NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei Eerste Blad. Da economische commissie. No. 5199 DONDERDAG 29 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING! Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57- 0.65. „1.05 Modeblad 0.951.05. 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact) cm eelt tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/j ct- Adv. op bep. aangew. pl, worden 25 °/o hooger berekend. IL Wie nagaat wat deze Commissie sinds hare oprichting in 3917 heeft gedaan, zal aller minst kunnen zeggen, dat de leden der Com missie zelf of schrijver dezes daarover zóó sitbundig tevreden kunnen zijn. Maar daar uit zal tevens blijken, hoe ontzaglijk moeilijk de opgedragen taak is. Tevens zou het in zicht omtrent die taak bij de Heldersche be volking allicht wat verruimd moeten worden Het is ons n.L voorgekomen, dat aan dit Inzicht nogal eens Iets ontbrak. Er zijn er geweest, die meenden, dat, Indien zij een of ander ongemak hadden opgedaan de verdere voorkoming daarvan aan de Eco nomische Commissie was. „Waarvoor hebben we een Economische Commissie?" zoo heette het smalend, toen de Huisduinerweg onbegaanbaar was. Ieder, die dacht, dat er ergens iets verkeert was, kon op deze manier meenen, dat deze Commissie het middel voor alle kwalen is. De Commissie is echter niet meer dan een van onderzoek. Leiden de resultaten van dat onderzoek tot voorstellen, dan adviseert zij het Gemeentebestuur. Het onderzoek, omvat nu In t algemeen deze vraag, op welke wijze kan Den Helder economisch vooruit worden gebraeht. Welke natuurlijke hulpbronnen bezit de gemeente daartoe «n op welkq wijze zijn die te be nutten? Zij was daarbij al» vanzelf gedwongen, t& kening te houden met de zeer veranderde en m.L verbeterde positie, die Den Helder straks gaat innemen, als de afsluitdijk van Wieringen naar Piaam wordt gelegd en daarmede de daarover geprojecteerde spoor weg, en wanneer de Wieringerpolder is drooggemaakt. Ook de uitnemende studie van onzen vroe- geren plaatsgenoot, den heer Saunders, over de economische positie van Den Helder gaat van dat standpunt uit. Een werkje, dat in Den Helder zelf nog veel te weinig wordt ge lezen! Den Helder bezit een mooi strand met een bijzonder duinlandschap. Hulsduinen was bi, de toenemende behoefte aan badhuisruimte aangewezen, een belangrijke badplaats te worden, Er mocht echter op grond van de Kringen- wet niet gebouwd worden, terwijl ook in Den Helder zelf het Hotelwezen vèr beneden de behoeften is, die dan zouden zijn te vervullen Voorts ontbrak een snelle, gemakkelijke verbinding tusschen beide, deelen der ge meente. Onze Gemeente bezit verder een goede, Ijsvrije haven, maar die ia zóó geheel alleen als oorlogshaven ingericht, dat zonder groote en kostbare uitbreidingswerken niet» met die haven te doen is. Gm echter een haven te exploiteeren, moet er vaart op zijn. CTi om vaart te krijgen, moet er iets te vervoeren zijn. Den Helder met weinig of geen achterland bezit die voorwaarden tot nu toe niet. De voordeelen van een haven moeten vooral hierin bestaan, dat de schepen zelf de goe deren bijna ter plaatsè brengen, althans zoo min mogelijk spoorwegvervoer noodig ia Dat in verband met dit alles Harlingen met haar steeds veranderde haven .en toegangen wel buitenlandsch© vaart heeft en b.v. de grondstoffen voor onze Twentsche nijverheid ontvangt, en wij hier niet, ia in het geheel niet vreemd. Tot vestiging van industrie moeten er goede verbindingen te land en ta water zijn om de grondstoffen «nel en gemakkelijk aan te voeren en het product even gemakkelijk te verzenden. Elke industrie stelt bovendien haar, bijzondere eischen.1) Dat wij ook hier Door HULBERT FOOTNER. 40) „Ik kan niet zeggen, dat je erg dankbaar bent, zeide Ritty zij voelde tranen in haar oogen opwellen. „Ik vertel je toch, dat zij mijn leven heeft gered." „Je hebt ons nog niets verteld," merkte haar vader op. „Wie is zij?" „Annie Crossfox." „Ik zag haar nog eveij," zeide BUI. „Ze ziet er machtig goed uit! Ik begrijp niet, waarom ze niet even wachten kon, dat we haar be dankten." Kitty keek hem'scherp aan, en zag een vreemd, fel, begeerig licht in zijn oogen. Plotseling voelde zij, wat misschien wel de reden was geweest van, Nahnya's plotseling verdwijnen. ..Zij zal de boot komen terug brengen in ons kamp," antwoordde zij rustig. „Ze heeft het me beloofd zoodra ze haar eigen boot kan gaan balen!" „Maar aan zijn Dick en ik weg!" mompelde BilL „Als wij zoo'n aardig buurmeisje heb ben, wil ik daar wel eens kennis Kitty viel hem in de rede. „Zij heeft mij het leven gered," herhaalde zij nog eens, hem doordringend aanziend. „En zij is eer vrien din van mij." ..Nu, wat zou dat?" zeide BiU met een groo' vertoon van onschuld. Hij keek zyn zuster Jn het nadeel zijn, is zonder meer duidelijk. Zoo doorgaande, zouden wij dus zelf niet overtuigd blijken van de nuttigheid onzer Economische Commissie. Maar die dat denkt, heeft het preciea mis. Trots we die moeilijkheden zien en erkennen en er ons voortdurend rekenschap van geven, zijn wij overtuigd, dat de Commissie er moet zijn en dat zij op den duur zal blijken, voor onze Gemeente nuttige resultaten te hebben verkregen. Men behoeft het reeds aangehaalde boekje van den heer Saunders maar te lezen, om direct te weten, dat, wat niet is, hier kankomen. Als Huisduinen om allerlei redenen nog geen badplaats is of kan zijn, dan wil dat niet zeggen, dat, gezien de behoefte, er niet op andere wijze iets te doen is. En ook niet, dat de oorzaken, die de ontwikkeling belem meren, niet kunnen worden opgeheven. Daarnaar te zoeken is het werk der Eoono mische Commissie. Als onze haven als koopvaardijhaven niet bruikbaar is, en er geen stoomvaartlijnen zijn die er op varen, is het de taak dier Commis sie, de voorwaarden te onderzoeken waaraan een haven moet voldoen en wat er noodig is, om vaart te krijgen. En als er thans geen industrie is, zal hei; ook de taak der Commissie zijn te onderzoe ken, welk soort industrieën hier zouden kun nen bloeien, wat hen thans weerhoudt en wat er dus noodig is, om de bestaande belem meringen op te heffen. De heer Saunders wijst reeds op het niet- onbelangrijke landbouwgebied bezuiden Den Helder. Als de Wieringerpolder er is, bezit ten wij zelfs een zeer belangrijk achterland en is er voor handel en industrie vanzelf plaats. Het gemeentebestuur is door het bestaan der Commissie vanzelf al bij voortduring waakzaam, om in elk voorkomend geval reke ning met nieuwe toestanden te houden. Het nieuwe uitbreidingsplan, het grond bedrijf, het bouwen der muziektent, het Be vorderen van muziek-uitvoeringen, de be- bossching dér „Donkere Duinen", het opne men van een welstandsbepaling in de Bouw en Woningverordening') en de electrificatie, zijn gaarvan de sprekende bewijzen. Laat men (fus nüt al te veel op de geld sommen letten, die de gemeente daarin steekt, want als we werkelijk wat van de gemeente willen maken, dan zul. len er nog veel grooter© offers noodig zijn. Het is nu maar de" vraag, wat de Helder sche burgerij zelf wiL Wil zij doorgaan in de Jan Saliegeest van tot nu toe met het altijd en eeuwige: „dat kan hier toch niet" op de lippen, dan komt er niets van. Wil zij vooruit, heeft zij met ons vertrouwen in de toekomst, dan zal zij bereid zijn, offers te brengen en risico te staan, zoo als nu eenmaal aan 't doen van groote zaken vast zit. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat nu de Gemeente maar raak moet gaan doen. Juist het bestaan der Economische Com missie bewijst, dat men voorzichtig is. Maar wat gebeuren moet, ook al kost het tijdelijk geld, dat moet niet worden nagela ten, alleen omdat men er verlies van ducht. Want wacöt men er mee, dan zal juist in dezen tijd dat verlies eer stijgen dan dalen. We doelen hier op het grondbedrijf en de elektrificatie. Wil men de ertad klaar hebben, als dit noo dig is, dan moet de Gemeente zelf het grond vraagstuk beheerschen en zelf dus een over wegend grondbezitter zijn. Ook zal dan de electrificatie geheel een feit moeten zijn. De verliezen van nu, worden later zonder ©eni gen twijfel weer ruim ingehaald. Voorts gaat het er maar om, relatiën te krijgen. In zooverre behoort 't tot de taak der Economische Commissie, reclame te maken, al is die reclame van ©enigszins anderen aard, dan de sprekers er over in den Raad wel bedoelden. aan en zag iets in haar oogen, dat hij tevoren daar nooit gekend had het weten. Hij sloeg zijn blikken neer en bloosde. Bill was nog onbedorven. HOOFDSTUK XVIL Het verhoorde gebed. Kitty stond doeken te strijken in de keu ken van het blokhuis, dat/haar en den ande ren tot woonhuiiPdiende. Reeds vier dagen was zij nu met haar vader alleen in het kamp. In dien tijd had het zwaar geregend, en het groen van het Milburnravijn soheen opnieuw gepolijst en verguld te zijn. De deur van het blokhuis stond open en een eenzame, groote vlieg zoemde heen en weer over den drempel, als kon zij het niet met zichzelf eens worden, wat zij nu eigenlijk liever had: zonneschijn of schaduw. Terwijl Kitty het strijkijzer heen en weer bewoog, was haar hoofd vervuld met meisjes gedachten, die een onderwerp even als stree- lend kunnen aanraken gelijk een vlinder, om ook licht en snel als deze, weer er van weg te fladderen. Sedert zif dat vreemde, felle licht in Bill's oogen had gezien, toen hij over het donkere meisje sprak, was de vredige rust uit Kitty's geest verdwenen. Zij dacht thans aan de verhouding tusschen man en vrouw. •„Annie weet er veel meer van" klonk het steeds in haar hoofd. „Ik wilde, dat ze het mij maar vertelde. Ik moet het weten! daar waarom wil ik weten wat leelijk is? Maar het is niet leelijk, maar ook niet mooi; het is mooi en leelijk door elkaar. Mannen in geen heiligen. Zoo zie je ze alleen maar droomen. En ik zou in werkelijkheid Het verkrijgen van relatiën, het de aan dacht vestigen van personen op onze plaats en het pogen, om zich bij onze gemeente te interesseeren, geschiedt nu eenmaal niet met advertentiën en aanplakbiljetten. Ook hier zal trouwens veel afhangen van de offers, die de gemeente zich tijdelijk zal willen getroosten. Hoe belangrijk en op den duur omvangrijk deze taak nu ook is, hoe weinig tevreden de Commissie zelf ook moet zijn over hetgeen zij tot nog toe heeft kunnen doen en hoezeer dus overtuigd, dat de werkwijze meer zal moeten worden gesystematiseerd, waartoe dan ook reeds maatregelen in overweging zijn, we kunnen het niet eens zijn met hen, die meenen, dat thans de tijd reeds gekomen is, die zaak in 't groot op te zetten. Een behoorlijk gesalarieerd ambtenaar met een eigen dienst klinkt erg voornaam, maar dan moet men toch beter dan tot nu toe we ten, wat zoo'n dienst en zoo'n ambtenaar eigenlijk moet uitvoeren. Gaat men nu reeds tot de instelling van zoo'n dienst over, dan geeft men een hoop geld uit en kweekt alleen iemand, die bij ge brek aan beter, omdat hij zijn salaris toch verdienen moet, nog meer geld uitgeeft. En zonder veel nut. De tijd voor zulk een dienst met een eigen Chef komt ongetwijfeld, maar de Economi sche Oommissie zal die zelf voorbereiden en daarna zelf kunnen verdwijnen. De Commissie zelf zal dus thans wel d i e maatregelen treffen, welke noodig zijn en de 1500.subsidie uitgetrokken voor dat doel, zijn voorshands daarvoor voldoende. Wij hebben in ons tweede artikel nu feite lijk aangegeven, wat pas als slot was bedoeld en aangekondigd. In een slotartikel zullen wij nu nog geven wat als nummer twee was bedoeld, n.1. wat de Commissie tot nu toe 'deed, waaruit dan vanzelf is af te leiden, hoe het werk en de toekomst daarvan zich reeds beginnen af te teekenen. Helder, 25-1—20. M. Er ia hier gedacht; dat het Hoogovenbedrijf hier zou zijn te vestigen. Zulk een bedrijf ge bruikt echter evenveel zoet water als onze plaats in haar geheel. Alleen op groad daarvan zou dus Den Helder al uitgesloten zijn. Zoodat ook het uiterlijk aanzien van een ge bouw wordt beoordeeld n moet worden goedge keurd. (Wordt vervolgd). BUITENLAND. De Turken blijven In Europa. Naar „de Sun" uit Parijs verneemt zijn de Geallieerden overeengekomen, den Tur ken te veroorloven in Europa te blijven. Dit beteekent dus, dat Konstantinopel de zetel van de Turksche regeering en van het chalifaat blijft. DÜITSCHLAND. De aanslag op Erzberger. Het „Achfc-Uhr-Abendblatt" deelt mede, dat het Erzberger aanmerkelijk minder goed gaat. Uit het Röntgenonderzoek, dat met hulp van professor Hildebrandt door den huisdokter dr. Plesch werd ingesteld bleek, dat de kogel een gedeelte van het sleutelbeen .verpletterde. De wond- is uiter mate pijnlijk, zoodat er voor het oogenblik van een operatie geen sprake kan zijn. Erzberger voelt zich op 'het oogenblik zon der koorts, maar is zeer zwak. De krooneigendommen. Over het wetsontwerp, dat de onderhan delingen tusschen den Pruisischen staat en de krooneigendommen regelt, verneemt het ,3»rl. Tageblatt" o.a., dat men overeenge komen is de rente van 21/» millioen Thaler, die het Koningshuis reeds meer dan 100 ook geen man willen hebben, die zoo vreese- lijk braaf was. Je moet nooit zoo heelemaal zeker van hem wezen een zweempje ge vaar moet er bij zijn." Kitty bloosde en keek schuldbewust om zich heen, als vreesde zij, dat iemand die schandelijke gedachte had kunnen beluiste ren. Zij klemde de lippen opeen, en ging weer aan 't strijken. „Wat ben ik nog onnoozel," dacht zij. „An nie weet veel meer dan ik. Kwam ze maar eens hierl" Kitty's gedachtenloop werd plotseling on derbroken door het geluid van voetetappen om het blokhuia Zwaar en ongewoon klonken zij, zoodat zij onwillekeurig luide naar buiten riep: „Bent u daar, vader?" Er kwam geen antwoord. Zij liep om de strijkplank heen, teneinde een onderzoek in te stellen. Op hetzelfde oogenblik verscheen in de deuropening de donkere gestalte van een vreemdeling, in wiens treurige, jammer lijke figuur men slechte de schim van een man had kunnen herkennen. Een oogenblik bleef hij zoo staan, toen sloeg hij neer voor Kitty's voeten. Eén arm was naar haar uit gestrekt als in smeeking; de andere lag onder hem dubbelgevouwen. Kitty gaf een gil van schrik en stond aan den grond genageld. De man bewoog zich niet. Hij had geen geluid gegeven, toen hij ineenzeeg. Jim Sholto kwam doodsbleek van de werkplaats aangerend. Hij struikelde bijna over het lichaam, dat voor den drempel lag, en stond, als zijn dochter, gelijk versteend. Hij herstelde zich echter spoedig, dank zij zijn stalen zenuwen. Hij knielde bij den man neer. „Help mij even hem om te draaien, kind," zei hij rustig. jaar geniet, te laten bestaan. De negen en twintig kfoondotaties van 10 millioen Mark jaarlijks zullen vervallen. Een schadeloos stelling van 100 millioen Mark ineens wordt aan het Pruisische koningshuis toe gekend als vergoeding voor het verlies aan onroerend bezit. Twee klassen. Berlijn, 20 Jan. De Wurtembesrgsche spoorwegen gaan binnenkort aan het rijk over en in verband daarmee deelt de pre sident der Wurtembergsche staatsspoorwe gen mede, dat er voortaan slechts twee klassen zullen zijn, één met bekleede en één met houten banken. Dit zal dus gelden voor het geheele rijk. Het sluiten van spoorwegwerkplaatgen. De Rijksminister van spoorwegen heeft, in overleg met rijks- en staatsregeering, be sloten dertien spoorwegwerkplaatsen te sluiten en de arbeiders te ontslaan. Dit ge schiedde om de volgende redenen: Het spoorwegbestuur heeft, onder den druk van de demobilisatievoorschriften, het aantal arbeiders verhoogd van 70.300 tot 160.000. Niettegenstaande deze verhooging waren de prefaties in de werkplaatsen niet voldoend© •om voor de noodzakelijke repa raties te. zorgen. Het aantal bruikbare loco motieven 'daalde niettegenstaande de nieuwe, aie in dienst werden genomen van 13.200 tot 12.600, Het percentage der te repareeren locomotieven steeg van 38 tot 48. De prestaties zijn met 60 pet. vermin derd. De werkplaats te Nied, bij Keulen, presteert met 2770 werklieden thans net zooveel als Betzdorf met 1000. In den zomer an .1919 werden per week gemiddeld 750 locomotieven gerepareerd, in November 665, in t>eoember 520. Geen middel is on beproefd gelaten de werklieden tot faeer ijver te prikkelen. Doch tevergeefs. En daarom worden de 13 werkplaatsen geslo ten, waar de geest het slechtst was. Deze zullen niet heropend worden voor de arbei ders toegestemd hebben in het stukloon. Zwarte pokken. Te Bochem (Westf.) zijn verschillende ge vallen van 'zwarte pokken geconstateerd, die vermoedelijk door een Italiaansche vrouw waren overgebracht. OOSTENRIJK. De nood te Weenen. Te Weenen blijft de hongersnood nijpen. Vrijdag van de vorige week hebben 70.000 menschen den geheelen nacht voor de markthallen gewacht om er 's ochtends bij te zijn als de verkoop van gezouten vleesch begon. Elk zou een rantsoen van een half pond kunnen krijgen. Het vleesch zegt Reuter's correspondent was van minder waardige kwaliteit en nauwelijks geschikt voor menschelijk voedsel. l ZWEDEN. Uitsluiting. Te Stockholm is Maandag een groote uit sluiting van werklieden in de machine- en ijzernijverheid begonnen, waarbij 92.000 arbeiders betrokken zijn. De vakvereenigingen hadden Zondag ge weigerd zich te gedragen naar den raad van de bemiddelingscommissie, om Maan dag weer aan het werk te gaan om de werk gevers te nopen, de uitsluiting niet door te laten gaan en een verzoening te bevorderen VEREENIGDE STATEN. Leerplicht, De Senaat heeft de „Americanisatie"-wet van Kenyon aangenomen, waarbij alle in woners van de V. S. tusschen 16 en 21 jaar, indien zij lichamelijk en geestelijk daartoe in staat zijn eii alle vreemdelingen tusschen, 16 en 45 jaar, die geen Engelsch kunnen Het gelaat met zijn ingezonken, baardige wangen en pijnlijk vertrokken lippen scheen Kitty tamelijk oud toe. De oogen waren ge sloten. Jim legde zijn hoofd luisterend aan de borst van, den man. „Hij leeft nog," zeide hij kort. „Een schou der ontwricht uitputting. Geef mij het scherpste mes dat je hebt, dan kan ik zijn mouw lossnijden. En haal een kussen om onder zijn hoofd te leggen. En zet water op." Kitty vloog weg om aan de verschillende bevelen te voldoen. „Ik zal zijn schouder weer in het lid bren gen vóór hij bijkomt," ging Jim zakelijk voort. „Dan voelt hij minder van de pijn. Een beroerd geval nu hij er zeker wel een week mee doorgeloopen heeft. Kun je -er tegen?" Kitty knikte bevestigend. „Houd hem dan zóó vast." Ondanks zijn vijftig jaren bezat Jim Sholto nog grooter kracht dan zijn beide zoons. Maar hij moest al die kracht tot het uiterste inspannen om ten uitvoer te brengen wat hij hu wilde ondernemen. Het gezwollen, koortsige vleesch was vreeselijk om aan te zien. Kitty sloot de oogen, klemde de tanden opeen en hield de romp vast. Een diep, zacht kreunen verried de pijnen, die de man onder Jim's behandeling leed, zelfs in zijn bewus teloosheid. Eindelijk een droog, knappend geluid als stieten twee biljartballen tegen el kaar: toen was het gedaan. Jim stond op, en droogde zijn voorhoofd. Nu het hoogst noo- dige verricht was, begonnen de nieuwsgieri ge vragen te rijzen. „Zag je hem aankomen?" vroeg hij. Kitty schudde het hoofd. „H'm!" zeide Jim. „Wel merkwaardig, dat hij juist deze verlaten streek en ons uitzoekt «preken, verplicht worden schoolonderwijs te genieten gedurende ten minste 200 uur per jaar. JAPAN. Engelsche bladen hebben het Ietwat zon derlinge bericht, dat in Korea een samen zwering zou zijn gesmeed om een kazerne met 20.000 man Japansche troepen in de lucht te doen vliegen. Het complot was bijtijds ontdekt, en het heet dat tal van inhechtenisnemingen zijn geschied. BINNENLAND. Geen brief van den ex-keizer. Uit Amerongen ontving het „Hbl." een bericht, aangaande de aan de „Neue Berl. Ztg." ontleende brief van den ex-keizer, waarin wordt medegedeeld, dat deze brief van het begin tot het eind is verzonnen. Brand in den Wijnhnlstoren te Zutphen. Maandagnacht te ongeveer half een brak er brand uit in een huis vlak naast den Wijn huistoren met het noodlottig gevolg, dat de vonken ook op den Wijnhuistoren terecht kwamen en dezen in vlam zetten.. Met donderend geraas stortte te ongeveer half drie het houten bovenstuk als een flam bouw naar beneden, met zich nemend het klokkenspel van Hemony, het 'eerste door de vermaarde gieters te Zutphen gegoten. In de onderverdieping is het museum. De voornaamste schatten daaruit werden in veiligheid gebracht. Het steenw'erk, het vierkante en aóhtkante bovenstuk van den toren staat nog overeind. Het heeft blijkbaar niet zooveel geleden. Het museum is dóór den neergeploften koepel, enz. beschadigd. Het Wijnhuis is behouden. Aan de „Telegraaf" wordt nog gemeld: Wat de verwoesting van dit historisch mo nument dubbel tragisch maakt, is, dat de brand vermoedelijk aan kwaadwilligheid is te wijten. De bewoner van het pand naast den toren, waar de brand uitbrak, H. H. van Kempen, dreef een soort vliegende winkel in rijwielen, onderdeelen en dergelijke. Nadat hij om twaalf uur uit een café uit de nabijheid was teruggekomen, heeft hij eerst enkele brieven geschreven, zijn lam petkan gevuld en is daarna met een petro leumlamp in de eene en de kan in de an dere hand naar boven ^gegaan. Hij strui kelde, zoodat de lamp viel tusschen pas uit gepakte kisten en hoeveelheden houtwol en andere emballage, die onmiddellijk ontvlam den. De man stortte de kan water, die hij nog had vastgehouden, over dte brandende massa. Het hielp niets. Hij haaide een em mer water, poogde daarmede het vuur nog te dooven, doch de vlammen breidden zich zoo snel uit, dat hij besloot naar de politie op de Groenmarkt te loopen, die om half een gewaarschuwd werd. De brandweer poogde de slangen te leg gen door den/achteruitgang van een op de markt uitkomende werkplaats, die tot het brandende perceel behoorde, maar de toe gang bleek onmogelijk, doordat een groote stapel koopmansgoederen, matrassen en kisten tegen de deuren waren gezet. De eigenaar woonde sinds October te Zutphen en had in December een verzekering geslo ten bij de maatschappij van De Jong Co. te Amsterdam. De voorradige goederen en de verdere inventaris waren verzekerd voor vier-en-veertigduizend gulden. Het met hypotheek bezwaarde pand zelf, bovendien voor vijftienduizend gulden, terwijl er ver der een bedrijfsverzekering bestond van vijf-en-vijftighonderd gulden. De heer van Kempen, die het huis alleen bewoonde, koesterde het voornemen over eenige weken te trouwen. Hij is wegens door den commissaris van politie aanwezig geachte verdachte omstandigheden, ter be schikking van de justitie gesteld, hoewel hij ontkent den opzet gehad te hebben brand te stichten en daartoe ook dooi* kennissen niet in staat geacht wordt. om een bezoek te brengen. Kijk, zijn mocas sins zijn heelemaal doorgesleten." „Wat zou hem overkomen zijn?"® vroeg Kitty. „Dat zal niemand anders je kunnen ver tellen dan hijzelf," antwoordde Jim. „Mis schien is hij den weg kwijt geraakt, of is het zoo maar een inval van hem geweest naar deze streek te komen. Misschien heeft hij iets bij zich, dat ons eenige opheldering kan geven." Jim knielde weer naast den man neer. Zijn zoekende vingers voelden een klein pakje, dat vastgenaaid was aan de binnenzijde van het hemd. Hij tornde de steken los met de punt vah zijn mes, wikkelde het zeemleer af, en zag, toen hij het laatste eind had omge slagen, een fijnbewerkte, platina halsketting, met een prachtigen, glanzenden smaragd hanger. Vader en dochter staarden elkander verbaasd aan. „Dat is een vreemde geschiedenis," vond Jim. „Berg het goed op." De vreemdeling sloeg een seconde de oogen op, en een zwakke zucht ontvlood zijn lippen. „We moeten hem in jWiw bed leggen," be sloot Jim. „Jij moet hem nu maar verzorgen, dat is meer jouw werk. Is er nog wat gecon denseerde melk?" „J$, ik heb nog een bus." „Los ze dan op, en warm ze; laat hem dan, als hij weer kan slikken, wat brood eten, dat je daarin geweekt hebt. Leg warme doeken om zijn schouder. Waarschijnlijk krijgt hij wel koorts. Geef hem gelseminum en aconiet. Je kent de doses." „Zeker," knikte Kitty. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1