NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. -= „BELLEVUE" Het probleem. No. 5221 ZATERDAG 20 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - interc. Telefoon 50 (Eindconclusies). HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT ZALEN voor Vergadering en Partijen. WILHELMINA BILLARD. Amstel- en Heineken's Bieren. Fa. M. J. SCHOUTEN. COURANT ABONNEMEN TEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40. franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.571/,. 0 65 I 05 Modeblad „0.95j qs 1 3t) Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr.. te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresRur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/J ct. Adv. op bep. aangew pl. worden 25 hooger berekend. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 7.56 6.3 6.13 8.50 9.— 9.14 6. 6.15 9.30 9.40 10.31 5.58 6.17 10.10 10.20 11.44 5.56 6.19 10.50 11.5 5.54 6.21 11.3011.50 Maart. Zondag 21 m. Maand. 22 Dinsdag 23 Woensd.24 Dond.d. 25 Vrijdag 26 Zaterd. 27 9.26 m. 0.49 5.50 6.23 .- 10.31 1.44 5.48 6.25—.40 0.10 0.45 VI. (Slot). We beloofden in een slot-artikel nog en kele conclusies op te stellen over de gepu bliceerde beschouwingen. Natuurlijk zullen wij ons daarbij onthou den, om een bepaald stelsel als het alleen zaligmakende aan te bevelen Ook bezitten wij de pretentie niet, zelfs in onderdeelen aan te willen geven, hoe er verder gehandeld moet worden. Het stelsel van socialisatie is, hoe men er ook principieel tegenover staat, nog in zijn kinderschoenen; de voorstanders zijn het over den te volgen weg nog niet eens, dus is afwachten hier nog het meest veilige. Ln wat de meer voor de hand liggende middelen betreft, het Memorandum-Visse ring, dat beoogt een Internationale crediet- verleening aan de Centrale rijken, teneinde die weder aan het werk te zetten en daar door de productie dus te verhoogen, is er het voornaamste van. Knappere koppen als wij zullen dit var kentje verder wel wasschen. Als de contra revolutie in Duitschland alles al weer niet voor langen tijd bedorven heeft. Maar wij wilden nog enkele onderdeelen bespreken, die met deze grootere vraagstuk ken ten nauwste samenhangen. Welke hervormingen tenslotte in onze maatschappij zich zullen baanbreken, de er varing, ook in de andere landen leert nu wel, dat dit zal moeten geschieden, gelei- delijk en langs wettigen weg. Dat wil niet zeggen, dat plotselinge ver schuivingen nooit zullen plaats vinden; doch dan zijn zy door allerlei omstandigheden onvermijdelijk en zullen nooit het doel op den meest gewenschten weg bereiken. Om een voorbeeld te geven, zelfs al zal er uit de Russische smeltkroes weer iets goeds komen, hetgeen ongetwijfeld het geval is, is dit dan de ontzaglijke ellende waard, die dit volk nu eenige jaren welhaast onder Bolsjewistisch regime meêmaakt? En was het dan tenslotte niet veel beter geweest, indien het proces maar eenige jaren langer geduurd had? Want zelfs onder het meest strenge Cza- ristische bewind heeft de g.roote massa in Rusland nooit zoo geleden als nu. Dergelijke redeneeringen echter hebben niet veel om het lijf, omdat revoluties als regel niet op den wensch van menschen ko men of wegblijven. Maar wel mag dit worden gezegd, hetgeen Kautsky in 1905 reeds verklaarde: „D e revoluties uit dezen oorlog ont staan, zijn een gevolg van zwakte der arbeidersklasse." Wanneer iemand als de heer Troelstra op het Congres der Spoorwegarbeiders onlangs moet zeggen, dat hij de overwinning van het proletariaat momenteel ongewenscht acht, omdat dit pro letariaat de middelen v a n intel lect en bestuur se r varing mist, om aan die overwinning wat te hebben, dan zegt dit buitenstaanders wel genoeg. En hier is wederom een dier elementen, die de meeste arbeiders aanhoudend over het hoofd zien. De macht van de kapitalisten achten zij als regel uitsluitend een gevolg van hun bezit, waardoor zij ook in den Staat nog steeds hun overwicht behouden. Als de arbeiders, zoo redeneeren zij, nu maar allemaal bewust zijn en b.v. voor de regeeringslichamen de candidaten der arbei derspartij kiezen, hebben die spoedig de meerderheid en dan zijn wij baas en doen wij wat we willen. Het ware te hopen, dat het zoo eenvoudig was. Maar bij eenig nadenken zullen zij toch moeten erkennen, dat al zou, om nu maar het kind bij den naam te noemen, de S.D.A.P. in het Parlement de meerderheid hebben, daarom de voornaamste macht in de maatschappij, de leiding en het bezit der productiemiddelen en voorraden nog nietuii banden van het kapitalisme is, en die macht is veel grooter. Maar, wordt dan allicht beweerd, dan zal de Staat socialiseeren en de kapitalisten ook daar onttronen. De communisten zullen zeggen, dooi algemeene werkstaking of andere dwang maatregelen onteigenen we die kapitalisten en brengen de fabriek, de grond, etc. etc. aan de arbeiders... Maar wat zullen die arbeiders er meê doen zonder leiding? Zie hier de groote vraag, die niet licht geteld mag worden. De arbeiders hebben net genoeg geleerd, om hun gewone werk te doen, maar voor de leiding in Staat en Maatschappij is een ken nis, ervaring en algemeene ontwikkeling noodig, die wel de weinigen, die het konden betalen, hebben verkregen door middelbaar en hooger onderwijs, maar niet de arbeiders. De macht van het kapitalisme zit niet in het g eld, niet in de ba jonetten van de soldaten (al is dit een zeer voorname factor), maar in de kennis zijner leden. Laat de arbeiders dus nooit vergeten de •>pieuk: „Kennis is macht" en steeds op de bres staan voor beter onderwijs hun ner kinderen en zelf nog leeren, wat zij kunnen. Ieder voelt dus, dat wanneer in de Maat schappij een andere macht op zal treden, deze de beschikking moet hebben over de kennis en ervaring van hen, die onder het oude regime de maatschappij hebben geleid. Wie dit voorbij ziet, zal tot groote teleurstelling komen, als 't ooit tot eene zoodanige machts verschuiving komt. ant wet niet mag worden vergeten is dit, dat wanneer de productie wordt stilge legd, elke revolutie mislukken moet. in Hongarije, waar de boeren eenvoudig weigerden, om Boedapest van voedsel te voorzien, deden zij eenvoudig de overwin ning in een nederlaag verkeeren. En typisch zijn ook de eerste proclamaties, die de Duitsche revolutie in 1918 uitvaardig de. Gedateerd 12 Nov. 1918 lazen wij het vol gend bericht in die dagen: ,De Commissie uit" den Soldatenraad te Groot-Berlijn besloot tot de instelling van standrechtelijke hoven en bereidde maat regelen voor tot bescherming van het privaat bezit tegen onbe voegd ingrijpen. En op denzelfden datum de volgende o p- roep aan de Landbouwbevolking. „De nieuwe Duitsche Rijksregeering roept hiermee alle klassen der landelijke bevolking zonder onderscheid van partjjrichting op tot de ge meenschappelijke en vrijwillige vor ming van boerenraden, om de volksvoeding, rust en orde op het land en de ongehinderde voortzetting van het landbouw bedrijf te w aarborgen. En dan vervolgt het manifest met deze zeer merkwaardige woorden: „De Rijksregeering heeft den wensch, Staatsinmenging tot verzeke ring van de volksvoeding tot het absoluut noodzakelijke te beperken, in het besef, dat vrij- willigheid en zelfbestuur be ter tot het doel zullen leiden dan de beste bureaucratische organisatie s." En in een oproep daags daarna verzekert de Regeering nogmaals, dat maatregelen „tot bescherming van den eigendom" streng zullen worden gehandhaafd. Wat beteekent dit? Niets anders, dan dat de sociaal-democratie, door revolutie tot de regeering geroepen, in haar eigen belang verplicht w as, de leidende krachten op economisch gebied te ontzien, omdat zij ze natuurlijk noodig had. De onvoorzichtigheid in Rusland is ook juist, dat men daar niet beter wist te doen, dan de leiders een kopje kleiner te maken en arbeiders in hun plaats te stellen, waardoor de geheele maats lappelijke organisatie in de grootste w anorde is gekomen. Zal de arbeidersklasse dus eenmaal de macht krijgen, en die ook kunnen gebruiken, dan zal nog een proces van jaren noodig zijn, om haar.vooi die taak te bekwamen. Vandaar, dat ook de socialisatie niet an ders dan zeer geleidelijk zal kunnen geschie den. Maar óók, om degenen, welke nu in het productie-systeem de leiding hebben, te doordringen van het besef, dat verandering van systeem noodig is. En andaar onze tweede conclusie, dat die socialisatie langs wettigen weg zal moe ten geschieden, omdat juist die be- langrijke groep van een geweld dadig i n g r ij p e n niets w i 1 w e t e n. Juist de boeren en de groote en belang rijke groep der intellectueelen zijn tot nu toe het minst van de mogelijkheid der socia lisatie overtuigd, en toch, met hen zal men het eerst te maken hebben. Geleidelijk aan zal de leer der sociaal- democratie óók wel ingang vinden in deze groepen, maar met geweld zal men geen enkele leer er in krijgen, dus ook niet deze. Zeer juist schreef de „Vorwarts", het Duit sche S.-D. hoofdorgaan, op 16 Nov. 1918: „dat de volkshuishouding in de naaste toekomst zoo min mogelijk in haar loop moet worden gestoord. Het wijd vertakte en fijn geaderde economische leven moet gezond 'verder functionneeren. Dat sluit* radicale maatregelen niet uit, want niet het radicale is hier schadelijk, maar het onorganische brutale ingrijpen in het eco nomische leven. Het zal onze taak zijn de democratische grondslagen voor de socia liseering tot stand te brengen, en tegelij kertijd de massa daaromtrent in te lichten, dat wij, met vermijding van onorganisch brutaal ingrijpen, de volkshuishouding zoo willen reorganiseeren, dat daarin uit sluitend het belang der lichamelijk en geestelijk arbeidende menschen wordt ge ëerbiedigd. Het algemeen welzijn staat boven den particulieren eigendom. V illen wij echter het kapitalisme ten val brengen, dan moeten wij het bewijs leveren, dat dit niet alleen om een beginsel gaat, maar voor het algemeen welzijn." En 23 Nov. '18 schreef Bernstein in het Orgaan der Onafhankelijke Socialisten „Die Freiheit": „Duitschland heeft behalve gebrek aan voorraden ook dringende verplichtingen tegenover het buitenland. Van alle zijden wordt er den nadruk op gelegd, dat het economisch bedrijf zoo mogelijk niet moet worden gestoord, voor zoover de algemeene regeeringspolitiek dit toelaat. Door een meedoogenlooze politiek van geweld zou den geheele bedrijven verlamd en arbei ders broodeloos worden. De monopo liseering moet stap voor stap «n stelselmatig geschieden, op dat de handel weinig zal lijden. De zeker heid ten opzichte van den rechtstoestand is noodzakelijk, anders ontstaan overal noodtoestand en toenemende werkloos heid." Maar het probleem is voor de sociaal-de mocratie ook hierom veel grooter, omdat deze zich nooit een overwinning had gedacht in een zoozeer verarmde maatschappij. Haar geheele theorie was er op gebaseerd, dat als hoogtepunt van een hoogst ontwikkeld be drijfsleven de dan in en door die ontwikke ling ervaren arbeidersklasse de macht zou erlangen. En al sloot dit gewelddadige machtsverschuiving niet uit, velen rekenden daarbij op een vreedzame doordringing der soc.-dem. denkbeelden, zoodat tenslotte de Maatschappij vanzelf in haar nieuwe kleed zou groeien. Maar ieder, die nu in deze Maatschappij socialiseert, weet, dat hij daarmeê de arbei dersklasse voorloopig geen steek beter leven kan geven. Eerst moet de productie en het verkeer zich hebben hersteld, de voorraden aange vuld, dan pas kan er gedacht worden aan een grootere portie bij de verdeeling. En nu is voor de socialisten dit vooral het gevaar, indien zij althans niet zorgen door behoorlijke voorlichting daarvoor te wa ken, dat van hen speciaal veel meer wordt verwacht op dit punt. Laat men daar niet blind voor zijn en de ernst daarvan niet voorbij zien. De productie is wel nienschenwerk maar niet elk mensch heeft de macht, die in zijn geest te leiden. Overvloed pas maakt het vraagstuk der maatschappelijke verdeeling eenvoudig. En overvloed is er nog lang niet. Om de productie op peil te brengen, moet er wor den gewerkt en veel harder gewerkt dan voorheen, óók omdat atlerwege de werkdag is verkort. Dit geschiedt, laten wij het zacht zeggen, thans niet in voldoende mate. En de leiders der arbeiders, die zelf veel en hard werken en zich zelf dus tot voorbeeld kunnen stel len, die speciaal voor de belangen der arbei ders veel, en lang niet altijd aangenaam w erk doen, zij zijn de aangewezenen, de ar beiders daartoe aan te sporen tot werken, opdat zij van hun hoogere loonen wat meer profiteeren zullen dan nu het geval kan zijn. Elk geval van arbeidsschuwheid moet onder de arbeiders zelf als een misdaad worden beschouwd tegen hun eigen klasse. De vooraanstaanden dienen daartegen op te treden en dit niet te vergoelijken met drogredenen. Pas als die geest atlerwege vaardig is, zijn de voorwaarden tot herstel der geslagen wonden weer aanwezig. Want niet de steeds hoogere loonen is het gevaar van dezen tijd, maar dat er niet genoeg voor gedaan wordt, zoo dat de waarde van het loon steeds lager wordt. En laat geen arbeider zich nu wijs laten maken, dat het niet noodig is, omdat hij alléén zijn werkgever er beter meê maakt. Natuurlijk heeft die er profijt van, maar alleen langs dien weg kan er op den duur ook profijt voor den arbeider zijn, zoolang we het bestaande productiestelsel hebben. Mijn eind-conclusie zou dus feitelijk in deze eene oproep tot de arbeidersklasse kun nen culmineeren: „Werkt, opdat uw arbeid het loon waard zij, want zóó kunt gij óók tot uw eigen wel vaart bijdragen." Helder, 16/3 '20. A BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE CONTRA REVOLUTIE. De reactionaire regeering is weer van de baan. Kapp gevlucht, van Lüttwitz verlaat met zijn troepen Berlijn. Ebert keert met de regeering in de hoofdstad terug. De Rijkskanselier van 5 dagen heeft zijn heil in de vlucht gezocht. Doch niet dan na in een proclamatie medegedeeld te hebben, dat hij het veld ruimde voor de oude regee ring omdat „hij zijn zending had volbracht". Heeleinaal onjuist is dit niet, op één punt de ontbinding der nationale vergadering en liet uitschrijven van nieuwe verkiezingen is aan de eischen der reactie voldaan. Doch meer ook niet; op alle andere punten instelling van een reactionair bewind, sa menwerking met andere partijen moesten de contra-revolutionairen het afleggen. Het zal eenige verwondering baren, dat de oude regeering thans in den eisch tot ont binding der nationale vergadering heeft toe gestemd, terwijl zij er zich voor korten tijd met hand en tand er tegen verzette en het desbetreffende voorstel der rechtsche par tijen met alle kracht bestreed. Het gevaar dat toen evenwel voor de oude regeering dreigde, is thans zeer veel verminderd. In plaats toch van een opschuiving naar rechts gelijk men vóór de staatsgreep algemeen verwachtte bij het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zal men thans, op 13 Juni, zeer zeker een opschuiving naar links te zien krijgen. Het nieuwe ministerie. Woensdagavond zijn, naar het „Handels blad" uit Berlijn verneemt, bij Schiffer, den vice-kanselier en minister van justitie, be sprekingen gehouden met vertegenwoordi gers van de verschillende partijen over de hervorming van het kabinet. Het resultaat van deze besprekingen is, dat voorgesteld zal worden, dat minister Schiffer tot rijkskanse lier zal worden benoemd, generaal von Seeckt tot rijksminister van verdediging, en geheim raad Kuno (directeur van de H. A. P. A. G.) tot opvolger van Erzberger als minister van financiën. Over de verdere samenstelling varf het ministerie wordt onderhandeld. Naar de correspondent van het „Handels blad" uit socialistische kringen verneemt, wordt het aftreden van den rijksminister Noske, en van de Pruisische ministers Heine en Südekum daar als vanzelfsprekend be schouwd, evenals de principieele reorganisa tie van de veiligheidsweer. Het heet, dat president Ebert het rijksge rechtshof te Leipzig heeft opgedragen een vervolging in te stellen wegens muiterij en oproer, tegen Kapp, von Lüttwitz, von Ja- gow, admiraal von Trotha, kolonel Bauer, kapitein Ehrhardt, den advocaat Brederick, kapitein Pabst en den afgevaardigde Schiele. De toestand te Berlijn. De staking te Berlijn neemt eenigszins af, bij de post en telegraaf is zij reeds opgehe ven. Evenwel begint Spartacus zich ook in Berlijn weer geducht té roeren. Bij de Na tionale Vergadering is een voorstel inge diend tot afkondiging van het standrecht te Berlijn, hetgeen zijn oorzaak vindt in reeds weer plaats gehad hebbende gevechten tus- schen de communisten die de verscherpte algemeene staking hebben geproclameerd en regeeringstroepen. Bij de Kottbuser Tor opgerichte barrica den werden door regeeringstroepen opge ruimd. Deze maakten daarbij gebruik van mijnwerpers. 12 oproermakers werden ge dood, 20 gewond. Het warenhuis Jandorf werd door het gepeupel leeggestolen. In Weissensee bezetten de arbeiders het postkantoor. Door een aanval van de veilig heidsweer werd het weder bevrijd. Het raadhuis van Steglitz werd des avonds door de menigte bestormd. Ook hier vielen verscheiden dooden en gewonden. De centrale van Bitterfeld, die Berlijn van electriciteit voorziet, werd door Spar- takistische arbeiders bestormd en bezet. Daarbij zijn verscheiden officieren gevallen. De arbeiders verloren 20 dooden. Het Schlezische Bahnhof werd door de communisten bezet. In het Oosten van Ber lijn werden barricades opgericht en bezet door de arbeiders. Hunne wapens verkregen zij door plundering van de depots der bur- gerweer. De krantenwijk wordt bijzonder sterk be waakt. Draadversperringen en barricaden beschermen den toegang tot deze wijk. Voor de gebouwen van de „Vorwarts" kwam het Donderdag intusschen tot een ernstige bot sing tusschen de verzamelde menigte en de bezettingstroepen van het gebouw. Ook hier bij waren verscheiden dooden te betreuren. Botsingen met de Baltische troepen. De terugtocht der Baltische troepen uit Berlijn is niet zonder bloedvergieten ge schied. Met name Unter den Linden, bij de Brandenburger Poort en in de omgeving van hetAnhalter Station, werd door de weg trekkende troepen geschoten, zoodat ver scheidene dooden te betreuren warén. Te Charlottenburg stieten naar Berlijn trekkende groepen arbeiders op de Baltische afdeelingen, die Berlijn verlieten en vielen deze aan. De troepen trokken zich daarop in de huizen terug en beschoten de arbeiders met handgranaten en machinegeweren. Er ontwikkelde zich een hevig gevecht, dat in den laten avond nog voortduurde. Talrijke dooden bleven in den strijd. De Baltische troepen hebben zich in Charlottenburg ver schanst. Eveneens hadden Donderdag hevige gc vechten plaats te Schöneberg tusschen Spar takisten en de wegtrekkende Baltische iroe pen. Dezen werden door 20.000 arbeiders aangevallen. Twintig officieren werden door de arbeiders uit den troep weggehaald e, op afschuwelijke wijze doodgetrapt. De marine-brigade, die sedert den staats greep op den Wilhelmsplatz en in de omge ving was ondergebracht, kwam Donderdag middag bijeen om door de Brandenburg! poort naar Döberitz af te marcheeren. Bij den uittocht der troepen nam de menigte, die zich Unter den Linden had verzameld, een dreigende houding aan en riep scheld «mol den. Toen het bevel „gereed om te vuren werd gegeven, ontstond onder de menigte een paniek. Allen vluchtten in de huizen. Op dit oogenblik vielen verscheidene schoten, waardoor twee personen zwaar gewond werden. Toen het grootste gedeelte der troe pen de Brandenburger Poort reeds had be reikt, drong de menigte opnieuw op, waarop van de Brandenburger poort een mitrailleur- salvo volgde. Een groot aantal personen werd hierbij zwaar gewond. Volgens een later bericht moet het in de Siegesallee nogmaals tot een botsing zijn ge komen. De toestand in Saksen. De berichten over den toestand in Saksen zijn met elkaar in strijd. Uit L e i p z i g werd gemeld, dat daar sedert Donderdag werd ge vochten. Bijzonder zware gevechten werden geleverd in den omtrek van de Johannisplatz Ingezonden mededeeling. Prima consumptie. Billijke prijzen. en het Raadhuis. Het Lutherstandbeeld, de kerk en particuliere huizen zijn zwaar be schadigd. De arbeiders te Leipzig zijn ge deeltelijk gewapend. Het aantal dpoden is nog niet officieele vastgesteld. De arbeiders hebben de toegangen tot de voorsteden afgesneden. Het verkeer tusschen de stad en de voorsteden heeft opgehouden. Het telefoonverkeer is stopgezet, zoodat het niet mogelijk is nadere bijzonderheden om trent den toestand te vernemen. In Chemnitz heeft de arbeidersraad de toegangen tot alle banken afgezet. Zelfs deu directeuren der banken is de toegang tot hun instellingen niet veroorloofd. Daarentegen deelt de Saksische regeering in een blijkbaar later bericht mede, dat zij de macht in handen heeft. De aan slag te Dresden is met bloedige verliezen in-xle kiem verstikt. Te Leipzig is de toe stand ordelijk. Men hoopt de communistische heerschap pij in Pirna en in Vogtland weldra onder de knie te hebben. De staat van beleg is in Saksen opge heven. In Rijnland eu Westfalen. Volgens Donderdagavond laat te Dussel- dorf ontvangen berichten, was het aan de arbeiders in de meeste steuen van net Ruhr- gebied gelukt om de regeeringstroepen te verdrijven. Deze zijn grootendeels gevlucht en hebben zich in de buurt van Essen ge concentreerd. Het telefoonverkeer in Essen is volkomen verbroken, of dit op bevei van de commu nistische machthebbers of van de rijksweer geschied is, is niet vast te stellen. Van een eigenlijke Radenrepubliek in het Ruhigebied kan men niet spreken. De nieuwe machthebbers, die uit de krin gen der arbeiders voortkomen, gaan tame lijk voorzichtig te werk. De regeringsge bouwen zijn niet afgezet. Het algemeene verkeer in de siraten verloopt normaal. De mijnen werken, met enkele uitzonderingen, geheel normaal. Ook is het spoorwegverkeer tamelijk volledig. Te D o r t m u n d heeft Meinberg, de lei der der communisten, de functie van eerste burgemeester op zich genomen en zich ge vestigd in diens Kamer in het stadhuis. Alle revolutioniiaire arbeiders worden gewapend. Zij, die onder de wapens staan, mogen van hun werk wegblijven, dat overigens alge meen weer hervat zal worden. Men vreest voor aanslagen der communistische troepen op andere plaatsen in de industriestreek, en niet name op Essen. Te bar ni e n hebben hevige gevechten tusschen de gewapende arbeiders, de Rijks- weer en de burgerwacht plaats gehad. Een zware strijd werd gevoerd om het bezit van een fabriek, waarin een wapendepot was ge vestigd. Aan beide zijden vielen meer dan 80 dooden. De Rijksweer werd tenslotte teruggeslagen. Uit Keulen werd Donderdagmorgen ge meld: Nadat reeds Woensdag niet ver van Ingezonden mededeeling. 99 van de 100 ziek door ouverstaudig te leven. Een medisch schrijver, met 50 jaren prak tijk, zei dat 99 pet. van de menschen, die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond, dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonder iiadeelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte eruit voortkomen, is dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogenblik aarze len over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverstandige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voor zichtige verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdige verharding der aderen en ernstige nierver- schijnselen, als rheuiuatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoornissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier-waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp 0111 weef sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat ervan gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingew anden. Let er evenwel op, dat gij de echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 5 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1