PLAATSELIJK NIEUWS. Uitslag gemeenteraadsverkiezing. In de Maandagmiddag gehouden zitting van het stembureau werd in de vacature van lid van den gemeenteraad, tengevolge van het overlijden van den heer de Ven ontstaan, gekozen verklaard de heer P. de Geus. Het stembureau bestond uit de hee- ren W. Houwing, burgemeester, C. Adriaan- se, A. W. Michels, S. Krijnen en K. de Vries. &.73TÖT 66 «-u» marktberichten, broek op langedijk, 19 Januari. Roode kool f7.—, kleinere f5.80—6.40, gele kool f 4.—, kleinere f 2.50—3.20, uitschot f 0.70—1.90, Deensche witte f 4.grove uien f 7.-9.70, peen f 1.50—2.80, kroten f 2.50 per 100 Kg, Hr. Ms. „Zeeland". By den Marinestaf is telegrafisch bericht ingekomen dat Hr. Ms. „Zeeland" 10 Januari van Port of Spain op Trinidad is vertrokken naar Sint Vincent. 's Rijks werven. By K. B. is met 1 Febr., aan den chef van den magazynsdienst by 'sRykawerf te Helle- voetsluis J. P. van Reyn, wegens meer dan 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag uit 'sRyks dienst verleendbenoemd tot chef van dien dienst de griffier by 'sRykswerf aldaar,D. W. van Braambeekbevorderd tot commies bJJ 's Rijkswerven dc adj .-commies geplaatst by 'sRykswerf te Hellevoetsluis, H. A. van Vliet. By Koninklijk Besluit is met ingang van 16 Januari bevorderd tot hoofdcommies der posterijen de heer T. Bloos, alhier. Met ingang van 20 dezer zyn geplaatst als klerk der Posterijen en Telegrafie, stand plaats Sehagen, de dames C, Pieters en T. A. Torré, beiden alhier. Bevestiging ds. B .v. d. Werff. Zondag werd de 'nieuwe predikant der Geref. Kerk alhier, ds. B. v. d: Werff, voor heen te Dokkum, bevestigd door ds. Meijer, Geref. predikant te Alkmaar. In zijn inlei dend woord wenschte hij de gemeente geluk, dat zij, bii een groot tekort aan predikanten, reeds by net eerste beroep het jawoord mocht vernemen. Als tekst had deze predikant Jesaja 62 vs. 6 en 7. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwe leeraar toe Psalm 134, vs. 3 „Dat 's Heeren zegen op U daal". Des avonds deed ds. B. v. d. Werff zijn intrede en had als tekst Eïeze 6 vs. 19, waar op hy zqn gemeenteleden verzocht hem in het gebed te steunen opdat de zware taak, die op zijn schouders was gelegd, hem door hun steun zou verlicht worden. Namens de kerkeraad sprak de heer F. Boon een harteiyk woord van welkom tot hun nieuwe leeraar. Daarna voerden nog het woord ds. Warners, predikant der Ned. Herv. Gemeente, KI. Biersteker, uit Krab bendam, namens de classis Alkmaar, ds. v. Griethuijsen, Ned. Herv. predikant te Huis duinen en ds. Visser, predikant der Herst. Ev. Luth. Gemeente, waarna ds. v. d. Werff sloot met dankgebed. Beide diensten was het kerkgebouw ge heel met belangstellenden gevuld, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Begrafenis sergeant-konstabel O. G. Lems. Een ontzaglijke menschenmenigte had zich Maandagmiddag opgemaakt om aan den zoo tragisch om het leven gekomen sergeant- vliegenier Lems, die Donderdagmorgen ten gevolge van een ongeluk met zyn machine, om het leven kwam, de laatste eer te bewij- zen. De geheele Emmastraat, alwaar de stoet zich tegen 1 uur opstelde, rouwde. Het is een sympathieke gewoonte, dat by een begrafenis de naaste buren hun piëteit uiten door het neerlaten der gordijnen en het was treffend te zien hoe de.gansche Emmastraat als by onderlinge afspraak deze gewoonte getrouw gebleven was. Toen de sombere stoet, met de pypers pn hun droevige wijsje voorop, langs den Ka- naalweg trok, was de Kerkgracht zwart van de menschen. Die trokken allen, trots het ongunstige weer, mede naar het kerkhof, zoodat, toen wij daar aankwamen, reeds een groote menigte in eerbiedig zwijgen de komst van den stoet stond af te wachten. En nog steeds groeide die menigte aan. Aan den ingang werd het gebruikelyke salvo afgegeven, en by aankomst aan de groeve zette de militaire Mandolineclub, waarvan de overledene lid was, een koraal in. Diep aangrijpend was het oogenblik, waarop de klanken van Psalm 103: „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" over den doodenakker rolden, en menige aanwezige •was diep geroerd. Na afloop van deze plechtigheid trad de kapitein ter zee de Neve naar voren. Na mens den Schout by nacht sprak hy woor den van deelneming; niet alleen de marine- luchtvaartdienst, maar de geheele marine lijdt een verlies, en slechts de overtuiging, dat de geheele marine in haar leed deelt, moge de weduwe troosten in haar smart. Luitenant ter zee Vreede sprak vervol gens namens Z. E.xc. den Minister van Marine en den Chef van den Marinestaf. Weinigen zullen er zyn, zoo zeide spr., die niet zullen beseffen, welk een groot verlies wij hebben geleden. De aanwezigheid alhier van zoo velen, de muziekhulde, de bloe men, zyn even zoovele getuigen dharvoor. Lems was reeds verscheidene jaren by den marineluchtvaartdienst, en om zyn buiten gewone eigenschappen als instructeur er- kpnd. Velen heeft hy het vliegen geleerd, en in het vliegkamp was het bijna spreek woordelijk geworden te zeggen als Lems iets doet gaat het wel goed. Hy was de beste van het corps, een toonbeeld van plichts betrachting, eenvoud en degelijkheid. Voor ons allen was hy een voorbeeld en nimmer zullen wy vergeten hoe en wie hy was. De luitenant ter zee Scheffelaar sprak na mens den commandant van het vliegkajnp de Kooi. Lems had de sympathie van hoog en laag verworven', iedereen liep met hem weg. Hy stond gereed iedereen te helpen, en hield zich daarby steeds op den achter grond. Hy was het sieraad van het vlieg kamp, hy was een juweel.Groot was dan ook de verslagenheid in het kamp op het vernemen van .het bericht, dat hy niet meer was. Er trok een wolk over het kamp heen. Maar Lems zelf heeft ons geleerd, by eene andere gelegenheid, waar ook een vlieger begraven werd, dat wy verder moeten, dat we er niet by mogen neerzitten, en dat wil len wy ook niet: wy zullen verder gaan, steeds vooruit. Tot de weduwe en de overige familieleden richtte spr. vervolgens woor den van deelneming en troost. Diep geroerd sprak een sergeant-vlieger van het vliegkamp Veere als oollega en goed kameraad een laatst vaarwel aan „Kees", met wien hij zoo dikwijls was op- geloopen. Namens de militaire Mandoline club herinnerde tenslotte een der leden aan den prettigen en opgeruimden kameraad, die steeds zorgde voor de muziek, en de vrooiykheid er in hield. De luitenant ter zee Goedhart dankte na mens de weduwe en verdqjre familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Een schat van bloemen dekte de baar. Kunstavond Pisulsse. Wy herinneren aan den extra-kunstavond, die Woensdag gegeven wordt door het ge- zelschap-Pisuisse. Hierby treden o.a. op Henriette Blazer, Les Gédés (dansfantar sieën), Willy Corsari (cabaretliedjes), Max Bressier (moderne heksenmeester), terwyl natuurlijk Pisuisse met zyn begeleider Hem- sing ook optreedt. Tot slot een blyspelletje in één bedrijf. Btephan Pórtos. Het concert, dat ten bate der noodiydende kinderen a.s. Maandag door bovengenoemden jeugdigen, beroemden Hongaarschen violisll wordt gegeven, belooft zeer druk bezocht te worden. In verband daarmede worden belangstel lenden er aan herinnerd, dat de plaatsbespre king a.s. Donderdag by den heer Kokelaar, Sigarenmagazijn Kanaalweg, begint. Concert voor blinden. De te Utrecht wonende heer dr. Olie (dr. in de chemie) is de uitvinder van een apa- raatje ten behoeve van blinden. Onze blinde medeburgers ondervinden allerlei tnoeilyk- heden met het vermenigvuldigen van Braille schrift, b.v. convocaties voor vergaderingen, korte periodieke mededeelingen, muziek stukjes, afzonderiyke stemmen voor koren, enz. Deze moeten gewooniyk stuk voor stuk worden geschreven (drukken is meestal te duur), en dit veroorzaakt last en oponthoud. Bovengenoemde heer is met zyn echtge- noote al jaren bezig in het belang der blin den. Hy bedacht of er niet een middel zou zyn om aan de boven omschreven moeiUjk- heden tegemoet te kunnen komen en een vermenigvuldigingsapparaatje te bedenken, en is hier tenslotte, na enkele proefnemin gen, in geslaagd. De grootste moeilykheid was, een instrumentmaker te vinden, die ge negen was, ter wille van de goede zaak, de opdracht uit te voéren, doch. de heer Olie slaagde hierin ook. Het apparaat is een blinden-hectograaf en bestaat uit een dikke metalen plaat, waarin gaatjes zyn geboord in groepen van 6 op de voor het Braille-schrift gebruikelyke wyze. Aan beide zyden kan de plaat bedekt wor den met dunnere platen, die met een schar nier aan de kanten zyn bevestigd. Het geheel lijkt dus op een metalen boek van drie onge lijke bladen. Men plaatst nu van rechts naar links in deze gaatjes kleine bronzen stiftjes op de zelfde wyze als men de Braille lei beschrijft. Is deze bladzijde vol met de medede'eling, die men te schrijven heeft, dan sluit men deze stiftjes vast tusschen de beide andere platen, keert alles om, en het geschrevene zal op de gewone wyze van links naar rechts zichtbaar zyn. De stiftjes zyn van zoodanige lengte, dat ze evenver boven de plaat uitste ken als de Braille-punten. Hierop kan nu een stuk papier worden gelegd, waarop, door middel van een rol, druk wordt uitgeoefend en afdrukken in Braille worden verkregen, die blijkens de proeven zeer goed voldoen. Dr. Olie heeft zich ook bezig gehouden met de inrichting en verbetering van'schryf- machines voor blinden. Voor zienden, die geen Braille-schrift kunnen lezen, is corres pondentie door middel van de schrijfmachine met blinden de eenig mogelijke weg. De meeste machines zyn te duur en ook te inge wikkeld om voor blinden te kunnen dienen; dr. Olie vond tenslotte een voor het doel ge schikte machine, die slechts twee toetsen be zit en een letterplaat met aanwysstift. Met de over de plaat beweegbare stift wordt op de plaat de letter of het teeken aangewezen, dat men wil neerschrijven; door een druk op den rechtertoets wordt dan dit teeken afgedrukt. Voor blindengebruik was noodig, dat de aan- wijsplaat van Braille-schrift voorzien werd en nog een paar kleine veranderingen. De uitvinder van het vermenigvuldigings- apparaat op bedoelde schrijfmachine kun nen ook afdrukken worden vervaardigd zou gaarne eenige exemplaren ter beschik king stellen van blindeninstituten. Maar daarvoor is geld noodig, en om nu aan fond sen te komen, worden door mevrouw Olie Reeders met eenige harer blinde leerlingen concerten gegeven. De bedoeling is ook om begaafde blinden men weet hoe muzikaal zeer veel blinden zyn! aan een piano te helpen. Mevr. Olie ontving reeds treffende bewijzen van sympathie; eenige malen is zij reeds met hare leerlingen zy leidt ze opa voor piano en andere muziek ten paleize in Den Bjadg en te Amsterdam opgetreden. Op Maandag 16 Februari zal mevr. Olie een concert geven in „Casino" met eenige harer leerlingen. De opbrengst van dit con cert zal voor het bovenomschreven doel wor den bestemd. Men verzoekt ons mede te deelen dat door de Coöperatie „de Eendracht" alhier een tweede winkel voo# verbruiksartikelen - is geopend aan de Javastraat. BINNENLAND. Daling der vleeschprtjzen. In Twente daalde de prijs der varkens de laatste dagen van f 1.op f 0.60 per pond ruw gewicht. Hoog water. Vrydagnacht omstreeks half drie is tus schen Kuyk en Mook de Maasdijk bezweken. De gemeente Kuyk en omgeving staat onder water. De spoordijk by Linden-Katwijk heeft den geweldigen druk van het water niet kunnen weerstaan, de grond is er onder de rails weggespoeld. Voor het redden van menschen en vee zyn uit Nymegen bootjes en ander materiaal per trein naar Mook ge voerd. Honderden bewoners der overstroomde dorpen hadden geen kans gezien te ontkomen en vluchtten, sommigen met hun vee, naar de zolderverdiepingen. In tal van boerenwoningen zaten de men schen Zaterdagmiddag met hun koeien, paar den en varkens op zolder. Velen waren er, die hun woning, vooral met het oog op hun vee, niet wilden verlaten en het riskeerden als slachtoffers te vallen. Nog veel grooter echter was 't aantal van hen, die slechts het veege lijf hadden kunnen bergen en hun kostbaren veestapel voor hun oogen hadden zien verdrinken. Op sommige punten in de buurt van de spoorlijn lagen cadavers van koeien, varkens en paarden om de erven heen. Over den doorbraak by Cuyk wordt nog aan het „Hbld." gemeld De toerist, die zomers de Plasmolen bezoekt en de Maas kent, zooals zy zich, een beek geiyk, door haar zomerbed voortbeweegt, kan zich geen voorstelling maken van den met geweld roortbruisenden stroom, die zich van den Plasmolen tot den Cnykschen toren uit strekt. Wy konden ons denken op een groot meer, als niet de toppen der boomen, die overal boven het water uitstéken, ons de wreede werkelijkheid herinnerden. De geruchten dat ook menschen zouden verdronken zyn worden gelukkig tot nu toe niet bevestigd. Wel is veel vee omgekomen, <^at voor een gedeelte afgemaakt is, oia nog voor de consumptie te kunnen dienen. De omvang van de geleden schade is echter nog niet by benadering vast te stellen. Aan her stel van de dyken is uit den aard der zaak niet te denken voor het water gevallen is. Wel zyn twee compagnieën Genie aangekomen om hulp te verleenen, in zoover menschen- macht op het oogenblik iets kan uitrichten. Hoewel de Duitsche riviefberichten val van het water aangaven, steeg Zondag het water van de IJsel tot ongekende hoogte. Het noor der stadsgedeelte van Deventer kreeg het hard te verduren. Verschillende straten, die min of meer in de nabijheid van den IJsel liggen, en het Zwolsche kwartier staan blank. De politie doet den bewoners van het noor derkwartier gedeeltelijk hun woningen ont ruimen de zieken worden per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Door het onderloopen van de polder de öoy staat het benedengedeelte van tJbbergen en Beek geheel onder water. De straatweg NymegenBeek verkeert in zoodanigen toe stand dat de tramverbinding verbroken is. De Maas. Maandagmiddag is in den spoordijk van den Bosch naar Nymegen by Geffen een gat ge slagen. Het verkeer over een der lijnen is uitgesloten, doeh •vfrordt vooralsnog over de tweede lijn onderhouden. Uit verschillende plaatsen langs de Maas wordt gemeld, dat met man en macht aan de dyken moet worden gewerkt om doorbraak te voorkomen. Gisteren werd echter uit Limburg algemeen val van het Maaswater gemeld. De Waal. Uit Nymegen werd gisteravond 3 c.M. val van het water gemeld, te Druten bedroeg de val 5 c.M. De R ij n steeg Maandag nog 1 c.M. Daar uit Keulen echter 69 cM. val gemeld werd en de daling op de bovénrivieren aanhc/udt, ver wacht men, dat het hooge water spoedig weer tot het verleden zal behooren. Te Renkutu is de steenfabriek van den heer Jurgens overstroomt, waarbij 1.200.000 nog ongebakken steenen verloren gingen. Te Wageningen gingen door het onder loopen van een der steenfabrieken 4 mitlioen steenen verloren. De IJse 1. Uit Zwolle werd Maandag gemeld: Op de dyk by Zulk zyn kistdammen aangebracht. Het meest bedreigde punt is echter de IJsel- dyk by 's Heerenbroek. De Brummensche bandjjk is vanmorgen doorgebroken, waardoor de buurtschap Kor- tenoover, gemeente Brummen, overstroomd is. De Burgemeester van Angerlo omgekomen. Jonkheer H. M. J. F. E. van Grotenhuis, sedert «enigen tijd burgemeester van Angerlo, werd sedert V{oensdagavond vermist. Hy heeft toen de sociëteit te Apeldoorn verlaten met de mededeeling dat hij per fiets naar Angerlo zou terugkeeren, waarheen de weg evenwel meer dan eene Meter onder water staat, zoodat het plaatsje alleen over Binger- den is te bereiken. Sedert dien heeft! men niets meer van den burgemeester vernomen, Nadat men den geheelen dag had gedregd, heeft men Maandagmiddag om vier uur het lyk van den burgemeester van Angerlo, jhr. Grootenhuis, in de nabijheid van den weg naar dat dorp opgehaald. Aan de ligging van het rijwiel heeft men kunnen constateeren, dat de burgemeester, terwyl hy door het water fietste, de diepe slooten langs den weg, niet heeft kunnen onderscheiden, zoodat hij daarin is geraakt en verdronken. Jhr. Groetenhuis, die den leeftyd van 33 jaren bereikte, was ongeveer een jaar geleden als burgemeester van Angerlo in functie ge treden. Uit Doesburg werd gisteren langzamen val van het water gemeld. Straatverzakking te Rotterdam. Te Rotterdam zakte Zondagmorgen om kwart over zeven over een afstand van vijtig meter de straat aan het Steiger plotseling weg. Eerst gaf een gedeelte van den kaaimuur aan den kant van de Weezenstraat het op, terwyl kort daarop een brok van dienzelfden muur meer naar den kant van de Korte Hoogstraat toe, volgde. Over de heele breedte, van het water tot aan den voorkant der huizen gle den steenen en zand te water. De in de straat zich bevindende buizen van gas en waterlei ding, alsmede telefoon- en electriciteitskabels knapten af. Midden in de ruïne ligt een lan tarenpaal. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatB. Een bolsjewist. Zaterdagavond is te Zevenaar aan het station gearresteerd H. Kruis, metselaar te Babberich, die eenige millioenen marken en bolsjewistische papieren in een tasch by zich droeg. Kruis, die dit alles uit Duitschland had gehaald, had plan een en ander naar Amster dam te vervoeren. Flume. New-York, 19 Januari. De N. Y. Times ver zekert dat Nitti een gewichtige concessie inzake het Adriatische vraagstuk heeft gedaan. Italië zou n.1. bereid zijn afstand te doen van de souvereiniteit ever Fiume,dat een vrije stad zou worden, wier Italiaansch karakter echter zou moeten worden erkend. Lloyd George en Clemenceau hebben de Zuid-Slaven te verstaan -gegeven dat, tenzy het de voorgestelde regeling aanvaart, Enge land en Frankryk op de uitvoering van het verdrag van Londen zullen staan. FRANKRIJK. Millerand Kabinetsformeerder. Parys, 19 Januari. Men denkt, dat het nieuwe ministerie Donderdag voor de kamer zal verschijnen met de regeeringsverklaring. Millerand heeft zyn ministerie betiteld als het „ministerie van arbeid". RUSLAND. De „Daily Telegraph" geeft een reeks arti kelen over de avonturen die een Engelsch regiment, het 25ste Middlesex, in Siberië heeft gehad. In dat verhaal komt ook een Bolsje- wieksch oproer in Kansk. Toen deBolsjewiki zich daar door een driesten overval van het gez_ag hadden meester gemaakt bedreven zy allerlei wandaden. Zoo vermoordden zy de schooljuffrouw en haar echtgenoot. De laatste werd op heel eenvoudige manier omgebracht. Men trok hem zyn -kleeren uit, begoot hem met koud water en joeg hem de straat op, waar hij snel en ionder fiankeeren dood- vroor.De aanklacht tegen de schooljuffrouw en haar man was, dat zij door hun beroep van onderwijzer uit te oefenen, de Russische jeugd opleiden tot bourgeois, instede van alle mannen en vrouwen gelijk te laten zooals de natuur het had gewild. GEMENGD NIEUWS. De gestolen bankbiljetten. In een aan het personeel der P. en T. ge richte dienstorder wordt er de aandacht op gevestigd, dat het nagaan van de dagteekening van de vermiste bankbiljetten het meest een voudige middel is, dat eventueel tot opsporing zal kunnen leiden-. De gestolen serie. R., bankbiljetten van f 10, is voorzien van den datum 22 October 1919, de serie B. E., bankbiljetten van f 100, heeft tot datum 13 October 1919, terwyl 390 biljetten van f 1000, welke ongenummerd en zonder serleletters zyn en waarop de beide handtee- keningen (Delprat en Vissering) ontbreken, gedateerd zyn 10 Juni 1919. Voor 5000.—* corsetten gestolen. Gisterennacht is ingebroken in den cor- settenwinkel van Hunkemöller Lexis, Bilder- dykstraat 83 te Amsterdam. Des morgens be merkte men den diefstal. De daders zyn door een tuimelraam boven de winkeldeur binnen gekomen. Er worden corsetten vermist voor een bedrag van f 5000. De politie is er in geslaagd den buit te ontdekken, die in vyf balen en een zak was verstopt in een huis aan den Haarlemmerweg. Een der verdachten is dpor de politie van het bureau Laurier gracht opgespoord. Valsche telegraphische postwissels» 'Zooals wij hebben gemeld, zijn Vrijdag twee telegrafisten aangehouden wegens het verzenden van valsche telegrafische post wissels. De mannen seinden van A'dam val sche postwissels weg en knipten daarna de strooken, waarop de valsche berichten ston den," uit het Hughes-toestel. Reeds sedert geruimen tijd schijnen zij deze practijk te hebben uitgeoefend. In verschillende plaat sen van ons land blijken de telegrafisten medepliohtigey te hebben gehad, aan wie de wissels, welke poste restant waren afgege ven, werden verzonden, waarschijnlijk onder valsche namen. In een plaats in het Gooi trachtte iemand twee valsche telegrafische postwissels uit Amsterdam te innen ten bedrage van 500 elk. Daar de man zich niet voldoende kon legitimeeren, werden de wissels niet uitbe taald. Aan den man werd verzocht terug te komen. Hij kwam echter niet meer. Na onder zoek bleek, dat de bedragen voor de wissels niet waren gestort. Dit gaf aanleiding tot een ernstig onderzoek, dat leidde tot de aanhou ding van de beide telegrafisten. De groote uitgaven van een hunner had de aandacht op hem gevestigd. Zooals wij reeds meldden zijn tenminste tien valsche postwissels van 500 uitbetaald. Het onderzoek duurt nog voort. Sabotage? De reizigers, die zich Donderdagmorgen in de tram van 4.45 van Burgh in aansluiting op Rotterdam bevonden, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Nabij Loopers-Capelle, even voor Brouwershaven, bemerkte de ma chinist, dat iets niet in den haak was, waar om hij onmiddellijk remde en de tram deed stilstaan. Een onderzoek wees uit, dat van de wissel de bout was doorgezaagd en de wissel half open was gezet. Gelukkig was voor de zen dienst een der zware machines met drie assen in gebruik, waardoor de geopende wis sel werd dichtgeknepen. Ware het een der lichtere in gebruik zijnde machines geweest, dan zou ontegenzeggelijk een groote ramp zijn geschied, waarbij menschenlevens waren te betreuren geweest. Door de activiteit van den machinist is deze misdadige aanslag thans mislukt. Een avontuurlijke reis. De eerste reis van het s.s. „Tosari", een der nieuwste vrachtschepen van den Rotterdam- schen Lloyd, is niet bijzonder voorspoedig geweest. 6 Een van de verslaggevers van het „N. v 0. D. v. Ned.-Indië" vernam de volgende bij zonderheden: Te Philadelphia had het schip een lading kisten petroleum ingenomen voor Tien Tsin en vertrok daarmede naar China. In den beginne ging alles goed'. Het was kalm weer en officieren en bemanning hooo- ten een vlugge reis te maken. Op *^0 dagen afstand van Honolulu brak echter één der schroefbladen en dat was het )egm van de ellende. Al spoedig moest de vaart van het schip verminderd worden. Be sloten wefd te trachten het gebrek in Hono lulu te herstellen en daar te dien einde te dokken. Het schip werd echter niet vergund vol doenden tijd in de haven te verblijven om de noodige herstellingen te verrichten. Er bestonden twee mogelijkheden. Of het schip moest gedeeltelijk gelost worden, om dat het dok te klein was voor den diepgang van het geladen schip, öf de achterlading moest naar het voorsohip gebracht worden, waardoor de schroef boven water zou komen uit te steken. In verband met het feit, dat het vorige jaar een, eveneens met olie geladen schip in dezelfde omstandigheden zijn lading loste, welke toen in brand is gevlogen, hadden de haven-autoriteiten te Honolulu een heilig respect voor iedere met olie geladen -boot gekregen en werd de „Tosari" een langer verblijf in de haven ontzegd. Na scheepsraad werd besloten de reis met drie schroefbladen te vervolgen naar Yoko^ hama, doch nadat de boot acht dagen onder weg was, brak een tweede blad en moest ge tracht worden met de twee overblijvende bla- den de naastbijzijnde Japansche haven te bereiken. De „Tosari" liep toen slechts 7 mijl. Eenige dagen voor het schip Yokobaua zou bereiken, werd de „Tosari" door een typhoon overvallen, welke door de geringe vaart niet ontloopen kon worden. In den nacht van 5 op 6 October, om onge veer twaalf uur, begon het noodweer en hield aan tot den volgenden middag zes uur. Achttien uren zat de „Tosari", die door het gemis van twee zijner schroefbladen zwaar gehandicapt was, te midden van torenhooge golven, die met donderend geweld over het schip braken. Een viertal booten werd stuk geslagen, alles wat op het dek stond, werd wegge- vaagd. Een ijzeren kombuisdeur knapte in tweeën. Velen der bemanning wanhoopten ooit een haven te zullen bereiken. De barometerstand daalde onder de 700. Het schip had ontzettend veel te lijden. Groote deuken in den schoorsteen wijzen de plaats aan, waar de losgeslagen redding- booten tegen de pijp opbeukten. Eindelijk luwde de storm en eenige dagen later bereikte de „Tosari" Yokohama. Daar was een dok van voldoende capaci teit, voor schepen met- een diepgang van 32 voet. De „Tosari" lag 271/» vt. Doch nu deed zich weer een andere moeilykheid voor. De vaargeul, welke naar het dok leidde, was te ondiep en de „Tosari" kon het niet bereiken. Er zat toen niets anders op dan naar Na- gasaki door te stoomen en te trachten daar het schip te herstellen. Doch ook in die plaats stuitte men op den onwil der autoriteiten. In verband met de olie-lading mocht de boot niet in het dok worden opgenomen en zelfs werd de toegang tot de haven ontzegd. Het schip moest bui ten blijven liggen. Ten einde raad werd toen besloten naar Tien Tsin te gaan, daar de lading te lossen en vervolgens te trachten het schip zelf te herstellen. En zoo gebeurde. De olie-lading werd op de plaats van bestemming gelost. De resteerende lading werd naar het voor schip overgebracht, de schroef kwam boven water en de bemanning zette zelf de meege brachte, waarlooze schroefbladen op. De „Tosari" was weer gereed om met volle kracht door te stoomen. M ARINEBERICHTEN. De officier-machinist 3e kl. J. G. Blom is uit O.-Indië teruggekeerd en ter beschikking gesteld. De heer G. D. Maas, te Utrecht tot semi-arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bfi de zeemacht. De officier van administratie 2e kl. A. A. C. Bol Wordt uit Oost-Indië terugverwacht. Bij K. B. is met 31 Jan. a.s. de vice-admiraal W. C. J. Smit eervol ontheven van de betrekking van Commandant.der Marine te Middelburg, tevens Commandant der Stelling van de-Monden der Maas en der Schelde en deze betrekking tevens comman dant van de Monden der Maas en der Schelde, op gedragen aan den vice-admiraal H. W. G. van Bleyswük Ris. Bij K. B. is de kapt. ter zee C. D. de Haes, met 29 Jan., eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Koningin Emma, der Nederlanden", en dit bevel met dien datum opge dragen aan den kapt,-luit. ter zee W. Lam. Bfi K. B. zijn bij de Kon. mar.-res. bevorderd tot adelborst le kl. met 13 Jan., de buitengew- adelborsten J. Lagas, J. Goos, J. F. Willemse en F. W. Groot; met 1 Febr., de buitengew. adelborst M. J. van der Burgt. Bfi K. B. is met 15 Jan. aan de luit. ter zee bfi do Kon. mar.-res. P. van den Heuvel, J. Baron, J. Metz, G. P. Baum en B. C. van Walraven, op ver zoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve wegens meer dan twintig jaren dienst, dit, voor zoover betreft de heeren Baron en Metz, nnder toekenning van pensioen. i iS 21 Jan. aan den buitengew. luit. ter zee le kl. bfi de Kon. mar.-res. A. C. w. baron van Haersolte van den Doorn, op verzoek, eervol ontslag verleend uit.den dienst dier reserve. Haven te NieuwedieD. 18 Jan.: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Newcastle het Ned. s.s. Duivendrecht. Vertrokken naar Rotterdam het Ned. s.s. Stad Utrecht, gesleept door de Achilles en Assistent sleepbooten van Bureau Wijsmuller. YISSCHERIJBERI CHTEN. Burgerlijke Stand'van Helder van 1719 Januari. BEVALLEN. N. Kwast—Rasch, z.; G. W. de pnn P Blaauboer—Hopman, z.; t. G-ielmg Lont, d.; G. J. Heilbron—van Rinsui$, ,N' Koekebakker-van Til, z.; A. C.- Kwmko- wfil40 p00r' z'< f- C- SnelKikkert, z.; j. OVER?nFWNg,w: Gortzak—Gladpootjes, z. uvrhtDEDENW. van de Voorde, 6 mnd.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2