NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei URGENS' 1 DLANTA I Eerste Blad. ^«•d i :8£./\- ?;Si; :|g 1 PLANTENBOTER DINSDAG 13 JANUARI 1920 48e JAARGANG hi/B°NNEMENTEN 811 VOORUITBETALING: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 q' VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG j ^<lT>!!!!''||!!!!!!!i!!||||l|!||!!||||!l!l!lllllll!ll!l1!!l|i||!l,!!|||||!!l!||||!ll!!!1|||||!!||||!ltl|||||||tl|||||!i||||||l||||!|||II^ materiaaL Een aanslag van Slnn Feiners. Stakingen. SPANJE. MEXICO. Vulkanische uitbarsting. Italiaansch passagiersschip vergaan. LondenParijs, Engeland—Australië. (Wordt vervolgd). COURANT Zondagsblad 3 mn<1' ó1?;,franC° P°"t f 160 B«it«>land f 2.40 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactloneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop. te huur) *v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adres: Rur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advèrt. extra). Bew.-exempl. 3ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. BUITENLAND. DE IN WERKING TREDING VAN HET VREDESVERDRAG. Zaterdagmiddag 4 uur hebben in het Ka binet van den Minister van Buitenlandsche Zaken op de Orsay-kade te Parijs, de Duit- eche afgevaardigden von Simson en von Lersner, m tegenwoordigheid van de leden van den Oppersten Raad het protocol van 1 November geteekend. Hierop heeft Clemen ceau de schriftelijke bevestiging van de ver mindering in den eisch tot schadevergoeding voor Scapa Flow overhandigd, waarmee de vrede van kracht was geworden. Na de onderteekening van het protocol be gaven de gedelegeerden zich naar de Salie d Horloges, waar zich de vertegenwoordigers bevonden van de geallieerde landen, waarvan de parlementen bet vredesverdrag reeds had den geratificeerd. Von Simson was de eerste, die de ratificatie-oorkondqp onderteekende. Daarna zette baron Von Lersner zijne hand- teekening, gevolgd door Lloyd George, Cle menceau, Matsui en de vertegenwoordigers van België, Bolivia, Brazilië, Guatemala, Peru, Polen, Tsjecho-Slowakye, Siam en Uruguay. Nadat Clemenceau naar zijn plaats was teniggekeerd, deelde hij mede, dat hij des middags bevel had gegeven voor de repatri- eering van de Duitsche krijgsgevangenen. Hij zeide: „het protocol en de ratificatie oorkonden tusschen de geallieerden en Duitschland zijn geteekend. Van dit oogen- blik af is het vredesverdrag van kracht, het welk in al zijn bepalingen zal worden uitge voerd." De gedelegeerden trokken zich hier op terug, waarna zij in een aangrenzend vertrek de thee gebuikten. Na afloop der plechtigheid kwamen Cle menceau, Lloyd George en Nitti tot een af zonderlijke conferentie bijeen. Ia den brief aangaande de schadevergoe ding voor het laten zinken der Duitsche vloot te Scapa Flow herhalen de geallieerden, dat het niet in de bedoeling lag, door den eisch tot uitlevering van dok- en havenmaterieel het economisch leven van Duitschland te ontwrichten. Erkend wordt, dat de inlichtingen, waarop de eisch van een schadevergoeding van 400.000 ton schepénmaterieel berust, ten deele onjuist geweest kunnen zijn, hetgeen ten opzichte van de 80.000 ton in de haven van Hamburg reeds bleek. Verder wordt gezegd: Indien uit de en quête, die jdoor de geallieerde contróle-com- missie wordt ingesteld, blijkt, dat er inder daad een vergissing is begaan, zullen de ge allieerde en geassocieerde mogendheden haar eisch naar verhouding verminderen en hem brengen op 300.000 ton of zelfs nog min der, indien de noodzakelijkheid van deze vermindering door overtuigende argumenten wordt aangetoond. In den brief wordt voorts medegedeeld, dat de geallieerden, de vernietiging der Duit sche Vloot niet als een oorlogsmisdaad be schouwen, waarvoor men de schuldige per sonen kan straffen, zooals bepaald is bij art. 288 van het vredesverdrag. Aan den anderen kant doen de geallieerde en geassocieerde mo gendheden opmerken, dat zij, zonder de essentieele belangen van Duitschland uit het oog te verliezen, haar eisch van 400.000 ton hebben geformuleerd, gebaseerd op een door haar gemaakten inventaris. De Duitsche des kundigen hebben een rapport ingediend, dat onderzocht zal worden, en dat een lager eyler vermeldt. Als men eventueel het bedrag van 400.000 ton scheepsmateriaal, dat de geaiü- FEUILLETON. Door HULBERT FOOTNER. 89),Dat moet u mij niet vragen," zeide Stack. „Ze hebben mij later verteld, dat de krari bet essaieeringsgebouw al een beelen ^d m het oog liet houden. Meer weet ik er ook VdRalph kon uit het fleemende, ritre van ziin stem met onmiskenbare zeker held opmaken, dat hij'ook ditmaalweerloog. Hij kon geen woorden vinden. Het was <hü delijk, dat hij bij een man al ren iets bereiken kon, doorhem te inti mideeren. Zij zaten naast elkaar bij de a trekte gloeiende asoh van het ggdS plotseling zijn hand uit en gre P keel. Een pijnlijke, t»n»uwde kreehMgg«lpte den kleinen man, en hy hoog lialph's kracht. hand „Ik heb mijn revolver in andere^and, zeide Ralph, 'zijn .^m heesch va „En -nu de waarheid, of je-bent er g Jij zelf was het, die het essaietri g g be.WJa!"'fluikterie Stack, de ooiten ta ver- dwaasden schrik star op eigen be- „Heb je me hierheen gevolgd mteig^ oe weging, in de hoop je door mi te kunnen verrijken?" Ralph smakte hem op den g'0™1 „Ziezoo, nu weet ik, waar ik aan toe ben, eerden eischen, vermindert, wanneer na on- aerzoek dit cijfer foutief blijkt te zijn, dan zou de vermindering toch in geen geval meer dan 125.000 ton kunnen bedragen. De gealli eerde en geassocieerde mogeVidheden voegen hieraan toe, dat de 192.000 ton, door de Duit sche regeering voorgesteld, waarvan een lijst is ingestuurd, bij gelegenheid van de besprekingen met de commissie van onder zoek, onmiddellijk moeten worden uitgele verd. Wat het overige deel van de tonnage betreft zal aan de Duitsche regeering een termijn worden toegestaan, die zal worden vastgesteld door de commissie voor de scha deloosstelling en niet meer zaf.bedragen dan dertig maanden, in welken tijd de geheele uitlevering moet hebben plaats gehad. Een der eerste en meest belangrijke ge volgen van het van kracht worden van het Vredesverdrag is het bijeenkomen van den Volkenbondsraad. De eerste samenkomst is vastgesteld op Vrijdag 16 Januari -in het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Parijs. Volgens een bericht uit Londen, zal Léon Bourgeois de zitting openen met een korte rede. Groot-Brittannië zal door Lloyd Curzon (den Eygelschen minister va nbuitenlandsche zaken) worden vertegenwoordigd; Italië door Signor Martino en België door minister Paul Hymans. De Amerikaansche gezant heeft president Wilson een telegram gezonden, waarin hij dezen in kennis stelt van den vastgestelden datum, opdat de president de eerste bijeen komst van den Volkenbond, zooals door het verdrag van Versailles wordt voorzien, bijeen zal kunnen roepen. Met of zonder de Vereenigde Staten zal de Volkenbond binnen zeer korten tijd in wer king zijn. Overeenkomstig het verdrag van Versailles heeft Clemenceau Argentinië, Chili, Colum- bia", Denemarken, Nederland, Noorwe gen, Paraguay, Servië, Salvador, Spanje, Venezuela, Zweden en Zwitserland telegra fisch uitgenoodigd, het volkenbondsverdrag binnen twee maanden na de inwerkingtre ding van het vredesverdrag te ondertee kenen. De gewezen Duitsche Keizer. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris": De uitlevering van Wilhelm H kan een vol doening zijn voor ons gevoel, imaar ze ver hoogt in geen enkel opzicht onze veiligheid. Zij moedigt gevaarlijke illusiën aan en voert ons lijnrecht naar een conflict met Neder land, tenzij men zich ten slotte tevreden stelt met een veroordeeling hij verstek. Clemen ceau 'heeft deze mogelijkheid reeds onder de oogen gezien met het Engelsch kabinet. Het zou niet bepaald -een schitterende op lossing zijn. Noorwegen en Armenië. De „New-York Times" verneemt uit Lon den, dat indien de Ver. Staten het mandaat voor Armenië weigeren, dat aan Noorwegen zal worden aangeboden. Dit mandaat zou ook gelden voor de aan Armenië grenzende gebieden, welke aan het bestuur van Turkije zullen worden onttrokken. DUITSCHLAND. De uitlevering van den ex-Keizer. Vrijdagavond hield de Bund Neues Va- terland in de groote zaal van het vroegere Heerenhuis een bijeenkomst, waarin de be kende onafh. socialist Gerlach sprak over de uitlevering van den keizer. Hij betoogde, dat als de Entente van Ne derland de uitlevering eischt, Duitschland dezen eisch moet steunen, maar de politieke uitwerking in Duitschland zal zijn een nieu we bevordering der reactie. Men zal bewe ren, dat Wilhelm II het slachtoffer van een gereohtelijken moord is geworden. Daarom staat spreker op het standpunt, dat de Duitsbhens zelf na de revolutie den sprak hij. Gelijk alle geboren leugenaars, bezat Stack een ongeëvenaarde vaardigheid in het her roepen van zijn praatjes. Zoodra Ralph hem losgelaten had, trachtte hij bewijzen aan te voeren voor de waarheid van de hem afge perste bekentenis. „Ik was hierheen gekomen om alles met u weer goed te maken," jammerde hij. „Ik voelde, dat ik geen rust zou hebben voor ik u de waarheid had verteld." „Wel allemachtig!" zei Ralph weer. „U is de eenige vriend, dien ik bezit I" „Vriend!" herhaalde Ralph met een ver- achtelijken blik. „Die is goed! Vooruit, zeg op! Geen uitvluchtenl Wat kwam je hier eigenlijk doen, vannacht?" Stack's stem sloeg over tot een jammer kreet. „Ieder oogenblik kunnen ze me in mijn dekens vermoorden." „Natuurlijk," bevestigde Ralph, in het minst niet iqpt zijn,lot begaan. „Maar wat had je je voorgesteld, dat ik voor je zou kun nen doen?" „Neem mij mee in uw boot, bracht Stack angstig uit. „Nu nog mooierl" riep Ralph. „Och, weiger me dat niet! Laat mij toch met u meegaan!" smeekte Stack. „W anneei ik bij u ben, durven ze mij met geen vinger aanraken. Ze zijn bang voor u. Het was prachtig van u, dat u bij hen in t kpmp kwam en met hen ging zitten spelen, als was er niets gebeurd. Dat heeft indruk gemaakt, dat kan ik u verzekeren! Cch, neemt u my mee!" herhaalde hij nog eens, stotterend van anest voor een tweede weigering. „Ik zou u kunnen helpen aan hun vervolging te ont komen. Twee zijn vaak knapper dan één. Ik ben handig genoeg in het plannen maken, Ingezonden mededeeling. Mijllllllllll!ll)<IjllllllU|W||jillllltllllllllllllllllllllllillllllllllllllil!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIHIIII!llllllll!il!k - plicht hadden gehad een gerechtshof in te stellen. A.a-n de Entente echter geeft hij den raad, van de letterlijke uitvoering van arti kel 227 af te zien en door den Volkenbond een onpartijdig gerechtshof van neutrale rechters te doen benoemen. Onder luid applaus nam daarop Eduard Bernstein het woord om o.a. te betoogen, dat hij vreesde, dat zelfs een gerechtshof van neutralen een oordeel zou vellen, waardoor groote kringen van het Duitsche volk niet overtuigd zouden zijn. Maar ook dit gevaar zal de Entente wel niet Willen inzien- Na lange debatten werd een motie aan genomen, inhoudende, dat door de onder teekening van het vredesverdrag de Duit sche regeering in de gerechtelijke vervol ging van Wilhelm II heeft toegestemd. Het is de plicht van het Duitsche volk het vre desverdrag uit te voeren. Daarom moet elke poging tot het verhinderen eener actie tegen den vroegeren keizer als een politieke mis daad worden beschouwd. Met het oog op de algemeene waardeering van de uitspraak van dit gerechtshof als onpartijdig lichaam is het wenschelijk, dat de ex-keizer voor neutrale rechters wordt gebracht. Diefstal In het groot. De „Voss. Ztg." deelt het volgende mede over wantoestanden op het schiet- en oefen terrein van Jütebog. Dagelijks is daar den laatsten tijd door onbevoegden op klaar lichten dag met paard en wagen voor een waarde van 40.000 mark aan metaal wegge haald. Duizenden spoorwagons, die op repa ratie wachtten, werden letterlijk leegge plunderd. De gestolen goederen gingen naar een „consortium" in de Reinickendorferstrasse te Berlijn, .dat voor het verdere transport zorgde. De recherche afdeeling „Wieder- erf assung"! houdt zich nu bezig met het nasporen van deze kanalen. Niet alleen de goederen werden gestolen, doch ook de «spoorwegwagens, waarin zij vervoerd werden. En volgens de spoorweg directie te Berlijn kan zij aan dezen diefstal niets doen. Want het ging om 3000 wagens, die op een zijspoor stonden, wachtend op reparatie. Het was der directie bekend, dat deze wagens gestolen werden, maar zy had geen macht dit te verhinderen. De „Voss. Ztg." schat de waarde van één wagen op 60.000 Mark. Er werd dus gesto len voor 180 millioen, zonder dat er één en kele poging is gedaan om dit te verhinderen. De stakingen. Zondag werd uit Berlijn gemeld dat de onderhandelingen met alle vakvereenigingen tot volledige overeenstemming geleid heb ben. In de districten Essen en Elberfeld al leen werd de staking nog niet bijgelegd. Hier hebben namelijk de communisten de leiding in handen. Met de ambtenaren uit het verzekerings bedrijf, die ook vrij algemeen het werk had den neergelegd, is eveneens overeenstem ming bereikt. ENGELAND. Lord Jelllcoe en de vloot. De „Evening Sun" verneemt uit Neiw- York, uit beslist goede bron, dat admiraal wanneer ik op m'n gemak ben, en niet in een voortdurenden angst leef." „Zoo!" zeide Ralph. „En dan zeker den buit samen deelen, nietwaar?" „Ik zal niet veeleischend zijn," beloofde Stack deemoedig. „Ik ben tevreden met alles wat u mij aanbiedt. Waarom zouden wij niet samen kunnen werken? U heeft in de stad een vertegenwoordiger noodig. U heeft een massa formaliteiten te laten vervullen, u moet de terreinen laten registreeren, een maatschappij formeeren, en dat alles kan ik voor u bezorgen. Dat is juist mijn werk!" „En ik dacht, dat je reporter van de „Pa cific Herald" was?" merkte Ralpn op. „Dat ben ik juist door die kennis gewor den," verklaarde Stack haastig. „Ik ken de mijnbouwwereld van onder tot boven. Ik heb voor advocaat gestudeerd. Ik kan u zeker van dienst zijn." „Dank je wel!" zeide Ralph ijzig. „Ik zoek mijn gezelschap liever zelf uit." „Als mij iets overkomt, draagt u daarvoor de verantwoordelijkheid," jankte Stack. „U wilt me dus niet met u meenemen?" „Neen!" zeide Ralph op een toon, die den ander duidelijk bewees, dat er aan dat be sluit niets te veranderen viel. „Maar wat moet ik dan doen, en hoe zal dat met me afloopen!" kreet Stack. „Als' u dan niet samen met mij wilt reizen, zegt u mij dan tenminste waar u heen gaat; als het mij dan gelukt hun te ontsnappen, kan ik trachten u te bereiken. Dat kunt u mij niet weigeren het zou onmenschelijk zijn!" Ralph's glimlach bleef in het donker voor Stack onzichtbaar. „Het is mogelijk, dat hij zich nóg verbeeldt, dat ik dwaas genoeg zal zijn om mijn geheim prijs te geven," dacht hij. „Als dat zoo is nu, dan des te beter." Jellicoe na terugkeer in Engeland, zal aan dringen op een geweldige vloot in den Stil len Oceaan en zal voorstellen: acht dread- Honderd Sinn Feiners inet bommen, re volvers en machinegeweren, hebben Vrij dagnacht een aanval gedaan op de politie- bureaux van Castle Hacket en Galway. Een sergeant en een oonistabel, die alleen de ver dediging voerden, antwoordden met een salvo en weigerden zich over te geven. Een patrouille van vier constabels hoorden op twee mijlen afstand een bom ontploffen. Zij renden door de velden en namen qenige aanvallers in hechtenis. De overige waren gedwongen terug te trekken. Postwagen beroofd. In Ierland zijn weer twee postwagens be roofd. De wagen van Mullingar naar een naburig dorp werd door twee gemaskerde fietsers aangehouden, die zich uit de voeten maakten met 16 pond, die bestemd waren voor de uitbetaling van ouderdomspensioe nen, en de aangeteekende brieven en de postwagen voor Currandulla, tien mijl van Galway, is door de verscheidene roovers op gehouden, die den postiljon bewusteloos sloegen met een kntippel en de postzakken nasnuffelden naar geld. BELGIE. De beambten, werkzaam aan het Paleis van Justitie te Brussel, hebben Zaterdag middag het werk neergelegd. Ten gevolge van het feit dat de verwarming was stopge zet, moesten tal van magistraatspersonen de zittingen opheffen. Later volgden de ambtenaren van de mi nisteries van Koloniën, Openbare Werken, Waterstaat enz. Ook het personeel der posterijen ging Za terdagmiddag in staking, welk voorbeeld door het personeel in andere plaatsen ge volgd wérd. De spoorwegen, telegraaf en telefoon blij ven doorwerken. t TURKIJE. Het bezit van Konstantlnopel. Volgens den parlementairen medewerker van de „Times" verluidt dat niettegenstaan de de oppositie van de groote meerderheid van het kabinet de eerste minister zich op het standpunt heeft gesteld van het minis terie voor Indië, n.1. dat den Turken moet gorden toegestaan, Konstantinopel te be houden. BULGARIJE. Een telegram uit bevoegde Britsche bron in Sofia loochent de jongste alarmeerende berichten betreffende den toestand in Bul garije en meldt dat er eenige onrust tenge volge van de spoorwegstaking heeft ge- heerscht, doch diat de toestand over het alge meen stabiel is, in het bijzonder wat het leger betreft. Op onverschilligen toon antwoordde hij: „Daartegen heb ik geen bezwaar. Maar ik kan je er niet voor instaan, dat je ons daar welkom zult zijn." „In ieder geval ben ik dan niet in het ge zelschap van moordenaars," klaagde Stack. „Je moet ongeveer vijf en twintig mijlen de Stanley op, gerekend van de groote ver takking „Dus u heeft zooeven in ons kamp de waarheid gesproken?" vr«eg Stack met naïeve verbazing. „Ik had geen redenen, om dat niet te doen," zeide Ralph kalm. „Ze weten toch wel, dat ik niet bang voor hem ben." Het scheen hem wenschelijk eenige bijzondere aandui dingen te geven, teneinde zijn verhaal waar schijnlijker te maken. „Je gaat dan een zij riviertje in, dat uitmondt aan den rechter kant van de Stanley, en volgt het zoover je kunt stroomafwaarts, bijna tot waar het van de heuvels neer komt. Daar vind je ons kamp." „Maar hoe kan ik weten of ik de goede zij rivier voor mij heb?" vroeg Stack nog. „De mond is te herkennen, aan twee den- neboomen, die er overheen liggen, een aan iederen kant hun toppen raken elkaar bijna in het midden in het water," lichtte Ralph bereidwillig in. „Mijn vriend en %ik noemen het de A-rivier." „Neem me nu met u mee," begon Stack weer van voren af aan, „Ik zal u van dienst kunnen zijn." „Schei uit! Ik denk er niet aan!" zei Ralph ongeduldig. „U zou goed deen, my met u mee te ne men," hield Stack vol. Een onbeschrijfelijke klank van sluwe dreiging klonk door zijn gejammer. „Nu ik weet waar u heen gaat, Muiterij. Er is muiterij uitgebroken in de kazerne van een artillerie-regiment te Taragona; zij werd üitgelokt door den syndicalist Chueca. De muiters doodden een officier en een on derofficier. Trouw gebleven troepen onder drukten den opstand. Chueca werd gedood en drie soldaten werden gewond. Bij troebelen te Sarragossa zijn de syndi calistische leider Chuegas en een officier van de garde gedood. Berichten uit Mexico en New-York van Donderdag maken melding van geweldige verwoestingen in Mexico ten gevolge van een uitbarsting van de Cerro de San Miguel, een lage berg in de buurt van Cordova in den staat Vera Cruz. Een heuvel is in tweeën gespleten en zwavel, vuur en lava hebben zich uit de splijt over een afstand van mijlen uitgestort. De heuvelachtige streek is door de uitbarsting in een vlakte veranderd, waar het lavè, als een rivier overheen bruist, dor pen en hoeven wegvagende. De steden San .Miguel en Caloahuako en tal van dorpen zijn verwoest en honderden -monschen dakloos. De bijzondere oorrespondent van de United Press te Mexico seint, dat vaststaat, dat de dorpen Saltillo, Lafragua, Ocotepie, Marza- nito, Platachiemta en Quimixtlan volledig van de aarde weggevaagd zijn en dat slechts steenhoopen de plaats aangeven, waar zij eens gestaan hebben. Andere plaatsen zijn gedeeltelijk vernield en de staat Puebla is verwoest. Het aantal dooden wordt officieel op 3000 gesohat. Te Jalapa is in een straat geen enkel huis blijven staan en in de rest van de stad is 80 pet. der huizen verwoest. De regeering heeft treinen met levensmidde len en Roode Kxuis-treinen naar de streken van de ramp gezonden. De toestand is eenigs- zins moeilijk; doordat een deel der verwoes te streken in het bezit der opstandelingen is. Woensdag is'weer een aardschok geregis treerd, die vier minuten duurde en welks middelpunt in Orizaba lag. Een Exchange-telegram meldt uit Genua, dat het passagiersschip „Prinses Mafalda", een der grootste ItaÜaansche passagiers schepen, op de terugreis uit Amerika op een mijn zou zijn geloopen en gezonken, waarbij een 900 menschen om het leven zouden zijn gekomen. Het bericht is nog niet bevestigd door de maatschappij, waartoe het schip be hoort. LUCHTVAART. Het is thans mogelijk voor zakenlieden een biljet te krijgen voor een reis LondenParijs bij den Handley Page-dienst voor 12 pond. •Men kan twaalf luchtreizen naar of van Parijs krijgen voor vijl pond per reds. Donderdag is weer een vliegtuig uit Hounslow bij Londen naar Australië ver trokken. De bemanning bestaat uit luitenant Farrar en luitenant Mackintosh. De groote vlucht is al volbracht door ka pitein Sir Ross Smith, die den prijs van 10.000 en den riddertitel ermee verdiend heeft; bij een andere poging zijn luitenant Douglas en zyn maat kort na hun vertrek te Surbiton omgekomen; en kapitein Mat- thews, die in October van Engeland is ver trokken, was Dinsdag j.1. te Konstantinopel, vanwaar hij, wind en weder dienende, naar Bagdad daoht te vliegen. kon ik het, in weerwil van myzelf, misschien loslaten, als zij het met geweld uit mij trach ten te krijgen." I)at was Ralph te veel. Hij sprong over eind. „Jij valsche, gluiperd!" schreeuwde hij. „Maak dat je hier vandaan komt voor ik je een ongeluk aandoe." Stack wachtte de uitvoering van dit drei gement niet af, maar verdween ijlings in de duisternis. In den loop van de drie dagen, die nu nog volgden, waren de twee booten om beurten voor. Ralph voer verscheidene uren langer per dag, doch de anderen kwamen veel snel ler vooruit. Telkens wanneer zij elkaar voor bij voeren, werden er eenige half-gemeende hatelijkheden gewisseld, en dat het niet tot een gevecht kwam, was alleen te danken aan Ralph's onveranderlijken, stalen glimlach. Ralph wilde tot eiken prijs den indruk geven, dat hij de heele geschiedenis als een grap beschouwde. Joe brandde van verlangen naar een flinke kloppartij, maar Ralph's glimlach bracht hem telkens weer van zijn stuk. Stack nam aan deze spiegelgevechten nooit deel. Hy zat met wezenlooze blikken afgetrokken voor zich heen te staren, zijn knokelige handen om de dolboorden ge klauwd. Wanneer hij zich verbeeldde, dat Ralph's blikken op hem rustten, deed hij zijn best om lijdend en smeekend te kijken, waar bij er echter slechts zeer ten deele in slaagde zijn haatgevoelens te verbergen. Joe Mixer's bagage bevatte onder andere waardevolle utensiliën ook een aantal flesschen, hetgeen bleek uit het veelvuldig dubbelslaan van de tongen van het gezelschap, dat van hun in houd profiteerde.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1