NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. DINSDAG 16 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALINGi Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 - - - - °A7Y- - - - - 0.65. 1.05 Modeblad - 0.95, n n 105 j jq Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct bi) vooruitb. (adresBur. v..d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/« ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/o hoog er berekend. BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE CONTRA REVOLUTIONAIRE STAATSGREEP. Wat velen verwaoht zullen hebben zij het dan ook niet zoo spoedig heeft thans te Berlijn plaats gehad. De oontra-revolutio- nairen hebben van de gelegenheid, dat zij zich sterk genoeg voelden, gebruik gemaakt, om bet bewind in handen te nemen. De ge beurtenissen van den laatsten tijd wezen er wel op, dat er iets broeide in reactionaire kringen. De candidatuur Von Hindenburg door de All-Duitschers op den voorgrond gebracht als een partijlooze, doch voor hen een partijman bij uitnemendheid het voor stel der rechtsche groepen tot ontbinding der nationale vergadering, de gebeurtenis sen bij Adlon, dit alles gaf te denken, liet zien, dat de contra-revolutionairen vastheid kregen. De regeering is hiervan niet onkundig geweest; zal waarschijnlijk ook op de hoogte gsweest zijn van wat er in het geheim voor plannen gemaakt werden. Dat de contra-revolutionaire troepen naar Berlijn zouden oprukken, wasVrijdag bekend. De Berlijnsche avondbladen van Vrijdag maakten althans melding van een mislukte staatsgreep. Op het laatste oogenbli'k werd deze ontdekt. Deze ontdekking heeft echter het feit niet kunnen verhinderen. Thans blijkt ook, dat van een eigenlijke verhinde ring geen sprake was. Te Döberitz, bij Berlijn, bevonden zich de troepen, afkomstig uit de Baltische provin- •iën. Deze waren op de hand der reactionai ren en stelden na het ontdekken van de voorbereidingen voor een staatsgreep aan de regeering eenige eischen, w.o. de wederaan stelling van Von Lüttwitz, de vervanging der politieke ministers door vakministers en amnestie voor de voorbereiders van den staatsgreepJDeze eischen werden echter door de regeering afgewezen, waarna de troepen hun opmarsoh naar Berlijn begonnen. De regeering zond hun admiraal Von Trotha tegemoet om te trachten de beweging te voorkomen. Evenwel zonder succes. Wel werden te Berlijn maatregelen genomen —de regeeringswijken en andere belangrijke pun ten werden bezet doch naar 't schijnt zijn de te Berlijn beschikbare regeeringstroepen in hun geheel naar de van Döberitz komende eontra-revolutionairen overgeloopen. Voor de regeering bleef er daarna niet veel anders over dan de vlucht te nemen, waarna de re- geeringsgebouwen ronder slag of stoot kon den worden bezet Nadat bekend geworden was, dat de troe pen te Berlijn zich bij de contra-revolutio nairen hadden aangesloten, verliet het mee- rendeel der leden van de oude regeering Berlijn. De vier sociaal-democratische Pruisische ministers, n.1. de minister-president, Hirsch, de minister van binnenlandsche zaken Heine, de minister van eeredienst Haenisch en de minister van financiën Siidekum, zijn in ver zekerde bewaring gebracht. Bovendien werd in de persafdeeling van de rijkskanselarij dr. Rauscher in hechtenis genomen. De uitgeweken leden aer regeering kwa men te Dresden weder bijeen. Van daaruit richtten zij een manifest tot het Duitsohe volk, waarin werd gezegd: De rijksregeering heeft haar zetel naar Dresden verplaatst. Zij alleen heeft het recht bevelen uit te deelen. Elke verordening van andere zijde mist rechtskracht. De rijksweer baarheid moet de grondwet beschermen. De 1) door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. o EERSTE BOEK. In Turken- en Frankenland. HOOFDSTUK I. t Over Assyriologie en Rathia Khan. Bi eerste instantie ia de schuld bij Papa te Toeken. Dochterlijke eerbied vormt een be langrijk deel van de Oostersche helft mijner constitutie, maar toch moet ik nadrukkelijk vaststellen, dat de heele geschiedenis alleen het gevoeg is geweest, van den bok, dien nr11 ^°harrem 189schoot. ant een bok was het. Papa kan het nu oenmaal niet nalaten, dwaasheden te begaan; daarvoor is hij een genie, en genialiteit be staat in het bezitten van een onbegrensd aient, van geduld ad libitum, initiatief, ener- B e en van niet het minste, geringste spoor gezond verstand. Met geniale mannen is het pu)jk omgaan, omgaan met genia1* vrou- w..19 eenvoudig onmogelijk, lyn vaders genialiteit is onmiskenbaa- r ®eer voor noodig ^an een buitenge ontbinding der-nationale vergadering ia in strijd met de grondwet. Alleen de grondwettige regeering kan Duitschland er voor behoeden, dat het in bloed en duisternis ten onder gaat. Een re geering van geweld mist het gezag in bin nen- en buitenland. Er staan verschrikkelijke gevaren naar binnen en buiten te wachten als het volk zijn bezinning verliest. Minister Koch heeft in een onderhoud met iemand van Wolffs bureau gezegd: De ver schillende landsregeeringen keuren de Ber lijnsche staatsgreep ten zeerste af. Alleen de Pruisische regeering heeft haar afkeuring niet kunnen uitspreken. Tal van troepenafdeelingen melden, dat zij met de Berlijnsche omwenteling niets te ma ken hebben. De regeering van Wurtemberg heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor een veilig bijeenkom ender Nationale Ver gadering. Graaf Posadowsky heeft geweigerd van de nieuwe gewelddadige regeering deel uit te maken. De afgevaardigde Heinze, gewezen staatsminister, heeft zich te Dresden ter be schikking gesteld. De staatsgreep zou onmo gelijk geweest zijn als het der regeering krachtens het vredesverdrag niet aan het noodige volksleger ontbroken had. De oude regeering ook uit Dresden gevlucht. Te Dresden meende de regeering veilig te zijn, steunende op de Rijksweer in Saksen. Echter meldt een bericht van Zondagmorgen, dat ook deze troepen, die onder bevel stonden van generaal Marcker, naar de nieuwe regee ring overliepen, zoodat de oude regeering, w.o.Ebert en Bauer, opnieuw moesten vluchten. Volgens bericht uit Dresden, bestond het plan naar Stuttgart te gaan, waar president Fehrenbach tegen heden de Nationale Ver gadering bijeen heeft geroepen. De nieuwe regeering. Onmiddellijk nadat de troepen Berlijn wa ren binnengerukt, werd de regeering door de contra-revolutionairen in handen genomen. Een manifest werd uitgegeven, waarin werd medegedeeld: De tot nu toe bestaan hebben de rijksregeering heeft opgehouden de staats macht uit te oefenen, die is overgegaan op den generallandschaftdirector Kapp, als rijkskanselier en Pruisisch (minister-presi dent. Tot militair opperbevelhebber en rijks- weerminister van defensie is generaal Von Lüttwitz benoemd. Een nieuwe regeering van orde, vrijheid en van de daad zal worden gevormd. De Nationale Vergadering en de Pruisische Landdag worden ontbonden. Het manifest was door Kapp en generaal Von Lijttwitz onderteekend. Volgens latere berichten werd in plaats van generaal Lüttwitz, generaal Von Hülsen opperbevelhebber van alle troepen, terwijl de vroegere chef van den generaal-veldmaar- sohalk Von Mackensen, overste Seeckt, tot chef van den generalen staf, in plaats van overste Reinhard, benoemd is. De nieuwe regeering houdt zeer ernstig rekening met mogelijken tegenstand van de oude regeering. Tot leider van het ministerie van buiten- landsche zaken werd de gezant Von Haniel benoemd. Minister van binnenlandsche za ken in Pruisen wordt Von Jagow, de vroe gere chef van de Berlijnsche politie. Allen dus reactionairen van de uiterste richting. Op het eerste manifest volgden al spoedig eenige proclamaties. In een daarvan noemt de nieuwe Rijkskanselier Kapp het herstel eener sterke staatsmacht het program der nieuwe regeering. De regeering zal het Vredesverdrag van Versallles, met Inachtneming van de eer van het Duitsche volk en zijn geschiktheid om te werken, zooveel mogelijk uitvoeren. Zij wil woon talent, om erkend te worden als koning der Assyriologische wetenschappen na de machtige vorsten, die in dit gebied elkaar hebben opgevolgd Sir Henry Rawlinson, Sir Austen Layard, en Hormoesd Razzam. Maar de eene helft der wereld weet niet, hoe de andere 'leeft en werkt. Ik heb gegra dueerden van de universiteit van Yale en Oxford ontmoet, die onbekend waren met het feit, dat een deel der bewoners van het eiland Pitcairn een bescheiden bestaan vindt in het verzorgen der wasch van hun buurman, en op den morgen van den dag, waarop de boot der Messageries Maritimes met Papa en zijn bok aan boord, zou aankomen, vroeg mij een intelligente, tamelijk bejaarde dame van de Engelsohe ambassade, die toevallig bij mij op bezoek was, op den man af, wat men eigenlijk onder Assyriologie verstond. „Ik moet u bekennen, dat ik nooit goed heb begrepen, waarin 'het beroep van uw vader precies bestond, Miss Jerningham", zeide zij verontschuldigend. Ik heb haar ingelicht. Het werk van een Assyrioioog bestaat daarin, dat hij in Azia tisch. Turkije graaft naar verwoeste en ver dwenen steden van het oude Assyrië en Ba- bylonië. Die beide landen omvatten het ge bied dat thans bekend is onder den naam van Mesopotamië het land tusschen de rivie ren (d. w. z. tusschen Tigris en Euphraat) en de streken daaromheen en ten zuiden daarvan. Duizenden jaren geleden zijn deze steden en haar tempels geplunderd en ge deeltelijk in aseh gelegd, waarna ze door de inwoners verlaten werden. De in de zon ge- droogt» uit Ie m gemaakte eteenen, waaruit ze in hf vak varen opgebouwd, verweer den door ue winterregens, om ten slotte te brokkelen en uiteen te vallen in modder, verder de souvereinitelt der bondsstaten ten aanzien van financiën en belastingen als grondwettigen federalistischen grondslag herstellen, de oorlogsleeningen waarborgen en haar spoedige terugbetaling ter hand nemen. De regeering zal iedere sabotage, zonder aanzien des persoons, onderdrukken. In een proclamatie, waarin de ontbinding der Nationale Vergadering wordt afgekon digd, wordt o. m. gezegd: „De huidige Nationale Vergadering mist ieder zedelijk recht om .verder zitting te hou den. Haar poging om de verkiezing uit te stellen en daardoor haar mandaat eigen machtig te verlengen, is in strijd met den volkswil. De pas aangenomen grondwet wordt door haar willekeur als een vodje pa pier behandeld. Reeds wil de meerderheid de verkiezing van den rijkspresident niet door het geheele volk, maar door het parle ment doen geschieden. Om deze redenen wordt de Nationale Vergadering bij deze ontbonden. Zoodra de binnenlandsche orde hersteld is en er weer geregelde toestanden kunnen komen, zullen de nieuwe verkiezin gen voor de Nationale Vergadering worden uitgeschreven." Ongeregeldheden. Tot dusver kwamen alleen uit Pruisen be richten omtrent aansluiting bij de nieuwe regeering. Volgens een bericht uit Berlijn zou ook te München een omwenteling hebben plaats gehad, doch dit is nog niet bevestigd. Te Dresden is de toestand nog onzeker. Wel hebben de troepen der Rijksweer zich voor de nieuwe regeering verklaard, doch de bezetting der hoofdgebouwen is vervangen door een arbeidersweer, hoofdzakelijk uit communistische elementen bestaande. Het zou een wonder zijn als hier alles zonder botsingen afliep. Te Kiel kwam het tot een botsing tus schen gewapende arbeiders en militairen, waarbij, naar verluidt, eerstgenoemden de overhand behielden. Te Frankfort werd eveneens gevochten. Hier trachtten de com munisten van de gelegenehid gebruik te ma ken, ofschoon de troepen zich voor handha ving der oude regeering verklaard hadden. Bij botsingen tusschen volksmenigten en de veiligheidsweer vielen talrijke dooden en gewonden. Te L e i p z i g werd door de onafhankelij- ken en communisten tot algemeene staking besloten. Door niet opgehelderde oorzaken kwam het Zondagmiddag op het Augustus- plein tot een botsing, waarbij dooden en ge wonden vielen. In Rijnland en Westfalen is men tegen de nieuwe regeering gekant. In enkele plaatsen werden groote socialistische betoo gingen gehouden. Zaterdagavond trachtte te Essen een opgewonden menigte eenige communistische leiders uit de gevangenis te bevrijden. De regeeringstroepen grepen in, met het gevolg, dat ongeregeldheden ont stonden, waarbij twee personen werden ge dood. Overigens kwam uit geen enkele plaats in Rijnland bericht omtrent ongeregeldheden. Opmerkelijk is de kalmte, te Berlijn. De correspondent van de „N. Bott. Ct." laat dit uitkomen in het relaas der gebeurtenissen, dat hij Zaterdag aan zijn blad zond. Hij zegt daarin o.m.: Vandaag kon men een indruk krijgen hoe ver de apathie van de bevolking van Berlijn gestegen is. Het zou mij niet ver bazen als de opgewondenheid over het ge beurde te Parijs en Londen grooter geweest is dan 'hier. Misschien is een voorname'oor zaak ervan, dat de verdwenen regeering ner gens bijzonder gezien waa Uit de gesprek ken op straat bleek, dat weinigen haar heen gaan betreuren. De ontevredenen beklaag den zich slechts over hetgeen er voor in de plaats was gekomen. Intusschen is de stemming ln den loop van den dag iets anders geworden, tegen den avond kwamen de arbeiders uit de voorste die de marmeren beeldhouwwerken der pa leizen eü tempels en de meer resistente voor werpen, die de plunderaars hadden achter gelaten, overstroomde en inbedde. „Als krenten in een koek," vulde Mrs. Kent aan, toen ik even ophield. Gelijk de meeste zendelingen, is zij vlug van tong, wan neer het onderwerp van gesprek althans niet haar beroep betreft dan wordt zij zwaar op de hand. „Juist," bevestigde ik, en vertelde verder, hoe het zand in lange jaren, opgedreven door den wind, zich boven de puinmassa's op hoopte en gras en bloemen er overheen groeiden, zoodat thans het geoefend oog van een Assyrioioog noodig is, om ons te vertel len of de heuvel, dien de Arabische boer be ploegt en waarop hij zijn dorpskerkhof aan legt, een natuurlijke verhevenheid van den bodem is, dan wel een graf, waarin de puin- hoopen van Rehoboth-Ia verborgen zouden kunnen zijn. „Het zijn eenvoudig heuvels," ging ik voort. „Het is een zuivere dobbel, wanneer je maai; op goed geluk begint te graven, tot er iets aan do oppervlakte komt. De moge lijkheid bestaat, dat je kunstwerken en zoo veel schatten aan antiquiteiten vindt, dat je moeite met woeker wordt beloond, maar even •goed kan het zijn, dat je wekenlang de gel den van je fonds verknoeit, om eindelijk tot de slotsom te komen, dat je op een natuur lijke verhevenheid van het terrein staat." „Uw fonds?" herhaalde de bezoekster vragend. „Papa is uitvoerend directeur van het fonds der universiteit te Oxford, tot het doen van onderzoekingen in Assyrië." „Oh! Ja, ik begrijp u. Hij huurt men9chen om te graven, en de antiquiteiten die hij den naar het brandpunt der gebeurtenissen en daardoor kwam er een wat andere i m in de volksstemming en in de straatdebatte;,1 maar deze behielden hun kalm karakter. De twistgesprekken, die ik aanhoorde, waren merkwaardig weinig hartst9chtelijk. Toch kreeg ik vanavond meer en meer den indruk, dat dat de stilte voor den storm was. De ar beiders oefenen blijkbaar geduld tot de lei ders der beide socialistische groepen, die met elkaar onderhandelen, begrijpelijk genoeg bevreesd zijn voor iedere overijling, hun be sluiten hebben genomen. Het is echter nog lang niet gezegd, dat de gebeurtenissen verder een kalm verloop zul len hebben. Door de partijen der oude coali tie en de onafhankelijken is de algemeene staking afgekondigd. Zaterdag was hiervan nog niet veel te merken, doch de verwachting was, dat Maandag ernstige stakingen zouden uitbreken. Bovendien staat (nog geenszins vast, welke houding de overige Duitsche sta ten zullen aannemen. Over het jalgemeen schijnt men in Zuid-Duitschland niet erg veel met de nieuwe regeering op te hebben. De Wurtembergsohe regeering heeft reeds verklaard geen orders van de nieuwe regee ring te zullen aannemen. Dan is er nog de vraag, hoe de Entente de gebeurtenissen in Duitschland zal opnemen. Te Berlijn was men hieromtrent zeer opti mistisch. Men vertelde zelfs, dat de Engel- sche militaire missie bekend was met hetgeén te gebeuren stond. Daarentegen zou de Fransche generaal Noliet tot viermaal toe geweigerd hebben, de vertegenwoordigers der contra-revolu tionairen te ontvangen. In het licht der verhouding tot de Entente zal men ook de berichten moeten bezien aan gaande de onderhandelingen met de ver schillende partijen tot het vormen van een nieuw ministerie en de herhaaldelijk gege ven verzekering, dat men niet het herstel der monarchie beoogt. Dit toch heeft blijkbaar geen ander doel dan de Entente in het gevlei te komen. In Frankrijk neemt men den toestand ern stig op. Het slagen van de reactionaire be weging wordt te Parijs als een ernstig gevaar voor den Europeeschen vrede beschouwd, en verschillende bladen dringen dan ook aan, dat een strenge uitvoering van het verdrag van Versailles zal worden toegepast met be trekking tot de ontwapening van Duitsch land. De Volkenbond. De vierde vergadering van den raad van den Volkenbond zal te Rome vóór het einde van April plaats hebben, teneinde de quaes- tie der ontwapening te bespreken. RUSLAND. De toestand ln Petersburg. „Berlingske Tidende" meldt uit Helsing- fors: De rector der universiteit te Peters burg professor Grimm is hier aangekomen. Hij schildert Petersburg als een vervuilde vervallen stad. De Bolsjewiki missen vol gens hem alle organiseerend talent Hun eenige opvallende eigenschap is volgens de professor, wreedheid. Den 5en Februari werd een verordening bekend gemaakt dat de doodstraf over acht dagen zou worden afgeschaft. In de laatste week werden te Petersburg, volgens de pro fessor, echter nog 700 menschen terecht gesteld. TURKIJE. De oorrespondent der „Times" te Kon- stantinopel meldt, dat er een gevoel van ongerustheid in de stad heerscht. Men meent, dat ln het Scutari-kwartier wapens en amunitie worden uitgedeeld. Er is een anti-Britsche propaganda. BINNENLAND. De ex-Keizer. Sedert Zaterdag is de bewaking van den ex-keizer te Amerongen verscherpt. Het aan tal maréchaussees is uitgebreid en de posten rondom het kasteel werden versterkt. De havenarbeldersstaking. Een der berichtgevers van het „Hbl." te Rotterdam meldt: Te Rotterdam vertoeft op het o.ogenblik de heer G. D&mm, de secretaris van de Inter national Seafarers Federation, die ons uit een gezet heeft, dat de strijd der Hollandsche zeelieden de strijd van alle zeelieden is. Zijn mededeelingen kwamen vrijwel over een met wat de heer Brautigam daaromtrent elders heeft verteld. Al moest de strijd maan den duren, de werkgevers moeten over de brug komen. Zouden de twee millioen leden van de Internationale Federatie niet vol doenden steun kunnen aanbrengen voor de 7000 Hollandsche zeelieden, die in de staking betrokken zijn? De loonen moeten nu inter nationaal op gelijk peil komen en vooral voor den zeeman mag geen rekening met den stand der valuta worden genouden. Het moet ermee uit zijn, dat de zeeman dagen en weken rond de havens lóópt te zoeken naar het schip, dat de hoogste loonen geeft. Met het bepalen der gages op den voet van den toevalligen standaard van het geld, drijft men de zeelieden naar syndicalistische of anarchistische avonturen. En ze daarheen te jagen is zeker niet de bedoeling van de In ternationale Federatie, die de heer Damm vertegenwoordigt. Een zoo groote solidariteit als de Holland sche havens thans vertoonen, heeft de heer Hamm, die Holland al jaren kent, nog nooit aanschouwd. Al moeten de transportarbeiders de staking verliezen, aldus de heer Damm, dan nog zou den de zeelieden den strijd niet opgeven. Het internationale loon moet 15 pond wor den en dat staat gelijk daar helpt geen Ingezonden mededeeling. Neem geen proeven. liet een nierkwaal mougt gij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urinestoor- nissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer re den om verstandig en onmiddellijk te han delen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan, die als zij verkeerd be handeld wordt of verergert door verwaarloo- zing of verkeerde gewoonten, mettertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheumatiek, ischias, r iersteen, nier-waterzucht en urine- zuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt spoedig aandacht aan de nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkels na en neem integendeel een een voudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften verminderen, die de teere nierfilters over spannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te herstel- lerijben speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig er kend. Zij genezen niet alles, maar worden aanbevolen als succesvol geneesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uit sluitend voor dit soort ziekten zij werken 1 niet op de maag, lever of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk do man met zjjn handen in de lendenen komt voor 1 op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, f 1.75 p. doos of 10.per zes doozen. vindt, gaan naar het universiteitsmuseum van Oxford, niet?" „Neen, helaas! In de gouden dagen van Layard en Botta, Place en Razzam, konden de gravers behouden wat zij vonden. Later echter heeft de Turksche regeering onge lukkig genoeg voor onsl ingezien, dat het, wel beschouwd, tooh niet verstandig van haar was, do schatten van haar eigen land zoo maar weg te schenken, zonder er iets in ruil voor te ontvangen. Thans is hot verbo den antiquiteiten uit te voeren; de Turksche regeering geeft nu en dan verlof tot het ver richten van opgravingen, maar de leiders van het werk mogen slechts een derde van hun vondsten houden. De rest vervalt aan het keizerlijk Ottomaansch museum, wanneer gegraven is op rijksgrond; wanneer wij ge werkt hebben op particulier terrein, krijgt de grondbezitter daar ook een deel van." „Niet onvoordeelig voor de Turksche re geering," merkte Mrs. Kent op. „Ze hebben gelijk," meende ik. „Oudheid kundigen moeten de dingen dan maar in het museum te Konstantinopel gaan bestudee- ren. Papa heeft pleizier in het opgravings- werk, en ik ik help hem voor de aardig heid." „Is het dan zoo aardig?" vroeg de bezoek ster weifelend. „Hoort u dat, Mrs. Kent? Daar vraagt me vrouw me, of het leven in mijn land der twee rivieren aardig is! Eerlijk gezégd, benijd ik u, Mrs. Jocelyn, dat u een zonsondergang in Mesopotamië nog voor de eerste maal moet zien. Hèdie grootsche, wijde stilte lucht en land en rivieren badend in stróomen van amberkleurig licht de gloeiende zon neschijf, alles fel, uitbundig oranje; ze schijnt grooter te worden, naarmate ze den horizon nadert even hangt ze trillend boven de kim, voor ze plotseling wegduikt. „Je adem stokt, net als wanneer je para- pluie onverwachts in je hala afdruipt," knikte Mrs. Kent waardeerend. „En 's zomers, in het binnenland wan neer een hagedis daar dom genoeg is, om 's middags den weg te willen oversteken, zal zij zich zóó branden, dat ze halverwege als een aschklomp blijft liggen. Maar dat alles kan u maar weinig interesseeren, Mrs. Jocelyn." „Integendeel, integendeel! Het interesseert mij juist heel sterk. U woont in Mosoel, niet waar?" „Daar is officieel ons hoofdkwartier, maar in werkelijkheid zijn we nu hier, dan daar. Wanneer we in Assyrië werken, in de zand woestijn en in het heuvelgebied, kampeeren wij in de open lucht, maar in Babylonië is dat ondoenlijk. Verleden jaar, bij Tel Bai- rakhdar, ten zuiden van Bagdad, op tien mijlen afstand van eenig levend wezen, heb ben wij een meftoel gebouwd, dat wil, let terlijk zeggen: een fort, maar in de praktijk was het een begroeide leemen hut. Daar heb ben we maandenlang in gewoond. Wij ne men onze eigen opzichters en éeu stel ge oefende werklui mee, en huren op de plaats zelf nog arbeiders. Maar met dat Turksche landvolk ben je nooit zeker van je zaak; op het onverwachtst gooien ze hun houweelen en manden er bij neer, en gaan staken, wan neer beelden nog maar halverwege zijn uit gegraven. Ook nemen ze als het hu roo in valt, plotseling vacantie, om een coucurree- rend dorp te overvallen waarbij ze er zelf vaak alles behalve goed afkomen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1