HOTEL CAFÉ - RESTAURANT -= „BELLEVUE" ZALEN voor Vergadering en Partijen. WILHELMINA BILLARD. Amstel- en Heineken's Bieren. Fa. M. J. SCHOUTEN. voerders van een missie van beschavine, onmiddellijk aan hun bezetting het karak ter gaven van een verovering en een kru'«- tocht. De Griekache vertegenwoordiger is Smyrna wordt verantwoordelijk v -teld voor de ernstige onlusten, die tijdens den opmarsch der Grieksche troepen de binnen- land8che districten met bloed drenkten. De Grieksche autoriteiten stonden u gewa pende burgers toe door hot lanci te trekken en veroorloofden zelfs het gebruik van deze burgers bij hun militaire operatlën. Ln enkele gevallen hebben do Grieksche troepen, door vermoeidheid, zenuwover spanning en vrees geleid, zönder eenige provocatie een slachting aangericht onder de weerlooze Turksche burgers. De Griek sche officieren schoten in hun plicht daar bij volkomen tekort. Uit het rapport licht de „D. H." dan nog de conclusie, dat „de Grieksche' bezetting, die in theorie alleen ten doel had de hand having der orde, feitelijk het karakter van annexatie draagt.." BULGARIJE. Te Sofia is bij een lezing van den Rus- sischen schrijver "Riess, die tot de kadet- ten-partij behoort, een aanslag gepleegd. Riess, die over „het oude en het nieuwe Rusland" sprak, was nauwelijks begonnen, toen een vreeselijke ontploffing volgde. On der het tooneel was een helsche machine gesprongen. Vier menschen zijn gedood, t. iö'f zwaar gewond. NOORWEGEN. De spoorwegstaking. Volgens Aftenpasten zal het spoorweg personeel te Kristiania weer aan den ar beid gaan. De staking heeft nu een maand geduurd. D© arbeiders zullen het werk op de oude loonsvoorwaarden hervatten, met dien verstande, dat de looneischen zullen worden behandeld door de betrokken maat- schappijen. Het secretariaat van de arbei dersorganisaties heeft evenwel bekend ge maakt, dat transportarbeiders en andere aangesloten werklieden het werk 20 Maart zullen neerleggen, indien voor dien tijd geen gunstige regeling in het spoorwegbe drijf getroffen, is. De werkgeversvereeni- gingen hebben zich door deze bekendma king evenwel niet laten intimideeren en hebben geantwoord, dat de gevolgen van een eventueel© staking in alle bedrijven voor rekening van de vakorganisaties zou den komen. Korfe berichten. In de streek van Teschen, waar een volks stemming zal worden gehouden, hadden bloedige botsingen plaats tusschen Tsje chen en -Polen; vele personen werden ge dood of gewond, Fransche officieren wer den mishandeld en een Fransch soldaat ge nood. De Entente bezet de geheele demar catielijn. In Juni van dit jaar zal'te Genève een internationaal congres voor vrouwenkies recht worden gehouden.' - De Beiersche Landdag heeft de overeen komst betreffende de aansluiting van Co- burg bij Beieren aangenomen. BINNENLAND. Nederland en België. Uit Brussel wordt gemeld: Naar wij uit goede bron vernemen, zullen binnen enkele dagen de Belgische en Neder landsche afvaardigingen de laatste hand ge legd hebben aan bet ontwerp-verdrag op de waterwegen nopens de Schelde. Zoodra het ontwerp-verdrag op de waterwegen gereed ia, zal ook de blijvende tekst van het ontwerp- politiek verdrag worden vastgesteld. Het verdrag op de waterwegen zal voor de Schel de vermoedelijk den volgenden staat van zaken scheppen: In plaats van het eenzijdig beheer van elk land, zal een gemeenschap- Groote tranen zag hij op haar wangen glin steren. „Wat is er?" vroeg hij snel. „Niets," zeide zij. „Maar ik moet er aan deuken dat je al den tijd dat je ziek lag, hebt willen sterven. In je koorts smeekte je, dat de dood zou komen verlossen." „Wat eigenaardigi" zeide hij op een toon van rustige belangstelling. „Dat herinner ik me. Maar het was of een kracht die sterker was dan ik, mij tegenhield om de grens te overschrijden. Het was afschuwelijk!" „Denk er nu maar niet meer aan," zeide zij. Het is voorbij; voel eens hoe heerlijk de x fchijnt! Ik voel me als nieuw geboren; moet ik opnieuw leeren en ervaren!" „Nu heb je meer dan genoeg gepraat." ,,'W aai' zijn wij?" vroeg hij nog. „Voor het donker is, bereiken wij nog de Miwasa-werf. Daar blijven we, tot je een beetje op krachten gekomen bent. Dan gaan we over land naar de stad. Vader heeft dat al voor ons in orde gemaakt." „Wat ben jullie beiden goed voor mij ge weest," fluisterde Ralph. Kitty glimlachte. „Ik heb op de Zllve werf vanochtend een brief van hem gekre gen," zeide zij. „Hij is gepost, toen zij Fort Edward verlieten. Ze zullen nu al wel in het Milburn ravijn terug zijn." „Hoe zullen zij zich kunnen redden zonder Jou?" „Ze hebben een kok meegenomen." „Ga jij later terug?" vroeg hij. Zij Schudde het hoofd. „Vader zegt, dat het eigenlijk geen land voor een meisje is om in te leven." „Wat denk je dan te doen?" „Ik ga bij mijn tante in Winnlpeg wonen, en wat leeren, zoodat lk in mijn eigen onder- pelijk beheer komen, een permanente com missie van tenminste drie leden van elk land, voor wier arbeid men den steun zal inroepen van de regeeringen, de technische diensten en de openbare meening in belde landen. De commissie zal zich bezig houden met de ver lichting, de betonning, zal crp de oevers de noodige Installaties maken en zich bezig hou den met het onderhoud en de verbetering van den stroom. Buiten de rivier of hoofd- dijken zal zij alle werken kurinen verbieden, welke schadelijke gevolgen voor de scheep vaart met zich zouden sleepen. De beraad slagingen en besluiten van de commissie zullen gegrond zijn op het beginsel, dat de Schelde van de monding af tot aan Antwer pen toe ten allen tijde moet beantwoorden aan de eisohen van bevaarbaarheid, welke voortvloeien uit de vorderingen, die de scheepsbouw maakt en uit de toeneming van do scheepvaart De bevoegdheid der oommissie zal zioh uitstrekken tot de wateren van de Wester- schelde. In geval van oneenigheid in den boezem der commissie zullen de Belgische en Nederlandsche regoeringen binnen twee maanden uitspraak moeten doen. In geval geen overeenstemming wordt verkregen, kan de benadeelde partij arbitrage inroepen. In gevallen van dringenden aard kan de commissie besluiten nemen zonder de beide regeeringen te raadplegen. In geval van on eenigheid nopens de dringendheid of den aard der werken kan men zijn toevlucht ne men tot een permanent college van arbitrage van drie leden. Wat de betaling der kosten van de werken betreft, stemt Nederland er in toe kaarten te laten maken, waarop de vaargeulen staan aangegeven en op zijn koöten te zorgen voor het op breedte en diepte brengen van den stroom op Nederlandsch gebied voor wat be treft de werken ter verbetering .van den stroom, waarover Nederland en België tot overeenstemming zijn gekomen. Nederland zal tie kosten dragen van het aanbrengen van boeien, bakens en lichten op het Neder landsch gedeelte. Ten aanzien van het loodswezen zal aan de wederzijdsche mededinging een einde wor den gemaakt. De schepen, welke uit zee ko men en voor een Belgische haven bestemd zijn, zullen onder het Belgisch loodswezen vallen, indien zij binnenkomen door de Wie| lingen en onder het Nederlandsche loods wezen als zij binnenkomen door do Deurloo of het Oostgat. Schepen, die uit een Belgische haven ko men en naar zee gaan, zullen voor het ge heele traject vrij zijn om een Belgischen of een Hollandschen loods te nemen.. Loodsgel den van zee tot Antwerpen zullen nooit hoo- ger gesteld kunnen worden dan de loodsgel den voor Rotterdam. Waarschijnlijk zal het verdrag een bepaling inhouden, waarbij vol ledige vrijheid van doortocht verzekerd wordt aan alle schepen, die geen oorlogs schepen zijn op Wester-Schelde van de zee tot Antwerpen, zoowel in oorlogs- als in vre destijd. De schepen zullen van de zijde der Hollandsche lautoriteiten aan geen enkele betaling onderworpen zijn, behalve de loods gelden en aan geen enkel onderzoek of ver traging om welke reden ook. In geval van een oorlog, waarbij Neder land en België onzijdig zouden zijn, zullen de verplichtingen der neutraliteit in over eenstemming gehouden moeten worden met de vrijheid van scheepvaart, die verzekerd moet blijven. etroleum. Op een vraag van den heer Braat betref fende den prijs van petroleum antwoordde do Minister van Landbouw: De prijs van de ruwe petroleum in Ame rika is sedert den wapenstilstand geregeld gestegen en had op 9 Februari een zooda nige hoogte bereikt als nog nimmer in de geschiedenis van de petroleum-induötrie is voorgekomen, doch is thans weder in da lende lijn. Na do opheffing van de maximumprijzen van ƒ0.25 per liter in den kleinhandel op 3 Maart 1919, waren de prijzen als volgt: van 9 April 1919 tot 10 Augustus 1919 19 cent; v«d 11 Augustus 1919 tot 16 November 1919 20 cent; van 17 November 1919 tot 27 December 1919 21 cent; van 28 December 1919 tot 9 Februari 1920 23Vi cent; van 9 Februari 1920 tot 24 Februari 1920 261/» cent; van af 25 Februari 23V« cent. Door den groothandel werd aan de detail listen geleverd bij hoeveelheden van 20 li ter en veelvouden daarvan van 28 Decem ber 1919 tot 9 Februari 1920 voor 211/» cent; 7 Februari 1920 tot .24 Februari 1920 voor 24 cent; van af 25 Februari voor 20cent. Ingezonden «nededeellng. De kleinhandelprijs is dus slechts 2 tot 2V» cent hooger, terwijl deze in 1913 1V» cent hooger was. Waar uit deze marge nog allerlei kosten zijn goed te maken, zal een verschil van V» tot 1 cent in-vergelijking met 1918, in verband ook met den zoo veel duurderen levensstandaard, wel niet voor verminde ring vatbaar zijn. Op den grnothandelprijs kan geen in vloed mijnerzijds worden uitgeoefend, waar petroleum hier te lande niet wordt gewon nen of geraffineerd. Inmiddels blijkt het dat de prijs den laatsten tijd weder dalende is. Werkloosheid ln de diamantindustrie. De werkloosheid in de diamantindustrie neemt den laatsten tijd voortdurend toe. In de week van 29 Februari tot 0 Maart meldden zich 3164 werkloozen bij het bonds- bestuur aan, in de daaraan voorafgaande week bedroeg het aantal 8095. In 't Donderdag verschenen weekblad wijst de voorzitter van den bond, dé heer Htnri Polak in verband met het feit dat van alle takken van nijverheid de diamantindustrie het meest en het langdurigst door werk loosheid wordt getroffen op de noodzake lijkheid van een aanmerkelijk hoogere con- tributieverhooging, wil het bestuur gedu rende langen tijd een behoorlijke uitkeering kunnen geven. Ten bewijze daarvan zegt hij o.a.: Einde Februari j.1. bezat onze kas tot üit- keering bij werkloosheid even over de 400.000. De uitkeering aan degenen, die in de laatste week dier maand werkloos wa ren, beliep in ronde cijfers ƒ40.000. Hier van kwam voor rekening van het Jtijk on geveer 15.000, voor de onze dus circa 25.000. Hetgeen zeggen wil, dat, als de werkloosheid voortduurt op denzelfden voet als thans het geval is, ons fonds in drie vier maanden uitgeput zal zijn. Neemt de werkloosheid nog toe, hetgeen toch niet ge heel buitengesloten is, dan is de pot nog gauwer leeg. TWEEDE KAMER. houd kan voorzien. Missohien word ik on derwijzeres!" „Geen prettig bestaan I" oordeelde Ralph. Zij zag hem niet aan. „Beter dan niets doen," antwoordde zij. „Ik moet er ook eens over beginnen'te denken, wat ik ga doen," zeide Ralph. „Je hebt den tijd." „Ik zal natuurlijk een poosje naar huis gaan. Mama zal genieten van haar herstel lenden zoon. Dan moet ik praktijk zien te krijgen in een bloeiende stad, die zich steeds meer uitbreidt. Een dokter ging uit om te zaaien maar er was niet genoeg te doen. Ik begin de behoefte aan werk te voelen." „Werken 1" zeide Kitty, met een glimlach van goedigen spot blikkend naar zijn door schijnende handen. „Dokter zijn is een prachtvakl" zeide Ralph. „Waar zou je me aanraden, me te vestigen?" „Hoe zou ik je daarin raad kunnen geven? stamelde Kitty, het hoofd afgewend. „Wat voor plaats is Winnipeg?" Een donkerrood steeg haar van den hals naar het voorhoofd. Gelukkig had Ralph de oogen weer gesloten. „Een drukke, leelijke stad," zeifle zij. „Maar het breidt zich snel uit. Het heet, dat het een groote toekomst hööft." „Zoodra ik weer op de baan ben, zal ik er eens gaan kijken," zeide hij. Weldra viel hij weer in slaap. Kitty leunde over de verschansing, en tuurdo droomerig over den bruinen stroom met zijn eindelooze reeks pijnboomen, omsluierd door den dun nen Octobernevel. Zij nam het zich kwalijk, dat een gevoel van lente-geluk in haar op welde, en zocht het weg te redeneeren, maar telkens en telkens brak het zich weer baan».. Vergadering van Donderdag 11 Maart. Het voorstel van den heer de Savornin Lohman om een bijzondere commissie te benoemen .ten einde verslag uit te brengen over een onderzoek naar de overeenkom sten betreffende de bereiding van veevoe der en inmiddels de beraadslaging over de suppletoire landbouwbegrotingen te schor sen, wordt aangenomen met 42 tegen 39 stemmen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Marchant (v.-d.) over de houding van do regeering tegenover de staking der ha venarbeiders. De interpellant wijst erop, dat het hier een zaak van algemeen belang be treft. De regeering mag zich dus z.L niet onzijdig houden en moet optreden onaf hankelijk van de houding der partijen. Zij is verplicht de ongewenschte gevolgen van het conflict zooveel mogelijk te voorkomen. Het zou een illusie zijn, een bepaalde orga nisatie te willen nekken. De gedachten, waaruit de organisaties zijn gegroeid, blij ven bestaan. De beoordeeling van de strijd vraag wordt vertroebeld zoowel van de zijde van de werknemers, als van die der werk gevers. De werkgevers, die evenals de revolu tionaire arbeiders den strijd willen uitvech ten, vergeten, dat de tijd voorbij is, dat de werkgevers alléén de verdeeling van de arbeidsproduct!© bepalen. De regeering moet zich de gegevens ver schaffen om te kunnen oordeelen over de redelijkheid der eischen. Zij moet dat oor deel publioeeren. Minister A a 1 b e r s e betoogt, dat het on juist is, dat hij zich niet met het conflict heeft willen bemoeien. Spr. moest zioh echter onthouden van on beraden stappen. Vóór het uitbreken van de staking heeft hij naar beide zijden gepoogd, of het con flict ware te voorkomenden na hét uitbre ken heeft spr. zich voortdurend op de hoog te gehouden om na te gaan of hij iets zou kunnen doen met hoop op succes. De gelegenheid om tusschenbeide te ko men met kans op succes heeft zich echter nog niet voorgedaan. Verder heeft de regeering alle voonorg- SS'Kïn^rT'gemeenihap te voor' sommige arbeiders niet aan de staking - f^n meedoen, ofschoon zij de etohê^W achten, en ook van hen, die zmbi verzet en tegen den aandrang om den strijd te late ontaarden in een revolutionaire Die den revolutionairen weg uituülen, zegt spr., zullen de regeering kalm maar vastberaden tegenover zich regeering acht het met in slands belang haar oordeel te kennen te geven. Zij heeft geen middelen om werkgevers of werkne mers te dwingen. Het mededeelen van haar oordeel zou aus partijen niet tot elkaar 'brengen, doch den strijd toespitsen. Het zou de regeer mg ma ken tot partij en haar de mogelykhoid be* nemen bemiddelend tusschenbeide te De heer Marchant meent, dat de re geering zich hierdoor «plaatst aan do zijde der werkgevers. Het zou de dood zijn van het conflict als de regeering hun positie be vestigde. Spr. hoopt dat de Minister nog tot andere gedachten komt. De heer Brautigam geeft een over zicht van het ontstaan van het conflict. In Antwerpen zijn de loonen zonder strijd op fr. 22.— gebracht en naar verhouding is dit hooger dan te Rotterdam betaald wordt. Spr. zeide o.a.: Zoodra de arbeiders eeni ge bevrediging krijgen op het stuk van het loon, is de strijd uit. Later nog eens: we gens het landsbelang dat met deze zaak ge moeid is, zijn wij bereid, naar een oplossing van bet conflict te streven; alleen moet men niet denken dat wij op de knieën gaan lig gen, wat het uithoudingsvermogen aan ar beiderskant is in dit geval onbeperkt. Ei. ten slotte nogmaals: Elke redelijke poging tot oplossing zullen wij bevorderen. En de heer Kolthek verklaarde: Ook de Fede ratie is niet ongeneigd daarvan hield spreker zich overtuigd om bemiddeling te aanvaarden. Beide sprékers waren het er over eens, dat de werkgevers in het havenbedrijf de spits afbijten voor alle werkgevers in Ne derland om nu eens een eind te maken aan de loonstijging en beiden waren ook (even als trouwens de heer Marchant) van mee ning, dat de regeering, door haar onthou ding, de werkgeverspositie versterkte. De heer Brautigam wilde voorts weten, of het waar was, dat de Minister wiens pogin gen'tot voorkoming van het conflict hem onbekend waren van de werkgevers had te verstaan gekregen, dat hij hun maar moest „gelasten" den looneisch te aan vaarden. maar dan ook de verantwoor delijkheid op zich moest nemen. En de heer Kolthek zei: Als de ^Minister geen machts middelen tegen de werkgevers heeft, waar om vraagt hij die dan niet aan de Kamer, evenals de regeering in 1903 deed tegen de arbeiders? De interpellatie is nog niet afgeloopen. Stroomafwaarts zag zij een kano tegen een vooruitspringende rots liggen en tusschen de pijnboomen op dezelfde hoogte steeg een dunne rookkolom op. Zij had geen spoor van eenig menschelijk wezen gezien sinds zij de Zilver-werf, zestig mijl stroqmopwaarts, ver liet, en nieuwsgierig wachtte zij om te zien wat soort volk daar wel kon wonen. Eindelijk onderscheidde zij twee gestalten: een man, die op den grond lag'en een vrouw, die zich over een vuur boog. De stoomboot schoot snel vooruit, daar zij met den stroom mee voer, en bijna op hetzelfde «ogenblik, dat Ivitty hem bemerkte, was zij reeds vlak bi; hen. Zoo dicht voer de boot langs de rots, dat zij gemakkelijk een biscuit op den oever kon werpen. De vrouw richtte zich op, en onmiddellijk herkende Kitty het krachtig gebouwde fi guurtje en het 'mooie, trotsche kopje. Toen de stoomboot voorbij voer, keken zij elkaar recht in het gelaat, Een vreeselijke schok doorvoer Kitty: het soheen haar, dat plotse ling het verleden was teruggekeerd, en zi, daarin onverwachts was verplaatst. Met een snelle beweging drukte het meisje op den oever de handen tegen de borst als vroe ger. Zij hlikte snel van Kitty op de slapende gestalte in den ziekenstoel, en toen weer naar lütty. Toen glimlachte zij een zachte, wondere glimlach, die van haar ziel op haar droef gelaat scheen uit te stralen. Een snelle ommekeer voltrok zioh in Kitty's gemoed. De tranen sprongen haar ih de oogen. Zi boog zich over de verschansing, en wierp de snel kleiner wordende gestalte op den oever kushanden toe. Een bocht in de rivier scheidde hen. Einde, door het verbreken van het groot-grond-be- zit. althans overgroot grond gebruik in eigen land. en tevens kolonlseeren van vruchtbare notr weinig bevolkte landen in de nabijheid, waar de landverhuizers ook maar een plaats kunnen vinden. Laijg niet overal zullen zij welkom zijn, en lang niet overal zullen zij kunnen komen, doordat er geen voldoende scheepsruimte is en de menschen de over tocht niet kunnen betalen. Behalve in Ru», land is er nog plaats genoog in Mesopotamië, X daar zullen de Eugelschen wel bezwaar tegen hebben en in Noord-Mantsjoerlje, waar men den tegenstand van Ohma en van Japan tegen Europeesche landverhuizers heeft en waar de Ühineesche koelie voor veel minder loon wil werken, dan een Euro- rtpann met mogelijkheid kan doen. P zfet men geen kans om de overbevolking Qn rntiiioenen menschen uit Oormaanscn Furooa weg te krijgen, dan kunnen alle ere- die ten der wereld niet verhinderen, dat zij in ongetelde aantallen verhongeren moeten, met al de ellende, die daarmee gepaard gaat. UIT DEN ÖMTÉEK. DE NOOD IN EUROPA. Over den nood in Europa en de mogelijk heid om dien nood te lenigen door het ver strekken van credieten, schrijft de heer Kruseman in het jongste nummer van „In- en Uitvoer" een lezenswaardig artikel. Een zeer groot deel der menschen, zoo zegt o.m. de heer Kruseman, brengt geen levensmiddelen voort, doch helpt bij de pro ductie van nijverheidsartikelen. Het loon, dat zij daarvoor ontvangen, wordt voor den aankoop van hun levensmiddelen gebruikt. Zij worden derhalve slechts dan door te ver- leenen credieten geholpen, indien de pro ducten, die zij voortbrengen, ook behoorlijk, dus met winst, kunnen worden verkocht. Dit laatste nu is voor alle producten niet moge lijk, omdat de wereld als geheel sterk ver armd is en minder kan koopen dan voor den oorlog. Elk nijverheidsland zal dan ook met een deel der productie blijven zitten, indien het gelukt om door voldoende credieten de nijverheid volop te laten werken. Het meest waarschijnlijke is een combinatie en weL dat het niet mogelijk zal blijken in die behoefte aan credieten en levensmiddelen voor allen te voorzien en dat na zeer korten tijd de ge holpen fabrieken slechts een deel van hun artikelen kwijt kunnen. Er zal dientengevolge groot werkgebrek en armoede heerschen en de hongersnood, hoewel in anderen vorm, blijft permanent. Het eenige, wat hiertegen kan helpen, is een Uittocht op groote schaal van millioenen per sonen, voor wie in eigen land geen werk en geen brood is. Het helpt niets of zij elders in fabrieken of kantoren gaan werken, dat ver plaatst slechts de moeilijkheden. Zij zullen rechtstreeks deel moeten nemen aan de voortbrenging van levensmiddelen, dus boe- enwerk moeten gaan verriohten in streken 'A aar hun handenarbeid en hun meerdere kennis en ontwikkeling in staat moeten zijn de voortbrenging te vermeerderen. Wellicht kan een verandering en verdeeling der groote landgoederen in Duitschland en Oostenrijk v at goed doen, doch de productie zal daar- <|(??.rlrdet zoo heel erg veel kunnen stijgen. Allicht zal er in Rusland wel plaats zijn voor de talloos velen, die in de Germaansche lan- len niet kunnen blijven, doch dan zal de toe stand daar nog heel wat moeten veranderen. Indien het grondgebruik en het grondbezit daar zoodanig geregeldworden, dat perso nen met weinig vermogen op gemakkelijke voorwaarden boerderijen van 60 a 80 Hec taren land in vruchtbare streken in gebruik kunnen krijgen, dan is er voor tal van niet- Kussen gelegenheid om, zander omweg via hun arbeid in nijverheids-ondernemingen, zelf en eigenhandig hun brood uit de aarde te verkrijgen. Ieder gezin, dat op die wijze in zijn eigen levensmiddelen voorziet, geeft drievoudige winst; het maakt het deel vrij, dat het anders als industrie-arbeider zou verbruiken en dat uit verre landen moet worden ingevoerd' het zorgt voor zichzelf ter plaatse waar h.-t Be zin zich vestigt en het levert door het over schot der landbouw-voortbrengselen, die uit het nieuwe landbouw-bedrijf voortkomen levensmiddelen voor hen, dia in het oudé beroep zijn gebleven. Hoe meer aanbod van granen, enz er is spoediger mogelijk worden om het verarmde Europa weer op de been te helpen. biurfh^^ln? fn^en vau credlet zullen de dus moeten trachten t landarbeiders om te zetten, kan het, dan in de eerste plaats Bnezand. Dat er geld naar de Centrale Boerenleen bank stroomde werd aangehaald als bewijs van den toenemenden rijkdom der boeren. 'tWas echter een gevolg van inkrimping van het bedrijf. Men ziet dan ook, nu er weer kunstmest enz. gekocht kan worden, precies het omgekeerde. Nu wordt zooveel geld ge vraagd bij de Boerenleenbanken, dat de Centrale tot voorzichtigheid moest aanma nen. ^Gelukkig zijn er eenige lichtpunten voor den boerenstand. De valuta stond af name van onze zuivelproduoten door het buitenland in den weg. De mark begint echter eenigermate te rijzen en het pond sterling staat reeds op 10.10. Duitschland en Engeland kunnen dus, meer nog dan thans reeds, onze afnemers worden. Met Frankrijk wordt onderhandeld. De Bond, zegt spreker, moet zóó in kracht toenemen, dat niemand achter blijft. En bloc melk leveren, zij het streven, dan kan men zor gen, dat het product een goede reputatie krijgt. Wenschelijk daarvoor is, dat de be staande zhivelfabriekjes worden overgeno men. Voorzitter dankt den spreker, waar na bet vroegere voorstel van den heer A. Tul, om aan den melkrijder over 54 da gen alsnog V» cent te betalen in stemming komt en wordt aangenomen. Vijf nieuwe leden worden eveneens als melkleveranciers toegelaten. Hierna rondvraag en sluiting. Ingezonden mededeeling. Prima oonaumptle. Billijke prijzen. I komen. ^eLe™Phlde PliyS dalen ÏWlft Woensdag 10 Maart hield de vereeniging van Melkleveranoiers een vergadering in het Staal van den heer B. J. Boelsums. De voorzitter, de heer A. Buy, deelde mede, dat geen convocatie» gedrukt en dus ook met verzonden waren, schoon de secretaris wel een desbetreffenden brief met ledenlyst, zooals gebruikelijk is, naar den drukker had gezonden, 1 die dan steeds de verzending op zich neemt. Deze bleek echter den brief niet-te hebben ontvangen, zoodat de schuld blyk mar aan de post en niet aan den drukker is te ™yten. Intusschen bleek onder deze omstandigheden het eenig mogelijke, om alsnog alle leden per soonlijk te convoceeren, hetgeen dan ook ge schied is. Voorzitter brengt dank aan de heeren M. Broers en D. Blaaüboer, die zich daarmede hebben belast. Verder deelt voorzitter mede, dat op de Bondsvergadering van Vrydag 5 Maart, te Amsterdam in „Parkzicht" gehouden en door hem bijgewoond, o. a. besloten werd om de melklevering niet te regelen per maand, gelijk door sommige afgevaardigden wefd voorgesteld, doch per zomer. Voor de overmelk wist men een uitweg naar Frankrijk en België, daar men ze machinaal goed kan houden. Wat de vereeniging „Breezand" betreft, had voorzitter de verzekering ontvangen, dat de fabriek „De Concurrent" de overmelk wel wenschte te accepteeren, mits bij voldoend quantum. Voort» was er oen uitnoodiging ingekomen tot een vergadering in Den Helder, waar een voorstel der slytersvereeniging aldaar, om den melkprijs op 121/» cent te brengen, zou behandeld worden. Na deze en nog enkele andere mededeelingen verkrijgt de heer C. Wolmerstett, van Ouder- Amstel, het woord. Spreker schetst zeer uitvoerig den toene- menden strijd tusschen de trusts der groot kapitalisten en de coöperaties der vakmannen. Met tal van voorbeelden wordt aangetoond, hoe in het Buitenland, slechts door hun krachtige organisatie, deze coöperaties zich tegenover de trusts* konden handhaven. Ook in orn land zyTr de boeren zich gaan org-anisee- ren, doch veel te laat, maar een enkele coöpe ratieve suikerfabriek bestaat er toch reeds en meerdere moeten volgen. Hoe bang de groot-industrieelen op zuivel gebied voor het coöpereeren der melkboeren zyn, bewijst het feit, dat de firma Jurgens. gezegd heeft er 12 millioen, de firma Van den Berg er 6 millioen voor over te hebben om dit coöpereeren den kop in te drukken. Wel een bewys, hoeveel door zulke firma's aan èet product der boeren verdiend moet worden. Laten de boeren echter wèl bedenken, dat dit product zelf aan hen behoort en moge die gedachten te weeg brengen dat geen hunnsr nog langer ongeorganiseerd blijft, want dan slechts zyn zij van die groot industrieelen niet meer afhankelijk. Zich op de productielyst beroepend, zegt spreker, dat 21 cent per Liter tot Mei volstrekt geen overdreven eisch was, ja eigenlijk nog te weinig, wyl daarop op mond- en klauwzeer nog niet sens was gere kend. Ook mocht men toch waarlijk wel 5 °/o uit zyn bedrijf hebben. Maar tegen den melk prijs der boeren werd door „Het Volk" en „De Telegraaf' allerfelst geageerd en het publiek smaalde mee op die geldzuchtige boeren, heb zslfde publiek, dat in kalme berusting de boi- tensporigste prijzen voor artikelen betaalde, wier leveranciers reusachtige winsten maakten. MAPJNEBERICHTEN. Bil K. B. Ia aan den bouwk. ing. bij het Dep. van Marine H. Hoekstra, gerekend met 1 Jan. iJ» don titel toegekend van eerstaanwezend bouwk. ing. der marine. Bi.i K. B. is P. H. M. de' Roo, arts, met 16 Maart benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij do zeemacht. K. B. zijn met 9 Maart bij den marine-stoom- yaartdienst bevorderd tot offioier-maclnnist le kl. de officier-machinist 2e kl. M. Ouwehand. W. Wiegel en J. Jongepier. De officier van gezondheid le kl. J. W. Vos is. w v. Intrekking van zijn plaatsing aan boord achtechip te Vlissingen, met 15 Maart tijdelijk geplaatst mi de militaire kustwacht, is met -2 dlemsoordde luitenant ter zee le kl. W. Dwars Maart geplaatst aan boord Wachtschip te Willemsoord,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2