Tweede Blad. Eén- of meer gezinswoningen, VAN ZATERDAG 13 MAART 1920. De Helderiche werkman i» aan het éénge- «inshuis geheeht. Een woning bestaande uit een „half gan getje", twee kamers, een keukentje en een boetje en een paar afgeschoten slaapvertrekjes op den zolder .vertegenwoordigt ongeveer z(jn idBEl&l* Een' redelijk Ideaal trouwens. De woningbouwvcreenigingen hebben er rekening mede gehouden en uitsluitend één gezinswoningen gesticht. De bouwvereeniging .Helder" heeft zelfs door de stichting van het Tuindorp een goed geslaagde poging gedaan om, door de aan dit schema beantwoordende woningen in een ge rieflijke omgeving te plaatsen, een woning complex te stichten, dat bij b e t r e k k e 1 ij k lage kosten, aan hooge eischen voldoet. De naam Tuindorp moge voor dit groepje woningen overdreven zijn (een tuindorp is in derdaad een dorp, een compleete aanleg, met winkels, school, speelterrein, ontspannings plaatsen, badhuis, enz.); het is een lieflijk plekje in onze overigens aan schoonheid zoo arme stad. Wat in de omgeving gebouwd is, ook de straataanleg van .Helder" aan den Brakke veldweg, die, wat de plaatsing der gebouwen .in de ruimte aangaat, o. i. zeker niet ten volle geslaagd wag heeten, wettigde de vrees, dat het Tuindorp daar als een oase zou blijven liggen. De aansluiting aan de overige bebou wing van deze buiten verband daarmede ont worpen en gestichte huizengroep was trouwens moeilijk. Het nieuwe uitbreidingsplan geeft voor die aansluiting op papier een gelukkige oplossing, Indien dat plan overeenkomstig de bedoelingen van zijn ontwerper tot uitvoering komt, zal daardoor ook dit goed werk van de Yereeniging .Helder" ten volle tot zijn recht kunnen komen. IntuBschen stond reeds Vóór den oorlog vrijwel vast, dat de aanleg van tuinsteden en tuindorpen niet d e oplossing van het woning vraagstuk konden brengen. In vele gevallen is een meer gesloten bebouwing, waarbij van het beschikbare bouwterrein veel meer voor deel wordt getrokken dan b\j den tuinstad- aanleg mogelijk is, noodig om behoorlijk in de huisvesting der stadsbevolking te voorzien. De oorlog deed den woningnood tot onge hoorde hoogte stijgen, schiep de noodzakelijk heid van aanbouw van een groot getal wo ningen in een kort tijdvak en dreef de prijzen der materialen en arbeidsloonen met vaart de hoogte in. De vraag, welke soort van bebouwing moet worden gekozen, kreeg daardoor technisch en financieel groote beteekenis. Wü kleeden haar voor ditmaal in dezen vormverdient het wellicht ook in den Helder aanbeveling tot den bouw van meer gezinswoningen over te gaan? Bekend is, dat de aannemer Spruit indertijd een aantal dergelijke huizen met aizonder- lijke boven- en benedenwoningen heeft ge- sticht, en dat deze onderneming geen succes was, zoolang niet de woningschaarschste hem geregeld huurders bezorgde. Toch i» er veel, dat voor den aanbouw van dergelijke huizen (aan gebouwen met drie en meer verdiepingen denken wij voor onze stad nog maar niet) pleit. De kosten van iedere woning zijn lager dan b(j den houw van ééngezinswoningen Het beschikbare bouwterrein wordt meer economisch benut. Doordat de gebouw en hooger zijn, kan dikwijls een meer bevre digend stadsbeeld worden gekregen. Aanleg als voor het Tuindorp kan toch om financieel® redenen niet worden doorgevoerd en roodra rijenbouw moet worden toegepast, krijgen de straten van enkel huizen van één verdieping een eentonig voorkomen. Door het brengen van wat afwisseling in gevels kan aan dit bezwaar slechts in beperkte mate worden tegemoet gekomen. De kosten per huis van straataanleg, rio lering, gas-, water- en electriciteitsleidingen worden slechts ongeveer half zoo hoog als bij eengezinswoning. Het geregeld door de politie te bewaken gebied is kleiner. Het gebied waar binnen de gemeente-reiniging haar diensten moet bewijzen is kleiner en de kosten van dezen dienst blijven daardoor lager. Vooral de laatste overwegingen, <lie betreffende de voordeelen, welke de gemeentelijke diensten en bedrijven hebben van den bouw van meer gezinswoningen, hebben een groote beteekenis Onze stad met haar ruime bebouwing, haar In verhouding tot haar inwonertal groote be bouwde oppervlakte is toch reeds voor een rendabele bedrjjfsexploitatie niet gunstig aan gelegd. En dan is het nu zoo buitengewoon moeilijk geworden, de bedrijven zóó te be- heeren, dat zij geen groote verliezen opleveren, En alle materialen zijn nog zoo ontzaglijk hoog in prijs en de arbeidsloonen, dus de kosten van het leggen en aansluitingen der geleidingen zijn zeker weinig minder dan 100°/0 honger dan een vijftal jaren geleden. Iedere meter geleiding, welker aanleg ver meden had kunnen worden, vormt een schade post voor elk bedrijf. Ook straten en riolen zijn uitermate kostbaar geworden zoowel in aanleg als in onderhoud. Langs de bestaande straten zullen de lage huizen slechts lang zamerhand door hoogere worden vervangen, maar waar men nieuw gaat bouwen kan men met ongeveer de helft der straatlengte toe die men noodig zal hebben als men de tot dusverre gevolgde bouworde handhaafd. Zal men dit laatste dan doen Wij merkten het reeds opde Heldersche werkman is aan zijn ééngezinswoning gehecht, maar deze voorkeur alléén levert geen vol doenden grond op om in dezen tij d de minst economische bouwwijze uit te kiezen Naast de veelszins onberedeneerde voorkeur voert men in hoofdzaak hygiënische motieven aan ten gunste van de ééngezinswoning. Een Duitsch geneesheer, Dr. C. Flügge Professor und Direktor des Hygienischen Insta tuts der Universitfit Berlin", heeft naar den invloed der typische grootestadswoningen op de volksgezondheid een opzettelijk onderzoek ingesteld en de uitkomsten daarvan neergelegd in een boekje „Groszstadtwohnungen un^ Klein haussiedelungen", dat in 1916 bij Gust' Pischer ln Jena is uitgegeven. In dit boekje worden vele critiekloos aan vaardde uitspraken tot haar juiste' waarde teruggebracht. De oorzaken van den niet te mis kennen nadeel igen invloed op den gezondheids toestand der bewoners van de groote steden worden vastgesteld. Doorvoering van een stelsel van ééngezinswoningen acht de schrijver echter volstrekt niet noodig. .Het dubbele huis en zelfs het ryenhuis, ontstaan door het bij elkaar doen aansluiten van één-gezinswoningen, mits deze een kleinen tuin hebben, verschaffen woningen, waartegen uit gezondheidsoogpunt geen bezwaren zijn aan te voeren en die aan het vrijstaande één-gezinshuis gelijkwaardig kunnen zijnzelfs als het huis met twee ver diepingen met één ingang en één trappenhuis twee gezinnen opneemt, kan ieder van deze een afzonderlijk tuintje hebben en de bevol kingsdichtheid wordt niet te groot noch ook wordt het voor de bewoners bezwaarlijk om van het verblijf in de open lucht te genieten'' (blz. 136). Indien dit geldt voor de groote Duitsohe steden, hoeveel meer is het dan waar voor Den Helder, waar iedere vlieg onmiddellijk de zee i» waait I Wij zijn dan ook van meening, dat de talrijke voordeelen, welke het bouwen van étage woningen oplevert, zoo groot zijn, dat, wan neer toen te Helder voor de voorziening in den woningnood de hand aan den ploeg slaat, er alle aanleiding is om met het overgeleverde woningtype te breken en tot den bouw van huizen van twee verdiepingen over te gaan Nu staat al dadelijk vast, dat die motleven, zelfs indien zij juist zijn, voor Helder, waar men frissche zeelucht en wind uit de aerste hand krijgt veel minder beteekenis zullen hebben dan voor wijken in het hart der groote steden. Over het algemeen zijn ook de straten zóó breed, en in het nieuwe uitbreidingsplan zijn de bouwblokken alle zóó ontworpen, dat bij bouw van twee-verdiepingenhuizen alle niet naar het Noorden georiënteerde gevel rijen rechtstreeks door de zon bestraald zullen worden. Zachtst uitgedrukt is er inderdaad reden tot ernstige twijfel, of inderdaad het meer- verdiepingen huis, waar twee of meer gezinnen boven elkaar wonen, in hygiënisch opzicht achter staat bij de één gezinswoning. Er is over deze kwestie veel geschreven en gepraat, zonder dat men daarbij op wetenschappelijk onderzoek steunde. De ingestelde onderzoe kingen geven echter aanleiding om over den invloed op den gezondheidstoestand der be woners van de meer-gezinswoningen in het geheel niet ongerust té zjjn. De onderzoekingen, waarop wij doelen, zijn vooral ingesteld met betrekking tot de Duitsche huurkazernen. Zooals bekend is, kennen wij die echte huurkazernen in ons land niet. Zelfs de dichtst bezette woningencomplexen uit onze groote steden zjjn daarmede nauwe lijks te vergelykne. Indien dus de onder zoekingen ten aanzien van die huurkazernen tot bevredigende uitkomsten leidden, behoeven wij voor den gezondheidstoestand in onze groote steden zeker niet ongerust te zijn en is er allerminst reden om van den bouw van twee-verdiepingenhuizen in den Helder ook maar eenig hygiënisch nadeel tc verwachten. De Duitsche hoogleeraar Dr-. L. Pohle schrijft in zijn boekje „Die Wohnungsfrage": „Met be trekking tot de vraag, in hoeverre het een gezinshuis in hygiënisch opzicht het van de huurkazerne wint, kunnen wij zeer kort zjjn. Het zij voldoende te eonstateeren, dat wat tot dusverre over de bijzondere voor de ge zondheid schadelijke invloeden der huur kazerne is geschreven op een over het alge meen willekeurige verklaring van het be schikbare statistische materiaal berust." PLAATSELIJK NIEUWS. Melkoorlog ln 't zicht? Reeds eenigen tijd wordt in de kringen der melkveehouders eenerzijds, en der Hel dersche 6lijters anderzijds een melkoorlog gevoerd. In een Donderdagavond in Belle- vue gehouden vergadering van de Melkvee houdersbonden te Helder, Texel, Anna Pau- lowna en Koegras, werd besloten aan de Heldersche Melkoentrale een schrijven te richten, dat gedurende de maand Maart de huidige prijs van 20 cent zal worden ge handhaafd. Met April zal die 1 l1/» ct. worden verlaagd. De Heldersche melkhandelaren, die eene verlaging hadden voorgesteld van 3 cent, wenschten op het voorstel van den Bond niet in te gaan. Men zal nu trachten Maan dagavond in een gecombineerde vergade ring 'tot een vergelijk te komen; mocht de Melkveehoudersbond zijn tarieven handha ven, dan zullen de slijters weigeren de melk te ontvangen. Uitslag Velling gehouden ten overstaan van notaris A. M. Engelmann op Woensdag 10 Maart 1820 in Tivoli". Woon- en koffiehuis imet schuur en erf aan de Zuidstraat 17; kooper H. J. v. Alphen voor 8460. Huis en erf achter het vorige, aan de Ach tergracht ZJZ. 8; kooper R. N. van Os voor 1210. Huis en erf aan de Fabrieksgracht 10; kooper G. Mejjnen voor 1360. Huis en erf aan de Westgracht 34; kooper J. Kapitein voor 2575. Huis en erf aan de Middenstraat 114; koo-. per A. Goijjer voor 590. Huis en erf aan de Van Berkstraat V; koo per J. Visser voor f 740. Huis en erf aan de Westgracht 65; kooper A. v. d. Poll voor f 2060. Woon- en winkelhuis met bovenverdieping aan de Middenstraat 53, hoek Schapensteeg, kooper K. Klein voor 2775. Woonhuis en erf aan de Weststraat 87; kooper O. A- Dekkers voor 2020. Woonhuis en erf aan de Weststraat 39; kooper D. Bossen voor f 2005. Donderdag werd binnen het Fort Erf prins alhier, voor het front van den gewa- penden troep, de zilveren medaille voor 24-jarige trouwe en nauwgezette dienstver vulling uitgereikt aan den adjudant-onder- officier-instructeur D. B. Streefkerk, van het 21e reg. infanterie te Den Helder. De uitreiking had plaats door den majoor E. Gooi, commandant van het He bat. van het krrps. Met watrdeering getuigende woor den werd oen jubilaris het eeremetaal op de st gehecht; Z.H.E.G. wenschte hem ge luk met deze onderscheiding, waarna hij ook door de overige officieren en onderof ficieren werd gecomplimenteerd. Na afloop hiervan werd door den troep voor den ju bilaris gedefileerd. Namens de onderofficieren werd den heer Streefkerk, bij monde van den adjudant- onderofficier M. van Ommeren, een blij vend aandenken aan dezen dag aangeboden. De hper G. N. Prass, oud-leerling van den 2-jarigen cursus der Z. V. S. alhier, thans leerling-officier b. d. K. P. M., slaag de dezer dagen te Batavia voor het examen 3e off. "bij de Groote Stoomvaart. Het College van Burgemeester en Wethouders. Door de benoeming van den heer de Zwart is het Ooilege van B. en W. defini tief samengesteld; dientengevolge zijn de werkzaamheden tusschen de leden opnieuw verdeeld, en wel als volgt: De Burgemeester: Water- en Lichtbedrij- ven, Politie, Brandwezen en Militaire Zaken. Do Wethouder Adriaanse: Financiën, Be lastingen en Vischafslag. De Wethouder Verstegen: Sociale aange legenheden, Armwezen, Volksgezondheid, Gemeente-Reiniging en Distributie. De Wethouder De Zwart: Onderwijs, Volkshuisvesting, Grondbedrijf en Publie ke Werken. Staking van den Stoombootdienst op Amsterdam? Per advertentie wordt in de dagbladen de verkoop in April a.s. bekend gemaakt van de passagiers- en goederen-stoomboo- ten „Amsterdam" en „Nieuwediep", die tot heden onder directie van de N.V. Stoom bootdienst van Gebrs. Zur Mühlen in ge- regelden dienst van hier op Amsterdam va ren. Voorts worden verkocht de diverse aan legsteigers, kantoren, pakhuizen enz. Ook worden een zevental havenstoomboo- ten in veiling gébracht - 8e Marineconcert. Het 8e Marineooncert van het Stafmu- ziekoorps wordt wat betreft de abonne- ments-concerten, a.s. Dinsdag in de concert zaal „Tivoli" gegeven, en, wat de volkscon certen aangaat, in „Casino" daags daarna, dus Woensdag 17 Maart. Het programma is in het nummer van heden opgenomen; het bevat allereerst van Weber diens ouver ture „Preciosa". Deze opera werd den 14den Maart 1821 voor het eerst opgevoerd te Berlijn. Moszkowski behoort tot de jongere school; hij werd 23 Aug. 1854 te Breslau geboren en woont tegenwoordig te Parijs. Hij heeft zeer veel algemeen bekende klei nere oomposities voor piano geschreven. De opera Mignon van den Franschman Ambroise Thomas (geb. 1811 in Metz, overl. 12 Febr. 1896 te Parijs) is zeer populair en wegens haar lieve muziek algemeen be kend. Het Coppelia-ballet van Délibes is reeds op een vroeger concert uitgevoerd; deze welluidende muziek .zal op menigeen der bezoekers hare bekoring niet .missen. Het programma vermeldt thans deze bi- zonderheden niet; men bnippe dit dus uit om te bewaren! Haring. In de laatste twee dagen is alhier fOÖ tal haring aangebracht. Prijs ƒ11.— ƒ14 per taL Electriclteltstarléveu. In Rotterdam worden de tarieven ver hoogd. Toch niet zoo hoog als 'te Helder! Voor licht zal' het inetertarief worden ge bracht op 30 cent per K.W.U. De prijs der abonnementen wordt gebracht op 240, waarbij het geoorloofde gebruik van 1200 tot 1000 K.W.U. moet verminderen. Dit komt uit op 24 ct. bij vol gebruik der toe gestane hoeveelheden. Voor kracht wordt het metertarief ge bracht van 15 op 18 ct., de abonnements prijs van 120 op 144 hij een totaal ver bruik van 1000 K.W.U. De prijs der woonhuisabonnementen wordt 812 per 100 vlerk. M. met een maxi maal verbruik van 1300 K.W.U., wat ook neerkomt op 24 ot. Louis Davldü en Margle Morris. Na zijn terugkeer uit Indië zal de popu laire Louis Davids met Margie Morris in den loop dezer maand een cabaretvoorstel ling geven in Casino. Da datum zal nader worden bekend gemaakt flesch met balletjes en deelde den inhoud met andere jongens. Daarna verkocht hij de flesch aan eene winkelierster in de Oranjestraat Proces-verbaal werd opge maakt Ten nadeele van eene bewoonster van de Gasstraat is een touwen mat die zij op haar erf te drogen had gehangen, ont vreemd. In een café nam een der bezoekers een zilverbon van ƒ2.50 van de toonbank weg, toen de tapper, aan wien hij in betaling I wag gegeven, zich even had verwijderd. De diefstal werd ontdekt en daar het juist slui tingsuur was, werd de aanwezige politie in het geval gemoeid. De man, die van het feit werd verdacht, bevond zich reeds op straat. Hij werd aangehouden en zoo goed mogelijk gefouilleerd, doch de zilverbon werd niet gevonden. Óp weg naar het bu reau zag. hij kans den bon, dien hij in z i broek verstopt had, tè laten vallen. Hij werd echter direct daarop op de straat ge vonden en de man bekende zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt Proces verbaal volgde. Een onderzoek wordt, ingesteld naar het inwerpen van een ruit van f 7 door een jon gen in een perceel aan de Breewaterstraat. Het Duitsche watervliegtuig. De Dorlier, het Duitsche watervliegtuig, dat deze week op het vliegkamp de -Mok is aangekomen, vertrok gisterochtend van daar en streek precies twaalf uur neer vóór de vliegloods te Schellingwoude op het Buiten IJ hij Amsterdam. Nadat de vliegboot even daar gemeerd had gelegen, is zij weer opgestegen en maakte zij een tocht over het IJ en het Noordzeekanaal, waarbij het toestel enkele malen op het water neerstreek. Het plan is, dat dit Duitsohe toestel een poos te Amsterdam blijft. Maandag a.s. zul len waarschijnlijk eenige passagiersvluch- ten worden gemaakt. BINNENLAND. Postdienst tusschen Nederland en Engeland door de lucht In het Engelsche Lagerhuis heeft de onder minister van de lucht, sprekende over den luchtpostdienst met Brussel en Parijs, ge zegd, dat men een dergelijken dienst met Holland en andere landen hoopte in te stellen. 4 Het Nederlandsche Hoogoven- en Staalbedrijf verkrijgt invloed op de Phönlx A. G. für Bergbau und Hiittenbetrieb. Volgens een meded.eeling van het bestuür der Phönix Actiengesellschaft für Bergbau und Hüttenbetrieb te Hoerde in Westfaien, hebben de Koninklijke Nederlandsche Hoog oven- en Staalfabriek te Den Haag, alsmede de groote ijzerhandelsfirma Otto Wolff te Keulen belangrijke posten aandeelen Phönix gekocht. Het bestuur is in overleg getreden met de groote aandeelhouders, waardoor overeenkomstig de deelneming der nieuwe groep een uitbreiding van het bestuur der Phönix in den aanstaanden herfst zal plaats hebben. Verder zal het bestuur der Phönix de Nederldndsche {maatschappij met hare ervaringen bijstaan bij den [voorgenomen bouw van het Hoogovenwerk te Velsen. („Hbl"). Dreigende nitslnltlng ln de bonwvakken ln de provincie Groningen. Een in November 1919 gehouden geweste lijke vergadering der bouwvakarbeiders in de provincie Groningen besloot aan de pa troons te vragen een loon van 75 ct. en 73 ct per uur voor timmerman-metselaar en opper man-grondwerker. Daarnaast de invoering van den 8-urendag en verschillende bijbepa lingen, zooals doorbetaling van loon op Chr. feestdagen, ziekengeld, enz. De patroons boden een loon voor een met selaar van 65 cent' per uur, voor een timmer man van 63 cent voor opperman en grond werker van 60 cent met den P-urendag. Bij wettelijke invoering van den 8-urendiag zou den deze loonen verhoogd worden met 5 ct. per uur. In een daarna met de vertegenwoor digers der organisatie gehouden konferentie verklaarde deze tenslotte bereid te zijn de leden voor te stellen als concessie genoegen te nemen met den O-urendag het kontrakt liep per 1 Maart af en een uurloon van voer, omdat vele fabrieken niet kazen, aan gezien ze consumptiemelk leveren. De han delaren houden de belegen kaas, door hen duurder ingekocht nog steeds vast, ook nu de Minister er niet aan denkt, zooals hij op de vragen van het Kamerlid Rink antwoord de, om de kaas tegen een behoorlijken prijs van hen af te nemen. De tegenwoordige pro ductie kan wel geheel in het binnenland ge plaatst worden, zoodat hierdoor de stijging te verklaren is. De handelaren zijn ont stemd over het antwoord van den Minister, aangezien ze meenen, dat deze wel verant woordelijkheid draagt voor hunne verliezen, daar hij door de te late verleening van ver gunning tot uitvoer belette, dat de handel toen dit mogelijk was, in het buitenland hoo gere prijzen maakte. GEMENGD NIEUWS. Doodgeschoten. Twee metselaars uit Vaals gingen, om hun weg naar Terwinselen te bekorten, over Duitsch grondgebied, meldt de „Maasbode". Onderweg sloot zich een Duitscher bij hen aan. Toen ze met hun drieën door de draden kropen, welke daar de grenzen afsluiten, bleef de Duitscher in den draad haken. Een Belgisch soldaat, dien ze pas zonder aanmer king waren gepasseerd, richtte nu, zonder iets te zeggen, het geweer op den Duitscher en schoot hem dood. Van de „nieuwe armen". Zooals men weet, is het de gewoonte, dat a.s. lidmaten der Ned. Herv. Kerk bij het eindigen van het katecihisatie-onderwijs den predikant een aandenken vereeren. Dominéé gèeft dan een verlanglijstje. Daarop komt, naar men aan de „N. Ct." schrijft in een kleine Zuid-Hollandsche stad vooreen broek. Onvoorzichtig. In het café „Parkzicht" te Bussum gaf Donderdagavond een bezoeker aan een an der een Waltherpistool met'de mededeeling, dat het wapen ongeladen was. Toch bleek het geladen te zijn, want plotseling ging een schot af, dat hem Jn den buik trof. Qogenblikkelijk werd hij opgenomen in de Majellastichting waar de kogel verwijderd werd. Zijn toestand is redelijk, hoewel de politie hem voorloopig geen verhoor af kon nemen. De eigenaar van het pistool werd gearresteerd. Een dievenbende. Naar „Het Volk" meldt, zit een klein dozijn bewoners van Uithuizen thans ach ter slot en grendel. De marechaussée Is n.1. een dievenbende op het spoor, en zij heeft reeds een" 10-tal leden van de bende beet, Gedurende eenige jaren werd hier veel ge stolen, doch het mocht de politie niet ge lukken de daders te pakken. Thans heeft de marechaussée een begin en het - lijkt waarschijnlijk, dat, ook de andere spoedig zullen worden gegrepen. Een aanhouding. Men meldt aan het „Hél." van de Oost grens; De vorige week kwam nabij Oldenzaal over de grens de gewezen Duitsche ritmees ter Frhr. von Platen, die verklaarde, Duitschland te zijn ontvlucht, omdat zijn uitlevering door de Entente was geëischt ia verband met zijn aandeel in de fabricage van de vergiftige gasbommen, door Duitsch land in den oorlog gebruikt. Vóór zijn vertrek uit Duitschland, aldus deelde hij mede, had hij zich in verbinding gesteld met een Amsterdammer, die van hem in bewaring had genomen een kostbaar gouden horloge en een bedrag van circa 600 gulden. De Amsterdammer had be weerd, dat von P., bij visitatie in Holland, zijn horloge en geld aan de Hollandsche douaniers zou moeten afgeven. De Amster dammer was inmiddels met horloge en geld verdwenen. Volgens "afspraak zou hij even wel naar de grens terugkeeren en werkelijk deed hij zulks ook. Dezer dagen werd hij bij Glane onder Losser aangetroffen door Ne derlandsche grenswachtsoldaten, die hem fouilleerden, verschillende papieren, enz. van hem in beslag namen en den Amster dammer in arrest stelden. Hij ontkende ech ter een horloge en geld van Von P. in be waring te hebben ontvangen. Von P. evenwel bleef bij zijn verklaring, terwijl hij een soon van 1000 gulden uitloof de aan hem, die hem het horloge of zelfs een deel daarvan terugbezorgde, wijl het een respectievelijk 67, 65 en 63 ct. per uur. 1 Meikostbaar uurwerk was, met een aantal edel- VredeszegeL Van IQ t/m. 23 Maart zijn aan het hoofd kantoor en aan het bijkantoor Ankerpark tegen betaling van 5 cent per stuk door een internationaal comité uitgegeven zoo genaamde Vredespostzegels verkrijgbaar, waarvan de netto-opbrengst zal dienen tot den wederopbouw van de Kathedraal van Reims. De Vredespostzegels zijn bij voorkeur naast de gebezigde frankeerzegels op de te verzenden stukken te plakken, doch be zitten voor de frankeering geenerlei waarde. Diefstal door militairen. De Zeekrijgsraad te Willemsoord behan delde Woensdag 10 dezer de strafzaken van eenige matrozen, die in Januari 1920 zich hebben schuldig gemaakt aan een reeks van diefstallen van touwwerk, zeep, etc. uit een bergplaats van de Maxine-kazeine te Wil lemsoord. Tegen den hoofddader van deze diefstallen werd een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt; tegen den medeplichtige, die op uitkijk had gestaan om voor eventueel onraad te waarschuwen, vijf maanden; tegen een matroos, die eenige trossen touwwerk, van die diefstallen afkomstig, in zijn woning had verbofgen, drie maanden, en tegen een zeemilicien, die het gestolen vaatje met zeep had gekocht,, wetende, dat dit van misdrijf afkomstig was, een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden. Uit het Politierapport. In de laatste nachten heeft een hond we der konijnen uit hokken op erven gehaald en verscheurd. De negenjarige Jongen W. B ontvreemd de uit een winkel aan de Vijzelstraat een invoering van den 8-urendag en dan de uur- loonen met 7 ct. verhoogd. De patroons boden als het uiterste 65, 63 en 60 ct. per uur met den 9-urendag en dan als de 8-urendag wettelijk werd ingevoerd, 7 ct. per uur bij het loon en bleven op dat standpunt staan. Van den kant der organisatie werd daarop geantwoord met een staking, te Musselka- naal, Stadskanaal en Ter Apel 1 Maart j.1. geproklameerd. Later werd door de patroons medegedeeld, dat, indien het contract niet werd aangeno men, tot uitsluiting in de provincie Gronin gen moest worden overgegaan. Donderdag zou nog een conferentie wor den gehouden. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. De staking ln het transportbedrijf. De Zweedsche Zeeliedenunie heeft be sloten, de Nederlandsche zeelieden in hun stakingsactie te ondersteunen. Zij heeft reeds 2000 kronen overgestuurd. De staking der tooneelspelers. Namens de stakende tooneelisten is Don derdag de directie van het Rotterdamsche Tooneel medegedeeld, dat de staking is op geheven. Naar „Het Vaderland" verneemt, zal, voor zoover mogelijk, den stakenden gelegeiiheid worden gegeven nog in dit seizoen bij de opvoeringen hun medewerking te verleenen. Stijging der kaasprijzen. De aanvoer op de kaasmarkt te Alkmaar bedroeg gisteren ruim 12000 K.G. De markt ving aan met 60 gulden per $0 kilo, doch daalde later, zoodat gemiddeld* 55 gulden besteed werd. De stijging van de kaasprij zen is een gevolg van den geringen aan- gesteenten versierd; een geschenk van den gewezen Duitschen Keizer aan zijn vader. Verder verklaarde von P. nog, dat de Am sterdammer had medegedeeld, dat hij een koffer met 150 revolvers nabij Glanerbrug over de grens had gebracht, bestemd voor de stakende transportarbeiders te Amster dam. De Amsterdammer bevindt zich in arrest, terwijl von P. te Oldenzaal onder mi litaire bewaking gesteld is. De zaak is in handen van marechaussées. Ook de politie te Gronau doet onderzoek, om in deze be langwekkende quaestie meer licht te ver krijgen. Nader wordt gemeld: Omtrent de arrestatie van den Duitscher von P. en den Amsterdammer V. vernemen we nader, dat eerstgenoemde in het bezit was van drie paspoorten, waarvan één reeds werd afgegeven in Juli 1919, en dat zijn ware naam derhalve nog niet vastgesteld is kunnen worden. Verder viel het ooggetui- 'gen zeer op, dat beiden elkaar dezer dagen bij een ontmoeting zeer vriendschappelijk- begroetten. Aan de geloofwaardigheid der verklaringen van den Duitscher begint men dan ook hoe langer hoe meer te twijfelen. Zeer zeker is hier een belangrijke vangst gedaan en zal er wel spoedig licht komen in deze duistere zaak. Zedenschandaal. De Haagsche politie is op het spoor geko men van een uitgebreid zedenschandaal van niet nader te omschrijven aard, waarbij ook personen uit de meer gegoede standen be trokken zijn. Het onderzoek in deze zaak, welke aanvan kelijk door de militaire politie aan het licht is gebracht, wordt thans in samenwerking met de zedenpolitie voortgezet. Ervele ver dachten zijn reeds in verezekerde .waring gesteld.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5