T I Tweede Blad. VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1920. Concert Nieuwe Kerk. Sportdemonstratio In Tlvoll. buitenland. Levend verbrand. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. De Gemeenteraad is ter vergadering op geroepen op Dinsdag 2 Maart a.s. In verband imet de te. houden comité-ver gadering, zal de openbare raadsverga dering te 81/» uur aanvangen. De agenda vermeldt de navolgende onder werpen: Ingekomen stukken en mededeellngen, w. o. Bericht der Kamer van koophandel en Fa brieken dat de heeren M. A. Kolster en W. TL Burgers zijn benoemd respectievelijk tot Voorzitter en vice-Voorzitfcer. Baschikking van Gedeputeerde Staten van 11 Februari 1920 tot vaststelling van het pre sentiegeld voor leden van den "Gemeente raad. Goedkeuring op het nieuwe plan van uit breiding voor deze gemeente (2e gedeelte). Beëediging van het nieuw verkozen raads lid, den heer P. de Geua Benoeming wethouder (vacature G. de Ven). Voorstel om voor kennisgeving aan te ne men het adres van den heer G. J. van der Lee, om een partij goederen, waaronder mar garine, kaas, soepgroenten, zeep, etc., die adressant als grossier indertijd ter distri bueering onder de winkeliers van het Ge meentelijk Levensmiddelenbedrijf heeft ont vangen, thans weer door dat bedrijf te doen terugnemen. (Werd in een "der vorige vergaderingen aangehouden). Voorstel tot vaststelling der Verordenin gen op de heffing en invordering van een belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Voorstel betreffende eene veranderde in richting der muziektent in het Spoorweg- plantsoen. Bijgevoegd is thans het ingewonnen ad vies der Oommissie voor Publieke Werken. Voorstel om met intrekking van Raadsbe sluit van 6 Februari 1919 vast te stellen de verdeeling der Kieskringen in stemdistricten. Voorstel tot herziening der voorwaarden van waterlevering. (Gemeente-waterleiding). Voorstel tot vaststelling dpr Voorwaarden voor de uitgifte van igemeèntegronden in erfpacht. Voorstel inzake het verzoek om adhaesie- betuiging aan een adres der gemeente Beha gen tot herziening der Gemeentewet. Voorstel inzake adressen Heldersphe Be- stuurdersbond betreffende het verstrekken van Gemeentewege van schoenen en klee ding en het verkrijgen van een toeslag op den prijs van brands^ffen. Voorstel tot het onbewoonba arverkl aren \an de bovenwoningen Binnenhaven nos. 108a en b. Oommissie inzake herziening van de plaat selijke directe belasting naar het inkomen en eenige andere plaatselijke belastingen. Reclames. Burgemeestersbenoeming. Het gemeentebestuur van Schagen heeft bij schrijven van 2 Febr. j.1. den Raad ver zocht, om adhaesie te betuigen aan een door ovengenoemd bestuur tot de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal gericht adres tot her ziening van de Gemeentewet in dien zin, dat voor benoeming van den burgemeester een aanbeveling van zoo mogelijk drie personen door den Raad wordt ingediend. B. en W. merken op dat het h.i. niet ge- wensoht is aan het verzoek te voldoen, o.a. niet, omdat dergelijke inoidenteele verzoeken niet dienstig zijn aan de actie voor een al gemeens herziening van het gemeenterecht. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen den Raad voor de per- ceelen Binnenhaven 108a en b onbewoonbaar te verklaren. In hunne toelichting zeggen zij: Bij adviezen van den Gemeente-bouwmees ter en van de Gezondheidscommissie worden de bovenwoningen aan de Binnenhaven Nos. 108a enb alhier, ter onbewoonbaarverkla- ring voorgedragen. Laatstgenoemde wijst er in haar advies op dat het in de bestaande omstandigheden on getwijfeld moeilijkheden zal opleveren, de bewoners dezer woningen onder dak te bren gen, zoodat zij nogmaals de aandacht vestigt 'op de noodzakelijkheid, dat de gemeente de beschikking heeft over eenige perceelen, waarin de uit onbewoonbaar verklaarde wo ningen verdreven gezinnen kunnen worden ondergebracht. Vanzelfsprekend worden ook door het- College de gróote bezwaren gevoeld, die on der de huidige omstandigheden aan het on- bewoonbaarverklaren van woningen zijn ver bonden. Maar waar als hier, afgezien van alle ander© omstandigheden, de woningen in een zoodanigen staat "van bouwvalligheid vrrkeeren, dat instorting te verwachten is, daar is, ondanks allés, onbewoon )aai verkla ring gebiedende eisch. B. en W deelen verder mede dat zy zich met de Verceniging voor Volkshuisvesting „Helder" hebben verstaan om beid voor gevallen als het °nderliav g verkrijgen. Het resultaat van dat om nog niet bekend. Adres Bestuurdersbond. De Heldersche Bestuurdersbond •>p 27 Deoember 1919 tot don Raad gew met twee adressen, waarvan het ee strekking heeft om nog dezen win gemeentewege cdor 4e verstrek! T'. schoenen en klecdirg te doen zorg t®rw'ij1 met liet. andere beoogd 01 b'inlcr drt'uzlrechtlg'i ingezt tenen slag op den prijs der brandstoffen te ver krijgen. Met. betrekking tot eerstgenoemd verzoek meenen B. en W. te kunnen volstaan met te herinneren aan het feit, dat sedert korten tijd bij de schoenwinkeliers verkrijgbaar zijn Amerikaansche schoenen tegen matigen prijs, voor welker aankoop door de gemeente is zorg gedragen, alsmede aan den gemeen telijken aankoop van linnen. Tot verieening van een toeslag op den prijs der brandstoffen kunnen B. en W. geen vrij-1 reid vinden, den Raad te adviseeren. Het zou in strijd zijn met het streven van den laatsten tijd om het economisch leven op de meest normale wijze te doen hervatten. Er bestaat overigens voldoende gelegen heid voor gezinnen, die bepaald onmachtig zijn de geldende prijzen te betalen, om zich tot het Armbestuur .te wenden ora hulp. Samenvattende stellen B. en W. den Raad voor: het verzoek in zake verstrekking van schoenen en kleed irg aan te nemen voor kennisgeving, en op het adres in zake het verleenen van een toeslag op den prijs der brandstoffen afwijzend te beschikken. Met 1 April a.s. is verplaatst van het telegraafkantoor Nieuwediep naar het post kantoor Haarlem de heer W. J. Mets, com mies-titulair der Posterijen eq Telegrafie. Aanbestedingen. Dinsdag 24 Febr. werd ten Raadhuizo al hier aanbesteed: het onderhoud van vert en behangwerk aan Gemeentegebouwen enz. Ingeschreven werd door: Fa. Kasteleijn, den Haag, voor 8995. Wed. C. Kramer toor 3874.Spigt voor 2950.S. Schellinger voor 2940.—'; A. van Pelt voor ƒ2890.J. Kraak voor 2875.Gebrs. de Boer voor 2417.M. Kaleveld voor ƒ2222.—; Gebrs. Hoogerduin voor 1780.allen te den Helder. Dinsdag 24 Febr. werd alhier aanbesteed' het onderhoud der Gemeente-gebouwen, bruggen, riolen, enz. Ingeschreven wérd door: 1 Gebr. Steman voor 12.863 (ingeval van loonsverhooging deze voor rekening der be steder); Starrenburg en Boerdijk voor ƒ13.367 (idem); J. Smit voor ƒ13.620 (zonder voor waarden); Gebrs. v. Pelt voor 13.690 (looois- verh. voor rek. der besteder); H. Riemers voor ƒ13.723' (idem); B. A. Ran ƒ13.785 (idem); K. Zeeman voor 13.986 (idem); H. Wijker voor 13.995 (idem); W. J. Braggaar voor 14.238 (zonder voorwaarden); Wed. I L. van Os voor 14.500 (idem); A. Krijnen voor 14.580 (loonsverh. voor rek. der be steder); Ant. v. d. Wal voor 15.400 (ideiu); allen te den Helder. Bezoek van den Minister van Marine. De minister van Marine ad interim, de heer van lJselsteyn, is voornemens, Donder dag en Vrijdag a.s., vergezeld van zijn ad judant, luitenant ter zee le klasse Diephuis, naar den Helder te gaan, om een bezoek te brengen aan verschillende marineinrichtin gen aldaar. Do talrijke bezoekers van hot concert, eenige maanden geledon in de Nieuwe Kerk gegeven door mej. Schouten (zang) en do heeren Brondgeest (orgel) en Pala (viool), zullen nog met dankbare herinnering daar aan terugdenken en het zal hun zeker een groot genoegen zijn te vernemen, dat dezelf de autisten Zondag 14 Maart a.s. nam. half 3 wederom in de Nieuwe Kerk zullen concer teeren. Geheel belangeloos wordt dit con cert weer aangeboden voor hetzelfde liefda dig® doel, zoodat men door het -te gaan hoo- ren weet, dat men niet alleen ware kunst zal genieten, maar ook een goedo zaak steunt. Hoewel de vorige maal de tijd van aankon diging zeer kort was, waren toch zeer ve^ep opgekomen. Nu de bekondmaking thans zoo veel eerder geschieden kan, zullen zeker nog veel meer liefhebbers van mooie zang en muziek van deze gelegenheid gebruiÈ ma- kon, vooral daar de entreeprijs alweer heel laag, n J. 80 cent, is. Op Zaterdag 28 Februari a.a geeft de Marine-Sportvoreeniging „Zeemacht" een sportdemonstratie ten bate van het Marine- Sanatoriumfonds, met medewerking van hare tooneelclub. Er zal dien avond een zeer eaniïneerd programma worden afgewerkt, .estaande uit: Hoogrekturnon, Boksen, Tur nen harren, Worstelen, Koordwerken en Acrobatiek; terwijl door do Tooneelclub zal worden opgevoerd: „"n Moordenaar". Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De conferentie te Londen. De Opperste Raad heeft zijn standpunt ten opzichie van Rusland bepaald. In hot memo randum, dat de uiteenzetting van dit besluit bevat, wordt O. a. het volgende medegedeeld le. Indien landstreken, grenzende aan Sovjet- Rusland, welker onafbankoHjkheid do gealli eerden erkend hebben, zich tot hen mochten wenden en vragen welke houding zij moeten aannemen ten opzichte' van Sovjet-Rusland, zullen de regeeringen dor geallieerden hun antwoorden, dat zipio verantwoordelijkheid niet kunnen aanvaarden haar aap te raden den oorlog voort te zetton, die hun eigen be langen zou kunnen schaden. Nog minder zouden zij kunnen aanraden een agressieve politiek tegenover Rusland te voeren, indien echter Sovjet-Ru slap d haar aanvalt binnen haar eigen wettige grenzen, zullen 0e gealli eerde regeeringen haar allen mngeli;M*a steun verschaffen. 2e, De geallieerden kunnen geen diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-regeeriug asngaan, met het oog op hun vroegere onder vindingen, totdat z\j tot de overtuiging zijn gekomen, dat de bolsjewistische gruwelen een einde hebben genomen en de regeenng te Moskou bereid is haar methoden «-n diploma tiek optreden te regelen overeenkomstig lie van alle beschaafde regegrintren. De Britsche en Zwïtsersche regeeringen warer beiden ge noodzaakt vertegenwoordigers der Sovjet- regeoring uit het land te wjjzen, omdat zij mis bruik hadden gemaakt van hun voorrechten. 3n. De handel ttwehen Rnoland en het overige Europa, die zoo gewichtig is voor de verbetering der economisch^ toestanden, niet alleen in Rusland, maar ook in het overige deel der wereld, zal zooveel mogelijk worden aangemoedigd, zonder dat echter de hoven omschreven houding zal verslappen. 4o !)e geallieerden stemmen overeen in de m .g, dat het zeer wenschelijk is onpar tijdige en bevoegde berichten te verkrijgen aangaande de toestanden, welke thans in Rusland heerschen. Zij hebben daarom met voldoening kennis gepomen van het voorstel •tot het internationale arbeidsbureau, hetwelk een onderdeel is van den Volkenbond, om een coi j.>. van onderzoek paar Itudarid te zenden, teneinde de feiten te onderzoeken. Zij gelooven evenwel, dat dit onderzoek zon plaats hebben met grooter bevoegdheid en met meer kansen op succes, indien het zon geschieden op initiatief en onder toezicht van den Volkenbond zelf, en zjj noodtgen dit lichaam uit, in deze richting te werken. Engeland en Frankrijk. Reeds meermalen wezen wij erop, dat de besprekingen tusschen Engeland en Frank rijk niet al te best vlotten, doordat het stand punt der regeeringen, en niet te vergeten de belangen van de beid© natieis, meermalen sterk uiteen loopen. Ook de Franeche bladen wijzen erop. Zoo zegt ed „Mafin", dat er tusschen Frankrijk en Engeland aan weerskanten fouten zijn. Engeland is tot zijn insulaire mentaliteit te ruggekeerd. Frankrijk tracht van Engeland te verkrijgen een militair bondgenootschap, onafhankelijk van de ratificatie door Ameri ka van het waarborgverdrag; vergunning om den Rijn zoo lang te bezetten als noodig is en de bezetting uit te breiden; krach tdadi- gen en duurzamen financieelen en economi- schen steun voor den herbouw der natie. Ons verzoek, zegt de „Matin", nopens een aanvulihjgswaarborg op den Rijn, klinkt aan Engelsche ooren heel Onaangenaam. Er wordt gezegd, dat die grootere en verlangde bezetting geen ander resultaat heeft dan voor Duitschland en Frankrijk en bij gevolg voor Europa -een toestand bestendigen, die- noch vrede, noch oorlog is. Het Engelsche opperbevel beschouwd het gebruik van zwar te of Marokkaansche troepen in het bezette gebied als uiterst verkeerd. Do Russische quaestie is thans opgelost. Voor d© Turksche quaestie was reeds een op lossing (die de sultan te Konstantinopel laat) gevonden, doch de oppositie hiertegen neemt in Engeland toe. Aan den eersten minister is nu ook een memorie gezonden, onderteekend door een aantal leidende personen, ook in de kerk, professoren en schrijvers, waarin er op wordt gewezen, dat liet Britsche volk zich de offers in den strijd tegen den Turk ge troostte omdat het overtuigd was, dat het re sultaat der overwinning zou zijn een volko men vernietiging van het Turksche bewind over niet-Turksché volken zoowel in Europa als in Azië en waarin met nadruk wordt ge protesteerd tegen het besluit om de Turksche regeering in Konstantinopel te laten. Als Konstantinopel onder oppergezag van den Volkenbond werd geplaatst, zóo meenen de onderteekenaars, behoeft men voor een kren king van het Moslemsche sentiment niet be vreesd te zijn. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat de Engelsche regeering haar standpunt inzake het Turksche vraagstuk zal hebben te herzien. Dat dit niet naar den /zin der Fransche regeering zou zijn is t© begrijpen. Het door haar ingenomen standpunt houdt nauw ver band met den wensch van Frankrijk om in Syrië vasten voet te krijgen. Doch ook dit dreigt mis t© zullen loöpen. Een bericht uit aan de „Morning Post" meldt althans, da ïldaar een der invloedrijke Syrische hoofden vertoefde die verklaarde, dat er niet gevochten zal worden, zoolang ©r over de bestemming van Syrië nog. wordt beraad slaagd. Als er een beslissing ten gunste van '^afhankelijkheid komt, zal vrede blijven heerschen, zoo niet dan zal het geheele volk op het eerste woord van emir Faisal opstaan. Tal van machtige Bedoeïenen, die vroeger in het Turksche leger dienden, richten de stam men af om Syrië zoo noodig te verdedigen. Zoo wordt een leger van ongeveer 500.000 man gekweekt. Dat Engeland Frankrijk in de plannen ten opzichte van Syrië niet steunt is reeds dui delijk gebleken bij het conflict dat zich te Beiroet, gedurende de reis van Emir Faysal naar Parijs, heeft voorgedaan. FRANKRIJK. Socialistisch congres te Straatsburg. Aan sluiting b(j de derde Internationale? Gisteren begon te Straatsburg het socia listisch congres, waar een vijftal dagen .over verschillende onderwerpen gedebatteerd zal worden. Het hoofddoel van het congres is echter te beslissen over de vraag: al of niet onmid dellijke aansluiting bij de Derile Internatio nale van Lenin. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal de onmiddellijke aansluiting het meeste aantal stemmen halen, voor welke beslissing het besluit door de invloedrijke soc. federatie van de Se ine dezer dagen ge nomen, als een duidelijke aanwijzing mag gelden. Senator Chéron, verontrust over deze Bol sjewistische oriëntatie, heeft besloten de re geering te vragen, welke maatregelen zij denkt te nemen om in Frankrijk de organi satie van de Bolsjewistische propaganda te bestyjden, welke een bedreiging vormt van de veiligheid van den staat. Stakingen. Parijs, 25 Febr. Uit solidariteit met de spoorwegmannen hebben ongeveer 5006 le den van het kantoorpersoneel der P. L. M.- spoorwegmaatschappij het werk neergelegd. De „Echo de Paris" meldt, dat er te Lyon 60.000 arbeiders staken, behoorende tot kleedingindustrie, chemische fabrieken, elee1 trieiteits- en metaal-industrie. DUITSCHLAND. Minister Er/berger. Sinds eenl ii tijd wordt door den se we zen staatssecretaris Tfelfferieh een proces gevoerd tegen den tegen woord i gen minister van financiën Ertfberger. In dit proces waaraan in tusschen een al-Dultsche eam- pspne niet yreonid is moet de minister menig-» veer lóten. Onder meer word' hij ervan beschuldigd, dat hij in zijn kwaliteit van lid van de regeering voordeelen heeft bezorgd aan industrieele ondernemingen. Verder zou hij zich hebben schuldig ge maakt aan (verboden) uitvoer van vermogen en belastingontduiking.' To deze beschuldigingen geuit werden en onderzocht zouden worden, heeft minister Erzberger tijdelijk schorsing uit zijn ambt gevraagd. Dit besluit heeft, naar de „Frankf. Ztg." opmerkt, een algemeen gevoel van ver lichting gegeven. Men denkt thans zegt het blad vender in het geheel niet aan wat hier van komen kan; men denkt slechts aan dit eéne, dat het ten minste niet meer de in functie zijnde minister van financiën der Duitscho republiek is, die in Moabit om zijn eer en zijn bestaan te vechten heeft. De al-Duitsche pers rekent er reeds op, dat Erzberger niet 'als minister terug zal keeren. Deze heeft echter aan de regeering verklaard,-dat zijn onschuld zal blyken en hij in eere hersteld zal worden. Verder zou hij het plan hebben, om zoodra het onder zoek heeft uitgewezen, dat de beschuldiging van belastingontduiking ongegrond is de leiding van zijn departement weder op zich te nemen. Sigarettenfabrleken stopgezet. Ook te Berlijn hebben thans de sigaret- tenfabrikanten met 31 Maart hun personeel ontslagen. Hierdoor komen er in de hoofd stad 10 duizend werkeloozen bij. TURKIJE. De Engelsche vloot ln de Bosporus. De „Westminster Gazette" bericht, dat het eerste eskader, onder aanvoering van den vice-admiraal Sir Sidney Fremantle, dezer dagen te Konstantinopel is aangeko men. Het vlaggeschip „Revenge" groette bij het binnenkomen van de haven de vlag van den commandeerenden admiraal en ankerde in de Bosporus, voor het Dolma Bagchen Paleis. Behalve de „Revenge" behoorden de dreadnoughts „Resolution", „Royal Oak", „Ramillies'.' en „Royal Sovereign" ook tot het eskader. Deze werden door de vier tor- pedobootjagers „Vesper", „Venetia", „Ve dette" en „Westcott" vergezeld. Het geheel vormde het me'est indrukwekkende schouw spel, ooit in de Bosporus aanschouwd. Hoewel men reeds voor eenigen tijd wist, dat een bezoek te verwachten was, wordt thans aan dit bezoek toch een verschillende uitleg gegeven. Sommigen beschouwen het als eeh gewoon bezoek, zonder meer, terwijl anderen het met de kritieke positie van Tur kije in verband brengen. DENEMARKEN. Afschaffing van dienstplicht. De parlementaire commissie, die in Dene marken de hervorming van het leger onder zoekt, houdt zich thans bezig met de vraag, of de dienstplicht niet zal kunnen worden afgeschaft, om plaats te maken voor een huurlingenleger. Er werd een sub-commissie benoemd om deze zaak te onderzoeken. Mi litaire deskundigen zullen aan de werkzaam heden van deze sub-commissie deelnemen. SPANJE. In Spanje hebben de Verkiezingen voor de gemeenteraden plaats gehad. De socia listen hebben een groot aantal mandaten veroverd ten koste van de republikeinen. In 1916 hadden de socialisten in geheel Spanje 62 gemeenteraadsleden, in 1918 wa ren er 82 en thans is dit getal tot over de 500 gestegen. JAPAN. Tokio, 14 Febr. Onder wilde tooneelen, zelfs vuistgevechten, ving heden in het Huis van Afgevaardigden de beraadslaging aan over het algemeen kiesrecht. Men verwacht de volgende week nog meer uitingen van opwinding. De oppositie heeft voorgesteld een motie van wantrouwen in de regeering uit te spre ken. Er zijn aanvallen gedaan op de gehou wen van regeeringsgezinde couranten, om dat deze bladen tegen het algemeen kiesrecht hadden geschreven. De politie voorkwam ernstige onlusten. GEMENGD NIEUWS. Een dolle stier. Op de veemarkt te Rotterdam is een stier van den landbouwer H. van Tijn uit Strijen op hol geslagen: Het dier trende in dolle vaart den Goudschenrijweg op. Via de Meu belstraat, Spiegelnisserkade, Crooswijksche- weg ging het naar de IsaMc Hubertstraat. Daar vloog het dolle beest pand 23 in, dat boven onbewoond is. Nadat het eenige tre den had bestegen, rolde het naar beneden, waarbij het deurpaneel tot splinters werd getrapt. Daarna stootte het woeste dier zijn hoorns tegen de deur van de benedenwoning met het gevolg, dat deze totaal vernield werd. Tot groote ontsteltenis van de bewo ners sprong de stier de huiskamer binnen. Onnoodife bijna te zeggen, dat daar groote schade aan meubilair werd aangericht. Ver volgens vloog het beest weer de straat op en holde door de Hubertstraat en over den Crooswijkschen Weg naar de Van Meeke- renstraat. Eenige politieagenten hebben toen het beest met negen revolverschoten afge maakt. Bij een bakker drukte de in angst saamgeloopeu menigte een groote winkel ruit in. Een niet alledaagsch schouwspel. Postdiefstal. In dén laatsten tijd werden aan het post- kantoór te Amsterdam herhaaldelijk aange tekende stukken vermist. Nu is het heel moeilijk na te gaan, waar die stukken blij ven en een heel enkele maal kan de vermis sing een gevolg zijn van slordigheid. In den laatsten tijd echter kwamen de vermissin gen veelyuldig voor en dit gaf de politie aanleiding om een onderzoek in te stellen. Het had de aandacht getrokken, dat een assistent van het bureau voor aangeteeken- de stukken zich uitgaven permitteerde, wel ke niet met zijn salaris overeenstemden. De man werd nagegaan. Bij een brandstoffen- handelaar gaf hij een bankbiljet van 100 in betaling. Dit biljet bleek, volgens het nummer, afkomstig te zijn uit een vermisten brief, bevattende 2600. De man werd ge fouilleerd en op hem werden nog twee bil jetten van ƒ100 gevonden, welke eveneens uit den vermisten brief afkomstig bleken te zijn. De assistent is daarop in hechtenis genomen. De overige 2300 zijn nog niet gevonden. De aangehoudene bekent niet, doch draait pm de zaak heen. 3 t Dinsdagmorgen is in een gezin in-de An- toniestraat te Maastricht het driejarig zoon tje tengevolge van het spelen met lucifers, levend verbrand. Inbraak ln een mausoleum. Zondag hebben inbrekers hun slag gesla gen in het mausoleum te Charlottenburg en aar, naar het „Hbl." verrfeemt, gruwelijk werk verricht. Zij lieten de lijkkist van ko ningin Louis© springen, doorzochten die en roofden-de sieraden. De deksels der andere kisten boden weerstand. Van de deksels der lijkkisten van keizer Wilhelm I, de keizerin, prins Albrecht en vorstin Liegnitz werden gouden, zilveren en vergulde kransen ge roofd. De dieven hebben het kostbaarste voorwerp, dat aanwezig was, een gouden krans op het graf van Keizer Wilhelm I, niet meegenomen. De waarde' van dit stuk y-ordt op 40 50 duizend mark geschat. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. LUCHTVAART. Het vliegongeluk bij r eere. He) ongt waarvan uiten ant ter zee vlieger Scb' ffelasr het slachtoffer is gewor den, heeft plaat gehad in het Veersche Gat, het vliegt». n' van het vliegkamp Veere. Luitenant Scheffelaar was in het bezit van het F. A. I.-brevet en van het marine brevet op landvliegtuigen en was te Veere gedetacheerd om onderricht ite ontvangen in het vliegen met watervliegtuigen. Maan dagmiddag om kwart over 5 was hij voor de eerste maal alleen opgestegen. Even na zijn opstijging viel het toestel plotseling naar be neden óp zeer ondiep water en werd geheel vernield. Toen er hulp ter plaatse kwam, was luitenant Scheffelaar reeds overleden. Hij had zware verwondingen, o. a. aan slaap en mond en vermoedelijk een beenbreuk be komen. De Zeppelin-vliegboot Zooals reeds bekend werd gemaakt wordt binnenkort in Holland het bezoek verwacht van een Zeppelin-vliegboot type Dornier. Dit bezoek is mogelijk geworden door de ge meenschappelijke bemoeiingen van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Ne- derland en Koloniën te dep Haag en de Maatschappij Van Berkel's Patent te Rot terdam. t De bedoelde vliegboot, een watervliegtuig dus, wijkt in nagenoeg alle details af van de tot nu to© gebouwde vliegtuigen. Het type, dat hier verwacht wordt, was tegen het einde van den oorlog ongeveer gereed en werd toen omdat het niet meer aan zijn oorlogsbe- 'stemming voldoen kon veranderd tot proefboot voor verkeers- en transportdoel- einden. Het is een eendekker zonder vleugel- verspanning, waarbij de romp onder bet draagvlak is aangebracht en tevens dienst doet als drijflichaam. Aan beide zijden is de romp echter uitgebouwd ten einde ©en groo ter drijf vermogen te verkrijgen en tevens de stabiliteit ia zjjdelingsche richting op het wa ter te verhoógen. Daarvan is het gevolg, dat het vliegtuig zelfs bij zwaren golfslag ge bruikt kan worden en weinig kans op bescha diging loopt, zooals wel het geval is bij vlieg-» booten waarvan de vleugeluiteinden voor zien zijn van hulpdrijvers, welke dienen om liet gevaarlyk oyerhellen op het water te voorkomen. Bij onrustig water gebeurt 'het dan dikwijls'dat de vleugels afbreken. Dit nu is bij de Zeppelin-vliegboot geheel onderv angen. Ook beschadigingen van ande ren aard zijn vrijwel uitgesloten, omdat de geheele boot uit metaal (dur-aluminium) ge construeerd is. Voor op den neus van den romp is een cabine gebouwd, welke plaats biedt voor bestuurder, mecanicien en zes passagiers. Het vliegtuig wordt met een snelheid van ca. 180 KJVL per uur voortbewogen door twee Maybach motoren, elk van 260 P.K. Deze beide 'motoren zijn in eikaars verlengde midr den op het draagvlak aangebracht. De voor ste drijft een trekschroef, de achterste een duwschroef. Bij het stoppen van een der mo toren is de andere in staat de vlucht voort te zetten. Zij het dan met een iets vermin derde snelheid. De centrale ligging van de motoren heeft nog dat groote voordeel, dat bij het uitvallen van een der motoren, de andere het vliegtuig niet uit zijn koers drijft, wat wei het geval is bij twee-motoren-vlieg-, tuigen, waarbij de motoren links en rechts van den romp aangebracht zijn. Door het dan noodzakelijke bijsturen wordt de snelheid sterk beïnvloed en wordt-bovendien d© nog werkende motor overbelast. Dit is het geval geweest met het Farman-Goliath-vliegtuig, dat op weg was van Parijs naar Dakar in Afrika. De motor liep warm met bekend ge- volg. De mecanicien kan de motoren vanuit de kajuit bereiken én er zich bij ophouden, ten einde eventueel noodige herstellingen tijdens de vluoht te verrichten. Het geheele vliegtuig is, op de vleugeluit einden na, geheel uit metaal vervaardigd. De onderdeden, waarop het in het bijzonder aankomt, zijn uit staal, de rest uit dur-alumi- nium gemaakt. Dit laatste materiaal is zeer licht en sterk en is volkomen bestand tegén inwerking van het weer en zeewater, wat niet het- geval is met gewoon aluminium. De vleugeltippen zijn op de gebruikelijke wijze met doek bekleed. De groote voordeelen van het gebruik van deze materialen springen onmiddellijk in het oog, omdat voor de berging van heit toestel geen loods meer noodig is. Het kan buiten vastgelegd worden aan een verankerde boeL Ook het drijflichaam neemt geen water op, hetgeen wel het geval is met houten drijvers, al zijn die nog zoo goed geprepareerd. Dat de boot zich goed houdt onder alle omstan digheden is wel gebleken bij den tocht, dien zij ln dezen vinter gedurende een vijftal we ken gemaakt heeft over de Zwitsersche mec- ren, zonder daarbij ooit onderdak te zijn ge weest. Zij bleek in staat om zelfs bij het ruw ste water te vertrekken en neder te strijken.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3