NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Jb. HARJER en Zn VERHUIZINGEN. Eeide Blad. No. 5194 ZATERDAG 17 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstriat 29 - Interc. Telefoon 50 Ja. 2.6 8.3 4.18 6.— 6.35 Gemeenteraad van Helder. Heldersche Meubeltransportonderneming COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57% 0.65. 1.05 Modeblad 0.95. 1.05. „1.30 Loss* nummers der Courant 4 ct. 20 ct. ADVERTENTIE N. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact!oreele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3ct Adv. op bep. aangew pl. worden 25 0 hooger berekend. Op- en ondf8?nfl van Zon en Maan en tijd v* h°°9water (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.:V!mT:n!m.: 3.3 8.2 4.20 6.55 7.20 [2 4.5 8.1 4.22 7.40 7.55 (.33 5.118.0 4.24 8.10 8.30 ;59 6.19 7.59 4.25 8.55 9.— \3A 7.30 7.58 4.27 9.30 9.35 8.42 7.56 4.29 9.5510.10 Jan. Zondag 18 m. Maand. 19 Dinsdag 20 Woensd.21 Dond.d. 22 Vr\jdag 23 Zaterd. 24 flETENLAND. Volkerenbond. Donderdag ontving Clemenceau van de volgende land® bericht, dat zij zich bij den Volkenbond jansluiten: Spanje, Zweden, Noorwegen, ixneinarken en Nederland (onder voorbehoud van de goedkeuring van het parlement), Zwitserland treedt tot den Volkenbond toe, maar eischt de handhaving zijner neutraliteit Zijn toetreding is nog niet aanvaard. De Opperste Raad. Naar uit Parijs gemeld wordt, waren de berichten over de oplossing van de Adriati- sche quaestie roorbarig en is nog geen be slissing genomen. De Raad bedoot de onafhankelijkheid van Armenië, Geoigië en Azerbeidsjan do facto te erkennen. De nlt te leveren Duitschers. De Lord-kamelier van Engeland en Ignaoe, de onderstaatsecretaris der militaire justi tie, kwamen Dinsdag te Parijs samen. Zij voltooiden de opstelling van de lijst der Duitschers, schuldig aan misdrijven tegen het gemeene recht, wier uitlevering ge vraagd zal werden. De lijst omvat 880 na men, waarvan Frankrijk er 330 op eischt. De lijst wordt thans gedrukt, evenals een bege leidend rapport van Ignace. Bjj het opstfllen der lijst is er, volgens den correspondent van de „Times", groote zorg aan besteed oin er alleen de namen in op te nemen van die mannen, welke schuldig zijn aan misdaden, zoo stuitend, dat het voor ieder beschaard land onmogelijk is hun een schuilplaats te verleenen. Er zal de grootst mogelijke openbaarheid worden gegeven in Duitschland zelf aan de namen dergenen, wier uitlevering wordt gevraagd, met volle dige bijzonderheden over de misdaden, waar van zij beschildigd worden. De geallieerden hebben er mar gestreefd uit de lijst der beschuldigde» te doen blijken, dat zij geen wraak zoekei op den vijand, maar een ge rechte straf Toor de misdadigers. Er bestaat dan ook geeierlei plan om de uitlevering te vragen van mannen zooals Hindenburg of Ludendorf oi andere generaals, die den oor log voerden en dit zelfs „rücksichtslos" de den, doch die daarbij de geoorloofde grenzen niet overschreden. De Engelsehe lijsten omvatten, zooals van zelf spreekt, een aantal personen, betrokken bjj den duikbootoorlog, en de uitlevering zal gevraagd worden van hen, die hun beman ningen gelastten te schieten op Engelsehe zeelieden, wier schepen getorpedeerd waren, terwijl zij in het water met den dood worstel den. De zaak van kapitein Fryatt zal ook een gevangene opleveren en het is waarschijn lijk, dat Tirpitz, die door zijn geschreven be velen zijn persoonlijke verantwoordelijkheid voor het barbaarsche karakter van den duik bootoorlog vrij afdoende heeft aangetoond, ook op de lifet zal voorkomen. De quaestie van den ex-keizer zal met de uiterste streagheid vervolgd worden. BELGIE. D« stakingen geëindigd. Na besprekingen met de verschillende mi nisters is d» staking bij de ministeries en den postdienst geëindigd. Donderdagmorgen zou het werk Worden hervat. De staking bij de bladen te Antwerpen is eveneens gcj'indigd. De typografen krijgen een loonsveibooging van 18 francs per week. OOSTENRIJK. Storm In Oostenrijk. Donderdag heeft te Weenen urenlang een orkaan van buitengewone kracht gewoed, waarop een geweldige regenbui gevolgd is! Tal van voetgangers werden door windvla gen van de been geworpen of door stukge- waaide vensterruiten, neervallende muren en dakpannen getroffen. De storm wierp alles ondersteboven, planken woeien om, ven sterruiten werden ingedrukt en uithangbor den afgerukt Er is zware schade aangericht en volgens de laatste berichten zijn er ook twee menschenlevens te betreuren. De Donau is sterk gezwollen en staat drie Meter boven het normale peil. MEXICO. Een aardbeving. Sanjoaquin. een dorp in de provincie Vera Cruz met 3000 inwoners is door een aard beving verwoest. Het vergaan van de „Afrlque". De „Anvers-ville", een van de stoomsche pen, die de plaats in de Golf van Biscaye, waar het stoomschip „Afrique" vergaan is, heeft afgezocht, is te Plymouth aangeko men. Het bracht geen overlevenden van de „Afrique" mede. Van de 465 menschen aan boord van het vaartuig, zijn er dus maar ongeveer 40 gered. BINNENLAND. De uitlevering van den ex-Keizer. Naar de „Daily Chronicle" uit Parijs ver neemt, heeft de Nederlandsche Regeering de Entente officieus meegedeeld, dat zij vast houdt aan het Asylrecht ten opzichte van den ex-keizer. 0 0 Het bovenstaande is de hoofdzaak van een interessante correspondentie van M. H. Do- nohoe, de correspondent van de „Daily Ohro- nicle" te Parijs, die onder het hoofd: „Wat zal er met den ex-keizer gebeuren", het vol gende schreef: Deze quaestie schemert aan den politieken horizon, en binnen eenige dagen zullen de „Big Three" praten over de mogelijkheid om zich van den ex-keizer en zijn zoon te ver zekeren, teneinde hen voor een Internatio naal Hof te brengen. Als het resultaat van mijn inlichtingen kan ik meedeelen, dat Nederland, vooruitloopen- de op een verzoek tot uitlevering van den ex-keizer en zijn zoon, onofficieel en vriend schappelijk aan de Entente-mogendheden en haar vertegenwoordigers, die te Parijs zete len, heeft laten weten, dat zulk een verzoek de Nederlandsche regeering zeer tegen de borst zou stuiten. Nederland's standpunt is, dat het, in de volle uitoefening van zijn rechten en prero gatieven als onafhankelijke natie, moet vast houden aan het asylrecht en weigeren den voormaligen Duitsohen heersoher en zijn zoon uit te leveren, die het als politieke ban nelingen beschouwt. De Nederlandsche regeering heeft aldus, informeel, haar zienswijze aan de Entente doen kennen, om ook daardoor mogelijke onvriendelijkheden in de toekomst te ver mijden en te voorkomen, dat zij gedwongen zou worden op een officieel verzoek om uit levering van den keizer en zijn zoon vierkant met een officieele weigering te antwoorden. Ter ondersteuning van dit standpunt, dat gedeeld wordt door de voornaamste Neder landsche rechtsgeleerden, wordt in het licht gesteld, dat moord, brandstichting, valsch- heid in gesdhrifte in overeenstemming met wederkeerigheidsverdragen tussohen Neder land en de voornaamste landen van Europa, onder de mh drijven vallen, waarvoor uitle vering wordt toegepast. Het is gewoonte bij een aanvraag tot uit levering wegens inbreuk op het gemeene recht een saamvatting van het bewijsmate riaal te voegen. Maar volgens de internatio nale verdragen wordt voor politieke misdrij ven niet uitgeleverd, en Nederland betwist officieus, dat de ex-keizer schuldig staat aan een misdrijf, waarvoor uitlevering is toege staan. Ten rechte of ten onrechte, maar oor logsverklaring door een Souverein staats hoofd is niet opgenomen in de lijst van die misdrijven. Nu kan natuurlijk altijd een of ander die naar der wet in Engeland in Bow Street tegen Wilhelm von Hohenzollern een aanklacht indienen wegens-moord en vragen, dat die klacht vervolgd wordt. Maar een bezworen verklaring-van-vermoedelijke-sohuld zal bij de uitleveringsaanvraag in Holland moeten overgelegd worden. Kan de Entente, tot ge noegen van Nederland, bewijzen, dat de ex- keizer schuldig staat aan moord of een ander misdrijf, waarvoor wordt uitgeleverd? Het schijnt wel, dat het volkenrecht den gevallen monarch niet zal deren. Eminente Fransehe rechtsgeleerden, met wie ik de quaestie besprak, moesten met tegenzin toe geven, dat het probleem heel lastig was, als Hollands standpunt inderdaad is, zooals gemeld wordt, dan is het wettelijk onaan tastbaar. Nederland mag, als het dat zou wenschen, den ex-keizer en zijn zoon van zijn grond gebied verwijderen of het mag hen beleef delijk vragen de Nederlandsche grenzen zonder verwijl over te steken, maar het ziet er weinig naar uit, dat het een of ander doen zal. Een van de rechtsgeleerden, dien ik oan hun meening verzocht, herinnerde er aan, dat voor ongeveer elf jaar de Britsche regee ring Frankrijk verzocht een bekend Indisch agitator uit te wijzen, die verdacht werd van opruiing en van moord. Clemenceau, die toen ook aan het bewind was, weigerde, op grond dat de man in quaestie op het asylrecht aan spraak kon maken als politiek uitgewekene. Nu is het niet noodig een parallel te trekken tussohen het geval van den ex-keizer en van den Indischen stokebrand, maar het is toch buiten qifaestie, dat de ex-keizer met zijn toevlucht in Nederland in een nieuw stadium treedt Voor zoover ik aan de weet kon komen, kwam de officieuse stap van de Nederland sche regeering niet geheel onverwacht voor de Entente-rechtsgeleerden. Zij hadden zulke tegenwerpingen voorzien. Wat de „Big Three" zullen beslissen is niet bekend, maar de quaestie moet zorgvuldig bestudeerd worden, want een weigering van Nederland om de twee Hobenzollerns uit te leveren, zou een zeer delicate diplomatieke situatie scheppen. Het zou beteekenen, öf dat de Entente- mogendheden zich soetsappig een slag in het gezicht moeten laten welgevallen, öf hun ver zoek door den gewapenden arm zouden moe ten doen ondersteunen. Niemand in Entente kringen, dat kan veilig gezegd worden, is be reid zulk eén drastische methode te verde digen als militair optreden tegen Holland zou zijn. Men kan kwalijk verwachten, dat de Vol kenbond zijn officieel optreden zou vieren door de rechten van het kleine Nederland te schenden. Grensincidenten. De Belgische bezetting langs de Duitsche grenzen treedt hoe langer hoe onhebbelijker op. Bij Vaals en iets noordelijker, waar drukker doorlaatposten zijn, gaat het nog al, maar iets hooger op als Sittard, schijnt het wel, dat de heeren hoe langer hoe bru taler worden. Tusschen Susteren en Isen- brück speelde zioh een paar dagen geleden, 's morgeus om 10 uur, weer zoo'n incidentje af. Drie Belgische cavaleristen, waarschijn lijk aan het patrouilleeren, waren de Neder landsche grens genaderd op den grooten weg, nabij Doorlaatpost No. 17. Een der Bel gen reed over de grens op Nederlandsch grondgebied, waar hij door twee rijksambte naren uit Nieuwstadt werd aangeroepen, en gelast werd halt te houden. De andere Bel gische huzaren, die dat zagen, richtten hun karabijnen op de kommiezen en dreigden hen kapot te zullen schieten, zoo zij hun ka meraad niet met rust lieten. De commandant van den Doorlaatpost kwam er bjj, die de zelfde bedreiging van de huzaren kreeg. Door den Commandant Doorlaatpost is van een en ander rapport gemaakt. Te Nieuw stadt, waar onlangs twee heeren van hun geld werden beroofd door Belgische huzaren, is een pater van het Manaveld te Susteren weer minder loyaal behandeld. Voorzien van een behoorlijke pas, begaf hij zich naar het naburig Isenbrück. Op den terugtocht, toen hjj reeds 100 M. op Nederlandsch grondge bied was, werd hij achtervolgd door eenige Belgische huzaren, welke hem door geweer schoten tot stilstaan dwongen. Bij hem geko men op Hollandsch gebied, werd onder ge vloek en getier zijn pas gecontroleerd, en eerst daarna kon de pater den weg nnnr Nieuwstadt vervolgen. Internationale Financiede en Economische toestald. Bjj ontstentenis van den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrou<jk, heeft de secretaris-gene raal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan, Dondermiddag ontvangen de heeren mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank, en J. C. Termeuten, die ook namens den heer J. van Vollenhoven, directeur van de Nederlandsche Bank, door ongesteldheid verhinderd deel van deze delegatie uit te maken, den heer Kan overhandigde voor den Minister en de Nederlandsche regeering een memorandum, dat ten doel heeft de bijeen roeping van een internationale conferentie uit te lokken tot de behandeling van de zoo dringend op oplossing wachtende economi sche en financieele vraagstukken. Donderdag werd dit memorandum mede aangeboden aan de regeering der Vereenigde Staten van Amerika, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Reizen op verminderd tarief voor dienst plichtigen. Het Ned. Corr.-Bureau meldt thans, dat de minister van oorlog a. i. de beschikking heeft genomen,, waardoor alle dienstplichtigen daaronder begrepen het reserve-personeel beneden den rang van adjudant-onderofficier (-vaandrig), en vrijwillig dienende militairen beneden den rang van onderofficier, mits in uniform gekleed, zich de mogelijkheid ge opend zien om ten hoogste vier maal per maand bij verleend verlof of bewegings vrijheid te worden vervoerd in rijtuigen van de laagste klasse tegen betaling van 40 pro cent van de gewone burgervrachtprijzen. Een wethouderscrisis te Amsterdam? Naar het „Hbl." verneemt, is het geenszins zeker, dat de beide sociaal-democratische wethouders van Amsterdam, de heeren F. M. Wibaut en S. R. de Miranda, leden van het college van B. en W. zullen blijven. Binnen kort zal hieromtrent de beslissing vallen en het is hoogstwaarschijnlijk, dat de S. D. A. P. niet langer geneigd zal zijn deel uit te maken van het dagelijksch gemeentebestuur. Het Incident op de post-Nieuwjaar-receptle. Men zal zich herinneren, dat op de nieuw jaar-receptie aan het 'hoofdbestuur der P. en T. de commies Westrick zijn wantrouwen uits-prak in de leiding van den dienst. Na een onderhoud tusschen den directeur- generaal en Westrick moet de laatste tot de conclusie zijn gekomen, dat hij ten onrechte de beschuldiging had geuit naar het „Vad." verneemt. In een vergadering van ambtenaren, die ter nieuwjaars-receptie geweest waren, werd daarop een schriftelijke terechtwijzing aan Westrick voorgelezen. Deze laatste verklaar de in de bijeenkomst andermaal, dat zijn be schuldigingen ongegrond waren. Verhooging van het gastarief. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Donderdagmiddag het amendement-Hollan der, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, tot invoering van een uniformen gasprjjs van 15 cent per M*., met 22 tegen 18 stemmen aangenomen, waar mede het differentieel tarief van 14 en 17 cent, door B. en W. voorgesteld, is vervallen. Hoog water. Donderdag werd uit Zevenaar gemeld: De waterstand" wordt in den heelen omtrek van Zevenaar met den dag zorgelijker. Alleen de grootste verbindingswegen tus schen de steden en dorpen staan nog water- vrij. Voor tonnen gouds aan koren in de ge scheurde landerijen is door het water bedor ven. De dijkwachten zijn overal weder inge steld. Het wordt in dezen hoek van Gelderland een ramp, zooals men zioh sedert menschen- heugenis niet herinnert. Te Maastricht bereikte de Maas Donder dagochtend een hoogte van 4.82 M., dat is de stand van den geweldigen watersnood in 1880, en op daling schijnt voorloopig geen uitzicht te bestaan. De Meerserweg staat on der water, de noodbrug op dien weg steekt er slechts enkele centimeters bovenuit. Ook het pompstation van de gem.-waterleiding liep onder, waardoor de waterleiding niet kon werken. Te Venlo stond Donderdag het water op sommige plaatsen tot midden in de stad. Roermond is eveneens gedeeltelijk onderge- loopen. Donderdagmorgen is de Niersdijk bij Gen nep bezweken. Een groot deel van het plaatsje liep plotseling onder. Zitting van Donderdag 15 Januari. Afwezig de heeren Heijblok, van Breda, de Zwart en Baak. GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1920. Voortgegaan wordt met de Algemeene Beschouwingen. IWieer v a n O s wenscht te spreken over de ^jstie der Burgerwacht, welke zaak de heer Borkert in het geding bracht. Deze heer heeft geen flauw idee van hetgeen de Burgerwacht eigenlijk is, anders zou hij van tegenstander een vurig voorstander worden van dit instituut. Ook bracht de heer Borkert de wethoudersbenoeming in het geding. Spr. zeide bij interruptie op zijne opmerking, dat geen uitnoodiging was ver zonden, dat aan alle fracties eene uitnoodi ging was gestuurd. Ware overleg gepleegd met de andere fracties, dan zou wellicht toch de heer Adriaanse als wethouder zijn aan gewezen. De persoon van dien heer staat te hoog Voor gekonkel en geknoei waarvan hij beschuldigd wordt. Ook gelooft spr. niet, dat de heer Adriaanse zich zal hebben geleend om het urgentieprogram der vrijzinnigen te onderteekenen. Wel te betreuren is het, dat de heer Adriaanse zich buiten het rechtsche partijverband heeft geplaatst. De heer Staalman leest voor het be ginselprogram der christen-democraten om te doen uitkomen wat deze partij voorstaat en met welke partijen samenwerking ge- wenscht is. Staan wij eenerzijds op het standpunt, dat er een groep minder bedeelden in onze maatschappij bestaat, welke niet alleen dient te worden geholpen, maar voor wie een forseh optreden alleszins gemotiveerd is, anderzijds verwerpen wij den klassestrijd, omdat de prediking daarvan moet leiden tot een even wanhopige verwarring en grenze- looze willekeur, als waartoe de overheer- sching der aristocratie heeft geleid. Wij plaatsen ons op het standpunt, dat wij ons hebben te onderwerpen aan het wettig ver kregen gezag. Zij het dan, dat we het volle recht opeischen en dat zonder eenig voor behoud om de overheid van land, provin cie en gemeente er op te wijzen, dat ze het recht mist, de rechten van welk deel der bevolking dan ook te verkorten of te be knotten. Een samenwerking is niet alleen moge lijk, maar is krachtens ons beginsel opge legd, met die partijen, die willen helpen, steunen en schragen, die groepen in onze samenleving, welke door den nood der om standigheden dreigen onder te gaan, of voor wie het leven niet geeft, dat, waarop zij krachtens de uitdrukkelijken wil van God recht hebben. Mijnh. de Voorz. als wij deel van dit Col lege uitmaken, zijn wij ons van onze ver antwoordelijkheid tegenover God en men schen ten zeerste bewust. Wij hebben op grond van bovengenoemde verklaring de plicht en de heilige roeping, om met alles wat in ons is mede te werken aan het waar achtig belang der bevolking en aan den bloei van onze gemeente. Wij verwerpen dan ook ten zeerste de door een lid van het college van B. en W. in een vorige vergadering uit gesproken veronderstelling, als zouden wij om de volksopinie ten onze gunste te stem men, er voor te vinden zijn, allerlei ook dik wijls ongemotiveerde verhoogingen van trac- tementen en anderszins voor te stellen. Mijnh. de Voorz.: Ik wensch, mede na mens mijn partijgenoot ohomwonden te ver klaren, dat het onze bepaalde wensch is, mede te werken tot opbouw van onze in zoo vele opzichten ontwrichte samenleving. Toch meenen wij een woord van protest niet te mogen achterhouden over de wijze waarop wij door de liberale meerderheid van voor heen zijn geboycot en miskend. In niet een enkele oommissie door den Raad benoemd, koos men een der onzen. Zelfs in de stem- bureaux, waar men Jan en alleman bjj haal de, vond men het niet noodig een C. D. te doen zitting nemen. Men zou jaren terug misschien hebben kunnen volstaan met de bewering, er zijn onder hen geen geschikte menschen, want het zijn in hoofdzaak arbei ders. Maar M. de V., de laatste tijd leerde Ingezonden mededeeling. Behangerij: Spoorstraat 49. Sleeperlj: Spuistraat 8. Door het gebruik van groote wagens en vakkundig personeelhet meest aangewezen en tevens het goedkoopste adres ter plaatse. Eischt vlugge en nette bediening. ons.toch zeker wel iets anders. De liberale heeren hadden dan ook al lang hun stand punt verlaten. Immers zij kozen, zij het dan misschien uit andere overwegingen, voor de uitvoering van de distributiemaatregelen juist in hoofdzaak S.-D. Er zal door mij niet gesproken worden over de toch wel iet wat zonderlinge houding van de meerderheid van den raad, toen zij bij de benoeming der verschillende commis- siën van bijstand, het beter vonden, mij per soonlijk voor een dergelijke commissie niet in aanmerking te doen komen. W ethoudersbenoeming. Spr. sluit zich aan bjj het door den heer van Breda gesprokene en begrijpt niet, dat met name de wethouder van finantiën onder die om standigheden als zoodanig durfde zitting nemen. Hij is niet een der onzen. Hij heeft door die daad onze sympathie verspeeld en eerst dan zal er een goede verstandhouding kunnen komen, een verstandhouding waar op wij hadden gehoopt en waar naar wij nog vurig verlangen, wanneer hij een kloek besluit neemt en zijn plaats als wethouder verlaat. Den Helder heeft noodig dat de partijen, wier bedoeling het is werkzaam te zijn in het waarachtig belang der gemeente en hare bevolking, naast elkander staan en elkaar door wederzijdsoh vertrouwen helpen om te komen tot het beoogde doeL Den Helder zal, hier ben ik zeker van, nog zeer moeilijke tijden moeten doorma ken. Er is door allerlei omstandigheden een toestand geboren geworden, welke, wanneer niet alle krachten samenspannen, voor den Helder noodlottig kan zijn. M. d. V. er staat ons tweeërlei te doen, eersten zuinig zijn en eën goede finan cieele politiek voeren, er voor zorgen, dat wij houden wat wij hebben. En ten twee de er dienen gezonde maatregëlen genomen te worden, om, wanneer het ooit mocht ge beuren, dat den Helder naar andere bron nen van inkomsten moet uitzien, er gelegen heid zij, daartoe te komen. M. de V. ik ben het niet eens met hen, die zoo optimistisch over den Helder spreken en schrijven. Het komt mij voor, zeer onverstandig te zijn, de zaken rooskleuriger voor te stellen dan zij zijn. Het is struisvogel-politiek, of nog erger, wanneer men de dingen anders gaat voor stellen dan ze werkelijk zijn. Er is van het werken van de economi- sohe commissie nog niet veel naar vo ren gekomen, zjj het dan, dat zij, blijkens het antwoord van B. en W. op de alg. be schouwingen, zwanger gaat van de gedacht te om een gesalarieerd ambtenaar aan te stellen. Ik ben zoo vrij, M. de V., te meenen, dat wij niet alleen aan een dergelijk ambtenaar niets zullen hebben, maar dat het zal blij ken, juist verkeerd te zijn geweest, de zoo groote en velerlei belangen te leggen in de handen van den enkeling. Tot mjjn spijt, M. de V., heb ik niet in een enkel geschrift van deze optimisten goede gronden kunnen ontdekken, waarop zij deze, hunne meening hebben gevestigd. Ik ben bang, dat de begeerte om tot grooten hloei te komen, hun parten speelt, terwijl er ander zijds, het spijt mij het te moeten zeggen, ge weldige oppervlakkigheid in aan den dag wordt gelegd. Nog eens, wij zijn niet gehol pen met optimisme alleen. Wij moeten heb ben de waarheid, die doet komen tot de for- sohe kloeke daad. Zoo straks is door mij gezegd geworden, dat wij moeten komen tot zuinig en econo misch beheer en het spijt mij het u te moe ten zeggen, door den vorigen raad, althans door zijn meerderheid, is een financieel beleid gevoerd, dat oorzaak is, dat onze gemeente op dit oogenblik in zoo'n bittere financieele moeilijkheid verkeert. Ik behoef ten bewjjze daarvoor maar te wijzen op de verbetering van het Heldersche kanaal. Ze ker er moest aan dien toestand zoo mogelijk een einde komen, maar zoo mogelijk M. de V., die verbetering zal ons straks zoo onge veer een V> millioen kosten. Het is onverantwoordelijk en het getuigt van slecht financieel beleid, dat men deze zaak op die wijze heeft aangepakt. Den Helder heeft niet het recht om voor een der gelijke zaak een zoo groote som beschikbaar te stellen. Of het verstandig was, om toen men op andere plaatsen de brikettenfabriek sloot, er hier een te bouwen, meen ik ern stig te moeten betwijfelen. Of de raad daar voor de verantwoordelijkheid draagt, of de genen, die hem in deze had te adviseeren, zal ik niet navorschen. Alleen mag ik het feit oonstateeren, dat het voor onze ge meente een ontzettend groote strop is. De gem. gasfabriek moest nieuwe ovens hebben, ook daarmee gaat een ontzag gelijke som gepaard, terwijl men heusch nu niet zoo'n ver-vooruitzienden blik behoeft te hebben, om te zien, dat ook de?e nieuw bouw geen voordeel, maar nadeel zal ople veren. Is er door B. en W. iets gedaan, om wat bleek verkeerd te zijn, in andere banen te leiden? Blijkens het antwoord op het alg. rapport, excuseeren zij zich, door te zeggen, dat zij nog zoo «kort aan het bewind zijn. Maar is het niet onverantwoordelijk, dat zij, wat b.v. aangaat de uitgave voor het

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1