HAAJER ZN., De bekende groote verhuiswagens van de Heldersche Meubeltransport- onderneming zijn alléén te bestellen bij: 49, BOTHASTRAAT 3. Het besteladres Spuistraat 20 is opgeheven. Elberfeld bloedige botsingen hadden plaats gehad tusschen de troepen van de rijksweer baarheid en betoogende arbeiders uit Solin gen, woedt er nu sedert vanochtend 4 uur een hevig gevecht tusschen 4000 a 5000 spar- taciërs eenerzijds en rijksweerbaarheids- troepen anderzijds. Er worden machinegewe ren, handgranaten en zelfs mijnwerpers ge bruikt. De spartaciërs hadden eerst het stad huis te Barmen bestormd en zich in het bezit gesteld van de aldaar opgeslagen wapenen. Latere berichten melden, dat ook hier de Rijksweer werd verslagen en de arbeiders de macht in handen namen. Onmiddellijk werden alle burgerlijke kranten verboden. Omtrent de gevechten, die Dinsdag bij Dortmund en Hagen plaats gehad hebben, werden thans nadere berichten ontvangen. Het zevende regiment van de Rijksweer baarheid werd vernietigd. De commandant schoot zich voor het hoofd, toen hij zag, dat de arbeiders de overhand kregen. Donderdag werd er bij Hagen weder ge vochten. Hierbij vielen 20 machinegeweren in handen der communisten. Te Dusseldorf hebben de troepen tegen de arbeiders tot dusver de bovenhand kunnen behouden. Aldaar is de verscherpte algemeene staking afgekondigd, dat wil zeg gen, dat er niets gedaan wordt om de levens middelenvoorziening op gang te houden en den mjjnen voor onderloopen te behoeden. Verschillende berichten. Donderdag werd uit Berlijn aan het „Hbl." gemeld: Te Gr o t h a kwam het tot een bloedige bot sing tusschen de rijksweer en de arbeiders. De strijd duurt nog voort. Ook in T h r i n- g e n vinden ernstige gevechten tusschen rijksweer en arbeiders plaats. Te Neurenberg is de rijksweer thans meester van den toestand. Te Bremerhafen is de radendictatuur uitgeroepen. Ook te B r e m e n vreest men „Putsche" van links-radicale zijde. Te S t e 11 i n is de toestand gespannen. De arbeiders der Vulkanwerf hebben zelf standig heden de radenrepubliek uitgeroe pen. Er hadden ernstige botsingen plaats tusschen de troepen en de arbeiders der werf. Te H al l e aan de Saaie hebben de mili tairen de bovenhand. Te Freiburg (Breisgau) vielen heden bij gevechten tusschen arbeiders en militai ren vier dooden. Te Langensalra wordt hevig gevoch ten evenals te H o f (Noord-Beieren). Te Rostock, Kassei en Schmae- kalden namen de communisten het be stuur in handen. De streek van S u h 1 is geheel in handen der oproerlingen. Er vormen zich georgani seerde bewapende benden, die aanrukken op Heiningen, Eisen ach en Erfurt. Uit K o 11 b u s verneemt men, dat de roo- de garden uit de omgeving van Erfurt, voor namelijk bestaande uit arbeiders van het Senftenberger kolenbekken, gisterenmiddag tusschen Drebkau en Kottbus een aanval deden op de rijksweertroepen, die van de artillerie gebruik maakte. De rijksweer had twee dooden, vier gewonden en vier vermis ten, terwijl zij een 90-tal gevangenen maakte. De bloedige verliezen der arbeiders worden op 50 a 60 geschat. Spoorwegongeluk. Er heeft Donderdagochtend een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden in de buurt van Rolandseck bij Mehlem aan den Rijn. De locomotief van een goederentrein is uit elkaar gesprongen. Machinist en sto ker werdfen gedood. Door de verwoestingen, welke aan het rollend materiaal werden toe gebracht, is het heele spoorwegverkeer op den linker Rijnoever gestremd. Alleen het personenverkeer wordt nog met overstappen onderhouden. Voor het overige rijden de trei nen over den rechteroever over de brug bij Neuwied. De slechte toestand, waarin de lo comotief verkeerde, is .waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk. HONGARIJE. De witte terreur. De Weensche correspondent van de „Daily Herald" weet nieuwe staaltjes van de witte terreur in Hongarije te vertellen. Zoo heeft de regeering den socialistischen leider Lud- wig Mayer laten ophangen en twee joodsche kooplui, Abeles en Elkan te Boedapest ver moord. De terreur neemt meer en meer een anti-semietisch karakter aan. Te Boedapest bestaat zelfs een „pogrom-patroelje", die er haar werk van maakt joden te mishandelen en te berooven. De werklieden komen al lengs in verzet tegen het schrikbewind van de huidige regeering. De arbeiders te Rec- zer, Losoncz en Kassa verklaren in een ma nifest dat zij het tegenwoordige regime met alle middelen zullen bestrijden. SLOWAKIJE. Naar het „Hbl." uit Praag verneemt dreigt in Slowakije een monarchistische staats greep. Een deputatie der Magyaarsche socialisten heeft aan de T.-S.-regeering een memoran dum overhandigd, waarin er op gewezen wordt, dat de monarchistische stroomin^ in Slowakije, geinspireerd door Hongarije een gevaar voor de republiek is. De deputatie eischte de arrestatie van de monarchistische burgemeesters van tal van plaatsen en bewapening der arbeiders in de grensplaatsen. De Tribuna meldt uit Kaschau: 30 socia listen zjjn uit wraak over deze onthulling gearresteerd. Men vreest, dat deze mannen aan Hongarije zullen worden uitgeleverd. Alle socialistische partijen in Slowakiie hebben besloten zich aan te sluiten bij do radicale T.-S. socialistische' partii. TURKIJE. Naar de „Morning Post" uit Konstantino- pel verneemt is Salih Pasja den 14en Maart reeds weer als grootvizier afgetreden, in verband met de door de geallieerden aange kondigde bezetting van de hoofdstad. Vermoedelijk, zegt de correspondent, zal het nu weldra tot een scheuring van het Ot- tomaansche rijk en tot de vorming van een nationalistische regeering in Klein Azië komen. Te Konstantinopel heerscht groote gisting onder de nationalisten, die openlijk met plannen te koop loopen om den sultan te onttronen. Ingezonden mededeeling. SYRIË. De uitroeping van Emir Faisal tot koning van Syrië en Palestina wordt niet met alge meene instemming begroet. De bevolking van Beiroeth en den geheelen Grooten Li banon, heeft althans een protest openbaar gemaakt, waarin zij stelling neemt tegen de bedreiging van een „tyranniek regime met de onvermijdelijk daaruit voortkomende bloedige onlusten". De bovengenoemde be volking weigert dan ook den koning te er kennen en zal de onafhankelijkheid van den Libanon verdedigen. JAPAN. Een spoorwegramp. De Japansche Noordexpres TokioAomo- ri is in volle vaart van de rotsen in zee ge vallen. De passagiers werden grootendeels gedood. CHINA. De „Times" verneemt uit Harbin, onder dagteekening 9 Maart, dat, blijkens betrouw bare berichten, de regeeringen van China en Japan besloten hebben tot een gemeenschap pelijk optreden in het Verre Oosten. Het Chineesche contingent bestaat uit vier, het Japansche uit drie divisies. KORTE BERICHTEN. Volgens de „Echo de Paris" bedroeg de totale schuld van Frankrijk op 31 Dec. 238 milliard francs. De vergoeding der Fransche Kamerleden bedraagt 15.000 frs. Voorgesteld wordt dit bedrag te verdubbelen. In Engeland wordt voorgesteld de 24-uurs- klok in te voeren. De Amerikaansche marinebegrooting geeft een eindcijfer van 20.450.000 dollar. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. De „Etoile Beige" weet te berichten, dat Dinsdag a.s., op de bijeenkomst van den Raad van Vijftien te Parijs, zoowel de Bel gische als de Nederlandsche gedelegeerden zullen mededeelen, dat zij de bepalingen van het Politiek Verdrag aanvaarden. De „Nation beige" zet haar pogingen voort, uit de jongste gebeurtenissen argu menten te putten om het annexionisme te doen herleven. Het blad wijdt een artikel aan de nieuwe perspectieven, die thans voor het Limburgsche vraagstuk izijn geopend. Volgens een V. D.-bericht wordt in dit arti kel beweerd, dat het Belgische bezettings leger onmogelijk zijn sector aan den Rijn verdedigen kan, indien niet de spoorlijnen AntwerpenRoermondGladbach en Roer mondVenloVelden Belgisch worden. Dit is het minimum, hetgeen vereischt is voor de veiligheid van het Belgische bezettings leger. De quaestie van de wacht aan den Rijn kan alleen oplossing vinden door die van het Limburgsche vraagstuk. De ex-kelzer. Volgens een bericht uit Brussel aan de „Tel.", zijn aldaar draadlooze berichten ont vangen, meldende, dat de officieele kringen te Londen het bericht omtrent de maatrege len door Nederland genomen inzake een scherpere bewaking van den ex-keizer, koel ontvangen hebben. Men is van meening, dat deze voorzorgs maatregelen onvoldoende worden geacht door de geallieerden, die in verband met de jongste gebeurtenissen fin Duitschland de interneering van den ex-keizer op een der Antillen, waarschijnlijk Curagao, zullen eischen. Men hoopt, dat de Nederlandsche regee ring er zich rekenschap van zal geven, dat het verblijf van den ex-keizer in Europa ver der onmogelijk is geworden. Overigens zal het kabinet-Bauer volgens door de Britsche regeering ontvangen inlichtingen, de ver wijdering van den ex-keizer niet ongaarne zien geschieden. Men erkent te Berlijn, dat de ex-keizer, die sedert het sluiten van den wapenstil stand geestelijk zeer is veranderd, persoon lijk niet langer een gevaar oplevert, maar men meent, dat hij in de handen van reac- tionnaire elementen het middelpunt zou kun nen vormen van alle Duitsche rechtsche partijen. Een nieuwe nota der geallieerden? De Conferentie der Ambassadeurs heeft zich 18 Maart bezig gehouden met het ver voer van oorlogsmateriaal door Nederland. Men heeft hier namelijk den indruk, dat groote voorraden kanonnen en munitie, die in Duitschland nog na den wapenstilstand zijn gefabriceerd, voor een groot deel onder allerlei vermommingen door Nederland zijn vervoerd. Men wil daar de aandacht van de regeering op vestigen. Waarschijnlijk zal dit in een vriendschappelijken vorm ge schieden. („Hbl."). Verkeer met Duitschland. Uit Oldenzaal wordt gemeld: Nu de dienst van den D-trein op het traject Amsterdam—OldenzaalBerlijn voorloopig is gestaakt, is het verkeer van hier met Duitschland (Bentheim) beperkt tot vijf lo- caaltreinen per dag. Het personenverkeer in die richting en omgekeerd is daardoor na tuurlijk gering. Toch komen hier nog voort durend reizigers uit Berlijn, Hannover en andere, ver-afgelegen plaatsen aan. Zij heb ben geen kosten ontzien, om hun reisplan ten uitvoer te brengen. Auto's, rijtuigen, boe renwagens, zelfs hondenkarren dienden hun als vervoermiddel. Vooral de auto-verhuur ders maken goede zaken. Voor een auto-rit BerlijnBentheim wordt tenminste 10.000 mark berekend. We spraken reizigers, die voor een ritje met een hondenkar gedurende drie a vier uren 150 mark hadden betaald. Ook kolen- en levensmiddelentreinen nemen natuurlijk tegen speciale vergoeding aan het treinpersoneel dikwijls passagiers op. Vandaag zijn hier een aantal landverhui zers uit Argentinië aangekomen, die ver klaarden, dat zij aan gene zijde van den oceaan geen werk hadden kunnen krijgen en daarom gedwongen waren, naar hun land terug te keeren. Hoe deze menschen, die per locaaltrein naar Bentheim vertrokken, de plaatsen van hun bestemming zullen berei ken, blijft een raadsel. De staking in het transportbedrijf. Van de zijde van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt gemeld: In de ochtendbladen van Donderdag kwa men diverse berichten voor over beslissin gen van de gemeenschappelijke stakingslei ding ten opzichte van de havenarbeiders te Zaandam en Delfzijl en de voerlieden te Am sterdam. Deze berichten zijn niet door de gemeenschappelijke stakingsleiding uiige- geven, voor zoover daarin althans commen laar wordt geleverd, in dezen zin, dat tot uitbreiding van de staking en verbod van besmet werk zou worden besloten. Het over leg in de gemeenschappelijke gtakingslei- ding over Zaandam en Delfzijl heeft geen ander karakter, dan te voorkomen, dat werk, voor Amsterdam of Rotterdam bestemd, naar deze havens wrordt gedirigeerd en aldaar wordt verricht. Dit is dus geheel in de lijn van den oorspronkelijken opzet van de sta king. Hetzelfde is het geval met de voerlie den te Amsterdam. Verschillende werkge vers, die vóór de staking hun werk door schuitenvoerders lieten verrichten, gebrui ken daartoe thans een aantal voerlieden te Amsterdam. Het ligt voor de hand, dat, voor het effect van de staking, dit niet kan wor den toegestaan en uit die overwegingen vloeien voort beslissingen, waarbij het ver richten van werk voor werkgevers, voor wie de staking geldt, wordt verboden. KINDERRECHTER. Ingediend is een wetsontwerp houdende invoering van den kinderrechter en van de onder toezichtstelling van minderjarigen. In zijne toelichting herinnert de Miister van Justitie, dat aan de voorbereiding van dit wetsontwerp ettelijke deskundigen op het stuk van de verwaarloosde en misdadige jeugd hun gewaardeerde medewerking heb ben verleend. De Minister betoogt verder de wensche- lijkheid, dat ook hier ingevoerd worde, wat reeds in de meeste beschaafde landen be staat, te weten: een op de wet steunende, goed georganiseerde onder toezicht-stelling, waaraan kan worden onderworpen elk kind, dat, uit welke oorzaak ook, zoodanig opgroeit, dat het met zedelijken of lichamelijken onder gang wordt bedreigd. Als tusschentoestand tusschen (algeheele onthouding en ontheffing of ontzetting, zijn daaraan deze groote voordeelen verbonden, dat, eerder dan thans mogelijk is, zal kunnen worden ingegrepen en dus het kwaad in den aanvang kan worden gestuit, en bovendien, dat ontheffing en ontzetting minder dan thans noodig zullen zijn. Waar de onder toezicht stelling kan plaats vinden tegen den zin der ouders, rijst van zelf de vraag, of men nog niet verder zal moeten gaan door de mogelijkheid te openen van ontheffing van de ouderlijke macht tegen hun wil. Het wordt voldoende geacht het niet medewerken met degenen die met het toezicht is belast en het veronachtzamen van diens aanwijzingen bij de wet uitdruk kelijk te bestempelen als een grond, welke tot ontzetting van de ouderlijke macht aan leiding kan geven. Het nauwe verband, dat bestaat tusschen ondertoezichtstelling en ontheffing en ont zetting van de ouderlijke macht, maakt het wenschelijk den kinderrechter ook over deze ontheffing of ontzetting te laten oordeelen. De benoeming van een toezienden voogd, wanneer een der ouders overlijdt, blijve ge schieden door den kantonrechter. De wenschelijkheid om den kinderrech ter mede rechtspraak in kinderstrafzaken op te dragen, moet niet zoozeer uit het instituut der ondertoezichtstelling, worden afgeleid. Doch daarvoor pleiten andere krachtige ar gumenten. Het is een ernstige grief tegen onze kinderwetten, dat jeugdige misdadigers formeel aan nagenoeg dezelfde behandeling worden onderworpen als hun volwassen lot- genooten. De verschijning van het kind voor het col lege, zij het dan ook op een zitting met ge sloten deuren wordt terecht algemeen ver oordeeld. Wat wij te dezer zake noodig heb ben is, dat zooveel mogelijk één speciaal des kundige rechter als hoedanig dan natuurlijk de kinderrechter is aangewezen, het gerech telijk onderzoek c.q. ook het voorbereidende in kinde-r strafzaken voert. Het ontwerp houdt de daartoe vereischte voorschriften in. Door den kinderrechter mede als enkelvou dige strafkamer der rechtbank en c.q. als rechtercommissaris belast met de instructie van strafzaken te laten optreden, schept het de gelegenheid tot een berechting, welke aan de eischen van het nieuwe materieele straf recht eerst geheel recht doet wedervaren. Legt het ontwerp m. a. w. de toepassing van de (gewijzigde) burgerrechtelijke en die van de strafrechtelijke bepalingen betreffende de verwaarloosde en misdadige jeugd voor een goed deel in één hand, zoo brengt het bovendien in de bepalingen van strafvorde ring betreffende minderjarige verdachten en beklaagden nog eenige verbeteringen aan, hoofdzakelijk ontleend aan het geding voor den politierechter gelijk dat is voorgesteld bij het ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de rechtspraak in lichte strafzaken. Zoo opent het b.v. de mogelijkheid om de ten tusschen openbaar ministerie en verde diger buiten de tegenwoordigheid van het kind te doen plaats vinden. Dat het kind die thans mag bijwonen spot niet zelden met alle paedagogie. Het ontwerp wil de bevoegdheid van den kinderrechter in strafzaken beperken tot de zoodanige, waarvan de rechtbank kennis neemt, In dit verband kan de vraag rijzen of de kinderrechter niet ook door kinderen gepleegde strafbare feiten, welke tot de com petentie van den kantonrechter behooren, zou mopten berechten. Na aandachtige over weging zou de Minister die vraag ontken nend willen beantwoorden. Bracht men alle mogelijke door kinderen gepleegde strafbare feiten te zijner besliessing dan zou de kin derrechter in de groote steden met werk zaamheden worden overladen en gevaar loo pen aan zijn eigenlijk gezegden werkkring niet den noodigen tijd te kunnen geven. Blijkt voorts den kantonrechter, dat het ple gen van overtredingen door een kind waar schijnlijk verband houdt met slechte geaard heid of met den verderfelijken invloed der omgeving waarin het heeft te leven, dan be hoort hij daarvan mededeeling te doen aan den voogdijraad, die zal kunnen onderzoe ken of er grond bestaat om bij den kinder rechter burgerrechtelijke maatregelen, als met name de onder toezichtstelling, uit te lokken. Een mededeeling aan den Officier van Justitie kan tot hetzelfde gevolg leiden. Van de beslissing van den kinderrechter is in het algemeen hooger beroep mogelijk. De kinderrechters wordan benoemd door de kroon, die ook den termijn bepaalt waar voor de kinderrechter en zijn plaatsvervan gers als zoodanig zijn aangeweien. Voor het leven benoemd is derhalve de kinderrechter als zoodanig niet. De quaestie of niet mede de aanstelling van vrouwen als kinderrechter wenschelijk ware, verdient alle aandacht; zij is ernstig overwogen, doch haar beantwoording kan thans achterwege blijven. Immers de vraag naar de wenschelijkheid kan nu practisch eerst aan de orde komen na de bevestigende beantwoording van die naar de grondwettig heid. Laat de bestaande Grondwet de aan stelling van vrouwen als rechter toe? Zie hier de vraag, waarop het aankomt en welke op verzoek van den minister, evenals overi gens de vraag naar de wenschelijkheid, een punt van overweging zal uitmaken voor de Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning. Het resultaat dier overweging zou de Minister willen afwachten. INGEZONDEN. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 18 Maart. Besloten wordt voor de algemeene be schouwingen der Onderwijswet den spreek tijd te stellen op één uur. Na verschillende kleine wetsontwerpen, die z.h.s. worden aangenomen, wordt voortge gaan met het ontwerp duurtewet. Minister Heemskerk bestrijdt de verschillende be zwaren, die te berde zijn gebracht en ont kent, dat art. 3 ons staatsrecht aantast. Als een overeenkomst in strijd is met het alge meen belang, heeft de overheid volkomen het recht, die overeenkomst te vernietigen. Het ontwerp tast alleen overeenkomsten aan, die in wezen onrechtvaardig zijn. Minister van IJsselsteyn wijst op den in vloed, dien dit wetsontwerp kan hebben op den prijs der kleeding. Art. 3 wordt ongewijzigd aangenomen. Verworpen wordt art. 22a, waarmee is uit gemaakt, dat besluiten van den Centralen Duurteraad geen bekrachtiging door den Hoogen Raad behoeven. Dinsdag a.s. wordt gestemd. LUCHTVAART. De vliegtocht naar Indlë. Het Nederl. Correspondentiebureau m Den Haag meldt: Naar wij bij geruchte uit luchtvaartkrin gen vernemen, zou er groote kans bestaan, dat de vliegtocht Nederlandsch-Indië, welke door luitenant Koppen stond te worden on dernomen, geen voortgang zou kunnen heb ben, wegens het niet bereid verklaren van Engeland om den vlieger de vereischte faci liteiten te verleenen in plaatsen, waar de vlucht over Engelsch gebied moet leiden, en zulks wijl het vliegtuig, waarmede de tocht zou ondernomen worden, van Duit- schen oorsprong zou zijn. GEMENGD NIEUWS. Schip gestrand. Woensdagnacht strandde de Duitsche mijnveger „Uzo" op Bornrif; 15 man equi page werden door de Hollumer reddingboot gered. Een arrestatie". Men meldt uit Utrecht aan „het Volk", dat Woensdag aldaar door de militaire po litie gearresteerd is de soldaat P. Albrecht, ex-voorzitter van den zoogenaamden neutra len Alg. Bond van Militairen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van dien bond. Huiselijk drama. Een tramconducteur woonachtig in de Ru- broekstraat te Rotterdam kwam Donderdag middag bij de politie aangifte doen, dat hij zijn vrouw na een huiselijke» twist met een dolkmes had doodgestoken. Het vijf-en-twin- tigjarig slachtoffer, zeer ernstig gewond in de borst, werd naar het ziekenhuis overge bracht. De slaapziekte. Blijkens een draadloos N» T. A.-bericht uit Parijs heeft een redacteur van het Petit Journal" van doctoren, verbonden aan het instituut Pasteur, mededeelingen over de slaapziekte ontvangen. Deze hebben de oor zaak dezer ziekte opgespoord en verklaren het vraagstuk opgelost te hebben. Zij heb ben niet alleen hoop de behandeling dezer ziekte te vinden, maar ook nog een serum daartegen. Aan de Académie de Médicine zal hierover op 30 Maart een mededeeling gedaan worden. Geachte Redactie. Evenals zoovelen, die om een plaatsje kwamen vragen in Uw blad, richt onderge- teekeude zich tot U, teneinde te trachten de maatschappelijke positie van den barbier te verbeteren. Ongeveer 20 jaar geleden deed de barbier zijn werk voor 5 cent. Zijn winkel was erg klein, een voorkamertje was al voldoende. De klant werd eenmaal geschoren en veegde zichzelf af. Dat is nu veranderd. Hij heeft zijn voorkamertje moeten ver wisselen niet een salon, naar de eischen des tijds ingericht. Hij scheert nu tweemaal, moet een schoonen handdoek of papieren servet gebruiken, afspuiten, poederen, soms de knevel oppoetsen, alles voor.... 10 ceiit. In 20 jaar pl.m. 30% meer ontvangen en 200% meer werk! Bovendien meerdere uitgaven van huur, handdoek, enz. Hoe maakt de volksbarbier het nu? Zijn klanten, meest arbeiders, komen 1 X per week, n.1. Zaterdags. Dan is het flink druk, doch de overige dagen gaan er uren voorbij, dat er geen mensch komt. Zeept hij zelf in, dan kan hij pl.m. 7 man per uur helpen, of 0.70 per uur ontvangen, maar dan moet hij steeds volk hebben. Een barbier maakt ongeveer een werk week van 75 uren, n.1. eiken dag 12 uur, Zaterdags 15 uur, en ze zouden blij zijn, als ze gemiddeld per" uur 0.50 verdienden, of of 75 X 0.50 37.50 per week. De hoog ste hier komt toch niet verder dan 30. per week schoone verdienste en moet daar voor zijn vrouw en 6 kinderen onderhouden. Hy is zoo gelukkig, dat vele zijner klanten 2 a 3 keer per week komen. 20 jaar terug was de huur van zijn huis 2.50, nu gemiddeld 7.a 8.—, ja zelfs betaalt iemand 12.50 per week huur. Eén K.G. scheerzeep kostte toen 0.60, nu ƒ2.70, papieren servetten toen ƒ0.75, nu 2.50 per riem. Een inzeeper kon men voor een kleinig heid krijgen, nu betaalt men 2.50 (plus het zegelplakken). Een bediende ontving 3.nu 8.plus kost en inwoning. En zoo zou ik kunnen doorgaan, maar ge noeg, het publiek ziet zelf hoe ontzettend zijn uitgaven zijn gestegen en hoe jammer lijk zijn inkomsten omhoog gingen. Bedienden zijn er niet meer te krijgen: er is geen toekomst meer, bovendien het loon is te gering. In den laatsten tijd zijn van de Heldersche bedienden 7 uit het vak gegaan, ja, een patroon meldde zich aan als scheerder bij de Marine. En wat is nu de bedoeling van dit schrij ven? Het publiek de billijkheid te doen in zien van het tarief, genoemd in de adver tentie in dit blad. Dit tarief is zelfs als mi nimum te beschouwen, daar in vele gemeen ten nog meer gevraagd wordt. Jammer is het, dat ouden van dagen, die van een schraal inkomen moeten leven, eenigszins door deze cijfers de dupe worden. Doch daaraan is wel een mouw te passen, b.v. hen tegen het nu nog geldende tarief te helpen. Arbeiders, gij strijdt zelf voor een mensch- waardig bestaan, onthoudt dan uw barbier zijn loon niet. 15 cent voor scheren is wer kelijk niet te veel. Gaat niet naar een onder kruiper, zooals zelfs georganiseerden deden, toen het tarief van 5 op 6 cent kwam. De zulken moesten zich schamen zoo iets te durven doen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor Uw welwillendheid, teeken ik mij, Een barbier. I LEGERBERICHTEN. Naar wij vernemen, zal de adjudant-onderoffi cier Duijne, van het 4e reg. vesting-artillerie te Den Helder, begin April e.k. den militairen dienst met pensioen verlaten. Aan den sergeant-majoor-instrueteur D. J. Derksen. van het korps pantserfort-artillerie, is de bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. De adjudant-onderoffieier-instrueteur D. B. Streefkerk, van het "21e rog. inf. te Den Helder, wordt op 22 Maart a.s. gedetacheerd bij het le bataljon van het korps, in garnizoen te Hoorn. Aan het alhier gehouden examen voor vrijwil lig sergeant hebben voldaande mil.-sergeanten W. IJseldijk, J. Kok, C. Oepts en S. Sulzle; zoo mede de korporaals N. Dekker, W. Kouwcu, P- Vleesch Dubois, J. Kiene en C. Kloprogge, allen van het 4e reg. vesting-artillerie. De mil.-korporaals T. Peerdeman en A. Warnar, onderscheidenlijk van het 21e en Tiet 10e reg. inf- bobben voldaan aan het alhier gehouden examen voor mu.-sergeant. Te rekenen op 20 dezer, is de mil.-korporaal M. Hogendijk, van het 21e reg. inf. bevorderd tot mil.-sergeant. Bij Kon. Besl. is aan den dienstplichtige P. B. leeman, uit de gemeente Den Helder, voor goed vrijstelling van den dienst bij de militie verleend- Weder Loting voor het Blijvend Gedeelte. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat bij de infanterie voor den tijd van vier en een halve maand en bii de vesting-artillerie voor den tijd van vier maan- den voor het blijvend gedeelte iu werkelijkeu dienst zullen worden gehouden, onderscheidenlijk rnaTt^11 2 S%S,vau het eerste lichtingsdeel der lichting van 1920, tot welk lichtingsdeel óók zijn z.O> die met dat lichtingsdeel hun eerste oeiening volbrengen en niet op grond van eendf geteld nnlitiewet van dien dienst zijn vrii- a^w'iking van het ter zake bepaalde, go* ,u. in nV ,voor ''et blijvend gedeelte van „or on Vü.go} de infanterie, in het tijdvak an JU tot 24 April a.s.; en bij de vesting-artillerie in het tijdvak van 7 tot 11 Juni d.a.v. Militaire oefeningen buiten het Leger. Bij Kon. Besl. is bepaaldOfficieren, onderof- Iicieren en militairen beneden dien rang. die werkzaam zijn bij het plaatselijk theoretisch eu practisch militair onderricht, voor zoovur dat onderricht plaats vindt en wordt geregeld van wege den Min. v. Oorlog, of die hulp verleenen bij oefeningen van den Vrijwilligen Landstorm- genieten eene belooniug per uur: voor officieren van tenminste ƒ1.60 tot ten hoogste ƒ2 25; voor onderofficieren van ten minste ƒ0 90 tot ten hoogste 1.50; en voor militairen' beneden dien rang van tenminste ƒ0.60 tot ten hoogste Blo- Deze belooniug wordt door den Insp. d. Inf. voor ïedei geval vastgesteld, met dien verstande noch-, taus. dat de beroeps- en verlofsmilitairen. dm onder de wapenen zijn, uitsluitend voor de boloo- niug ui aanmerking kunnen komen over de ure»: welke zij op on- en Feestdagen, dos Zaterdag' na uur s middags en overigens tusschen 8 middags en 2 uur namiddag en na 5 uui h'iorW? aam feweest bij het onderricht of d« hierboven vermelde oefeningen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2