NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 5220 DONDERDAG 18 MAART 1920 48e JAARGANG DE WEEK. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.f HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 KORTE BERICHTEN. Belgische autoriteiten en Nederland. COURANT ABONNEMENTEN BI] VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 7nn^9n<hlad - 0.570.65. 1 05 r °'95, - - 105- I I 1*30 Losse nummers der Courant 4 a. Zondagsblad Modeblad 10 Maart. De Maartsche temperatuur is ook thans ongestadig, onbetrouwbaar, grillig. Het oude oord, dat „Maart roert zijn staart" blijft kracht. De slachtoffers, de zeer vele, van wat wij vroeger influenza noemden, thans Spaansche griep heet, en dat, onder welken naam de aandoening ook wordt begrepen, een gevaarlijke, ellendige bezoeking blijft, de driekwart-herstelde griep-patiënten, dan, die zich te vroeg aan gure Maartsche buien bloot stellen of zich verbeelden straffeloos in voor- jaars-boven- en onderkleeding buiten te kun nen komen, ze moeten 't in menig geval met instorting bekoopen. De lijst der zwart-om- rande annonces in de bladen is in dezen tijd des jaar? steeds groot. Onder hen, die in de jongste spanne tijds naar het verre onbe kende land togen, behoorde ook de oud- Landvoogd van Insulinde W. Rooseboom, die in later tijd zich weinig in het openbare leven meer bewoog. Ook in figuurlijken zin treft men nu tel kens symptomen van Maartsch-ongestadige „atmosfeer". In ons Lagerhuis was de stem ming gedurende de jongste dagen uitermate „bewogen"; de gemoederen waren zeer ge prikkeld. Bij de regeling van werkzaamhe den, toen op voorstel van den President zoo wel het ontwerp-Wetboek van Strafvordering als de nieuwe L. O.-wet, de lex-De Visser, op de agenda werden geplaatst, bleek daarvan. De vrees, door den heer Otto geuit, dat men aan de L. O.-wet niet genoeg rustige aan dacht zou schenken, lokte van Rechts de be schuldiging uit, dat Links de zaak op de lange baan wilde schuiven. Slechts drie we ken scheiden ons Van Paschen. De Kamer is overladen met werk van allerlei aard. De kans, dat zij vóór het Paaschrecès nog zal kunnen beginnen aan de bespiegelingen over de L. O.-wet, is dus al uiterst gering!.... Zwoeler werd de Kamer-atmosfeer nog bij de bespreking der vraag, wanneer mr. Mar chant zijn interpellatie over de staking bij het havenbedrijf zou houden. De Regeering verklaarde aanvankelijk niet vóór Vrijdag te kunnen antwoorden dien 12en Maart door particuliere redenen verhinderd te zijn de zitting bij te wonen. Wat president Fock ertoe bracht om mr. Marchant tamelijk knor rig en wrevelig te beduiden, dat als hij zijne interpellatie zoo gewichtig en zoo urgent achtte, de afgevaardigde dan maar het alge meen belang boven het particuliere moest laten gaan; dus op 12 Maart wèl ter zitting komen. Deze inval in strijd met mr. Fook's bekende hoffelijkheid en kieschheid, onbil lijk 'bovendien tegenover een zoo vol-ijverig lid als mr. Marchant mag heeten teekent wel scherp de geprikkelde stemming, waarop ik zooeven zinspeelde. De zaak is toen, dank zij minister Aalberse's „bon prince"-zijn, be reidvaardige inschikkelijkheid, toch in der minne geregeld. De heer Marchant hield op Donderdag 11 dezer zijne interpellatie. Overigens is de Kamer telkens genood zaakt de behandeling van allerlei dingen, door haar aangevat, stop te zetten. De met groote felheid toegelichte interpellatie-Kol- thek over de gestie van het Bureau voor Vleesch en Vetten eindigde met het aanne men van een voorstel-Dresselhuys, strekkend om de zaak opnieuw te onderzoeken. De kwestie, perkara van de „veevoeder-millioen- tjes", liep uit op aanneming van een voor- stel-Lohman om de contracten, hierbij be trokken, naar een Bijzondere Commissie uit de Kamer te verzenden, door den President aangewezen en waarvan mr. Van Sasse van Ysselt leider zal zijn. Hierbij deed zich het zeer opmerkelijke voor, dat de bijna 83-jarige nestor, de man van Rechts en paladijn van het Reglement van Orde, aanbeval het met de letter van dat Reglement niet alte nauw te nemen, komt men slechts tot een bevredi gende oplossing. Mr. De Savornin Lobman als „voortrekker" tegen formalisme: voor menigeen zal 't een spliksplinternieuw „no vum" zijn! De interpellatie over de staking bij het naven-bedrijf eindigde op 12 Maart, in den vroeg-avond (halfzeven ure!) met de verkla ring des ministers van Arbeid, dat Z. Exc., wanneer een der partijen hem arbitrage vraagt, mr. Aalberse dat verzoek dadelijk aan de andere partijen zou overbrengen; alles in het werk stellen om daartoe te komen. Nog deelde de minister mede, dat het wetsontwerp tot voorkoming van arbeidsgeschillen deze maand naar den Hoogen Raad van Arbeid gaat om advies. Voor verplichte arbitrage acht Z. Exc. den tijd nog niet aangebroken. Met deze verklaring der Regeering, van een gewijzigde opvatting blijk gevend, had het debat voorshands kunnen eindigen. Maar de heer Wijnkoop wilde voortzetting, vroeg hoofdelijke stemming. En daar er slechts w»,leden nog Present waren (de „spijbe- rtJ la,steeda bloeiend, helaas) moest de r® Wac.hten) aanneming van het voorstel -n J*luitihg der interpellatie tot 16 Maart worden verschoven. f nu de weg tot beëindiging van het oon- Ko i .?60P6rid? Zai de „strike" in het haven- Wio tot het verleden behooren? _t Troelstra in de Kamer zei over de i. rani'Js onder de stakers, geeft wel eenige P',"°ge nu van de zijde der werkgevers, p u houding in het Lagerhuis ook uit de lolrt gelederen scherpe critiek ont vonkt Wor<^en ingezien, dat gemeen overleg hfeur verdient boven het verbitterende tegen hard". De Kamer staat r nog Orü t doening van het duurte-on, i erp. Pier bevindt men zich in een „impas&< niemand vermag op goede gronden aai ADVERTENTIE N. 20 ct p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekstl60ct. Kleine advert. (gevT., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/, ct Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 '/0 hooger berekend. te geven den „sleutel" om uit dit legeslatief labyrmthje te gerakenI.... De „puzzle", het zoo moeilijk lijkend vraagstuk der hereeniging en verzoening in Plankenland schijnt intusschen tot oplossing gebracht. Dr. Royaards wordt opperleider van de „Koninklijke", wier voortbestaan voor 't oogenblik weêr verzekerd is; de staking der tooneelisten is achter den rug. Sommigen zijn zonder emplooi geraakt. Met waarach tige zin tot het vergeten van oudere en jon gere veeten moge zich ook tot deze, zonder aanzien des persoons, de zin tot loyale sa menwerking, toonen zij dien hunnerzijds uitstrekken. Intusschen is voorloopig het Grand Theatre te Amsterdam, tot nu toe Heijermans' territoir, voor de tooneelspeel- kunst verloren gegaan: do muze der operette zal er haar intrek nemen. En plannen zijn in wording om het Panorama-gebouw in de hoofdstad te bestemmen voor zetel van een nieuwe Opera-onderneming. Tusschen de muziek van hoogere en van luohtiger soort eenerzijds, de bioscoop e.a. aan de andere kant, wordt de positie voor Thalia steeds moeilijker 1 Het toovermiddel om de abnormale prijzen met vrucht te bestrijden, wordt nog altijd gezocht. De Regeering zal aan „De Handels kamer" vijf millioen ter beschikking stellen. Welken invloed het allengs opheffen van de maximum-prijzen (van 28 Maart a.s. of die voor imelk, boter en kaas) zal hebben, moet men afwachten. Dat wordt ingezien, hoe het leven voor ons allen al-duurder wordt, blijkt o.a. uit de belofte, door den mi nister van koloniën in antwoord op vragen van den heer Ketelaar gedaan, dat aan de Indische ambtenaren-met verlof een maand extra salaris en 50 pet. verhooging van de veriofsbezoldiging zal worden toegekend. Allerlei plannen tot tegemoetkoming aan de maatschappelijke kwalen worden nu ont worpen. De vierde Nederlandsche Jaarbeurs gaf van weinig „animo" blijk; het bezoek was gering, de. stemming mat Maar een zoo energiek en hoogbegaafd man als mr. Visse ring vond er een aanknoopingspunt in voor de verdere ontwikkeling van zijne plannen voor internationaal ruilverkeer en 't daarbij betrekkeu van den steun der Nederlandsche Bank. De Staatscommissie voor de socialisatie officieel: tot onderzoek, door welke wette lijke maatregelen voortbrenging en verdee ling van goederen meer dienstbaar kan wor den gemaakt aan het algemeen belang is er, dr. Nolens werd er voorzitter van en de zeer bekwame sociaal-democraten dr. Van der Waerden en Wibaut hebben er zitting in de commissie wordt den 27en a.s. door minister Ruys geïnstalleerd. Zij kan haar studiën aanvangen. Dat men hier met „toe- komst-muziek" te doen heeft, waarvan al thans de ouderen onder ons in de praktijk der dingen niet veel zullen bespeuren: wei nigen zulien 't me betwisten. Over de uitleverings-kwestie geenerlei nieuws van beteekenis. Nu en dan komt een of ander buitenlandsch orgaan met wat-drei gende taal; zoo bijvoorbeeld de „Evening Standard", volhoudend, dat de Geallieerden niet zullen rusten vóórdat Von Hohenzollern in een onzer koloniale bezittingen zal zijn geïnterneerd. Terwijl een Fransch blad zelfs durft betoogen, dat de houding onzer Regee ring tegenover de „eisch" jtot uitlevering Nederland straks zal doen uitsluiten van de VolkenbondDe wet betreffende onze aansluiting bij den Bond is juist in het Staatsblad verschenen, en voor de dreige menten van zekere organen, onverpoosd tegen Nederland stokend, behoeft men zich niet te bezorgd te maken. Dat de jongste woelingen in Duitschland de Angstmeier's in Patria en dat geslacht van menschelijke wezels, bloodaards, is wijdvertakt, weet men de haren ten berge doen rijzen: 't ligt voor de hand. Van fikscher sentiment getuigt het plan om bij Den Helder een marine-monument te stichten ter nagedachtenis der slaohtoffers van rampen, gedurende en als indirect ge volg van den oorlog op zee voorgevallen. En weldra onderneemt een kranig landge noot, luitenant Koppen, zijn vliegtocht naar de Oost. Het met eerbied en sympathie denken aan figuren van frisschen durf, van zedelijk en geestelijk „evenwicht" is een voortreffe lijk tegengift waar er thans zooveel voorvalt, wijzend op menschelijke verwording, ont aarding. De jongste criminaliteits-rubriek bevat niet slechts uitgebreide bijzonderheden over valsche-munterijmaar ook de vermel ding van een Haagsoh zedenschandaal, waarbij ook betrokken zouden zijn leden uit den z.g. gegoeden kring, verskillende ar restaties hadden reeds plaats. De «'details' dezer droevige historie zijn voor publiciteit natuurlijk niet geschikt. Wie sommige Haag- sche toestanden wel eens heeft gadegesla gen zal zich niet verbazen over het tot uit barsting komen van wat reeds smeulde en vergiftigende uitwerking had. rr-jur Laat ik nog even noteeren, dat d.e Haag- sche kantonrechter den man, die 100 sleu- telgeld had gevraagd, een boete van 800 heeft opgelegd. Nogmaals voortreffelijk! Maar ongetwijfeld zullen nieuwe .trucs worden bedacht om adspirant-huurders te „knijpen". De Overheid blijve waakzaaml Terwijl het Maartsche windje lons doet sidderen, de dikke jas aanschieten, komt ae tijding, dat op de bollenvelden in de Leid- sche streek hyacinthen, tulpen, narcissen aan 't ontluiken zijn. Mogen de nog te-ere bloempies de *>or*ëhheid van Hollandscüe vroeg-' en verduren. Maar, wij '•ebben -0 tijd tot de Paaschpret begint, gekondigd is, dat van 1 Juli af het aan tal reizigers-treinen met 25 pet. zal worden uitgebreid. Terwijl bet guiten soms nog lichtelijk wintert, kunnen we binnenshuis alvast leuke zomervacantie-ontwerpen ma ken. Hoop, vertrouwen, het aankweeken van monter-blijmoedige stemming, 't geeft ons, wat er ook moge volgen, kracht en moed om de misère door te maken, welke nu eenmaal niet te ontwijken isl Mr. ANTONIO. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De contra revolutie. Het bericht omtrent onderhandelingen tusschen de oude en de nieuwe regeering blijkt onjuist te zijn geweest en door de re- geering-Kapp de wereld te zijn ingestuurd om de openbare meening te beïnvloeden. Dit is haar evenwel niet gelukt. De oude regee ring verspreidde van uit Stuttgart onmid dellijk een tegenbericht, waarin gemeld werd dat zij alleen tot onderhandelingen bereid zou zijn, indien de nieuwe regeering onvoorwaardelijk aftrad. De mogelijkheid bestaat, dat de regeering te Berlijn het bericht heeft laten uitgaan, naar aanleiding van besprekingen met ge neraal Marker, waarbij deze dan zijn boekje te buiten zou zijn gegaan door het te doen voorkomen alsof hij namens de oude regee ring met verschillende voorstellen kwam. De rollen omgekeerd. In plaats van de oude regeering is het thans de nieuwe die om onderhandeling vraagt. Althans wordt uit Berlijn o.m. ge meld: Generaal Marker is Dinsdag, verge zeld van den Geheimrat von Derger ver trokken, om zich met de oude regeering in verbinding te stellen en met deze te onder handelen, met het doel het streven van de nieuwe regeering te bereiken langs een voor het volk vreedzamen weg. De rijksregeering te Berlijn doet deze stap in haar volle macht en in het bewustzijn, dat het haar plicht is haar doel op een voor het geheele volk ge lukkige wijze te bereiken. Naar uit Stuttgart gemeld wordt zijn de parlementairen aldaar aangekomen. Bij de onderhandelingen zou zijn medegedeeld, dat de regeering Kapp tot aftreden bereid was, indien de oude regeering binnen een ter mijn van twee maanden de nieuwe verkie zingen voor de Nationale Vergadering zou willen uitschrijven. Uit het bericht betreffende het verzoek om onderhandelingen, afkomstig van de nieuwe regeering, blijkt wel, hoe zwak zij hare positie zelf acht. Het ziet er ook ho peloos voor haar uit. De Beriijnsche oorres pondent van het „Hbl." had een onderhoud met een lid der nieuwe regeering eoi telefo neerde hierover aan zijn blad het volgende: Mijn hoofdindruk is, dat deze Putsch-regee ring, die als propaganda-orgaan wederom dezelfde domme elementen heeft, die tij dens den oorlog zooveel bedorven hebben, een overdreven optimisme naar buiten tracht vol te houden, maar innerlijk overtuigd is, dat haar slechts een zeer kort leven bescho ren is, en behalve zekere militaristische kringen en de moreele ondersteuning van de boerenbonden, inderdaad niets achter zich heeft dan wat troepen in Berlijn en hier eh daar in het rijk. Maar daarmede kan een rijk niet geregeerd worden. Rijkskanselier Kapp gaf reeds Dinsdag toe, dat hij eigenlijk als civiel-dictator moest beschouwd worden. Er is niet veel profe tisch genie voor noodig om te voorspellen, wat gebeuren zal. De algemeene werksta king gelukt vrijwel over het geheele rijk. Maar hierbij zijn de meerderheidssocialis ten met de onafhankelijken samen gegaan, en deze gedwongen samenwerking zal zich wreken, zoodra de Beriijnsche regeering weer verjaagd is. Bijna algemeen is men in Beriijnsche links-politieke kringen het er over eens, dat dm eer. radenregeering, m.a.w. het bolsje wisme, onvermijdelijk is. In een telegram van Dinsdagmiddag zegt de ccrr. nog: Ieder die den toestand critisch kan beoordeelen, is overtuigd, dat de alge- "ineene staking gelukken zal, dat beide socia listische partijen zullen samenwerken en dat binnen weinige dagen de gewapende actie der arbeidersklasse zal beginnen. De positie der nieuwe regeering wordt nog verslechterd, doordat de verschillende te Berlijn in functie gebleven onderstaatssecre tarissen geweigerd hebben haar te steunen. De onderstaatssecretaris van financiën, dr. Moesle, weigerde te voldoen aan het ver zoek der nieuwe regeering om haar een erediet te verleenen van zeven millioen mark. De Pruisische minister van financiën weigerde een dergelijk verzoek. De uitga ven zullen dus uit particuliere middelen be streden moeten worden. Kopstukken van de rechtsche partijen, als Helfferich en Rado- witz weigerden met de nieuwe regeering sa men te werken. Het Rijksgraanbureau ver langde het aftreden van Kapp als rijkskan selier onder bedreiging den dienst aan dit bureau stop te zetten, waardoor de voedsel voorziening ernstige schade zou worden ge daan. Een slag voor de nieuwe regeering is het ook, dat generaal von Hindenburg zich te gen haar verklaarde. In een schrijven aan de Beriijnsche regeering eischte hij het on middellijk aftreden van Kapp en terugtrek king der contra revolutionaire troepen. Een afschrift van dezen brief werd aan president Ebert gezonden. Deze houding van von Hin denburg zal van grooten invloed zijn op die van het volk in het algemeen. Naar gemeld wordt, zou Kapp reeds Maai dag hebben willen aftreden, doch werd hij door zijn militaire raadgevers overgehaald te blijven. Het zwaarste werd evenwel de nieuwe regeering getroffen door de zich steeds meer uitbreidende algemeene staking. Hier dreigt evenwel eveneens een groot gevaaT voor de oude regeering. Wel heeft deze medegedeeld, dat zij de staking niet heeft uitgeroepen en den wensch uitgesproken, dat de staking onmiddellijk zou worden op- ;eheven, doch het is de groote vraag of aan lezen wensch zal worden voldaan. De onaf hankelijken en communisten zullen dank baar van de gelegenheid gebruik maken, dat thans de algemeene staking er is en een toestand heeft geschapen, waar zij onder de oude regeeriug meermalen tevergeefs op aanstuurden. De toestand ln Saksen. Te Dresden is het tot bloedige botsin gen gekomen. Dinsdag werd het Wolff- bureau en het telegraafkantoor door de ar- beidersweer bezet. Bij een poging van Rijks- weertroepen om hen hieruit te verdrijven kwam het tot een hevige schietpartij. Tegen den avond moest de arbeidersweer zich overgeven. Volgens ambtelijke berichten waren des nachts te een uur reeds 60 doo- den geteld. Te Chemnitz is de macht in handen, der arbeiders. Ook n het Ertsgebergte en in Voigtland zijn arbeidersraden gevormd. De toestand ln Westfalen. In Westfalen hebben in verschillende steden bloedige botsingen plaats gehad. Te Essen werd de commandant van de rijks- weer door de opgewonden bevolking dood geschoten. Te Wetter aan de Ruhr kwam het tot een formeelen slag. In het Oostelijk gedeelte van het Industriegebied was Dins dag de macht geheel in handen van de ge wapende arbeiders. Verschillende berichten. Te Kiel is zwaar gevochten. Hierbij vie len vele dooden, waaronder officieren van den staf der Marine. Te Wilhelmsha- fen hebben de Marinemanscbappen het korps officieren ontwapend en 400 officieren in arrest gesteld. TeHamburg, waar het gezag door aanhangers van de nieuwe re geering in handen was genomen, is de toe stand weer veranderd. Baltische troepen op weg naar de stad werden ontwapend en ge vangen genomen. De Entente en de nieuwe regeering. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de zaak gelastigde der Fransohe regeering aldaar is aangekomen en zijn opwachting bij den mi nister van buitenlandsche zaken (van de oude regeering) heeft gemaakt. Hij verklaarde daarbij, dat de geallieerde regeeringen noch Kapp, noch zijn trawanten zullen erkennen, en er evenmin aan denken met hen in rela tie te treden. VEREENIGDE STATEN. Wilson en het vredesverdrag. Washington, 15 Maart. President Wilson heeft opnieuw een brief geschreven aan Senator Hitchcock. Hij verzet zich daarin tegen (het inmiddels door den Senaat aange nomen) voorbehoud van Lodge op art. 10 van de Volkenbondsovereenkomst. Bryan, de Democratische leider, is te Washington aangekomen. Er wordt eenige beteekentè aan dit bezoek gehecht omdat Bryan bekend is als voorstander van een onmiddellijke ratificatie van het vredes verdrag. Brutale roovers. Brutale roovers hebben Zaterdagavond in Broadway twee juwelierswinkels geplunderd en voor duizenden aan juweelen gestolen op een uur, dat het op straat heel druk was met lieden, die naar de schouwburgen gingen. Drie bandieten hielden in de 37e straat de menigte met revolvers op een afstand, ter wijl hun makkers rustig de juweelen in een tasch pakten. Een voetganger, die tusschen- beide wilde komen, werd doodgeschoten. Eenige minuten later wierpen tusschen de 35e en 36e straat drie bandieten peper in de oogen van de juweliersbedienden, maakten zich meester van kostbaarheden uit den win kel en gingen er van door. Of beide dief stallen met elkaar in verband stonden, is nog niet uitgemaakt. Twee lieden zijn in hechtenis genomen^ die verdacht worden van den laatsten diefstal. SYRIË. Syrië is den geallieerden voor geweest. Naar men zich zal herinneren bestond er voor eenigen tijd sterke wrijving tusschen Frankrijk en Engeland aangaande de „be langensferen" in dit gebied. De belangen liepen blijkbaar nogal sterk uiteen. Uit Kalro wordt thans gemeld, dat Emir Faisai door het congres te Damascus tot koning van Syrië en Palestina is uitgeroe pen. Het congres verklaarde verder Meso- potamië onafhankelijk met den broeder van emir Faisai, Abdullah als koning. (De vader van deze koningen is El Hoessein, die tij dens den oorlog koning werd van Hedjaz). In Engeland en Frankrijk heeft deze be weging groot opzien gebaard. De vredesconferentie heeft den koning nu naar Parijs ontboden om zoo spoedig mo gelijk uitlegging te geven van den stand van zaken. Het „Journal des Débats" blijft met nadruk waarschuwen tegen een voorbarig ingrijpen in Duitschland, hetwelk het herstel van de eenheid daar tengevolge zou kunnen hebben, in welke richting ook de Fr arische regeering blijkt te gaan. Gedeeltelijke uitslag der verkiezingen in Zuid-Afrika. Het Roemeensche kabinet is afgetreden. Generaal Avareecu belast met de vorming van een nieuw ministerie. De reformistische socialist Bonomi aan vaardt in het Italiaansche ministerie de por tefeuille van oorlog. Volgens de „Echo de Paris" zou Wilson weigeren de Entente-ambassadeurs te ont vangen om over het Turksche vredesver drag te spreken. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George meegedeeld, dat Togo, de vroegere Duitschè kolonie op de kust van Guinea, tusschen Engeland en Frankrijk verdeeld zal worden. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGH De verdragen van 1839. Uit Brussel wordt gemeld: Betreffende de onderhandelingen over de herziening van de verdragen van 1839 ver nemen wij nog uit goede bron, dat het ont werp, 'voorziet In de /benoeming van] een speciale commissie nopens de kwestie inzake de afvloeiing der wateren uit Belgisch- baanderen door het gebied van Zeeuwsoh- Vlaanderen. Deze oommissie zal de werken aanwijzen, welke moeten worden aangelegd, en zal de inrichtingen voor het onderhoud en het exploiteeren dier werken contró- leeren. Belgische visschers zullen mosselen kun nen lossen in de haven van Bouchoute en •hun zal gelegenheid worden gegeven mossel platen te huren in de Oosterschelde. De belemmeringen voor het gebruik der draadlooze telegrafie ten behoeve van sche pen, die naar Antwerpen varen, zullen uit den weg worden geruimd. Het verdrag zal bijzondere douane-voor- deelen toestaan langs de waterwegen, welke zullen worden aangelegd voor de ontwikke ling van het bekken van Luik, en langs de verbindingskanalen. Tusschen de Schelde en de Rijnstreek zal de scheepvaart vrijgesteld zijn van alle hef fingen en lasten. Nederland zal den aanleg vergemakkelij ken van spoorwegen in Nederiandsch Lim burg, teneinde het stelsel van het verkeer te water tusschen de Schelde en den Rijn aan te vullen. De quaestie inzake /de enclave Baarle- Hertog is op bevredigende wijze geregeld. Het vraagstuk betreffende het varen van Belgische oorlogsschepen door de Schelde op Nederiandsch gebied zal, voor zooverre bet de doorvaart in vredestijd betreft, in dier voege worden geregeld, dat Nederland wijziging zal aanbrengen in het Koninklijk besluit, dat de vergunning van het Neder landsche departement van Marine tot door vaart voor elk afzonderlijk geval verplich tend stelt. Over de doorvaart in oorlogstijd is de be slissing aangehouden. België doet dus geen afstand van zijn verlangen, zoo noodig zijn oorlogsschepen in oorlogstijd door de Schede te doen varen. De aangelegenheid zal later geregeld kunnen worden. De redacteur te Brussel van „De Maas bode" schrijft dato 13 dezer: Volgens de officieele „Annales parlamen- taires", heeft het Kamerlid Doms verleden week o. m. het volgende gezegd: „Ik kan slechts betreuren den geestestoe stand, welke sinds den wapenstilstand tegen Nederland bestaat, een toestand welke zon der twijfel gevormd is buiten de' regeering om. Ik heb in mijn dossier een stuk van den Belgischen generalen staf te Antwerpen, dat 8 December 1918 aan de Belgische bladen werd gezonden en waarin gezegd wordt: „Ik heb de eer u te doen weten, dat de preven tieve censuur is afgeschaft. In de toekomst kunt gij volstaan met ons na het afdrukken van uw blad een exemplaar te zenden. Om u alle moeilijkheden te besparen, ge ven wij hier de hoofdlijnen, welke de pers heeft te volgen." In artikel 9 van deze aanwijzingen wordt gezegd: „Wijl Nederland den terugtrekkenden Duitsche troepen heeft toegestaan door Ne deriandsch Limburg te gaan, zal er geen enkel bezwaar gemaakt worden tegen de publicatie van welk protestartikel ook en evenmin tegen geen enkel artikel, waarin wordt voorgestaan om het even welke maat regel der geallieerden naar aanleiding van dezen daad van Nederland." Uit het document blijkt, dat de Belgische generale staf welke in December 1918 feitelijk de macht in handen had den bla den niet alleen een vrijbrief heeft gegeven om tegen Nederland te ageeren, maar de pers zelfs heeft aangespoord om daartoe over te gaan. Omtrent den heer Segers vertelt de cor respondent het volgende: Het Maandblad van het Comrté voor Na-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1