UELDEISCIE COURANT Tweede Blad. Abonnementsgelden VAN DONDERDAG 29 JANUARI 1920. Dezer tlaqcn worden do kwi tanties aanyehoden voor het ioopcridr Wij vorzoeRcii bolec'd bij eerste aan bieding de kwitantie te willen voldoen. Aan de lezers buiten de ge meente doen wij het verzoek de abonnementsgelden vóór 2 Februari per postwissel toe te zenden. Na dien datum wordt daarover per postkwitantie met 10 cent verhooging beschikt. i VAN OECONOMISCHB VOORUITZICH TEN EN WERKSTAKING. De „N. Rotterdamsche Courant" schrijft Sedert een paar weken is er onmiskenbare daling inj de prijzen van, voornamelijk land bouwproducten gekomen. Verwacht wordt, dat in het voorjaar de daling grooter afmetingen aannemen zal. En er lsl niet geringe waar schijnlijkheid, dat de beweging zich aan een aantal andere artikelen zal meedeelen. Staan wij aan den vooravond van de groote crisis Voor wie de gebeurtenissen van de laatste jaren hebben gevolgd, zou dit niet onverwacht zijn. Reeds jaren geleden is er bij herhaling op gewezen, dat er na het eind van den oorlog wellicht eene periode van opleving zou komen, doch dat dan ook al spoedig daarna de groote inzinking zou volgen. Zoo er tusschen hetgeen reeds in 1915 werd voorspeld en hetgeen zich nu schijnt te zullen ontwikkelen verschil is, bestaat dit in hoofdzaak hierin, dat, althans hier te lande, de opleving langer geduurd heeft, dan werd verwacht, en dat de malaise misschien nog wat ernstiger karakter aan nemen zal. dan aanvankelijk moeit worden gevreesd. Over de oorzaken zullen wy niet uitweiden. Hetgeen zieh nu aankondigt is niet veel anders dan een natuurlijk gevolg van de ongekende verspilling van arbeid en kapitaal, die gedu rende de vier oorlogsjaren heeft plaats gehad, en in het grootste gedeelte van Europa de koopkracht heeft verloren doen gaan. Het nadeel, dat onze export-industrieën en onze exporthandel daarvan op den duur moesten gaan lijden, wordt thans verergerd, en is acuut geworden door de verminderde waarde, welke de buitenlandsche valuta allengs hier te lande hebben verkregen, met het gevolg, dat de mark en de kroon zoo goed als geen waarde meer hebben, de franc meer dan de helft van zijn koopkracht verloren heeft, en zelfs het pond sterling belangrijk is gedeprecieerd. Onder deze omstandigheden wordt het hoe langer hoe moeilijker voor onze zuivelproducten in het buitenland afzet te vinden. Ofschoon onze havensteden tot barstens toe met allerlei pro duct volzitten, laat de buitenlandsche afnemer zich wachten. Onze. industrie wordt door den stand van de wisselkoersen, die invoer van buitenlandsch product gemakkelijk, en uitvoer van het inlandsche voortbrengsel hoe langer zoo moeiiijker maakt, gehandicapt. Niettegenstaande de behoeften ln nagenoeg geheel dit werelddeel nog uitermate groot zijn, doet zich in ons land het verschijnsel voor, dat de voorraden, die hier opgetast worden, hun weg naar den verbruiker niet verder kunnen vinden. Ten aanzien van onze landbouwvoortbrengselen laten nu de oude oeconomische wetten zich het eerst gelden: De prijzen beginnen te zakken. Reeds schij nen, als gevolg hiervan, ook de pachtprijzen neiging tot daling te verkrijgen, en er werd ons reeds van gesproken, dat de in den land bouw hoog opgedreven loonen niet lang meer te handhaven zouden zijn. De waarschijnlijkheid is groot, dat de be weging, die op het stuk van den landbouw zich het eerst heeft geopenbaard, zich ook naar andere takken van industrie zal ver plaatsen. Hoever de nieuwe prijsbeweging zich zal uitstrekken, valt natuurlijk niet te voorspellen. Allerlei invloeden kunnen daarop werken, en den teruggang van prijzen wel licht tijdelijk nog wat remmen. Maar het eind is toch, dat de prjjsval niet meer te stuiten zal zijn. Of de prijsdaling, die door velen voor de naaste toekomst wordt verwacht, hoe harte lijk ook welkom geheeten, een onvermengd voordeel kan worden geacht, mag twijfel achtig worden ggnoemd. Hierbij hebben wij "jet zoozeer het oog op menigen handelaar, die dure voorraden ingekocht heeft, en ten gevolge van een terugloop van de prijzen enorme kapitaalverliezen zal lijden. Dat dit in zeker opzicht ook nationale verliezen moe ten worden genoemd, en zeer schadelijke gevolgen zal hebben, kan natuurlijk niet wor den ontkend, maar de groote slag van deze verliezen treft toch ln hoofdzaak het individu dat de teekenen der tijden niet heeft verstaan, en eerst indirect de gemeenschap. Deze wordt echter direct getroffen, indien de prijsdaling onze industrieën zal aantasten, die dan ge vaar loopen gaan, bij hunne verhoogde pro ductiekosten, van de markt te worden ge drongen, zich de gelegenheid tot uitvoer be nomen-te zien, en dus ten slotte hun pro ductie te moeten inkrimpen. Dan volgen werk loosheid en alle de daarvan bekende ellende. De groote malaise. Of het zoover komen zal, en zoo ja, hoever WÜ nog van het tijdstip der inzinking afzijn, valt niet te berekenen. Wellicht minder ver, dan menigeen op het oogenblik nog bevroedt, °f althans wil erkennen. De toestand lijkt ons in elk geval heel precair, en groote voor zichtigheid te vereischen, zoo men voorkomen wil, dat alles in een grooten Krach ineen stort. Ziin degenen, die.op het oogenblik in de "onaganda van de stakingsbeweging betrok- f>n ziin, zich hunne verantwoordelijkheid P 'ed bewust De „N. R. Ct." zegt verder: Wij behooren niet onder degenen, die de toonbeweging, die na den wapenstilstand in de eerste helft van het verstreken jaar plaats gehad heeft, met zooveel onrust hebben aan schouwd, maar daarom mogen wij thans dan ook met te meer nadruk waarschuwen tegen eene nieuwe beweging, die met de oeconomi sche verschijnselen van het oogenblik geen rekening houdt hoegenaamd. Ook de loon- Btrijd, men moet zich dit inprenten, is eehe getijbeweging. Het talent van wie bij de loon- bepaling invloed kan uitoefenen, zal zich open baren, zoo hij van den vloed weet gebruik te maken; doch een dwaas is hij. die tegen de ebbe wil oproeien, en hij zal een groot kwaad kunnen doen. De toestami is op. het oogen blik zoo, dat. er veel doorzicht en beleid van ■werkgevers en arbeiders beiden zal noodig zijn, om in menigen tak van industrie en be drijf de thans geldende loonen in de naaste toekomst te handhaven. Onverantwoordelijk handelt degeen. die zonder genoegzame ken nis van en inzicht in de oeconomische positie, waarin ons land thans verkeert, een sprong op goed geluk waagt of zich door zucht naar populariteit, door vrees, of door welke andere onzakelijke invloeden ook, voortstuwen laat, in stede van zelf leiding te geven. In deze dagen wordt in onze havensteden beslist, of de strijd in den scherpen vorm der werkstaking zal worden uitgeroepen. Dat de beslissing aan eene stemming onder de arbei ders zeiven is toevertrouwd, en niet in eene opgewonden vergadering na eene verhitte discussie is geforceerd, duidt er op, dat de vakvereenigingsbesturen, althans sommige daarvan, ofschoon vóór de staking gestemd, zich hunne inderdaad buitengewone verant woordelijkheid bewust zijn. Er zijn aanwij zingen, dat hun voorstel in den boezem der arbeiders lang niet dien bijval vindt, welke voor welslagen in den harden strijd, dien zjj wagen willen, onmisbaar moet worden geacht. Men mag dus hopen, dat de meerderheid der direct in het mogelijk conflict betrokken ar beiders bij de belangrijke uitspraak, die van hen gevraagd wordt, het hoofd koel zuilen- weten te houden. Aan kansberekeningen zullen wij, gelijk wij zeiden, ons niet wagen. Ware het mogelijk, het lag niet op onzen weg. Slechts op drieërlei willen wij wijzen. Breekt het conflict uit, dan zal het waarsehjjnlyk niet van korten duur wezen. Het zal aan de vooruitzichten van onze haven groot kwaad doen. En in het algemeen kan van eene stopzetting Van het groote handelsverkeer op het oogenblik worden gezegd, dat zij de strekking moet hebben, de daling in den prijs van menig artikel voor- loopig te stuiten. BUITENLAND. De geallieerden en Sowjet-Rusland. Naar het „Journal des Débats" verneemt heeft de regeering te Moskou in een officieel draadloos telegram de Geallieerden verwit tigd, dat zq tot de hervatting der handelsbe trekkingen slechts zal medewerken als er een Wapenstilstand tusschen haar en de En- tentemogendheden tot stand is gekomen. In dien de Entente daarin niet wenscht te tre den zal de Sowjet-regeering alle aan de En tente behoorende schepen, die thans in Rus sische havens liggen in den grond laten boren. Het lot der Dultsche oorlogsschepen. Parijs, 27 Jan. De conferentie der ambas sadeurs heeft Maandagmiddag de verdee ling der Duitsche oorlogsschepen goedge keurd. Eenige ervan moeten vernietigd wor den, zonder dat intysschen daarvoor een datum is vastgesteld. Andere kunnen be houden blijven, met name die, welke toe gewezen zullen worden aan Frankrijk en Italië; een derde categorie is bestemd voor politiediensten. Zij zullen worden toegewe zen aan Polen, Roemenië en andere, nieu we mogendheden. DUITSCHLAND. De oltleverlngsqnaestie. De Duitsche regeering heeft een nota ge zonden waarin nogmaals aan de geallieer den wordt gevraagd niet de uitvoering van het artikel van het vredesverdrag te eischen inzake de uitlevering der oorlogsmisda digers. Het nieuwe tarief. Essen, 28 Jan. Het nieuwe loontarief, dat gesloten moet worden tusschen de werkge vers en werknemers in de steenkolenindustrie in het Rijnland, zal waarschijnlijk bepalen, dat de arbeiders voor een werkdag van zeven uren dertig mark krijgen. Getrouwde mijn werkers krijgen dan nog extra toelage. De regeering zal krachtige maatregelen treffen tegen mogelijke communistische po gingen. Severing, commissaris des rijks te Münster, heeft een proclamatie gericht tot de mijnwerkers, waarin hij eerst een over zicht geeft van den noödlottigen toestand en dan zegt, dat alle pogingen om de voort- brengst stop te zetten, met onverbiddelijke kracht zullen worden onderdrukt. Lijdelijk verzet of directe actie (waaronder wordt ver staan, dat de arbeiders na 6 uur werkens het werk eenvoudig neerleggen) zal met ontslag beantwoord worden, evenals staking. Daar alle arbeidersorganisaties zich met de rege ling, die thans van kracht is, vereenigd heb ben, zal met stakers niet worden onderhan deld. Zij die ontslagen zijn, kunnen alleen weer in dienst genomen worden als zij een verklaring onderteekenen, dat zij zeven uur willen werken. Degenen, die tot staking heb ben aangezet, worden niet weer in dienst ge nomen. Het sluiten der spoorwegwerkplaatsen. Berlijn, 28 Jan. De opwinding onder de ar beiders van de nog niet gesloten spoorweg- werkplaatsen neemt steeds toe. De vakver- eenigingen van spoorwegarbeiders zijn gis teren in een gemeenschappelijke ponferentie getreden, met de bedoeling voorstellen te doen aan de regeering. Na een lang debat kwam men tot het resultaat, dat de volkomen onverwachte maatregel van de regeering er toe zal bijdragen de. hangende onderhande lingen over een nieuw loontarief te belem meren. Vooral uit de provincie rijn vter dreigende berichten ontvangen over de houding der spoorweg<n,bei J T«I in verband met het slui- tan .d« vrcrikp.icats.in. r> orgcrJf.'atiw <3?.. k werknemers beschouwen den eisch omtrent het stukloon als de grootste moeilijkheid om tot een overeenstemming te geraken. Zij zijn overtuigd, dat het stukloon onmogelijk inge voerd kan worden in de spoorwegwerk plaatsen. De toestand wordt steeds kritleker. Berlyn, 28 Jan. In de zitting van gisteravond van den Pruisischen Landdag had een der democratische sprekers medegedeeld, dat de lage prijzen van het broodkoren er toe leidden, dat het Duitsche koren naar het buitenland gesmokkeld werd. Duitschland heeft in de afgeloopen week voor Argentjjnsche tarwe en Amerikaansehe rogge mk. 6000 per ton moeten betalen. De Pruisische minister van landbouw hield daarop een zeer pessimistische rede, waarin hij o.a. zeide: We staan eerst aan het begin van het tranendal, waar we doorheen moeten. (Ontroering.) Er komen nog veel erger tijden dan wij nu doormaken. Den volksmassa's moet duidelijk worden gemaakt, dat tot eiken prjjs de arbeidsprodnetie moet toenemen. (Applaus). Ik zal alles doen om den landbouw er bovenop te brengen. Alle verordeningen kunnen niet wegnemen, dat de schaarschte aan levensmiddelen aan houdt en nog grooter wordt. (Ontroering.) Wij komen ook spoedig aan het oogenblik, dat wij in het buitenland niets meer koopen kunnen. We staan er nu nog veel slechter voor dan verleden jaar. De veeteelt is achteruitgegaan, we hebben geen voldoende kali, stikstof en dierlijke meststoffen meer. De „Zwangswirt- schaft" heeft ons wel is waar tot nuf toe door veel heengeholpen, maar zjj heeft ook rem mend gewerkt op de productie en doet dat nog. Ook de grondbezitters werken met verlies. Dat kan zoo niet blijven. Er kan niét ge- dorscht worden, omdat er geen kolen zijn en waar geen stikstof en.geen kolen zijn, is ook geen brood, geen melk, en geen vleesch. Thans kan men onmogelijk de socialisatie van den landbouw doordrijven. We moeten nu niet socialiseeren maar produeeeren en meer ar beiders het land opsturen. De stedelijke ar beiders moeten leeren veldarbeid te verrichten. De onveiligheid in Duitschland. Te Berlijn zou een kooiman in autobanden zaken doen met een onderofficier van de IJzeren divisie. De onderhandeling had tot gevolg, dat de onderofficier in gezelschap van zijn verloofde, een studente in de medicijnen, naar hij bij de voorstelling zei, den koopman in diens huis bezocht. In den loop van het ge sprek stelde het meisje voor koffiie voor de heeren te zetten. Bij den eersten slok werd de koopman doodsbleek en gevoelde hij zich zoo ziek, dat hij zich onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling wenschte te stellen. De onderofficier bracht hem naar een politie post, en verdween. De man bleek zwaar ver giftigd. De bedoeling was blijkbaar geweest, hem te dooden en er van door te gaan met de 5000 mark, die hij had klaar gelegd om ze als verschot te geven op-de autobanden, die de militair zou leveren. Voorts hebben te Berlijn roovers, die zich als beambten van de crimineele politie hadden verkleed, een winkelier 200,000 mark afhandig weten te maken. Het dienstmeisje zat in het complot. Twee inbrekers hebben een handelaar in antiquiteiten, by wien zy waren ingebroken, vermoord. Een worsteling in een donkeren kelder ging vooraf, waarbij door een mis verstand de eene inbreker ook nog den anderen heeft geworgd; zy verkeerden name lijk beiden in de meening, nog met dien anti quair te doen te hebben. Vier roovers, zich voordoende als beamb ten van de crimineele polttie, hebben te Kassei de vrouw van een juwelier bewusteloos ge slagen en de kas gestolen. Er zat 80.000 mark in. SERVIE. Een symphonie eindigt gewoonlijk in dezglde toonsoort, als waarin zy begonnen is. In zoover heeft de oorlog dus eenige over eenkomst met een symphonie. Hy is begonnen met een ultimatum aan Servië en eindigt ook met een ultimatum aan Servië. De heele wereld is te gronde gericht. Het is allemaal daarom begonnen, dat Oostenrijk Servië zoo onrechtvaardig behandelde met zijn ultimatum. Oostenryk en zyn bondgenooten zyn verslagen, en nu krygt Servië van zijn bevrijders een ultimatum thuis. Hoe ondank baar ook, om niet te. begrijpen, dat het wel een lapje Servischen grond mag afstaan, als belooning voor degenen, die zoo hard hebben gevochten om te voorkomen, dat geen grond aan Servië zou worden afgenomen door een ander, wel te verstaan. Och, het is allemaal heel logisch, we hebben daar,al dikwijls op gewezen. Italië is de vijand van iedere mogendhéid. die macht heeft of nastreeft aan de kust van de Adriatische Zee. Oostenrijk had de meeste kansen. Oostenryk moest dus worden bestreden en Oostenryk's vyand Servië moest worden geholpen. Maar nu Oostenryk aan de kust door Servië is ver vangen, zyn de rollen omgekeerd. Niettemin is dit slot van een soort grootsche en monsterachtige ironie, waardoor nu zelfs een toonaangevend Servisch blad verklaart, dat het (nu al?) genezen is van iedere illusie omtrent de zedelijke opvattingen van de vredes conferentie. Het ultimatum komt, naar gemeld, daarop neer, dat do Serviërs de door Italië goedge keurde regeling ook moeten goedkeuren, en dat anders de geallieerden het verdrag van Londen zullen toepassen. Op haar verzoek 'heeft de Servische regeering eenig uitstel gekregen. („N. R. Ct.") Volgens.een bericht uit Belgrado zouZuid- Slavië het ultimatum der Entente hebben aanvaard HONGARIJE. De uitslag der verkiezingen. Weenen, 28 Jan. Het resultaat van de ver kiezingen in Hongarije is, dat het geheele land zich voor de monarchie heeft verklaard. Nergens werden een sociaal-democraat of republikein gekozen. (Dat de afloop zoo zou zijn, spreekt van zelf. De sociaal-democraten en republikei nen hebben nergens candidaten gesteld, als protest tegen de wijze, vaarop deze verkie zingen gehouden- zouden worden.) De witte terreur heeft er voor gezorgd, dat het moderne stem -echt in Hongarije ge worden is tot: een stomforoe. In het, narle- <uD zal niet één socialist zitting hebben, terwijl enkele maanden geleden de roode partij in elk geval in de steden de eterkste was! Dank zü deze „vrije verkiezing", bestaat er groote 'kans dat den 15en Februari met algemeene stemmen Joseph von Habsburg gekozen wordt tot paladijn. Indien tenminste de entente niet terugschrikt voor deze uiter ste consequentie van haar Hongaarsche politiek. ENGELAND. De moorden In Ierland. De onderkoning van Ierland heeft een beloon in g van 10.000 p.st. uitgeloofd voor inlichtingen, die binnen drie maanden tijd zullen kunnen leiden tot de veroordeeling van de bedrijvers van de moorden op veer tien met name genoemde" politiebeambten. Medeplichtigen, mits zij niet aan de moor den zelf schuldig zijn, die inlichtingen ver schaffen, wordt pardon beloofd. BELGIE. Onlusten te Namen. Namen, 27 Jan. Gisteravond hebben on lusten onder het garnizoen van Namen plaats gehad. Een troep van ongeveer 800 soldaten van alle wapenen manifesteerde in de straten en eischte gelijke dienstplicht voor ongehuwden en gehuwden, zich bekla gende dat zij 15 maanden moesten dienen, tegen de gehuwde vier. De manifestanten werden door patrouilles uit elkaar gejaagd. De winkels werden in alle haast gesloten. KORTE BERICHTEN. De Engelsch-Indische regeering deelt mee, dat vijandelijke vreemdelingen gedurende de eerste vijf jaar na den oorlog niet in Indië zullen worden toegelaten. Het postpersoneel in Noorwegen eischt betere loonen. 1100 ambtenaren hebben met 1 Mei hun ontslag ingediend. Men vreest voor een algemeene werkstaking. De R.iK. bisschoppen in Ierland verklaren zich ervoor, Ierland het recht te geven zijn eigen regeeringsvorm te kiezen. LUCHTVAART. Engeland—Zuld-Afrlka. Zondag zijn kapitein Broome en kapitein Oockeril uit Brooklands, in Engeland, met een vliegtuig naar de Kaap vertrokken. De vliegers, die in den oorlog bij do Engel- sche luchtmacht gediend hebben, gebruiken een Vickers-vliegtuig met Rolls-Royce-mo- toren en nemen hun weg over Parijs en Kaïro. •SAmaiN aoxaKao Inbraak ln het Museum Boymans. De conciërge van het museum Boymans te Rotterdam ontdekte Dinsdagmorgen om half negen, dat er dien nacht in dat museum is ingebroken. De daders hebben zich van de zijde van het Hogendorpsplein, achter het standbeeld van Van Hogendorp, toegang verschaft tot een gelijkvloers gelegen lokaal, van de straat gescheiden door een ijzeren hek. Na over dat hek geklommen te zijn, hebben zij in een ruit van matglas, enkele decimeters hoog en breed een barst geslagen en daarna de stukken ver wijderd. In de zaql, waartoe zij daarna toe gang kregen en waar tal van kostbare anti quiteiten zijn ondergebracht, zijn van die vitrines de ruiten verbrijzeld en gestolen: een gouden snuifdoos met het portret van Keizer Napoleon I, de snuifdoos bezet met 40 briljanten, de gouden voetbalbeker van de onafhankelijkheidsfeesten in 1913, een gouden snuifdoos met drijfwerken, een dia deem geheel van goud met gouden band, waarop paarlen, een paar empire gouden armbanden met gedreven gouden slot en daarbij behoorende halsketting, eenige gou den ringen, waaronder een zegelring met een wapen een burcht voorstellende, een antiek gouden cylinder horloge, een antiek gouden horloge sleutel, een aan de bovenzijde vier kant geslepen roode steen en eenige gouden rijders. Tot de daders heeft zeer waarschijnlijk een opgeschoten jongen behoord, want de ope ning, waardoor men binnengekomen is, is niet voldoende Om een volslagen man door te Men."Eenige stukjes glas met bloed bevlekt zijn ter plaatse gevonden, terwijl foto's ge nomen dadelijk na de ontdekking, onder de leiding van den heer D. A. te Weghel, chef van de fotografische en de dactyloscopische afdeeling der politie, tot de ontdekking van een paar vingerafdrukken hebben geleid. Kachel gesprongen. ln het bovenhuis boven Hotel „De Wereld" te Deventer is Woensdagavond de kachel met een geweldigen slag uit elkaar gevlogen. In de kamer bleef geen stuk heel; de ruiten barstten. De vrouw des huizes werd aan het hoofd gewond, de kinderjuffrouw aan het been. Een baby werd door den luchtdruk uit de wieg geslingerd, echter zonder letsel te bekomen. v Verduistering? Sinds eenige weken wordt te Halsteren vermist zekere J. K., onbezoldigd rijksveld wachter en oud-havenmeester van den Au- vergnepolder. Hij wordt verdacht gedurende tal van jaren, havengelden te hebben geïnd, zonder deze af te dragen. Men spreekt van een bedrag van 6 10 duizend gulden. Ver moedelijk heeft K. de wijk naar België ge nomen. Een vreemd verschijnsel. Marooni heeft aan de „Daily Mail" een zonderling verhaal gedaan. Reeds geruimen tijd worden er in de Ver. Staten en in Enge land op de draadlooze stations met gelijke kracht onontcijferbare teekens opgevangen, waaronder heel vaak het teeken S voorkomt. Daar het geluid aan beide zijd-ui van den oceaan met even groote kracht gehoord wordt moet het van grooten afstand komen. Mar ooni schrijft deze teekens toe aan electrische storingen op de zon of een der planeten. Het zou ook kunnen, dat een der planeten op deze wijze verbinding zoekt met de aarde, maar, zegt Marooni heel voorzichtig, dat zou nog nader onderzocht moeten worden. Slachtoffer der wetenschap. De x-stralen hebben in Engeland weer een slachtoffer geëischt; de 60-jarige dr. Cecil Lyster, die een der eersten was om kanker met x-stralen tè bestrijden, is overleden. Hij had reeds eenigen tijd geleden zijn weten schappelijk werk moeten opgeven tengevolge van de ongemakken, die het gevolg waren van het te lang aan Röntgenstralen blootge steld te z^n geweest. Een diamantveld. „Oentral News" meldt uit Johannesburg, dat in Tlaring, een woestijn zonder water, boomen en zoo goed als zonder wild, in de buurt van Taungs, in Betsjoeana-land, met 20 Maart de ontginnihfc van diamantvelden zal beginnen. Men doet verbazingwekkende vfcrhalen over den rijkdom van die velden en delvers uit die streek van de Kaap tot de Zambezi, uit Mozambique en zelfs Kongo, maken zich gereed om op de nieuwe velden hun geluk te gaan beproeven. Men is ook bezig met het aanleggen van een dorp. Een gevonden schat. In „Bookman's Journal" wordt melding gemaakt over het vinden van een schat. Iemand kocht een oud heerenhuis in Hert- fordshire en eenige weken later doorsnuf felde hy zorgvuldig alle vertrekken, ook de zolderkamers. In een daarvan vond hy ver borgen een aantal verwaarloosde oude boe ken. Een»«ervan opende hij uit nieuwsgie righeid en op een der bladzijden vond hij een aanteekening omtrent in het huis ver stopte kostbaarheden, die verborgen waren in de dagen der revolutie van 1745. In ver band daarmede liet hy den vloer opbreken onder een oude kast en toen in een holte duizend ■- len gutojos, een hoeveel heid zeldzaam porceiein .-.n zilver en de eerste uitgaven van Oóngreve, Wycherly, Dryden en -*e?lige andere schrijvers uit den Elizabeth-tyd, allen volgens gewoonte van dien tijd zorgvuldig in zijden omslagen ge wikkeld. Een boffer. George Morgan, een mijnwerker uit Treher- bert, was onlangs in het bezit gekomen van een. stuk land in het bosch van Dean. In den grond werden steenkolen ontdekt, en, naar schatting, kunnen er twee millioen ton kolen uitgehaald worden. Men heeft hem nn voor zyn grond 70,000 geboden, waarvan 50,000 in oontanten en 20,000 in aandeelen in de onderneming van de kolenbedding.- Avonturen van een Rnsslsch admiraal. De nederlagen, 'die de roode legers van Trotzky en Lenin hebben toegebracht aan Koltsjak's troepen, hebben, althans voor- loopig, den bodem ingeslagen aan de hoop van vele officieren in Koltsjak's armee, die verwacht hadden faam en fortuin te ver werven onder de vlag van het witte leger. Tot deze officieren behoort admiraal Othon de Richter, een man die een avon tuurlijke loopbaan achter den rug heeft, en eene misschien nog avonhfurlyker voor den boeg. De familie De Richter was tijdens de heer schappij der Romanoffs een der aanzien lijkste en invloedrijkste van Rusland; de jonge Othon ging, overeenkomstig de tra ditie van zyn huis, op 17-jarigen leeftijd by de marine, en maakte snel promotie. Toen de Russisch-Japansche oorlog uitbrak, voerde De Richter het bevel over een smal deel van de Russische vloot, maar zyn sche pen behoorden niet tot die, welke naar de Oostersche wateren werden gezonden om daar.door de Japanners in den grond geboord te worden. v De Richter's smaldeel bleef in de Oost zee) en behoefde geen schot kruit te lossen. Maar in den wereldoorlog zou het een beetje anders gaan. In 1915 raakte hy in de golf van Riga met de Duitschers slaags, zyn schip werd in den grond geboord, en uren lang bleef hy op wat wrakhout rond drijven. Meer dood dan levend, doch niet gekwetst, werd hij door- zyn landgenooten opgepikt. 11 De tsaar vertrouwde hem wederom een commando toe; zyn smaldeel deed pa trouille-diensten in de Finsche golf, doch op zekeren dag ontving hij van zyn regee ring bevel zich naar Amerika te hegeven ten einde toezicht te houden op daar ge dane bestellingen voor de Russische marine. Deze opdracht werd zyn geluk, want terwijl hy op reis was, brak de revolutie uit. Hy viel dus niet- in handen der revolu- tionnairen, maar zyn missie in Amerika be hoefde hy niet-te volbrengen. Het gteld dat hy by zich had was spoedig op, en op ze keren dag liep de eenmaal schatrijke Rus zonder een cent op zak door de straten van Philadelphia. Hy was toen 59 jaar, maar hyi had een sterk gestel en groote lichaams kracht. Wat deed onze admiraal-af? Hy deed, wat iedereen die gezond en sterk is, in zyn plaats zou hebben gedaan: hy zocht werk. Maar in Amerika moest men van Russi sche admiraals en Russische barons niets hebben, en zoo moest hij zioh met een nede rig baantje tevreden stellen: hij werd, ge lijk eenmaal tsaar Peter in Holland, scheeps timmerman en zeilwerker op de Camden- Werf in Philadelphia, waar hij 74 cent per uur verdiende! Twintig jaar geleden was hij ook eens op die werf geweest, maar toen als gevolmach tigde viyi het Russische gouvernement dat er twee kruisers besteld had. De Richter liet echter het hoofd volstrekt niet hangen. Hij stond onder de dokwerkers van Philadelphia bekend als een vroolijke en prettige kameraad, en lederen morgen vroeg kon men hem in zijn pilo-pak uit zijn woning zien komen in Walnutstreet, een straat in een der armelijkste wijken van de stad. Hij bewaarde een streng incognito, en geen der arbeiders op do werf vermoedde dat die breede, forsche Rus met het grij zende haar, een admiraal en baren was. Zoo werkte hij een paar jaar hard voor zijn bröodje, en toen lachte hem de fortuin weer toe. In Omsk verzamelden zich de contra-re- volutionnairen rondom Koltsjak, die een oud vriend van De Richter was. Nauwelijks had deze laatste vernomen dat Koltspak een Wit Leger op de been bracht, of hij trok zijn werkmanspakje uit, en besteedde zijn spaarduitjes aan een reis PhiladelphiaOmsk over Wladiwostok. Koltsjak ontving zijn wapenbroeder met open armen, en maakte hem chef van zijn staf. Aanvankelijk was het krijgsgeluk met Koltsjak, maar de kans keerde, en de witte

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3