NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERjNGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei Eerste Blad. Jb. HARJER en Zn VERHUIZINGEN.' De economische commissie. No. 5200 ZATERDAG 31 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 FEUILLETON. M. Korte Berichten. Heldersche Meub^transportonderneming F- PPPJ9 COURANT ABONNEMENTEN BI) VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40. franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57% 0.65. 1.05 Modeblad 0.95, 1.05. «1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. 20 ADVERTENTIËN. ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactloneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert extra). Bew.-exempl. 3ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 5.3 7.45 4.44 4.40 5.25 5.52 7.45 4.44 6.— 6.35 6.33 7.42 4.48 7.6 7.40 4.50 8.5 7.33 7.38 4.53 8.55 7.57 7.36 4.55 Febr. Zondag 1 a Maand. Dinsdag Woensd. 4 Dond.d. 5 Vrijdag Zaterd. 2 3 6 7 1.39 m. 2.54 4.12 5.31 6.49 8.5. 9.18 7.10 7.30 8.20 9.35 9.— 9.40 8.19 7.34 4.57 10.1510.25 HL Toen de Commissie op 15 Sept. 1917 ten Raadhuize was geïnstalleerd, en zij zich een soort dagelijksch bestuur had gevormd, Cen trale Commissie geheeten, bestaande uit de Voorzitters der te vormen Sub-Oommissies, werd weeks daarop tot het instellen dier sub- oommissies overgegaan. En hoewel al deze onderscheidene oom missies tenslotte zeer nauw contact met el kander behooren te hebben en dikwijls op eikaars gebied zich zullen hebben te begeven, werd hun taak toch zoo veel mogelijk afge bakend. 6 Voorts werd direct al onderscheid gemaakt tusschen hetgeen voor directe practische uit voering vatbaar scheen en datgene, wat pas in de toekomst, na vervulling van voorwaar den, die we zelf niet kunnen bepalen, moge lijk zal zijn. Tot het eerste werden de Badhuis-plannen gerekend en de desbetreffende sub-commis sie is mede daardoor tot nu toe de meest actieve geweest. Naast deze werden gevormd de sub-com missie voor Handel en Nijverheid en die om trent het Verkeerswezen. De eerste dezer twee splitste zich weder'in eene voor Landbouw, voor Vissche- rij en voor Industrie. Zoo toog na deze verdeeling de Economi sche Commissie dus aan het werk. Van het geen door de Badhuis-Oommissie is gedaan, weten wij uiteraard het meeste af. Het werk der andere Commissies is ons alleen min of meer bekend geworden door behandeling in de Centrale Commissie. Besloten was nog, dat de Secretarissen der Sub-Commissies zouden vormen een pers- commissie onder secretariaat van de Centrale Commissie. Deze zou periodiek in de pers (obk buiten Den Helder) mededeelingen doen over alles wat de economische positie van Den Helder zou kunnen belichten en verster ken en ook over het werk der Economische Commissie zelf. Laat ons direct zeggen, dat deze pers-com missie haar eigen bestaan vrijwel vergeten is en de pers tot nu toe niet anders heeft ge kregen, dan wat een of ander lid zoo vrij was te publiceeren. Een der oorzaken daarvan is wel, dat er zoo weinig te melden was. Allerlei zaken, die in het eerste stadium van onderzoek en voor bereiding zijn, laten zich nu eenmaal moei lijk in de pers bespreken. En meer als zeer voorbereidend werk is er tot nu toe niet ge daan. Toch heeft de pers door de verslagen der openbare zittingen der geheele Commissie wel een en ander van haar werk kunnen ver melden en daaruit is tot nu toe ook al niet anders gebleken, dan dat haar pad niet over rozen gaat. Intusschen, de Commissie voor Huisdui nen, zooals zij het meest genoemd wordt, is erteeds in de weer geweest. Zij stelde zich direct in verbinding met de Vereenigiüg voor Vreemdelingenverkeer te «Door HULBERT FOOTNER. 47) Het scheen, of zij een nieuw tijdperk van haar leven was ingegaan. Tegenover de fei- ten, waarvan de realiteit zich onweerstaan- f5 aa? ^.aa5 °Pdron8' was haar onbestemde verdrietigheid weggevaagd als morgennevel. Kitty voelde vaak de hartstochtelijke behoef- te om iemand, als een moeder te moeren ver~ zorgen, waaraan echter nooit voldaan was, want allen behandelden haar als een kind en geen hunner was ooit ziek. Aanvankelijk was de zieke, uitgeputte man die onbe kende vreemdeling van niemand-wist-waar niet meer dan een voorwerp, waaraan zij, die behoefte, dat verlangen, kon bevredigen. Slechts langzamerhand begon hij een per soonlijkheid voor haar te krijgen: het eerst °P 't oogenblik, dat zij de verrassende ont dekking deed, dat hij jong was. Dat maakte zij op uit de frischheid van zijp stem. H-ij lag ln ijlkoortsen. Dien geheelen nacht, den volgenden dag en den nacht daarop, lag hjj zich heen en weer te gooien en te praten in zijn koorts. Toch was het duidelijk te zien, dat hij op den weg naar beterschap was. Kitty dacht niet aan slapen, en was volkomen gelukkig. Eerst waren de klanken, die hij nu en d n uit bracht, onsamenhangend en verward. Later zag hij Kitty met zijn groote, glanzend: oogen strak en lang aan; hij sprak met een Den Haag, van welker bemlnnelijken voor zitter, de heer Gantvoort, zeer waardevolle gegevens werden verkregen. Door den heer Dicke, propagandist dier Vereeniging, verkreeg de Commissie relatie met den heer P. de Jongh, architect te Am sterdam, welke te Noordwijk-aan-Zee het be kende Badhotel „Rembrandt" heeft gezet. De Commissie kwam reeds in haar eerste vergadering tot de conclusie, dat, waar op Huisduinen niet gebouwd kan worden, het oog op andere plaatsen gevestigd moest worden. Zij koos daartoe het duinterrein, grenzen de aan de z.g. „Donkere Duinen", langs de Strooweg te bereiken, een terrein, (veel te weinig door onze piaatsgenooten gekend en bezocht), dat naar eenstemmige getuigenis van allen, wiens erkend oordeel gevraagd werd, uitstekend werd geadht. Niet alleen de duinen zijn op zichzelf mooi, maar bijna nergens heeft men zulk een prach tig gezicht op de zee en het land tegelijk. De goed begroeide duinen leenen zich be ter dan elders tot wandelingen en zijn nog geheel in maagdelijken staat. Voor badgas ten, die een rustig oord zoeken, kan bijna geen betere plaats worden gevonden en zul len die duinen een groote attractie vormen De plaats werd in overleg met den archi tect spoedig vastgesteld en een ontwerp was December 1918 gereed. In overleg met de Centrale Commissie werd aan B. en W. voorgesteld tot exploitatie van een badhotel te stichten een Naamlooze Ven nootschap, waarin de Gemeente het bezit van de meerderheid der aandeelen had. Een deel wilde liever den bouw direct van gemeente wege, omdat zij vreesden, het kapitaal niet te krijgen en zij mislukkingen voor het ver der werken funest achtten. De meerderheid wilde pas gemeentelijk bouwen, als bleek, dat particuliere deelneming ongenoegzaam was. In het bezit van de meerderheid der aandeelen meenden dezen de gemeente vol doende invloed te waarborgen. Bij Raadsbesluit van 23 Mei 1918 werd aan genomen, de Gemeente voor 51 te doen deelnemen in een eventueel te stichten Naamlooze Vennootschap met een kapitaal van 100.000. Het ontwerp, dat de architect ons in De cember zond, viel in ieders smaak. Indien daar op de duintoppen vast zulk een mooi gebouw stond, zou de rest vanzelf wel komen. .Bij de beoordeeling der rentabiliteit echter kwam de Commissie reeds spoedig tot de conclusie, dat de bouwkosten zóó hoog waren, dat nooit zonder groote verliezen zou kunnen worden gewerkt. En juist de hooge bouwkos ten, die dus een vaste last blijvend op de ex ploitatie zouden leggen, waren oorzaak, dat het plan onmogelijk werd geacht. De Commissie werd in die meening ver sterkt, toen een onderzoek bij deskundigen tot dezelfde conclusiën leidde. Het plan werd dus tot gunstiger tijden een plaats in het archief gegeven» De Commissie zat echter niet stil en overwoog direct een nieuw plan, n.L- het zetten van een 10- 20- tal eenvoudige landhuisjes, om die gemeubeld te verhuren, in de donkere duinen zelf. Een plan daarvan werd weder door den architect opgemaakt en 11 Juli 1919 by de Commissie ingediend. Ook nu waren de bouwkosten weer aan merkelijk hooger dan de bedragen, waarvan de Commissie was uitgegaan. Een sluitende exploitatie-rekening was niet te maken. Ge poogd is om op den bouw te bezuinigen, doch voorshands zijn die pogingen niet met goe den uitslag bekroond. Zoo stond de Commissie voor de bijzetting in 't archief van haar tweede plan, toen zij kennis kreeg van het bestaan eener Maat schappij tot exploitatie van Onroerende goe deren „Zomers Buiten" te Rotterdam. Deze Maatschappij, voornamelijk bestaande uit ambtenaren en dergelijke, gesteund naar het schijnt, door enkele kapitaalkrachtige figuren, stelt zich ten doel, haar leden in de vacantie pension te versöhaffen of gemeu- onnatuurljjke duidelijkheid, en een zekere regelmaat. Zij luisterde zooals men naar een verbaal hoort, belangstellend en geboeid, maar niet vermoedend, dat het berustte op iets dat werkelijk bestond. Daarvoor scheen het te veel een spel zijner verbeelding, zijn lang verhaal over een schoone vallei, die in de bergen verborgen lag en die men kon binnenkomen door een grot, en over een moe dige, bekoorlijke vrouw, die daar heerschte als meesteres: Nahnya noemde hij haar. Die naam zeide Kitty niets. „Hij is een dichter," dacht zij, met eerbie digen schroom. In haar eenvoud schreef zij het alles op in de nachtelijke uren, om het hem later te kunnen vertellen. Den tweeden morgen, toen zij, .zittend op een stoel naast het bed, even was ingedom meld, schrok Kitty plotseling weer klaar wakker, toen ze hem met een zwakke, zachte stem hoorde zeggen: „Je bent er werkelijk! Ik daaht dat het maar een droom was." „Je wordt beterI" riep Kitty blij uit. „Ben ik nog in het Noorden?" vroeg hij verwonderd. „Ik had nooit gedacht, daar een blank meisje te zullen vinden." „Ik ben dan ook het eenigste," zeide Kitty. „Hoe ben ik hier gekomen?" vroeg hij. „Dat kan ik niet zeggen," antwoordde Kitty. „Je kwam hier zóó de deur binnen vallen." Hij vertelde haar wat hem overkomen was. „De Stanley-watervallen!" herhaalde Kitty. „Maar dat is niet meer dan tien mijl stroom opwaarts hier vandaan. Heb je dan zoolang noodig gehad om hierheen te komen?" „Waarschijnlijk heb ik steeds in een cirkel loopen," zeide hij. „In den beginne hield 5eds het strand. Maar de pijn werd zoo belde villa's in bosch en aan zee tegen billijke prijzen. Zij sticht en exploiteert te dien einde die eigendommen zelf en is daardoor inder daad in staat, iets goeds te bereiken. De directeur dier Maatschappij verklaarde zich op verzoek der Commissie 'bereid te on derzoeken, wat er voor zijn Maatschappij hier te doen viel en was over onze duinter reinen, evenals al zijn voorgangers deskun digen, enthousiast. Met deze stichting is de Commissie thans nog in onderhandeling en er bestaat kans, dat deze onder zekere voorwaarden, hier een deel van haar verdere plannen gaat iiit* voeren. Geschiedt dit, dan zal dit van groote be- teekenis zijn. De groote moeilijkheid is im mers een begin te krijgen. Is dat er eenmaal, dan volgt de rest vanzelf. Het adres dezer Maatschappij is Rodenrij- sche Laan 49b, Rotterdam. Het lidmaatschap kost één aandeel van 100.op zeer gemak kelijke wijze te storten. Zij geeft een Orgaan uit genaamd „Uit toch thuis" en bezit reeds huizen en terreinen te Scheveningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort, Oostvoorne, Leusden, Nunspeet, Baarn, Ulvenhout en Prinsenhage. Wij kunnen niet anders doen, dan ieder, die jaarlijks gewoon is eenige weken buitenaf te gaan en over geen onbeperkte geldmidde len beschikt, zich nu reeds met deze Maat schappij in verbinding te stellen. Het zal haar plannen in onze plaats zelf zeker bevorderen. Zoover is nu de Sub-Oommissie voor de badplaatsplannen. Natuurlijk zijn er tal van onderzoekingen gedaan, die we 'niet allen kunnen noemen, maar toch in de toekomst allen van nut zijn. Wat het werk der andere sub-commissies aangaat, wij moeten thans in telegramstijl enkele dingen vermelden, die direct of indi rect uit 't werk dier Commissies schijnen te zijn voortgevloeid. Meer is ons er niet van bekend. De Economische Commissie dan verleende haar steun bij de uitgave van het reeds meer genoemde werk van den heer Saunders. Dit boek heeft de aandacht van menschen uit allerlei invloedrijke kringen reeds vrij sterk op onze Gemeente doen vestigen. Met het Departement van Oorlog is een overeenkomst tot stand gekomen, om de spoorlijn, die vanuit 't station naar het fort Kijkduin geprojecteerd is, te benutten voor gemeentelijke doeleinden, n.1. de verbinding met onze donkere duihen, waardoor een groot probleem kan worden opgelost. Met het Departement van -Waterstaat wordt onderhandeld met aanvankelijk gun stig verloop over het in erfpacht verkrijgen der duinen, die aan onze Donkere Duinen grenzen, teneinde daarin eventueel werken te kunnen uitvoeren. Met het Staatsboschbeheer is overleg ge pleegd omtrent de bebossohing dier duinen, vooral langs den weg, dien onder den duin voet loopt tot aan den Middelweg. Overwogen wordt, dien weg door te treikken en te beharden tot Julianadorp. De Commissie sloot zich enbloc aan bij de Maatschappij van Nijverheid, zoodat zij van die Maatschappij thans als Departement Helder deel uitmaakt, haar tijdschrift ont vangt, waarin op het gebied van handel en industrie waardevolle gegevens voorkomen en in relatie komt met de invloedrijkste per sonen en lichamen op dat terrein. Voorbereidingen worden getroffen tot het organiseeren van een Tentoonstelling in 1921. Of dit een tentoonstelling zal zijn op velerlei gebied of dat van Vissoherij, is nog niet uitgemaakt, doch ook al is het alleen op Visscherijgebied, dan kan zij best slagen, mits goed voorbereid en verbonden met een soort vlootrevue van de Nederlandsche vis- schersvloot. De medewerking van de Marine kan best worden verkregen, die van het Zoö logisch Station werd reeds toegezegd. Een landbouwtentoonstelling in verbinding met reeds eenige jaren in Koegras bestaande feestplannen ter gelegenheid van het 100- hevig ik geloof dat ik koorts kreeg, en mijn hoofd werd zoo licht. Ik herinner me nog flauw, dat ik door de bossohen voort strompelde, terwijl allerlei verwarde gedach ten door mijn hoofd gingen „Je moet niet zooveel praten," zeide Kitty met gezag. „Best!" antwoordde hij glimlachend. „Als je maar niet wegloopt." De goede voeding en zorgzame behande ling verrichtten wonderen bij den patiënt. Hjj verklaarde vastbesloten te zijn, den vol genden dag op te staan. Toevallig sloeg hij een blik in den spiegel; met een uitroep van schrik werd hij zijn baardig uiterlijk gewaar. Hij vroeg om een scheermes, en toen Kitty het hem gebracht had, maakte hij zich weer toonbaar, terwijl zij haar vader ging helpen in de werkplaats. Toen zij na verloop van tijd terugkwam, vond zij hem gemetamorphoAerd in de keu ken zitten. Hij had zijn volle haar glanzend geborsteld, en zijn gelaat, dat hij haar glim lachend toewendde toen zij binnentrad, was zacht en glad als dat van een jongen. Won derbaarlijke veranderingen is een scheermes in staat op het gelaat van een öian tot stand te brengen! Toen Kitty er aan dacht, hoe hij er uit had gezien, toen zij en haar vader hem van den grond ophieven, kon zij haar oogen nauwelijks gelooven. En het was haar, alsof ook de aard van zijn glimlach een andere was. Kitty las er in, dat hij haar er goed uit vond zien. Die ont dekking verwarde haar. Het scheen haar, als was eensklaps de verhouding, waarin zij te genover elkaar stonden, veranderd. Hij was niet langer haar ziek kind, maar een man die haar meester kon zijn. Het hart begon sneller te kloppen. Om haar verlegenheid te jarig bestaan van den Polder, kan helaas! in dit jaar niet doorgaan, omdat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verleden jaar reeds Sohagen voor haar jaarvergadering be stemde, waaraan als regel zulk een tentoon stelling wordt verbonden. Maar voor dergelijke teleurstellingen gaat de Commissie niet op zijde en vol moed gaat zij op den ingeslagen weg voort. Tenslotte het allervoornaamste. Door de aanhoudende vertoogen van ons Gemeentebestuur bjj de Regeering, schijnt ook in Den Haag eindelijk wat meerdere aandacht te worden geschonken aan Den Helder. Was bij de opmaking der Zuiderzeeplannem Den Helder geheel genegeerd en was b.v. d spoorlijn over den afsluitdijk geheel langs Den Helder geprojecteerd, thans schijnt te zijn toegezegd, dat een zijlijn Den Helder eveneens zal verbinden. Voorts moet onze haven worden benut tot loozing van een te graven boezemkanaal, het geen den Directeur der Zuiderzeewerken aanleiding heeft gegeven met ons Gemeente bestuur te overleggen, in hoever onze haven plannen daarmee tevens zijn te behartigen en te bevorderen. Een verlenging der haven is n.1. daarbij noodig, waarmee tevens industrie- en han delsterreinen worden drooggelegd, die in de toekomst voor vestiging van industrieën van groote beteekenis zullen zijn. De stand dezer plannen én onderhandelin gen is ons nog niet bekend; doch hoe het ook loope, Den Helder zal er profijt van hebben. Ziehier dus een kort overzicht van wat door of als gevolg van de Economische Com missie is gedaan en verkregen. Naarmate de tijd vordert, naar diezelfde mate zal hetgeen te doen valt, zich beter af- teekenen. Geduld zal zeker noodig zijn, en I9i de Com missie zelf, waar de meest ongeduldigen zit ten, wordt dit zeer goed ingezien. Daarom ook moet er vanuit den Raad niet te gauw geoordeeld worden en niet meer ge daan, dan de Commissie zelf noodig acht. Niemand dan zij zelf weet beter, hoever er kan worden jgegaan, en niets zal haar liever zijn, dan elk jaar een grooter crediet aan den Raad aan te vragen door uitbreiding van haar werk. Werk wat in dat geval productief zal zijn. De Heldersche burgerij hopen wij door dit verslag te hebben doordrongen van het besef, dat hard en taai werk noodig zal zijn, om onze Gemeente op te heffen tot de plaats, die haar krachtens haar bevolkingstal toe komt. Helder, 27—1—'20. Dit is intussöhen onjuist, omdat de Gemeente volgens art. 54 Wetboek van Koophandel nooit meer dan 6 stemmen zou krijgen. BUITENLAND. De Volkenbond. Blijkens een bericht in de „Etoile beige" zal de volgende vergadering van den raad van den volkenbond op 11 Februari te Lon den worden gehouden in Bunderland House, den voorloopigen zetel van den bond. Daar zal de quaestie van den definitieven zetel van den bond besproken worden. Naar officieel gemeld wordt, zullen 1 Maart in Duitschland de tarieven voor het goede renvervoer op de spoorwegen verdubbeld worden. Men wil eveneens het tarief voor personenvervoer verhoogen. Naar verluidt met 50 60 pet. DUITSCHLAND. De nood. Plotseling komen er uit Berlijn noodkre ten over de voedselvoorziening, die spaak verbergen, draaide zij zich om en begon iets op een der planken te zoeken. En zelfs ook toen nog had zij het gevoel, als sloegen die lachende, jonge oogen achter haar, een blik in het diépst van haar ziel. Zij kon niet zeg gen of het haar pijnlijk dan wel een genot was. Natuurlijk was het slechts verbeelding van haar:. Ralph dacht aan niets. Toen zij zich hersteld had, keerde zij zicfh weer om met een effen gelaat, en bracht Ralph, zonder verder commentaar, het kleine pakje, dat zij op hem gevonden hadden. Hij zag den smaragd op haar uitgestrekte hand liggen, zonder dat zij hem uitnoodigde het juweel van haar over te nemen. Een pijn lijke trek kwam om zijn mond, en hij wendde het hoofd af. „Bewaar het voor mij als je wilt," verzocht hij. „Ik wil nu nog niet denken Kitty voelde iets van jaloezie tegenover ja, ze wist zelf niet waarom. Ze legde het juweel weg in haar kamer. Toen zij terugkwam, zeide zij, plotseling pogend de gewichtigheid van een verpleeg ster aan te nemen: „Je mag nu wel een beetje heen en weer loopen en een uur buiten zitten, in de zon." Haar toon deed hem opnieuw glimlachen, zoodat zij weer verlegen werd. „Goed, zuster," antwoordde hij onderworpen. „Als u bij mij blijft." „Ik heb mijn werk," zeide Kitty streng. Hij was onverbeterlijk. „Maar ik kan toch dat heele eind niet loopen zonder hulp," klaagde hij. Zij lachte, en hielp hem nfcar buiten; bleef bij de bank staan, en eindigde met er op te gaan zitten, aan het andere eind. pe arme, onervaren Kitty had niet de kracht zich te Ingezonden mededeellng. BehangerljSpoorstraat 49. SleeperijSpulstraat 8. Door het gebruik van groots wagens en vakkundig personeelhet meest aangewezen en tevens het goedkoopste adres ter plaatse. Eischt vlugge en nette bediening. loopt. Wel is er enkele weken geleden reeds door een zoo bevoegde autoriteit als het Berlijnsche gemeentebestuur openlijk ver klaard, dat het optimisme van de rijksregee- ring niet gemotiveerd was, doch deze hoeren achter de groene tafel hielden vol, dat het met de voedselvoorziening wel. los zou loopen. Dat de Berlijmsche magistraat geen on gelijk had, bleek spoedig daarop uit een me- dedeeliing van de regeering, dat het brood graan voortaan uiitgemalen zou worden tot negentig procent, in plaats tot vierentach tig, hetgeen zeggen wil, dat de qualiteit nog slechter, de kleur nog donkerder zal worden. Hierdoor hoopte men te voorkomen, dat het rantsoen verminderd zou moeten worden, hetgeen te fataler zou zijn, omdat de offi- cieele portie aan aardappelen, vleesch, vet toch al niet geleverd kan worden. Doch de opperburgemeester van Berlijn houdt vol, dat het broodrantsoen toch verminderd zal worden. Toen hij mur. Dresselhuys dank zei voor de zending levensmiddelen van het Roode Kruis, antwoordde hij op een opmerking van den Nederlander, dat het buitenland tot nu den toestand in Duitschland niet als zoo ernstig had beschouwd: „De regeering heeft tot nu om redenen van binnenlandschen po litiek en aard gedraald de waarheid te zeg gen. In een tijd van zoo algemeene ontevre denheid moest men het vermijden zonder de dringendste noodzaak den toestand zoo zwart te schilderen als hij werkelijk is. Maar nu is de situatie zoo ernstig, dat verbloemen geen doel meer heeft. Het verbergen van de waar heid is trouwens niet meer mogelijk, nadat men besloten heeft het graan verder uit te malen en het broodrantsoen te verminderen tot 200 gram per dag." Een paar dagen later kwam de Pruisische minister van landbouw Braun, een sociaal democraat, met zijn opzienbarende redevoe ring in het parlement, waarin hij brak met de geheimzinnigheid van de regeering en geen blad meer voor den mond nam. „Er bo men nog veel ergere tijden, dan wij nu door maken" en „wij staan er nu nog veel slech ter voor dan verleden jaar". Zóó slecht, dat hem, den socialist, de ver zuchting over de lippen kwam: „Wij moeten nu niet socialiseeren, maar produceeren". Hij, de socialistische minister van land bouw, wil breken, in den uitersten nood, met het systeem, waarbij de socialisten steeds ge zworen hebben, van gedwongen leveranties tegen maximum-prijzen. Letterlijk zei hij: „Het systeem van dwang, in den oorlog nood zakelijk, vermindert de productie. Mijn be wering, dat de boeren in den oorlog goede zaken hebben gemaakt, houd ik vol. Maar ik moet toegeven, dat bij het voortdurend stijgen van de prijzen der materialen, noo dig voor den landbouw, de boeren voor het grootste gedeelte niet meer hun onkosten kunnen goedmaken. Deze toestand is on houdbaar. Nu, midden in het verbruiksjaar, kunnen wij den dwang niet opheffen. Wij moeten echter thans besluiten, wat er dezen Zomer gedaan zal worden voor het nieuwe oogstjaar. De boer moet weten wat er met zijn oogst zal gebeuren."- En de minister deelde verder mede, dat hij een commissie had benoemd, die onder zoeken zal welk stelsel nu gevolgd dient te worden! Inmiddels had hij op eigen gezag voorgesteld den handel vrij te laten in sui ker van den nieuwen oogst." verweren. Zij babbelde en lachte, en de uren vlogen om. Ralph vertelde haar niet meer van zichzelf dan zijn naam en zijn beroep. En toen zij eenmaal gemerkt had, hoe pijnlijk het hem was, te spreken over hetgeen nu achter hem lag, vermeed zij ook er naar te vragen; om dezelfde reden liet zij na hem te spreken over de wondere geschiedenis, die hij in zijn ijlkoorts had verteld. En toen zij even met haar vader alleen was, liet zij dezen beloven den vreemdeling geen vragen te stel len, vóór hij sterker zou zijn. Ralph voelde zich als iemand die langza merhand begint te herstellen van een plotse linge, felle en ernstige ziekte. Hij begreep instinctief, dat zijn geest rust noodig had, terwijl langzamerhand, druppel voor druppel, de kracht in zijn aderen terugvloeide. Hij had niet den moed, zich er rekenschap van te geven, welk een last hij weer op de schou ders zou moeten nemen, wanneer hij krachtig genoeg was; nu wilde hij daaraan niet den ken. Het was slechts als eeh levende plant, die dankbaar den zonneschijn drinkt. Nooit was ijdelheid een der 'hoofdeigenschappen van zijn karakter geweest, en na de loutering, die zoo pas aan hem was voltrokken, was er bij hem in 't geheel geen plaats meer voor. Geen oogenblik kwam het dan ook in hem op, dat hun gezellig gepraat en gelach, hun jopge, jolige pret, een onheelbare wond zou slaan in het hart van het meisje naast hem. (Wordt vervolgd). I

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1