Tweede Blad. tllcctrificatie. VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1920. O nat men nu een tarief invoeren, verte-u'kor van dectriarh licht Nu alli rwege in onze stad de kabels voor du tltolri» he verlichting worden gelegd, en op vi r schillende punten de transforma- t-oi euhuisjt s geplaatst, heeft wellicht me nigeen zich reeds afgevraagd: wanneer krij gen we nu clectrisch licht? Wij kunnen daar op antwoorden, dat de aansluiting op de centrale van 'a Rijkswerf niet lang meer op zich zal laten wachten. Het Provinciaal Bedrijf is nog lang niet ge reed met het spannen van den kabel; daar mede zal wel een groot deel van dit Jaar nog gemoeid zijn. Maar het zal nu althans spoedig praktisch mogelijk worden om stroom van do werf te betrekken. Misschien in den loop der volgende maand. Er wordt op het oogenblik nog gecorrespondeerd en geconfereerd betreffende die fameose kabel huisjes. „Chineesche pagoden" noemt de een ze, „Indische rijstschuren" zegt een ander, en de algemeeno indruk ervan is: „wat zijn ze leelijk en wat ontsieren ze de gemeente". Het is waar, de naar buiten uitpieken- de vleugels van het dak bevredigen het aesthctisoh gevoel niet. Overigens is het mo del sober en eenvoudig, en is een eenvoudige versiering van wapens in den steen aange bracht. Maar die rare daken bederven het aspect Het zpl hiermede wel gaan als met de Amsterdamsehe beurs, die ook algemeen werd afgemaakt toen zij voltooid was. Thans is men aan dezen bouwtrant gewend. De ronde gebouwtjes, zooals die nog in vele steden bestaan, schijnen, langzamerhand te verouderen, en deze vierkante aan betere eischen te voldoen. Hoe het zij, er komen een vijftal van die gebouwtjes op verschil lende plaatsen in de gemeente. Toen Burge meester en Wethouders vernamen, dat een hiervan in het Spoorplantsoen zou worden «ebouwd, waardoor dit fraaie, de laatste ja ren met zorg opgekweekt plekje stond te worden ontwijd, kwamen zij aanstonds in bet geweer om dit plekjo te redden. Waar' ■«•hijnlijk zal hier nu wat op gevonden wor den, een ondergrondsche leiding misschien. De begrooting was gebaseerd op de plaat sing in dit plantsoen, en een verplaatsing van slechts eenige tientallen meters zou een aanzienlijk hooger bedrag aan kabel met zich brengen. En evenredig hiermede zou de huur voor de gemeente ook weer verhoogd worden, Een ander van die gebouwtjes zou worden geplaatst aan het einde van het z.g. Dijkje. De daar gestationeerde reclamezuil was reeds afgebroken. Maar ten opzichte van dit stadsgedeelte bestaan grootsche plannen, waarover wij, alvorens verder te gaan, een enkel woordje moeten zeggen. Men weet, dat het gedempte stuk van het Heldersche Kanaal bestemd is voor plant soen. Maar men weet ook, dat de opening, die' bier bestaat een zeer winderige plek is. Wil men dus hier een plantsoen aanleggen, dan dient men te zorgen voor een windvrij hoek- je, daar er vermoedelijk anders van de aan plantte gen niet veel terecht zal bomen. Wel nu, het plan van den heer van Boven, dat hieromtrent is ontworpen, wil het geheele open gedeelte bebouwen. Onder de te bou wen peroeelen door komen dan twee door gangen naar den dijk, een voor voetgangers, de ander voor rijtuigen en rijwielen. Waar schijnlijk zal de genie medewerken door een grooter gebouw naast het bestaande op te trekken. Wat de verdere bestemming van het te bebouwen gedeelte zal zijn, kunnen wij nog niet zeggen. Misschien komt er een politiebureau omdat het bestaande toch weg moet in verband met de demping van dit kanaalgedeelte. Het is duidelijk, dat men ook hier zoo'n sta-in-den-weg van het Provinciaal Elec trisch Bedrijf niet wilde hebben. Conferen ties en correspondenties hebben er toe ge leid, dat voor beide gevallen wel eene op lossing zal worden gevonden. De begrooting zal hierdoor met eenige duizenden guldens worden verhoogd, maar daar de gemeente slechts huur betaalt over de transformato renhuisjes, is een paar honderd gulden meer geen overwegend bezwaar. Iets anders Is de kwestie der tarieven. Daarover zal, vreezen wij, nog wel een har tig woordje worden gesproken. Want de prij zen zullen niet meevallen. De Commissie van Bijstand voor de Bedrijven heeft, na kennis te hebben genomen van uitvoerige becijfe ringen van den directeur, den heer Rijkes, een prijs van 40 cent per Kilowattuur voor gesteld voor licht en van 20 cent voor kracht. Deze prijs is gebaseerd op een minimum aantal aansluitingen van 500, en laat geen winst of verlies op het bedrijf toe. De direc teur der gasfabriek en waterleiding was, na uitvoerige becijferingen, gekomen tot een prijs vnn 41 cent voor licht, respectievelijk 15'/» cent voor kracht e<n de Commissie mijnde dezen prijs te moeten veranderen ris l>oven. Over dit voorstel van de Gommis- «ie zal de eerstvolgende Raad hebben te be slissen. Het lijkt ons aan geen twijfel onderhevig of deze prijs zal een ernstig beletsel wezen om het bedrijf op gang te helpen. Gaat men na, dat de Werf zelve voor haar aangeslo tenen berekent een prijs van 25 cent per K.W.U., welke prijs ook door do gemeente Amsterdam is vastgesteld bij de jongste ta riefsherziening, dan is het verschil inder daad aanzienlijk. Wij kunnen op het oogen blik niet nagaan waarop de prijs van 40 cent gebaseerd is. Mocht inderdaad blijken, dat hij niet goedkooper is dan de gasprijs, zoadat het voor den verbruiker gelijk is welke verlichting hij gebruikt, dan lubt ons dit een verkeerde politiek. De praktij hoeft, in alle plaatsen waar fn «as *n licht wordt gefabriceerd, bewezen, dat nim mer de gasfabriek tengevolge van do ring vnn electrisch licht, naar den raat. Beide bedrijven dienen streng^on derlijk te worden gouden; de eleetr'^die centrale zal op den duur in hoofdzaak ton zorgen voor verlichting en beweeg de g'«"nbr1ek voor verwarm in gsdoelotedcn. r> if,r, vir,tt <teri 7"! bij zich wofirsoh'lniuiv r>'V wel eeii'i bedenken alvorens ri< h e vrij dure kosten van installatie te getroosten. Neen, het electrisch bedrijf moet goedkoope waar leveren, en niet angstvallig opzien naar haar oudere zuster, de gasfabriek, of die soms gedeprecieerd wordt. Wij krijgen toch electrisch licht, juist omdat hél op den duur goedkooper is dan gasl Het is zeer te hopen, dat de Raad dit vraagstuk ernstig onder de oogen ziet bij de beoordeeling van de vraag of werkelijk de voorgestelde tarieven in het belang zijn van een behoorlijke ontwikkeling van het elec trisch bedrijf. BINNENLAND. Nederland en België. De „Etoile Beige" gelooft, dat men den Nederlandschen gedelegeerden te Parijs en kel© wijzigingen zal vragen ten aanzien van de voorloopig voorgestelde bepalingen be treffende het kanaal LuikLixheHasselt Geneh, met een tak naar de Maas in Ne derland. Volgens de „Soir" wordt het Hollandsch- Belgisch acooord (met een uitroepingsteeken) over een dag of wat onderteekend, en is België eens te meer een slachtoffer. Verder schrijft het blad, dat wat de Schel de betreft de status quo gehandhaafd blijft, behalve enkele wijzigingen geenszins ten voordeele van België. Wel integendeel, want Holland wordt onder meer meester van den loodsdienst voor het Oostgat, die voortaan uitsluitend door Hollandsche loodsen zal worden waargenomen. Het kanaal Antwer penLuik zal niet verbreed worden, slechts wordt een kanaal gebouwd voor booten van duizend ton van Luik naar Lixhe, Hasselt en Gench, met een verbinding met het ka naal van Herenthals en de Brabantsche vaarten. Holland wil niets weten van een kanaliseeren van de Middenmaas, doch stemt toe in een vertakking op den rechter oever van de Maas boven Maastricht, als ook in e kanaal parallel met de Midden- maas. Daaruit blijkt dat Maastricht even eens tekort wordt gedaan, blijkbaar omdat die stad gevoelens heeft geuit die al te zeer ten gunste van België bleken (sic! Red. Hbl.). De ex-kroonprins stelt zich beschikbaar. Het Hbl. ontving een door majoor Müldner von Mülnheim onderteekenden, uit Amster dam verzonden brief, waarin hij verzocht den tekst te publioeeren van een telegram, dat de voormalige kroonprins aan de ko ningen van Engeland, België en Italië, de presidenten der Fransche republiek en der Ver. Staten, en den keizer van Japan heeft gericht: Het telegram luidt: De eisch tot uitleve ring van Duitsche mannen uit alle beroeps kringen heeft mijn door vier oorlogsjaren en één jaar van den zwaarsten binnenlandschen strijd diep ter neer gebogen vaderland op nieuw tegenover een crisis geplaatst, gelijk tot dusver in de wereldgeschiedenis in het leven van een volk nog niet is aanschouwd. Het is buitengesloten dat er in Duitsoh- land hoegenaamd een regeering zal zijn te vinden, welke de verlangde uitlevering ten uitvoer zou brengen. Onafzienbaar zijn voor Europa de gevolgen van' een geweldadig ten uitvoer brengen van dezen eisch. Haat en wraak zouden er door vereeuwigd worden. Als voormalige troonopvolger van mijn geliefd vaderland wil ik in dit noodlottige uur voor mijn landgenooten in de plaats tre den. Hebben de geallieerde en geassocieerde regeeringen een slachtoffer van noode, laat haar dan mij nemen in de plaats van de ne genhonderd Duitsohers, die geen andere mis daad pleegden dan dat zij hun vaderland in den oorlog hebben gediend. Wieringen, 9 Februari 1Ö20. De twee kruisers. Een wijziging der credietwet voor het de partement van marine, betreffende den af bouw van de voor Indië bestemde twee kruisers en waarop minister Ruys de Bee- renbrouok de vorige week in de Eerste Ka mer hij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting deelde, is thans, naar wij vernemen, naar den Raad van State ge zonden. Het Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier. Hel besluit der Provinciale Staten van Noord-Holland tot oprichting en reglemen teering van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier, dat met het be heer en onderhoud der meeste zeeweringen en van de voornaamste binnendijken van Noord-Holland benoorden het IJ zal worden belast, is thans door de Kroon goedgekeurd. Gedeputeerde Staten zullen zich thans on ledig hebben te houden met het opmaken van de in het reglement voorgeschreven aanbeve ling envoor de benoeming van het Ooilege van Dageüjksch Bestuur, bestaande uit een Dijkgraaf en zes Hoogheemraden. Electrificatie van spoorwegen. Naar het „Vad." meldt, zal een commissie, waarvan de minister van Waterstaat en de Nederlandsche Spoorwegen ieder do helft van het aantal leden benoemd hebben, zich naaf Amerika begeven, ten einde een studie te maken van de eleotrificatie van spoor wegen. De derde Internationale. Naar „Het Volk" vorneemt, begint op 18 Maart te Rotterdam een vergadering van het uitvoerend comité van de derde Internatio nale. Een gasmunt. Hot eerste, onmiddellijke voordeel van den uniformen gasprijs te Amsterdam kondigt zich reeds aan in den vorm van oen voorstel der directie van het gasbedrijf om de levering van gas over den muntmeter in het vervolg te doen plaats hebben tegen betaling van een gasmunt. De 2V»-eentstukken zullen dan dus niet langer aan- de circulatie worden ont trokken. Het plan is, aan de Rijksmunt een gasmunt te laten slaan ter waérde van 6 cent. Een cre- dietaanvrage daarvoor zou dan bij den ge meenteraad worden ingediend. Drie van de munten zullen voor 151/» cent getoverd wor den, waardoor tegelijkertijd de meterhuur is betaald. Het zal nnodig zijn om de thans in gebruik zijnde meters eenigszins te wijzigen. Men s hoopt door dit nieuwe systeem, dat gebaseerd is op den onlangs vastgegtelden eenheidsprijs van 16 e. per M*. een bezuiniging op perso neel enz. van beteekenis te bereiken. De muntgasverbruiker zal nu niet meeT be hoeven bij te betalen. Hij zal niet meer in de onzekerheid verkeeren, hoevel hij moet beta len, en al de aan de verrekeningen verbonden onaangenaamheden zullen uit de wereld zijn. Tot nog toe krijgt' alleen Roermond op deze wijze zijn geld voor geleverd muntgas binnen. Fruit Zaterdag werd te Utrecht op initiatief van de Nederlandsche Vereeniging van fruit- exporteurs een vergadering gehouden van organisaties van fruithandelaren, ten einde te beraadslagen op welke wijze het nog mo gelijk is de enorme voorraden fruit, welke nog in het land aanwezig zijn, uit te voeren tegon een behoorlijken prijs. Elf organisaties waren ter vergadering vertegenwoordigd en eenparig kwam men tot de conclusie, dat uit roer, indien eenigszins mogelijk, moet wor den verkregen. Zoo gaf Tiel op een quantum van bijna 5 millioen K.G., Kesteren 21/» mil- lioen, Utrecht twee millioen en Noord-Bra bant anderhalf millioen. In de omstreken van Eist worden bij. elke veiling 40 wagons ge veild en men ziet nog geen kans er door te komen. Er staat hier dus een belangrijk kapi taal op het spel en wijl de regeering in het begin van het seizoen den uitvoer belemmer de, meende men, dat op haar thans de zede lijke plicht rust, de handelaren te helpen. Oost-Indië. Aardstorting. Volgens bericht van den resident van Ke- doe werd in den namiddag van 18 Januari ten gevolge van zware regns door een aardstor ting van den Goenoeng Pojoeng bedolven het gehucht Kemoetoek Koeion onder aarde en modder. Het gehucht telde 144 zielen, van wie er 60 zijn gered. Van de vermisten zijn reeds 81 lijken opgegraven. De overdekte opper vlakte bedraagt 6000 M'.; achttien huizen zijn bedolven. De schade wordt geraamd op 4000.—. BUITENLAND. De nltleverlngskwestle. Zaterdag heeft de Duitsche rijksregoeriing uitvoerige besprekingen gehad met de voor zitters van de fracties in de Nationale Ver gadering. Besloten is geen besluit te nemen inzake de uitleveringskwestie zonder de medewer king van het Parlement. Zoodra er voldoende gegevens zijn, zal de Nationale Vergadering worden bijeenge roepen. De „Baseier National Ztg." verneemt nit bevoegde bron, dat Zwitserland er niet aan denkt zich bereid te verklaren, de berechting der Duitsche oorlogsmisdadigers op zich te nemen. De Londensche oorrespondent van de „Manchester Guardian" gelooft, dat er aan vankelijk eenige aarzeling twijfel in mi- nisterieele kringen hebben bestaan ten aan zien van de lijst der Duitsche oorlogsmisda digers en dat er waarschijnlijk naar een compromis zal worden gestreefd. De oorres pondent schrijft: Ik weet 'niet wat voor een compromis er in overweging is genomen, doch het komt mij voor, dat welke rechtbank de processen zal behandelen, deze als een soort van groot jury moet beginnen met het voorloopig onderzoek van de bewijsstukken, waarop de actie is ingezet, hetgeen in een aantal gevallen zou kunnen leiden tot het in trekken van de aankalcht. DUITSCHLAND. Fabrieken gesloten. Omdat het bedrijf te veel verlies opleverde, zijn te Breslau twee spoorwegwerkplaatsen, te Limburg a/d. Lahn één spoorwegwerk plaats en te Danzig de vroegere rijkswerf gesloten. De vroegere rijkswerf te Dantzig is ge sloten wegens de tuchteloosheid der arbei ders en hun verzet tegen de bazen, dat zelfs tot handtastelijkheden leidde. ITALIË. Een hertog In zijn kasteel belegerd. De Spaansche hertog van Birona wilde aan een landbouwcoöperatie eenige stukken grond op Sicilië verkoopen, die zijn eigendom waren en welke de coöperatie van hem ge pacht had. Een vereeniging van oudstrijders eisohte echter, dat de gronden zouden ont eigend worden en beriep zich daarbij op een Koninklijk besluit. Toen de hertog op Sicilië aankwam om den verkoop tot stand te bren gen, werd hij gedurende drie dagen in zijn kasteel belegerd, dat stormenderhand werd genomen en door de menigte werd geplun derd. Om het leven van zichzelf en van zijn personeel te redden, werd de hertog gedwon gen een overeenkomst te teekenen, waarbij hij zijn gronden in erfpacht moest afstaan. Er zijn diplomatieke stappen gedaan door den Spaanschen ambassadeur te Rome oin dit contract nietig te verklaren. Korte berichten. De „Tnformation" verneemt uit Rome, dat liet Vatioaan van plan zou zijn ni' uwe stap pen te doen om toegelaten te worden tot den Volkenbond. Een volksstemming in de kantons Bazel en Zürich hoeft zich uitgesproken, tegen het vrouwenkiesrecht. In een hotel te San Francdsoo is een.brand uitgebroken, waarhij 25 personen gedood en 30 gewond zijin. Er worden neg mensohen verrnJ -.t. Haven te Nicuwodiep. 6 Fobr. Verokkoii nnr Rotterdam do Mljnonvegor I. 9 Fobr.: Aangekomen van Haiiingen on vertrokkon naar Londen het Ned. s.a. Ooeierlmd. 7 Fobr.: Aangekomen van Hsriingoo en vertrokken naar GooUi hot, Nul. «.e. Prof. Duiiu. LANGS DE STRAAT. Air dee oonspiratenrB. Fritsle en Janus, Koos en Lewie liepen gevieren langs den Kanaalweg. De beste bul len hadden ze aan, want 't was Zondag en mooi weer. En wie dan niet met branikraag en gepoetste schoenen rondloopt, is geen man. Alzoo: Fritsle en Janus en Koos en Lewie liepen met z'n vieren. En lol hadden ze, voor acht. Fritsle z'n groote roode ronde kop glom van de groene zeep, de Zondagsstem- ming en de leut; Janus met z'n sluike haren en zin lange boenen sabbelde op ©en peukie cigaret. Koos en Lewie bewerkten een mond- orgeltje, en ze speelden er fijne moppies op; klassieke arias van Martha, en andere dames, en nog een ander, waarover straks. Alzoo nogmaals: gevieren liepen zé langs den Kanaalweg met leut voor acht en centen voor.Ja, nu aarzelt mijn pen. Want ziet-u, het is wel heel treurig om te vertel len, maar hun .gezamenlijke aardsche bezit tingen in contanten (want van 't kistje aan boord spreken we niet) zouden, uiteenge legd, slechts eenige tientallen marken ver tegenwoordigen. En dat is, zooals u weet, een droevig schijntje. Fritsie en Koos waren de Croesussen onder hen; Fritsie bezat nog wel twee heel© maffies, en ieder onbevoor oordeelde, die wit wit noemt en een gesjoch- te jongen een gesjochte jongen, zal het met ons eens zijn, dat dit een groote schat is. Wie nu echter meent, dat Fritsie en Janus, Koos en Lewie zich, door deze ont stentenis van aardsche bezittingen (want nogmaals: 'I kistje aan boord telt niet mee) lieten terneerslaan, toont van de dingen geen verstand te hebben. Integendeel: naarmate de inhoud hunner portemomnaies lichter was geworden, was de levenslust en luidruchtig heid van het viertal toegenomen. Om het maar ineens te zeggen: het op zich zelf la kenswaardige feit, dat fritsie c.a. aan den rol waren geweest, was de oorzaak van den acuten gedeprecieerden toestand hunner geldmiddelen. En nu liep het viertal, in branikraag en met fonkelnieuw baadje, en Fritsie en Janus zongen het hoogste lied, begeleid door de mondorgel tj es van de belde anderen. Natuurlijk zongen ze een onzinnig lied; liet refreintje uit de operette „De dochter van juffrouw Amgof', bekend onder den naam „Air des couspirateurs" (het lied der samenzweerders). Quand om conspire sans frayeur On peut se dire conspirateur, Pour tont le monde il faut avoir Perruque blonde et collet noir. 't Is een pittig wijsje, en je kunt er zoo heerlijk op marcheeren, en ofschoon Fritsie noch zijn kameraad de woorden kenden van het oorspronkelijke, het wijsje kenden ze maar al te goed, en een eigen refreintje hadden ze d'r op gemaakt: Tn Nieu-we-diep daar zijn de meis-sies schoon Met blau-we oo-gen en een roo-de boon; En ze dra-gen btoes-sies van ge-kleur-de zij En jongens zijn d'r al-tijd bij. Fritsie was de gelukkige eigenaar van een sonoren bas. De wijze evenwel, waarop hij dien exploiteerde, was niet geschikt voor een rustige en geleidelijke ontwikkeling der stembanden van denzelve. Hij brulde, loeide en onweerde, hij forceerde zijn orgaan tot het uiterste, en zijn daverend geluid was drie grachten ver hoorbaar. Janus, zijn me dewerker, had van huis uit eigenlijk óók een bas; voor deze speciale gelegenheid meen de hij 'hem beter als tenor te kunnen aan wenden, teneinde aldus in den discant de gelegenheid te hebben voor allerlei fraaie en kunstzinnige roulades, fiorituren en trillers. Te zamen met de heide mondorgeltjes, die steeds maar weer het refreintje inz'etten, was een en ander, zooals te denken is, zeer ge noeglijk om te hooren. Maar men kan van het goede te veel krij gen. Eet eens een week lang erwtensoep met een kluifje; gij hebt voor uw leven genoeg. Wees eens drie weken lang poeslief voor uw vrouw; den tweeëntwintigsten dag smeekt ze om een flinke ruzie. Wandel eens tien zomeravonden met uw liefste in den maneschijn.neen, die vergelijking gaat mank, ten eerste omdat je geen tien avon den achtereen maneschijn hebt, en verder, omdat in dit speciale geval 1'appétit vient en mangeant. In ieder geval, onze vrienden kregen genoeg van hun Air des oonspira- teurs; Koos en Lewie borgen d'r mond- orgeltjes op, Fritsie en Janus zetten d'r stembanden in rust, en vreedzaam en zwij gend liep het viertal een wijle voort. Nochtans, al was hun directe actie stop gezet hun geest bleef actief, en broedde op nieuwe amusementen. Want Fritsie en Janus, en Koos en Lewie waren vier uitert- mate levenslustige jongelui. Fritsie en Koos, de beide Croesussen, ledigden den inhoud hunner portemonnaies, deden die broederlijk bijeen en maakten vervolgens de balans op. Dat scheen nog al mee te vallen, want na afloop daarvan danste Janus een horlepijp, midden op straat, van louter pret. U zal zeg gen: wat heeft Janus er nou mee te maken? Koos en Fritsie zijn de bezitters, de beide anderen zijn bezitloos, absoluut en vol strekt bezitloos. Behalve dan 't peukie-siga ret van Janus, en 't kistje aan boord. Maar heb lk u dan niet verteld, dat de vier gezworen kameraden waren? Dat ze bijeen hoorden, in nood en dood? Ze waren Romulns en Remus, Castor en Pollux, in het quadraat; ze vormden een vler-éónheid, een één-on-ondeelbare groep; ze maakten aan spraak op een hechte coalitie, een sterk blek, een stevig vriendschapsfundament; ze wa ren een muzikaal kwartet, een vierkwarts maat, een O in vier octaven. De bedde maf fies van Fritsie waren om zóó te zeggen óók twee maffies van Janus, en óók Urne maf fies van Lewie; en wat Koos nog had opge scharreld uit de diepten van zijn broekzak het behoorde aan allen. Ze waren één voor allen en allen voor één, vier gesjochte jon gens met per hoofd zeg vijftien centen aan aardsche bezittingen. En ziedaar waarom Janus, de gelukkige, te dansen aanving: wist hij niet, dat, wat er ook met de beide maffies ging gebeuren, hij eu Lewie d'r portie zouden krijgen, zoo zeker als wat?.Het was voorloopig nog een open vraag wat het lot zou zijn van dit. geld: De vier vrienden beraadslaagden lang on ernstig. Hier doét zich, ten opzichte van den schrij ver van dit verhaal, een taalkundige moeie- lijkheid voor. Alsjeblieft, waarde lezer: Ver voegt u nu eens het werkwoord samenzwe ren? Ik zweer samen, ik samenzwoer; hij zweert samen, hiJ samenzweert, zij zweerden samen, zij samenzwoerden. Ik ben er: de vier jongelui vertolkers van het samenzweerdersHedje uit „Madam© Angot zweerden samen over de beste manier om twee maffies-en-eenige-centen klein te krij gen. Alcoholica? Er zijn niet veel Hollanders, die daar vies van zijn, en ook ons viertal lustte wel een catsje. Maar ik vraag u in ge- moede: wat is nu één slokkie per man? Net niks. Er moest dus wat anders op gevonden worden. Na laing gepraat en gefluister begreep Janus te moeten dóórtasten. Hij verliet het gezelschap om een eindje verder een winkel innen, te gaan, en even later, daar weer uit te komen. Z'n Zondagsehe baadje puilde uit, en Janus stak in letterlijken zin des woords de hand in eigen boezem en deelde uit. En het gezelschap, elk naar zijn aard, ging kauwende en etende verder. Fritsie z'n groote rooie kop met uitpuilende wangen glom van de groene-zeep, en de lol; Janus met z'n sluike haren had z'n peukie wegge slingerd en kauwde alsof zijn leven er van afhing; Koos bewoog zijn lippen onrustig onder z'n kneveltje, en Lewie had werk, dat- ie de anderen,bijhield; hij miste sinds kort een rechter kies en zijn voorste tand zat los. Het viertal, dat in welsprekend stilzwijgen zijn verderen wandeltocht vervolgde, at ge zamenlijk twee en een half ons speculaas op, die op den boezem van Janus, veilig en warm, opgeborgen waren en bij stukjes en beetjes tevoorschijn werden gehaald. Zoo ziet u, hoe veredelend ware vriend schap werkt. Want waar viudt u, vraag ik, de speculaasjes zóó maar v»»or 'I opknab belen?. GkuöENGD ,AUWS. Een schietpartij. Zaterdagavond omstreeks half zeven be merkten twee rechercheurs op de Prinse gracht te den Haag een 18-jarigen jongen, wiens aanhouding reeds eenige weken gele don werd verzocht en die Zondagavond jl. bij zijn arrestatie wist te ontkomen door tij dens de overbrenging naar het politiebureau op zijn begeleiders te schieten. Hij had ech ter ook de rechercheurs opgemerkt, trok zijn revolver en toste twee schoten, welke door de rechercheurs onmiddellijk werden beant woord. Begrijpelijker wijze ontstond ter plaat se waar Zaterdagavond de markt gehouden wordt, een hevige paniek, welke nog ver hoogd werd doordat de jongen op zijn achter volgers bleef vuren, die op hun beurt natuur lijk hun kruit niet spaarden. De marktchaos was helaas oorzaak dat de gezochte voor de tweede maal ontkwam. Het talrijke publiek en de veto kramen waren den vluchteling gun stig, daar hij hierdoor telkens aan de blikken van de rechercheurs onttrokken werd, terwijl al deze belemmeringen ook het vuren recht op het doel af onmogelijk maakten. Ten slotte verdween hij in het slop van den Oliënberg, dat geheel werd doorzocht maar tevergeefs, den gezochten was het weer gelukt te ont komen. Een der omstanders vertelde dat bjj in den rug geraakt was, in hoever dit juist is, kon niet worden geconstateerd. Buitengewoon toevallig is het zeker, dat bij deze schietpartij midden, op de drukke markt geen onschuldige personen zijn getrof fen. Ook de rechercheurs zijn niet gewond geworden. Zondagavond werd de jongen weder door rechercheurs gevonden en in de Kranestraat omsingeld. G. trok weer zijn revolver en vuurde op de rechercheurs, die over zijn hoofd heen zijn schoten beantwoordden. Eerst toen een twaalf schoten van weers zijden waren gelost, waarbij niemand werd gewond, gooide hij zijn revolver weg en weid daarna overmand en geboeid weggebracht. Bij zijn fouilleering werden nog eenige inbrekerswerktuigen op hem gevonden, ter wijl ook de revolver, een klein browningmo- del, later teruggevonden werd. Tasschendleven gearresteerd. Herhaaldelijk werden den laatsten tijd in de Willemsparkbuurt te Arasterdam des avontjs alleen loopende dames van hare üand- taschjes beroofd, doordat plotseling een man op haar afsprong en de tasch uit haar hand of van haar arm rukte. Toen dit dezer dagen in de Lomanstraat ook geschiedde kon een politieagent den da der op heeterdaad betrappen en bij verhoor bleek, dat de man zich vaker aan dergelijke diefstallen had schuldig gemaakt. Op zijn aanwijzing werden nog een tweetal tasschen- dieven aangehouden, en ook kon de politie de hand leggen op twee helers, die steeds wil lige koopers waren van den buit. Een groot gedeelte der geroofde goederen kon reeds worden opgespoord. Echtelijk drama. Een 76-jarig man te IJzendijke heeft een moordaanslag op zijn 62-jarige vrouw ge pleegd, en haar door twee revolverschoten levensgevaarlijk gewond. Vervolgens keerde de man het wapen tegen zichzelf. Hij was onmiddellijk dood. Auto-ongeluk. Te Vught had Zondag een «rustig auto- ongeluk plaats. De auto r 2226, komende uit de richting Boxtel, reed door het springen van een band, waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte, nabij den huize Steen- wljk in een sloot. Een van de Inzittenden, de heer Schmidt uit Amsterdam, was op slag dood. De heide ander© inzittenden, de heer Jan sen uit Kerkerade en zijn verloofd© werden licht gewond, de chauffeur kwam met den schrik vrij. Scheepsramp. New-York, 8 Febr. De passagiers en 28 man van de bemanning van de „Princes Anna", welk stoomschip hij Long Island ge strand is, zijn te New York binnengekomen. Vijf en veertig leden van de bemanning be vinden zich nog op zee. Volgens latere berichten werden alle pas sagiers en 28 koppen der bemauni g van boord gehaald. 45 man bleven op het fcchip. Kaïro—de Kaap. Het vliegtuig van de Times, dat op weg naar de Kaap is, is Vrijdag uit KaTro vertrok ken cn is na oen reis van 680 K.M. to Asso' an aangekomen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3