NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA J f 3 1 Eerste Blad. Het probleem. DINSDAG 2 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en .Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 n. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALINGi Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40. franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57»/,0.65. 1.05 Modeblad „0.95. i.05. L30 Losse nummers der Courant 4 ct. AD VERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/j ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/o nooger berekend. (De rol van het geld). Er is verleden jaar een boekje versche nen 0 uit het Amerikaansch vertaald, ge titeld: „Het geld van Robinson Crusoe". De schrijver, David A. Wells, geeft daarin een populaire uiteenzetting van het ontstaan en het gebruik van het geld en zjjn beteekenis in de goederenruil. De heer Mr. G. Vissering, President der Nederl. Bank, schreef er in de Nederland sche vertaling een aanbevelend voorwoord in. Belangstellenden kunnen wij dus naar het boekje verwijzen. In het derde hoofdstuk behandelt c(e schrijver zeer humoristisch de periode van goederenruil op het eiland van Robinson Crusoe, toen daar door allerlei oorzaken zich reeds een kleine kolonie had gevormd. Het geld was daar onbekend en men ruil de dus zijn goederen tegen elkaar of tegen eikaars arbeid. Echter er kwam een kink in den kabel. En zoo vertelt Wella ons dan op blz. 18 e.v. het volgende: „Twist, die kleermaker was en een jas gemaakt had, ontdekte opeens dat al zijn brood op was: en daar hij honger had, staakte hij zijn werk en gin" Needum, den bakker, opzoeken, om een ruil aan te gaan. Het kostte 'hem geen moeite, om Needum te vinden, die juist bezig was, zijn oven op te stoken en die een groo- ten voorraad brood had, om te verkoop en; maar omdat de bakker in het bezit was van alle jassen, die hij noodig had, wei gerde hij om handel te drijven. Alleen deelde hij Twist welwillend mede, dat, wanneer deze soms iemand ontmoeten mocht, die graan of meel over had, hij (Needum) dien heel graag in ruil daar voor voorzien zou van al het brood, dat hij noodig had, maar daar de kleermaker geen landbouwer en evenmin molenaar was en daarom deze artikelen niet bezat, 'begaf Twist zich op weg naar het andere einde van het eiland, waar een andere bakker woonde, om te zien, hoe het met dezen gesteld was op het punt van klee- ren. Onderweg werd Twist ingehaald door Pecks, den metselaar, die geen jas had en daar deze juist datzelfde kleedingstuk noodig had, dat Twist gemaakt had, was hij opgehouden met het bouwen van' een steenen muur, om den kleermaker te gaan zoeken, aan wien hij nu het voorstel deed, om een jas met hem te ruilen tegen een nieuwen schoorsteen. Maar daar Twist al twee schoorsteenen op zijn huis had en niets om te koken, en omdat hij dus geen behoefte had aan een derden schoorsteen, had de metselaar al even min succes met zijn poging om handel te drijven als de kleermaker daareven. Tenslotte vond Twist na heel wat moei te en heen en weer reizen en veel verlies van tijd en arbeid een bakker, die brood wilde ruilen voor de jas enz. enz." m 'Doch nu begintde moeielijkheid eerst recht. Hoe kan Twist weten, hoeveel broo- den hij voor die jas zou moeten krijgen, of hoe groot Pecks de schoorsteen moest ma ken voor zulk een kleedingstuk? En dan zien we dat Twist voor zijn jas een karrevracht brood kreeg, te veel om op te bergen. Nog meer problemen doemden echter op. Een arbeider had een heelen dag steenkool gesjouwd en ontving als loon daarvoor,' toen hij des avonds moe en hongerig was, een zak steenkool, waarmede hij eerst weer op stap moest, om te zien, of hij die ook voor brood en huisvesting kon ruilen. En zoo kwam men eindelijk tot een overeen komst, om één bepaald artikel uit te kie zen, dat allen zonder uitzondering zouden accepteeren in ruil voor elk product of lederen dienst, die zij te koop aanboden. Zie hier het geld. Geld behoeft dus juist geen metaal te zijn of papier, het werd reeds gebruikt vóór men muntstelsels en bankbiljettenpersen had uit gevonden. Bij de Noord-Amerikaansche Indianen werden schelpgordels en beverhuiden, bij de inboorlingen van West Afrika schelpen, in Abbessinië zout, in Cbineesoh Tartarije pakjes thee, op de Westkust van Mexico zeep als geld gebruikt. Een der voorwaarden, waaraan geld moet voldoen, is, zooals hieruit blijkt, dat het op zich zelf waarde bezit. En uit dien hoofde is het gebruik van pa pieren geld dus iets geheel anders dan b.v. gouden of zilveren munt. Het gouden tien markstuk is nog steeds evenveel waard als vóór den oorlog, ter-' wijl een tienmarkbiljet nog geen '25 ct. wadrd is. Indien men zijn arbeid of zijn goederen laat betalen met goud of iets anders, dat waarde bezit, heeft men een ruil gedaan, die geen risico laat. Het aannemen van papieren geld is ech ter een zaak van vertrouwen. Als ik een dag werk en ik ontvang daarvoor een biljet van tien gulden dan is dat niet meer dan een geldig bewijs, dat ik over een overeen komstig aandeel in den maatschappelijken voorraad kan beschikken. Met goud heb ik dat aandeel direct in bezit. En het is dus zonder meer duide^ dat die goederenvoorraad er moet zijn, heusi in goud, hetzij in andere begeerlijke zaken wil het papierengeld geregeld zonder tegen stand en wantrouwen worden aanvaard. En dat dus de papieren marken en kronen zoo laag staan, komt alleen hierdoor, omdat ieder weet,'dat tegenover die millioenen pa pieren dingen in Duitschland en Oostenrijk- niet meer de daardoor aangegeven waarde aan goud of goederen aanwezig, of althans executabel is, noch de voorwaarden tot pro ductie daarvan voorshands te vinden zijn. Vandaar gebrek en eindelijk afwezigheid van vertrouwen, de marken en kronen wor den steeds minder aanvaard; die ze heeft, biedt ze weer spoedig aan, met als gevolg steeds verdere koersverlaging. Het vredesverdrag van Versailles, dat van'de Centrale Rijken nog een groot deel van hun productiemiddelen opeischt, maakt de moeielijkheden nog grooter. In ruil voor de goederen uit het buitenland, die men noodig heeft, kan men geen voldoende goe deren van evenveel waarde ruilen, terwijl voor het koopen bij de lage koers der mar ken en kronen de prijs zóó exorbitant duur is, dat die koopkracht langzaam maar ze ker verdwijnt, waardoor herstel ook weer moeielijker wordt. Om de millioenen papieren marken en kronen, die Duitschland en Oostenrijk tij dens en kort na den oorlog maar hebben gedrukt en in omloop gebracht, waarvoor men goederen heeft gekregen, die zijn ver nietigd en verteerd, weer terug.te krijgen, moeten die landen gewoon worden leegge haald:. t* De feiten zijn hekend genoeg. Moesten in het hongerende Duitschland geen drastische maatregelen worden geno men tegen onze eigen landgenooten, die, zelfs in dezen tijd, zich niet ontzagen, het beetje levensmiddelen nog op te koopen, terwijl ons eigen land propvol zit? En na de roerende zaken komen de on roerende goederen. Wie de groote pers geregeld leest, stuit elk oogenbÜk op groote advertenties, waar in huizen, fabrieken en zelfs openbare wer ken te koop worden aangeboden. In eenige weken vonden wij b.v. aanbie dingen van: Groot - Industrie - Installatie In N.-W. Duitschland. Kantoorgebouw 71/» mlllioen mark, Ber lijn. Bioscopen In Weenen. Groote Mechanische Weverij, Duitschland. Bruinkool bergwerk, Duitschland. Voorname villabezitting, 800.000 mark, Berlijn. Ijzergieterij en Staalsmederij, Westfalen. Fabrieken, gronden pachthoeven, Hon garije. Fabriek van Landbouwmachines, Munster. Eerste rangs huizen, Berlijn. Landgoederen en halzen, Duitschland. En in al die advertenties worden opge roepen de bezitters van Marken 1 Ook de beursberichten wemelen van overdrachten van Duitsche en Oostenrijk- sche bezittingen aan buitenlandsche onder nemingen. Onlangs vonden groote aankoopen van Nederlandsche exportfirma's plaats van aandeelen in de Rheinische Stahlwerke te Duisburg. De verkoop van Duitsche kolenvelden te Frankfurt a/M. aan Nederland werd niet lang geleden eveneens vermeld. De ver- kooper won eenige millioenen en de kooper profiteerde van de lage valuta. „Uit Wiesbaden wordt gemeld", aldus een ander bericht, „dat het Hotel Metropol voor 6 millioen, het Parkhotel voor 3.8 mil- lioen in Nederlandsch bezit is overgegaan." En de aandeelen der „Schadniea" A. G. für Petroleumindustrie in Weenen zijn door een Fransche groep aangekocht, terwijl een Engelsch-Fransche financieele groep te Weenen twee hydro-electrisohe werken zal bouwen. Enzoovoorts enzoovoorts. Zoo zien wij langzaam maar zeker een volk van slaven ontstaan. Teekenend voor' de geringe waarde van het papieren ruilmiddel is ook de volgende advertentie, die onlangs in het Alg. Han delsblad voorkwam: „Ca. 5—6000 M». hout voor gebruiks doeleinden levert een Beiersche firma te gen 60 ton aardappelen en 20 ton meel". De ruilhandel dus weer in zijn eenvou- digsten vorm hersteld. Wie nu meent, dat zonder gevaar voor andere landen eenige millioenen menschen aan de wereldproductie zijn te onttrekken, moet eens zien naar de lage valuta in Frankrijk, België en Engeland. Want ook daar is met papieren geld meer gezondigd dan wel goed is, terwijl zij de invoer naar en uitvoer uit Duitschland en Oostenrijk evenzeer noodig hebben als deze landen omgekeerd. Lazen wij onlangs niet, dat het Fransche tabaksmonopolie denkelijk als onderpand zal moeten dienen voor een Amerikaansche leening? De wereld is ziek en het ergste is, dat de oppervlakkige beschouwer meent, dat het net andersom is. "V ooral ook in ons land. Hij toch ziet veel meer geld verteren dan vroeger en het leven lijkt hem weeldenger dan ooit. Wells geeft over zulk een zelfden toestand in zijn boekje over het eiland het volgende verhaal: „Aanvankelijk spraken zij af een soort zeldzame schelpen als geld te gebruiken. Maar op een goeden dag maakten een paar nietsdoeners een excursie en vonden op een afgelegen plek van het eiland groote voorrader van diezelfde schotpen, die .anarren en in circulatie brach ten, en waarmee zij dus zelf allereerst ede sier maakten. Het eerste verschijn sel was een opleving van den handel. Het geld begon overvloedig te worden. De om zet in zaken was nog nooit zoo levendig geweest. Maar tevens merkte men op, dat er en kele personen waren, die nooit geregeld werkten, maar die slechts dobbelden en speculeerden en overigens voor hun ver maak leefden. Al spoedig bemerkte de winkelier, de landbouwer, de arbeider, dat er wel meer geld was, maar dat alles ook steeds duur der werd, zoodat zij ieder voor zich toch niet rijker werden. Met de prijzen steeg de vraag naar steeds meer geld, waaraan de sluwe avonturiers grif voldeden, waar na de prijzen weer verder opliepen door de grootere vraag naar goederen. Nog nooit was men echter zoo gul geweest met het uitgeven van geld. Ieder die schelpen kreeg, zocht er weer spoedig af te komen, waardoor de waarde daalde en de duurte dus steeds toenam. En eindelijk barstte de bom, en een al- gemeene verarming volgde. Slechts enke len, die tijdig hun schelpen hadden om gezet in vaste goederen en dus feitelijk rijk waren geworden, door de gemeen schap te bestelen, hadden van die abnor male geldcirculatie profijt. De gemeen schap noemde dezulken echter geen die ven, ook dewijl zij volslagen afhankelijk van hen <kas geworden. Wij gelooven met dit eenvoudige ver haaltje te kunnen besluiten. Het past pre cies, niet alleen op den toestand der Centra- len, maar op onze geheele maatschappij. Ook op de Maatschappij, zooals zij vóór den oorlog al was. Wie nog mocht twijfelen aan den val, waarin de wereld is gestort, aai} hen kan het volgend bericht misschien eenig licht verschaffen: „De National City Bank of New York berekent de wereldbankbiljettencirculatie op 51 milliard dollar, welke slechts door een wereld-goudvoorraad van 5 milliard dollar gedekt is." Een volgende maal over het loonvraag- st-uk. Helder, 26/2 '20. A 's-Gravenhage, W. P. v. Stockum en Zoon. Behalve natuurlijk, indien ook zelfs voor goud niets te koop zou zijn» Dat zijn dus nog niet eens de papieren cir- culatiexniddelen, zooals de Marken en Kronen en in ons land de zilverbons. BUITENLAND. De Adrlatlsche quaestle. De conferentie te Londen is er niet in geslaagd een uitweg te vinden in het Ita- Liaansch-ZuidrSlavisoh geschil. Naar men weet konden de voorstellen van den Opper sten Raad president. Wilson niet voldoen en zette de laatste in een nota zijn stand punt in deze quaestie uiteen. Op deze nota hebben de geallieerden thans geantwoord. Zij leggen in hun ant woord den nadruk op de mededeeling van Wilson, dat hij bereid is een overeenkomst te aanvaarden, die gegrond is op onderlinge overeenkomst tusschen Italië en Zuid-Sla- vië, indien deze overeenstemming althans niet verkregen wordt ten koste van een derde mogendheid. Onder deze omstandigheden hebben de geallieerden zich bereid verklaard hunne voorstellen betreffende de regeling der Adriatische quaestie van 9 December en 20 Januari in te trekken. In hun antwoord nota noodigen zij president Wilson uit deel te nemen aan een voorstel aan Italië en Joego-Slavlë, waarin zij aangespoord wor den onderhandelingen te openen, op den grondslag van intrekking van alle vroegere voorstellen. Indien echter deze poging mocht mislukken, dan zijn de Fransche en Engelsche ministerpresidenten het erover eens, dat Engeland* Frankrijk en de Ver- eenigde Staten opnieuw deze quaestie zul len moeten overwegen. Of door deze nieuwe regeling de vrede in Oost-Europa bewaard zal worden is nog een open vraag. Italië zoowel als Zuid-Slavië hebben sterke troepenafdeelingen aan hun ne grenzen geconcentreerd. Volgens een bericht uit Weenen aan de Tagliche Rund schau staan aan de grens van Dahnatië en in de omgeving van Fiume ongeveer een half millioen Zuid-Slavische troepen ge-^ concentreerd. Te Sussak in de buurt van Fiume is een Italiaansche vlag verscheurd. De geheele bevolking van Kroatië beschikt over wapenen. Ook de Sloweensche bevol king van Triëst'is gewapend. De Italiaansche troepen worden eveneens samengetrokken. Geheel Istrië krioelt van soldaten. FRANKRIJK. Algemeene spoorwegstaking.. Hetgeen men in Frankrijk reeds vreesde is geschied. De spoorwegstaking heeft zich niet beperkt tot de leden van den C. G. T. (het syndicalistische vakverbond), maar ook de leden van de (gematigde) federatie zullen er zich bij aansluiten. Het besluit hiertoe werd genomen onder den druk van den lin kervleugel van de federatie. De regeering heeft verklaard niet aan de eischen van het spoorwegpersoneel te zullen toegeven, of onderhandelingen erover te voeren, alvorens het werk is hervat. Een ge deeltelijk mobilisatiebevel werd afgekon digd; hieronder vallen 10.000 arbeiders van de P. L. M. Verschillende maatregelen in verband met de levensmiddelenvoorzie, ng werden reeds genomen. Indien de toestand niet spoedig verbetert, zullen per week twee vleeschlooze dagen moeten worden inge voerd. Verder zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij machtiging wordt ver leend beslag te leggen op de transportvoer tuigen en automobielen, voor het geval de transportdiensten door de spoorwegstaking zouden worden gestoord. Afgewacht moet nog worden of de staking zich ook tot andere groepen zal uitbreiden. Het bestuur van den syndicalistischen vak bond staat hier voor een moeilijk vraagstuk. Volgens de bestaande overeenkomst met'de federaties, moet de C. G.. T. voor bet kartel gevormd door de spoorwegarbeiders, haven arbeiders en metaalbewerkers de staking af kondigen, indien een der federaties in sta king komt. Men wenscht dit blijkbaar niet en de C. G. T. heeft er thans dezen, weg op gevonden, dat de afspraak alleen geldt, als de staking der spoorwegarbeiders algemeen is. Dit nu is nog niet het geval. Op het Noor- dernet werd b.v. nog ih het geheel niet ge staakt. Het socialistisch congres te Straatsburg. In ons vorig nummer maakten wij reeds melding van het door de Fransche socialis ten te Straatsburg te houden congres, waar op een beslissing zou worden genomen ten aanzien van de aansluiting bij de tweede of derde Internationale. Over het algeemen be stond er een sterke strooming om zich bij de laatste (Moskousche) aan te sluiten. Op het congres werd ook het woord ge voerd door Mevr. Roland Holst. In de „Hu- manité" komt een verslag voor van het door haar gesprokene. Over het manifest, dat zij voorlas uit naam van het westelijk bureau van de communistische internationale, zegt het blad, dat dit document met een „ruwe en edele hartstocht de misdaden van de bourgeoisie aan de kaak stelt". Het Fransche socialistische blad geeft dan een aantal aanhalingen uit het stuk, waarin de Fransche socialisten opgeroepen worden om Aet de Russische revolutie als leidende ster het kapitalistisch stelsel neer te vellen. Na het manifest voorgelezen te hebben, verklaart de citoyenne Roland Holst, dat de Nederlandsche communistische partij zich over het algemeen niet doet vertegenwoor digen op congressen van partijen, die niet aangesloten zijn bij de derde Internationale, maar dat zij naar Straatsburg gekomen is op uitnoodiging van haar vrienden Rappoport en Loriot, teneinde zich rekenschap te geven van hetgeen er in de Fransche socialistische partij omgaat en zij heeft kunnen oonsta- teeren, dat die partij in den looppas op weg was naar Moskou. De „Humanité" vervolgt dan: „De citoyenne Roland Holst, die zich in zuiver Fransch uitdrukt, met een strenge en vurige welsprekendheid, verzoekt voor Sov jet-Rusland de daadwerkelijke solidariteit van het Fransche proletariaat. Zij zet met kracht de economische en de revolutionnaire solidariteit van alle volkeren uiteen Zij zegt, dat de Duitsche communisten besloten zijn het stelsel van Noske neer te werpen. Eeni- gen onzer zijn gevallen in den strijd. Thans is het uur gekomen voor de Franschen om beslissingen te nemen. Er moet thans op actieve wijze in Frankrijk aan de opvoeding tot de revolutie gearbeid worden. De Neder landsche communiste eindigde met een op roep aan haar vrienden van de derde inter nationale om de Fransche proletariërs met hun kostbare bijzondere kwaliteiten tot de wereld-revolutie te brengen. Het slot van de rede van de citoyenne Ro land Holst wordt door het geheele congres met krachtig applaus begroet." BELGIE. Revolutionnaire agitatie. tijd doet zich in de Borinage een stakings beweging gelden. De mijnarbeiders eischen loonsverhooging ten gevolge van het dure leven. De mijneigenaars weigeren de ver hooging toe te staan, zonder verhooging van den kolenprijs. Naar wordt gemeld, heeft de beweging in de Borinage een revolutionnair karakter aangenomen. Naar de leiders der vakver- eenigingen wordt niet meer geluisterd. Jon ge stakers, met revolvers in de vuist, slaag den er in verscheiden kartonfabrieken in Frameries te doen sluiten. ARMEXIE. Nieuwe moorden. De Armeensche delegatie te Parijs ont ving uit Alexandrië* het bericht, dat de toe stand in Cilicië zeer hachelijk is. De geheele Armeensche bevolking wordt met uitroeiing bedreigd. In de streek van Marasj, die de Fransche troepen hebben ontruimd, zijn reeds 200.000 Armeniërs vermoord. Nubar pasja, de president der Armeensche Vredesdelegatie, deelt mede, dat na de ont ruiming van Marasj door de Fransche troe pen (op 9 Febr.) de Turken 16000 van de 20000 in de stad achtergebleven Armeniërs hebben vermoord. Drieduizend Armeniërs konden intijds de stad verlaten en 1500 zijn tijdens de moordpartij ontsnapt. De Engelsche Arbeiderspartij heeft bij de geallieerden geprotesteerd tegen de behan deling van Armenië, dat na het sluiten van den wapenstilstand niet onder Turksch gezag had moeten blijven. De partij eischt, dat Turksch Armenië geheel aan het Turksche gezag zal onttrokken worden en dat de Zuid- Westelijke provinciën (Cilicië, Diarbekr en Karpoet) onder een mandataris zullen wor den geplaatst, terwijl de rest van het land bij de Armeensche republiek van Transkaukasië gevoegd zal worden. Het eerste deel zou dan na enkele jaren kunnen beslissen of het on afhankelijk wilde worden of zich ook bij de Roemeensche republiek gevoegd wilde zien. De partij protesteert tegen elke poging om de regeling van het Armeensche' vraagstuk afhankelijk te maken van de overwegingen van Indische politiek. KORTE BERICHTEN. In de laatste dagen zijn te Boedapest weer 5 bekende leiders van de sociaal-democrati sche partij spoorloos verdwenen. Volgens berichten uit Berlijn zal Erzber- ger onmiddellijk na het einde van zijn pro ces, zijn ontslag als rijksminister van finan ciën indienen. LUCHTVAART. Het hoogterecord verbeterd. Volgens een bericht uit New-York aan de „Times" heeft de majoor Schröder Zaterdag te Dayton met zijn vliegmachine een tyoogte bereikt van 36020 voet. Het is een wonder dat de vlieger er levend is afgekomen. Hij' verloor het bewustzijn toen hij op deze hoogte gekomen was, en viel daarna 5 mijl omlaag. Op 7 seconden afstand van de aarde kwam hij weer bij en slaagde erin te landen op het vliegveld van Macoock. Toen hij uit zijn vliegmachine werd getild, scheen hij dood. Zijn oogleden en oogappels waren bevroren. In het ziekenhuis kwam hij tot bewustzijn, en vertélde: „Mijn eenig doel was, een hoog te van veertigduizend voet te bereiken, het geen ik mogelijk achtte. Plotseling bemerk te ik echter, dat de zuurstof, welke ik voor mijn luchttoevoer noodig had, ophield te vloeien. Ik leunde voorover en pro beerde de kraan open te zetten. Eensklaps scheen het, alsof in mijn hoofd'een gewel dige ontploffing plaats had. Mijn oogen de den ontzettende pijn. Ik kon ze niet meer open houden; ik scheen nog te kunnen zien door een spleet. Ik yoelde plotseling een hevige luchtstrooming en het scheen mij toe, dat ik viel. Ik denk, dat ik zeer zwaar op de stuurinrichting geleund heb en dat daardoor de machine weer begon te zwe ven. Ik opende de oogen en zag het vlieg veld van Wilbur Wright met de hangar, maar1 ik durfde niet te landen, omdat ik mijn oogen niet kon vertrouwen. Ik vloog daarom omhoog met de bedoeling, met een parachute uit het vliegtoestel te springen. Op dit oogenblik zag ik plotseling Mac- cock's vliegveld, maar ik herinner mij niet, hoe ik daar geland ben." De thermometer toont aan, dat de tempe ratuur lager dan 55 gr. onder het vriespunt was. Schröder heeft het hoogterecord met drieduizend voet verbeterd. Het snelheidsrecord. Volgens de „Matin" heeft de vlieger Ca- sale het snelheidsrecord verbeterd. Hij be haalde een gemiddelde snelheid van ruim 283 K.M. per uur. DE TRANSPORTARBEIDERSSTAKIN G. Deuitkeqringen. Zaterdag heeft de federatie van transport arbeiders hare eerste uitkeering aan de sta kers gedaan, n.1. een bedrag van 8.50 voor gehuwden met 5 toeslag voor elk kind, en 6.voor ongehuwden. Men hoort ech ter allerwege twijfel uitspreken aan de juist heid van deze opgave. Zoo moet o. a. op de laatste huishoudelijke vergadering van de Federatie gevraagd zijn aan allen, die niet dringend steun noodig hadden, zich niet om de uitkeering aan te melden. Volgens uit betrouwbare bron van het „Hbl." verstrekte inlichtingen is de Federa tie tot deze uitkeering in staat, omdat ze op 17 Februari van den heer Rutgers uit Amers foort een bedrag van 20.000 ontving, in af betaling op een toegezegd bedrag van 40.000. In het openbaar stelde de heer Wijnkoop dezer dagen in een te Rotterdam gehouden vergadering namens de commu nistische partij een bedrag van 2000 in uitzicht. Een schietpartij. Zaterdagmiddag half twaalf werd onder het oostelijk viaduct te Amsterdam- de 28- jarige adjunct-inspecteur der Hollandsohe Stoomboot-Maatschappij, Van Ramshoret, door stakende havenarbeiders gemolesteerd. Een der stakende bootwerkers gaf hem met een zwaar voorwerp zulk een slag op het voorhoofd, dat de adjunct-inspecteur per auto-brancard naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht. Een controleur der Hollandsche Spoor, die dit gezien had, waarschuwde een politie patrouille van drie man en wees haar de schuldige bootwerker aan. Een groep sta kers bleef bij de komst der politie staan, be halve de dader, die wegliep. Toen de agen ten tot de arrestatie wilden overgaan, wer den zij gehoond en belemmerd. Er werd op den vluchteling geschoten. Een der kogels trof een 19-jarig meisje aan den bovenarm. De verwonding was evenwel niet van ern- stigen aard. De dader werd onder bedreiging met de revolver in een café gearresteerd en onder grooten toeloop overgebracht naar het bureau Warmoesstraat.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1