NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei Eerste Blad. No. 5196 DONDERDAG 22 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, buitenland. duitschland.- Gemeenteraad van Helder COURAItlT ABONNEMENTEN BI] VOORUITBETALING: I eldersche Q. per 3 mnd. f 1.40, franco per po«t f 1.60. Buitenland f 2.40 i ondagsblad 0.571/,, 0.65. „1.05' odeblad 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummers der Courant 4 et. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. rtiededeelingen (kolombr. als redacticmeele tokst) 60 ct. REDACTEUR-UITGEVER: C. DÈ BOER Jr., HELDERKIcInt advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4"regels 50ct.. elke regel meer 10 -r i x ct bij voorultb. (adres: Bur.v. d. bl. en metbr. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bureau KonjngstrflcU JntefC. I eletoon jUBew.-exempl. 3VsCt. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. De Opperste Raad. Men weel! nog niet hoe voortaan de confe rentie zal worden ingericht. Voorloopig gaan Lloyd G-eorge en Nitti naar huia toe. Lloyd George wilde gaarne, dat Clemenceau bleef, maar dit is natuurlijk onmogelijk. Men ver wacht, dat voortaan geen Opperste Raad meer zal bijeenkomen, maar een raad van ambassadeurs. Blijft de Opperste Raad daar entegen gehandhaafd, dan is het waarschijn lijk, dat daarin voor Frankrijk Poincaré zal aitting hebben. De conferentie wordt den laatsten tijd steeds meer gecritiseerd, omdat zij voor niets oplossingen vindt en vooral ten aanzien van Rusland de mefst grillige gedragslijn volgt. De rechtsche pers schimpt over de hervat ting van de handelsbetrekkingen met Rus land onder de bolsjewisten. De socialisten verheugen zich echter daarover als een begin van wijsheid. Geen Interventie In Rusland. In de kringen van de Brltsche delegatie te Parijs acht men het zeker, dat er geen plan nen bestaan tot het nemen van offensieve maatregelen tegen de Bolsjewiki noch van militairen noch van maritiemen aard, zoolang de Bolsjewiki de nabuurstaten niet bedrei gen. Tot dusver zijn slechts defensieve maat regelen getroffen ter verdediging der Brit- sche belangen. Tegen de uitlevering. Niet alleen in nationalistische kringen in Duitschland groeit de agitatie tegen de uit levering van „oorlogsmisdadigers'* aan de Entente, zelfs de democraten beginnen uit dit vaatje te tappen. Het bestuur van de af- deeling Maagdenburg van de Duitsche demp- cratische partij heeft een motie aangenomen tegen de uitlevering. En geëischt, dat de le den van deze partij uit de regeering zullen treden, indien het kabinet overgaat tot uit- 'leverrng. Zoo'n vaart zal het nu wel niet onmiddel lijk loopen, dat de democraten er een regee- ringscrisis voor op touw zetten. Maar toch bewijst dit bericht hoe de stemming is, zelfs in kringen, die niet chauvinistisch of natio nalistisch zijn. Het saldo van de staking. De Pruisische Staatsspoorweg heeft door de staking van tien dagen een verlies gele den van meer dan 900 millioen mark. Het loon door de stakers gederfd, bedraagt 60 millioen mark. Tengevolge van de staking zijn vele spoorwegarbeiders ontslagen. In het district Berlijn alleen 186. De sterke valst. De „Rhelnische Westfalische Zeitung" verneemt, dat de rijksregeering en de Prui sische regeering vast besloten zijn dit keer de onafhankelijke en communistische rust verstoringen, voor zoover deze tegen de wet telijke bepalingen lndruischen, met de groot ste gestrengheid te vervolgen en alle be schikbare machtsmiddelen toe te passen bij verdere pogingen de grondslagen van het rijk te ondermijnen door terrorisme en ge weld. De misdadige politici van de uiterste linkerzijde, die geweld toepassen, behoeven niet meer te rekenen op zwakke toegevend heid. Tegelijkertijd met eènige aanvoerders van de onafhankelijke partij en de voorzitter van den „Vollzugsrata Dëumig zijn ook enkele communistische aanvoerders gevangen ge nomen. FEUILLETON. Door HULBERT FOOTNER. 43) 1 .ij zulke gelegenheden was zij gewoon haar vader te komen helpen in de werkplaats, zoo- als zij het andere blokhuis aanduidden, maar de ovens Stonden nu reeds een week koud, want alle handen waren thans noodig om voldoende erta te delven, dat zij konden leven gedurende den tijd, dat de twee jongens naar de stad waren. Weliswaar was er nog een massa, wat Kitty had kunnen doen, als zij er zin toe had gehad, maar zij was' in een stemming om te droomen, en haar verdriet min of meer te koesteren. Zij had naar het graafwerk kunnen gaan om daar behulpzaam te zijn, maai- zij zag op tegen de plagerijen der mannen. Zij verliet het huis in de andere richting en volgde het pad, dat naar de rivier leidde. Bet eindigde bij een open plek, die reeds sinus onheuglijke tijden als kampeerplaats had gediend. In het midden was een gat om het vuur in aan te leggen, misschien datee rend van eeuwen geleden. Aan weerszijden waren stevige stammen in den grond gesla gen, en een dwarsbalk, die daarop rustte, was voorzien van houten haken tonverschil lende grootte. Daaraan konden de reizigers ™n vleesch ophangen om het te roosteren. oor zich had Kitty, staande naast de oude stookplaats, de effen, blauw-groene rivier, die zich in haar breedte uitstrekte tot den Communistische actie. In het Rijnsch-Westfaalsche Industriege bied poogden de communisten begin dezer week wederom een algemeene mijnwerkers- staking te doen uitbreken. 180.000 vlugschrif ten, aansporingen bevattende om het werk neer te leggen, werden in beslag genomen en talrijke communistische leiders gearres teerd. De regeering en de mijnwerkers. Naar men uit Essen meldt, heeft de re geering bij de onderhandelingen, die zij te Berlijn gevoerd heeft met de vertegenwoor digers van de vakvereenigingen der mijnwer kers geweigerd om over te gaan tot het in voeren van den zesurendag voor mijnwer kers. Zij verklaarde, dat dit onmogelijk wag; omdat het de vernietiging van de Duitsche industrie tengevolge zou hebben. Ook het voorstel van de vakvereenigingen om voor normale omstandigheden den zesurendag te erkennen, doch 7 uur te laten werken èn het 7e uur als overwerk te betalen, wees zij van de hand, daar zij vreesde, dat er dan onmid dellijk betoogingen zouden worden gericht tegen het verrichten van overwerk. De regee ring.hield dus vast aan den wettelijken ar beidstijd van zeven uur, doch keurde goed, dat voor 7 uur arbeids het loon van 71/» uur zal worden uitbetaald. Ook van de gevraagde verhooging van 16 Mark per dagtaak wilde de regeering niets weten. Zij is echter bereid een verhooging toe te staan van 8 k 10 mark, waardoor het gemiddeld dagloon tot 45 mark kan stijgen. Zilveren Duitsche munten. Naar aangekondigd wordt; zullen zeer bin nenkort alle zilveren muntstukken ingetrok ken worden. De Rijksbank heeft zich bereid verklaard deze munten thans reeds voor den prijs van het zilver, dat is ongeveer zes en een half maal de nominale waarde, in te koopen. ENGELAND. De Slnn Felners aan den gang. Woensdagochtend vroeg zijn pogtogeÉ aangewend om de politiestations vier mijlen buiten Thurles in het graafschap Tipperary op te blazen met dynamiet en de bezetting gevangen te nemen. De corresiwndent van de „Daily Chroni- cle" te Dublin verneemt nader, dat een ge wapende troep van 150 man met geweervuur den aanval ondernam. De weg was met hoo rnen gebarricadeerd. De politie bood krachtig tegenstand en vocht gedurende vier of vijf uur. Nadat de politie met politie-soldaten versterkt was, werden de aanvallers terug geslagen. Er vielen geen doodSh. BELGIE. Restitutie. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt, dat aan kunstvoorwerpen en meubelen voor een som van meer dan honderd millioen francs uit Duitschland is teruggehaald. Met de machines en de effecten beloopt de waarde van hetgeen teruggenomen is bijna twee én een half milliard francs. België is er aldus in geslaagd nog voor het van kracht worden van het vredesverdrag 70 terug te nemen van de totale waarde der voorwerpen, die door de Duitschers wer den meegevoerd HONGARIJE. Hongersnood dreigt. De Britsche missie te Boedapest bericht, dat de graanvoorraad 'nog slechts voor een dag toereikend is en dat de hongersnood voor de deur staat RUSLAND. De kroon van den Czaar. Uit Warschau wordt gemeld, dat, in ver band met een gerucht, dat de Bolsjewiki de voet van den berg tegenover haar, en aan haar linkerhand huwde zich het heldere beekje aan de donkerder wateren van den breeden, statig voortvloeienden stroom. Dichter naar de rivier toe strekte zich een smalle strook van fijn gekorreld geel zand uit, daar in den loop -der tijden bij hoogen waterstand achtergelaten. Gedeeltelijk' nog op het zand getrokken, lag daar een kano. De Sholto's sleepten hun twee bootjes steed# het beekje in, wahr zij ze onder struikgewas verborgen; deze echter moest in-orde ge maakt worden voor de reis van den volgen den dag. Natuurlijk was het de zorgelooze Bill, die haar zoo maar had.laten liggen zon der haar vast te binden, niet er aan denkend, dat de rivier bij warm weer vaak plotseling wies. Kitty stapte in de kano, ging achterin zit ten, en liet het water door haar vingers glij den, terwijl zij haar gedachten spon en haar droomen weefde. Ofschoon onbewust, had Bill haar de werkelijke oorzaak van haar ontevredenheid geopenbaard en zij voelde zich in verwarring gebracht en beschaamd. Ja, het was waar, dat zij naar het gezelschap van een jongen man verlangde! Ze was nu twintig jaar oud; haar broeders moesten plagend toegeven, dat zij er niet uitzag als een vogelverschrikster, en nog nooit had zij omgegaan met een jongen man van haar leeftijd! En wat nog erger was: binnen een kring van eenige honderden mijlen was er geen te vinden ook althans geen blanke, en tot de feitelijke gevangenschap, waarin zij zich thans bevond, was zij zeker minstens nog wel een jaar gedoemd. Als zij twee-en- twintig was, zou zij oud zijn. Maar langzamerhand begon de liefelijke namiddag zijn invloed op haar te doen gel- kronen en insignes van den ex-tsaar van Rus land, Nicolaas II, van Krakau naar Warschau hadden vervoerd, de politie een huiszoeking heeft gedaan bij dr. Schwartz. Bij dezen wer den een gouden kroon, een diadeem en een paar schoenen, met juWeelen bezet, geyon- den. De dokter gaf ontwijkende antwoorden op de tot hem gerichte vragen omtrent 4eze juweelen. - De strijd In Znld-Rnsland. De Oekrainsche opstandelingen, die het geheele gouvernement Cherson en Tauris van Denikin's troepen hebben gezuiverd, zijn nu ook met de bolsjewiki slaags geraakt. Er ontwikkelen zich groote gevechten bij A-postolons en bij Nikopol en Melitopoi. In een proclamatie zeggen de opstande lingen, dat zij de wapenen niet zullen neer leggen, voor zij de Ocktraine van vreemde indringers hebben bevrijd. Vergadering van Maandag 19 Januari. (Vervolg). Begonnen wordt thans aan de artikelen, en wel allereerst Waterleiding. De belangrijkste discussies zullen wij hier uit vermelden. Bij den post Aandeel salaris Comptabiliteit A 10.000.merkt de heer G r u n w*a 1 d op, dat dit bedrag even groot is als de ge raamde winst. Deze laatste was vroeger niet zoo hoog. De Voorzitter zegt, dat uit deze be grooting nog niets omtrent de O. B. is op te maken. Dat komt pas een volgend jaar. De heer Grunwald maakt ook bezwaar een post salaris verificateur op de begrooting te brengen. De verificateur is een secretarie- ambtenaar, en zijn salaris hoort op de algem. onkosten. Op die marier krijgen we geeif beeld van hetgeen zoo'n ambtenaar verdient. De Voorzitter antwoordt, dat deze kosten toch op de bedrijven moeten komen, ook vroeger geschiedde, 3 at. Dit is*nu juist het goede van de Centr. Boekhouding, men krijgt een juist inzicht in den toestand. De heer Staalman bepleit de aanschaf fing van andere beweegkracht dan gas «voor de motoren. Het eerste jaar zal dit nog geen besparing geven, maar op den duur wel. Spr. heeft met den directeur der marinewerf ge sproken, die ook voorstander was van andere beweegkracht en deze een bezuiniging noemde. De V'o orzitter merkt op, dat de instal latie duur is, en de Witte Bioscoop, die aan vankelijk een zuiggasmotor had, hiermede is geëindigd. De begrooting wordt vervolgens vastge steld 162.436.67V>). Gasfabriek. De heer B o r k e r t verzoekt om een nieu we gasprijsregeling bij afzonderlijke veror dening vast te stellen. Het College neemt dit voorstel over. De heer Borkert ver zoekt verder te breken met het stelsel om oude lieden als lantaarnopstekers aan te stel len en wil vacatures doen vervullen door personeel der gasfabriek. De Voorz.'ant woordt, dat binnenkort automatische ontste kers zullen worden aangebracht in afwach ting van de electrificeering. De heer Staalman vraagt om over^j- ging van den staat winsten' verlies der am- monium-sulfaatf abriek. T>q Voorzitter zegt die toe. De heer Staalman vraagt voorts, waar om voor muntgas een kleine post is ge raamd, terwijl veel is uitgegeven. DeV oo r- den, en Mie onrustige gedachten vervloeiden onmerkbaar tot lokkende, bekorende dag- droomen. Zij lag op den* bodem van de boot voor zich te staren, het hoofd rustend op den eenen arm, de andere in het water afhangend ovei het dolboord. Stroomopwaarts richtten zich haar blikken. „Hij zal de rivier afko men," droomde zij. „Misschien js hij op dit oogenblik juist de groote bocht om. Ik zou niet eens zoo erg verrast zijn. Maar als hij nu eens komt en ik ben er niet, en hij vaart voorbij! Neen, dat is niet mogelijk! Als hij de rechte is, zal een geheimzinnige kracht hem recht naar mij heen leiden. Hoe zou hij er uit zien? Lang en slank, met stevige, sterke aripen en een wonderlijk licht in zijn oogen. Hij zal ook niet verbaasd zijn, mij te zien. Hij zal zeggen: „Ik heb je gevonden." En ik zal eenvoudig antwoorden: „Ik heb je gewacht," en dan zal alles goed zijn." En zooals het meestal in dag-droomen gaat, begon Kitty langzamerhand den draad van het mooie verhaal te verliezen: het eene beeld verdrong als vanzelf het andere, zonder dat haar fantasie zich moeite gaf, ze op te roepen. Zij beklom de hooge, steile hellingen Van den Milburn, hand aan hand met den iiftm harer verbeelding, omhoog in de prik kelende, ijle lucht! Dan op eens weer, wan delden zij samen in de drukke straten van de groote stad, zij stonden stil voor een der prachtige winkel-étalages, als was zij dit zoo eiken dag gewend. Zij liepen tusschen etode- looze rijen zijden japonnen, die allé haar toe behoorden, maar zij kon maar niet uitmaken, welke haar het best beviel, en ze was erg verdrietig. Toen zei hij: „Kijk maar niet boos, ik heb een bootje, waarmee wij weer naar den Milburn kunnen varen." Zij ant woordde: „We kunnen nooit tegen den stroom zltter acht het verstandig niet meer te ramen dan men denkt noodig tó hebben. Er zijn nog voorraden ook. De begrooting wordt vastgesteld 1.012.087.52). Reiniging. De heer Staalman bespreekt het ge raamd tekort van 20.000. Waarom werpt men vodden e.d. niet in zee? Er moet natuur lijk een pont voor worden aangeschaft, doch het is niet zoo duur als thans de dienst is. Ook bepleit spr. de aanschaffing van auto's inplaats van paarden. De heer Verstegen zegt, dat de zaak bij het college in overweging zal worden ge nomen. Echter moet een heele dienst worden ingericht. Aangenomen, 129.643.98). Grondbedrijf. 61.723.57) aangenomen. Gezondheidscommissie. 1.423.06). Aangenomen. Ziekenhuis. De heer van Breda merkt op, dat de uitbreiding van het personeel ge#cn verband houdt met den 8-urigen werkdag. Deze uit breiding was toch noodig geworden. De heer He ij blok bepleit verbetering wat betreft de wachtgelegenheid aan de ba- yak voor besmettelijke ziekten. Die toestand xs thans zeer primitief. Zal onder de oogen worden gezien. -De heer Zondervan vraagt naar de verordening. Is nog bij Ged. Staten. De heer Bok hoopt, dat de 8-urige werkdag spoedig wordt ingevoerd. D© he^r van Breda zegt, dat er geen personeel voor te vinden is. De begrooting wordt aangenomen. (Ontv. 14.000.—, uitgaven 35.446.—). BurgerlQk Armbestuur. De heer Boogaard vraagt of iets gedaan is voor de werklooze arbeiders, die buiten de werkloozenkassen vallen. De heer Adriaanse antwoordt, dat door het Burg. Armbestuur nog geene stap pen zijn gedaan. De Anhenxaad moet eerst wofden gehoord en heeft de zaak in onder zoek. De heer Bok vraagt tot wien de werke- loozen zich moeten wenden? Er zijn bij spr. een 50 tal geweest, die geen stuk brood in huis hadden buiten hun schuld. De heer Staalman had van den Wet houder een duidelijk antwoord verwacht. Het is volkomen juist, wat de heer Bok zegt en de toestand mag geen dag langer besten digd. Een deel werkeloozen is geholpen. Maar dit zijn ongeorganiseerden, en het spijt spr., dat niet met meer spoed gewerkt wordt aan de circulaire van 21 Oot. Hóewei spr. op het standpunt staat, dat iedere werkman de plicht heeft zich bij eene organisatie aan te sluiten, gaat het z.i. te ver, dat men de niet aangeslotenen thans aan den honger prijs wil geven. De heer Adriaanse vindt het Jammer, dat de heer Staalman er spr. niet over ge sproken heeft, dan ware spr. voorbereid ge weest. De huidige werkeloosheid valt niet onder het armwezen. De heer Verstegen antwoordt den heer Staalman, dat rekening is gehouden met de circulaire van 21 Ootober. Maar daar in wordt uitdrukkelijk het verschil omschre ven tusschen georganlseerden en ongeorga niseerden, en niet aan georganiseerden al- Jeen is steun voorgeschreven, maar alleen een groep 60-jarigen, die door de werkeloo- zenkassen niet kunnen worden geholpen en nog geen ouderdomsrente trekken', is uitge sloten. Spr. vindt de wijze van doen des hee- ren Staalman onverantwoordelijk, die ook de ongeorganiseerden wil helpdn, terwijl die 'uitdrukkelijk zijn uitgesloten. Daardoor wordt de vakorganisatie aangerand en de op," maar het kon haar eigenlijk niets sche len. En dan dansten zij weer op de tonen eener heerlijke muziek, die uit een rij hoo rnen scheen te komen als uit de pijpen van een orgel. Met een diepen zucht rekte Kitty zich be haaglijk uit, en staakte het droomen. Als toen een jonge man daar langs gekomen was, en haar zoo gezien had, haar hoofd op haar ge bogen arm, de oogen half geloken, en een droomerigen glimlach spelend om de hoeken van. haar mond, was hij daarna zeker niet meer dezelfde geweest. Zij ontwaakte even kalm, als zij eerst in slaap gevallen was, en lag eenigen tijd stil omhoog te staren in de heldere lucht, waar van het teere blauw niet veranderd was ter wijl zij sliep. Langzamerhand drong het tot hadr door, dat zo iets miste: het was de kla terende stem van het Milburh-beekje, die nooit zweeg. Op hetzelfde oogenblik voelde zij, dat de kano zachtjes heen en weer wie gelde. Een onbestemde vrees beklemde haar. Snel ging zij overeind zitten. Een vreeselijke schrik snoerde haar de keel toe. Zij dreef voort, midden in den stroom. De Milburn was verdwenen en ook de nog vertrouwder kalksteenvorm van den Stanhopo, tegenover hun kamp. Bergen, waarvan zij de omtrekken niet kende, oevers die haar vreemd waren, schoven langzaam voorbij. Haar oogen doorzochten snel de kano: er bevond zich geen pagaai in niets! De opkrullende, groenachtige golfjes schenen haar valsch toe te lachen, als met fekerheid wachtend op hun prooi Doodsangst ver iainde haar leden. Maar erger nog zou komen. Met een vaart ging zij een bocht om; daar zag zij plotseling in de verte, stroomafwaarts de golven der gemeente zou de hooge contributie voor deze klaploopers betalen. De heer Staalman meent, dat de ge meente, die eenderde bijdraagt van de uit- keering aan werkeloozen, aan die ongeor ganiseerden ook wel dat derde deel kan geven. De heer Bok heeft nog altijd geen ant woord op zijn vraag. Straks komen die men- schen weer bij hem aan de deur en wat moet hij hen dan zeggen? Dè heer Verstegen: Zij die een wer- keloozenkas in voorbereiding hebben, zul len binnenkort worden geholpen. Ongeor ganiseerden hooren bij het Burgerlijk Arm bestuur thuis. Als ze zonder brood zitten, dient onmiddellijk te worden ingegrepen. De heer van Os: Maar dan alsjeblieft niet naar den Armenraad, want dan wordt het volgend jaar eer ze geholpen worden. De heer Adriaanse zegt, dat het arm bestuur onmiddellijk bijeen kan worden ge roepen om in te grijpen. De begrooting wordt aangenomen. 37.753.05Vj). Weeshuis. De heer Staalman heeft in de secties .gevraagd welke rechten de gemeente heeft tegenover deze stichting. Het is te gek, dat voor eene insteling als deze de juiste ver houding zoek is. Ook zou spr. gaarne weten of de tijd geschikt is voor gezinsverpleging. Spr. weet uit ervaring, dat bij goede keuze der pleegouders deze verpleging de voorkeur verdient boven gestichtsverplegtog. De heer Adriaanse zal gaarne aan een onderzoek in deze richting medewerken. Ge zinsverpleging is echter van allerlei plaat selijke toestanden afhankelijk. Het college van regenten is niet afkeerig .van eene proef neming. De begrooting wordt vervolgens aangeno men. 21.500.—). Levcnsmlddelenbedrjjf. Op eene opmerking om dit onder de secre tarie te brengen, antwoordt de heer Ver stegen, dat het bedrijf in liquidatie ver keert. Aangenomen, 25000.(Memorie- post). Commissie van advies voor de Werkloos heidsverzekering 1920. (J1270.Aangenomen. Armenraad. De heer Zondervan vraagt stemming. Gevraagd naar de motiveering hiervoor, ant woordt spr., dat de Armenraad geen gevolg geeft aan de in het alg. rapport geuite wen- schen. De heer Adriaanse zegt, dat in 1918 en '19 de bedragen zijn toegestaan. De Raad kan thans het instituut niet inkrimpen. De heer Zon dervan meent, dat afstem ming wel degelijk tengevolge zal hebben, dat met 's Raads wenschen rekening wordt ge houden. De heer V a n O s: Voor zoover de Armen-, raad adviseerend werkt, kan hij nuttig zijn, maar hij moet zich niet opwerpen als arm bezoeker. Zooveel nut werpt het instituut niet af. Dan blijft hij het struikelblok voor de Armbesturen en doet meer kwaad dan goed. Spr. wil te gelegener tijd aan de Re geering verzoeken bij eene volgende vaca ture den secretaris van het Armbestuur tevens secretaris van den Armenraad te maken, dan is er één centraal punt. In Zaan dam geschiedt het ook aldus. De heer G r u n w a 1 d beaamt de bezwaren tegen het instituut geuit. Maar het verwer pen der begrooting is slechts een platonische uitspraak, die alleen de begrooting ophoudt. Laten we den weg inslaan, die den heer Van Os aangeeft. De andere i» te lang en te bu- seaucratisch. Wij kunnen dan tevens opmer ken, <jat de Armenraad maar doet wat hij wil. rivier steigeren als witte paarden in den zon neschijn. Langs de geheele rivi.er keek uien onwillekeurigernstig, wanneer men den naam noemde der Grumbler-stroomversnel- lingen. Ais gebiologeerd, staarde zij in de verte. Zoo lachend en lokkend, zoo zonnig en schoo# scheen de rivier. Zij kon niet ge- looven, dat daar het einde van alles kon zyn; ja de golven daar beneden, leken slechts een uitbundig spel te spelenl En zij zelf, twintig jaar, en vol levensverlangen het kon niet mogelijk zijnl Doch' de steeds krachtiger wordende stem die zij naderde, waarschuwde haar, dat daar de Dood beidde, wachtend met vreeselijke zekerheid. En niets zou haar steeds snelleren voortgang tusschen de groene oevers kunnen stuiten. Zij moest met de handen in den schoot zitten, en het nader zien komen, schrede voor schrede. Kitty's eigen teerheid en gevoelige natuur kwamen haar te hulp. Een dergelijk schrik beeld kon zij niet verdragen. Haar oogen werden onnatuurlijk groot: zij snakte naar adem en zeeg neer óp den bodem van de kano. Toen zij haar bewustzijn herkreeg, en de oogen weer opsloeg, zag zij een haar onbe kend, donker gelaat over zich heengebogen. Zij lag op den grond, op den rivieroever. Het gebrul der watervallen scheen de luclit te vervullen. Een zachte, innig-blijde glimlach kwam op dat gelaat, toen Kitty de oogen weer opende. Ofschoon zij geen duidelijke voorstelling nog had van hetgeen gebeurd was, voelde zij zich gerust. Het was een meisje, dat bij haar was, niet veel ouder dan zij zelf. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1