T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1920. N. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. PLAATSELIJK NIEUWS. De „Zeeland". Ilr. Ms. pantsordekschip Zeeland" is Maandag van Lissabon vertrokken. 1 c Wccner kinderen. „Wormen, G Febr. 1920. WelEd. Heer! Mor- „gi:n is hot weder een belangrijke dag voor „vele oud'-rs en kinderen. „Menschen, die niets van politiek en oor- Jog afwisten, hebben ons in een zoodanige „ellende gestart, dat hot schier geen leven „meer is. Toen de oorlog teneinde was, ver beten zij ons, als de ratten het zinkende •„schip, en lieten ons aan ons noodlot over. „Welke ellende wij doorstaan, kunt gij, die „van dezen ontzettenden oorlog verschoond „zijt gebleven, u niet voorstellén. „Weenen, de vroeger zoo vroolijke en „zanglustige stad, is niet meer te herkennen. „Het herbergt slechts uitgehongerde men- „schen, die in totale apathie leven en voor „niets meer belangstelling koesteren dan „voor eten. Wij grooten willen gaarne hon gerlijden, als onze kinderen tenminste „daarvan maar verschoond blijven. „Maar ontzettend bitter is het voor eene „moeder, als zij haar kind ziet weenen om „een stukje brood en zij het niet geven kan. „Eindeloos dankbaar zijn wij daarom den „menschen, die onzen kinderen hun gezin „aanbieden om weder op verhaal te komen." Deze brief van een Weensch vader, is in zijn korte soberheid welsprekender dan een lang pleidooL De weinige regels, die te lezen zijn en het vele, dat „tusschen de regels staat" toonen hoe groot de weldaad is, die aan deze Weenei; kinderen wordt bewezen. Belangstellenden in het lot van de beide kleintjes, het jongetje van 6 en het meisje van 8, die niet van elkander gescheiden kon den worden, kunmen wij mededeelen, dat de beide gezinnen, waar voor elk een der klei nen was aangewezen, zo nu om beurteil een week lang te zamen nemen. Zo blijven dan bij elkaar en- ieder van de moeders, voor wie ze bestemd waren, kan ze dan behoorlijk vertroetelen. Wij verwijzen overigens naar het inge zonden stuk inzake de opname van Duitsche kinderen. Die komen wel wat in de verdruk king en dat is jammer, want ook in Duitsch- land is de nood hoog. Budapester Strijkkwartet Voor de tweede maal heeft een talrijk en enthousiast publiek genoten van do presta ties van deze vier autisten, wier samenspel tot een volmaaktheid is opgevoerd, die het publiek weder in verrukking bracht. Voor den Helder, dat toch den laatsten tijd niet misdeeld is op muzikaal gebied, zijn twee dergelijke avonden in ééne week tooh een evenement. Verscheiden bezoekers van het eerste concert waren ook thans weder maar „Casino" gegaan, waar hen een gedeeltelijk geheel nieuw programmd- wachtte. Op veler verzoek werd na de pauze een herhaling ge geven vari Schuberts nagelaten werk „Der Tod und das Madqhen". Thans was het Beethoven met diens strijk kwartet in a gr. t. (op. 18 no. 5) en Dvörak, op. 96 (f gr. t.) die vóór de pauze vertolkt werden. Al dadelijk bij het eerste allegro kwam het publiek onder de bekoring van het nobele, artistieke spel. Het grootste won- dor was wel het verrukkelijke samenspel dezer vier mannen; hoe moeten zij elkander verstaan, aanvullen, begrijpen, om tot zulk een eenheid te komenl Inzet, tempo, nuan ceer in g, alles was één; zette de altviool krachtig een motief in, de cello nam het straks over, op hun beurt de violen en het leek één enkel instrument, wat men hoorde. Het was een eenheid van spel, van tempe rament, van beheersching, die zeldzaam was. Treffend was het verschil tusschen den grootmeester der klassieke muziek, Beetho ven, en den Slaviër Dvörak. Al dadelijk de inzet van diens allegro was karakteristiek en \ertolkte den eigenaardigen weémoedi- gen geestestoestand der Slaven, die ook voor hun andere uitingen van kunst, literatuur, dans,' karakteristiek is. Een schitterend solo der altviool bracht kenners in verrukking, en de finale eindigde in een tempo, dat aan het wonderbaarlijke grensde. Ook Schubert's werk, met zijn weemoedige motieven, werd verrukkelijk uitgevoerd; wij schreven den vorigen keer al over het aan grijpend andante, dat orgelmuziek scheen. O, die klagelijke tonen dezer heerlijke cel! Hoe grepen zij in het gemoed! Alle instru menten waren trouwens van een klankschoon heid, die boeide en ontroerde. Het publiek bewoog zich niet tijdens de uitvoering. Ademloos luisterde het toe, ge boeid door de heerlijke muziek, en een diepe zucht van ontspanning en terugkeeren in de werkelijkheid na het einde van een onderdeel was welsprekender dan het luidst applaus. Met toejuiching was men overigens evenmin karig, en een hartelijke ovatie aan het eind w as het slot. BUndenconcert De aanbieding der lijsten voor dit concert is in vollen gang en de^ resultaten zijn tot nog toe bevredigend. Naar wij vernemen komt slechts één blinde mede met mevrouw Olie Hoeders, namelijk de heer P. Meijer, pianist te Amsterdam. Verder zal medewer king worden verleend door mejut.rouw Tna van di r Sijp, alt zangeres, Nijmegen, en me vrouw O. S. Olie—Bredere, pianiste, Utrecht- Voor de bizondeirheden omtren do op te poe ren nummers verwijzen wij naar r'"' tent ie in dit nummer. Op bet konien voor weTken voor twee Jc,u"'eren. - gezien van de hoedanigheid 'lozer 7', is zoo'n nummer voor twee klavieren op z If e! inh ressr-'t. jOTi Omtrent, het optreden wan den bun<k pianist Meijer schreef het, „Centrum volgende ontroerende entrefilet: n< Is om het iwste hart week te maken ris de deur van d soHstenknmor opengaat en or v rsiiiint op den drempel een tastende £S-v.r, ten ona-h als wij. n aar wien licht is gedoofd in de zielespiegels en die de doode oogen zielloos op de zaal richt. Een vriendelijke hand moet de zijne grijpen om nem te geleiden naar de pianokruk. Voor hij te spelen begint strijken zijn vingers tastend over de vleugeltoetsen om zich te oriëntee- ren. Dan zingt hij zijn zieJ uil Een wereld yan klank moet hem vergoeden wat hij derft in het gemis van het aanzicht der bloeiende aarde: den azuren hemel en de wolkschepen, de weiden, de boomen, de bloemen, de zee, zuster zon, maan en sterren, de oude steden en al de schepselen. Zij missen ontzettend veel, de blinden. En al te veel worden ze misschien vergeten door ons, die van dat alk 8 ongestoord en naar hartelust kunnen genieten. Voor het Weensche Kind. Door dc sub-oommissies uit de vakcen trale is afgedragen aan hot plaatselijk comi té C. Goes, Gravenstraat 81, penningmees ter. voor 9 arb. tan den heer J. A. Meijer 27.80, bijgestort door den werkgever f 10; 3 arb. van den heer J. Graaff 10.25, bijge stort door den werkgever 5; 1 arb. van den heer S. C. Govers 4.16; 3 arb. van den heer P. Govers 12.24; 1 arb. van den heer J. Tis- sing 4; door de afd. Helder Schilderspa troonsbond 50, totaal 122.95, vorige op gaaf 2117.267>, totaal 2240.211/». De sub-oommissies worden verzocht voor 15 Febr. de gelden en lijsten in te zenden. Schip gestrand. Een alhier ontvangen draadloos bericht meldt, dat ten N.W. van Terschelling is ge strand de „West-Aletha" Men vraagt sleepboot en reddingboot Alhier is opgericht een plaatselijke ver, eeniging van Patroons-bloemisten. Het be stuur is samengesteld als volgt: Voorzitter J. v. Amesfoort; Penningmeester Th. Adriaanse en Secretaris J. W. Heydanus. Beperkte Dienstregeling ingaande 16 Febr, 1920. Vertrek Texel 7.45 vm., 2.45 n.m. Vertrek Nieuwediep 9.15* v.m., 4.15 n.m. *Zondags 8.45 v.m. BUITENLAND. HET RIJNGEBIED. De „Nieuwe Rott. Crt." schrijft: Millerand gaat nu zijn eerste kaart uitspelen, i. c. zijn kolenkaart. Dit was een soort van reservekaart, waarmede hij zich in alle ge vallen zou kunnen dekken. Mooier ware het geweest, als hij de ophef fing van de ontruimingstermijnen van het Rijngebied had kunnen afkondigen op grond van het feit, dat de Duitsche regeering „zich, nog minder dan een maand na de onderteeke ning van het verdrag, zou willen onttrekken aan een verplichting, die zij door de onder teekening op zich had genomen en zou wei geren, een van de belangrijkste bepalingen uit te voeren" (Millerand aan den Rijkskanselier) Dit gaat nu niet, Engeland wil het niet hebben. Heel leuk maakt Millerand nu de zaak van het Rijngebied eenvoudig los van de uit leveringskwestie, en deelt h(j in zijn hoedanig heid van voorzitter van de vredesconferentie aan de Duitsche regeering mede, dat de ont- ruimingstérmjjnen hebben opgehouden te loo- pen, en wel ingevolge van Duitschland's ver zuimen ter zake van de steenkolenleveripgen Hervé, schrijvende in de Victoire, doet dan ook met een strak gezicht, alsof Engeland's houding in de nitleveringskwestie niets met de bezettingsgeschiedenis te maken had, en zegt dat de Franschen. zich best bij het Engel sche standpunt willen aansluiten, mits de ont ruimingstermijnen van het Rijngebied worden opgezegd. Ook niet onvermakelijk is Ilanotaux in de Figaro„Niemand kan denken aan een au nexatie van den linker-Rijnoever door Frank rijk", zoo begint hij. Maar een eindje verder leest men „Nooit zal Duitschland meer dit bruggehoofd tegen Frankrijk en Europa hebben, De vrede zal geen vrede zijn, als h\j het werk van Bismarck niet vernietigt." Het is wel karakteristiek, dat men n u al naar omschrijvingen en phrases zoekt, die ver oorloven het kind niet bij zijn n#am te noemen. Hoe nabij moet de vervulling van de Fransche expansie idealen zulk een schrijver al gelijken! Goed, de ontrnimingstermijnen van het Rijn gebied zijn dan voorloopig opgeschort. Die boodschap brengt Millerand vandaag naar Engeland mee, waar hij eens met Lloyd George en Birkenhead komt praten. In die omstandigheden zal haast niet te vermijden zijn, dat er ronduit wordt gesproken over de dingen waar het om gaat, of zooals weereen andere Fransche krant zegt (de Franschen blijven toch maar meesters op het stuk van formuleeren.), het resultaat van de conferentie zal zijn„het herstel, de verslapping of de verbreking van de Fransch-Engelgche vriend schap." Men lette op het woord herstelhier wordt in het publiek toegegeven, dat de be- wierrookte Fransch-Engelsche vriendschap (en ook dit is reeds nauwelijks een maand na het in werking treden van den vrede, om de woorden van Millerand nog eens te gebruiken caduque is. Wat behoeft zij anders te worden „hersteld" Nochtans dat wij gauw zullen weten, hóe het resultaat is uitgevallen, geiooven wij niet. Officieus heet het, dat Millerand naar Londen gaat om over dingen te spreken, die onge twijfeld op het tweede plan. Dat is een aan kondiging, dat we het resultaat maar uit de gevolgen moeten ieeren kennen. DUITSCHLAND. Het Ruhrbekken. rarjjs, 10 Febr. Volgens de „Intransigc- ant" zal men misschien in overweging no men, het Ruhrbekken te bezette», indien Duitschland zijn verplichtingen terf opzichte van do kolonloveringen niet nakomt. Do oorlcgssehuldigen. Volgens do „Democratie Nouvelle", schrijft het Italiaanscho blad „Idea Naziouale" over do kwestie van de schuldigen: Vreemdelin gen kunnen vijanden, maar riet menschen zijn die men voor het gerecht brengt. Als men het tegendeel wii volhouder, om zijn woede op mén overwonnene te kooien, zal men hem ontoeren na hem overwonnen te hebben. Dat if óf barbaarsrh geweld öf een demagogische gedachteng Als vree» er. laat de Franschen voor deze waarheid blind maken, moeten wij weigeren om aan dit werk mede-plichtig be zijn, daar de zedelijke, jirbdisohe en staatkundige grondslagen van ónze beschaving erdoor te loor zouden gaan. De volksstemming ln Sleeswjjk-Holstein. Voor de volksstemming in Sleeswijk-Hol- stein, (betreffende al of niet aansluiting van dit gebied bij Denemarken) is het land in drie zónes verdeeld. De uitslag van de Noor delijkste zone iB thans bekend. Zooals te ver wachten was verklaarde het meerendeel der bewoners zich voor aansluiting bij Dene marken Van de uitgebrachte stemmen waren er 29.223 voor Duitschland en 71.486 voor Denemarken. Over het algemeen stemde het platteland voor Denemarken en de stéden voor Duitsch land. ENGELAND. Een goud-ader in Engeland. De oorrespondent der „Daily Chronlcle" in het Peakdistrict verneemt, dat een rijke goud-ader in dat deel van Engeland zou ge vonden zijn. Een aantal mijnwerkers maak ten van hun vrije dagen gebruik om op avon tuur uit te gaan in het gebied der tallooze verlaten steenkolenmijnen in die buurt. Zij daalden zich niet storende aan het gevaar, dat die oude verlaten mijnen niet geventi leerd worden in een er van af en raakten er met hun houweelen een rijken goud-ader, die misschien beroemdheid zal krijgen. Zij zijn nu volgens oud gebrtVk in die streek eigenaar van die mijn. gewaden, en zullen bij hun exploitatie steun ontvangen van de „Dorbyshire Miners Essoeiation". Aangezien uitpompen van water noodig blijkt, kan de exploitatie dadelijk worden begonnen. De Geallieerden en Turkije. Parijs, 11 Febr. Millerand heeft aan de commissie van buitenlandsche zaken meege deeld, dat 'het Turksche vraagstuk een voor name plaats zal innemen bij de besprekin gen te Londen. Twee oplossingen zijn geopperd: le. Kon- stantinopel aan Turkije te ontnemen en 2e. handhaving van den status quo, maar onder streng internationaal toezioht. Frankrijk geeft aan laatstgenoemde oplos sing de voorkeur. f KORTE BERICHTEN.' De „Nation Beige" van Dinsdag deelde mede, dat het staatsblad van Woensdag het Koninklijk Besluit zou bevatten, hetwelk de vergunningen zal afschaffen. Anton Perleberg, de arbeider, die het spoor wegongeluk te Schönlanke bij Schneidemtihl, waarbij 18 personen werden gedood, veroor zaakt had, is ter dood veroordeeld. I In den laatsten tijd heeft de griep te Ber lijn weer een sterke uitbreiding gekregen. Er doen zich veel gevallen van longontste king bij voor. LUCHTVAART. Brazilië. Het Braziiiaansche Congres te Rio de Ja- neixo heeft een overeenkomst met de Eh- gelsche Handley Page Maatschappij goedge keurd, welke betrekking heeft op de inrich ting van een viiegpostverkeer in Brazilië. De maatschappij wil 24 vliegtuigen, ieder met 2 motoren, naar Brazilië zenden en daarmede het vervoer van post£endingen, personen en vrachten uitvoeren; ieder vliegtuig zal rond 1100 K.G. lading kunnen vervoeren. De be langrijkste der ontworpen luchtverkeersver- bindimgen is die tusschen Pernandmoo en Buenos Aires, een afstand van 4000 K. M. Op diit traject zal het luchtvervoer in 3V> dag bewerkt worden, terwijl het vervoer por schip 9 tot 10 dagen in beslag neemt: de luchtpostdienst op dit traject zal wekelijks plaats hebben. Binnen Brazilië zijn hoven- dien regelmatige luchtpost verbindingen tus schen Rio de Janeiro en Sao Paulo, verder tusschen Sao Paulo en Santos ontworpen. LondenLyon. Tengevolge van stappen, door het Comité der Lyonsche jaarmarkt ondernomen, is be sloten tot een dagelijkschen luchtvaartdienst voor reizigers van Londen naar Lyon gedu rende de geheele jaarmarkt. Het eerste ver trek van Londen zal plaats hebben 27 Febru ari om 10 uur 's ochtends en de aankomst te Lyon om 4 uur nam. De „Sllver Queen" verongelukt. Kaïro, 11 Febr. De „Silver Queen", het Vickers Vimy vliegtuig, dat pas de Middel- landsohe Zee is overgestoken, en dat met een Zuid-Afrikaansche bemanning voor de Zuid- Afrikaansche regeering naar Kaapstad zou vliegen, is vandaag bij Korosko verongelukt. De bemanning bleef ongedeerd. GEMENGD NIEUWS. De vergiftiging te Anna Paulowna. Het Gerechtshof te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak tegen de 80-jarige Anna Berkhout, die d.d. 11 November 1.1. door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld was tot tien jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, wegens doodslag, gepleegd op haar echtgenoot, den landbou wer Petrus Meyne te Anna Paulowna. Het Gerechtshof vernietigde het vonnis der Rechtbank wegens een vormgebrek. Op nieuw rechtdoende sprak het Hof beklaagde wij van den primair ton laste gelegden moord, doch verklaarde haar schuldig aan doodslag. hnt subsidiair ton laste gelegde, met V' roordecling tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaren. De advocaat- generaal had dezelfde straf geëischt. Verduistering. Een effectenfirma te Amsterdam heeft hij do politie aangifte gedaan, dut haar procu ratiehouder voortvluchtig is. Vermist, wordt aan contanten een bedrag van 3600. Do man heeft zich echter ook aan malversatiën schuldig gemaakt, wasnan de omvang tot dusver nog niet kon worden vastgesteld. Wel meent de firma reeds thans te mogen aan nemen, dat zij voor een aanzienlijk bedrag werd benadeeld. De dubbele moord te ^Mtlllngen. Bij het voortgezette opderzoek is gebleken dat het verhaal van Leygraf, den dader van den dubbelen moord te Millingen, omtrent medeplichtigheid van zijn verloofde en haar moeder geheel door hem verzonnen is. In verband hiermede zijn de beide vrouwen op vrije voeten gesteld. Een pseudo-goochelaar. Te Wateringen vervoegde zich dezer dagen ten raadhuize een persoon Botticelli noemde hij zich, en hij gaf op goochelaar van beroep .te zijn met verzoek aan den burgemeester'om een voorstelling voor de jeugd te mogen geven. Het weiM hem toegestaan en de pastoor stelde daarop zelfs het Patronaatsgebouw voor hem open. Vooraf ging de man met een lijst rond, ter inzameling van gelden; hij liet teekenen tot elk bedrag. Inderdaad gaf hij daarna een „voorstel ling" en bij één van de stukjes, door hen ..ten beste gegeven" zag hij nog kans velen kinderen een dubbeltje af te troggelen. Tn nog geen kwartier was alles beredderd en ging de goochelaar met een niet te ver smaden sommetje heen. 't Is niet onmogelijk dat de man zijn be- driegelijk spel in andere plattelandsgemeen ten voortzet. Men zij daarom gewaarschuwd. Fraude hij het Amst. Sportpark. Bij onderzoek is gebleken, dat de voorma lige directeur van het Amsterdamsche Sport park verduistering en valschheid in ge schriften heeft gepleegd tot een bedrag van 18.000, ten nadeele dier instelling. De moord te St. Oedenrode. Door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd tegen de beklaagden Brilleslijper en Lubig, die in hoofdzaak bij den moord be trokken waren, levenslange gevangenisstraf geëischt en tegen den derden beklaagde, van de Wildenberg, 12 jaar gevangenisstraf. Valsche Rijkssnlkerbons. Te Amsterdam zijn valsche rijkssuikerbons ontdekt. Deze zijn ingeleverd bij het Bijkan toor van het Centraal-Verrekenkantoor voor Suikerbons, dat terstond het Rijkskantoor voor suiker heeft ingelicht. De valsche bons zijn vooral te onderschei den door de grijsgele kleur in tegenstelling met de donkergele kleur der echte bons. Ver der is het lettertype zwaarder dan op de echte bons. Terstond zijn ingelicht geworden alle Mid- denstandsbanken en de 500 agenten van het verrekenkantoor voor suikerbons, die zich met het innemen der bons belasten. De Centrale Suikermaatschappij looft een premie uit van 1000 voor het doen van aan- wijzigingen, die kunnen leiden tot het ont dekken van den drukker en bovendien 150 premiën van 10 voor het aanwijzen van personen, die valsche bons in omloop bren gen. De winkeliers worden in hun eigen belang gewaarschuwd te letten op het aanbieden van valsche bons, omdat-deze niet door het Rijks kantoor worden verzilverd. Vergaan. Haugesund, 10 Febr. Gisteravond is het s.s. „Pryloff" uit Hamburg bij Ulsire ge strand. Een dichte sneeuwjacht maakte het de 30 man .tellende equipage onmogelijk het vuur te zien. Hét schip brak in tweeën. Tien man kwamen daarbij om het leven. De over levenden redden zich op een klip, waar zij het den geheelen nacht moesten uithouden. Vandaag steken alleen nog maar de masten van het -schip boven bet water uit. Schier puiuiil.de 11 ijk nadat het ongeluk gebeurd was, zag men- een boot, die noodseinen gaf, doch het was bij den storm, die tot een waren or kaan was aangegroeid, onmogelijk, te hulp te komen. Een berooving. Een Deenscho reiziger is op de reis tus schen Parijs en Londen hij was nog niet zoo modern om een vliegtuig te gebruiken van diamanten beroofd, ter wraarde van 25.000. De diefstal werd pas ontdekt toen de boot-trein te Londen aankwam. Men ge looft dat hij het werk is van een handige continentale bende. Een millloen vrouwen te veeL Dr. R. Murray Leslie, hield deze week in het Hygiënisch Instituut tè Londen een voor dracht over de wanverhouding der seksen, en de gevolgen daarvan. Hij wees er op dat thans in Engeland een millioen meer vrouwen wa ren dan mannen, en dat die wanverhouding zeer nadeelig scheen voor het land. De ge talsmeerderheid der vrouwen boven het man nelijk geslacht is, zeide hij, in Groot-Brit- tannië grooter dan in eenig ander land en de oorlog had die verhouding nog slechter ge- hnaakt, omdat zoovele mannen in de kracht van hun lev enwaren gevallen. In alle landen kon men opmerken, dat meer jongens dan meisjes worden geboren, doch het sterfte-cijfer onder de jongens was hooger oh in Groot-Brittannië is het aantal geboorten van jortgens kleiner dan elders en bet gemiddeld sterftecijfer grooter. Ook staat men daar voor oen zeer groot emigratie-cijfer van de jonge mannen. Hetzelfde heeft men opgemerkt na de Napoleonistische oorlogen. Die wanverhouding tusschen de geslachten gaat gepaard met een verlagen van den vroe- gcren ethischen standaard. De vrijheid van net moderne meisje, dat zich niet meer stoort aan het ouderlijk toezioht; de, neiging om in opstand te komen tegen tucht en maatschap pelijke vormen; de zucht naar genot dit ailes heeft den standaard der zedelijkheid doen dalen. Opmerkelijk is, zeide dr. Murray, dat het percentage van onwettige geboorten in Ier land lager is dan in eenig auder land, wat mi sschien kan worden toegeschreven aan het feit, dat de verhouding van het aantal man nen en vrouwen daar vrijwj equivaleert. Ten opzichte van huwelijk- en familie leven moet worden opgemerkt, dat het groote aurital vrouwen ook al .schuld is, dat er zoo veel ongelukkige huwelijken zijn. aangezien vele mannon gelukkiger verhouding vonden met de ongetrouwde vrouwen, dan in hun gezin. Zijn practljk al sgeneesheer had hem geleerd, dat de ongelukkige gezins-toe st and veelal te wijten was aan omgang van jonge meisjes met getrouwde mannen. Daar komt nog bij, dat door de hooge lo- venskosten de huwelijken hoe langer hoe meer worden uitgesteld en dat vele vaders m de onmogelijkheid verkeeren hun dochters toe te staan thuis te blijven en niets te deen. Jonge meisjes worden daardoor genoodzaakt te trachten haar brood te gaan-verdienen. Ge volg is, dat ontwikkelde intellectueele vrou wen op de arbeidsmarkt komen en de niet- intellectuecle meisjes trouwen en gezinnen hebben, een feit, waardoor de natie beroofd wordt van de beste moeders. Men ziet tevens, dat het geboortecijfer het laagst is onder de beste klassen der bevolking. Mischien. dat thans de vrouw beter dan de man geschikt is om huwelijks-aanzoek te doen, maar aan den anderen kant zullen niet velen, ook al is het nu een Schrikkeljaar, ge bruik maken van die gelegenheid. De maatschappelijke „vlinder" was ver moedelijk nooit zoo op den voorgrond ge treden als thans; deze typen toonen zich als wufte meisjes, dun gekleed; tuk op jasz- dansen, een nieuwen hoed of een bezitter van een auto. In vele gevallen trachten zij liever bekoring uit te oefenen op de lagere harts tochten in den man, meer dan door te trach ten hem te behagen door het toonen van lief de voor een hooger ideaal. Er zijn er, besloot dr. Murray, die meenen, dat verbetering in den toestand te vinden zou zijn in polygamie, bewerende, dat de moderne beschaarde man behoefte heeft aan een intel lectueele lévensgezellin en een andere als moeder zijner kinderen. Maar in die richting mocht zeker de oplos sing van het moeilijke sociale vraagstuk niet worden gezocht, noodig is jvoeding der meisjes, die h?' IntellectneJ en moreel ver heft en vooïu. aanmocdi; ig van emigratie van jonge vrouwen naar de Dominions, waar veel te wei g vrouwen zijn. Ook stelue iJj do vraag of niet aangemoe digd dient te worden, dat echtelieden zonder kinderen van middelbaren leeftijd zich zul len bereid verklaren de opvoeding van man nelijke „babies" voor hun rekening te nemen. Een oude veete. Een Londensch blad vermeldt dat te Coïba een rechtshandeling heeft plaals gehad, die ge volg was vap een veete, die honderd jaar er- staan had tusschen de bewoners der dorpen Haniidat en Ashnif in Opper-Egypte. Honderd vyftig jaar geleden beet een hond uit het dorp Hamidat een Ashraf-bewoner, die ten gevolge daarvan stierf. Er ontstond toen twist tusschen «zijn bloedverwanten en den eigenaar van den Hamidat-hond, en die zóó in omvang toenam dat de Ashraf-bewoners eiken Hamidataan als een aartsvijand gingen be schouwen. Moord tusschen beide partijen werd iets zeer gewoons. Toen in het voorjaar van 1919 de toestand in die buurt gespannen werd en een" opstand uitbrak tegen het Britsch gezag, grepen de Ashraf-bewoners die gelegenheid aan om Hami dat aan te vallen. Een twintigtal Hamibata- nen werd vermoord, 120 huizen verbrand, meu- belèn en vee weggevoerd. Hamidat herinnerde zich den hond en „beet" terug door 16 der aanvallers te dooden. De moordenaars, 71 in aantal, hebben nu terecht gestaanzij werden in groepen van vijf door een advocaat verdedigd. Twintig hunner werden veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf De vrouwen bepaalden zich in die jarenlange vendetta tot den stijd met het woord. Beloonde redders. Terzake van de hulp op 11 Maart 1919 door het Britsche oorlogsschip „Centaur" verleend aan het op dien datum in de Golf van Bis- caye verongelukte Nederlandsche stoomschip „Prinsegracht" heeft de Nederlandsche re geering als blijk van waardeering toegekend- aan den luitenant der Britsche Marine Malc- don Farauhar een zilveren beker, voorzien van een inschrift; aan den onder-officier der Britsche Marine Samuel Burgess een gouden horloge, voorzien van een inschrift, en aan een 12-tal matrozen der Britsche Marine een zilveren horloge met inschrift. De gestoorde danspartij. Het dansen was in vollen gang in een der danszalen te Parijs toen een tiental nieuwe bezoekers zich onder de menigte mengden. Even later haalden deze heeren plotseling revolvers te voorschijn en gelastten een ieder zijn kostbaarheden af te geven. De misdadigers zouden met een aanzien lijke waarde ontsnapt zijn als niet een dame, minder ontsteld dan haar kennissen, erin ge slaagd was langs een achtertrap de straat op te snellen en de politie te waarschuwen. Haar optreden had een gedeeltelijk succes, want juist teen de auto met de roovers weg reed, verscheen de politie. Twee van de tien werden gearresteerd. Duitsche kinderen naar den Helder? Nadat een groep van Duitsche kinderen op weg naar Texel op 30 Januari laat in den avond een zoo vriendelijk onderdak in den Helder heeft gevonden, stellen wij on» de vruag of er niet meer personen bereid zul len zijn, in de toekomst geregeld met ons mee te werken. Niet alleen op de kort geleden te Berlijn gehouden conferentie v;ui afgevaardigden der neutrale landen over de hulpverleening aRn Duitsche kinderen bleek duidelijk dat de voedselvoorziening in een zeer kritiek sta dium verkeert, maar ook de officieele be richten melden dat binnen enkele weken de meel voorrad en uitgeput zullen zijn en dat ook het ééne pond aardappelen dat nu per persoon en week wordt verstrekt, niet meer tor verdeeling zal kunnen komen. Wat moet van de bevolking worden, als ook de 200 gram brood per dag en vooral ook de rapen, de tegenw digë Jioofdsohotel, niet meer te verkrijgen zijn? Niemand weet hot, zeggen de Duitschers, als men op dit onderwerp te spreken komt. Daar het niet met hinj aard avereen komt, hun nood aan de wereld be kend le maken, zoo moeten de neutralen het voor hen doen, want zwijgen is riet langer te verantwoorden. Laat ons helpen zoo lang hun maatschappelijk leven nog eenigszins in gang is er wij nop in staat zijn, hun kinde ren naar Nederland te brengen. Wij werken nu haast 4 jaren en tellen

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3