NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5205 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: SSSSL? 3 mnd' f i'c?;,franco P°" J-60. Buitenland f 2.40 SMS. 0-57V,. 0.65. 1.05 Modeblad .,o.95, j.os. I 'm j.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeellngen (kolombr. ali redaetloneele tekit) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regela 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresRur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/j ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. DE WEEK. 10 Februari. 'i Was te verwachten, dat de regeering slechts zeer kort en tevens zeer categorisch zou antwoorden op hetgeen in de Eerste Ka mer bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting 1920 werd gezegd over de kwestie der vraag tot uitlevering van den ex-keizer. Tusschen haakjes merk ik hier even op, dat in strijd met de vermaning van president Van Voorst de Senaat dit maal buitengewoon uitvoerige besprekingen aan het „Algemeen beleid" der Regeering wijdde, zoodat-deze op Vrijdag 6 Februari nog niet konden afloopen en men waar minis ter Van Karnebeek op 10 Februari in de Tweede Kamer moest zijn voor het Volken bond-ontwerp, genoodzaakt was de Begroo ting van Buitenlandsche Zaken zoo „tusschen de drupjes door" gauw-gauw even af te doen. Zooals in dezen tijd der verheerlijking van al wat op moties en interpellaties lijkt, past, begon de Eerste Kamer den 8en Februari hare Budget-Campagne met het op de agenda plaatsen vaneen motie. De heer Van Kol maakte haar aanhangig (over de wen- schelijkheid om door eene Staatscommissie de voor- en nadeelen van Staatsmonopolies te doen nagaan) en zij zal bij de Begrooting van Financiën worden hehandeld. Mr. De Vos van Steenwijk had uitgerekend, dat wij in Patria nu al met.... 33 diverse Staats commissies gezegend zijn. 't Getal wordt voortdurend grooter n'en déplaise den armen belasting-schuldige oftewel ongelukkige Sy- men Betaal-maar, die er „goed" voor wordt geacht. Ik keer terug tot de kwestie van den ban neling te Amerongen. „Nederland stond vóór den plicht objectief de geboden van wet en eer te volgen" al dus minister Ruys in de zitting van 5 Febru ari j.L „en het Nederlandsche volk gevoelt dat het recht om daarnaar te luisteren zijn zelfstandigheid raakt en dat de houding der Regeering tegen de aanvraag om uitlevering geen andere kon noch kan zijn." Dat is wel zéér duidelijk. De heer Van Kol, wiens uitval tegen den ex-keizer in den Senaat niets aan felheid te wenschen overliet, wees er terecht op, dat vele mogendheden ook in de laatste jaren gelijke gastvrijheid verleenden en daar trotsch op zijn. „Amerika", aldus de grijze Rienzi, „is de toevlucht voor de Skin Fei- ners, de aartsvijanden van de bevriende En gelsche Regeering, en sommige steden be noemden den president van de Republiek der Sinn-Feiners zelfs tot eere-burger. Ma- kini, Karl Marx en vele andere bannelingen vonden in Engeland een toevlucht en haar Regeering was daarop trotschDe heer Van Kol had ook nog kunnen noemen het voorbeeld van Napoleon III, die na Sédan een toevlucht in Engeland vond. Hoe het zij de verklaring van den prelnier is zoo dui delijk en ondubbelzinnig mogelijk. Wat er van de geruchten waar is, die volhouden, dat men van de zijde der Entente niet (gelijk een sensatie-tijding wilde) ons met blokkade zou dreigen, maar wel den plicht van Nederland doen uitkomen om den ex-keizer, hetzij hier te lande onder strenge bewaking te stellen of te interneeren op een der ons toebehoorende Indische eilanden: wij moeten het afwachten. Onbelangrijk waren de senatoriale beschou wingen zeker niet. De rede van prof. Van Emden over de socialisatie stond op zeer hoog peil en mr. De Vos van Steenwijk gaf de S. D. A. P. uitermate bittere pillen te slikken. Ter wijl de nog steeds zoo slagvaardige eminente financier mr. Van Nierop den toestand onzer financiën, de bedenkelijke, en schromelijke stijging der gewone uitgaven besprekend, mi nister De Vries zijn scherpe kritiek niet bespaarde en de leuze van „bezuinigen over de gansche linie" met grooter aandrang dan ooit te voren aanhief. Toen de Senaat den 6en tot Dinsdag uiteenging, had de dood binnen enkele dagen twee zijner leden opgevorderd. Eerst den nog jeugdigen Brabanfcschen indus trieel Diepen; daarna, op 66-jarigen leeftijd, den vermaarden, geestigen advokaat mr. J. Kappeijne van d# Capello, sieraad der Am sterdamsche Balie man van schitterend talent en van pittig initiatief. Het oorspron kelijk zoo forsche gestel was in sneller témpo gesloopt door de kwaal, die het betrekkelijk kort geleden had aangetast, dan men had vermoed. Kappeijne's heengaan is zeker niet slechts voor de hoofdstad, wier bloei en ont wikkeling hem zoo lief waren, een zwaar en pijnlijk verlies. De heer Van Nierop heeft er in den Senaat op gewezen, hoe voor vele particuliere kas sen, de lasten, nu door de gemeenschap op gelegd, uitermate drukkend zijn. Aan zijn eisch tot bezuiniging door den Staat verbond hij o.a. kritiek op het inrichten van een pa leis in Den Haóg ten gebruike van den mi nister van Buitenl. Zaken, als ambtswoning. Wel zeer in strijd met zulke opvatting van eenvoud is het, door de N. O. T. beschikbaar stellen van 2millioen gulden voor betere huisvesting van onze gezanten in den reem- de, waarvan allereerst onze vertegenwoor diger te Berlijn zal genieten. Behooren deze en dergelijke dingen tot de „overbodige luxe"? 't Is zeer de vraag. Nederland heeft gestaag een kamp te voe ren tegen vijandige stroomingeu in den vreemde tegen naijver, zucht tot verklei ning van ons prestige op het „internationaal concert".... 't Boosaardige verzinsel over het doortrekken van Duitsche troepen m 1914 door ons Limburg (er is nog pas >n den Senaat op gezinspeeld) wordt nog k' - opgewarmd. De bedreiging aan Nederla, adi s. dat het zou worden uitgesloten va: het deelnemen aande Olympische spelen te Antwerpen vanwege de weigering om M ilhelm von Hohenzollern uit te leveren 't is wel een heel kras staaltje van kleinzielig gedoe bij het uitdenken van middelen om ons antipathie te toonen. Het streven van het Haagsche Plein, om het buitenland voortdurend betrouwbare in lichtingen te verschaffen omtrent al wat de Nederlandsche belangen raakt, kan dan ook niet genoeg geprezen worden. De nieuwe dienst der „Economische Berichten" .van het departement van Buitenl. Zaken uitgaande en waarvan het eerste deel 't licht heeft ge zien dezer dagen, ligt geheel in die lijn. De lasten worden al-zwaarder, zei mr. Van Nierop en wij ondervinden het allen aan den lijve. In de hoofd- en hof-stad is o.a. verhoo ging van tramtarieven op komst. Hevig en zeer begrijpelijk is het gepruttel van Jan Publiek. Toch zal 't eind moeten zijn, dat de „kaartjes" duurder worden. Maar gaandeweg openbaart zich een oppositie onder degenen, van yvie de meerdere uitgaven voor loons- verhooging tenslotte moeten komen, een onwil, tegenkanting, die den toestand zeker niet makkelijker maakt. De „vicieuse cirkel" blijft ronddraaien en minister De Vries heeft in de Eerste Kamer over de internationale credietregeling gezegd, dat z. i. het initiatief daartoe moet uitgaan van een der groote mo gendheden. Intusschen wanneer de groo- ten en de kleineren don plicht van 't initia tief-nemen aan elkander blijven endosseeren, dan wordt de kans om uit het aartsgevaarlijke moeras te komen, met den dag geringer. Het internationale posttarief wordt weldra duurder, zoodat voor brieven minstens 40 centimes, voor briefkaarten 20 zal moeten betaald. Opdrijving van de prijzen yoor alles- en-nog-wat blijft aan „de orde van het uur". Mr. Vissering trachtte te geraken tot 't ne men van practische, vruchtbare maatregelen om de tooverformule te krijgen, welke ons uit het labyrinth zal verlossen. Voorshands toe ven we eilacyl nog in de sfeer der bespie gelingen, van de theorieën en van de wee klachten. De uitvoer van vee verzekert men zal eerlang vrij-komen, terwijl men aan het departement van Landbouw „ernstig denkt'' over de afschaffing van de broodkaarten, al thans voor het wittebrood, en vermoedelijk tegen den tijd, dat de lente zich wat duide lijker manifesteert dan thans nog, in pe riode der schrille afwisseling van lekker- zomersche en guur-wintersche uren, dewelke driekwart Holland verkouden-als-een-snip maakt, het geval mag heeten. De Staatsmachine werkt nu hard en onver poosd. Een wijziging der Landarbeiderswet, bepalend, dat de maximum-koopprjjs van een plaatsje bij maatregel van Bestuur moet wor den geregeld, is klaar. Een ontwerp-Jachtwet voor den landbouw zóó dringend noodig al sinds tijden bereikt den Raad van State. Aan de voorbereiding van het in werking treden der Arbeidswet wordt met grooten ijver de hand geslagen. Tekort aan toewij ding kan niemand minister Aalberse in bil lykheid ten laste leggen. Evenmin als tekort aan onpartijdigheid aan minister De Visser bij het eeren van wezenlijke'verdiensten op het gebied der schoone kunsten. Het harfe- lijk-huldigend schrijven, dat Z. Exc. van On derwijs, K. en W. den zestig jaar geworden Johan de Meester zond, is een blijk van die onbevangenheid. Vóór het eerst na den oorlog zal prins Car- neval in de Oeteldonksohe, „watervrije moe rassen" bij. Den Bosch weer ten troon stijgen, 't Zal wederom Carneval-pret wezen, maar zonder maskers en zonder alcohol I In hoever de Oeteldonkers c. s. zich aan deze laatste bepaling zullen houden, moet men afwach ten. De Raad van Brabant's hoofdstad gaf intusschen te kennen, dat het nu met den strijd tegen den alcohol-duivel ernst moet worden. Bij het jongste senatoriale Begrootings- debat, o.a. bij monde van de h.h. Vliegen en Malefijt, gewezen op het zeer bedenkelijke verschijnsel der stijging van het drankver- bruik. Minister De Vries bracht daartegen in, dat ofschoon er tusschen 1919 en 1920 een belangrijk accrès is aan te wijzen, het gemid delde gebruik per hoofd gelukkig nog be langrijk minder is geweest dan in de normale jaren vóór de rantsoeneering. Z. Exc. erken de intusschen grif, dat de Regeering in deze „niet passief" mag zijn. En dat „de Volks vertegenwoordiging zeker vroeger of later van de Regeering mededeelingen zal ontvan gen omtrent hetgeen zij meent, dat in deze haar taak moet zijn." De minister van Arbeid wijdt er zijn volle aandacht aan. En zeker ook zijn ambtgenoot van Justitie. Want tus schen het drankmisbruik en de misdadigheid de jongste criminaliteits-rubriek met de bijzonderheden van den gruwelijken moord te Millingen, de Boymans- en andere inbra ken etc. biedt weer „stof" voor. tal van sen satie-films is de band, de schakel wel zéér hecht!t Over de stakingsbeweging onder de haven arbeiders blijven de berichten, onzeker. Dat de Christelijke Bond van Transportarbeiders van „strike" niet wil weten, is zeker een be moedigend teeken. Nadert de Tooneelisten-staking haar einde? Zal burgemeester Teilegen de vredestichter zijn, die de rust in Plankenland zal doen te- rugkeeren? Waarschijnlijk zal ik in mijn eerstvolgenden „terugblik" het antwoord óp deze vraag kunnen geven. Den 25en dezer maand zal prinses Juliana den eersten steen leggen voor het vaste Jaar beurs-gebouw, dat to Utrecht zal verrijzen. Het eerste optilden bij openbare plechtig heid van u.iZe welhaast elfjarige Kroonprin- Hoe kort lijkt hij achter ons te liggen, de dag, toen Nederland verheugd werd door de gelukkige tijding der geboorte van onze erfgenaam der Kroon. En hoe ontzettend, hoe verbijsterend veel is er in den loop dier twee decennia gebeurd op aardel Mr. ANTONIO. Het doet ons. genoegen, na een korte periode van onderbreking, weder te kunnen beginnen met de publiceeriiig van de door vele' lozere gewaar deerde artikelen van Mr. -Antonio. BUITENLAND. DE UITLEVERINGSKWESTIE. Aangaande de uitleveringskwestie meldt de Berlijnsche correspondent van het „Hbl.": Zeer omvangrijk is het materiaal tegen dén Duitschen kroonprins en Rupprecht van Beieren. Den ex-kroonprins verwijt men o.a. de stelselmatige verwoesting van reeksen dorpen en de plundering van Charleville en Mezières; Rupprecht o.m. het legerbevel, dat geen Engelsche gevangenen meer gemaakt mochten worden en het in brand steken van Kamerijk. Mackensen moet worden gestraft op verzoek van Roemenië en Servië; Von Kluck wegens de executie van burgers; gene raal Züllner als schuldig aan de deportaties uit Rijssel; de groothartig von Hessen we gens plundering van het slot Moyencourt. Het blijkt thans, dat met Von Trotha niet de admiraal en met Von Haniel niet de staats secretaris, maar een luitenant bedoeld is. Verschillende miiiisters en generaals uiten zich in lange interviews met de dagblad-cor respondenten en in vergaderingen over hun standpunt. Een in het blad niet genoemd militair ver klaarde tegenover een correspondent van „Berlingske Tidende" niet meer of minder, dan dat Duitscbland mogelijk voor een ge weldige tragedie staat en dat er waarschijn lijk meer bloed zal vloeien dan men op het oogenblik vermoedt. Mocht men werkelijk willen trachten de uitlevering door te zetten, dan zouden er een groot aantal zelfmoorden gepleegd worden en zij, die het bevel tot de uitlevering overbrachten, zouden als honden worden neergeknald! De moeite waard is ook een eenigszins wonderlijk besluit, waarin de generaals en admiraals hun houding den volke verkondi gen. Zij deelen mede, dat zij als gevolg van een enquête bij alle aanvoerders van betee- kenis kunnen constateeren, dat het niet tegen de eer der Duitsche officieren indruisoht, zich te onttrekken aan pogingen tot uitleve ring aan de Entente en dat zij zich in geen geval vrijwillig ter beschikking stellen. DezelMe verklaring echter bevat een uit eenzetting omtrent de wijze, waarop de hee- ren zich voor de vijandelijke rechtbanken hebben te gedragen. Zij mogen een advocaat nemen, maar zich niat persoonlijk verdédi gen. En dan heet het: In verband met vijan delijke biosoopische opnamen en de stellig te Verwaohten openbare beleedigingeu enz. worden geen uniformen gedragen, maar burgerkleeding, eenvoudig wandeltoilet zon der eereteekens. Hoe dit alles te rijmen is met het vaste besluit om zich met aan te melden en de omstandigheid, dat Duitschland niet uitle vert, is niet recht duidelijk. Groot is het aantal gissingen over wat de Entente eigenlijk wil en in hoeverre de Duitsche regeering nog hoop heeft een schikking tot stand te brengen. De bladen publiceeren een manifest van Hindenburg en Ludendorff, ge richt aan de door de geallieerden opgeëisch- te officieren, om zich niet aan de arrestatie te onttrekken, maar hun berechting te eischen volgens de speciale wet van 18 De cember 1919 in Duitschland. De hoofdindruk van den „Hbl."^porr. is, dat men vrij algemeen hoopt, dat de Duit sche regeering nu eens eindelijk krachtig en waardig qptreedt al wordt het land ook met scherpe represailles bedreigd. En met ongeduld verwacht men de üjst der geallieerde „oorlogsmisdadigers", die Duitschland al sedert lang beeft opgemaakt en welke de regeering nu.schijnt te willen publiceeren. Een beter antwoord dan zoo'n contra- schuldigenlijst is inderdaad moeilijk dénk- baan Een Internationaal gerechtshof voor de oorlogsmisdadigers? Bij het bericht betreffende het aannemen dooi' de Scandinavische landen van de uit- noodiging der Nederlandsche regeering voor een conferentie van onzijdigen, merkt de „Temps" op: In de gedachte van de voor standers van een internationaal gerechtshof, waar de Nederlandsche regeering thans naar streeft, zou dit gerechtshof blijkbaar bestemd zijn' om de schuldigen aan misdrij ven tegen de eorlogswetteni te berechten. Het tot stand brengen van dat gerechts hof zou dus den grondslag kunnen vormen voor. een schikking. Millerand en de bezetting van het linker Rijngebied. Millerand heeft Maandag aan de Duitsche regeering mededeeling gedaan van het op schorten van de termijnen voor de bezetting van hef Rijngebied, daar Duitschland niet de by het verdrag bedongen hoeveelheid steenkool geleverd had. DUITSCHLAND. Dure gasten. Tengevolge van de slechte valuta kost het onderhoud van eiken vreemden soldaat der entente-commissie, die in Duitschland vertoeft, dagelijks 250 Mark aan Duitsch land, elke onderofficier kost 325 Mark, c 'e commissaris 800 en elke voorzitter 900 Mark per dag. De officieren ontvangen bo vendien een extra vergoeding van 20.000 Mark. „Verschlebung" van torpedobooten. Uit Cuxhaven wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat te Brunsbütt'el-Koog op het laatste oogenblik het clandestiene ver voer van twee torpedobooten naar Neder land werd verhinderd. FRANKRIJK. Het proces Caillaux. Zooals wij reeds vroeger meldden, zal de zaak Caillaux Dinsdag 17 Februari voor het senaatsgerechtshof komen. De zitting van Dinsdag zal in beslag genomen wor den door het voorlezen van de akte van be schuldiging. Vrydag 20 Februari zal we der een zitting plaats hebben voor het ver hoor van Caillaux. Om den parlementairen arbeid van den senaat gedurende het proces niet geheel te verhinderen, is er bepaald, dat de senaat als gerechtshof zal zetelen op Dinsdag, Woensdag en Vrydag van elke week. Op de andere dagen zal de senaat als wetge vend lichaam vergaderen. Men verwacht, dat het proces wel twee maanden zal kunnen duren. ENGELAND. De tot zinken gebrachte schepen. Volgons de „Daily Mail" liggen op den zeebodem rondom Engeland meer dan 1000 schepen van 200 tot 10.000 ton op een diepte van 120 voet of minder. Tot zulk een diepte is berging ook van het schip zelf nog moge- lyk. De Engelsche admiraliteit heeft nu een kaart uitgegeven, waarop alle aan de oost kust van Engeland tusschen Kaap Dungeness en de Tyne gezonken schepen staan aange geven. Als bijenzwermen liggen de stippen vlak by elkaar. Ter hoogte van Deal (ten Z. van de Theemsmonding) en van Aldeburgh aan de kust van Suffolk zijn de groepen zoo dicht, dat de zwarte punten welhaast tot een vlek samensmelten. Uit Ierland. Naar Maandag te Dublin uitgelekt is, heb ben verleden week in den nacht van Donder dag op Vrydag brutale dieven of Sinn Fei- ners de garage van het beheer der leger- en vlootcantines opengebroken en zeven auto mobielen en een motorrijwiel ontvreemd. Er stonden nog twee auto's, die de ongewenschte gezoekers hadden volgeladen met onderdee- len, alsof zij voornemens waren die later nog te komen halen. Natuurlijk warén de tele foondraden weef afgesneden en zelfs was het toestel ontvreemd. Een poging om de brayd kast open te breken was mislukt. Van de die ven, die men op een'bende van 30 tot 50 man schat, is er nog geen enkele gegrepen. Te Arkion, waar verleden week Sinn Fei- ners het politiebureau hebben aangevallen, hebben zy thans kans gezien een halve ton ontplofbare stoffen te stelen, die door een fabriek, welke de fabricatie van springmid del enhad stopgezet, geladen waren in een stoomvisschersvaartuig. De wacht op het vaartuig en die van de werf, waar het schip gemeerd lag, werden gebonden door eenige gemaskerde mannen, die vervolgens het vaartuig nauwkeurig onderzochten. Ook hier van de daders geen spoor. In het dorp Menlo by Galway is weer een huisvader verraderlyk doodgeschoten. Ward, veehoeder en huisbewaarder van sirr Thomas Blake keerde Vrijdagavond met zyn buurman naar huis terug. Juist nadat de buurman hem verlaten had en een zijner kinderen hem van huis uit tegemoet snelde, klonk uit het bosch terzijde van den weg een schot en stortte Ward dood neer. De politie heeft ook in dit geval nog geen dader te pakken weten te krijgen. Zaterdag zyn 70 gevangen genomen Sinn Feiners naar Engeland overgebracht. RUSLAND. Odessa. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de intocht der bolsjewisten in Odessa Zaterdagochtend om 6 uur begon; om 10 uur was het grootste deel der stad in het bezit van de rooden. De vyand bood in de stad krachtigen tegenstand. De kanonnen, donderden in de straten. De Gaiioische troe pen (vroeger van Petljoera's leger) kozen party tegen de rooden. De stad en de roo- de 'troepen worden thans door vijandelijke schepen beschoten. Op de reede jagen een Britsche en een Russische kruiser. Er is een groote buit gemaakt, welke nog geteld wordt. VEREENIGDE STATEN. De „Princess Anne". Het by Long Isiand gestrande stoomschip „Princess Anne" is in tweeën gebroken. Het nog aan boord gebleven deel der be manning werd bijtijds van booifi gehaald. De Lynchwet. Te Lexingtou (Kentucky) poogde de me nigte het gerechtsgebouw te bestormen ten einde.een neger te lynchen, die een blank schoolmeisje had vermoord. De troepen ga ven vuur en doodden twee mannen en twee vrouwen, terwijl er verscheidene gewond werden. De menigte ging er daarna toe over, de ijzerwinkels te plunderen teneinde meer vuurwapenen te verkrijgen; zy was vastbesloten den neger in handen te krij gen. De gouverneur heeft nog 400 man troepen gerequireerd. Staking by de spoorwegen. Detroit, 9 Febr. De vakbond van weg werkers by de spoorwegen in vasten dienst, die een ledental heeft van 300.000, heeft zich verklaard vóór staking met ingang van 17 dezer. JAPAN. Koreanen en Japanners. Volgens officieele berichten zyn tweedui zend Koreanen, in hoofdzaak bewapend door bolsjewiki, Korea binnengekomen uit Kirin .<Mantsjoerye). Zy vielen des nachts een Japanschen post van 700 man aan, doodden er 300 en joegen de overigen op de vlucht. KORTE BERICHTEN. Volgens een telegram uit Helsingfors naar Kopenhagen zullen binnen enkele dagen vre desonderhandelingen geopend worden tus schen Karelië en de Noord-Russische repu bliek. Te Frankfort is gebleken, dat ambtenaren van de gasfabriek jarenlang van de groote gasverbruikers door middel van valsche qui- tanties te veel hebben geïnd en zich op die wijze langzamerhand groote bedragen heb ben toegeëigend. Vier der ontrouwe ambte naren zyn reeds gearresteerd. LUCHTVAART. Kaïrode Kaap, Dr. Mitchell Chambers, die met 't Vickers Vimy-vliegtuig den tocht KaïroKaapstad mee maakt, voor het doen van wetenschappe lijke waarnemingen, heeft aan de „Times" gemeld, dat hy een vulcanisch veld heeft waargenomen, waarvan het bestaan tot dus ver nog niet bekend was. Volgens een telegram uit Kartoem, waar het vliegtuig Zondagavond om kwart over zes is aangekomen, zou het daar tot Dinsdag blijven voor herstellingen wegens lekkage aan de cilinders. De Silver Queen, een Vickers Vimyvlieg- tuig, dat voor de Zuid-Afrikaansche regee ring onderweg is van Londen over Kaïro naar Kaapstad, heeft by nacht de Middelland- sche Zee overgestoken. De eigenlijke vlucht over de zee duurde veertien uur, de heele reis van Tarente naar Kaïro zes-en-dertig uur. Kolonel van Ryneveld, de bestuurder, deelde mede, dat de tocht over de zee een ware nachtmerrie was door den storm, waar men mee te kampen had. Dat blijkt ook wel als men den vliegtyd vergelijkt met den tijd, dien sir John Aloock noodig heeft gehad om den Atlantischen Oceaan over te steken en die slechts twee uur meer bedroeg. Een derde Engelsch vliegtuig, dat op weg is naar Kaapstad, was te Brindisi met de wie len in den grond vastgeraakt. Een Engelsche mècanicien, die trachtte de wielen los te kry gen, kwain in aanraking met de schroef en werd onthoofd. INGEZONDEN. Helder, 9 Febr. 1920. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer J. Lonnee, 2e Voorzitter der Vereeniging „Onderling Belang" van Ryks- personeel, afdeeling der Federatie van Ryks- personeel, verzoek ik nogmaals een weinig plaatsruimte in Uw blad voor het navol gende. De geachte 2e Voorzitter van „Onderling' Belang" acht het zich een plicht eens even op myn vorig stukje te antwoorden, omdat in het openbaar op de houding der besturen wordt afgegeven. Ik had verwacht in dat ant woord eene weerlegging van het door my ge schrevene te vinden, maar werd daarin teleur gesteld, alleen dit kan ik even aanstippen, dat dé heer Lonnee nog maar eens moet na lezen wat ik schreef omtrent de zieken; en mynheer Lonnee neemt dan de moeite eens om eene berekening te maken aan de hand van de ziekenregisters van Uwe organisatie en dan zult gij ontwaren, dat door mij in mijn vorig stukje de zieken beter worden bedacht dan door U en Uwe medebestuurders. Overigens kan ik niet anders zeggen dan dat ik Uwe kunst bewonder om een lang ar tikel te schrijven jzonder nochthans ook maar iets te hebben aangetoond. De door mij ge noemde cijfers worden door U niet in twijfel getrokken, dus heeft Uw betoog geen zin. Ik veroorloof mij de vrijheid niet verder op Uw stuk in te gaan in dit blad en trek mijne beschuldigingen aan het adres der be sturen niet in. In verband met de voor laatste alinea van Uw stuk is dus over deze kwestie het laatste woord nog niet gesproken. Het is dus thans aan U, mij tot de orde te roepen, en ik ver wacht dan ook, dat Uw bestuur dit zal doen. Schrijf een algemeene personeelsvergadering uit, noodig er alle besturen en het geheele werfpersoneel en ik zal U bewijzen in het bijzijn van allen, wat voor nadeelen aan het personeel zijn toegebracht, dan kan ik daar tevens eens naar voren brengen de kwestie van het taakwerk, waarin ook weer met het „solidariteitsgevoel" is rekening gehouden, en komt zoodoende het personeel te weten aan wie zij dit te danken hebben. U, mynheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, JOH. ESSELMAN.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1