NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei. Eerste Blad. No. 5204 DINSDAG 10 FEBRUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER t G DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 BUITENLAND. DE UITLEVERINGSKWESTIE. Menigeen zal zloh afgevraagd hebben wat FEUILLETON. Nieuwe figuren op het tooneel. Staking te Solingen. HONGARIJE. BINNENLAND. Aaneensluiting ln het vlsscherljbedrijf.. Iip^jpp ...«mm>:lm,i> W r-V COURANT LI AR°^NKMËNTEN BIJ VOORUITBETALING) viïZaïm«?' 3 mBd' 1 n^'„fruKO f L6°- Buitenland f 2,10 Modeblad n o< V'105 Moot bl,i.i „0.95, „1.05. 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ABVIBTf NTIÈN, 20 et, p reqel, Ingw, miedadeelingen (Mafflbr, als redaetlonaala tekst) 60 et, Kleine advert, (gevr., te koop, te huur) v, I tot 4 regels 50 ct„ elke regel meer 10 ct. bfj voorultb, (adresBur. v, d. bl. en met br. onder nr. lOct. p. advert, extra), Bew.-exempl. 3'/j ct. Adv. op bep. aangew. pl. -worden 25 hoog er berekend. De overhandiging der uitleveringslijst aan de Duitsche regeering heeft langer op zich laten wachten dan men verwacht had. Na het incident met von Lersner, de Duitsche zaak gelastigde te Parijs, die weigerde de lijst in ontvangst te nemen en aan zijne regeering door te zenden had men mogen verwachten 4 dat het stuk door den Franschen zaakgelas tigde te Berlijn aan de Duitsche regeering zou zijn overhandigd. Dit is inderdaad ge schied, doch niet onmiddellijk na de weige ring van vom Lersner, in aar eerst jongstle den Zaterdag. de reden kon zijn van deze vertraging. Of de Entente zich liet afschrikken door de tegen stand die zich ln Duitschland openbaarde, of dat andere oorzaken de overhandiging belet ten. Het is thans gebleken dat dit laatste in groote mate het geval was, en het eerste hier aan niet vreemd zal zijn. De hoofdoorzaak ligt blijkbaar in 'n veran derde houding van Engeland ten opzichte van de mtleveringskwestie; voornamelijk in een frontverandering van Lloyd George. De „Daily Chronicle", het lijfblad van Lloyd George, kwam Vrijdag met een zeer merkwaardig hoofdartikel uit. Hierin werd o.a. gezegd, dat de geallieerden het middel om Duitschland tot uitlevering te dwingen, uit de handen hebben gegeven, toen zij de krijgsgevangenen naar hun land lieten terugkeeren. Het belangrijkste ligt echter in de volgende uitlating: „Wij weten niet of de niet-offici- eele lijst, die te Berlijn zoo'n beroering ver wekt heeft, geheel juist is of niet. Wij kun nen echter op goeden grond verklaren, dat als dit zoo is, de toestemming der Britsche regeering daartoe nim mer is verleend. De lijst is in ieder ge val hoogst belachelijk en als inderdaad een duplicaat daarvan aan de. Duitsche regeering te Berlijn overhandigd zal worden, is het dui delijk, dat de diplomatieke machine der ver bondenen, welke te Parijs gevestigd is, een keer te meer een onvergeeflijke dwaasheid heeft begaan. De lijst is bij kans in elk opzicht, wat zij niet moest zijn. Wij zouden het denkvermogen onzer lezers beleedigen, indien wij gingen uitleggen wat de vanzelfsprekende redenen zijn waarom namen als die van Hindenburg en Luden- dorff of Bethmann Hollweg er nooit op had den mogen voorkomen. Deze mannen zijn alleen in dit vergezocht opzicht oorlogsmis dadigers, dat zij onder den keizer stonden als opperste leiders van het Duitsche leger en den Duitschen staat. De lieden, die ter be straffing opgeëischt hadden moeten worden, zijn de generaal, die het bevel gaf en uit liet voeren tot de plundering van Leuven, de duikboot-commandanten, die lieten schieten op hospitaalschepen of zeelieden lieten ver drinkefl, de burgerlijke en militaire overhe den, die onmiddellijk verantwoordelijk waren voor de uitzettingen uit Kijssel of voor bet ongelooflijke schandaal van het gevangen kamp van Wittenberg. De beschouwing besluit met de opmerking, dat de lijst grondig zou moeten worden her zien, voordat er iets andera wordt gedaan." m m Het is begrijpelijk, dat men te Parijs over deze houding van Lloyd George allesbehalve gesticht is. In een beschouwing over den in druk, die deze frontverandering van den En gelachen minister teweeg bracht, zet de Pa- Door HULBERT FOOTNEK. 61) Een zenuwtrek vloog over Kitty's gelaat. Ieder woord, dat gesproken werd, maakte de zaak nog erger. „Och, dwaasheid," zeide zij snel. „Het kan mij niets schelen!" „Wat moeten wij doen?" mompelde Ralph hulpeloos. Schril en hard, klonk Nahnya's stem plot seling: „Denk je, dat iedere vrouw verliefd op. je is?" schreeuwde zij. „Je bent mij niets! Ik heb je dat vroeger al gezegd, en nu her haal ik het! Ga weg van mijl Ik wil je nooit meer ontmoeten!" Ralph's oogen vlamden op: aan Kitty dacht hij geen oogenblik meer. „Dat zullen we zien!" riep hij uit. „Je zult mij toebehoo- ren! Nooit zal ik je opgeven!" Hij liep op Nahnya toe. Doch snel wendde zij zich om en stormde Kitty's kamer binnen, waarvan zij de deur achter zich dicht sloeg. In den tijd, dien Ralph noodig had, haar te openen, was zij door het raam ontsnapt. Het muskietengaas daarvoor was verscheurd. Het soheen onbegrijpelijk, dat de smalle opening voldoende was, om haar door te laten. oor Ralph was er geen sprake van. Hij snelde terug naar de voordeur, rukte haar open, en rende het huis om, Nahnya na. Alleen gebleven in de hut, liep Km. *t een opmerkelijke kalmte naar de tafel, d aan 4 raam stond. Zij dompelde een kopj rijsche correspondent van het „Hbl." o.a.: Men is er hier zeer onaangenaam door ge troffen en terecht wordt opgemerkt, dat Lloyd George alles wat hij thans laat aan voeren, eerder had dienen te bedenken en zich niet eerst met den eisch tot uitlevering had moeten vereenigen, ja die feitelijk in- spireeren, want nien weet, dat de uitleve- ringseisch door Engeland steeds het heftigst gesteld is. Indien men thans niet aan den eisch vasthoudt op initiatief van Engeland, is dit zeer onaangenaam voor Frankrijk, om dat dit dan tegenover Duitschland het odium krijgt van haatdragendheid en van het stellen van eischen, waarvan iedereen vooruit kon begrijpen, dat zij niet te handhaven waren. Aldus handelende geeft Lloyd George voed sel aan de onjüiste Duitsche bewering, dat de uitleveringseisch door Frankrijk doorge dreven is tegen den wenscb van anderen in. Bovendien houdt men hier vol, dat inen den eisch thans niet kan laten vallen, omdat dit in Duitschland den indruk zou wekken, dat men maar hoeft te weigeren om alle bij het verdrag aanvaarde verplichtingen te ontgaan. De stemming Is hier dus niet vriendelijk voor Engeland en men hoopt, dat men zijn vertegenwoordigers Zaterdagmorgen zal kunnen overtuigen, dat een dergelijke hou ding van in den steek laten onverdedigbaar is. Inderdaad heeft deze conferentie voor- loopig althans succes gehad. Dit viel reeds op te maken uit het feit, dat de lijst Zaterdagavond toch nog aan do Duitsche regeering werd overhandigd. Een te Parijs uitgegeven communiqué heeft het .verder of ficieel bevestigd. Hierin werd gezegd, dat men eenstemmig besloten had de lijst te overhandigen.' De ongerustheid te Parijs aangaande de houding Van Engeland werd door dit com muniqué echter geenszins weggenomen. Men verwacht dat de moeilijkheden tusschen de Fransche en de Engelsche regeering Zich zullen herhalen, indien de Duitsche regee ring mocht weigeren-aan den eisch tot uit levering te voldoen. In verband met de opmerkingen betref fende de vasthoudendheid van Engeland ten opzichte van de uitlevering, merkt de Hbl.- corr. nog op, dat deze houding van Lloyd George ook van invloed zal zijn op de hou ding der geallieerden ten aaneen van de uit levering van den ex-keizer. „Wel curieus" zegt de corr. „dat in dezen juist. Frankrijk op Engeland invloed heeft moeten oefenen om het vuur, waarmee het 't kleine Holland wilde aanpakken, te temperen. Te hopen is, dat hierin de Fran sche opvatting overheerschend zal blijken en de booze plannen, die Engeland een oogen blik tegen ons gesmeed heeft, niet uitgevoerd zullen worden." Wat moet men van dit alies gelooven? Zou Frankrijk inderdaad niet zóó voet bij stuk bebben gehouden ten aanzien van de uitle vering als Engeland dat gedaan heeft? Zou men inderdaad in Frankrijk er geen rekening mee gehouden hebben, dat het persisteeren bij dezen eisch tot gevolg zou kunnen heb ben, dat de Duitsche regeering zal weigeren hieraan te voldoen, zou moeten weigeren ondér den druk der bevolking? En daardoor dus gedwongen zou zijn de bepalingen van het vredesverdrag niet na te komen, het geen zou leiden tot eene verdere vernedering van Duitschland en de mogelijkheid opent van een duurzame bezitting van het Rijnland door Frankrijk. "Dit is het kardinale punt. Indien Duitsch land weigert, zal het Rijnland inderdaad be zet gehouden worden. Minister Millerand heeft in de Fransche Kamer eep verklaring in een emmer met water, die daar stond, om dit vervolgens naar de lippen te brengen, waarbij zij, zonder het te merken, het groot ste deel van het water over den vloer en over haar kleeren stortte. Toen liep zij weer terug, als slaapwandelend, qn met het kopje nog in de hand. Zij raapte den smaragd op en legde hem weg in een hoek van de kast. Toen ging zij, in denzelfden toestand van half-slaap in een stoel zitten. Een diepe zucht ontsnapte haar, naar hoofd zakte voorover en toen een eindje op zijde, tegen den muur. Haar arm liet zij slap langs de stoelleuning vallen, het kopje ontglipte haar vingers en brak. Zoo vond haar vader haar, toen hij van de uitgra vingen terugkeerde. HOOFDSTUK XIX. Toen Ralph om het huis was gesneld, zag hij Nahnya nergens meer. Hij was niet ge noeg met het leven in de wildernissen ver trouwd, dan dat hij haar sporen op de doode bladeren en de dennenaalden zag. Het scheen hem het meest waarschijnlijk, dat zij langs de rivier zou trachten te ontkomen; op zijn schreden terugkeerend, snelde hij het pad daarheen af. Hij vond geen spoor van haar; slechts zag hij tegen den oever, aan een struik gebonden, de kano, die zij had teruggebracht. Er waren ook geen voetafdrukken in het zand, die er op wezen, dat zij van het blok huis was teruggekeerd, en evenmin eenig teeken, waaruit 'ijj de gevolgtrekking had kunner. uiake.' Jat een andere boot afgezet was. 1 Ralpn liep gejaagd het strand op en neer, 'ende naar haar, of naar iets, dat hem afgelegd, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet. Men dient hierbij in het oog te houden,' dat dit ook niet anders kon, omdat het „vredes"~verdrag zelf den weg aangeeft, dien in deze bewandeld moet worden. Hier in toch is bepaald, dat het Rijngebied gedu rende vijftien jaar door de geallieerden bezet zal worden gehouden. Komt Duitschland de bepalingen na, dan wordt na 5 en 10 jaar de bezetting beperkt en na 15 jaar het Rijnge bied ontruimd. Docb óók is bepaald, dat „in dien' de commissie voor herstel vóór of nè afloop van de genoemde 15 jaar vast stelt, dat Duitschland weigert één of meer van zijn verplichtingen op het stuk van herstel na te komen, dan worden de genoemde zönes op nieuw geheel of gedeeltelijk bezet. Verschillende Fransche bladen wijzen erop, dat deze bepaling thans ten uitvoer moet worden gelegd. De „Éclair" acht dit een schitterende gele genheid om tot volledige ontwapening van Duitschland over te gaan. De „Gaulois" zegt, dat het linker-Rijnge- hied voor goed moet worden afgestaan en de „Victoire" merkt op, dat artikel 428 de ge allieerden verplicht tot de door Foch voor gestelde oplossing (annexatie van het Rijn gebied) over te gaan. Welke moeilijkheden hierin opgesloten liggen, afgazi nog van het gevaar van 'dentoestand die ontstaan zal indien Duitsch land definitief de uitlevering mocht weige ren is niet te raden. Mogelijk dat hier mede ook het bezoek dat Millerand, vermoe delijk morgen, aan Londen zal brengen, ver band houdt. FRANKRIJK. De mijnwerkers. Het mijnwerkérscongres, dat eenige dagen te Parijs heeft vergaderd, heeft in de laat ste zitting, Donderdag gehouden, de motie aangenomen krachtens welke de 10e Fe bruari als laatste datum wordt genoemd, waarop de eischen der mijnwerkers zullen moeten zijn ingewilligd, zal men die inwil liging niet door staking afdwingen. De eischen zijn een minimum loon van 3800 francs, handhaving d - Indemniteit van 720 francs en toepassen op arbeid van vrouwen van den regel „voor gelijken arbeid gelijke betaling". Indien de eischen niet ingewilligd worden, zullen de mijnwerkers daarenboven den eisch van nationalisatie der mijnen stellen, en de staking, die alsdan zal uitbreken, zal niet eindigen alvorens alle eischen zijn inge willigd. De gesneuvelde Amerikanen. ,Laat de dooden niet rusten" is het motto van vele Amerikanen. Zaterdag j.L is te Brest een afdeeling Amerikaansche doodgravers gearriveerd. Deze lieden moeten voorloopig nog wachten op de aankomst van een trans portschip met 17.000 doodkisten. Zijn die aan gekomen, dan kan een begin worden gemaakt met de opgraving van de overblijfselen van Amerikaansche soldaten, die achter de ge vechtslinies waren begraven. Enkel die doo den zullen worden opgegraven, van welke de familie- zulks verlangt. Echter zullen geen beenderen worden opgegraven van de in de geveohtslinie gesneuvelden. Dit komt dus hierop neer, dat de in den slag gesneuvelden niet zullen worden opgegraven, wèl degenen, die aan de gevolgen van wonden of van ziek te zijn omgekomen in een hospitaal. Het werk der terugbrenging wordt aanzien lijk vergemakkelijkt door het feit, dat deze Amerikanen meestal in doodkisten waren be graven. Binnen één of twee weken zal het werk der opdelving een aanvang nemen. Om elke, met zink bekleede kist, komt een Ame rikaansche vlag. In Frankrijk zelf zullen geen doodplechtigheden plaats vinden by de eenige aanwijzing zou kunnen geven, waar heen zij gegaan was. „Zij moet de rivier langs," redeneerde hij. „Het woud is ondoor dringbaar." Doch zjjn moed ontzonk hem; hij wist dat Nahnya hem in de wildernis de baas was. Hij volgde de rivier een eindweegs stroomafwaarts, en stuitte eindelijk op een spoor, dat van den oeverrand kwam, en ver der langs het strand liep. Hij volgde het met nieuwe hoop. Na ongeveer een kwartier lang snel voortgegaan te zijn, bleef hij plotseling staan. „Zoo haal ik haar nooit in," dacht hij. „Ze moet daar een boot hebben, om de rivier te kunnen oversteken. Dan sta ik op het strand en kan niet verder. Zij is natuurlijk op weg naar haar thuis. Ik moet haar over de rivier kunnen volgen." Haastig keerde hij terug naar het blokhuis dat tot werkplaats diende, waaruit hij een bijl en een avegaar te voorschijn haalde. Hij ontmoette niemand. Daarop terugkeerend naar den mond van de beek, zond hüj tot hij een grooten drogen boomstam vond, die daar bij een overstrooming was achtergebleven. Hij begon hem in vieren te hakken om een vlot te kunnen maken. Zijn rechterarm was nauwelijks in staat de bijl te zwaaien, maar zijn onverzettelijk besluit deed hem volhou den. Hij vorderde slechts langzaam; koorts achtig werkte hij echter voort. „Het komt er niet op aan," redeneerde hij. „Dan ga ik di rect naar de kom van het Rotsgebergte. Zij weet niet, dat ik den weg daarheen kan terug vinden." Na eenigen tijd naderde Jim Sholto door het struikgewas; hij kwam den oever af, en ging op een rotsblok zitten. Ralph wierp slechts even een blik op hem, en ging voort met zijn werk. Jim zocht met veel omslag een tak aan zijn voeten. Hij begon dien af te overbrenging, doch bij aankomst dèr kisten te Hoboken zal de militaire eer worden e- wezen. In verband met dit ietwat lugubere onder werp zij vermeld, dat in Frankrijk niet min der dan 1500 kerkhoven van Britsche solda ten zijn. Deze worden allen op dezelfde wijze voorzien van uniforme zerken en een gelijk- soortigen muur. Met de aankleeding van 100 van die kerk hoven hoopt men nog dit jaar gereed te komen. DUITSCHLAND. De toestand in het Rohrgebied. Naar men ons uit Essen seint, zijn de radi cale bedrijfsraden in de industriestreek van Solingen voornemens de algemeen© staking af te kondigen uit verweer tegen het ontslag op groote schaal der fabrikanten. Ook de pu blieke bedrijven zouden stopgezet worden. Buiten de vakvereenigingen om is in verschil lende fabrieken al besloten om Maandag te gaan staken. In Soltngem is gistermorgen de verwachte -algemeen© staking uitgebroken. De oorzaak .is, <ïat de fabrikanten tengevolge van de weerspannige houding van een deel der ar beiders van plan wareneden 19en Februari een algemeene uitsluiting te proclameeren. De Engelsche bezettingsoverheid is tot nu niet bemiddelend opgetreden. Bonn bezet door de Franschen. In den loop van deze week zullen de Fran schen een grooter gedeelte van het bezette gebied in de Rijnprovincie onder hun hoede nemen, Engelsche en Amerikaansche bezet tingstroepen -aflossen. Fransche troepen zul len in het noordelijk gedeelte het gebied, tot nu door de Amerikanen bezet, overnemen tot en met Bonn,, en het zuidelijk gedbelte van het bruggehoofd Bonn. Een Fransch bataljon van het 33e legercorps is heden te Bonn aangekomen. Een draadloos Fransch bericht meldt, dat men in politieke kringen te Boedapest denkt, dat de Nationale Vergadering gehoor zal ge ven aan den wensch van den entente en geen Habsburg tot koning zal kiezen. Er zou een voorloopige toestand geschapen worden met admiraal Horthy als nationaal bestuurder. Korte berichten. In Rijnland en Westfalen breiden de pok ken zich uit. Te Liitgen-Dortmund zijn elf ge vallen geconstateerd. Twee patiënten zijn overleden. De Duitsche doctoren waarschuwen voor het gebruik van alcoholische dranken, aange zien daarmede in Duitschland tegenwoordig verschrikkelijk geknoeid wordt, wat ten ge volge heeft dat door het nuttigen er van ern stige oogziekten ontstaan. Verschillende per sonen zijn er reeds totaal blind door ge worden. Volgens e endraadloos bericht is de Duit sche Weber te Trier tot dertien jaar tucht huisstraf veroordeeld, omdat er bij een huis zoeking in zijn woning, geschriften tegen de Rijnlandsche republiek gevonden zijn. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat er een revolutie is uitgebroken in Trans- Kaukasië en dat Tiflis en Koeteis in het be zit der bolsjewisten zijn. De Fransche senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij op 15 Februari de» zo mertijd ingevoerd wordt. Volgens een draadloos telegram uit Moskou hebben de bolsjewiki Odessa bezet. schilferen, waarbij hij, geluidloos fluitend, de lippen toespitste. Jim's karakter was te recht-uit, dan dat hij-kon huichelen; ontstel tenis, verdriet en ergernis waren duidelijk bij hem zichtbaar; zijn merkwaardige, zorge- looze onverschilligheid scheen geheel ver dwenen. Hij had thans moeite zich te be- heerschen. „Dus je gaat ons verlaten?" begon hij, zonder eenige inleiding. „Ik moet," mompelde Ralph. „Ik dacht, dat je van dat alleen reizen nu wel je bekomst had gekregen. Je bent nog niet in staat om een bijl te hanteeren of een pagaai!" „Ik kan er niets aan doen," zieide Ralph. „En hoe denk je je in 't leven te houden zonder geweer, voedsel en dekens?" „Ik had me voorgesteld, dat ik van je zou kunnen koopen wat ik noodig heb. Geld heb ik wel." „Aan geld heb ik hier niets," zeide Joe grimmig. „Dain zal ik je er niet om lastig vallen," verklaarde Ralph snel. Jim werd nu eyen verlegen. „Nu ja ik wil maar zeggen, dat het geen kwestie van geld is, maar dat ik zelf weinig voor raad heb," legde hij uit „Hoe eerder je me dus kwijt bent, hoe beter," ooncludeerde Ralph. „Je kunt hier een poos blijven, en met werken verdienen wat je op®et," zeide Jim listig. Ralph schudde het hoofd ten antwoord. Beiden zwegen. Jim ging zichtbaar met zichzelf te rade, hoe hij de onderhandelin gen weer zou openen. „Hoor nu eens!'" zeide hij eenigszins on geduldig. „Ik kan niet met je spreken als Men meldt uit IJmulden aan de „N. R. Ct.": 15 Febr. a.s. wordt hier opgericht de Vis- scherij-Exploitatie Maatschappij, een vereeni- ging van belangen tusschen da N.V. Ver- eenigde Steenkolenhandel, afdeeling reede- rij, de Algemeene Visschery Mpij. en de Ex ploitatie Maatschappij Shamrock, alle geves tigd te IJmuiden. Het doel der nieuwe maatschappij is het exploiteeren der stoom- en zeilvisschersvloo- ten der drie maatschappijen, te zamen vor mende een vloot van 75 stoom- en zeilvis- scbersvaartuigen. Tot commissarissen zjjn beno^nd de heeren F. H. Fentener van Vlis- singen en W. H. Arends van de N.V. Ver- eenigde Steenkolenhandel, mr. J. H. Thiel en F. J. de Klercq van de Algemeene Visscherij- maatschappij en G. F. Perquin en G. de Vries van de Maatschappij Shamrock. Tot directeu ren zijn benoemd de heeren S. Koster eü A. J. Feitkamp. Aan de maatschappij wordt verbonden een visehhandel onder directie van den heer M. B. Osendorp. De nieuwe maatschappij zal de grootste visscherijmaatschappij zijn van het vasteland van Europa. Arbeidsconflict te Enschede. Zaterdagmorgen is in alle textielinrichtin- gen van leden der Enschedesche Fabrikan- tenvereeniging het onderstaande door aan plakking bekend gemaakt: Aan onze arbeiders. Met 't oog op de omstandigheid, dat de stakende arbeiders der firma Serphos Zo nen, die op 23 December LL den arbeid zpn- der inachtneming van eenigén opzeggings termijn hebben nedergelegd en zich dus aan contractbreuk hebben schuldig gemaakt, tot heden steeds weigerachtig gebleven zijn om den arbeid te hervatten, niettegenstaande de door het bestuur der fabrikanten-vereeniging, aangewende pogingen om de stakers van humie verplichting tot hervatting van den arbeid te overtuigen, zijn de leden der fabri- kantenvereeniging, waarbij ook wij zijn aan gesloten, verplicht, hunne fabrieken op Za terdag, 21 dezer, na afloop der gewone werk zaamheden, geheel stop te zetten. Deze stopzetting zal voor onbepaalden tijd plaats hebben. Als lid der fabrikanten-vereeniging is onze vennootschap genoodzaakt, met het oog op het bovenstaande aan hare arbeiders de dienstbetrekking Bij deze op te zeggen en zal de beëindiging daarvan overeenkomstig de bestaande arbeidsovereenkomst op Zaterdag 21 dezer, na afloop der gewone werkzaamhe den, plaats hebben. Zooals wij reeds mededeelden, betreft een eventueele uitsluiting 10.000 arbeiders. Dreigende staking in het Westland. Uit Delft wordt gemeld, dat er veel kana bestaat op staking der tuinarbeiders, die'sinds geruimen tijd een krachtige actie voeren voor loonsverhoogingen verkorting van den arbeids dag. In het algemeen komen hunne eischen neer op Een loon van f 28 per weekeen werktijd in den zomer niet langer dan van 6 6een vrije Zaterdagmiddag- een 6-tal vrije dagen per jaarvoor overwerk boven het uurloon. De warmoeziers vinderutieze eischen te groot. Geen enkele patroonsvereeniging in het West- land is geneigd aan de verlangens der werk nemers te voldoen. Zij beroepen zich daarbij op de onbevredigende uitkomsten van het tuinbouwbedrijf in 1919 terwijl de vooruit zichten voor 1920 niet rooskleurig zijn. In verschillende plaatsen deden de patroons de volgende voorstellen 4 maanden een loon van f 22.50 p. w.5 maanden een loon van f 25 p. w.4 maanden een loon van f 27.50 p. w.3 maanden een werktijd van 5 - 7 7 maanden een werktijd van 6—7 2 maanden een werktijd van 8 - 41/,. Zaterdags tot 4 uur. Voor overwerk 60 cent per uur. De onderhandelingen zijn nog niet geëindigd, maar het schijnt, dat conflicten onvermijdelijk zijn. je doorgaat met hakken. Heb je zoo'n haast om weg te komen, dat je geen vijf minuten die bijl kunt neerleggen?" Onwilligfiet Ralph zijn bijl rusten, en ging op een anderen steen zitten aan de beek. Zijn gelaat vertoonde een trek van halstarrigheid, die voor den uitslag van hun onderhoud niet veel beloofde. Ralph mocht den ronden, eenvoudigen Jim graag, maar de toestand was hopeloos, en waar er niets meer te redden viel, zag hij geen an dere oplossing dan hem te bruskeeren. .Tim vernederde zich terwille van Kitty. Hij voelde, dat hij meer van zichzelf verg de, dan hij verdragen 'kon, maar hij achtte zich er toe verplicht; wie anders zou zijn dochter kunnen, helpen? „Ik heb me aan je gehecht, sinds je hier bent binnengevallen," begon hij onhandig. „Ik kan het niet zwijgend aanzien, wanneer je een domme streek wilt begaan." Ralph's neusvleugels trilden onheilspel lend. „Ik zal mijn weg wel vinden," zeide hij kortaf. „Hier heb ik niets meer te doen." „Laat. mij uitspreken," vervolgde Jim met voor hem buitengewoon geduld. „Je Bent nog onervaren. Ieder die hier het land kent, zal je kunnen vertellen, dat elke ver bintenis tusschen rooden en blanken nood lottig is." Ralph sprong op. „Nu is het genoeg," barstte hij uit. „Ik ontzeg je -het -recht, je in mijn particuliere aangelegenheden te men gen." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1