ontvreemd. Vermist worden een groot aantal bankbil jetten yan 1000, 100 en 10. Op de bank biljetten moeten ontbreken de namen van don president en den secretaris van de Ne derlandsche Bank benevens serieletter en nummer. Op de bankbiljetten van 100 ont breken de handteekeningen van president en secretaris, op die van tien ontbreekt alleen de handteekening van den secretaris. Het gesteleen was opgeborgen in houten kastjes in de 'binderij, die opengebroken zijn. Ontvreemd zijn 293 biljetten van 10 uit de serie R.; 403 biljetten van 100 uit -de serie B. E. en de rest van 1000 die onge nummerd zijn. Totaal is voor 4 5 5 ton ontvreemd. De bankinstellingen en postkantoren zijn ge waarschuwd. Bij het onderzoek is een mas ker gevonden. Terugkeer naar normalere tijden. De tijdsomstandigheden hebben zich ge ducht laten gevoelen bij de verpachting van dijke, wegen en bouwakkers van den polder Heer-Hugowaard, schrijft het „N. v. d. D.". De totale pachtsom beliep ruim ƒ7000 min der dan die der vorige verpachting, een be langrijke daling dus. Fraude met wlssela. Ten kantore der ikitionale Bankvereenï- ging te Delft werd crezer dagen een primo wissel,' groot 160, afkomstig uit Bandoeng, uitbetaald aan een student. Later bleek dat de secundo-wissel reeds aan een onbekende was uitbetaald. Het onderzoek toonde aan dat een Haag sche brievenbesteller zich aan deze fraude had schuldig gemaakt. Weer brand in de Kromhoutkazerne te Utrecht Donderdagavond ds er weer een begin van brand ontdekt op het terrein der Kromhout kazerne te Utrecht, thans in een houten loods aan den Vossegatschen dijk. De omstandigheden, waaronder dit brand je, dat weer spoedig gebluscht werd, dank zij de activiteit van enn daar geplaatsten schildwacht, ontstaan moet zijn, geven thans sterke vermoedens om te denken aan kwaad willigheid. Er wordt dan ook een gestreng onderzoek naar dit voorval ingesteld. Er heerseht ook bij de genietroepen een geest van ontevredenheid, welke gezocht moet wor den in het intrekken der goedkoope militaire spoorwegtarieven en het niet meer vergoe den van het zoogenaamde menagegeld bij korte verloven. Men heeft ook aanleiding gevonden twee manschappen in hechtenis te nemen in ver band met het brandje van Dinsdagavond. Ontevreden militairen. In aansluiting aan hetgeen wij meldden omtrent de ontevredenheid onder de militai ren te Ede, weet het „N. v. d. D." te berich ten, dat de manschappen van hét regiment genietroepen te Utrecht, onder goedkeuring van den kapitein van Tarel, een adres ge zonden hebben aan de Koningin en aan den Minister van Oorlog, waarin verzocht wordt, het besluit tot intrekking der militaire spoor wegtarieven aldus te willen wijzigen, dat den manschappen ten minste eenmaal per maand gelegenheid wordt geboden het ouderhuis te bezoeken. In verband met bovenbedoelde intrekking heerseht te- Utrecht eenige sristing in do geniekazerne. De moord te Anna-Paulowna. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde op 11 November 1.1. de 30-jarigo Anna Berkhout wed. Petrus Meyne te Anna Paulowna, thans gedetineerd, tot tien jaren gevangenisstraf wegens moord op haar echtgenoot. Deze zaak zal op 28 Januari a.s. voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld worden. Er zijn door den procu reur-generaal vijf getuigen en deskundigen gedagvaard. Als verdediger zal optreden mr. Th. Mul ler Massia. Ongelukken. Woensdagavond is de rangeerder van Ier- sel, uit Orthen, door een sneltrein op het stations-emplacement te 's-Hertogenbosch ge grepen en geheel*vermorzeld. De 63-jarige J. Y. te Groningen is Donder dagmorgen in de Heerestraat aldaar onder ei-n schutting geraakt, die door dtgi storm omwoei. De man is aan de gevolgen over leden. De 50-jarige H. B. te Bovenpekela is Maan dag bij het'stroopen door een geweerschot in het hoofd getroffen en Donderdag overleden. VOETBAL. Heldor—Steeds Voorwaarts. Aanvang 2 uur. Voor dezen wedstrijd zal do thuisclub met pre cies hetzelfde elftal uitkomen als waarmoo men verleden Zondag tegen Psrmersteijn zou gespeeld hebben. Dus op z'n sterkst. „Helder" weet wat er op het spel staat, dus ver wachten we morgenmiddag, behalve een mooien match, een overwinning, zü het een kleine, voor do Heldersche kleuren. Dat zij zoo! N. H. V. B. Afd. Helder. Uitslagen van Zondag 4 Janurri. Victori I—Helder II 4—1 Victori II—Helder III 3-1 Batavier"VV. I. K. 01 O.S. Zondag speelt W. I. K. tegen Victori II op het terrein Tuindorp, aanvang 2 uur. INGEZONDEN. Leger des Heils. Morgen (Zondag) zullen in de zaal van hel Le ger dos Heils, Spoorgrucht 38, bijzondere samen komsten worden geleid door Brigadier P. H. Schuurman, de leider der Kweekscholen te Am sterdam. 's Morgens tien nnr wordea in een plechtige dieilst enkele kinderen opgedragen aan God en het Leger des Heils; 's middags 3 uur heeft een inzegening vau Heilssoldaten plaats en 's avonds 7 uur de Groote Hoilssamenkomst. Vanaf Woensdag a.s. zullon lederen Woensdag avond 8 uur weder geregeld samenkomsten wor den gehouden in het lokaal Middenstraat 89, onder leiding van kapitein A. Bouweus. Texel, 8 Jan. In den verloopen nacht is de zeedijk, nabij het 1 builtje, zwaar beschadigd door oeverafsehuiving. Maatregelen worden genomen, om het euvel te koeren. Op den dijk bij de Oude Schild geraakte heden morgen een aangespannen paard op hol. Alleen .-ian net voertuig ontstond averij, anders liep alles goed af. Sinds een paar dagen heeft hier de jeugd weer volop kunnen genieten vau het ijsvermaak. Op de ondiepe plassen werd druk op de schaats gereden. In den polder Eierland zal eerstdaags een land bouwwerktuig gedomonstreerd worden, dat onder den naam van Austin Tractor in den handel is gebracht. Van elders wordt gemeld, dat met dit werktuig mooie resultaten zijn verkregen bij het dors n. Dat 3e uitvoer van vee in deven tiid des jaars van geringe beteekenis is, bloeic ook nu weer, doordien in de eerste weok van Januari slechts 7 kalveren, 4 schapen, 6 paarden en 4 varkens werden verscheept. MAEINEBERICHTEN. De volgende plaatsingen enz. zijn gelast: met 16 Jan. de offic.-mach. le kl. J. van Eek geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Vlis- gingen; met 22 Jan. de lult. ter zee 2e kl. J. G. H. H. Mackay tijdelijk geplaatst te Nijmegen bij den be wakingsdienst der bovenrivieren; ■met 28 Jan. de lint. ter zee 2e kl. P. rde Meester aangewezen als adj.-chef van den staf der zoomlicht te Middelburg, tevens belast met den dienst van adjudant van den comm. der marine aldaar, terwijl de luit. ter zee le kl. J. A. Sonnen- berg met gemelden datum is gesteld ter beschik king; met 28 Jan; de luit. ter zeo le kL J. W. H. Vogel zang belast met het bevel over Hr. Ms. „Hydra", de luit. ter zeo le kl. J. P. Remijnse eervol van het bevel van bovengenoemde*) bodem ontheven en gesteld ter beschikking, wordende deze officier met I Maart a.e. geplaatst bü het Dep. van Marine (afd. Hydrographie). Luitenant ter zee 2e kl. L. C. baron van der Feltz, gediend hebbende bij het eskader in Oost- Indië, wordt hier te lande terugverwacht, Luitenant ter zee 2e kl. G. T. J. Roorda, die nende aan boord van Hr. Ms. mijnenloggor Triton, wordt overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. in structieschip Koningin Emma te Willemsoord. Bij K. B. is aan den adj.-commies bij 's Rijks werven J. Schol, op verzoek, met 16 Jan. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Hr. Ms. „Triton" is 9 Jan. ta HelleToetsluis uit dienst gesteld. Op 5 Jan. per particulier s.s. „Oranje" gorepa- triëord nit Oost-Indië: sergeant-torpedist E. P. van der Hout en geplaatst aan boord Hr. Ms. Ko ningin Emma. LEGERBERICHTES. Op 20 Jan. a.s. zullen nit de provincie Fries land pl.m. 70 dienstplichtigen der lichting 1920 worden ingelijfd, bestemd voor heb 2e bat., 21e reg. inf. te Den Helder. Door den Inspecteur der Infanterie is bepaald, dat de opleiding voor den rang van sergoant-ma- joor-administrateur in stede van vier. vijf maan den zal duren. In verband hiermede zal het e.v. examen door eene centrale examen-commissie eerst einde. Maart a.s. worden afgenomen. Bij besch. t. d. Min. r. Oorlog is aan den dienst plichtige D. J. Brouwer, van het 21a reg. inf. te Den Helder, verlenging van uitstel van eersbe oefening verleend tot het tijdvak, waarin moeten worden ingelijfd do dienstplichtigen der lichting 1921, bestemd voor het eerste gedeelte. Toelatingsexamen Hoogere Krijgsschool. Het toelatingsexamen tot de Hoogere Krijgs school zal in 1920 voor officieren van het leger hier te lande worden gehouden van 12 tot en met 17 April en zoo noodig op 19 en 20 April d.a.v. Er worden opengesteld Voor de krijgskundige studiën 10 plaatsen, verdeeld als volgt: 6 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 2 voor de artille rietroepen en 1 voor de genie, en voor do inten dance-studiën 4 plaatsen. Herhalingsoefeningen in 1920. Door den Minister van Oorlog is ter kennis ge bracht, dat het niet in het voornemen ligt 4>m in het jaar 1920 z.g. herhalingsoefeningen te doen plaats vinden voor reservepersonael. Verblijftoelaga. Aan militairen der Landmacht wordt, ingaande 1 Jan. 1920, bij verblijf buiten do vaste stand plaats de volgende verblijftoelaga toegekend. Bij detacheeringen langer dan 30 dagen, als mede doch dan alleen wanneer daaraan nacht verblijf buiten de vaste standplaats is verbonden bij oefeninkon, manoeuvres, verblijf in kampe menten, waarbij de militair moet worden geacht te zon in troepenverband, gedurende de eerste 30 dagen: Aan opperofficieren 5.aan hoofdofficieren 4.—; aan subaltern-officieren 3.aan onder officieren met den rang boven dien van sergeanh- majoor 2.25; aan da overige onderofficieren, wanneer do voeding van Rijkswege tegen beta ling (inkwartiering met voeding inbegrepen) of uit een onderofficiersmenage kan worden ver strekt, 1.aan deze onderofficieren, wanneer dit niet mogelijk is, 2.25; aan de korporaals en minderen, inèt voeding van Rijkswege, 0.15; en wanneer dib niet mogelijk is, 1. Gedurende het overige tijdvak wordt deze toe lage teruggebracht tot onderscheidenlijk de vol gende bedragen: ƒ3.50; ƒ3.ƒ2.ƒ1.50: 0.75; ƒ1.50; ƒ0.15 en ƒ0.60. Het bedrag wordt verhoogd, wanneer da mili tairen moeten voorzien in eigen huisvesting, ge durende da eerste 30 dagen: voor opperofficieren met ƒ3.voor hooMofficieren met 2.50;'voor subalteme-officieren mat ƒ2.voor alle onder officieren met .f2.— en voor de korporaals en minderen met 0.75, Gedurende het overige tijdvak wordt deze ver hooging teruggebracht tot onderscheidenlijk de volgende bedragen: ƒ1.50; ƒ1.ƒ0.75; ƒ0.75 en 0.40. Voor militairen, beboerende tot het verlofs- personeel, wordt met betrekking tot het genot van verblijftoolage de plaats, waar, zij vooh workelij- ken dienst opkomen en tenminste eenmaal over nachten voor dep duur van dien warkelijken v dienst, als hunne viste standplaats beschouwd. Ligt hunne woonplaats huiten de vaste stand plaats, dan ontvangen zij voor eiken dag, waarop gedurende hun verplichten workolijken dienst nachtverblijf in die vaste standplaats moet worden gehouden, als vcrblvfioolago de vergoeding we gens voor/iening ir- ei - 311 huisvesting, varmeid in den verblijfio-i ,,r zoover zij n.1. ver plicht zijn in ev n bob- eating te voorzien. Tasscheptiidüohe afwezigheid uit de plaats van tijdelijk verblijf, binnen der wentelden of nar der vast te stellen verblijf "tuur, wordt niet als een onderbreking beschouwd van het verblijf op die plaats. Gedurende eene verplichte afwezigheid kan recht op eene nieuwe verblijftoelaga bestaan. Treedt echter tijdons het genot van eene verblijf- toelage een toestand in, welke aanspraak geeft op eene^nieuwe verblijftoalage. dan woTdt eerst bedoelde" nitsfc toegekend over 09 dagen, waarop recht bestaat op de laatstgenoemde toelage. Behoudens terugkeer op dozelfdo plaats binnen den voor die plaats vastgeetolden verblijfsduur, wordt telkens, wanneer in eone andere tijdelijke standplaats moet worden overnacht, opnieuw een tijdelijk verblijf geacht in te gaan. In de huisvesting van militairen benoden den rang van adjudant-onderofficier moet, tijdens ver plicht verblijf buiten do vaste standplaats, zoo veel* mogelijk van Rijkswege worden voorzien. De crblijftoelago wordt gelijktijdig met do jaarwedde of soldij genoten en betaald door de zorg van hen, aan wie de betaling van laatstge noemde bodragen aan belanghebbenden onder ge wone omstandigheden is opgedragen. Aan den ongehuwden militair wordt tijdens oeno detacheering, waarvan hem Jen duur bekend is of nader wordt bekend gemaakt, geene verblijf toolage toegekend nè, den 90on dag dier detachee ring, dan wel nh den 90en dag, waarop hem den duur wordt bekend gemaakt. Tenslotte is bepaald, dat do deitaeheeringen bui ten de vaste Standplaats* die vóór 1 Jan. 1920 waren aangevangen, ten aanzien van het genot van verblijf toelagen, geacht worden op dien datum te beginnen. Burgerlijke Stand van Helder van 8—9 Januari. GEHUWD: K. Heerkens en H. Bakker; A. G. Zuurmond en J. Scheerman; tL N. van Biemen en D. Burger. BEVALLEN: J. O. MulderPaschedag, z.; A. de BieVerbeet, d.; L. Kiekebos— Heite, 2 d.; F. Pompert—de Zeeuw, d.; O. GerssenSnoek, z. OVERLEDEN: M. Kater—Smit, 65 jaar; Chr. Joh. P. Filarski—Tismeer, 70 jaar.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3