E 1 Tweede Blad. I. GRUNWALD, KEIZERSTRAAT, VAN ZATERDAG 20 MAART 1920. Gemeenteraad van Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot, de heer P. A. Rüeck, slaagde heden te Rotterdam voor het exa men ter verkrijging van het Rijkscertificaat van Radiotelegrafist. De heer Rüeck is een leerling van de Op leidingsschool voor Radiotelegrafisten Van Hogendorpstraat te Helder. Stoombootdienst Gebrs. Zur Mühlen. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt, worden belangstellenden bij het voort bestaan van bovengenoemden dienst opge roepen ter bijwoning van eene vergadering op 24 Maart a.s., des avonds 8 uur in de bovenzaal van het Chr. Mil. Tehuis, Ka- naalweg. Daar het hier betreft een algemeen belang, hopen wy dat velen deze vergadering zullen bijwonen, en dat de besprekingen mogen voe ren tot een gunstig resultaat. Het verdwijnen van dezen Stoombootdienst zou voor het eco nomisch leven van onze stad van groote be teeken is zyn en het nadeel, dat zij er van ondervinden zou, mag niet worden onder schat. En ook de langs het Kanaal gelegen plaatsen hebben belang bij het voortbestaan van dezen dienst, daar zij meestal geen recht- streeksche verbindingen te land bezitten en voor goederenvervoer deze stoomboot de ge makkelijkste en snelste verbinding is voor vele plaatsen. Naar wij vernemen is deze kwestie bereids een punt van bespreking geweest in de ver gaderingen der Economische Commissie. Voor het Weensche kind. Afgedragen aan het Plaatselijk Comité: van de Gem. werkleden 593.59; E. J. S. 2.54, totaal 596.13; vorige opgaaf 3603.25'/», totaal 4199.38'/». De penningmeester C. Goes, Gravenstr. 81, verzoekt de sub-oommissie opgaaf te doen indien zij nog geld te ontvangen hebben. Door de afdeeling Helder van de Onder- officierenvereeniging „Ons Belang" werd een bedrag van 125.80 ter beschikking ge steld van het Comité voor de Weensche kin deren. Door de vrouwenafdeeling is een bedrag van 18.10 afgedragen voor hetzelfde doel. Een maand extra contributie wordt door de leden afgedragen ten behoeve der Salaris actie. A. G. O. Gisteravond werd door den heer van Couwe- laar, leeraar aan het Kon. Instituut alhier, eene lezing gehouden in „Tivoli" over het onderwerp,Iïet ijzer, zijn bereiding en be- teekenis voor de samenleving."' Deze lezing werd toegelichtmet lichtbeelden. Voor een aandachtig publiek, zoowel ouderen als jongeren, gaf spreker eerst eene uitvoerige definitie van het ontstaan van het ijzer, n.1. het erts, dat uit de mijnen gehaald wordt. Het erts dat zuurstof en zwavel bevat wordt in de hoogovens met cokes verwerkt, om daarvan het meest bekende en het nuttigste metaal te maken, dat er bestaat. Alvorens hierover in bijzonderheden te treden geeft spr. eene uitvoerige uiteenzetting van de inrichting bovengronds en ondergronds der steenkolenmijnen in Limburg, waar het mijnwezen een belangrijken omvang heeft ge nomen. In het hoogovenbedrijf worden erts en cokes in lagen met elkaar vermengd. Een hoogoven is ongeveer 34M. hoog en 10 M. in doorsnede. Waar deze ovens dus heel wat erts en cokes kunnen bevatten, zijn er ook groote hoeveel heden noodig om deze ovens te vullen, welke hoeveelheden bij wagonladingen aangevoerd worden en een hellende spoorbaan aangelegd is bij deze industrie om het materiaal ter be stemder plaatse te brengen. In een hoogoven is in 24 uur ongeveer benoodigd 1500 ton (één ton 1000 K.G.) ertsen 500 ton cokes, laag op laag gestapeld. Dat het ertsaanvoer nogal iets beteekent, moge het voorbeeld dienen, dat in onze havens uitsluitend ertsbooten varen welke deze kost bare grondstof uit Bilbao (Spanje) halen. De hoogovens zijn speciale inrichtingen, waar de temperatuur zoo hoog mogelijk opge voerd moet worden. De hoogste temperatuur welke bereikt kan woi'den, is ongeveer 1500 graden Celsius. Naast het vloeibare ijzer, dat uit die ovens verkregen wordt, bekomt men ook nog vele bijproducten. Aan de hand van deze lezing wor^pn door spr. eene serie duidelijke lichtbeelden getoond, betrekking hebbende op het mijnwezen in zijn geheelen omvang, liften, machinekamers, de verzorging van mijnlampen, mijngangen, in stallaties van hoogovens en al wat daarbij behoort. Na de pauze eveneens eene serie interessante lichtbeelden, meer speciaal over het hoogoven- bedrijf. Vervolgens behandelt spr. nog in het kort het nut, dat de steenkool en het ijzer ons geeft. De oorlog, die gelukkig achter ons ligt, is een oorlog geweest van techniek, waarbij be wezen is, dat het ijzer in oorsprong veel ver mag en eveneens voor alle doeleinden, zoowel op scheepvaartgebied, als voor werkplaatsen op machiuegebied en voor handel ten nijverheid, van het grootste nut is en tot de saamhoorigheid van het menschelijk bestaan behoort. Zooals reeds getoond is, aan de hand der lichtbeelden, moet er, al komt er socialisatie, gewerkt worden om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, wat ook in Duitschland erkend en door de laatste artikelen in de Heldersche Courant zoo duidelijk aangetoond is. Na deze uitvoerige en duidelijke voordracht, bedankte dr. Kettner den spreker voonhetgeen door hem verkondigd - was en mag het een 'eerrykeu avond genoemd worden. 4*1-Jarig bestaan Liedertafel „Helder» Mannenkoor". Da zangvereaniging „Helders Mannen koor" heeft in beginsel besloten ter gelegen- den lonn v!aaH 4,°"'iarig bestaan in 1921, in den v.Jt Af1 '|aar een wedstrijd te hou deri voor Mannen- en Gemengde koren. - no^nnrlft" Zlï, !>en wed9trÜ<l hier ter plaatse nn don oud®!J *8> hoopt de vereeniging rekenen UD V8n der s burgerij te mogen 1 At-\ Subsidies. B. en stellen den Raad voor de vol gende subsidies te verleenen: Aan het Bestuur der afd. Helder der Mij. tot Nut van het Algemeen voor de Bewaar school aan de Laan ƒ2310.75; voor de Be waarschool aan de Vischmarkt 2301.25. Aan het Bestuur der Vereeniging van V oorbereidend L. O. „Jachin" 2600.—. Aan het R.-K. Kerkbestuur van de H. H. Petrus en Paulus 2857.50. Totaal-generaal 10069.50. Sonate-avonden Palav. d. Weg. Blijkens advertentie in dit nummer wordt de laatste van deze uitvoeringen Maandag a.s. gegeven. Gaven de vorige avonden veel te genieten, ook het programma van dit concert belooft veel. Velen zal het ongetwijfeld genoegen doen kennis te kunnen maken met het werk van een onzer talentvolle componisten, Kor Kui ler. De Fransche school is vertegenwoordigd door Fauré en Franck. Dit concert belooft een waardig slot te worden van deze belangwekkende uitvoerin gen. Wij hopen, dat een druk bezoek de kun stenaars voor hun artistieke daad zal be- loonen. Louis Davids en Margle Morris. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Woensdag geven Louis Davids en Margie Morris een elite cabaretavond in Gasino. Louis Davids, de bekende, beschaafde hoofdrollenvertolker in de groote revue's, maakt na zijn terugkeer uit Indië, waar hij ook weer enorm veel succes oogstte, een tournee door ons land, waarbij ook den Hel der de eer te beurt valt. Weinigen zullen er zijn die dezen zeer verdienstelijken artist, die zich zoo populair heeft gemaakt met zijn geestige compositie's, gezongen door heel Nederland, niet kennen. Met zijn char mante partnerin Margie Morris, ook hier welbekend door haar vroeger optreden bij Pisuisse en Nap de la Mar, zal Louis Da vids een keurig cabaretprogramma ten too- neele brengen, bestaande uit Hollandsche en Engelsche liedjes en voordrachten. Wij twijfelen niet aan veel belangstelling voor deze waarlijk uitblinkende tooneelfiguren. De plaatsbespreking voor deze voorstel ling is vanaf heden opengesteld in het siga renmagazijn van den heer Kokelaar, Ka- naalweg. Voor verdere inlichtingen verwij zen we naar de advertentie in dit blad. Gemeentelijke ophaaldienst. B. en W. stellen den Raad voor op grond van uitgebrachte rapporten over te gaan tot instelling van een gemeentelijken ophaaldienst. Bij dit voorstel wordt openbaar gemaakt het rapport van den wethouder van finan ciën en van den Gemeente-ontvanger, het welk wij hieronder laten volgen: Door ons werd ingevolge uw opdracht in de „Heldersche Courant" een oproeping ge daan van belanghebbenden die willen ge bruik maken van een eventueel op te rich ten Ophaaldienst der belastingen. Tot heden gaven zich 628 deelnemers aan, reeds een aantal, dat voldoende is om den dienst te kunnen invoeren. Wij hebben nagegaan hoeveel het totaal bedrag aan belasting is hetwelk de deelne mers moeten betalen. Een juiste opgave daarvan te doen is ons niet mogelijk, aan gezien verschillende adressen in de kohie ren niet voorkomen. Aan de hand van de bestaande gegevens kan evenwel gerekend worden dat de 628 deelnemers een totaal bedrag aan belasting verschuldigd zijn van ruim 30.000.per week en per maand, bij gedeelten te innen. Nemen wij aan, dat de helft van dit bedrag gedurende een jaar ter beschikking van de gemeente is, dan geeft dit een rentebespa ring van 900.15.000.— a 6 Het komt ons voor dat, zoodra de dienst in werking treedt, zich meerdere deelnemers zullen aanmelden. Ook zijn wij overtuigd, dat posten die an ders zullen blijken oninvorderbaar te zijn, door middel van den Ophaaldienst nog ge ïnd kunnen worden. Wij hebben het oog op de seizoen-arbeiders, die vaak in eenige maanden een betrekkelijk groot bedrag ver dienen, doch die, wanneer de biljetten worden uitgereikt, weer geen gelden voor belasting beschikbaar- hebben. Bij de beoordeeling van de vraag of een Ophaaldienst der belastingen al dan niet in het leven zal worden geroepen, moet naar onze meening echter niet zoo zeer aan voor deel voor de gemeente gedacht worden hoewel het ook weer niet moet worden on derschat doch meer op het gemak van de burgerij. De aanslagen worden tamelijk hoog en wanneer de biljetten laat in het najaar worden uitgereikt, is het voor velen ondoen lijk den geheelen aanslag in een betrekkelijk korten tijd te betalen. Dan in de gelegenheid te zijn reeds in het begin van het jaar en zoo geleidelijk voortgaande, te kunnen beta len, kan niet anders als door de burgerij worden gewaardeerd. Evenwel zijn wij van meening dat, om de kosten voor de gemeente zoo dragelijk mo gelijk te maken, de Ophaaldienst bij den Ontvanger, althans voorloopig, moet worden ondergebracht. Voor eerste inrichting van den dienst is een bedrag in eens noodig, voor drukwer ken, etc. van, naar raming, ƒ800. Voorts moet gerekend worden dat voor elke 500 deelnemers, weekbetalers, een bode noodig is. Van de 628 deelnemers zijn er ongeveer de helft die per week wenschen te betalen. Daarom komt het ons voor dat voor loopig volstaan kan worden met één persoon op daggeld aan te nemen, die de gelden per week en per maand int. Deze persoon zou 3 dagen per week kun nen loopen en wanneer de maandgelden op gehaald worden 6 dagen. De kosten voor den bode wordt dan 3 X 4.f 12.per week. of per 3 weken 36.de vierde week 6 X 4.24.per week, dus te zamen ongeveer f 60.per maand, of per jaar ge rekend 720. Voorts is nog een leerling-klerk (tijdelijk) Ingezonden mededeeling. Een Heerencostuum, vervaardigd op onze Heerenkleedermakerij, munt uit door coupe, afwerking en goedkoopen jjrijs. Afdeeling Heerenkleeding bij de brug, 2e étage. Extra aanbod in prima zuiver wollen blauwe Engelsche Kamgarens. Koopt bij ons, gij bevoordeelt U minstens 40 °/0. noodig, salaris 400.De kosten zouden dus bij het aantal deelnemers dat zich thans hebben aangemeld pl.m. 1120.per jaar bedragen. Het staat bij ons echter vast dat dit bedrag gedekt wordt doordat minder rente voor opgenomen gelden betaald zal moeten worden en dat wordt het aantal deelnemers grooter 't geen stellig het ge val zal zijn als de dienst eenmaal werkt ten gevolge waarvan het bodeloon strikt en mo gelijk op den duur nog een leerling-klerk noodig blijkt, de kosten niet van dien aard zullen zijn dat daarvoor een zoo gemakke lijker wijze van betaling moet worden ver smaad. De Wethouder van Financiën, w.g. C. ADRIAANSE. De Gemeente-Ontvanger, w.g. VAN DALEN. P.S. Bij de toezending van ons rapport is het aantal deelnemers tot 649 gestegen. SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den Gemeenteraad, op Vrijdagavond 19 Maart, 's avonds 8 uur. Afwezig lnet kennisgeving de heeren Spruit, Staalman, Grftnwald; verder de heeren Baak en Heijblok. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Grünwald verzocht heeft de punten 4 en 5 der agenda (betreffende de oprichting van een gemeentelijken ophaaldienst der belastingen en de benoeming van een commissie van advies inzake de oprichting eener gemeente lijke drukkerij) te willen verdagen tot een völgende vergadering. De heer Adriaanse zou gaarne punt 4 (ophaaldienst) willen zien afgehandeld. De voorbereidende arbeid heeft veel tyd gekost en de dienst zou met 1 April moeten worden ingevoerd, indien hij doel zal treffen, zoodat uitstel niet gewenscht is. De heer Van Breda is ter vergadering gekomen, hoewel het voor spr. Zondag was. Spr. had aanvankelijk verdaging gevraagd van deze vergadering tot Maandagavond, mede in verband met den Sabbath voor den heer Grünwald. Toen spr. van den secretaris ver nam, dat de geldleening onmogelijk kon wor den uitgesteld, is spr. over het bezwaar van den Zondag heengestapt, en ter vergadering gekomen, doch uitsluitend voor de geldlee ning. Punt 4 behoort, naar spr.'s meening niet tot de spoedeischende gevallen en ver- eiselit eenige tijd van oVeteweging. Ook de heer de Geus maakt bezwaar bedoeld punt hedenavond te behandelen en de heer Adriaanse vereenigt zich ten slotte met het voorstel om dit punt te ver dagen. Aan de orde komt alzoo Geldleening. Voorstel inzake het aangaan eener geld leening groot f2.000.00u 5 6°,'0 's jaars. Het Bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam is genegen de geheele leening over te nemen tegen een koers van 100°/0 en een rentevoet van 6°/0, onder voorwaarden dat het bedrag wordt opgenomen tegen afgifte eener schuldbekentenis, onder beding, dat op eerste vordering van genoemd Bestuur door de gemeente zal worden zorggedragen voor officieele noteering ter Amsterdamsche Beurs, terwijl dan de schuldbekentenis zal moeten worden vervangen door obligatiën dat de leening zal moeten worden afgelost in 40 jaarlijksche gelijke termijnen met uit sluiting van vervroegde aflossing en conversie. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor, onder intrekking van het vorig raads besluit, bedoelde geldleening aan te gaan op bovenvermelde voorwaarden. De eerste aflos sing zal plaats hebben op 1 Juli 1921. De Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede, dat door het College over deze zaak het gevoelen van Gedeputeerde Staten is ingewonnen. Van dit college is telegrafisch bericht ingekomen, dat zy zich met het leenings- plan kunnen vereenigen, doch gaarne de in het oorspronkelijk raadsbesluit opgenomen aflos singsclausule zouden willen zien gehandhaafd. Ged. Staten stellen daarom voor onder de voorwaarden voor de aflossing op te nemen, dat, hetgeen thans minder wordt afgelost dan in het oorspronkelijke ontwerp, moet worden gereserveerd voor de latere jaren. De heer Biersteker merkt op, dat dit aan het karakter der leening niets verandert. Waarvoor is* die bepaling eigenlijk, daar de Raad immers elk jaar meer kan reserveeren dan hij behoeft af te lossen De heer Adriaanse zegt, dat Ged. Staten aan de hoofdgedachte vasthielden, omdat de aflossingen van de eerste jaren in hoofdzaak de crisisschulda| betreffen. Overigens betreft het sleohts eexlw formaliteit. Door de heeren Van Breda en Bier steker- wordt de heer Adriaanse gecom plimenteerd met het slagen dezer leening. De heer de Geus is ook van meening, dat de door Ged. St. in het ontwerp vast gelegde bepaling niet zoo bezwarend is voor de gemeente, omdat de rentevoet tamelijk hoog is, en die in den loop der jaren terug kan loopen. Hoe meer we dan reserveeren, hoe beter. Spr. wil echter tevens verklaren, dat z.i. het bezwaar om aldus voort-te gaan, voor de gemeente meer en meer klemt, en dat voor nieuwe uitgaven, de gemeente zich tot het strikt noodige zal hebben te beperken. De heer Schoeffelenberger begrijpt deze redeneering niet. De heer De Geus was zelf door zyn jarenlange politiek mede de oor zaak van de huidige misère. De Voorzitter meent, uit de voorwaar den waarop deze leening is gesloten, te mogen concludeeren, dat de gemeente Helder juist gunstiger aangeschreven staat dan vroeger. De financieele politiek der laatste jaren is blijkbaar een goede geweest. Met algemeene stemmen wordt het leenings- plan vervolgens goedgekeurd. Rondvraag. De heer Schoeffelenberger vraagt inlichtingen betreffende het ontslag van 7 werk lieden der Gemeente-reiniging tegen 1 April. Hierbij is een schoenmaker, en het komt spr. niet verstandig voor dien man té ontslaan, om dat hy juist goed verschillende reparaties kan verrichten. Zal worden onderzocht. Ge noemde heer vraagt verder naar het niet toe staan aan de drankbestrijders-vereenigingmet een blauw bloempje te venten. De Voorzitter antwoordt, dat indertijd aan de Vereeniging tot bestrijding van tuber culose vergund is het monopolie van een bloempjes-verkoop. De drankbestrijders-veree- nigingen kunnen een ander probleem kiezen. Daarna sluiting. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De Contra-revolutie. Over den toestand in Duitschland schrijft het „Hbl.": Hoe ernstig het ook moge klinken: zware gevechten geleverd, het stadhuis bestormd, tientallen dooden, nog meer gewonden een politieken invloed van bijzonder ge wicht hebben deze gebeurtenissen niet. In den toestand van verwarring, waarin de re- geeringstroepen rijksweer, veiligheids- weer, inwonerweer, politie zich thans be vinden, na het te Berlijn zonder slag of stoot plaats maken voor d e contra-revolu tionaire soldaten, moet eerst eenige orde komen, alvorens het bevel gegeven kan wor den tot een systematische bestrijding, naar een te voren uitgewerkt plan, van de radi cale uitspattingen. Dit werk is wel toever trouwd aan generaal von Seeckt, den gewe zen chef van den staf van veldmaarschalk Mackensen, een der knapste en meest ge ziene ook bij de soldaten geziene op- perofficieren. Hier en daar reeds, waar het bolsjewis tisch regime dreigde te vasten voet te krij gen, waar het industrieele leven in het ge drang kwam zopals te Dortmund is er tegen de gewapende arbeiders opgetre den, en met succès. Gecompliceerd alleen is de toestand te Berlijn, omdat men daar drie partijen heeft, die vijandig tegenover elkaar staan: de re- belleerende Baltische troepen, de regee- ringstroepen en de gewapende arbeiders (die natuurlijk in en door den oorlog zóó militair geoefend zijn, dat zij beschouwd kunnen worden als soldaten in burgerklee- ding). Volgens een mededeeling, ontleend aan de „Köln. Ztg.", is de opheffing van de al gemeene staking gestuit op moeilijkheden. De vice-kanselier Schïffer heeft onderhan deld met het algemeen bestuur van de vak- vereenigings-commissies en zij konden het niet eens worden. Te Berlijn spelen in deze vakvereenigingsoommissies de onafhanke lijke socialisten een groote rol. En zij eischen de opheffing van de rijksweer en de inwonerweer, de bewapening der arbei ders. Natuurlijk heeft de regeering dezen eisch niet ingewilligd. Dan zou zij eenvou dig het pad schoonvegen voor het bolsje wisme, dus zelfmoord plegen. Het centrale bestuur van de onafhanke lijke partij heeft ten overvloede een mani fest uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat „de aanval van Kapp en consorten wel iswaar is afgeslagen, maar dat de regeering van Ebert en Bauer zich tot een lafhartig compromis heeft laten overhalen. In plaats van den Jonker von Lüttwitz hebben zij den Jonker von Seeckt benoemd. De mili taire dictatuur bestaat dus nog en de onaf hankelijke partij denkt er niet aan, den strijd te staken. Zij zal met al haar krachten blijven vechten om den arbeiders en het proletariaat de hun toekomende rechten te verschaffen." En hierbij mag niet vergeten worden, dat de meerderheid van de arbeiders in Berlijn reeds voor het Kapp-avontuur neiging ver toonden voor het uiterste radicalisme, en dat zij er nu wel niet gematigder op gewor den zullen zijn. De regeering-Bauer heeft het hard te ver duren. Daarom is het mogelijk in dezen war winkel wordt langzamerhand alles moge lijk! hetgeen onze Berlijnsche correspon dent gistermorgen ons heeft geseind, en wat op het eerste gezicht te absurd lijkt, om waar te zijn, dat er bevel gegeven is aan de Baltische troepen naar Berlijn terug te keeren. Dan toch maar de regeering arm in arm met de kerntroepen der reactie tegen de radicalen? (Hbl.). De toestand te Berlijn. Naai- uit Berlijn wordt gemeld, is de toe stand daar uiterst kritiek. Tegenover den stormloop van links schijnt de regeering niet over voldoende machtsmiddelen te kun nen beschikken. Naar het schijnt geschiedt de aftocht der Baltische troepen niet met de noodige snelheid; integendeel, zij hebben hun terugtocht uit Berlijn gestaakt en zich in de westelijke voorsteden verschanst. Vooral Charlottenburg gelijkt op een leger kamp. De troepen kampeeren voor een deel in de open lucht, terwijl zij verder in de Academie voor beeldende kunsten, in de Hoogeschool voor muziek, in de Technische Hoogeschool en andere gebouwen in Char lottenburg hun tenten hebben opgeslagen en deze gebouwen door machinegeweren ver dedigen. Aan het station Zoologischer Garten heb ben de Baltische troepen hun pantserauto's en bagagewagens opgesteld, terwijl de rijks weer met pantserauto's door de straten jaagt. in de binnenstad is uiterlijk weinig ver anderd. Alleen zijn hier en daar prikkel draadversperringen en enkele barricaden opgericht. De zenuwachtigheid, van de bevolking neemt intusschen zeer toe, te meer daar er geen enkel middel van verkeer functioneert. Licht en verwarming ontbreken, de levens- middelentreinen zijn niet aangekomen. De onzekerheid wordt nog vergroot doordat er geen enkel courantenbericht verschijnt. De aansporing van den minister voor de posterijen om het werk aan de postkantoren te hervatten, heeft in Berlijn geen resultaat gehad, behalve voor het telefoonverkeer, dat echter voor particulieren verboden is. Ook een oproep van den rijkskanselier aan de bevolking, om weer aan den arbeid te gaan, is zonder uitwerking gebleven. Berlijn, 17 Maart. Bij de botsingen van vandaag zijn tal van burgers en soldaten gekwetst. Op de Adalbert-brug heeft het gepeupel een eerste luitenant te water gegooid; de man is verdronken. Op tal van plaatsen zijn wissels en seinen op de sporen vernield. Uit verscheidene stadswijken in het Zui den, Oosten en Noorden wordt gemeld, dat de communisten barricades opwerpen. Er loopen ook geruchten, dat gewapende communisten zich in de voorsteden als Reinickendorff, Welssensee, Spandau ver zamelen en plannen smeden om de open bare gebouwen in Berlijn te bestormen. Bij de Potsdamer Poort is het Donder dagmiddag opnieuw tot ernstige botsingen gekomen. Soldaten van den veiligheids dienst werden door de menigte zeer in het nauw gebracht. Het gelukte het gepeupel een officier en verscheidene soldaten in het water te werpen. Ten slotte rukte een ge heele compagnie aan, die uit automobielen de menigte met machinegeweren verdreef. Er moeten ten minste vijftien dooden en twintig gewonden op de plaats gebleven zyn. Berlijn, 19 Maart. In Berlijn hebben nog voortdurend straatgevechten plaats. Zoo werd hedeniddag om 1 uur aan den Bran denburger Tor een auto met vier officieren, die volstrekt niet tot de Baltische troepen behoorden, door de menigte aangehouden en werden de vier officieren door het wer pen met handgranaten uit de menigte ge» dood. De stemming onder de bevolking is voort durend zeer zenuwachtig. Kenmerkend van deze revolutiedagen is, dat ditmaal de on rust en de gevechten op straat niet beperkt blijven tot bepaalde wijken, maar verdeeld zjjn over de geheele stad. Bij de Brandenburgerpoort is zeer ern stig gevochten tusschen de Baltische troe pen en Spartacisten. De restauratiezaal van het naburige bekende hotel Adlon werd ge heel verwoest. Bij dit gevecht vielen meer dan honderd dooden. De algemeene staking duurt onverzwakt voort. Posterijen, spoorwegen, ondergrond- sche trein, electrische trams functioneeren niet. De onderhandelingen van Donderdag middag tot Donderdagavond laat gevoerd tusschen het algemeene bestuur van de Duitsche vakvereenigingen en het bestuur van de Berlijnsche vakvereenigingen dezer zijds en de te Berlijn vertoevende rijksmi nisters en Pruisische ministers en de aan voerders der meerderheidspartijen ander zijds, over het afbreken van de algemeene staking, hebben geen resultaat gehad. De eischen der vakvereenigingen, die onder lei ding staan van Legien zijn zoo radicaal, dat indien zij ingewilligd werden de geheele po litieke leiding in handen zou komen van de arbeiders. De eischen, die de vakvereenigingen stel den, waren de volgende: 1. terugtrekking, ontwapening en bestraffing van de troepen, die aan de omwenteling hebben deelgeno men. 2. Bestraffing van alle beambten, die aan de omwenteling deelnamen. 3. Demo cratiseering van bestuurslichamen, ontbin ding vmi alle tegen-revolutionaire troepen, oprichting van een veiligheidsweer en be wapening der arbeiders. 4. Socialiseering van de mijnen en eleetriciteitswerken, over neming van de kolen- en kalimonopolies door het rijk. 5. Uitbreiding van de sociale wetgeving. 6. Aftreden van de ministers Noske, Heine en Oeser. 7. Verplichting van alle partijen om bij de reorganisatie van de regeering zich te verstaan met de vakver eenigingen. Het is duidelijk, dat wanneer de meerder heidssocialisten gedwongen zullen worden, toch bij den toenemenden invloed der onaf- hankelijken dergelijke eischen te acceptee ren, men nog slechts één stap van de raden- regeering verwijderd is. Doordat er geen resultaat werd bereikt, is het spoorwegverkeer weer opgehouden. De treinen, dien gistermorgen vroeg ver trokken, zjjn beschoten, waarop het bedrijf gestaakt werd. In de arbeiderswijken van Berlijn hebben de communisten en onafhankelijken vele posten geplaatst, die alle arbeiders trachten terug te houden van de fabrieken. De Regeering blijft te Stuttgart. Berlijn, 19 Maart. In steeds grooter mate kan men verschil opmerken tusschen de politiek der regeering te Berlijn en die der regeering te Stuttgart. Terwijl de Berlijnsche regeeringsleden onder den verschen indruk der voor Ber lijn bestaande gevaren geneigd zijn conces sies naar links toe te staan, is de houding der regeering te Stuttgart afwijzend in dit opzicht. De regeering te Stuttgart staat op het standpunt, dat de algemeene staking, wan neer deze thans voortduurt, tegen de re- geering-EbertBauer en tegen Noske ge richt is. De regeering kan zich echter evenmin aan de terreur van links, als' aan die van rechts onderwerpen. Onder deze omstandigheden zullen de Rjjksregeering en de Nationale Vergadering voorloopig niet naar Berlijn terugkeeren. (Tel.) In Westfalen. Het aantal dooden bij de gevechten in Dortmund bedraagt ongeveer honderd, het aantal zwaar gewonden tweehonderd. Aan de gevechten namen 10 a 12.000 arbeiders uit het industriegebied deel. Troepen naar het industriegebied. Dusseldorf, 18 Maart. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, is een groote troepen macht op weg naar het West-Duitsche in dustriegebied. Essen heeft zich gistermiddag na hevige gevechten aan de gewapende arbeiders over gegeven. De wederzijdsche verliezen bij de gevechten van gisteren en heden worden op driehonderd dooden geraamd. Te Dusseldorf is de aangekondigde her-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5