I Tweede Blad. VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1920. Gemeenteraad van Helder. L m" Af ^.ï^delsdagschool werd inge steld. Moge dit instituut aan de lang daar omtrent gekoesterde verwachtingen voldoen. °ok op het gebied van Arbeidsbemidde- lmg. verzekering tegen werkloosheid etc. werden belangrijke beslissingen genomen. De plaatselijke Arbeidsbeurs werd tot districts beu rs verheven. Een passend gebouw werd aan deze instelling toegewezen. Is dit echter volledig tot stand gebracht, dan ineen ik niet te veel te zeggen met de bewering, dat op dit gebied onze gemeente gerust genoemd mag worden. P\] Vergadering van Woensdag 14 Januari, 's avonds 8 uur. Afwezig de heer De Zwart, met kennis geving. De Burgemeester opent de vergadering en houdt de volgende reide: Mijne Heeren, Bij de opening ven deze eerste ^vergade ring van uw College in het jaar 1920 wil ik niet nalaten den wensch uit te spreken, dat dit jaar zoowel voor onze gemeente als voor u allen een jaar van voorspoed en van geluk moge zijn. Wanneer ik mij daarbij een terugblik ver oorloof op het afgeloopen jaar, dan meen ik dat voor zoover onze gemeente betreft, wij daarop met voldoening kunnen terug zien. Al mag dit jaar niet hebben beant woord aan de hooggespannen verwachtin gen, die bij den aanvang daarvan gekoes terd werden, toch zijn belangrijke verbete ringen in den loop van het jaar in den toe- 1 stand gekomen. De zoo gehate gasdistributie kon worden afgeschaft, de Centrale Keuken en de warm-watervoorziening konden wor den opgeheven, het zoo schadelijke bedrijf van de brikettenfabriek kon worden stopge zet, de levensmiddelendistributie kon worden beperkt tot brood- en suikerrantsoeneering. Wel bestaat nog de brandstoffendistribu- tie, doch dank zij onzen gemeentelyken^aan- koop van de „Hertog Adolf van Nassau" en het in den vrijen handel brengen van de is ook de brandstoff enmisère zeer ver zacht. Nog lijden wij wel onder de grooto duurte van do noodzakelijke levensbehoeften. Moge het jaar 1920, nu de vrede eindelijk getee- kend is, ook daarin Verbetering brengen. Zeer belangrijk was overigens de gemeente lijke werkzaamheid. Het voor onze gemeente zoo belangrijke werk, het graven van het spuikanaal, een werk, dat van zoo gunstigen invloed zal zijn om deze plaats beter, voor bewoning geschikt .te maken en het aanzien daarvan te verfraaien, werd aangevangen en voor een groot gedeelte volbracht. Een uitbreidingsplan, dat aan hooge eisohen voldoet, werd vastgesteld, terwijl in verband daarmede voorloopig werd besloten tot de onteigening van de daarin begrepen gronden, nog niet aan de gemeente toebe- hoorende. In voorbereiding is een daarop te leggen bouwverbod. De woningbouw werd wel is waar !n lang zaam tempo voortgezet. Bij de laatste wo ningtelling is echten nog wel gebleken, dat wanneer obk de nieuw voorgekomen bouw tot uitvoering zal zijn gekomen, de directe woningnood voor deze gemeente wei zal zijn opgeheven en verdere woningbouw merke lijk ten goede zal komen aan het eigenlijke doel van de instelling der vereenigingen voor volkshuisvesting, namelijk verbetering der volkshuisvesting. Met het vervangen van de ovens onzer gas fabriek door ovens van het nieuwste systeem, is een aanvang gemaakt, zoodat ook dit be drijf eerstdaags meer aan de nieuwere eischen zal kunnen voldoen. Voorts werd nog het belangrijke besluit genomen tot electrificatie onzer gemeente, waarmede, naar wij hopen, al mag in het be gin nog al tegenslag zijn ondervonden, thans spoedig een aanvang zal worden gemaakt Belangrijke hervormingen, die veel er toe hebben bijgedragen deze gemeente voor be roeringen te vrijwaren, zijn ingevoerd, als daar zijn: het invoeren van den 8-urigen werkdag, waarmede- deze gemeente één der eerste in ons vaderland was, het invoeren van een rechtspositie-voor ambtenaren en werklieden, die tot de meest vooruitstreven de in on#op dat gebied niet achterlijk va derland gerekend mag worden, het instellen yan een doelmatige werkverschaffing, het invoeren -van premievrij pensioen, het be hoorlijk met zijn tijd medegaan met het op peil houden der gemeentelijke salarissen, al valt ook hierin al weer drang tot verbetering te oonstateeren, het verhoogen vaiij den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud enz. Een belangrijke bestuurshervorming werd ingevoerd door de instelling van de Centrale Boekhouding, die, al mag dit instituut tot nu toe nog niet ieders onverdeelde sympathie hebben verworven, in de toekomst, wanneer zij goed ingeburgerd zal zijn, er zeker be langrijk toe zal bijdragen om ons een behoor lijk en voor een gemeentebestuur toch zoo noodig overzicht van de werking der bedrij ven te geven. Ook op onderwijsgebied werden belangrij ke beslissingen gexjomen, al mag op dit ge bied nog niet iedereen voldaan zijn. De sub sidies van de verschillende vakscholen en iet bewaarschooionderwijs, werden niet on belangrijk verhoogd, ten einde de verschil lende besturen in staat te stellen aan de klim mende eischen van salarieering -te kunnen Besloten werd tot den houw van een school aan de van Galenstraat, terwijl de hiervoor aangevraagde buitengewoon subsidie einde lijk door de regeering i8 bewilligd, zoodat eerstdaags met den bouw eey aanvang kan worden gemaakt. Hierdoor zal op belangrij ke wijze aan het gebrek aan schoolruimte worden tegemoet gekomen, zoodat noodza kelijke verbeteringen in ons onderwijs niet 'ing r daarop behoeven af te Rtuiten. Ein delijk zal dezen avond do definitieve beslis sing vallen van de schoolkwestie aan de Dog gersvaart. Moge deze beslissing werkelijk in net belang van ons onderwijs uitvallen. Met de toepassing der werkloozenrerzeke- fing zijn wij .hier op den goeden weg. "n ommissie voor de Beroepskeuze w ril voorts in het leven geroepen. Nog zijn wij bezig deze instellingen, nader te beves tigen. Waar, zooals ik bij den aanvang zeide, wij met voldoening terug kunnen zien op de gemeentelijke werkzaamheid in het af-, geloopen jaar, minder optimistisch meen ik te moeten zijn, wanneer ik den financieelen toestand onzer gemeente aan een algemeene beschouwing onderwerp. Het valt toch niet te ontkennen, dat ook in onze gemeente, evenals in zooveel andere groote gemeenten, de schuldenlast in de oorlogsjaren een aan merkelijke hoogte heeft bereikt. Beschouwen wij echter die schuldenlast nauwkeurig, dan moge zij wel verontrustend zijn en zelfs groote zorg baren; er zijn ech ter ook lichtpunten bij te constateeren, vooral wanneer men den toestand vergelijkt met die van andere gemeenten. Wanneer het ons zal mogen gelukken door het eerstdaags in te dienen leeningsplan voor een leening van pl.m. 2.000.000.al onze vlottende schuld te consolideeren, en boven dien nog het noodige geld-beschikbaar 'te hebben ter betaling van de reeds gevoteerde en nog uit te voeren werken, dan zal onzo schuldenlast gestegen zijn tot ruim 57a mil- lioen, tegen ruim 17» millioen in 1914; de jaarlyksche rente en-aflossing pl.m. 47» ton, tegen bijna 17» ton in 1914. Voorwaar een zeer belangrijke vermeerdering. Beschouwen wij daarbij de stijging onzer inkomstenbelas ting in den zelfden tijd, dan zien wij dat do opbrengst daarvan .van -ruim 100.000.in 1914 ia gestegen tot pLm. ƒ450.000.in 1919, zonder daarbij in de enorme vérhooging van hèt percentage te moeten vervallen, die ver schillende gemeenten bereids hebben moe ten toepassen, al moge dan ook nog voor onze gemeente een betere regeling van do verhouding tusscben rijks- en gemeentefi- nanoiën een noodzakelijke levensvoorwaarde blijven. Deze cijfers wijzen er m.i. wel op, dat wij niet meer behooren tot de voorbeel den van noodlijdende gemeenten, waartoe wij vroeger steeds werden gerekend. Zal echter ■deze gemeente deze plaats blijven behou den, dan dient men ook vertrouwen in de toe komst te kunnen hebben en nu valt het -niet te ontkennen, dat voor zoover die toekomst van de Marine afhankelijk is, zij thans ge zien de tegenwoordige constellatie, haar hoogtepunt heeft overschreden, althans heeft bereikt. Daartegenover echter staat, dat aj mogen de werkzaamheden onzer Economi sche Commissie tot nu toe weinig tastbarq resultaten hebben opgeleverd, het meer en meer blijkt, dat het oog in den laatst en tijd meer en meer op onze gemeente blijkt ge richt te zijn. Als eerste symptoom daarvan hebben wij mogen ondervinden dat bij de plannen van droogmaking der Zuiderzee niet meer door de Ryksregeering den Helder ge heel buiten beschouwing wordt gelaten. Men begint er hij die plannen eenigszins reke ning mede te houden, dat onze haven wel in aanmerking zou kunnen komen voor uitvoer- haven en voor herleving als visschershaven. In overleg met de Directie der Zuiderzee werken werd dan ook reeds aan den heer Wesseling, directeur der „Schelde" en spe cialiteit op het gebied van haveninrichtin gen, opdracht gegeven om een schetsmatig plan in te dienen van de wijze waarop onze haven zal moeten worden ingericht om, in verband met de aan de demping der Zuider zee annexe werken op voorloopig bescheiden wijze aan dit doel te beantwoorden, welk plan binnen korten tijd kan worden ingewacht. Waar ik het geheel eens ben met den schrijver van de artikelen in de „Helder- sche Courant" „Helder Vooruit", dat hierin Helders toekomst ligt, acht ik dit reeds een verblijdend teeken. Mijne Heeren, moge de financieele toe stand van onze gemeente niet rooskleurig genoemd worden, zijn ook onze vooruitzich ten in de toekomst niet zoodanig, dat wjj die met vol .vertrouwen kunnen tegemoet zien, vol vertrouwen ben ik nochtans, dat de Rijksregeering pen centrum van 30.000 zie len, waartoe onze gemeente langzamerhand is uitgebreid, niet in den steek zal laten, en dit te meer niet waar alle voorwaarden voor een toekomstige bloei of reeds aanwezig zijn of met betrekkelijk geringe middelen aan gebracht kunnen worden. Het behoeft ech ter geen betoog, dat wjj niét alleen op hulp van buiten moeten steunen, doch dat wij ook zelf aan onzo toekomst moeten medewerken. Eén der eerste voorwaarden daartoe is, dat wjj zooveel mogelijk zorgen, dat onze finan ciën in goede orde blijven. Nu heeft, dank zij de uitbreiding van het kiesrecht en de in het afgeloopen jaar ingevoerde evenredige vertegenwoordiging, ook in uw College de breede massa belangrijk meer invloed in ons gemeentebestuur gekregen. Ik voor mij ben vol vertrouwen, dat daarmede ook bij de breede massa het verantwoordelykheidsger gevoel voor het gemeentebelang belangrijk is verhoogd. Met den wensch dat uwe besluiten in 1920 het kenmerk dragen, open ik .deze vergade ring. De heer van Breda dankt als oudste raadslid namens de raadsleden voor de goe de wenschen, -door den Voorzitter uitgespro ken. De werkzaamheden, die in het afgeloo pen jaar verricht zijn, zijn inderdaad belang rijk, en het doet spr. genoegen, dat de Voor zitter optimistisch gestemd is ten opzichte van den toestand der gemeente. Het ambt van Burgemeester wordt van jaar tot jaar zwaarder; spr. hoopt, dat den burgemeester met God's zegen de kracht zal worden ge schonken tot waarneming van zijn'moeielijk ambt. (Applaus). Ingekomen stukken en mededeellngen. Bericht van A. P. de Ven—Boon van het overlijden van den heer G. de Ven. De Voorzitter meent, na betgeen door spr. en door den heer van Breda, als oudste raadslid, aan de groeve is gesproken, té kjui nen volstaan met aan den Raad te verzoeken als stille hulde aan den overleden wethouder een oogeublik van hun zetels te willen ver rijzen. t '"71$ De Raad voldoet aan dit verzoek. De Voor zitter deelt mede, dat het schrijven van me vrouw de Ven niet een schrijven van rouw beklag zal worden beantwoord. Berichten van aanneming der benoeming van: a. M. J. W. Rienks, als Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundig.-a dienst en dat. hij i Maart a.s. in functie zal treden; b. K. Sitenga, als onderwijzers aan school 8; c, M. Hackenit-z als onderwijzeres aan school 7b met kennisgeving te bedanken voop hare benoeming aan school 8; d. J. J. Blom als on derwijzer aan school 7b; e. S. Spruit—Go- vors, als Regentes van het Algemeen Wees huis. Voor kennisgeving aangenomen. Dankbetuiging van de Vereeniging Pen- sioenbelang te. Helder voor de regeling van den gemeentelijken toeslag op de pensioenen. Als boven. Goedkeuring op het: a. raadsbesluit van 16 December j.1. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad 300.000.—; b. raadsbesluit van 18 November j.1. tot wijziging van het reglement der zeevaartschool. Als boven. Bericht dat de wijziging der Instructie van den Gemeente-Ontvanger voor kennisgeving is aangenomen. Als ben en. erzoek van de afd. Helder van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond om maatregelen te treffen tot beteugeling van de werkloos heid. In handen gesteld van B. en W. <pn prae- advies. De heler Zondervan vraagt zoo spoedig mogelijke behandeling, die de Voor zitter toezegt. Ter visie is gelegd een schets van den heer J. J. Schoeffelenberger betreffende een plaatsregeling der Raadsleden in de Raad zaal. De heer Sohoeif elenberger heeft dit voorstel gedaan omdat vele raadsleden niet altijd goed de discussies kunnen volgen. De V o o r z i 11 e r is wel bereid een proef te flemen. Een bezwaar is, dat de Voorzitter dan niet meer recht tegenover alle leden zit, maar dwars ervan, en spr. vreest, dat dit misschien niet zal meevallen. De heer yan Breda heeft vroeger ook al eens een dergelijke proef voorgesteld, en heeft toen voorgesteld hoefyzersgewyze te gaan zitten. Het bleek dat de wijze van thans de beste is, spr. gelooft niet dat het eene wer kelijke verbetering zal rijn. De pers kan dan desnoods in 't midden. De heer Schoe*ffelenberger: Mijn voorstel is eigenlijk hoefijzersgewijze. De Raad is van oordeel, dat een proef moet worden genomen en aldus wordt besloten. Adres G. Joh. van der Lee. Voorstel om voor kennisgeving aan te ne men het adres van den heer G. Joh. van der Lee, om een partij goederen, waaronder mar garine, kaas, soepgroenten, zeep, etc., die adressant als grossier indertijd ter distribu eering onder de winkeliers van het Gemeen telijk Levensmiddelenbedrijf heeft ontvan gen, thans weer door dat bedrijf te doen te rugnemen. Aangehouden. Schoolbouw Doggersvaart. Voorstel tot het neinen van een beslissing op het adres van G. W. Jimmink Wzn. en 39 anderen om zoo spoedig mogelijk tot den bouw eener openbare school a. d. Doggers vaart over te gaan. (Held. Crt. 27 Dec.) Do heer Baak zal tegen het plan van B. en W. stemmen. Spr. is vóór den bouw eener school, maar kan zich niet vereenigen met de plaats door B. en \Y. aangewezen. Is het niet beter, vraagt spr., die plaats later te be palen? De heer van der Veer: Aangaande dit verzoek mag ik zeker nog een enkele opmer king maken. De lijst, waarop 62 kinderen zijn aangege ven, bévat, bij nauwkeurig onderzoek, 10 ge zinnen met 14 kinderen, welke in de eerst komende maanden de gemeente verlaten. Dan staan er twee gezinnen op met 9 kin deren welk* nu op de school të Huisduinen gaan en hierop zullen blijven gaan, terwijl er een gezin op voorkomt, waarvan een kind op de M.UX.O.-sehool, Hoofdgracht, gaat. Eindelijk staan er vier gezinnen op met 5 kinderen, waarvoor de ouders nu reeds ver zocht hebben hun kinderen toe te laten op de bijzondere school. Hierdoor komen 29 kin deren op de lijst voor, welke niet op de te stichten openbare, school zullen gaan. Ter wijl slechts zes gewinnen met 7 schoolgaande kinderen op de lijst voorkomen, welke meer dan 4 K.M. van de school verwijderd zijn. Mijnheer de Voorzitter: Ik meende dit nog te moeten opmerken om den Raad alsnog ernstig te waarschuwen op dit verzoek niet in te gaan. De namen dezer gezinnen stel ik gaarne voor belangstellenden ter inzage. De heer He ij blok meent, dat de heer v. d. Veer de zaak verdoezelt. Er is een offi cieel onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat velen naar een openbare school hun kinde ren stuurden. De zaak is voldoende bespro ken en indertijd afgestemd, maar wanneer er van verschillende kanten nu een verzoek komt, is daar de heer v. dl Veer, die de zaak tegenwerkt. Laat de Raad de zaak nu maar behandelen, geef de menschen hun zin. De heer v. d. Veer kan al cfe namen op lezen. Laten de heeren Kuiper en Biersteker getuigen of spr. de waarheid spreekt. Spr. heeft nooit de openbare sohool bestreden integendeel, spr. heeft er veel aan uitgege ven. Er staat thans een sohool, en twee zijn biet noodig. Ito heer Q r u n w a 1 d is onaangenaam ge troffen door de opmerking van den heer van (Ier Veer. Dit adres ligt al lang ter L hande ling, is al eenige malen verdaagd. Nu komt plotseling de heer van der Veer mot cijfers die niet te controle-eren zijn, terwijl een des tijds ingesteld ambtoljjk rapport aantoonde, dat men eene openbare school verlangde. Spr. had niet verwacht, dat de heer v. d. Veer dit adres zou bestrijden en deze men schen nu tot. leugenaars maakt. Alleen het (dros heeft voor ons waarde. Laten we toch dé onaangename discussies van den vorigen keer v rpiijden. De hoer Kuiper had gemeend, dat de schoolkwestie afgeloopen was. Nu er nog zooveel zijn, die een openbare «obool verlan gen, zal spr. dit verzoek steunen. De heer Adriaans© zal niet weer den strijd oprakelen. Toen eenmaal dit voorstel voor eene openbare .school er was, heeft de Raad Ingetrokken do voorwaarden die aan de bizondere school opgelegd werden, n.1. de drieklassige school. Dat is niet billijk vol gens spr. De heer Biersteker had gehoopt dat geen stof zou worden opgewaaid. De heer v.vd. Veer zegt er vertrekken J4 kinderen. Daar komen echter weer andere voor in de plaats. In elk geval blijven er nog meer kin deren voor de openbare school over dan er destijds voor de christelijke waren. Don vorigen keer Heeft spr. om moreele redenen gestemd vóór de bizondere school. Thans kan spr. uit overtuiging stemmen vóór de openbare school. De heer S t a a 1 m a n zal een enkel woord spreken. Spr. deelt het standpunt van den heer Baak. Er is een deel menschen, die openbaar onderwijs vragen. Als spr. de vorige maal gestemd heeft voor een chr. school, geschied de dit omdat de zaak verwaarloosd was en er een school moest komen. Dat men de school toen afstemde was normaal. Maar het is af te keuren als men de openbare school zou Ikuiwen om de christelijke te drukken. Spr. wenseht dTis* eene andere plaats, desnoods door de ouders aan te wijzen. De cijfers van den heer v. d. Veer zijn niet te controleeren. Spr. wil de zaak renvoyeeren naar de Oom missie, van Bijstand voor het L. O. De Voorzitter stelt voor de discussies te sluiten en te stemmen. De heer Staalman zal alleen véórstem- men als geen plaats vastgesteld wordt. De heer Biersteker meent ook dat men de bepaling der plaats kan overlaten voor later. De Raad moet dit toch beslissen: Het voorstel, een openbare lagere school te stichten aan de Doggersvaart, wordt aange nomen met 16 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Adriaanse, van Os en v. d. Veer. Regl. Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Aangenomen. Salarisverordening 191#. Voorstel tot "wijziging van den staat be doeld In art. 2 der salarisverordening 1919. Aangenomen. Toeslag aannemingssom, •Voorstel om aan de aannemers, de firma H. Starrenburg 'en J. Boerdijk, een toeslag op de aannemingssom voor den bouw eener U.L.O.-school te verleenen van 128.—. Aangenomen. Bouwverordening. Voorstel tot het verleenen van ontheffing der Bouwverordening aan J. P. Ox ten be hoeve van perceel Van Galenstraat 27a, hoek W i lhelmmastraat Verleend. Gratlflcatffe. Voorstel tot het verleenen aan H. I. van Woudenberg van een gratificatie ad 125. Verleend. Ontslag-aanvrage. Verzoek van H. J. v. d. Ploeg om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravond school. Het ontslag zou kunnen worden ver leend met ingang van 15 Februari 1920. Eervol verleend. Aïsvoren van M. Bardorf, met ingang van 19 Januari 1920. Als boven. Adres van W. van Maanen, houdende ver zoek o:m eervol ontslag als leeraar in het Engelsch en Nederlandsch aan. de Zeevaart school, met ingang van I Maart. 1920. Eervol verleend. Voorstel van J. J. Schoeffelenberger, be treffende invoering .van een straatbelasting (in handen van B. én W. om advies). Aangenomen. Verzoek van mej. E. Meinema ora eervol ontslag als gemeente-vroedvrouw, met in gang van 1 Februari 1920. Eervol verleend. De heer Staalman vraagt of in de va- cature-Meinema voorzien is. De Voor zitter antwoordt bevestigend. Voorstel tot onbewóonbaarverklarmg van de benedenwoning Dijkweg 6. Aangenomen. De heer Spruit wil defi termijn van 6 maanden voor de ontruiming vervroegen. De heer Verstegen antwoordt, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. DeVoorzitter: Het huis is onbewoond, en als er nu morgen iemand intrekt, er zijn nog 6 weken voor beroep wat moet de gemeente dan doen? Na eenige discussie zal de termijn voor ontruiming op drip maanden bekort worden. Schrijven van de afd. Helder van het Ned. Ond. Genootschap en den Bond van Ned. Ond. ihzake den schoolbouw aan de Dog gersvaart. Voor kennisgeving aangenomen. GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1920. Aangevangen wordt met de Algemeene Beschouwingen. De heer v a n B r e d a zal dit jaar bij uit zondering -eens algemeene beschouwingen houden. Spr. is dit- verplicht naar aanleiding van het gebeurde in Sept. (Wethouders- benoeming). Toen dit jaar voor het eerst de verkiezin gen plaat hadden volgens de Evenredige Vertegenwoordiging, hebben de gemeentebe sturen zich ook op het standpunt der E. V. geplaatst. Ook Zaandam deed aldus; den Hel der maakte hierop uitzondering. Geen enkele fractie had liier een meer- dtjrheid. De rechtsche fractie' heeft aan de andere verzocht om eene conferentie ten einde tot overeenstemming te kunnen komen. Door ilon heer Biersteker is dit verzoek be antwoord. Of dit numens de vrijzinnigen ge schiedde, weet spr. niet. Van de U.-L., de op positiepartij, kwam tem antwoord, dat dit goed gevonden werd. Van <le soc.-dem. kwam in 't, geheel geen antwoord. Waaraan dit heeft gelegen, weet spr. niet. Of d-ë soc.-dem. dadelijk hun macht al overschatten? Nog de vorige maal interrumpeerde de heer Borkert: „Wij hebben de macht". Laten de heeren dat ons dan pens uitleggen. Aan'de vrijz.-dem. fractie moesten wij be richten, dat onze pogingen mislukt warén. Tijdens de onderhandelingen hoorden wij al wie wethouder werd. Dat was al klaarge speeld door de heeren de Ven. Verstegen en Adriaanse. Deze laatste gepolst, hield zich van den domme; het praatje is echter wer kelijkheid geworden, gebleken is dat de heer Adriaanse, achter den rug zijner rechtsche vrienden gekonkeld heeft en hen heeft ver loochend. De heer Adriaanse heeft niet ge daan wat hy had moeten doen. Zelfs zijn hoofdleider, prof. Diepenhorst, heeft ons ge zegd, dat hij zich onderwerpen moest aan do besluiten van onze fractie. Het wordt nog erger: de antirevolutionaire wethouder heeft nie$ geschroomd het urgen tieprogram der soc.-dem. te onderschrijven en heeft de finantieele politiek der vrijzinni gen verdédigd. Daardoor konden wij den heer Adriaanse als wethouder niet steunen, ook niet het heele Ooilege. WTij eischen als rechtsche fractie zit ting in het Ooilege en zoolang wij op zij ge schoven worden, zullerf wii oppositiepartij blyven. We zullen niet de belangen der ge meente verwaarloozen, maar alleen volgens ons rechtsche program uitvoeren. Spr. wil nog eenige andere punten behan delen. 't Verwonderde spr., dat B. en W. krampachtig vasthouden aan 't p r o g r.: sievo gas tarief. Als dit nu is 't duet van het urgentieprogram, dan is een misgeboorte, zooals nog nooit ter reld kwam. Wat is het gevolg van dit stel] Spr. is het eens met den heer M. (Micha in de „Held. Crt.'', dat het onzin is dat j die 2000.verdienen of daarboven, zoi moeten voor de winst der gasfabriek. Als men vraagt mag een bed~ttf wing f verlies maken? zegt spr. neen; - een gezonde tariefs-politiek woi D% tarieven zullen op een berekc slag zijn van den kostprijs, ditï tariefsgroepen geldt. »Spr. meent dl beste is. De gemeenten zullen op den duui-,t winsten meer mogen maken uit de bedry en den vollen kostprijs berekenen. Spr. hoop» dat men dit progressieve stelsel zal laten varen en wil den allerarmsten reductie ge ven, terwijl dan de anderen een minimum rantsoen tegen gereduceerden prys kunne! krijgen en de rest tegen h oogeren. Spi vreest, dat de Minister van Financiën bei zwaar zal maken ten opzichte van de Uitkee- ring uit de O.W.-belasting, zoolang de ge4 meente nog winst maakt uit haar bedrijven.1. Thans de kwestie van den Hoofdei4* 1 kenOmslag. Die wordt bijna 2.5 ton m dan verleden jaar (ruim een half milliot En B. en W. vinden dit wel hoog, maar r. niet zoo erg bedenkelyk. Spr. meent, dat d> boven de draagkracht der bevolking ga») B. ju W. noemen de verhoogde loonen, mat; daar is verleden jaar al van geprofiteerd b. de toeslagen en al mogen die nu nog een" J zins verhoogd zijn, spr. vindt het ber, van 500.000.toch niet in overeem ming daarmee en meënt dat B. en W J wat de inkomens overschatten. De Mi-o stand heeft nog al goed verdiend, zeggfo en W. Juist de Middenstand heeft klappen gehad, en spr. meent dat hi schelyk is, dat een deel der lasten j~ nieuwe leening komen. Dan kan een.,^7 geslacht ook eens profiteeren v^ oorlog. De Voor z'ittor: Dat doet het ti tof Geroep: Gedeputeerden zullen if'"^ toestaan. 'V ptel bes te jnga-u De hees Grunwald: In de toeli geven B. en W. als crisisuitgaven aai bedrag van ƒ445.406.32*, waarvan a' - drage uit de O.W.-belasting 1918 f D over 1919 110.000.geraamd wor' dro overblijven 260.406.32*. Het waz ptei gelijk het Ifedrag als uitkeering V belasting hooger te ramen. B. en W. ramen thans den boofc, slag op ruim 84 pOt. meer dan vei Dat geeft spr. te denken. Spr. w. brekende kritiek; als het geld noot het er komen, en men kan niet we ker bedrag in een nieuwe leening Onze gemeente is verplicht, de meest lljke zuinigheid te gebruiken. Wy de waarschuwing van den Ministop--' uantiën niet in den wind slaap/** dui- deiyk heeft gezegd, dat wy .rp het ryk moeten rekenen. Spr. heeft voorts ernstige bezwaren tegen het brengen van cyfers op de begrooting buiten den Raad om, met name verhooging van den gasprija Levensmiddelenbedrijf. Het ge raamd bedrag komt spr. hoog voor. Hy meent dat dit niet uit eene leening mag wor den gedekt Brood- en suikertaarten kun nen zeer goed op de secretarie worden be>- handeld. Een winst van 37» pet. voor de gasfa briek vindt spr. laag; n'en déplaise de op merking des heeren van Breda. De geraamde winst van de waterlei ding geeft spr. mede ernstige reden tot bezorgdheid en spr. meent, dat er absoluut geen reden tot optimisme is. De inkomsten- beJasting is tot het uiterste opgevoerd; een deel van de inkomens is belangryk verlaagd. Toestand van leger en vloot is ook niet van dien aard, dat men ten opzichte daarvan veel ve.rvaoniingen moet koesteren. De werk lopfh eidsverzekering stelt eischen die niet te volbrengen zyn als de Regeering niet ingrypt. Er heerseht hier een doorloopende werkelo >sheid; tenzy men spoedig aan de Zuiderzeewerken begint. De uitslag der verkiezingen deed spr.'s party inkrimpen tot 4 leden. Eén hier- van is reeds overleden en Zaterdag naar zyn laatste rustplaats gebracht. Spr. brengt hem eerbiedige hulde. De vryz. party verliest een sympathiek partijgenoot iu den heer de Ven. Een ander verlies leed onze fractie door het uittreden van den heer Biersteker, waar van de onzalige schoolstrijd de oorzauk is. Wy betreuren zyne houding, maar het was niet mogelijk langer -met hem samen te werken. De samenstelling van het Ooilege is niet goed; de wethouder van financiën is te vens wethouder van armwezen, terwyl dit be hoort bij de afdeeling sociale aangelegenhe den. Als dé wethouder Aran finantiën zorgt dat zyn finantiën in het goede spoor blijven, heeft hy den dank van den Raad verdiend. OentraleBoekhouding. Het ant woord dat B. ©n W. geven kan spr. niet bevredigen. Spr. komt op-liggen de meening van B. en W. omtrent don verificateur en den directeur der bedry'ven. Daartegen gaat het niet; het stelsel der Centrale Boekhou- ding deugt niet. Als men wist welke onder vindingen wy daaromtrent hébben, zouden alle leden zeggen: hef de Centrale Boekhou ding op, en breng de administratie weder on- dfer de bedrijven terug, anders wordt de O. B. de groote slokop der gemeente. Het moet niet kunnen gebeuren, dat de directeur in'lyn- rechte tegenstelling handelt met den admi nistrateur. Op den duur zal dit de gemeente geld kosten. Waarin bestaat het beter finantieel over zicht? Dat .wij lysten krygen zoo groot als - de tafel? Voor spr. is het praktisch resultaat alles en al die mooie boekhouding geeft niets. Toen vroeger de administratie onder den

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3